I! Echo tan hel Zeiden. i I I LANDBOUW. KANTONGERECHT. MIJNHARDT'S POEDERS ~"liïnmflÏÏDT TWEEDE BLAD, S WEEKPRAATJE. Neem bij Hoofd-en Kiespijn. of andere pijnen BELASTINGVRIJ - LAGEN PRIJS ONOVERTROFFEN KWALITEIT I' N^0. Zaterdag 10 Nov. '34. 57e Jrg. ^vindingen. 't Is maar een weet! De eieren van Columbus. gen uitvinding is niets anders dan kwestie van een goeden inval. Denk maar eens aan het ei van Co- lunibus! De heer Wardenier, de Wol- gaarder, die den drogen motor uit vond, bekende zelf, dat hij op school a]lijd een sufferd was geweest en toch jecd hij thans de ontdekking, welke ,je wereld van aanschijn zal doen ver anderen. Wat een andere sufferd kan, heb- [ien we tot ons zelf gezegd, moeten we toCh óók kunnen leveren. En, al suf fend, kwamen we tot de volgende re deneering: De menschheid heeft zich tot nog toe te veel blind gestaard op de ver meende voedingsnoodzaak van 'n me chanisme. Als we een lamp wilden la ten branden, dan deden we dat vroe- met olie, totdat we het gas uitvon den en daarna de electriciteit. Met den motor ging het ook zoo. pien hebben we gevoed met stoom, gas ,f electra maar gevoed hebben we hem. Totdat Wardenier, die naar hij K\[ openbaarde, nimmer zijn her sens voedde, het plots in zijn bol kreeg oni een motor te laten loopen zonder benzine of andere drijfkracht. En waarlijk: het lukte. Hij kreeg 13 millioen bedrijfskapi taal en gaat nu een fabriek bouwen voor 13 duizend arbeiders. Wij hebben nu patent aangevraagd op den drogen lepel en we stellen ons voor om met deze vinding de crisis te bezweren. De eerste proeven hebben een uitstekend resultaat opgeleverd. We hebben ons gezet voor een leeg bord en daaruit zijn we een half uur tje gaan zitten lepelen. Het resultaat was verrassend: na afloop van deze bezigheid voelden we ons volkomen voldaan. De wacht is thans nog slechts op een burgemeester, die een persconferentie voor ons wil beleggen, en vooral op de baronnen of andere inenschen met kapitaal, die zich financieel voor de zaak willen interesseeren. Dertien millioen hebben we niet eens noodig. Zoo gauw we één mil lioen bij elkaar hebben, schrijven we onzen geldschieters vanuit Zuid-Ame- r/fca wel eenige nadere bijzonderheden. O.i. is de droge lepel de noodzake lijke consequentie van den drogen mo tor, want al mogen de Wolvegaar- ders ook juichen over hun fabriek met 13000 arbeiders, welke in hun midden zal verrijzen, in het ALGE MEEN zou de werkloosheid door de zen nieuwen technischen triomf aan merkelijk worden verhoogd. Van me chanismen is een wereld gauw ge noeg verzadigd, het is de noodzake lijke voortdurende toevoer van voe dingsstoffen welke het werk aan den winkel houdt. Met den drogen motor zou het niet alleen de heer Sir Henry Deterding zijn die tot stempelen wordt gedoemd maar met hem een deel van zijn aan deelhouders, het personeel van olie bronnen, handelaren en de.vele dui zenden distributeurs van benzine, die in den verkoop thans een VOORT DUREND bestaan vinden. Als onze motoren voortaan zouden loopen zonder benzine of andere drijf kracht, onze machines zouden dave ren zonder stoom, onze kachels zou den snorren zonder kolen, onze lam pen zouden gloeien zonder electra, dan zou het werk uit de wereld zijn en de menschheid nog slechts kun nen bestaan, wanneer we, dank zij een ot an dere uitvinding, zouden kunnen betalen uit een portemonnaie zon der geld, en ons konden voeden middels n drogen lepel. Voor deelname in de exploitatie van den drogen lepel kan men gireeren op de rekening van de administratie de zer krant. De organisatie van den landbouw aan het Departement van Economische Zaken. Eenige maanden geleden is op het Departement van Economische Zaken een scheiding aangebracht tusschen den crisis-arbeid en den niet-crisisarbeid in den landbouw. De Minister heeft den crisis-arbeid opgedragen aan het Col lege van Regeeringscommissarissen, on der voorzitterschap van den Secretaris- Generaal van het Departement. De Di rectie van den Landbouw behartigt den niet-crisis-arbeid. Deze werkverdeeling die noodzakelijk is geworden door de groote uitgebreidheid van het te ver richten werk, heeft een alleszins bevre digend resultaat opgeleverd. Op de Directie van den Landbouw evenwel ontbrak de Directeur-Gene raal. Het ligt in het voornemen van den Minister om daartoe de benoeming te bevorderen van den heer Ir. A. L. H. Roebroek, lid van de directie der Wie- ringermeerpolder te Alkmaar. Van den nieuwen functionnaris wordt verwacht, dat hij den voorlichtingsdienst, het landbouwonderwijs, de proefstations en andere takken van de Directie van den Landbouw opnieuw zal organiseeren. Ook het College van Regeerings commissarissen zal worden versterkt. De Regeeringscommissaris Ir. S. L. Louwes, te Zwolle, gaf tot nu toe slechts een deel van zijn tijd aan dit werk. Op verzoek van den Minister heeft de heer Louwes zich bereid ver klaard zich in de toekomst uitsluitend aan zijn belangrijke taak als Regee- rings-commissaris voor Akkerbouw en Veehouderij te geven. In verband hier mede zal hij binnen korten tijd terug treden uit zijn andere functies en zich te 's-Gravenhage vestigen. Het contact tusschen het College van Regeeringscommissarissen en de Direc tie van den Landbouw zal worden ge legd door den Secretaris-Generaal. De Minister van Economische Zaken heeft voorts de behoefte gevoeld om met de leidende hoofdambtenaren van zijn Departement geregeld samenspre- kingen te voeren over de crisisvraag stukken. Daartoe hoopt de Minister, onder zijn eigen voorzitterschap, den oëcrêtans- ren-Generaal en den Regeeringscom missaris voor den Akkerbouw en de Veehouderij in een crisisraad te ver eenigen. Inkoop van peulvruchten. Om tegemoet te komen aan den wensch van den handel, dat deze ter zake van den export en handel in peul vruchten niet zal worden uitgeschakeld, is op verzoek van de Nederlandsche Akkerbouw-Centrale en in overleg met den handel een regeling omtrent den inkoop van peulvruchten getroffen, waarbij de door de Regeering aan de telers toegedachte richtprijzen worden benaderd, terwijl anderzijds de handel gevrijwaard wordt, dat hij met tegen deze richtprijzen gekochte voorraden blijft zitten. Handelaren, verwerkers en expor teurs van peulvruchten, die voor een dergelijke, door de Nederlandsche Ak- kerbouwcentrale te verstrekken, ga rantie in aanmerking wenschen te ko men, kunnen bij deze Centrale het hier voor benoodigde formulier en contract, met daarbijbehoorende toelichting, aan vragen. i De bovenbedoelde richtprijzen, welke zullen gelden op basis van het stan daardmonster der Rotterdamsche Ko renbeurs, vastgesteld voor doorsnee- qualiteit van de oogst 1934, voor de ge bruikelijke leveringsplaatsen, laten wij hieronder volgen: groene erwten, waaronder val len kroonerwten, 10.20 per 100 K.G. schokkererwten 12.20 per 100 K.G. bruine boonen 12.20 per 100 K.G. witte boonen 15.20 per 100 K.G. blauw peulerwten 10.20 per 100 K.G. wijker vale erwten 10.20 per 100 K.G. platte capucijners, Hoornsche zoowel als Mansholt capucijners 12.20 per 100 K.G. rozijnerwten of wel grauwe erwten 12.20 per 100 K.G. De bovengenoemde richtprijzen zul len voor iedere maand met 10 ets. per 100 K.G. worden verhoogd, te begin- neen met de maand December 1934. Afwijking van deze richtprijzen mag naar evenredigheid plaats hebben voor afwijkende qualiteiten en afwijkende le veringsplaatsen, één en ander overeen komstig het bestaande handelsgebruik. Aanrijdingen. Voor den kantonrechter verscheen: J. S., chauffeur te 4^7ijk en Aalburg, die door zijn schuin een aanrijding veroorzaakte op een brug. Hij bekwam aan zijn wagen een groote beschadiging wat voor hem als een bewijs was, dat hij behoorlijk rechts gereden had en geen schuld had. De benadeelde kwam er af met even eens eenige stukken aan zijn vracht wagen, doch de verzekering had de schade voldaan. „Wat Mijnhardt maakt is goed." Zonder •ehrifteqjke toestemming is eeni.'e overname uit deze rubriek verbod n »D£ PRIJSVRAAG De Prijsvraag met een 5-tal prijzen door de actieve Meubelfabriek K.E.M.I. ontworpen en die wij een paar malen in ons blad hebben afgedrukt, heeft wederom de noodige belangstelling getrokken, hoewel de deelname grooter had kunnen zijn mogelijk dat de aankondiging der beschikbare prijzen de attractie nog grooter gemaakt zou hebben. Intusschen hebben verschillende jonge lezers en lezeressen den zin goed gevonden. Deze luidde als volgt y>Ook de jeugd, mits onder qeleide, is welkom bij de K.E.M.I. De prijwinnaars zijn de volgende Marianne van Ree, St. Antoniusstraat Waalwijk. M. C. E. de Visser, Kom C 186 's-Grev.-Capelle. Koos Dalmaijer, Dorpstraat A 221 Sprang. Nella ten Brink, Bleskensgraaf (Z.-H.) Betsie Verhelst, Middelstraat 2 De Moer (Loon-op-Zand.) De prijzen kunnen vanaf Maan dag worden afgehaald of zullen worden toegezonden. En nu allen op voor de groole prijsvraag vóór St. Nicolaas, waar voor wij een schat van schitterende jongens- en meisjesboeken uilloven. Verdere mededeelingen komen spoedig. IETS OVER ONZE EEKHOORNS. Eekhoorn is de naam van een dierengeslacht, dat behoort tot de met sleutelbeenen voorziene knaag dieren en dat zich onderscheidt door vierteenige voorpooten envijf- teenige achterpooten, dooreen lange sterk behaarde staart en door het ontbreken van wangzakken. De eekhoorns zijn vlugge, be hendige dieitjes, die op de hoornen Vermits partijen belanghebbenden waren, ieder met de stukken aan hun wagen, achtte de kantonrechter het niet mogelijk een veroordeelend von nis te vellen. Verdachte werd vrijgesproken en partijen het advies gegeven behoorlijk aan de provincie de herstelling van de brug te betalen, die óók een „duw" had gekregen. De verdediger, Mr. Baron van Hu- genpoth, Den Bosch, behoefde niet te pleiten. F. W. v. V., arts, te Dussen, had er met zijn motorvoertuig al een lange reis vanuit Groningen opzitten, toen hij een ernstige aanrijding veroorzaak te, waarbij een kind werd getroffen en een paard gedood. Getuige J. Penders, 28 jaar, land bouwer te Ammerzoden, reed onder Herpt meer wat links dan rechts met paard en kar over den weg. Verdachte reed nog 12 c.M. te ver links van den weg. Penders had een maaimachine op de kar, welke er een groot stuk afstak. Getuige reed op een klein drafje, hoor de een auto achter zich, week nog uit en zag toen, dat de wagen van ver dachte slingerde en een sleepend spoor maakte, waarna hij op het gespan van getuige aanschoot. Het paard werd gedood en de maaimachine met de kar ernstig beschadigd. Verdachte heeft met een onverant woordelijke snelheid gereden. Ver dachte had een Chevrolet en had haast om op tijd als dokter zijn spreekuur te kunnen beginnen. De schade, totaal 045.werd voldaan. Het kind dat getuige met zich voer de, werd gewond. Verdachte bracht naar voren dat het een gewoonte van J. Penders is een kind met zich te nemen en naast hem de leidsels van het paard te laten vasthouden. Penders ontkende die onvoorzich tigheid en verzekerde, dat tijdens de aanrijding het kind de leidsels niet vasthield. Getuige A. Couwenberg, 20 jaar, landbouwer te Herpt, stond op het land te werken en nam duidelijk waar dat langs den dijk verdachte véél te hard reed. Getuige dacht: „dat gaat er op", en meteen vloog de wagen langs een boom en tegen het gespan. Getuige L. Buys, landbouwer, Ber ne, onder Herpt, was bij vorigen ge tuige op het land aan het werk. Ook hij zag verdachte veel harder dan nor maal over den weg vliegen. Penders zeide hem: „Kijk 'ns, die gaat er op". Verdachte was gedagvaard wegens niet uitwijken. Het overige kon hem niet bewezen worden. Volgens het O.M.had verdachte tij dig de vaart moeten verminderen of even wachten. De eisch luidde: ƒ250 boete onvoorwaardelijk; ƒ100.boete voorwaardelijk en inhouding voor waardelijk van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar met 2 jaar proeftijd. Verdachte betoogde uitvoerig, niet de schuld te hebben als hij het requi sitoir door het O.M. geconstrueerd. A. S. te Waspik, had de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht, door naast de tram te rijden, terwijl hij per fiets reed, en zich aan een tramwagen vasthield. Zijn broer A. S. reed naast hem. De eerste was ter verantwoording verschenen, de tweede geloofde 't wel. A. S. ontkende, maar het hielp hem niets. De Kantonrechter bleef bij het amhtseedig proces-verbaal en veroor deelde ieder der verdachten tot 5. boete of 5 dagen. N. R. H., Vlijmen, rijwiel zonder re flector, 3.boete of 3 dagen. De Kantonrechter wees de volgende vonnissen: A. S. v.d. P., Hank, veiligheid van het verkeer in gevaar brengen, ƒ5. boete of 5 dagen. J. A. v. D., Hank, verboden weg be rijden, 5.boete of 5 dagen. J. de J., Woudrichem, verboden weg berijden, 5.boete of 5 dagen. Beleediging van een ambtenaar in functie. A. J. K. te Elshout had zich voor den politierechter te verantwoorden wegens beleediging van 'n ambtenaar in functie. Men had zijn zoontje mis handeld en dit geval werd door den politie-amhtenaar v. d. Akker onder zocht. Verdachte sprak v. d. Akker over het geval aan en daar deze hem niet genoeg mededeelzaam was naai zij n zin, schold hij hem uit voor draaier en huichelaar. De eisch tegen hem luidde 15. boete, suhs. 15 dagen hechtenis. Uitspraak over een week. De democraten winnen in de Ver. Staten. Volgens de jongste verkiezingsuit slagen hebben de democraten zoowel in het representantenhuis als in den senaat aanmerkelijk meer zetels ver overd dan voor de twee derden meer derheid noodzakelijk is. Vande 435 zetels in het represen tantenhuis hebben ze er namelijk on geveer 300 en van de 90 senaatszetels ongeveer 70 bemachtigd. De overige 20 zetels zullen bezet worden door 24 republikeinen en een afgevaardigde van de Farmer Labourparty. De Katholieken in het Derde Rijk. In een vergadering te Weenen heeft Filialen der VEL0 Waschmachine Maatschappij leven en buitengewone geschiktheid hebben om te springenze voeden zich met zaden en noten en som tijds ook met vogel-eieren. Hun nesten, die van boven gesloten zijn en aan de voorkant een in- en uit gang hebben, bouwen ze van mos en takken. De gewone eekhoorn draagt een rooobruine, onder de buik witte pels, bewoont geheel Europa, een gedeelte van Azië en Noord-Amerika. In het Noorden hebben de eek hoorns in de winter een grijs win- terkleed. De kleine eekhoorn, die in de Indische Archipel leeft, klau tert tegen de kokosboomen op, boort openingen in de kokosnoot om het merg op te eten en bouwt zijn nest in de uitgeholde schaal. Hij houdt altijd zijn verblijf in de kokospalm wouden. Men heeft ook nog een vliegende eekhoorn, die door middel van huidplooien, die zich bevinden tus schen romp en pooten, kleine af standen in de lucht kan afleg gen. Deze huidplooien vormen te zamen een soort van valscherm, zoodat deze dieren met behulp daar van van een hoogere naar een lagere tak kunnen zweven. De vlie gende eekhoorns nestelen in holle hoornen, waarin zij overdag slapen. Bij nacht gaan ze uit om voedsel te zoeken. De wangeekhoorns hebben wang zakken. Ze komen voor in Noord- Amerika en Siberië, leven in groote troepen, verzamelen levensvoorra den en houden een winterslaap, De staart is kort en weinig behaard, de ooren rond. Alle eekhoorns kunnen leven in gevangenschap het voedsel bestaat dan uit haver, mais, worte len en brood. Het eekhoorntje is een sieraad voor het bosch en we zouden deze kleine vroolijke klauteraar, die vlug als water in spiraalvorm tegen de stammen opklimt, niet graag willen missen. Het eekhoorntje is erg nieuws gierig en dikwijls kan het gebeuren, dat, als we heel rustig in het bosch liggen te lezen, bijv. en dan opkijken, we hem vlak boven ons hoofd zien zitten. Eén plotselinge beweging en weg is hij en alleen zijn wuivende staart verraadt, waar hij naar toe vlucht. OOM KEES. ONZE WANDELTOCHT. Het was op een mooie zonnige dag, toen mijn broertje en ik het wandeltochtje gingen maken, waar van ik hier vertellen wil. Mijn broertje hij heet Peter was toen vier en ik was vijf jaar oud. We besloten de poppenwagen mee te nemen en onze poes. Een pop namen we liever niet mee, want die is niet levend en niet zoo grappig als ons lieve kleine poesje Poelie genaamd en vijf maanden oud. We gingen op weg en in het begin voelde Poelie zich heel goed op zijn gemak in de poppenwagen met de schoone en pas gestreken lakens en dekens. Eerst gingen we naar het park, zooals we dat altijd met groot moeder deden en Poeli gedroeg zich heel netjes. Hierna wilden we Oom Piet, die in den molen woont, gaan opzoeken. Onderweg werd Poeli echter erg onrustig en wilde telkens ontvluchten, wat wij uit alle macht telkens opnieuw ver hinderden. Maar tenslotte gelukte het Poelie toch uit de wagen te springen en o schrik, wat voor een vieze lucht rook ik daarEr was iets verschrikkelijks gebeurd. Wat nu<? Mijn broertje holde zoo hard hij kon achter Poeli aan en ving de poes weer. Ik overlegde bij me zelf, wat te doen. Tot mijn groote vreugde hoorde ik het ruischen van een beekje. Dadelijk wist ik wat te doen. Lakens en dekens wasschen. Toen legde ik alles in de zon te drogen. Naar de molen gingen wij niet meer, want we kregen honger en dorst. Het moest al tamelijk laat zijn en meer dan tijd om naar huis te gaan. Ons poelje zou waarschijnlijk ook wel honger en dorst hebben. Daar om vroegen we een vreemde vrouw met een vriendelijk gezicht, om een beetje melk voor Poelie, wat we dan ook kregen. Poelie raakte echter, tot onze groote verwondering de melk niet aan. Toen gingen we de vlugste weg naar huis terug. Vader en moeder waren ongerust geweestgroot was dus de vreugde toen we alle drie gezond en wel weer thuiskwamen. Maarnog grooter was de verbazing, toen we al onze avonturen verteld hadden. Het was toch fijn geweest 11 ANSJE DE BEUS, Oplossingen. 1 Palembang bang, palm, pa, lang, mal. 2 Geen van beiden want ze bran den allebei korter. 3 Zout. 4 Stamboom. 5 eekhoorn edelman kamers hamer oogst oog ra n i Uit een nader bericht blijkt dat dc/.c jonge uitvinder in overspannen toestand naai het Aca dcniisch Ziekenhuis te Groningen is overgebracht. I

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5