1 BINNENLAND. m 1H m north PLAATSELIJKE BERICHTEN. m kardinaal Innitzer in een rede o.a. het volgende verklaard over de positie der katholieken in Duitschland. „Ik heb de laatste weken vele bezoe ken uit Duitschland ontvangen en het is verschrikkelijk, wat men vernemen moet, wanneer deze menschen hun ervaringen uit het derde rijk mede- deelen. In het rijk mogen de katholieken niet eens meer openlijk met elkaar spreken, doch de katholieken en de be lijdenis-trouwe Protestanten blijven standvastig. In de kranten mag over katholieke bijeenkomsten niets meer worden ge schreven. Ook dan niet, wanneer kar dinaal Faulhaber spreekt. De katholieke jeugd mag in het ge heel niet meer bijeen komen; deson danks houden 80 percent van de leden der katholieke jeugdvereenigingen bij eenkomsten, zooals de eerste Christe nen in de catacomben. Parolen worden uitgegeven en vergaderingen gehou den, ofschoon de deelnemers weten, welke gevaren daaraan zijn verbonden. Duitsche priesters door Rome gesuspendeerd. De Katholieke Wereldpost meldt: Nadat de bisschop van Ermland reeds aan de priesterstudenten verbo den had om de colleges bij te wonen vnn prof. dr. Karl Eschweiler en prof. dr. Barion, heeft de H. Stoel thans bei de professoren van de theologische faculteit te Braunsberg gesuspendeerd, zoodat het hun verboden is de H. Mis op te dragen. De beide professoren hebben in den laatsten tijd een treu rige vermaardheid gekregen door hun streven naar een „Nationaal Katholi cisme Vooral prof. Eschweiler heeft her haaldelijk in lezingen en artikelen ge tracht om de wereldbeschouwing van het nationaal-socialisme in overeen stemming te brengen met het katholi cisme. De kerkelijke straf, die thans aan beide professoren is opgelegd is een duidelijk partij kiezen van den H. Stoel tegen alle pogingen oin in den boezem van het katholicisme een na tionale Kerk te stichten. Wat de Hitlerjeugd zingt „Der Deutsche Weg" meldt, dat in een dorpje in Samland (Oost-Pruisen), bij Litauen, de Hitlerjeugd van het „landjaar" uit Dortmund op 29 Aug. j.l. een katholiek kerkgebouw voorbijtrek kend, zong: „Die Fürsten und die Pfaffen. Die bringen uns kein Heil. Die Fürsten und die Pfaffen, Erschlagen wir mit dem Beil". Dit was vroeger het bondslied van ...de Berlijnsche anarchistische jeugd! 17 Jaar Bolschewisme Ter gelegenheid van den zeventien den verjaardag van de revolutie publi- ceeren de Russische bladen extra-num mers en geillustreerde feestuitgaven met bijdragen van bekende Russische lei ders, economen, journalisten, geleerden en kunstenaars. De „Prawda" schrijft o.m., dat het jaar 1934 een jaar is geweest van „ge weldigen vooruitgang voor de nieuwe cultuur. De October-revolutie is nog jong, zij telt pas 17 jaar en niettemin heeft het land reeds vele groote werken uitgevoerd. Rusland ziet zonder vrees de toekomst in. Nobelprijs voor Pirandello. De Nobelprijs voor literatuur is toe gekend aan den Italiaanschen tooneel- schrijver Pirandello Aanslag op trein van Tsjang-Kai-Sjek. Er is een aanslag gepleegd op maar schalk Tsjang Kai-Sjek, die zich met een specialen trein op weg bevond naar Peking, ten einde onderhandelingen te voeren met den Japanschen gezant al daar, Ariosji. Hij bleef zelf ongedeerd, doch twee leden van zijn gevolg werden gedood. Het Fransche kabinet afgetreden. Flandin vormt een nieuw ministerie. Hetgeen onvermijdelijk was is ge schied. Het kabinet-Doumergue, dat Donderdagochtend was bijeengekomen, heeft collectief zijn ontslag aangeboden. President Lebrun heeft daarop den oud premier Laval verzocht zich met de sa menstelling van een nieuw ministerie te belasten. Deze heeft de opdracht even wel niet aanvaard. De ministerraad werd bijgewoond door alle ministers, behalve door den minister van Handel, Lamoureux, en den minister zonder portefeuille, Tar- dieu, die beiden ziek zijn. Reeds bij den aanvang der zitting dienden de radi caal-socialistische ministers Herriot, Berthod, William Bertrand en Queuille hun ontslag in met de motiveering, dat de premier door zijn vèr-gaande plan nen in zake herziening van de grond wet een einde had gemaakt aan den Godsvrede. Minister Marchandeau deelde mede, dat hij er niet in was ge slaagd een overeenkomst tusschen de verschillende ministers tot stand te brengen en diende individueel zijn ont slag in. Kort daarop volgde het col lectieve ontslag van het geheele mi nisterie. Na Laval's weigering is Flandin, de minister van openbare werken, met de kabinetsformatie belast. Deze nam de taak op zich en kon reeds 's avonds een voorloopige ministerlijst publicee- ren, waarop 6 radicalen voorkomen. Herriot zou minister zonder portefeuille worden. Waarop we Bezuinigen. Het wordt zoo dikwijls gezegd, dat er van crisis in het dagelijksche leven nog zoo weinig te merken is. Kijk eens wat er wordt uitgegaan, gerookt, gedronken I Blijkbaar is er nog geld genoeg onder de menschen 1 Beziet men echter de statistiek, dan blijkt dat ook op de dagelijksche gen etingen wel een en ander be zuinigd wordt. Daar is op de eerste plaats het rooken. In 1927 werden in ons land ge rookt 1,340.089,000 sigaren, voor een bedrag van f 92,703,070, en in i9t3 1,409,333,000 sigaren voor f 74,070,841. Sigaretten werden in 1929 gerookt 3,179,577,000 stuks voor f 53,651,089 en in 19 S3 3.914,473,000 stuks voor f 44,015,817. Hetzelfde beeld toont bet tabaks, verbruik dat in 1929 bedioeg 11,299,000 kg. voor f 26,090,7 7, en in '933 12,743,000kg. voorf24,765,489. Weid in 1929 voor rookgerei uit gegeven f 173,024,875 of f22,24 per hoofd der bevolking, na een kleine stijging in 1930 liepen deze cijfers terug tot f 143,452,147 en f 17,42. Hieruit blijkt dus, dat, terwijl het aantal gerookte sigaren en sigaretten en de hoeveelheid opgerookte en opgepruimde tabak en per hoofd der bevolking evenzeer zijn toe genomen, de uitgave voor tabaks artikelen sedert 1930 per hoofd dei- bevolking met juist 25 pet. is ge daald. Dit is een gevolg van twee om standigheden, nl. een prijsdaling dei- sigaren, maar vooral een sterke toe neming van het gebruik van gocd- koopere tegenover een sterken terug gang van dat der duurdere sigaren zoowel als sigaretten. Met het verbruik van bier, wijn en gedistilleerd is het ook al zoo gesteld. Gaven we in 1929 voor de genie tingen van deze vochten nog f 181,604,400 uit of f23,33 per hoofd, vorig jaar konden we er nog maar f 127,468,006 of f 15,47 per hoofd voor voteeren. Dronk elk rechtgeaard Nederlander in 1929 28 L. bier, thans doet hij het met 18.6 L. Het verbruik van wijn en gedis tilleerd liep minder snel, maar toch ook zeer beduidend terug. Waarop we vooralsnog niet zoo heftig bezuinigen is het rijden. Het aantal fietsen blijft gestadig toene men, waren er in 1929 334 fietNen op elke 1000 inwoners, thans reeds 359. Het aantal motorfietsen bleef eveneens stijgenin 1929 30,225 en in 1933 42,122. Zelfs de categorie personenauto's kan nog steeds stijging boeken. In 1927 waren er 60.262 en in 1933 85,400 auto's of zoo ongeveer één op elke honderd Nederlanders. Er is dus bij alle drie vervoer middelen nog een stijgende lijn, maar bij de auto's neemt de stijging af, bij de motorfietsen sterk toe. Er is dus een overgang naar het goed- koopere vervoermiddel. Deze over gang is nog sterker waar te nemen uit hel feit, dat de goedkoopere merken der auto's meer toenemen dan de dure. Zoo vermeerderde van 1929 tot 1933 het aantal Fords van 14,122 tot 19,935, Chevrolets van 9145 tot 15,880, Citroëns van 3319 tot 4649, Essex van 2375 tot 4257; de duur dere merken Buicks van 2229 tol 3551, Fiat van 2457 tot 2822, Stude baker van 2010 tot 2331, Hudson van 994 tot 1406. Doch Mercedes verminderde van 399 tot 370, Ca dillac van 641 tot 537, Lancia van 271 tot 193. Daarentegen is van merken als Chrysler, Nash of Op« 1 het aantal zelfs bijna of meer dan verdubbeld. noemd zullen worden tot voorzitter van een stembureau tijdens het Saarplebis- ciet. In elke gemeente in het Saarge- bied zal een stembureau worden geves tigd, terwijl in de groote gemeenten meer stembureaux in functie zullen zijn. In totaal zijn ongeveer 800 voorzitters noodig. Hiervan zou Nederland er een paar honderd mogen leveren. Op het oogenblik is overleg gaande tusschen het departement van Buiten- landsche Zaken en dat van Binnen- landsche Zaken tot het opmaken van de gevraagde voordracht. In de eerste plaats zullen die Nederlanders in aan merking worden gebracht, die op dit gebied ervaring hebben. Bij informatie te bevoegder plaatse werd ons de juistheid van dit bericht bevestigd. De uitvinding te Wolvega. Wardenier overspannen. Hedenmorgen werd ons telefonisch bericht dat de uitvinder van de ben- zine-looze motor, de 22-jarige Joh. Wardenier te Wolvega, geestelijk overspannen is. Hij is naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen overge bracht, waar hij behandeld wordt in het instituut voor zenuwzieken van prof. v. d. Scheer. Parmentier voor de radio. Donderdagmiddag heeft Parmentier, de gezagvoerder van de Uiver, te Ba tavia voor de radio gesproken over z'n vlucht. Herclassificatie-plannen der Regeering. In tegenspraak met loopende geruch ten over een terugnemen door de regee ring van de herclassificatie-voorstellen verneemt de Tel. dat de herclassificatie nog steeds een punt van studie uit maakt voor de regeering en als zooda nig nog in bespreking is bij het georga niseerd overleg, uiteraard mede om eventueele onvolkomenheden te kunnen wegnemen. De Centrale Commissie voor Geor ganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken bij welke commissie het plan der regee ring omtrent een herclassificatie der ge meenten aanhangig is gemaakt, heeft over deze zaak nog geen advies uitge bracht. De kath. woordvoerder prof. Aalber- se, heeft zich in de Tweede Kamer te gen de herclassificatie uitgesproken. Nederlanders naar het Saargebied. Naar het „Hdbl." verneemt, is bij de Nederlandsche regeering een verzoek van den Volkenbond ingekomen om een voordracht in te dienen met namen van Nederlanders die eventueel be- De motor van Wolvega. Met belangstelling zal men kennis nemen van onderstaand onderhoud, dat de Meppeler Courant met een wethou der van Wolvega, den heer Muurling, had. Over de vinding zelf, die nationaal en internationaal beschermd is, zeide de wethouder: Eén keer per jaar moet men den mo tor bij de fabriek laten nazien, of hij ge forceerd is. Nacht en dag werkend, kan de motor drie jaar doorloopen. Om de drie maanden moet men in ze ker reservoir lucht laten bijvullen van zooveel atmosfeer. Ten minste als je een druk gebruik van den wagen maakt. De energie wordt door de fabriek gratis geleverd. (De uitvinder zelf deed ook deze mededeeling) „Hoe loopt de motor?" Je gaat achter het stuurrad zitten, haalt één handle over en de motor trekt direct met volle kracht op. In den mo tor bevindt zich een vliegwieltje. Volgens den uitvinder kan men met den wagen een vaart van 160 K.M. ha len. Voor een leek kan het rijden met den wagen gevaarlijk zijn. De motor remt weliswaar zichzelf maar toch heeft men een reserverem. Als je 60 a 70 K.M. rijdt en je zou de handle overha len, dan zou je over den kop vliegen. Er zit 5 atmosfeer druk op de remmen. Je kunt den motor vergelijken met een locomotief. Die wordt door stoom gedreven en zoo werkt deze motor door lucht. Voor dag eh nacht gebruik, is per jaar voor 25 aan consistentvet noo dig. Dat het heele dagelijksche bestuur het vertrouwen van den burgemeester deelt, moge hieruit blijken, dat de ge meente reeds beslag heeft gelegd op twee complexen grond, elk groot 60 a 70 H.A. Vermoedelijk zal nu op het terrein, liggende tusschen spoorlijn en Schipsloot en gedeeltelijk aan den straatweg WolvegaNeerenveen, de fabriek verrijzen! Dat zal een gebouw worden van 300 M. breedte, 280 M. diep en 30 M. hoogte. Er kunnen daar in 14.000 arbeiders worden geplaatst. Reeds was een directeur voor de fa briek benoemd. Deze is in functie tot en met 1938. Daarna zal de heer War denier, die intusschen zijn tijd aan stu die besteed zal hebben, als directeur op treden. Sensationeel was de laatste mededee ling van den wethouder. Hij wees er op, dat de vlieger Blériot de eerste Ka naalvlieger op 't luchtvaartcongres te Washington heeft gezegd, dat gere gelde Oceaanvluchten thans nog niet denkbaar zijn. Binnen zeer korten tijd zou dat anders zijn. In opdracht van zijn regeering kan Blériot nog geen nadere verklaringen geven. Deze woorden, aldus de heer Muur ling, hadden betrekking op de uitvin ding, door den jongen Wardenier ge daan. Nieuwe claeringswet aangenomen. De Tweede Kamer heeft Donderdag middag het nieuwe claering-ontwerp aangenomen en is daarna voortgegaan met de algemeene beschouwing op de rijksbegrooting. Amy Mollison in de hoofdstad. De bekende aviatrice Amy Mollison is op Schiphol aangekomen. Zij is per K.L.M.-vliegtuig terugge keerd na haar pech in Britsch Indië. De heer Mollison zelf is gisteren met zijn eigen toestel, waarmede hij aan de race Londen—Melbourne deelnam, te Am sterdam aangekomen. De Prinses naar Burg Steinfurt. Naar wordt gemeld, ligt het in de bedoeling van Prinses Juliana, zich op Maandag 12 dezer naar Burg Steinfurt te begeven, ten einde aldaar eenige da gen te vertoeven bij Hare familie, den Vorst en de Vorstin van Bentheim en Steinfurt. Geen gratie aan muiters der „Zeven Provinciën." Naar het „Bat. Nieuwsblad" ver neemt, heeft H. M. de Koningin de gra- tie-requesten van de muiters der „Ze ven Provinciën" afgewezen. Ten aanzien van de requesten der of ficieren is nog geen beslissing genomen. DRUNEN Door het beduur van het plaatselijk crisis comité werd de jaarvergadering gehouden Aan hei jtarverslag van den secretaris de heer C v. Dal ontleenen wij het volgende la kas op 26 Oct. 1933 f 136,59 Totaal der ontvangsten I 1199,16 Totaal der uitgaven f 1059,34 In kas op 31 Oct. 1934 f 139 52 De speldjesverkoop heeft opgr bracht f 28 06 De collecten in de R K en Nrd Herv. Kerk bedroegen resp f 748 79 en f 145.55. Het aantal gcei.men dat voor steun in aanmerking kwam, bedroeg van 7 tot 21 per week Dit jaar werd de steun in natura uitgekeerd Aan ge zinnen die niet voor B steun in aan- merking kwamen werden nog de vol gende goederen toegewezen Steenkolen aan 75, rijst kousen en sokken aan 36, wollen dekens aan 15, jongenspakken aan 5 en luier mand uitzetten aan 3 gezinnen Dank werd gebracht aan de Kerke lijke overheden, voor de gehouden collecten. Een woord van bijzonderen dank aan den Edelachib. Heer, Mr. R. v d Heijden, eere-voorzitter. Deze dankte alle leden van het comité voor hun moeiten en zorgen en v r- zocht hun verderen steun voor de toekomst, die nog onverminderd noo dig zal blijken. Hierna sluiting. 1/ Reeds maakten wij melding van een auto ongeval dat Woensdag hier plaats had op den middag. Denzelfden dag hadden nog twee aanrijdingen plaats De eene betreft de dochter van J. v. Delft, die zoo ernstig aan den arm werd verwond, lat zij door Ür v. Seters moest ver. bonden worden. Het andere ongeval had plaats met den weikman M. Klomp die van de fabriek uit een dam de straat op kwam gereden en door een auto werd gegrepen en op den grond ge worpen. Dit laatste geval schijnt het ergste te zijn, men spreekt van een hersenschudding. §DRUNEN. De auto-ongelukken zi|n ook hier aan de orde van den dag. Dinsdag had even buiten de kom der gemeente een botsing plaats tusschen twee auto's, waarbij de eene zoo deerlijk werd gehavend, dat zij moest worden weggesleept.' Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor. Woensdagmiddag wilde een meisje van A. Pulles, alhier nabij de R.K. kerk uitwijken voor een auto. Kort achter haar kwam een andere auto aanzetten, die met alle kracht remde en signalen gaf. Het meisje hierdoor verschrikt, wierp haar Tiets zijdelings weg en kwam zelf te vallen, De (iets raakte onder de auto en werd erg beschadigd Nadat het meisje hij hakker M. Elshout wat opge monterd was, bleek zij slechts een kleine verwonding aan den arm te heboen opgeloopen. Door J. W. Peters, majoor der rijksveldwacht] die juist in de buurt was, werd proces—verbaal opgemaakt. De collecte voor het crisis- comité in de R. K. kerk wordt Zondag a. s. gehouden. ELSHOUT. Tot bestuursleden van het Radboudcomité zijn gekozen G. van Schaijk, Frans Vermeer en G. Muskens. De collecte van het Universiteit heeft opgebracht f 78. Zaterdagavond 7 uur zal alhier de Missie geopend worden, welke duurt tot en met 18 November. De predicaties worden gehouden door de Eerw. Paters Capucijnen Melchior en Godefridus. Gedurende den winter zal alhier voor de leden van denR.K. Jongen- boerenstand een sociale cursus ge geven worden, waarvoor zich een 20tal jongens hebben aangemeld. SPRANGCAPELLE. Vergade ring van den raad dezer gemeente te houden op Zaterdag 10 Nov. 1934 des namiddags half drie uur. Agenda 1. Vaststelling van de notulen der vergaderingen van 1 Juni, 10 Juli en 20 Augustus 1934. 2. Aanbieding gemeenterekening dienst 1933. 6 3. Aanbieding gemeentebegrooting dienst 1934. 4. Installatie Burgemeester. SPRANG-CAPELLE (V.m. Spran Predikbeurten Zondag 11 Nov. 19!! Ned. Herv. Kerk, v.m. 9,30 uur j) W. Bouwsema. Geref. Kerk, v.m. 9,30 uur en 2,30 uur Ds. J. C. Hagen. Vergadering der Anti-Revo]^ naire Kiesvereeniging Sprang 0p a' Maandagavond half 8 in de zaal J den Chr. Volksbond. Agenda: Opening, Notulen, IngeL men stukken, Verkiezing bestuurslid afgevaardigden Jaarvergadering Q Volksbond, Onderwerp dhr. Dr0s! „Calvinisme en Staatkunde", Besp^ king Wintercampagne, Rondvraag Sluiting. Donderdag 15 November a.s. de afdeeling „Langstraat" van het Ne derlandsch Bijbelgenootschap haarjaa! lijksche openbare vergadering houde- in de Ned. Herv. Kerk alhier, d^ avonds half acht. Spreker zal zijn D.\ de Weleerw. Heer Ds. H. v. d. Loc< van Lage-Zwaluwe. Onderwerp: „Vj, een oud boek en een nieuwe tijd." Niet alleen leden en begunstig^ maar allen zijn hartelijk welkom. De Koleninkoopvereeniging, 0c derafdeeling van de afdeeling Spran van het Ned. Werkl. Verbond „Patr' monium" kwam j.l. Dinsdagavond j de zaal van den Chr. Volksbond j, jaarvergadering bijeen, onder leidin; van haar voorzitter, den heer J. C. Roon. Na opening op gebruikelijke wijze t het lezen der notulen, werden de jaar verslagen uitgebracht door secretaris ej penningmeester. Hieruit bleek dat j het afgeloopen jaar circa 3800 H.L steenkolen werden omgezet. Door den voorzitter werden ver- schillende mededeelingen gedaan, be treffende de regelingen voor het inner van contributie en het afleveren vat steenkolen gedurende dezen winter. Bij de bestuursverkiezing werd dhr Molegraaf herkozen, terwijl in eer bestaande vacature werd voorzien door de benoeming van dhr. J. de Jong. Bij de rondvraag kwamen nog ver- schillende huishoudelijke aangelegenhe den ter spiake, waarna de vergaderinc met dankgebed werd gesloten. Naar wij vernemen heeft de heer C. G. H. H. Meijer, wegens hoogei leeftijd bedankt als lid van 't Colleqt van Notabelen der Ned. Herv. Keri alhier. WASPIK As. Zondag 11 Novem. ber des voormiddags half tien en dei namiddags twee uur hoopt in dt Ned. Herv Kerk alhier op te treder Ds. W. Teeuwissen, van Brugge, ter wijl Zijn Eerw. Maandag 12 Novem ber des avonds zeven uur in he zelfde kerkgebouw een lezing hoopi te houden over het onderwerp .De teekenen der tijden". Zooals wij reeds hebben bericht zal a.s Zondag onder het Lof de plechtige aanneming van de ledec der KJV. en KJM plaats vinden Naar wij vernemen, zal de predi. kaïie onder het Lof worden gehouden door den ZeerEerw. Heer Pastoor de Kroon uit 's Hertogenbosch. RAAMSDONK. Bij den landbou. wer J. K- is een koe aan miltvuut gestorven. Het cadaver is naar den N V. Destructor N.C B. te Son over gebracht, alwaar het is vernietigd. Door de R K. Tooneelvereeni. ging „St Joseph* te GeertruidenberJ zal op Zondag 11 November a s des namiddags om 6 uur een uitvoering worden gegeven in het St Leogebouw alhier. Opgevoerd zal worden, hel Tooneelspel in vier bedrijven .de Vadervloek" door J. J G Wahler en het blijspel .het helsche moord, tuig". Het bouwen van een schoen fabriek voor rekening van C. van der Westen, alhier, is opgedragen aan P. C Spuijbroek, alhier. RAAMSDONKSVEER. Op Maan- dag 19 November as. om 7'/a uur namiddag zal in het gebouw .Rrho- both* aan de Julianalaan een film avond worden gegeven, welke uiislui- tend toegankelijk is voor de leden der Chr. Metaalbewerkersbond, af. deeling Raamsdonksveer—Geertrui- denberg. Volgens de lijst van de in hel najaar goed. en afgekeurde spring- stieren, die ter gemeentesecretarie ter inzage ligt, zijn uit deze gemeente goedgekeurd de stieren van de land. bouwers W. Th. de Wit, Wed A. M. Zijlmans en A. A Schoenmakers Op Zaterdag en Zondag 1 en 2 December a 9. zal alhier een Post. duivententoonstelling worden gehou den. DUSSEN. Het was 'n schitteren de gedachte van den heer Leemans om in Dussen ook eens 'n film te laten afdraaien. Onderhandelingen werden gevoerd met den heer Raars, eigenaar der bioscoop «Centraal»te Geertruiden berg. Spoedig was de zaak voor elkaar. De heer Baars zou naar Dussen komen met de film «Walt en Half Watt op ma noeuvre». Zoo draaide dan Maandagavond om zeven uur in hotel »Koppel- jaarden» deze oer-komische film van 't nooit volprezen duo. De zaal was des avonds tot in de uiterste hoeken gevuld. Des middags 1 li-U IK111111A (K' r

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6