BUITENLAND,™ ADVERTEERT IN DIT BLAD. GEMEENTERAAD. PLAATSELIJKE BERICHTEN. communisten naar een betooging te Antwerpen zou komen. Vele autobussen, die bezoekers moes ten brengen naar de opera te Antwer pen werden teruggestuurd. De onder nemers zullen bij de Belgische regeering schadeloosstelling eischen. De benzinelooze motor. Zooals wij Zaterdag in een gedeelte van onze oplaag nog konden melden zegt een jongeman, J. Wardenier, uit Wolvega in Friesland een motor te hebben uitgevonden die zonder benzine of olie loopt en die slechts voor 25. per jaar aan brandstof zou gebruiken. Sindsdien is er weinig nieuws meer over de vinding bekend geworden, zoo dat we nog moeten afwachten tot de sluier der geheimzinnigheid, die nog over deze sensationeele vinding ligt, wordt opgelicht. Intusschen is dit niet de eerste maal dat een motor is uitgevonden, die op lucht loopt. Reeds in1906 ging de mare, dat een monteur aan den Omval te Amster dam een motor had uitgevonden, die zonder brandstof liep. En inderdaad werd er hard gewerkt in de reparatie- inrichting. Al het verdiende geld stak de monteur in zijn vinding, tot in het holst van den nacht stond hij aan de draaibank, waar zijn vrouw hem bij stond. zooveel als mogelijk. En op een goeden dag waren eenige vrienden er getuige van, dat de motor zonder brandstof meer dan een uur aan één stuk liep. Zooals de toen gebruikte motoren werd dit nieuwe type aange dreven met benzine en verder liep het op gecomprimeerde lucht. Het principe bleek deugdelijk, de vervolmaking moest beginnen. Maar de middelen van den monteur waren te beperkt, het ver trouwen van de financiers in de kwali teiten van diens vinding nog beperkter. De lijdensweg begon. De uitvinder liep zich het vuur uit de sloffen om draagkrachtigen te vinden, die zich voor zijn motor interesseeren wilden. Maar overal ontmoette hij wantrouwen en spot en nergens zelfs de geringe wel willendheid, dat men ook maar even wilde gaan kijken naar den motor aan den Omval, die een uur liep zonder brandstof. Nog geruimen tijd trachtte hij voort te komen, zwoegend met zijn vrouw in de kleine werkplaats. Lang zamerhand werd hij er zich van bewust, dat zijn vinding verloren zou gaan. Dit heeft hij niet doorstaan. De man is zenuwziek geworden en ten slotte in een inrichting terecht gekomen. Zooals het tot nu toe schijnt heeft de Friesche jongeman voorloopig meer succes, want hij heeft voor zijn vinding reeds een kapitaal van 13 millioen ge ïnteresseerd! Fascistische wandaad te Breda. Te Breda hebben fascisten een ce- mentbrok gesmeten door een der ruiten van de woning van den president der rechtbank, mr. Deelen. Het projectiel was gewikkeld in eenige oranje strooi biljetten, waarop het volgende geschre ven was: Middels deze, zij het wel wat onge wone wijze, deelen wij u mede, dat, mag het zijn, dat onze leider door uw toedoen zwaarder gestraft zal worden, gij dan ook veel meer met onzen geest en sympathie op de hoogte zult komen, zulks voor het geval, dat u meerdere Nederlanders, die gij door uw anti- revolutionnaire partij zoo schitterend uitzuigt, moet be- en veroordeelen. Zwart Front. Leve de fascistische revolutie". Er is een streng onderzoek ingesteld, waarbij de leider van het Zwart Front, zekere Meijer uit Oisterwijk, die kort geleden veroordeeld was, en nu in hoo- ger beroep zou gaan, aan een verhoor werd onderworpen. Uitslag van de wedvlucht LondenMelbourne. Parmentier en Moll eerste in de handicap-race. Thans is de periode waarbinnen de deelnemers aan de Londen-Melbourne- race den afstand Engeland—Melbourne moesten afleggen, geëindigd. Van de 20 vliegtuigen die 16 dagen geleden van Mildenhall zijn opgestegen, hebben er 9 het doel, Melbourne, be reikt. Een Engelsch Fairey-toestel ver ongelukte in Italië, waarbij de piloot Gilman en zijn metgezel werden ge dood. De drie andere Engelsche vlieg tuigen, die nog onderweg zijn, waarvan het eerste gisteren te Calcutta is aange komen, komen niet meer in aanmerking voor de verdere deelneming aan den wedstrijd. Omtrent den uitslag van de race wordt officieel medegedeeld dat, aan gezien Scott en Campbell Black den eersten prijs van 10.000 Australische ponden en den MacRobertson-beker in de snelheidsrace hebben geaccepteerd, en het reglement bepaalt, dat eiken deelnemer slechts één prijs kan worden toegekend, Parmentier en Moll den eersten prijs in de handicaprace krijgen. Deze bedraagt 2000 Australische pon den. De tweede prijs in de handicaprace is gewonnen door Melrose en bedraagt 1000 pond. De tweede prijs in de snelheidsrace, van 1500 Australische ponden, is ge wonnen door Roscoe Turner en Pang- born, de derde, 500 pond. door Jones en Waller. De Uiver is op den terugweg en wordt 7 November te Soerabaja ver wacht. Bandoeng viert de aankomst van de Uiver aldaar op 9 November, welke dag min of meer tot een openbaren feestdag is verklaard. De ambtenaren der departementen krijgen namelijk vrij af om de aankomst bij te wonen en de scholen zullen dien dag gesloten zijn. Pas 21 November op Schiphol. De terugkeer van de Uiver in Ne derland was aanvankelijk vastgesteld op 17 November. Door verschillende omstandigheden, welke met commerci- eele en technische oorzaken verband houden, is het niet mogelijk dezen da tum aan te houden. Thans wordt voorzien, dat de Uiver Woensdag 21 November, des namid dags 2 uur, op Schiphol zal aankomen. Het volgende reisplan is nl. opgemaakt: 14 November vertrek Batavia, aan komst Medan, 15 November aankomst Rangoon, 16 November aankomst Jod- poer, 17 November aankomst Bagdad, 18 November aankomst Ankara, 19 November aankomst Athene, 20 No vember aankomst RomeMarseille, 21 November aankomst Schiphol. Dreigt een textielstaking te Tilburg. Bij de textielfabrieken der N.V. van Puijenbroek te Tilburg en Goirle dreigt een conflict over de loonen te ontstaan, waarbij 500 arbeiders zijn betrokken. Nieuwe woonwijken in Eindhoven. In Eindhoven heeft men plannen tot het bouwen van nieuwe woonwijken van 1400 woningen in totaal. De Clearing met Duitschland. In verband met de beëindiging van het NederlandschDuitsche clearing- verdrag op 16 November a.s. wordt de aandacht op het volgende gevestigd: Voor de eerste helft van November zullen de Duitsche autoriteiten ,,Devi- senscheine" afgeven, welke recht ge ven op betaling op de clearingrekening bij de Rijksbank tot een bedrag, dat voor Nederlandsche goederen over het algemeen overeenkomt met 75 pCt. van de helft van de voor October vastge stelde betalingscontingenten. Voor goederen, waarvoor in het Ned.-Duitsche handelsverdrag bepaal de hoeveelheden voor den uitvoer naar Duitschland werden vastgesteld, zullen „Devisenscheine" worden afgegeven tot een zoodanige hoeveelheid, dat arti kelen, welke binnen het kader der ver dragsbepalingen werden gekocht, ten volle op de clearingrekening kunnen worden betaald. Zooals de stand van zaken thans is. zullen belanghebbenden zich dienen te realiseeren, dat betaling op de clearing rekening in Duitschland alleen tot 16 November kan plaats hebben. Dit be- teekent, dat betaling van voor dien da tum geëxporteerde goederen op de clearingrekening alleen kan plaats heb ben, wanneer de storting tijdig bij de Rijksbank geschiedt. Op grond van het bovenstaande zal iedere exporteur hebben te beoordeelen. of hij zijn export al dan niet zal kunnen voortzetten. Overname van rundvee. Ter regeling van de overname van rundvee door de regeering heeft de Nederlandsche /Veehouderij-Centrale het volgende besloten: Elke veehouder wien over 1934, in verband met de teeltregeling, door één der Prov. Landbouw Crisis Organisa ties twee of meer vaarskalveren en-of niet geregistreerde stierkalveren zijn toegewezen, zal kunnen inleveren een aantal voor het eerst drachtige vaar zen en/of voor het eerst drachtige pin ken en/of vaarskalveren met een iden titeitsbewijs 1934, gelijk aan de helft van het aantal aan dien veehouder toegewezen kalveren. Voor de gevallen dat een aantal is toegewezen, hetwelk niet door twee deelbaar is, zal afron ding naar beneden plaats hebben. De veehouders, die niet bereid zijn het gewenschte aantal dieren van de bovengenoemde soorten in te leveren, zullen op hun toewijzing van kalveren over 19341935 worden gekort met een gelijk aantal als dat, hetwelk zij tekort hebben ingeleverd van de ge vraagde soorten runderen; daarenbo ven zullen aan veehouders, wier vee stapels in aanmerking komen voor z.g. erkenning als meerwaardig, geen boventallige vaarskalveren worden toegewezen. De aangifte voor levering is als bij de vorige levering verplichtend ge steld; formulieren daarvoor zijn ver krijgbaar bij de districts-secretarissen der gewestelijke Landbouw Crisis Or ganisaties en moeten bij de Geweste lijke Landbouw Crisis Organisatie, waaronder de betrokken veehouder ressorteert, zijn ingekomen minstens 5 dagen vóór den leveringsdatum. Zij moeten dus niet, zooals het vorig jaar, naar de Centrale zelf worden gezon den. Voor de eerste maal zal tot levering gelegenheid worden gegeven o.a. op onderstaande plaatsen, data en tijden Maandag 12 November 1934: Gorinchem, 810 uur, stallen De Korver. Breda, 911 uur, Veemarkt. Woensdag 14 November 1934: 's-Bosch, 810 uur, Veemarkt. De aangifte tot levering zal zoo moeten plaats hebben, dat die veehou ders, die slechts 1 rund te leveren heb ben, dit doen voor 1 Januari 1935; de veehouders die meerdere stuks te leveren hebben moeten de aangifte voor minstens de helft van het te le veren aantal vóór dien datum hebben gedaan. Klasse A wordt betaald met 25 ets.; klasse B met 22 ets. en klasse C met 19 ets. per Kg. levend gewicht. Bij uitzondering zal het gedurende de eerste maand der levering geoor loofd zijn, inplaats van de runderen der bovengenoemde soorten, drachtige runderen te leveren, welke reeds eer der hebben gekalfd, doch nog niet heb ben afgewisseld. Overname T.B.C. -runderen. Tevens zal de gelegenheid bestaan tot inlevering van vrouwelijke runde ren, lijdende aan tuberculose of para- tuberculose. Deze dieren moeten wor den aangeboden gedurende het eerste half uur na den aanvang der over name. Dieren welke nog nimmer hebben gekalfd, worden van deze overname uitgesloten. Eveneens runderen welke zonder bezwaar voor den slacht kun nen worden verkocht, welker vervoer met het oog op hun toestand bezwa ren oplevert. Ook deze dieren worden geklassi- ficeerd naar gebruikswaarde en daar toe verder ingedeeld in vijf klassen, waarvoor wordt vergoed van 30 tot 18 cent per Kg. Doumergue hervormt Frankrijk's Staatsrecht. Het wetsontwerp van Doumergue inzake de staatshervorming is door den ministerraad goedgekeurd. Volgens dit wetsontwerp zal de president de macht krijgen de Kamer tusschentijds te ont binden. Doet de Kamer voorstellen tot het doen van uitgaven, dan zal zij te vens de overeenkomstige dekking moe ten goedkeuren. Heden, Woensdag, zou Doumergue in de Kamer 3 voorloopige twaalfden vragen van de begrooting 1935, aan welk voorstel hij de vertrouwenskwes tie zou verbinden. De leider der neo-socialisten, Renau- del, heeft medegedeeld dat als Dou mergue, ondanks het verzet van de Kamer, zijn plannen zou doorzetten, men op zeer ernstige gebeurtenissen zou moeten rekenen waarbij bloed zou vloeien en het tot opstand zou komen. Weer uitstel der Ontwapenings conferentie. De Ontwapenings-conferentie zal waarschijnlijk, na nog enkele bespre kingen in deze maand, tot het voorjaar van 1935 worden uitgesteld. Deze ver traging zou veroorzaakt zijn door den dood van Barthou. Nieuwe Kerkstrijd in Duitschland. Nu de strijd in de Duitsche Evange lische Kerk zijn oplossing scheen te naderen, is een nieuwe verwijdering ontstaan, doordat de oppositioneele bisschoppen, Wurm, Meiser en Ma- rahren, de uitnoodiging van rijksbis schop Müller voor de bisschoppen conferentie te Berlijn hebben afgesla gen. Voorloopig zal er dus van een com promis geen sprake zijn. Naar een economisch accoord tusschen Frankrijk en België. Als uitvloeisel van de Goudblok- conferentie zijn thans te Parijs economi sche onderhandelingen begonnen tus schen Frankrijk, België en Luxemburg. De besprekingen loopen over den in- en uitvoer van verschillende producten en over de mogelijkheid van verlaging der invoerrechten met 10%. 40-urenweek in Italië? De fascistische bonden van werkge vers en werknemers in de industrie hebben besloten, den werktijd in alle gevallen, waarin dat mogelijk is, te ver korten tot veertig uur per week en de loonen dienovereenkomstig te verlagen. Voorts werd besloten, overwerk alsme de arbeid van vrouwen en kinderen waar eenigszins mogelijk af te schaffen en een fonds te vormen ten behoeve van de groote gezinnen. De doodvonnissen in Spanje. De Spaansche ministerraad heeft be sloten dat van de 23 door de krijgsra den uitgesproken doodvonnissen slechts 2 voltrokken zullen worden. De misda den, die tot deze twee doodvonnissen aanleiding gaven, zijn onder bijzonder gruwelijke omstandigheden gepleegd. De overige 21 veroordeelden zullen ter gratie worden voorgedragen. Kingsford Smith's vlucht over de Stille Zuidzee volbracht. De Oceaanvliegers Kingsford Smith en Taylor zijn van Honoloeloe op Hawaï komend, te Oakland in Califor- nië geland, waarmede zij hun étappe- vlucht over de Stille Zuidzee van Bris bane naar de Vereenigde Staten heb ben beëindigd. Van Londen naar de V. S. in 18 uren. In een interview met de ..Daily Mail" heeft Louis Blériot voorspeld, dat bin nen een jaar een tweedaagsche vlieg- dienst over den Atlantischen Oceaan zal zijn ingesteld, waardoor men in 18 uur van Londen naar de Vereenigde Staten zal kunnen vliegen. Er zullen vier drijvende vliegvelden in den Oceaan worden gestationeerd. Volgens Blériot is ook spoedig een geregelde vliegdienst over den Stillen Oceaan te verwachten. VLIJMEN. De raad dezer gemeente kwam Vrijdagavond in openbare vergade ring bijeen ten raadhuize. Voorzitter: Burgemeester v, d.Ven. Aan de orde Overgave van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf aan de PNEM. De Voorzitter, was van meening, aangezien deze kwestie reeds eerder in een geheime vergadering is be sproken, dat discussie achterwege kon blijven. Hij deelt mede, dat de PNEM bereid is gevonden om het gevraagde bedrag fKh'.OOO te willen verleenen. Op bet bedrijf slaat nog een schuld van f72.000. Waar er nog een reserve kapitaal is van plm. f 55,00 krijgt de ge meente de beschikking over ongeveer f35.000. Wat daarmede zal worden gedaan, kan in een volgende ver gadering worden besproken. De stroomprijs wordt op 30 cent per KWU vastgesteld. Voor de straatvei lichting moet f8 per lantaarn worden betaa d en voor de stroom 7 cent per KWU. Met algemeene stemmen wordt besloten bet G.E B. aan de PNEM te veikoopen. 2. Goedkeuring van de rekening van bet Burgerlijk Armbestuur. De ontvangsten hebben bedragen fl 1765.24 en de uitgaven f 12775.10 zoodat er een nadeelig saldo is van f1010 86. De commissie van onderzoek meent dat wat al te gemakkelijk de men- schen naar een ziekenhuis worden gezonden. Het bedrag daaraan uit gegeven is geweldig en op den duur niet te betalen. De Voorzitter merkt op dat bet moeilijk is om oppervlakkig to zeggen •lat iemand niet voor rekening van het armbestuur naar een ziekenhuis moet worden gebracht De menschen moeten teekenen dat later bet be drag van de onkosten kan worden verbaald. Welhou lrr van Buul zou iedereen die naar het ziekenhuis moet, daar voor laten teekenen. De Voorzitter zal dit verzoek aan bet bestuur van bel alg. burgerlijk armbestuur overbrengen. De rekening wordt vastgesteld. 3. Vaststelling gemeente rekening 1934, ontvangsten op f34.288.15 en de uitgaven op f32.778.54. Boud vraag. De beer v. d. Griendt wijst erop dat van de straatverlichting zeer veel lampen stuk zijn. Hij geeft in over weging om de lampen een net werk te laten aanbrengen, De Voorzitter zegt dat er buurten zijn waar de lampen geregeld worden stuk gegooid. Van bet pu bliek daar wordt niet de minste medewerking ondervonden vandaar dat B. en W. besloten hebben, daar geen nieuwe lampen meer aan te brengen. De menschen moeten dan maar in bet donker blijven zitten. De beer van Wagenberg merkt op dat de menschen moeten begrijpen dat wat van de gemeente is, mede van ben zelf is, en dat wat ver nield wordt ze zelf mede moeten betalen. De beer van den Meerendonk heeft bezwaar legen de schoolgeld heffing. Er zijn nu menschen met een groot vermogen, die geen school geld behoeven te betalen en dat acht hij onbillijk. De Voorzitter zegt een onderzoek te zullen instellen, doch schojlgeld wordt geheven van inkomsten en doordat die menschen door zaken- verlies geen inkomsten hebben zijn ze ingevolge de wet vrijgesteld van inkomstenbelasting en schoolgeld heffing, De beer van den Meerendonk zou toch gaarne een andere regeling willen zien getroffen. De Voorzitter zegt een onderzoek te zullen instellen. Hierna wordt de vergadering ge sloten. DRUNEN. Bij de Zondag gehouden voetbalwedstrijd kwam J. de Groffe zoodanig te vallen dat hij een been brak, geneeskundige hulp werd in geroepen. Dr. v. Seters legde bet eerste verband waarna de G., huis waarts werd gebracht. vVoor de rijkspostspaarbank werd in de maand October op bet postkantoor alhier ingelegd f8748,87 en terugbetaald f 9755,33. In de maand October werden voor den vleeschkeuringsdienst op de secretarie alhier aangegeven: 19 runderen en 36 varkens, ELSHOUT. Op Donderdag a.s. zal in de zaal der Meisjescongrega tie een vergadering gehouden worden voor de leden der R K. Werklieden- vereeniging om 7 uur, waarbij als spreker zal optreden de Eerw. Heer Bannenberg, Aalmoezenier te 's Her togenbosch. V NIEUWKUIJK. In het café Th. van der Geld, gaf Zondag j.l. de aldaar gevestigde Carnavalsclub »De vereenigde Vrienden», sinds de op- richting haar eerste uitvoering. De zaal was flink bezet. Opgevoerd werd «Een vergissing» en »Strijd om een buis.» De spelers kweten zich bijzonder goed van hun taak en vervulden de rollen ieder voor zich uitstekend. Het publiek heeft een genotvollen avond gehad. [)e begeleiding van een en ander was bij M. van Helvoirt in goede banden. VOp Zondag 11 November a.s. geeft de liedertafel »Orfening baart Kunst» in café de Bont, haar eerste groote win teruitvoering. Naast de verschillende humoris tische nummers die het program vermeldt, wordt nog opgevoerd het blijspel »Mijnheer X of de onbe kende redder» De uit te voeren zangnummers onder leiding van den directe ur, den heer C. de Gouw, zijn flink inge- studeérd en zullen vele bezoekers doen genieten. SPRANG-CAPELLE." (V.m. Sprang). Propaganda-vcrgadering C.N.V. J.l. Vrijdagavond werd in de zaal van den Chr. Volksbond alhier de 'jaarlijksche Novembcr-propaganda- vergadering van het. Chr. Nationaal Vakverbond in Nederland, voor den Chr. Besturenbond Sprang-Capelle, gehouden.De' zaal was'bijna geheel bezet. Hel bleek weer," dat er voor deze propagandu-vergaderingen veel belangstelling bestaat. De voorzitter, de heer J. C. de Roon, opende de vergadering na het zingen van Psalm 84 3, met bet lezen van Psalm 127 (onberijmd) en gebed, waarna hij in een kort openingswoord wees op het nut dezer vergaderingen, om elkander aan te moedigen in den strijd des ^levens. Hij riep allen een hartelijk welkom toe en sprak er zijn blijdschap over uit dat zoovelen wa ren opgekomen. In bet bijzonder heet te hij welkom de sprekers en de Eerw. Heeren predikanten, Ds. Bousema en Ds. Hagen, die zich bereid hadden verklaard resp. een slot- en openings woord te spreken. Als sprekers traden op de heeren J. Goote, Hoofdbestuurder van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond, van Den Haag en C. v. d. Wal, Hoofdbestuur der van den Ned. Bond van Chr. Fa- brieks- en" Transportarbeiders, van Zwolle. Vooraf sprak Ds. .1. C. Hagen een openingswoord, die er zijn blijdschap over uitsprak dat Ds. Bousema en spreker 'een oogenblik in het midden mochten zijn om van hun belangstel ling blijk te geven en het werk van de Chr. Vakbeweging gade le slaan. De kerk van Jezus Christus heeft belang hij goed functioneeren van het Chr. Vereenigingslcven. Wanneer de kerk alleen staat, is de kerk lam, zegt Ds. Hagen. Daarom is het in den strijd des levens voor de eere Gods noodig bet vaandel van Jezus Christus te planten waar wij maar kunnen. Dat is echter niet de eenige reden om ver blijd 'te zijn, want Ds. Bousema en spreker zijn hier niet alleen voor attractie, maar ook als geestelijke werkers, in den zin van werkers mei bet hoofd, in tegenstelling met de aanwezigen, die in bet algemeen meer werken met de banden. Het Maat schappelijke leven bestaat niet alleen in het werken met de handen. Spr. is ook lid der Maatschappij, en daar om met de anderen door Maatschap- pij-banden verbonden. De Chr. vakbe weging werkt tegelijk voor een stoffe lijk en geestelijk doel, en dat is: de Christelijke Maatschappij. Er ontbreekt echter nog veel aan die Chr. Maatschappij, zegt spr., waarom wij ook persoonlijk voor God belijde nis moeten doen, van onze schuld in het werken voor die Chr. Maatschap pij. Dat ecne doel, daar werken wij voor en daarom is het goed dat wij hier ook zijn om die belangen te be spreken, voor een Chr. Maatschappij naar de grondslag van Gods Woord. De Eerw. spreker eindigt met de bede, dat God dit samenzijn wil zege nen, mede door onze zwakke krach ten en dat het vruchtbaar moge zijn voor de ontwikkeling van Zijn Koninkrijk. Dan zal deze avond zijn tot eer van God. De beer Goote verkreeg hierna het woord, die als onderwerp had: „Wat verkregen werd". Spreker begon met te wijzen op den vorm van de November-actie van het C.N.V. die voorheen wel eens gewij zigd geweest is, maar zegt, dat men toch weer is terug gekomen tot de wijze waarop deze thans gevoerd wordt, n.l. dat men uitgaat tot geheel ons volk om te wijzen op de schatten die wij als C.N.V. hebben op het ter rein van den arbeid. Het C.N.V. heeft steeds die onderwerpen, waarvan men zeggen kan dat zij de publieke belangstelling hebben. In de tijden van hoogconjunctuur heeft het C.N.V. zooveel zegen ontvangen, waarom spr. allen toeroept: „Vrienden, zegen verplicht!" Spreker waarschuwt tegen de gedachte alsof het genoeg is, nu we aan de 115000 leden zijn. Dit getal is beschamend in dien zin, zegt spre ker, dat het C.N.V. beneden zijn stand leeft. Op het terrein van den arbeid moet gekozen worden voor het Chr. beginsel, dat naar onze overtuiging in houd heeft voor geheel het leven.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2