11(1 ;tteuv I I f ECHO VAN HET ZUIDEN, TWEEDE BLAD- '£N RS. PROVINCIAAL NIEUWS. ONZE NIEUWE FOTO-PRIJSVRAAG. >'o. 91. Woensdag 14 Nov. '34. 57e Jg. e beurs slagen. Prijzen we aan- I eenige rengen, n L: r- 58 ct. ïage's, ien vat 5TEMEH lijd ee- maai aardig: le besi 2 coujie SE systeen ngelscl aardig of Cos *ekend :n stan f ORD iet onz: ilend, wijlt, EEDIN6 ill! ts. p.p: ts. p.p ts. p.p ts. p. p ts. p.p: 25 ets. graat) cts.p, Va Pt ns nd. iELEN a kwal velend IMMEi ,s. werf tnsgara 64 c® 68 een REN5 geen igen enz- Waalwijk, 14 Nov. 1934. roode kruis-helpsters. 13,j de advertentie in dit nummer golden dames opgeroepen voor de opleiding tot Helpster van het Ned. kjode tvruis. LM artikeltje is bedoeld om eenige oadere ïnlicniingeii ie geven over opleiding, werkzaamheden en ver pachtingen van de helpsters, hopende oierüoor de voor de opleiding 111 aaUmerking komende dames te be jegen om zicl1 voor den helpster- cursus op te geven. liet Kon. Besluit van 28 Maart jyvj legt in art. 8v*an het Roode Kruis de verplichting op o.a. om, verdeeld over nel gelieele land, 2UUU helpsters hesehikhaar te houden. Lieze helpsters moeien dienen om in oorlogstijd en bij rampen e.d. persoonlijke diensten ten behoeve van gewonden en zieken te ver- leenen. Thans zijn nog slechts '/5 van het voorgeschreven aantal help- steis opgeleid. Het atdeelingsbestuur Waalwijk heelt gemeend aan ver- oruoting van dit aanlai te moeten medewerken door nog dezen winter een cursus voor de opleiding tot helpster te organiseeren. L»r. G. C. Akkermans is bereid gevonden om dezen cursus le leiden. He helpsters worden onderscheiden in helpsters de, 2e en le klasse. Het onderwijs wordt gegeven in twee cursussen van eik 12 lessen. Op den eersten cursus worden Eerste Hulp bij Ongelukken en Verbandleer onderwezen. Op den tweeden cursus wordt les gegeven in elementaire verpleegkunst. Alvorens het bewijs van geoefend heid als helpster 5e klasse te ver krijgen wordt dan nog vereiseht een verklaring, dat eenigen tijd practised is geoefend. Als ideaal middel om de noodige practische ervaring te verkrijgen wordt aangewezen, het gedurende vier weken, werkzaam zijn in een ziekenhuis. L)e helpsters 2e en le klasse onderscheiden zich van helpsters 3e klasse door het bezit van grootere practische verpleeg—bekwaamheid. He helpsters verbinden zich a. telkens gedurende twee jaren beschikbaar le blijven voor den dienst bij het Ned. Koode Kruis; b. alleen niet toestemming van het Afdeelingsbestuur andere ver- eenigingen en instellingen te helpen c. de verkregen kunde niet tot eigen geldelijk voordeel aan te wenden. Bovendien wordt een verklaring verlangd van de helpster of zij hij rampen of oorlogstijd slechts werk zaam wenscht te zijn in haar woon plaats, dan wel ot zij zich ter be schikking stelt voor uitzending over het geheete land. Deelneemsters aan den cursus moeten den leeftijd van 18 jaren hebben bereikt. Het Afdeelingsbestuur beslist over de toelating. De kosten voor het volgen van de cursus bedragen voor iedere deelneemster f 1.— per cursus. Ten slotte wordt erop gewezen dat het aanwezig zijn op de lesuren vei plichtend is. Bij herhaald verzuim kan het Afd.bestuur van verdere deelname uitsluiten. Luchtbeschermingsdienst. In de Maandagavond gehouden be stuursvergadering der Waalwijksche Gymnastiekvereniging heeft de lieer P. G. van Vliet, hoofd van den plaat selijken luchtbeschermingsdienst, een uiteenzetting gegeven over de organi satie van dezen dienst en de mede werking gevraagd van de leden der vereeniging bij het uitvoeren van maat regelen. Deze medewerking werd door het bestuur gaarne voorloopig toege zegd. Naar wij vernemen ligt het voorts in de bedoeling een dergelijke uiteen zetting te geven voor de leerkrachten van het middelbaar en lager onder wijs. Deze leerkrachten zullen daartoe worden uitgenoodigd tot een vergade ring die op Woensdag 28 November gehpuden zal worden en waar de heer v. Vliet het woord zal voeren. De organisatie van dezen dienst is, dank zij het ijveren van den heer v. Vliet, reeds een belangrijk stuk ge vorderd. Als leiders van de verschil lende hulpdiensten zullen optreden Dr. M. H. C. Kotster voor den Genees kundigen dienst; de heer A. W. A. Bos voor den gas- verkennings- en ontsmettingsdienst; de heer J. de Graaff voor den waar- schuwings- en alarmeeringsdienst; de heeren H. de Hoop en B. Hen driks voor den brandweerdienst; de hoofden der gemeentebedrijven en -diensten; j de Inspecteur van Politie en de heer J Spijkerman, commandant der Bur gerwacht. i Verder is van verschillende zijden reeds medewerking aan de diensten toegezegd. Zoo zullen aan den Ge neeskundigen dienst medewerking verleencn: Dr. H. G. Langemeijer, Dr. G. Akkermans, Drs. J. Nijman, apo theker, het Wit-Gele-, het Groene- en het Roode Kruis met zijn verpleeg- colonnes. Wij hopen straks nadere mededee- lingen over den Luchtbeschermings dienst te kunnen doen en dit instituut daardoor meerdere bekendheid te geven. Vacante Raadszetel. Naar wij vernemen heeft de voorzit ter van liet Centraal Stembureau be noemd verklaard tot lid van den ge meenteraad in de vacature Klijberg de heer Norb. van Loon. In de eerstvolgende raadsvergade ring zal de heer v. Loon als raadslid geïnstalleerd worden. Winkelsluiting. Op Zondag 2 December zullen de winkels, met het oog op den St. Nico- laas-verkoop, geopend mogen zijn. Verlotingen en Collecten. Door B. en W. zijn de volgende ver gunningen verleend tot het houden van verlotingen en collecten: Aan de R.K. Middenstandsvereeni- ging voor het houden van een verlo ting in den St. Nicolaastijd, waarvan de opbrengst zal worden aangewend tot verstrekking van brandstoffen aan armlastigen omstreeks Kerstmis; aan de vereeniging Waalwijk's Be lang tot liet houden van een collecte ten bate van het St. Nicolaasl'eest dezer vereeniging; aan de Prov. Ver. tot Bestrijding der T.B.C. tot liet houden van een bloemp jesdag op Zondag 18 November. LUXOR BIOSCOOP. Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maandag KONING DER WILDERNIS. Overtreft hiermede al de voor gaande wildernis-lilms. Stalenkieskriny Heusden. De Statenkieskring Heusden hield Zaterdag zijn jaarvergadering onder leiding van den voorzitter Mr. K. J. Th. van uer Heijden in Holel Noordbrabant te 's Bosch. De vergadering was goed bezocht. Uil het jaarverslag van üen secretaris bleek, dat het leuenlal met een paar honderd leden was teruggeloopen, wat niet verontrustend magwoiden genoemd, daar in het algeloopen jaar geen verkiezingen geüouden werden. Tevens weid in het jaar verslag herinnerd aan de totstand koming van het nieuwe reglement der Katholieke Staatspartij mei bij- behoorende manlelreglementen, nl. een ontwerp reglement voor den Slatenkieskring Heusden en een ontwerp—reglemenl op de samen stelling der Katholieke lijsten voor de Stalen verkiezingen in den Kring 's Bosch. In het eerste ontwerp wer den eenige wijzigingen voorgesteld en aangenomen, docli dit waren in hoofdzaak redactiewijzigingen en zij tastten geen van allen het karakter van het ontwerp aan. Bij het tweede ontwerp werd een levendig debat gevoerd over art. 1U, hetwelk handelt over het vaststellen der definitieve lijst en het geven van een politiek advies. Na een uiteenzetting door den voorzitter, hoe de meeningen waren in de andere vier Stalenkringen behoorende tot den Rijkskieskring Den Bosch en hoe het bestuur van laatstgenoemden Kring erover dacht, kon de vergadering zien hij deze meening neerleggen en werden beide ontwerpen zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Bij punt 6 bespreking voorberei ding verkiezingen, gaf de voorzitter reeds eenige data en aanwijzingen aan de afgevaardigden mede met de belofte, zoodra alle data vaststaan, hiervan terstond de Kiesvereenigin- gen in kennis te zullen stellen. Wal betreft de contributie-afdracht over 1934, herinnerde de voorzitter aan den fatalen datum van 8 Jan., wil men aan de verkiezing voor de groslijst kunnen deelnemen. Bij de rondvraag verzocht de heer Gregoor inlichtingen, waarom een schrijven van zijn afdeeling niet onder de ingezonden stukken voor kwam. De voorzitter gaf inlichtingen waarom dit stuk is achterwege ge bleven en zeide toe dit in een vol gende vergadering alsnog te zullen behandelen. Op een tweede vraag van den heer Gregoor of reeds kan worden be gonnen met de aanneming van aspirant-leden, antwoordde de voor zitter dat biermede niet behoeft te worden gewacht tot de reglementen der plaatselijke Kiesvereenigingen deze materie hebben geregeld, want dat het reglement der Katholieke Staatspartij deze kwestie regelt en dat dit reglement reeds van kracht is geworden. Hierna volgde sluiting met den Christelijken groet. Cabaret-avond in Musis. Een zoo schamele belangstelling als Maandagavond voor het cabaret van de Rotterdammers in Musis Sacrum hebben we nog maar zelden meegemaakt. Slechts een heel klein clubje be langstellenden was aanwezig, maar het dient gezegd dat voor deze weinigen de ongezellige indruk voor de bijkans leege zaal is weggeno men door den kostelijken humor, die op het tooneel werd gegeven. Diegenen, die van een leuke, vroolijke avond houden en Maandag afwezig waren hebben veel gemist, want het nog jonge gezelschap heeft ons goede kleinkunst geboden en heeft ons herhaaldelijk naar harte lust laten lachen. Chris de la Mar is een geestig en onderhoudend confercntier, die de entre—actes geregeld met een vloed van humor wist te vullen, en die verschillende cabaret—liedjes op uitstekende wijze voordroeg. Bewonderenswaardig was zijn pres tatie in de transformatie schets »Trein 6.20», die na de pauze ver toond werd, waarin hij niet minder dan 6 verschillende rollen vertolkte. Zes uiteenloopende en zeer extreme karakters werden door de la Mar prachtig getypeerd. Een mooie figuur is ook Alex Floik, die alleen reeds door zijn verschijning op het tooneel de be zoekers aan het lachen bracht. Een zeer geestige vondst van hem waren de z.g.n. »Black Ouls», aanschou welijk voorgestelde moppen, waar mede uitbundig gelachen werd. Ook in een parodie van een radiouit zending was Hoek bijzonder goed. Miep Wolfran en Emmy Arbous wisselden het programma af met vroolijke en ook ernstige liedjes uit haar repertoire, terwijl de beide jonge arlisten Ad. Heerings en A. van Zuylen Jr. aan de looneelscenes medewerkten. Het programma, dat heel veel bood, werd op zeer vlotte wijze «afgedraaid», zonder een moment van hapering. De weinigen in de zaal waren gul met hun applaus, al kwamen er natuurlijk handen teko t om de la Mar en zijn gezelschap de ovatie te brengen die zij verdienden. Gaarne hopen wij dat »de Rotter dammers», als zij den moed heb ben nog eens in Waalwijk terug te komen, een betere bezette zaal zul len vinden, want het is jammer dat de weinige avonden, waarop ons goede «kleinkunst» geboden wordt, zoo slicht bezocht worden. Hondensport. Op de Zondag gehouden club- match der Nederlandsche Herders hondenclub in de Veehallen te 's Bosch, behaalde de leden der Kynologen Vereeniging Waalwijk en Omstreken een mooi succes. De heer Jac. Henkelman behaalde met zijn hond Hector van de Langstraat 1 U, welke tevens als de beste hond v. d. geheele match werd aangewezen. De heer Jos. Pulles behaalde met Herta van de Langstraat I U, die tevens als tweede van de match ge plaatst werd voorts een beker voor den besten zelfgefokten hond van de match met Bobby van de Lang straat 5 Z. G. Dat de slrijd zwaar was moge blijken uit de volgende kwalificaties Er werden toegekend 7 maal U, 16 maal Z. G., 15 maal G., 2 maal Br., terwijl 1 hond werd afgewezen. In 't geheel werden 41 honden aangevoerd. Een schitterend succes voor deze beide Waalwijksche hondenliefheb- bers. Bijz. Vrijw. Landstorm. Zaterdagmiddag heeft met eenige plechtigheid de uitreiking plaats gehad van een vaandel aan de afdeeling Be- soijen van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm. Behalve de leden der Besoijensche afdeeling hadden ook tal van leden der Waalwijksche- en Baardwijksche af- deelingen aan de uitnoodiging gevolg gegeven, terwijl verder aanwezig waren de burgemeester van Waalwijk, de burgemeester van Boxtel, voorzitter der Gewestelijke Landstormcommissie, de heer van Agt, secretaris dezer com missie en de leden der plaatselijke com missie. De bijeenkomst werd gehouden in de gymnastiekzaal der R.K. Jongensschool te Besoijen. Tevoren werd in een afzonderlijk lo kaal de plaatselijke commissie geinstal- leerd door den voorzitter der gewes telijke commissie, den edelachtb. heer v. Beek. In de plaatselijke commissie hebben zitting de heeren: G. A. Maas, J. v. d. Hammen, P. G. Goutière, F. Passier, F. C. Roxs, A. P. Maijers en J. Wil- zing. De heer F. Couwenberg, leider der Besoijensche afdeeling, sprak allereerst een kort openingswoord waarin hij ge tuigde van zijn vreugde, dat zijn afdee ling heden een vaandel als geschenk der burgerij in ontvangst mocht nemen. Hij gewaagde van de echte korpsgeest on der de leden en hoopte dat het vaandel er toe zou mogen bijdragen deze afdee ling tot een voorbeeld voor andere af- deelingen te maken. Burgemeester Moonen nam hierna het woord, om het vaandel met een toe passelijke toespraak uit te reiken. Als oud-officier kende hij aan het vaan del een bijzondere beteekenis toe. Spr. zette nader uiteen de diepere beteeke nis die door alle tijden heen aan het vaandel is toegekend, dat niet zoozeer tot sieraad dient, maar het symbool is van eenheid, plichtbetrachting en ka meraadschap. Het is de eere-plicht van alle leden het vaandel ongerept te be waren. Een smet op het vaandel betee- kent een smet op de afdeeling. Houdt steeds het vaandel hoog, dat is de beste waarborg dat de B. V. L. steeds aan' zijn doel beantwoorden zal en dan zal ook het vertrouwen dat de inwoners blijkens deze gift in de af deeling hebben gesteld, niet beschaamd worden, aldus spr. Hierna sprak de edelachtb. heer van Beek een bezielend woord tot de aan wezige landstormers. Ook hij stelde nog even de symbolische beteekenis van het vaandel in het licht, om vervolgens een overzicht te geven van de ontwikkeling van het instituut van den Bijz. Vrijw. Landstorm die thans reeds 80.000 leden telt, welke paraat zijn om bij dreigende binnenlandsche onlusten de regeering te helpen het volk voor den ramp der re volutie te behoeden. De grootste kracht van deze machti ge organisatie acht spr. haar preven tieve werkkring: het verkleinen van de mogelijkheid van revolutionaire uitbar stingen. Dat het gevaar niet denkbeel dig is toont spr. aan met te herinneren aan de Novemberdagen van 1918 en voor de gevolgen wijst hij naar landen als Rusland, Spanje, Mexico en Spr. hoopte dat de plechtigheid van dezen middag de leden nauwer aan hun afdeeling zou binden en dat allen ware landstormers zouden zijn, die in som bere dagen, die naar we hopen nimmer zullen aanbreken, steeds het devies in dachtig zullen zijn: Als het moet! Een hartelijk applaus bewees dat de kernachtige rede had ingeslagen. De heer van Agt, sprak hierna nog een propagandistisch woord voor het Landstormblad, waarna de leiders der andere plaatselijke afdeelingen, de hee ren F. Smolders (Waalwijk) en W. v. d. Mee (Baardwijk) de afdeeling Be soijen complimenteerden met het bezit van het fraaie nieuwe vaandel. Aan de winnaars van den onderlin- gen schietwedstrijd die onlangs tus- schen de plaatselijke afdeelingen is ge houden en waarvan wij toen den uit slag in ons blad hebben vermeld, wer den tijdens deze bijeenkomst de prijzen uitgereikt, alsmede de scherpschutters brevetten, behaald in het schietseizoen 1934. Het brevet werd behaald door de heeren: C. A. Blom, A. Duquesnoij, M. Jacobs, J. v. d. Hout, G. de Graaf, H. Ophorst, M. van Rijswijk, J. de Boer, G. Treffers, A. v. d. Ven, J. Verhulst en N. van der Schans. Na afloop der bijeenkomst maakten de landstormers met het vaandel voor op en vergezeld van de harmonie St. Crispijn een marsch door de straten van Besoijen. Deze propagandistische bijeenkomst zal zeker niet nalaten den waren geest onder onze plaatselijke landstormers te versterken. „Postavond" (1 Dec.) 't Is zoo langzamerhand gewoonte geworden, dat iedere Postavond met 'n nieuwe attractie komt. Zóó ook dit j'aar. Naast de familie Hofmann, die verleden jaar zoo'n uitbundig suc ces mocht boeken, zullen ten tooneele verschijnen: „Mr. Santo als buikspreker met zijn pop „Busto" en Clown Billy met zijn hoogst vermakelijke experimenten". De onmogelijke vragen van Mr. San to aan zijn pop Busto en het slagvaar dige antwoord der pop zullen onge twijfeld de hilariteit van het publiek opwekken en ware lachsalvo's ontlok ken. Velen in de zaal zullen niet kunnen aannemen, dat de pop niet zelf spreekt. En clown Billy zal ongetwijfeld aan aller verwachtingen voldoen, door het veelzijdig talent, dat hij ten toon spreidt. We zullen in hem kunnen be wonderen een even goed komiek als conferencier, terwijl hij zijn hoorders ten zeerste zal vermaken met een ban jo, een miniatuur-harmonica en een xylophone. Hun beider optreden prijkte meermalen op de programma's onzer grootste theaters. Clown Billy trad meerdere malen op in het Scala- Theater te 's-Gravenhage als „Groot Musical-Melange-Act". De familie Hofmann komt vanzelf sprekend met een geheel nieuw reper toire. Over deze Amsterdamsche Voor drachtkunstenaars, die op het podium zullen verschijnen met duo's, trio's, kwartetten in moderne en nationale kleeding, met revueschetsen, komische éénacters, muziek, zang en dans, be hoeven we niets meer te zeggen. Waar dit kunst-ensemble optreedt, krijgt men steeds het beste uit het beste. Verder zal er dien avond nog een revue opgevoerd worden onder den titel: „Revue des deux mondes". De opvoering hiervan zal geschieden door de bekende Russische artiste „Urla- ned-Nuvno" met haar exentriek uit- heemsche gezelschap. Aangezien dit de eerste opvoering is in Nederland, verzuime niemand om Onze lezers herinneren zich on- getwijleld nog de zoo schitterend geslaagde toto-prijsvraag die wij vorig jaar tijdens de bt. INicolaas- campagne in ons blad hebben op genomen. Bijna alle winkeliers van eenige beteekenis in onze plaats hadden er aan deelgenomen: de belang stelling onder de abonné s was enorm, gezien de 867 oplossingen die door abonné's uit Waalwijk en omgeving waren ingezonden, kortom er kon in elk opzicht van een groot succes gesproken wor den. Dit heeft er ons toe aangezet ook voor dit jaar als St. Nicolaas- reclame iets dergelijks te organi seeren, waarbij we rekening hiel den met de ervaringen die we vorige maal opdeden en de prac tische wenken die enkele deelne mende winketiers ons gaven. Wij meenen dan ook dat de foto-prijsvraag die we voor dit maal op het oog hebben, nóg doel treffender voor de deelnemende winkeliers en nóg attractiever voor onze abonné's zal zijn dan die van vorig jaar. We zullen ditmaal n.l. geen foto's opnemen van 't EXterieur, doch van 't INterieur der win kels. Voor de abonné's, die willen meedingen naar de mooie geld prijzen wordt nu de oplossing wel iets moeilijker, daar zij zich IN de winkels dienen te gaan oriën- teeren. De foto's worden wederom 2 maal in ons blad opgenomen. De eerste maal, op 24 November, wordt er slechts een volgnummer onder geplaatst en moeten de abonné's zien uit te zoeken van welke winkels het interieur is af gebeeld. De oplossers moeten de juiste namen, adressen en aard van het bedrijf der deelnemers in vullen en vóór 30 November de formulieren aan ons bureau be zorgen. Op 1 December worden de foto's dan nogmaals opgeno men met volledige vermelding van naam, adres en verdere bij zonderheden en wordt de uitslag van de prijsvraag gepubliceerd. Oplossing-formulieren zijn gra tis verkrijgbaar bij die winkeliers die een kaart voor hun winkel raam hebben met het opschrift: Oplossing-formulieren voor de Foto-prijsvraag van „De Echo van het Zuiden" gratis hier verkrijgbaar. Wij stellen voor de goede op lossers de volgende prijzen be schikbaar: Eerste prijs 25.— tweede prijs 10.— derde prijs 5.— vierde prijs 2.50 vijfde prijs 2.50 6e t.m. 10e prijs 1. en verder nog een flink aantal troostprijzen in verschillende vorm. De geldprijzen zijn allen te be steden bij de deelnemende winke liers. Wij rekenen er op dat er weer een geweldige animo onder onze abonné's zal bestaan voor deze prijsvraag. Wie kan er tegen St. Nicolaas niet zoo'n extratje ge bruiken! En ook de winkeliers zullen ze ker wel inzien welk een doeltref fende reclame hierin voor hun za ken is gelegen en zich wederom voor deelname opgeven. DE ADMINISTRATIE. op 1 December een bezoek te brengen aan „Musis-Sacrum". Men verzeker de ons, dat, alleen het zien van deze alleszins schitterende revue, een gang naar den Postavond ten volle waard is. De uitvoering begint om half acht. Het bal, dat om 2 uur eindigt, zal ver zorgd worden door een zeer modern dans-orkest, onder leiding van van den Akker uit 's-Hertogenbosch. Verkoop Omzetbelastingzegels. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op de postkantoren voortaan alleen de hierna vermelde omzetbelasting zegels verkrijgbaar zijn: zegels van de waarden 1 t.m. 10 cent, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 50, 60, 70. 80, 90 cent, L-, 2.-, 2.50, 3.-, 4.-, 5.-, 6.-, 7.-, 8.-, 9.—, 10.-. Rikconcours l'Esperance. Zaterdagavond j.l. had de opening plaats van het groote rikconcours, uit geschreven door het kaartgezelschap „l'Esperance", gevestigd in het café van den lieer A. van der Pluijm alhier. De Voorzitter van l'Esperance sprak een woord van dank aan de diverse i

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5