I3mt uw ledig ffiaggi-flesclye opnieuw met IfOHUl vullen S)at is vnordeeliger Het vorige jaar heeft het C.N.V. de dacht gevraagd voor de strooming 3:111 het nationaal-socialisme. Toen is getoond, dat, als men die richtin- 3'1 "toetst aan de beginselen, dat be- ^•"sel nooit het onze kan zijn, omdat fl nat.-socialisme zweert bij het ge- 2 van den mensch. Men geeft ook 1 dekschalen vol beloften, maar die nnen niet vervuld worden, evenmin I de beloften van het socialisme met '4 heilstaat. Dit jaar gaan wij weer or het geheele land om te spreken t onze vrienden, want het valt niet t ontkennen, dat, nu de crisis voort duurt en het schijnt of de Chr. Vak beweging n'et meer dien invloed kan ontwikkelen als voorheen, deze vraag naar voren komt: „ls er nog reden voor organisatie, is de Chr. Vakbe- v.eging in ons Vaderland nog noo- jj,,?" Omdat wij deze zekere moede loosheid aanvoelden, willen wij deze Vovember-maand gebruiken om aan heel ons volk te zeggen: „Vrienden, vergeet niet wat verkregen werd. Ver geet niet een van Zijn weldadigheden, vergeet ze niet, 't is God die ze U be- wees Het C.N.V.dat door God's goed heid zijn zilveren jubileum mocht vie ren. is er niet zoomaar gekomen, maar jie mannenbroeders hebben gevoeld, jat, toen de revolutiestrooming al mooter werd, zij op het terrein van jjen arbeid hadden te ontsteken het licht van Gods Woord en dat wij een cijten taak hebben en de banier moe ien ontplooien„Voor het volk, om Christus' wil". Dat ook in de arbeidsvoorwaarden het beginsel spreekt, beheerscht, en dat wij op grond van de H Schrift ons niet kunnen vereenigen met het verfoeide klassenstrijd-dogma. De menschen zijn niet geschapen om el kander in het maatschappelijk leven te bekampen; wij moeten zoeken naar verleg en samenwerking, want beide partijen hebben belang bij bedrijfs- vrede en nationalen bloei. Spr. con stateert, dat het nu na 25 jaar arbeid gebleken is, dat het C.N.V. volkomen jelijk gehad heeft, want het C.N.V. heelt nog steeds hetzelfde program en beginselverklaring, het zijn nog de zelfde lijnen waarlangs men voort bouwt, in tegenstelling met het N.V.V. Wat verkregen werd door middel van het C.N.V. is onzegbaar in een zoo kort tijdsbestek, daarvoor raadplege men de historie. Spr. wijst hierbij op de verschillen de instellingen van het C.N.V. en zegt dat dit de zegen des Heeren is op on zen arbeid. En moeten wij nu in een tijd van depressie alles prijsgeven? Neen, zegt spr., want het Évangelie van Jezus Christus, waar uit wij onze kracht putten, is voor alle tijden. Juist nu moeten wij veel invloed ont wikkelen. Als er ooit een tijd is ge weest, waarin de waarde van het Chr. beginsel moet blijken, dan is het nu. Spreker roept op tot hernieuwde trouw aan het vakverbond en |wekt op om hen die volgens doop en belij denis bij ons belmoren, onder te bren gen in het C.N.V.-leven. Op het zilveren jubileum hebben drie Minister onomwonden verklaard dat ons C.N.V. had een nationale be- teekenis en een steun is voor de over heid, omdat wij het anders zien dan zij die meenen dat er alleen door ver andering van het fundament der maat schappij verbetering kan komen, ter wijl wij meenen dat Jiet niet ligt in het stelsel of den vorm, maar in de zonde; dat wij God verlaten hebben en er alleen als wij terugkeeren tot de Wet en de Getuigenis, yerbetering is te vinden. Het is God .die ons in staat stelde lot het grootsche werk op het terrein van den arbeid. Nu dan, zegt spr. en eindigt hiermede, ondanks deze moei lijke tijden allen geschaard om het vaandel vón het C.N.V. Er is onzeker heid over tal van vraagstukken, maar laten wij ons vastklemmen aan dit woord„God zal ons niet begeven, niets maakt mijn ziel vervaard". De heer v. d. Wal sprak vervolgens over: „De weg voor ons". Deze taak is niet gemakkelijk, zegt spr., daar wTel niemand zal ontkennen dat we in moeilijke dagen leven. Rondom ons zijn wolken en donkerheid en het schijnt wel of geen enkele lichtstraal aan den economischen hemel kan doordringen. Straks gaan we al het 6e crisisjaar in met al zijn zorgen. Een van de belangrijkste is wel de bij na 400.000 werkloozen, die maar geen arbeid kunnen vinden. Dat heeft ont zettende gevolgen voor het gansche volksleven. In verband met de groote en vele offers, die men heeft moeten brengen om erger te voorkomen, komt er een geest van moedeloosheid, omdat men meent dat al den arbeid die in de Chr. Sociale beweging verricht is, nu geen beteekenis meer heeft en men meent de stemming weer te kunnen vertolken in het lied van een onzer dichters, die uitriep: „Armoe en ver val, waarin wij kwijnend zuchten" en -daarnaast, in weelde brast, van uwer handen vrucht". Maar daar is geen reden om moe deloos te worden, zegt spr., omdat we geen parallel kunnen trekken met wat voorhij is en nu; die dichter zag die tegenstelling, toen de arbeider van het voetstuk was gestooten waarop hij moest staan krachtens de Chr. levens beschouwing, juist, want de arbeider is ook een beelddrager Gods en daar om was toen een woord als dat van Bilderdijk op zijn plaats. Maar nu worden de gevolgen van dezen crisis niet alleen afgewenteld op de ruggen der arbeiders, maar het gansche volk gaat gebukt onder de gevolgen van dezen tijd. Er heerscht bovenal geestelijke ver warring en verdwazing. Er is nog niet de erkenning van eigen schuld, dat wij zelf dezen chaotischen toestand heb ben verwekt. Die schelden op het z.g. kapitalistische stelsel, vergeten, zegt spr., dat wij nu teeren op de reserve van dat kapitalistische stelsel. Deze chaotische toestand vindt zijn oorzaak in het loslaten van de erkenning dat er ook voor het maatschappelijk leven een hoogere levenswet is, waaraan al les moet worden onderworpen. Men durft ook niet meer de verantwoorde lijkheid te dragen; wanneer wij over leg met de overheid willen, moeten wij de verantwoordelijkheid van eigen arbeid durven dragen. Wij moeten voorzichtig zijn met alles wat heden gebeurt op rekening der Overheid te schuiven, alsof die de crisis kan op lossen; wat echter niet wil. zeggen, dat de overheid geen taak heeft. De over heid heeft te zorgen dat de druk zoo veel mogelijk wordt verlicht. Het na tionaal-socialisme en fascisme zullen hun vernietiging vinden, zegt spr., omdat zij een ideaal zoeken en geen beginsel hebben. Onze idealen staan hoog boven die van onze tegenstan ders uit, omdat wij die ontleenen aan het licht van Gods Woord. Dat Woord moeten wij trouw blijven. Spr. wijst dan op de eischen van het N.V.V. voor de vervulling waarvan zij zelf geen middel weten aan te geven en zegt, dat het socialisme, omdat het geen verantwoordelijkheid durft te aanvaarden, in een tijdperk; zooals wij thans beleven, geen regeeringskracht bezit. Als men overleg wenscht met de overheid, dan moet men niet daar na de arbeiders tegen de regeering ophitsen. Spr. komt dan tot den practischen arbeid die voor ons ligt, n.l. om te komen tot bedrijfsordening en collec tieve contracten, en noemt het 'n ge lukkig verschijnsel, dat de ontwikke ling daarvan juist in de Chr. Sociale gedachte gaat. want het gaat toch om dc alles bcteekenende vraag, of de toekomstige maatschappij-verhoudin gen zullen worden beheerscht door den mensch of door Christus, revolutie of reformatie. Het antwoord dat hierop gegeven moet worden, zegt spr., zal, zoover men van menschelijke zijde hierover kan spreken, afhangen van uwe medewerking. Als blijkt dat wij niet ten volle bevredigd kunnen zijn, zul len wij ons moeten afvragen: „Heeft in ons wel voldoende gemanifesteerd de heerlijkheid van de beginselen die wij belijden?". .Alleen als die begin selen weer in ons levendig worden en wij bereid zijn daarvoor te worstelen, kunnen wij in deze bange tijden staan de blijven, omdat wij weten en die wetenschap sterkt ons dat God ons tot dien strijd roept. Ons staat een Sterke Held terzij, Dien is gegeven alle macht in den hemel en op de aarde, en Die zegt: „Heb goeden moed, Ik heb de wereld overwonnen". Aan het einde zijner rede, die met gespannen aandacht ge volgd werd, wekt spr. op, voort te arbeiden, schouder aan schouder, met het lied op de lippen: „Verbonden gaan wij samen", enz. Ds. \V. Bousema spreekt tenslotte een kort woord, waarin Z.E. dankt voor wat hij heeft mogen hooren en stelt dan de vraag: „Wat is het fun dament van het C.N.V., waar rust het op?". Was het dat het C.N.V. alleen werk te voor welvaart en geluk van de ar beiders, dan had het geen recht om zich Christelijk te noemen en dan had men ook niet het recht te spreken over: De weg vóór ons. Maar het C.N.V. rust in God alleen, zegt spr. God wil sociale gerechtigheid, al is het maar alleen in dit eene gebod „Gij zult God liefhebben en Uwen naaste als U zelf". Het gaat om Gods eer, die Zijn recht heeft laten zien in het offer van Chris tus. Als we dit verstaan, dan is de sociale gerechtigheid geen eisch meer, maar dan is het liefde, dan werkt in ons een drang naar sociale gerechtig heid. Dan is er een vergeten van wat achter is en een jagen naar wat vóór ons is. Het C.N.V. heeft recht te spre ken over: „De weg vóór ons", want zoolang de wortel ligt in God, is God er voor en behoeven wij niet te vree zen. God zegene het werk van het Vak verbond door middel van deze propa ganda, aldus de Eerw. spr., waarna hij opwekt: Sluit de gelederen, opdat ons niet het oordeel treffe, omdat wij niet gedaan hebben wat wij kunnen. De Voorzitter dankt dan de spre kers voor het gesprokene, waarna ge zongen wordt Psalm 89 8 en Ds. Hagen met dankgebed sluit. Mej. H. Gelderblom, onderwijze res aan de Chr. School alhier, is be noemd tot onderwijzeres aan de Wil- helminaschool te Meppel (Hoofd de heer de Vries). J.l. Zaterdagavond ontstond be gin van brand in de woning van v. T. alhier, door het omvallen van een pe troleumlampje. De bewoners, die in een ander vertrek vertoefden, werden op bet gevaar opmerkzaam gemaakt door voorbijgangers, zoodat het vuur, dat zich reeds aan verschillende voor werpen had meegedeeld, nog juist bijtijds kon worden gebluscht. Dezer dagen werden een partij aardappelen, die de landbouwer de J. alhier bezorgde, bij v. d. K. alhier in beslag genomen, omdat de aardappelen niet door een vervoerbewijs gedekt waren. CAPELLE. Gedurende de maand October 1934 werden ter gemeente secretarie van Sprang—Capelle in gevolge de Vleeschkeuringswet aan gegeven 18 runderen, 55 varkens. 7 schapen en 2 geilen. I)e in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte ten bate van het Studiefonds van den Ger. Bond heeft f51.— opgebracht. Lé- Bij het dezer dagen gehouden examen slaagde onze dorpsgenoole Mej. P. Benjaminse als apothekers assistente. Tot onderwijzeres aan de Chr. School aan den Loonschendijk is benoemd Mej. Goudsmit le Bode graven. - De collectie tijdens den her denkingsdienst der Hervorming in de Ned. Herv. kerk te dezer plaatse gehouden heeft f 12.49 opgebracht. Het muziekgezelschap «Kunst na Arbeid» bracht jl. Maandagavond ten huize van zijn Voorzitter, den beer J. Michaël, een serenade in verband met het a.s huwelijk zijner oudste dochter. Namens de ver eeniging werd het bruidspaar ge complimenteerd door den vice— voorzitter, waarna de vader der bruid voor de betoonde belangstel ling bedankte en bestuur en wer kende leden uitnoodigde een dronk op het welzijn van hel jonge paar te wijden. Naar men ons mededeelt zal de nieuwe burgemeester der gemeente Sprang—Capelle a.s. Zaterdag, des middags ten half drie, geinstalleerd wprden, daarna receptie. Gedurende de diensten in de Ned. Herv. Kerk alhier zal a. s. Zondag een extra collecte gehouden worden voor de instandhouding van den Eeredienst. Het tweede elftal van de voet- balvereeniging «Capelle», dat j.l. Zondag met onvolledige bezetting voor de lc klasse B.V.B. te Baard wijk tegen «Baardwijk» 2 speelde, verloor dezen wedstrijd met 12—1. Waspik. Voor den Vleesch- keuringsdienst werden in de afge loopen maand ter secretarie aan gegeven 39 varkens, 9 runderen en 2 kalveren. Door Burgem. en Weth. is aan de K. J. V. en de R.K. Winkeliers- vereeniging toestemmiug verleend tot het houden eener verloting. A.s. Woensdag 7 November zal door de Christelijk Gemengde Zang- vereeniging O. K. K. een uitvoering worden gegeven in de voormalige openbare lagere school. Zaterdagavond botste een auto tegen de woning van den heer G. van B. te WaspikBoven. Verschillende ruiten werden ge broken, terwijl ook de gevel werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het triduum, dat zal worden gehouden voor de leden der K.J.V. en K. J. M. zal worden gepredikt door den Z.Eerw. Pater Emilianus. GEERTRUIDENBERG. Onder voorzitterschap van den heer W. Sassen, voorzitter van de R. K Middenstandsvereeniging, vergaderde andermaal op Zondag 4 November de besturen der plaatselijke stands organisaties en de betrokken mole naars uit de omtrek. De voorzitter opende de verga dering met den gebruikelijken groet en heet speciaal welkom de be stuursleden der plaatselijke stands organisaties alsmede de betrokken molenaars en belangetellenden. Spr. wijst er opdat zijn vermoeden dat hij den vorigen Zondag in de verga deriug heeft geuit inderdaad is uit gekomen de coöperatieve maal derij komt er en het blijkt dat vol gens gezegde van den voorzitter van den plaatselijken NCB dat de geheele streek behoorende onder het z.g. pakhuis van Geertruidenberg hierbij betrokken is. En ofschoon volgens verklaring op de vorige vergadering door de bestuursledenvan den plaat selijken NCB gedaan, dat zij n.l. van het vestigen van een coöperatieve maalderij niets wisten, aldus de voorzitter, komt er de maalderij toch. In dit geval constateerde hij ook dat de plaatselijke bestuurderen in deze kwestie geenszins iets te vertellen hebben, ofschoon men overtuigd is dat eei< coöperatieve maalderij overbodig wordt geacht, ook door vele landbouwers, komt ze er toch. Spreker wijst er op dat zooiets meer in ons gewest is voorge vallen en maakt tevens opmerkzaam dat in Gemert ook een zelfde feit aan de orde is. En ofschoon in vele gemeenten waar zich de coö peratieve maalderij van de CUV heeft genesteld de betrokken gees telijkheid er op tegen is, gaat men toch zijn gang. En ofschoon ver schillende molenaars in dezestreek met groote gezinnen, waaronder er zijn die tien kleine kindertjes heb ben en wier bestaan toch al zoo moeilijk is, gaat men eenvoudig door en zal men in hun bestaan treilen. Wat praat men nu nog «Leve het groote gezin». Komt met dit coöperatieve monster onze een heid ook niet in gevaar of denkt men dat wanneer men elkaar het brood ontneemt, dat deze eenheid niet verscheurd wordt? al buldert men nog zoo dat we Boomschen zijn met ziel en met harte. Spreker citeert hetgeen de be kende pater Heniicus schrijft in Christus Koning van 9 Mei 1934. «Voor de werklui kankert men.... Voor Jan rap met zijn maat... waar de iapaille hond maar even zijn tanden laat zien gooit een regeeriug met—een—hazen—hart, direct vre ten in zijn keteltje en schobbejak- achlig graven werklui— orgunLulies zich i/i, op oer—eigen middenslands- terrein. Nog brutaler haast forceert de boer onze grenzen. Hij speelt ijskoud voor slager, voor muldervoor bak ker, handelaar in steenkool, ver koopt fietsen en prikkeldraad, touw en wollen dekens. Is het volsla gen bubeluerwarring in de boeren hersens? of sta je voor schoelje.» Spreker zegt «dat zegt pater Hen- ricus» en hij is blij dat hij ten aan zien van het coöperatieve monster costateert dat deze edele priester met hem onder één dak woont. Hierna volgde een belangrijke discussie waarin o.m. besloten werd op voorstel van den voorzitterIs het publiek goed voor te lichten en 2e de sbeturen der Middenstands organisaties in deze streek op een vergadering van middenstandsbe- sturen in dezen kring uit te noodi- gen op Donderdag 8 November als mede alle betrokken molenaars en handelaars. De vergadering keurde zonder een uitzondering in deze de houding van het bestuur van de Geertrui, denbergsche Middenstandsvereeni- ging goed, terwijl de betrokken mole naars den voorzitter hartelijk dank zegden voor zijn onbaatzuchtigen ijver in dezen aan den dag gelegd. Voor de zooveelsle maal is weer eens ingebroken in het pakhuis van den N.C B. alhier. Ditmaal in het nieuwe pakhuis, slaande aan den Provincialen weg, en voor de zooveelste maal heb ben de dieven weer kunnen con- stateeren dat daar geen geld aan wezig is, omdat dit daar niet wordt bewaard: Zij hebben zich dan ook tevreden moeten stellen met een bedrag van ongeveer f 2,— aan zegels. Alle kasten hadden zij over hoop gehaald en de papieren enz. over den grond gesmeten, Ook een kast werd omver geworpen terwijl ook het telefoontoestel op den grond lag. Zij hadden zich tot het pakhuis toegang verschaft door met een breekijzer de deur te forceeren. Onmiddellijk werd door de rijks- en gemeentepolitie een onderzoek ingesteld. Zoo werd nog gebruik gemaakt van den speurhond van den majoor der rijksveldwacht en werd de hulp ingeroepen van den politiedeskundige v. d. Schatte Olivier uit Breda, doch dit alles leverde tot heden slechts een nega tief resultaat op. Vermoed wordt dal deze inbraak in verband slaat met den inbraak in het station te Made waar een bedrag werd ontvreemd van ongeveer f30. In de gehouden ledenvergade ring van de R K. Kiesvereeniging «Geertruidenberg» is besloten aan de gemeenteraadsverkiezing deel te nemen, zoodat geen ontheffing zal worden gevraagd aan den kring Tilburg. In verband hiermede werd het reglement met enkele bepalin gen aangevuld. In de Ned. Herv. kerk alhier werd de herdenking gehouden van de hervorming. Deze kerkdienst was georganiseerd door het bestuur van de Ned. Herv. Gemeente en de Evangelisatievereeniging Immanuel. NORTH Voor de Ned. Herv. Gemeente ging voor ds. Zuurdeeg alhier, terwijl voor de Evangelisatievereeniging Immanuel voorging ds. de Bruin uit Hooge Zwaluwe. Ds. Zuurdeeg opende den dienst en verzocht de talrijke aanwezigen te zingen Ps. 68 vers 10. Daarna behandelde ds. Zuurdeeg de tekst van Ps. 77 vers 12: «Ik zal de daden des Heeren gedenken, ik zal gedenken Uwe woorden van ouds her». Hierna werd gezongen Ps. 138 vers 1 en 4. Ds. de Bruijn sprak uit Handelingen 5, vers 99 «Men moet Gode meer gehoorzaam zijn dan de menschen». Tenslotte werd het dankgebed uitgesproken door ds. de Bruijn, waarna door de aanwezigen staande werd gezongen het Lutherlied Een vaste burch is onze God.» Tijdens den dienst werd door een koortje onder leiding van Mevrouw Douwes eenige toepasselijke liederen gezon- Door de rivierpolitie werd onder deze gemeente aangehouden A. de die in het algemeen poli tieblad stond gesignaleerd voor 10 dagen hechtenis. Vrijdag j.l. is de J. naar de strafgevangenis te Breda overgebracht. Voor de Ned. Herv. kerk gaat Zondag voor ds. Zuurdeeg desv.m. 10 uur. Voor de Evangelisatie Im manuel des v.m. 10 uur de heer Brunklaus uit 's Bosch. DUSSEN. Vrijdagavond omstreeks 7.30 had nabij de brug te Keijzers- veer 'n ernstig auto—ongeval plaats. De ongeveer zestigjarige A. v. der Piuijm uit Hank, werd door dr. de Groot uit Breda met zijn auto aangereden. Naar verluidt zou de man zich in dronken toestand op den rijweg hebben bevonden. Hij werd ernstig aan 't achtei hoofd gewond en be kwam een zware hersenschudding, Met de brancard van de papierfabriek «Maasmond» werd den getroffene naar 't Ziekenhuis te Baamsdonksv. overgebracht. Dr. v. Vuuren uit Dussen verleende de eerste genees kundige hulp. Pastoor "W'illaert uit Hank verleende geestelijken bijstand. Spoedig na het gebeurde arriveer de ook Dr. Jaspers uit Geertruiden berg evenals de marechaussee en den gemeenteveldwachter Keiler uit Hank. De auto werd licht beschadigd. Nader vernemen we dat de toe stand van v. d. P. bevredigend is. Zaterdag reed den heer mr. Ruygrok, alhier door het slippen van zijn wagen, in volle vaart legen een boom. Hierbij brak hij zijn heen en werd aan het gelaat gewond. Het voorste gedeelte van den wagen werd geheel vernield. Dr. van Vuuren was spoedig ter plaalse en verleende geneeskundige hulp. Per brancard is de getroffene naar de woning van zijn schoonva der notaris, alhier vervoerd. Naar we vernemen is ook het overige gedeelte van den arm, van den arbeider v. d. Laar,, die door een ongeval op de papierfabriek «Maasmond», zijn hand verloor, ge amputeerd. Zijn toestand is voor uitgaande. Toen de aardappelhandelaar L. H., voor zijn woning een vracht aardappelen aan het Lden was zakte plotseling zijn paard lot de knieën in den weg. Hij zag 't water uit den grond opborrelen, 't welk over het geheele erf stroomde. Spoedig kwam hij tot de ontdek- ding dat de waterleiding de oorzaak was. Bij onderzoek door de Waterlei ding Mij. bleek dat een der brand kranen ter p'aalse niet goed was afgesloten. Het euvel werd kort daarop hersteld. Den laatsten tijd komen hier zeer vele sterfgevallen voor onder het vee. In de afgeloopen week niet minder dan zes gevallen. Bij den landbouwer van V.. zijn dit jaar reeds 5 beesten gestorven.Geen dag gaat voorbij of den wagen van den destructor moet worden gerequircerd Door den landbouwer A. van H., wordt op een zijner weilanden een ijsbaan aangelegd. Reeds lang is men hierover bezig geweest, daar Dussen, ondanks den waterover vloed, steeds van 'n goede ijsbaan verstoken is geweest. Men zal dit in schaatsenliefheb- berskringen ten zeerste toejuichen. 99

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 3