k /7 op den vastgestelden dag te betalen. De heer Grootzwagers vraagt of de ze maatregel er niet toe kan leiden dat de Ontvanger straks verhooging vraagt van zijn salaris als secretarie-ambte naar, omdat hij nu meer tijd aan deze functie kan besteden. De Voorzitter zegt, dat het motief dat de ontvanger daarvoor zou aanvoe ren toch al heel weinig steekhoudend zou zijn. Het is bovendien heel goed mogelijk dat de ambtenaar toch deze vierde dag nog voor zijn ontvanger schap noodig heeft. Het voorstel wordt goedgekeurd. Subsidie Burg. Armbestuur. 5. Voorstel verhooging subsidie van het Burgerlijk of Algemeen Armbestuur dezer gemeente over het jaar 1934. Naar B. en W. is gebleken, is het subsidie ten behoeve van het Burger lijk of Algemeen Armbestuur, dat op de begrooting voor het dienstjaar 1934 is gevoteerd niet voldoende, om de uit gaven te bestrijden 'welke het loopende jaar van deze instelling vraagt. B. en W. stellen daarom voor dit subsidie met 2000.te verhoogen. Niet onwaarschijnlijk is het dat ook dit meerdere subsidie ter bestrijding van de bedeelingen niet voldoende is, doch waar de gemeente geen meerder geld op haar budget disponibel heeft, zal daar mede moeten worden volstaan, en zul len door het Armbestuur enkele uitga ven naar het jaar 1935 moeten worden verschoven, voor welk jaar wordt voor gesteld het subsidie, tot dekking van dit tekort, met 1000.— te verhoogen. De Voorzitter voegt aan dit prae- advies nog de opmerking toe, dat deze extra 3000.— nog maar ternauwer nood voldoende zal zijn om het Arm bestuur in staat te stellen aan zijn ver plichtingen te voldoen. De raad gaat met het voorstel ac- coord. 6. Voorstel tot het aangaan van een rekening courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenteen te 's-Gravenhage. Besloten wordt een rekening courant te sluiten tot een maximum van 70.000.-. Conversie. 7. Voorstel tot conversie van en kele geldleeningen. De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten heeft zich bereid verklaard het percentage van enkele leeningen met ingang van 30 Januari 1935 van resp. 4^j en 5 tot 4J^ te verlagen. Uit deze maatregel zal voor het eer ste jaar een mindere rentebetaling van 1248,25 voortvloeien. Echter komt deze bate voor het jaar 1935 niet geheel tot haar recht, o.m. wiji voor de vervroegde aflossing van de leening pro resto groot 64000.— 1 boete of 640.moet worden be taald. Niettemin zal voor de volgende ja ren het verschil tusschen de vroegere rentecijfers en het percentage van 4% kunnen worden bezuinigd. De raad keurt dit voorstel goed. Omzetbelasting op het Gasbedrijf. 8. Voorstel om in beroep te gaan tegen den aanslag in de omzetbelasting het gasbedrijf betreffende en om, over eenkomstig artikel 212 der Gemeente wet te besluiten dat het recht van be roep inzake de omzetbelasting door B. en W. zal worden uitgeoefend. Het gemeentelijk gasbedrijf heeft den eersten aanslag ontvangen in de omzet belasting over het eerste halfjaar 1934 ten bedrage van 714.58. Deze aan- slag is berekend naar de door de ver bruikers betaalde prijzen, met inacht neming van de wettelijke vrijstellingen, doch zonder aftrek voor distributiekos- ten, echter met een reductie van 331/3 volgens de toezegging van den mi nister. Het kom.t B. en W. voor, dat de ge meente zich tegen deze toepassing van de wet met alle haar ten dienste staan de middelen zal behooren te verzet ten. Dat geen aftrek is toegepast voor distributiekosten, is naar hun mee ning in strijd met artikel 7 der wet, dat uitdrukkelijk „kosten en vracht" van belasting vrijstelt. oorts achten B. en W. den aanslag in strijd met art. 4 der wet, volgens welk art. de belasting kan berekend worden naar den fabricageprijs, ver meerderd met een matige winst, in plaats van naar den prijs bij den ver bruiker. De Minister wil deze regeling niet toepassen voor gas- en electrische bedrijven. B. en W. stellen dan ook voor in beroep te gaan. Hiermede gaat de Raad accoord. 9. Voorstel tot wijziging der be grooting voor het dienstjaar 1934. Tegen deze wijzigingen heeft de Raad geen bezwaar. De begrooting 1935. 10. Voorstel vaststelling der ge meente-begrooting voor het dienstjaar 1935 en de daarbij behoorende begroo tingen van het Gasbedrijf, van de Ex ploitatie der Drainageveiden en van 't Burgerlijk of Algemeen Armbestuur. 1 te negrooting. De voorzitter merkt op, dat de be handeling der begrooting zeer eenvou dig kan worden gemaakt, nu alle le den van den raad aan het commissie onderzoek hebben deelgenomen. Spr. stelt voor de bespreking te be palen tot de in de commissies gemaak te opmerkingen. De Raad heeft tegen deze wijze van behandeling geen bezwaar. De heeren v. Lier, Nijkamp en Snoe ren komen ter vergadering en worden door den voorzitter welkom geheelen. Algemeen beleid. In het rapport der commissie wordt met voldoening geconstateerd dat de financieele positie der gemeente zich voor het jaar 1935 gunstiger laat aan zien dan voor 1934 het geval was, al blijft omzichtigheid geboden. Met be langstelling namen de commissies ken nis van de wijzigingen als gevolg der instelling van het rijks-werkloosheids- subsidiefonds. B. en W. verheugen zich in hun Memorie van antwoord over het feit, dat nergens hun beleid principieel aangevochten wordt, waaruit zij con- cludeeren, dat de raad met dit beleid accoord gaat. B. en W. zeggen/daarin een spoorslag te vinden om binnen de grenzen van het financieel kunnen der gemeente en haar inwoners, denzelf den weg te blijven bewandelen. Presentiegeld raadsleden. Door een der leden is in de commis sie de vraag gesteld of de intrekking der salarisvermindering voor het ge- meentepersoneel niet de beslissing in zich hield dat ook de vrijwillige kor ting op de presentiegelden der raads leden werd teniet gedaan. 'Het betrok ken lid maakte deze opmerking, zon der daarbij aan een verhooging van het presentiegeld te denken. B. en W. merken op, dat het besluit ten aanzien der salarissen niet gold voor de presentie-gelden. De Raad zou echter een besluit kunnen nemen om Gcd. Staten te verzoeken het presen tiegeld weer op het oude peil te brengen. De heer v. d. Hoven stelt voor aan Ged. Staten te verzoeken het presen tiegeld weer op 3.te stellen. De heer v. Nieuwstadl vindt de kwestie te futiel 0111 zich ermee tot Ged. Staten te wenden. Het voorstel-v. d. Hoven wordt met 122 stemmen verworpen; voor de heeren v. <1. Hoven en M. Dingemans. Aankleeding Raadszaal. Gevraagd werd of de post van 260 voor het behangen der raadszaal niet te hoog is. B. en W. merken op, dal het de be doeling is de raadszaal een meer waar dig aanzien te geven. Daarvoor zal niet meer worden uitgegeven dan strikt noodig is, maar B. en W. willen ook geen half werk doen. Advertentiekosten. In de commissie werd er op gewe zen dat een bedrag van 150.wordt uitgetrokken voor de plaatsing van advertentiën in het Kaatsheuvelsch Nieuwsblad. Gevraagd werd of deze aangelegen heid niet behoort tot de competentie van den Raad. Vroeger n.l. is een ge lijke beslissing ten opzichte van een destijds bestaand blad, door den Raad geëntameerd, waarbij besloten werd, het abonnement, dat toen afgeloopen was, niet te continueeren. Gaarne gaf men toe, dat de omstan digheden, welke indertijd tot het niet voortzetten van het abonnement heb ben gegolden, niet meer bestaan. B. en W. meenen, dat deze kwestie geheel tot hun competentie behoort. De kosten van het abonnement zijn buitengewoon laag. De aangelegenheid waarover het vroeger ging is eene andere. De cou rant, waarin advertenties der gemeen te werden opgenomen, zou zich de vrijheid veroorloofd hebben, minder juist te zijn in hare berichtgeving ten aanzien van sommige aangelegenhe den en daarmede niet hebben willen ophouden, waarna besloten werd in dat blad vooralsnog niet meer te adverteeren. Kleeding Politie. Voor kleeding der politie is 100. per persoon uitgetrokken, welk bedrag voorheen steeds 125.bedroeg. Gevraagd werd of met het verlaagd bedrag kan worden volstaan. B. en XV. zullen trachten met het gevraagde bedrag van 100.per per soon te volstaan. Er is ook op de grootst mogelijke zuinigheid bij de politie aangedrongen. Mogelijk moet eind 1935 een kleine verhooging van den post worden aangevraagd. Brandweer Loon op Zand. De commissie heeft de aandacht ge vestigd op de brandweer te Loon op Zand, waaromtrent vroeger reeds een reorganisatie werd bepleit. Deze brand weer zou hoofdzakelijk bestaan uit ar beiders, werkzaam in de bouwbedrij ven, die niet zelden elders hun arbeid gU| NORTH STATE 0% altdo y{/ moeten verrichten, waardoor het bij evcntueele branden aan geoefend per soneel zou kunnen ontbreken. Ook werd gewezen op de brandweer voor de buitenwijken welke alles te wenschen overlaat. Gevraagd is of het niet wenschelijk was op enkele plaatsen een schuim- bluschtoestel (kanon) te plaatsen, of wel een vergoeding te geven aan hen die een snelbluschapparaat hebben. B. en XV. zeggen toe, herziening dei- brandweerorganisatie te Loon op Zand te zijner tijd in overweging te nemen. In het algemeen echter kan de brand weerorganisatie alleen nimmer vol staan. Meestentijds is noodig kracht dadige hulp van buurtbewoners. B. en W. hebben de ervaring, dat de brand in de buitenwijken door schuim- bluschtoestellen niet afdoende kan worden bestreden, indien men niet onmiddellijk 11a het uitbreken van den brand met het toestel aanwezig is. Het plaatsen op sommige punten van een grooter schuimbluschapparaat heeft daarom h.i. slechts fictieve waarde. Het geven van vergoeding aan hen, die ee nsnelbluschapparaat hebben ligt niet op den weg der gemeente, doch meer op dien van verzekeringsmaat schappijen, enz. De heer Snoeren vindt dat de brand weer van Loonopzand niet voldoende kan uitrichten. Volgens spr. is de groole fout dat er nooit geoefend woidt. De brandweerlieden kunnen bij brand evengoed thuis blijven, aldus spr., want ze weten toch niet wat ze doen moeten. De Voorzitter verzekert dat dit oor deel voorbarig is. Het bestuur dei- brandweer wordt elk jaar in de gele genheid gesteld een cursus te volgen in Tilburg. Als de brandweerlieden geneigd zijn zrbh te onderwerpen aan de leiding, kunnen zij goed werk ver richten. Spr. wil graag eens zien of er meer geoefend kan worden, maar. het kost geld. Straatverlichting. Gevraagd werd of het uitgetrokken bedrag van 5000.— wegens kosten van straatverlichting wel voldoende is te heeten, nu in 1933 niet minder dan 6700.moest worden uitgegeven. De hoop werd geuit dat, niet zoo als vorige jaren, de straatverlichting eerst wordt ontstoken als de fabrie ken haar arbeid reeds beëindigd heb ben. B. en W. zeggen te hopen dat met hel aangevraagde bedrag zal kunnen worden volstaan, wegens de thans geldende goedkoopere lichttarieven. Het ligt geenszins in de bedoeling, 0111 aan de straatverlichting als zoo danig beperkingen aan te brengen. Voor het ontvangen van klachten t.d.a. houden B. en W. zich steeds ten ernstigste aanbevolen. Subsidie Burgerwacht. Hierbij werd gevraagd of het niet wenschelijk is om het subsidie voor de Burgerwacht te Kaatsheuvel en te Loon op Zand en den B.V.L. te Kaats heuvel, Loon op Zand en Berkdijk te verdeelen naar het ledental van elk dier organisaties. B. en XV. wenschen echter geen wij ziging voor te stellen in de verdeeling van het subsidie ten behoeve der bur gerwachten en de afdeelingen van den B.V.L. Slachthuisrechten. B. en XV. merken op, dat aan verlaging der slachthuisrechten, waar om de commissie gevraagd had, niet kan worden gedacht, aangezien de ex ploitatie over het loopende jaar zelfs niet eens sluitend is. Kermisstaanplaatsen. Naar aanleiding van een vraag of de kermisstaanplaatsen niet meer zou den kunnen opbrengen, meenen B. en XV. dat, zoolang de kermisterreinen niet zijn uit te breiden, aan een hoo- gere opbrengst der verpachting van staanplaatsen in den tegenwoordigen tijd niet is te denken. Mogelijk zou t.d.a. in Loon op Zand iets zijn te be-, reiken door aanwijzing van een ander kermisterrein. B. en W. zullen deze aangelegenheid overwegen. De opbrengst over 1933 be liep 1955.terwijl 1934 opbracht 2348.87. Straatbelasting. Gewezen is op de verhooging der straatbelasting, waarvan de meerdere baten zullen worden aangewend tot reserveering ten behoeve van den aan koop van een nieuwen vuilnis-auto. Er werd door een lid tegen opgezien 0111 in de huidige moeilijke tijdsom standigheden tot verhooging der be lasting te komen en hij stelde de vraag oi' het bedrag niet op andere wijze te vinden is. Daarnevens werd er op gewezen, dat de vuilnisophaaldienst niet voor de geheele gemeente 1'unctionneeit, ter wijl daarentegen in de straatbelasting alle eigenaren van bebouwde percee- len worden aangeslagen. Volgens B. en W. is de minieme ver- liooging der voorgestelde belasting, die in sommige gevallen slechts een paar centen beloopt, de meest aange wezen weg 0111 tot het beoogde doel te geraken. De opmerking, dat hierin bijdragen menschen, die van den vuilnisophaal dienst niet profiteeren, snijdt geen hout, omdat voor tal van zaken in een gemeenlehuishouding belastingen wor den geheven, waarvan niet elk ingeze tene persoonlijk profiteert. Aanstelling gemeente-arbeider. Gevraagd is of de voorziening in de vacature van een gemeentearbeider noodzakelijk is en of deze niet kan worden uitgesteld. Daarbij wordt op gemerkt dat het mogelijk zou zijn la* ter, ais de gasfabriek wordt opgehe ven, eenige arbeiders van dit bedrijf in dienst der gemeente te nemen. B. en YV. antwoorden dal met deze aanvulling niet kan worden gewacht, daar de gemeente toch al te weinig werkkrachten heeft. Op de event, stopzetting der gasfabriek willen B. en W. niet vooruitloopen. De heer Snoeren is het niet met B. en W. eens dat er te weinig arbeiders zijn. Spr. vindt het opmerkelijk dat de arbeiders nu hel werk niet meer af kunnen, nu vele wegen door de werk- loozen worden bijgehouden. De heer Snaphaan merkt op dat B. en W. niet ontkennen dat over gave van het gasbedrijf voordeelig voor de gemeente zou zijn. Spr. vraagt of het niet mogelijk is tijde lijk een werklooze tot gemeente arbeider aan te stellen en dan af te wachten of de krachten der gas fabriek wellicht vrij komen. De Voorzitter zegt dat B. en W. ervan overtuigd zijn dat zij het niet met een werkkracht minder kunnen doen. Dat vele wegen in werkver schaffing kunnen worden verbeterd is uitsluitend te danken aan de wel willende medewerking der regeering. Inderdaad werd vroeger al het werk aan de wegen door de gemeente arbeiders verricht, maar toen regen de het ook klachten over den toe stand der wegen 1 Spr. merkt op dat dhr. Snaphaan onmogelijk kan weten of er onder de werkloozen geschikte krachten voor gemeentearbeider zijn. Hij weel niet eens welke eischen B. en W. aan de arbeiders stellen. In de werkverschaffing zijn volgens spr. op het oogenblik geen geschikte krachten. Spr. zou het verkeerd vinden thans een tijdelijke kracht aan te stellen, omdat de raad daardoor zou vooruit loopen op de beslissing omtrent de gasfabriek. Openbare School Loonopzand. In de Commissie is gevraagd welke plannen B. en W. hebben met het ontsierende oude school gebouw in de Gasthuisstraat te Loonopzand. B. en W. erkennen dat deze school inderdaad de straat heel weinig siert. Een eenigszins redelijk bod voor den afbraak is echter niet verkregen. Het laatste bod bedroeg f350, hetgeen te ontoereikend is om eenige andere voorziening te treffen. Stralen en wegen. Ten aanzien van verschillende wegen en straten zijn door de Commissieleden verbeteringen ge vraagd. Zoo werd ernstige overweging verzocht om nog in 1935 tot ver. harding der Nieuwstraat in Loon opzand te komen, terwijl erop ge. wezen werd dat deze straat nog steeds niet op passende wijze be woonbaar is gemaakt, omdat er nog geen waterleiding en electriciteit is. B. en W. zijn het niet eens met deze laatste opmerking, doch zij zeggen toe hun aandacht te zullen schenken aan de verbetering dezer straat indien de financieele toestand dit toelaat. Voor wat aangaat de Mgr. Völker- straat zullen B. en W. overwegen in hoeverre rekening kan worden gehouden met het uitgedrukte ver langen om deze in zijn geheel te bestraten. Vast staat echter reeds nu, dat de gewone dienst dit niet toelaat. Mocht echter inderdaa daartoe kunnen worden beslot* dan ware voor 1936 de Gasthuisstn te Loonopzand, ernstig voor al heele verharding in aanmerking*? brengen. De rioleering in de VW straat wordt reeds nu bekeken, doortrekking der verharding steenpuin en sintels van den 1/ naar de Moer blijft de aandacht v2 B. en W. houden. Of elders vrijJ kom_n materiaal daar nuttig jL worden aangewend hangt mede- van de meening van den gemeenu opzichter. De verbetering van het Hilschepür en hel Marktterrein zal onder d, aandacht van den gemeente-opzichte worden gebracht. Indien een behoorlijke piaa(l daarvoor kan worden gevonden de plaatsing van een urinoir in omgeving der Markt geen onover, komelijke linancieele bezwaren j- 1935 ontmoeten en zullen B. en\\ daartoe een voorstel doen. De heer Snoeren blijft het wen, schelijk vinden nieuw aangelegd straten van waterleiding en electric te voorzien. Spr. vraagt nadrukkelij de Nieuwstraat in zoogoed lijken staat te brengen. De heer C. Dingemans vraagt zk af of Ged. Staten wel accoord zul|t; gaan met de verlaging van denpo; wegen en voetpaden van f2801).-. tot f 2000.Reeds vroeger hebh: Ged. Staten daartegen bezwaar c. maakt. De post is te gering voorc vele gemeentewegen. De heer Nijkamp sluit zich a;; bij de woorden van dhr. Snoert en vraagt bovendien verbetering v< een klein deel der Klokkenlaan.di bij slecht weei een modderpo: gelijkt. De toezegging van B. en\U inzake de verharding van Mg Völkerstraaten Gasthuisstraat (Loot vindt spr. zeer vaag en liever ht hij deze wat positiever gehoord. De Voorzitter merkt den het Snoeren op dat de raad zou kunne besluiten aan de Waterleidingmij,, verzoeken de leiding ook in d Nieuwstraat te leggen. Den he i Dingemans zegt spr. dat Ged. Stalt in deze zeer coulant zijn en zelfo; verlaging hebben aangedronge; Bovendien zullen de materiaalkostt geringer zijn. Blijkt het dat de post niet hoc. genoeg is, dan zullen B. en W. ii den loop van het jaar een voorslt tot verhooging doen. Aan de verbetering der Klokke- laan zal spr. zijn aandacht schenkt, 1 doch inzake Mgr. Völkerstraat e: Gasthuisstraat kan spr. nog get: positieve toezegging doen. Allee:: kan hij zeggen rekening te zulle houden met den wensch van del raad om de verharding ineens 1 doen plaats hebben. Binnen afziet baren tijd zal spr. den raad ee raming voorleggen van de koste van verharding der Mgr. Völker straat in.één jaar. De heer Snoeren vindt dat o nieuwe straat te Loon nog in h- geheel geen straat genoemd h worden. Zij is, aldus spr., mil bergzand geasphalteerd De Voorzitter meent dat dit et: kwestie van appreciatie is, en zet" nogmaals ook voor deze straat 1 zullen doen wat hij kan. Vuilnisdien', Naar aanleiding van een opme:| king der Commissie merken B. e:; W. op dat de politie voortaan z; toezien dat de vuilnisbakken niet 1 lang op straat blijven staan. H; medegeven van ander dan huisvu is niet geoorloofd. Schoolgeldinnin\ De commissie had gevraagd bt schoolgeld voortaan te doen inne: door de hoofden der scholen, hetgee: voor de ouders gemakkelijker zo: zijn. B. en W. merken echter 0: dat volgens de wet deze gelden allee: door den gemeente-ontvanger moge: worden geïnd. Handelsauondschoc De commissie kon ermede instem men dat het subsidie aan den Hat delsavondcursus der R.K. Midden- standsvereeniging tot f 200wor( opgevoerd Ook B en W. hebber daartegen geen bezwaar, zoodat hier toe besloten wordt. Kiosk te Loonopzani B en W. merken ten aanzien van dit punt op dat, zoodra plannen ter kennis van B. en W. gebracht wor den en de financieele medewerking der gemeente voor den bouw der kiosk gevraagd wordt, deze zaak na der zal worden overwogen. Verpleeg gelden Krankzinnigen- B en W. zeggen nogmaals toe di ligent te zijn in deze kwestie, en te zullen trachten de kosten voor de gemeente van deze verpleeggeldec zooveel mogelijk te drukken.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2