rï Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. I DE TWEE MACHTEN IN~Iï LEVEN. „MOORD <^WMLWUK i ■mimw DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. BINNENLAND. D£OR ERVARING. R 89. WOENSDAG 7 NOVEMBER 1934. 57e JAARGANG. )en-$ii weldra wede, «tgcn, nde Vcrho« PW ~"Bir^ iw mi m WB Xw ondjes. en klu, t en Vrooi bijeen, i het ir Jan i uitlQ Ier oo gen w talrijk om Wals burg so mm werd kte 13n de bot oppe, o beert ig zon, id int geroe rocca Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ena franco te zenden aan den Uitgever. \jjonnementsprijs per 3 maanden f 1.2fi Franco p. post door 't geheele rijk 1.40 UITGAVE: AdvertcntiSn moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk V uur in ons bexit «Uu. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Bi] contract flink rabat. Reclames 40 cent per regsl. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentifin 20 cent per regel; minimum f t.50. De Herclassificatie. Een vergadering te 's-Bosch. In verband met het voornemen der toonet regeering om over te gaan tot herclas- naarL sjfjCatie der gemeenten voor de rijks- en(,Wi Salarisregeling, is Zaterdag te 's-Bosch een vergadering gehouden van de hoofdbesturen van de bij de R.K. Cen trale van Burgerlijk Overheidsperso neel aangesloten organisaties, zijnde Algemeene R. K. Ambtenaarsvereeni- ging, Ned. R.K. Bond van Overheids personeel St. Paulus, Ned. R.K. Politie- lnS. P bond St. Michaël en Ned. R.K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonper soneel St. Petrus. Het Tweede-Kamer-lid Dr. Moller heeft gesproken over de herclassificatie en er tal van bezwaren tegen opgesomd. Dr. Moller noemde de classificatie een onding en zeide dat het practisch on mogelijk is de classificatie zoo door te voeren dat ze goed is. Spr. wees voorts op de onbillijkheid dat het stelsel slechts rekening houdt met gezinnen met 4 kinderen. De vergadering, die stond onder lei ding van burgemeester dr. Sweens van Gilze-Rijen, heeft een motie aangeno men, waarin zij uitspreekt: dat zij bevestigd zien het reeds eerder door de R. K. Centrale uitgesproken oordeel, dat bij de regeling van de sala rissen van rijksambtenaren voor een classificatie van de gemeenten geen re delijke grondslag aanwezig is; dat zij alreeds op deze overweging een zoodanige indeeling van gemeenten volkomen onjuist achten; dat zij de bestaande classificatie al leen als feit kunnen aanvaarden; dat, gezien vanuit den gezichtshoek als zoude een zekere classificatie juist zijn, de praktijk heeft doen blijken, dat aan de bestaande regeling veel fouten kleven; dat een herziening gelijk de door de regeering aan de orde gestelde, die haar uitgangspunt vooral vindt in den plaat- uit ronc somei en ze -3-2 was rint a Buy laagsd 1de: in. unpen occac i-Hl •ooroi sciani [out 12 v. 'azet. >gaerl bij 31 18 14 19 18 16 14 25 9 5 15 3 van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch. 12) Mooie oude borden en iglaswerk; kortom, hun waardevolste bezittingen. Heeft ooit iemand u wel eens de din gen laten zien, die hier op den corri dor staan? U weet toch in ieder geval, dat u ze vrij bekijken kunt, als u dat zoudt willen? O, ik zou ze heel graag eens zien. Ik houd verbazend Jvan antieke din gen, maar ik wist niet, dat ik ze nauw keuriger bekijken mocht. En nu weet u dus, dat u volko men vrij is, dit te doen. U hoeft toch 'iet langer beschouwd te worden als en vreemde 'op Huize Merlin, U, aan 'e wij zooveel verplicht zijn, moogt och wel die vrijheid genieten? Met een blos antwoordde zij U is mij niets verplicht. Helaas, eb ik maar zoo weinig kunnen doen. Zoo weinig. U, die tot troost en gezelligheid is geweest van mijn oude moeder en die haar een zooveel aangenamer tijd heeft bezorgd, dan ik ooit had durven hopen, dat nog voor haar zou zijn weggelegd. U is als een zonnestraal voor haar geweest, dat ik mij eigenlijk schaam, hoe wij u selijken loonstandaard deze fouten nog belangrijk doen toenemen; dat zij daarom volstrekt afwijzend staan tegenover elk voorstel, dat be doelt aan de reeds bestaande groepee ring van drie gemeenteklassen uitbrei ding te geven, dan wel den standplaats aftrek te verhoogen; dat zij op grond hiervan aan de re geering met klem verzoeken het aan hangige voorstel terug te nemen. De Herclassificatie. Er wordt heftig tegen de voorgeno men herclassificatie van gemeenten ge ageerd. ,,Het Huisgezin" ziet er een verdere achteruitzetting van onze pro vincie in: Het blad schreef o.m.: „Zelfs als men a priori aanneemt, dat het leven ten plattelande goedkooper is dan in de steden, en dus een classifi catiestelsel in zich verdedigbaar, dan komt het er bij de indeeling der ge meenten in klassen op aan, dat dit op reëelen grondslag naar een objectieven en deugdelijken maatstaf gebeurt. Dat is bij de vorige classificatie maar zeer gebrekkig het geval geweest en bij de nieuw voorgestelde is het apert dui delijk, dat slechts naar subjectieve wil lekeur is te werk gegaan. Van de 163 Noordbrabantsche ge meenten, zullen er 128 in de 4de klasse, 27 in de 3de, 5 in de 2de en 3 in de eerste klasse vallen; van de 126 ge meenten in Noord-Holland komen er niet meer dan 28 in de 4de klasse, 68 in de 3de, 25 in de 2de en 7 in de 1ste. Vergelijkt men de aantallen in de 2de en 4de klasse met elkaar, dan kan men toch niet de gedachte terughouden, dat bij zulk een uiteenloopenden uitslag, elke maatregel zoek is. Niemand zal hier begrijpen, waarom een gemeente als Assendelft met 5000 inwoners in de 2de klasse thuishoort, terwijl een gemeente als Boxtel met bij na 11.000 inwoners in de 3de klasse wordt ondergebracht; waarom Gouda onder de le klas gemeenten wordt ge rekend en Breda tot de 2e klas. Na de regeling der financieele ver houding van Rijk en gemeenten is ge bleken, dat onze provincie evenals Lim burg al heel schraal is weggekomen; het heeft er allen schijn van alsof ook nu het Zuiden het loodje leggen zal. Het lijkt ons niet te veel gevraagd van de Regeering te vorderen, dat zij zich vóór zij de bestaande onbillijkhe- hier zoo wegsluiten voor alle licht en vroolijkheid, die de wereld u zou kun nen bieden. Zijn toon van spreken was zoo tref fend ernstig, dat zij onwillekeurig naar hein opkeek en iets had willen zeggen, maar. Op dit oogenblik gaf iemand een kreet, zóó scherp, zóó doordringend, dat ze ontsteld uiteen weken. Het was de oude Rachel, die Joce lyn, nu zoo lang zij op Huize Merlin was, niet anders dan voor het venster van haar kamer had gezien. Zij leun de op een stevigen wandelstok, |met haar beide handen over den knop ge kruist. Op haar bleek gelaat na de pas doorstane ziekte nog bleeker dan anders lag een uitdrukking van vrees en toorn. Zij trilde over al haar leden, terwijl ze op Jocelyn den blik gericht hield. Wat doet zij hier? Hoe komt zij hier? hijgde ze, met den beverigen wijsvinger steeds op haar duidend.' HOOFDSTUK XI. Jocelyn en Launcelot keken naar haar, vol verbazing. Jocelyn trad wat terug, maar Launcelot ging dichter naar de oude toe. Wat is er, Rachel? Heb je juf frouw Lauderdale nog niet gezien? Dat ben je dan peker vergeten. Zij is gekomen, om een vriendin te zijn voor mijn moeder. Zeg haar maar eens, dat je haar dankbaar bent, zoo als wij. Maar de oude wenkte haar jweg met de hand en riep: Is ze daar weer?. Wat heeft haar hier teruggebracht?. Ze komt spionneeren, dat is hetEen spi- den in de classificatie vermeerdert, eerst rekenschap geeft van den maatstaf, waarnaar de classificatie is geschied. Anders is deze nieuwe Regeerings- maatregel een slag voor het platteland, dat wel beter verdient." De „Gelderlander" haalde een Ka merrede aan van Dr. Colijn uit het jaar 1922, toen de huidige bewindsman zich heftig tegen de classificatie kantte en het stelsel met „gepeuter" typeerde! Eerste vlucht van de K. L. M. naar de West. Volgende maand zal de K. L. M. de eerste vlucht naar onze koloniën in West-Indië ondernemen. Het belangrijkste gebeuren bij deze vlucht zal zijn het oversteken van den Atlantischen Oceaan, tusschen Afrika en Paramaribo, waarbij de „Snip' 3612 K.M. achtereen over de zee zal vliegen, zonder dat eenige tusschenlan- ding mogelijk is. Alle voorzorgsmaatregelen zijn ge troffen om dit niet te onderschatten traject zonder groot risico te kunnen afleggen. In de eerste plaats heeft men de „Snip", de 3-motorige Fokker F. 18 van nieuwe motoren voorzien van 525 P.K. ieder. Dan zijn er zes extra ben zinetanks bijgebouwd, waardoor men in totaal 4900 L. benzine kan meenemen. De kruissnelheid daardoor opge voerd tot 230 K.M. per uur en de actie- frn *1643*^164.3 radius tot 4600 K.M., zoodat de „Snip" een reserve van 1000 K.M. overhoudt voor het traject over den Atlantischen Oceaan. Het vliegtuig wordt uitgerust met een radio-installatie voor korte en lange golf. Alle voorzorgsmaatregelen zijn dus getroffen. Behalve de bemanning, welke bestaat uit Hondong, gezagvoerder, Van Balkom, tweede piloot, Van der Molen, marconist en Stolk, mecanicien, zal er niemand meer mee gaan. Passa giers kunnen ditmaal niet van de partij zijn. De benoodigde ruimte is door ben zinetanks ingenomen. Wel zal er post vervoerd worden om te trachten de kosten van de vlucht te dekken. Het voornemen bestaat op 15 De cember of op zijn laatst 16 December uit Amsterdam te vertrekken. De route loopt rechtstreeks naar Casablanca in Afrika en vandaar naar Porto Praja op de Kaap Verdische Eilanden. Van hier zal op 19 of 20 December eenige uren voor zonsonder gang de laatste étappe over den Oce aan naar Paramaribo worden onderno men. Het is de eerste maal dat de K.L.M. een dergelijk lang traject zonder tus- schenlanding over zee zal vliegen. De „Snip" welke een landvliegtuig is, loopt met haar drie krachtige moto ren weinig risico. Zou er één defect raken, dan kan men veilig met twee motoren verder vliegen. Slapte in de Textiel. De laatste weken neemt de werloos- heid inTwente weer zeer toe. Op tal van fabrieken hebben ontslagen plaats wegens bedrijfsinkrimping als gevolg van gebrek aan afzet. Bij de Koninklijke Stoomweverij te Nijverdal werden 650 weefgetouwen uit het bedrijf genomen. Voorts werd op twee fabrieken te Almelo een honderdtal arbeiders ont slagen. Bij de firma Ten Cate te Almelo, zullen nog 400 weefgetouwen stopgezet worden. Zaterdag werd in de fabriek van C. Roessingh en Zoon te Veenendaal aan gekondigd, dat het geheele bedrijf over veertien dagen stop zal worden gezet. Hierdoor zullen ongeveer 300 man zonder werk komen. De crisissteun voor aardappelen. De minister van oeconomische zaken heeft de vraag wat voor de naaste toe komst inzake den crisissteun voor aard appelen moet worden gedaan, nauw keurig overwogen. Daarbij is beslist, dat de maat der consumptieaardappelen dient te worden verruimd, waardoor ook de z.g.n. bonken in consumptie kunnen worden gebracht. Het verbruik van aardappelen zal daardoor toenemen. De kosten van het levensonderhoud worden verlaagd. De regeling wordt na 1 Januari ver lengd. Nu hebt ge Abdijsiroop noodig! Gij hebt kou gevat I Gij hoest en Gij „doet" er niets aan. Past opl Bijna alle ernstige borstziekten zijn het gevolg van 't verwaar- loozen eener verkoudheid. Kom dadelijk de natuur te hulp, door de vastzittende slijm, die ziektekiemen bevat, te verwijderen. Neem daarvoor een zacht en toch krachtig werkend middel, neem daarvoor Akkers Abdijsiroop, die als balsem zal zijn voor Uw zieke en ontstoken ademhalings-organen. De vastzittende slijm zal dan loskomen. Uw ademhaling zal weer diep en vrij worden, die hoest, dat piepende geluid verdwijnt. Weldra zult Gij, evenals zoovelen vóór U, de Abdijsiroop prijzen als een betrouwbaar middel bij Hoest, Verkoudheid, Bronchitis Kinkhoest, Griep en Borstbenauwdheid. enne is zij! Maar, Rachel, hoe kom je nu zoo? Zachtjes trok hij haar terug. Je bent nog niet bekomen van je ziekte. Dit is zeker de eerste keer, dat je naar dit deel van het huis bent gekomen. Maar je bent nog niet goed, anders zou je zoo niet spreken. Zeg nu eerst, dat je blij bent, juffrouw Lauderdale te zien; dan zal ik je naat je kamer terug brengen; je vergt te veel van je krachten. Maar zij bood heftigen tegenstand. Neen, neen! Ik ga niet, als zij hier blijft! riep ,zij. Hij -stak zijn arm echter door den bare en dwong haar met geweld den anderen kant uit te gaan; onderweg hoorde Jocelyn haar nog gillen; Ziet u dat dan niet?. Hebt u geen oogen in het hoofd, om te zien, dat dit het meisje is, dat u dien avond mee naar huis bracht en een onderdak boodt? Ik heb u toen wel gezegd, dat daar ellende van zou komen en nu is zij terug, om te spionneeren. Jocelyn bleef precies zoo staan, verslagen. Nu wist Launcelot de waar heid; zij had nooit gerekend op dat onverwacht verschijnen van Rachel. Ze had gemeend, dat die nog altijd heneden in haar kamer was. Ze wachtte, tot zij zijn schreden hoorde terugkeeren. Zijn blik rustte vragend op haar. En, terwijl hij zeker ook verwachtte, dat zij de eerste zou zijn, die sprak, begon zij Ja. het is volkomen waar. Ik ben het meisje, wie u een onderdak boodt, toen zij niet wist, waarheen te gaan. U heeft zich mij niet herinnerd, maar ik heb het wél gezien. Er stond nog eenige aarzeling in zijn blik te lezen, toen hij naar haar keek. Ze kon de gedachte niet verdra gen, dat dit twijfel hij hem zou bedui den. Ik wist, toen ik uw advertentie in de „Herald" zag, dat het hier moest wezen. Daarom wilde ik juist graag komen. Ik kende het buis en ik wist, dat u goed was geweest voor mij. Des te meer verlangde ik| er naar, iets te kunnen doen voor u. 1 Ik begrijp, dat, als u toch in be trekking moest gaan, u liever ging naar een plaats, die u al kende, dan naar een, die u geheel vreemd was. Zij bloosde en nu zij hem dat eene al verteld had, voelde zij, dat ze hem ook omtrent dat andere niet meer misleiden mocht. Ik heb u nog een bekentenis te doen, sprak zij dus. Ik hoef niet zelve in mijn onderhoud te voorzien, dat moet u niet denken. Maar ik leidde een ledig bestaan, had niets of nie mand, om voor le zorgen. En toen ik hoorde van uw moeder, dacht ik, dat ik haar soms van eenigen dienst kon zijn; vandaar dat ik op de adver tentie schreef. Ik weet niet, wat uw huishoudster bedoelde, toen zij daar juist 7.oo sprak. Waarom meende zij, dat ik een spionne was? Ze schijnt altijd iets tegen mij gehad te hebben. Dien avond in den storm verzette zij er zich ook tegen, dat u mij hier bin nen noodde. Waarom zou ik hier ko men spionneeren? Misschien is zij niet wel bij het hoofd? Die arme, oude Rachel heeft ons heel haar leven trouw gediend. Zij wil Strenge controle aan de Belgische grens. Zaterdag en Zondag werd aan de Brabantsch-Belgische grens op alle toe gangswegen naar Antwerpen een stren ge controle toegepast, in verband met het feit dat een 500-tal Nederlandsche ook niet opzettelijk lomp of ondank baar zijn. U moet 't haar maar ver geven. Ik ben overtuigd, dat zij zich straks schamen zal over Jiaar optre den van zoo ,even. Wat hij zei, was vriendelijk genoeg, maar toch kon Jocelyn de gedachte niet van zich afzetten, dat hij ook eenigszins aan haar was gaan twijfe len. Ze trad een schrede dichter naar hem toe en keek smeekend naar hem °P- Ik hoop, dat u toch geen leelijke dingen van mij denkt? Leelijke dingen?.... herhaalde hij, met een verontwaardiging, die haar ,goed deed. Als ik u vertelde, wat ik dacht..? Hier viel hij zichzelven in de rede en wendde zich af. Van dat oogenblik dateerde het ge lukkig bewustzijn hij Jocelyn, dat zij goede vrienden waren. Hun omgang werd gemakkelijker, nu hij wist, dat zij de betrekking niet had aangeno men enkel als een middel om in haar onderhoud te voorzien. Ze waren veel samen. Dagelijks waren ze uren lang in de zitkamer bij mevrouw Vyvian of aan de maaltij den in de groote eetkamer met haar ouderwetschen vuurhaard, haar zwa re, antieke meubelen en haar oude familieportretten. In den avond kwam Launcelot van zijn studeerkamer, om naar haar te luisteren, terwijl zij zijn moeder voor zong of om met haar heiden te praten terwijl Jocelyn een streng wol ophield voor mevrouw Vyvian of toezag op haar breien. Wordt vervolgd. op I ggncdfè&a Vv>^v,v Mf wjBgn GflBOB BMM ^gHb dnmn «gff HHIB pullijksrkr ri LisptrMtseke Conrint, Wij MAATSCHtfpy VAN VERZEKERING OP MET LEVEN

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1