Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. 3 EERSTE BLAD- BINNENLAND. DE TWEE MACHTEN IN HET LEVEN 01T NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. RADIO EN KRANT RUMMER ZATERDAG 24 NOVEMBER 1934. 57e JAAKUATVCT UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. De Postbegrooting, de begrooting van bel eenige welvarende staats bedrijf, is deze week in de Tweede Kamer behandeld.Onder dezen dienst ressorteert ook de radio en begrij pelijkerwijs zijn dus weer de gebrui kelijke radio—debatten gevoerd. liet is opmerkelijk dat die debatten deze keer niet zoozeer liepen over de tegenstellingen tusschen de vier groote Omroepverenigingen, maar over een nieuwe tegenstelling, die zich begint af te teekenen die tus schen radio en pers. Het is de heer Schaepman, die deze kwestie in de Kamer heeft aangesneden Inderdaad is er door de ontwik keling van den radio omroep, vooral in de laatste jaren, een grondige verandering gekomen ten aanzien der publiciteit. Er kan tegenwoordig bijna geen gebeurtenis van eenige beteekenis meer plaats hebben, ol de microfoons der Omroepvereni gingen staan erbij. '1 huis zitten de luisteraars op hun gemak voor den luidspreker en zij heieven de ge beurtenissen op hetzelfde moment dat zij het doet er niet toewaai- ter wereld plaats hebben. Men maakt het zelfs nog gemakkelijker en neemt de reportage van gebeurte nissen, die op ontijdige uren plaats hebben, op gramofoonplaten op, en straks als de luisteraar tijd heeft zal het geb- urde voor hem herb-ven. Dan komt de krant. De geraffi neerde techni k van het moderne dagbladbedrijf kan niet zóó snel zijn, of de krant brengt zijn reportage van de gebeurtenissen van den dag te laat. Er mogen sprekende koppen en groote foto's geplaatst worden, de attractie is eraf. Waarom zou 't publiek zich de moeite geven de krant te lezen, als het nieuws hem wordt ingegoten terwijl hij zich behagelijk vleit in een fauteuil Inderdaad, het dient gezegd dat de radio een groot deel van de krant voor het publiek minder aantrekkelijk heeft gemaakt En dat terwijl de radio toch voor een goed deel aan de pers zijn populariteit te danken heeft. De heer Schaepman mocht terecht de vraag stellen Zijn de Omroepvereenigingen niet gekoes terd en groot geworden aan de borst der pers? We spreken dan nog niet van de concurrentie, die de Omroepgidsen het advertentiebedrijf der bladen aandoen. Deze gidsen zijn door hun grooten verspreidingskring'n prach tig reclameobject, en zij hebben al veel lieve duiten van de kranten weggesnoept. En toch. zal de krant door de radio verdrongen worden? Wij ge- looven het niet. Er is voor heiden plaats, mils beiden hun taak slechts op de juiste wijze uitmeten. Naast elkaar en met elkaar kunnen radio en krant bestaan. De- krint houdt zijn eigen taak, die meer is althans meer moet zijn dan een bloote bron van publiciteit. De krant moet beschouwen en voorlichten, bewust van haar paedagogische taak tegenover een publiek, dat nu een maal veelal geen eigen meening en inzicht kan formeeren De krant moet zijn de verlolker, maar ook de leider van de «publieke meening» en in de'e taak zal geen radio omroep haar kunnen vervang-n. Voor de critiek—bmze menschen van vandaag en die zijn er velen is de krant welhaast de eenige bron van wijsheid, een bron waarin men onbeperkt vertrouwen stelt, omdat de krant is de vertegenwoor diger van een geestesrichting. En in deze, haar voornaamste taak wordt de pers vooreerst nog niet bedreigd, ook niet door een zoo machtig contact met het publiek als de Radio heeft. vlootbesprekingen niet meer te ver mijden schijnt, hebben de Japanners een nieuwe gedachtenwisseling met de Engelsche delegatie aangevraagd. Vorstelijke gift van den Paus. Z. H. de Paus heeft 120.000 lire ge schonken voor de slachtoffers van den typhoonramp op de Philippijnen. Het nieuwe Belgische kabinet geïnstalleerd. Woensdag hebben de nieuwe minis ters, met uitzondering van den heer Gutt, minister van financiën, ten pa- leize den gebruikelijken eed in het bijzijn van den Koning afgelegd. Oostenrijk eischt pariteit. Oostenrijk heeft ter Ontwapenings conferentie pariteit der verdedigings wapenen geëischt. De Fransch-Russische verhouding. Laval en Litwinoff hebben te Genève een lang onderhoud gehad, waaraan men zeer groote waarde toekent. Litwinoff zou vandaag zoo ver ge gaan zijn, aan Frankrijk opnieuw een bondgenootschap aan te bieden, zoo als hij reeds aan Barthou heeft voor gesteld. Evenals Barthou aarzelt echter ook Laval op het Russische denkbeeld in te gaan. De Chaco-oorlog De gedelegeerde van Paraguay heeft gisteren te Genève \erschillende be zwaren geopperd tegen de aanbevelin gen van de volkenbondsvergadering, terwijl de gedelegeerde van Bolivia een bedenktijd van dertig dagen heeft gevraagd alvorens zich officieel over de aanbevelingen uit te spreken. Prinses Marina in Londen. Prinses Marina, de bruid van Prins George, is te Londen op allerhartelijk ste wijze ontvangen. Het volk gaf blij ken van groote geestdrift. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelscli. 17) Is dat het huis, vanwaar u op onze advertentie geschreven heeft? Dus dan heb ik uw adres hier. Zult u van daar altijd te bereiken zijn? Ja een schrijven aan de pastorie te Befford gericht, zal mij altijd bereiken. Voetstappen traden naderbij; de dok ter keerde terug. Ze hadden nog slechts een kort oogenblik om samen te spre ken. HOOFDSTUK XVI. Wat is dit nog onverwacht! Hoe kan ik u zeggen, al wat er in mij om gaat, sprak Launcelot op zachten toon. Wij zullen elkaar dus zelfs op de be grafenis van mijn moeder niet weer zien? Wij brengen haar naar Wales, om haar bij te zetten in het oude fa miliegraf... Hoe kan ik u mijn dank be tuigen voor al wat u voor haar gedaan hebt?... Geen woorden zijn bij machte, om uitdrukking te geven aan de innig heid van dit gevoelen. O, spreekt u mij toch niet van dank! Konden mijn lippen maar de tolk zijn van hetgeen er in mij omgaat! Dokter Hawkes, die verbaasd was, dat hij Jocelyn niet meer in de hall zag De vlootbesprekingen. Ofschoon na het antwoord van To kio een mislukking der Londensche en die nu een lichtstreep waarnam on der de deur van de bibliotheek, trad daarheen. Eens zal ik een naam dragen, die bevrijd is van alle smetten. Eens zul len wij elkaar weer ontmoeten, had Launcelot nog juist de gelegenheid te zeggen. Ze drukten elkaar de hand en toen trad de dokter binnen en zei tot Jocelyn: Zoo. Dus daar is u juffrrouw Lau derdale! U vertelt zeker aan mijnheer Vyvian dat ik u meeneem naar mijn vrouw? Dat vindt u toch wel goed, mijnheer Vyvian? Het leek mij het beste in deze omstandigheden. Wij zul len goed zorgdragen voor de. jongeda me. Mocht er soms iets met het salaris niet in orde zijn, terwijl daar nu natuur lijk uw hoofd niet naar staat, dan zal ik er wel zoo lang voor zorgen. Jocelyn kreeg een kleur en Launcelot sprak een paar woorden van beleefden dank. Het volgend oogenblik hoorde zij de zware deur achter zich dichtslaan en daarmee was een periode in haar leven afgesloten: een gelukkige tijd van vreedzaam zich nuttig maken. Maar zij wist zeer goed, wat zijn laatste woorden tot haar beduidden. Zij wist, dat wat hij ook tot haar gezegd mocht hebben, als hij zich niet geremd had gevoeld, hij zich niet zou uitspre ken, eer zijn-naam tegenover de wereld zou bevrijd zijn van den smet, die er op rustte. Met iedere schrede, die zij nader- kwam tot het doktershuis, ging zij tege lijk verder van Merlin, en die gedachte was haar onuitstaanbaar. De Hawkessen waren heel lief voor haar. Na al de vermoeienissen en de aandoeningen van dien dag werd zij vroeg naar bed gestuurd en vond een Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft vannacht de P.T.T.-bcgrooting zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De a.s. wereldtentoonstelling te Brussel. Een aantal Nederlandsche arbeider» heeft op de terreinen van de a.s. we reldtentoonstelling van Brussel een begin gemaakt met de werkzaamhe den voor het bouwen van het Neder landsche paviljoen, dat ook een ko loniale afdeeling zal hebben. Prof. dr. W. de Sitter, t Hedennacht is te Leiden op 62-jari- gen leeftijd tengevolge van een ernsti ge longontsteking overleden prof. dr. W. de Sitter, hoogleeraar in de ster renkunde aan de Leidsche Universi teit en dircteur van de Leidsche ster renwacht. Met prof. de Sitter is een geleerde van wereldnaam heengegaan, een groot man, wiens verstrekkende weten schappelijke verdiensten tijdens zijn leven gelukkig ten volle zijn erkend. iS-leerlingen-schaalt Het Vaderland verneemt, dat binnen enkele dagen de Regeering zoowel voor de openbare als voor de bijzondere scholen de z.g. 48-schaal verplicht wil opleggen. Dit beteekent, dat er niet meer onderwijsleerkrachten mogen zijn dan één per 48 of gedeelten van 48 leerlingen. Tot dusver is de regeling aldus; De Regeering vergoedt voor 134 leer lingen 1 onderwijskracht, 3575 twee, 76—130 drie, 131—185 vier, 186—236 vijf en verder op elke 50 leerlingen een onderwijskracht. Voor het U.L.O. is het één onderwijskracht op 26 leer lingen. Zou de maatregel van 48 leerlingen per onderwijskracht inderdaad dwin gend worden, dan zou dit beteekenen dat circa een derde deel der onderwijs krachten bij openbaar en bijzonder la ger onderwijs zou moeten afvloeien; Restauratie-rijtuigen uit den dienst. Daar de restauratie-rijtuigen der Ned. Spoorwegen niet meer rendecrcn, is besloten een aantal dezer rijtuigen van de trajecten AmsterdamDord rechtRoosendaal en Amsterdam Vlissingen uit den dienst te nemen. Rijksvoorschotten aan particuliere bouwers. Bij Kon. Besluit is bepaald dat, vooi zoover de benoodigde gelden bij de wet beschikbaar zijn gesteld, de Mi nisters van Sociale Zaken en van Fi nanciën aan de gemeenten rentedra gende voorschotten kunnen verstrek ken, teneinde de gemeenten in staat te stellen aan particuliere bouwers, ten behoeve van den bouw van arbei derswoningen van passenden huur prijs, geldleeningen te verstrekken on der verband van tweede hypotheek. knappend vuurtje op haar kamer. Wat de vriendelijke gastvrouw zeker niet gedacht had, haar logée zette al lereerst het venster open en keek vol verlangen uit naar ieder lichtje, dat zij van Huize Merlin meende te onder scheiden; en zoo lang bleef zij turen, tot zij ten laatste huiverend en door en door verkleumd het venster sloot. Laat op den avond van den volgen den dag verliet de kleine lijkstoet van Merlin het station. Jocelyn kon hierbij niet tegenwoordig zijn, want zij lag te bed met zware gevatte koude. Adela Muncaster had haar geschre ven, dat zij natuurlijk dadelijk weer op de pastorie haar intrek moest nemen en zoo was Jocelyn al onderweg naar Bef ford, eer Launcelot Vyvian terugge keerd was uit Wales. Hij bracht toen nog slechts één nacht op Merlin door en heel laat op den avond had hij daar zijn zaken geregeld. Hij had zijn bagage laten pakken en vertrok niemand wist waarheen. Of schoon de oude Rachel den naam „Mal ta" uitspelde op zijn valies, zei dit haar niets en geen van de andere bedienden maakte zij deelgenoot hiervan: de ge heimen van mijnheer Launcelot waren de hare niet en ze zou ze weten te be waren. Adela Muncaster ontving Jocelyn met open armen. Nu, kindje, zal je toch wel genoeg hebben van dat zonderling ondernemen, om gezelschapsdame te spelen, is 't niet? Nu blijf je toch zeker den geheelen zo mer bij ons? En dan zal ik af en toe hier eens iemand inviteeren ter eere van jou. Met dien „iemand" bedoelde Adela in de eerste plaats Jocelyns neef Roger, want, dat de jongelui een paar moesten worden stond nu eenmaal vast bij de .lajaista utonA f domineesche. - Verbazend vriendelijk van je, Adela, maar je moet het mij niet ten kwade duiden, als ik je vertel, dat ik den Warings heb geschreven, of ik daar een tijdje mag komen. Ze hebben mij al zoo dikwijls gevraagd en ik ge loof, dat het aan de zuidkust nu heer lijk zal zijn! Waar wonen de Warings dan?... O, maar ik vind 't eigenlijk allerellen digst, dat je nu weer zoo gauw hier zoudt weggaan. Ik had zóó gehoopt, dat je maanden-lang bij ons blijven zou, nadat je zoo lang in Caerleon bent geweest. De Warings wonen in Southsea. Southsea?... Dat maakt immers deel uit van Portsmouth? Daar ligt het East-Mercia-Regiment op het oogen blik. Ja, Cora Warings schrijft, dat ze veel officieren daarvan kennen en dat die druk bij hen komen. Ze is toch zeker meer gesteld op Ro ger, dan ik wel gemeend had, dacht Adela en hardop zei ze: Nu, kindje, je moet natuurlijk ge heel doen, zooals je zelve wilt. Je weet, dat we het altijd heerlijk vinden, je hier te hebben. Maar andere vrienden heb ben ook recht op je en ik gun je toch zoo van harte 'n vroolijke tijd in South sea. Het moet een prettige plaats zijn, heb ik gehoord en de bevelvoerende admiraal is nog een neef van Horace. Ik zal zijn vrouw over je schrijven. Het East-Mercia-Regiment geeft zeker wel een bal? Ja, dat denk ik wel. Op die lange reis van Monmouthshi re naar Southsea, was er een besluit bij Jocelyn gaan vaststaan. Zij was er van overtuigd, dat haar geluk alleen daar van afhing,' of Launcelot in staat zou zijn, de onschuld van zijn broer te be- wijzen. En daarbij zou zij hem trachten te helpen. De eerste stap in die richting zou zijn, dat zij naar Southsea ging en daar iedere bijzonderheid van de trage die zou zien te weten te komen. Daarom had zij dan ook aan de Wa rings geschreven. Cora Waring en zij hadden elkaar goed gekend, toen ze nog jonger waren, en Jocelyn was meer dan eens bij de familie te logeeren gevraagd, zoodat haar verzoek, om nu eens ge bruik te mogen maken van de uitnoo- diging, met gejuich door hen ontvangen werd. Cora schreef een enthousiasten brief terug en raadde Jocelyn aan, vooral een heele garderobe mee te bren- gen. We gaan iederen avond uit, schreef zij. We vinden het heerlijk dat je komt en je moet vooral blijven zoo lang je kunt! HOOFDSTUK XVII. De groote Town Hall in Portsmouth bood een zeer geanimeerden aanblik dien avond. Er was zeker geen plaats onbezet, want het concert van de Ko ninklijke Militaire Kapel trok altijd een schare belangstellende toehoorders. Dien vorigen dag had Jocelyn al van Cora Waring gehoord, dat er natuur lijk ook veel officieren van het East- Mercia-Regiment bij zouden zijn. Heb jij wel eens een East-Mercia- man ontmoet? besloot zij deze mededee- ling. Mijn neef Roger is kapitein bij dat regiment. (Wordt vervolgd). Waalwpsck en Lanptraatsclie Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG AdvertentiSn moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 2 uur in ons beslt sün. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens* franco te zenden aan den Uitgever. Bij contract flink rabat. Reclames 4U cent per regsl. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheeie rijk 1.40. Prijs der Advertentièn 20 cent per regel; minimum 1.50. NOG TOT 30 NOVEMBER A.S. ONTVANGT U TEGEN INLEVERING VAN 60 VOORZIJDEN VAN PRESTO PAKJES AAN ONS ADRES T& AMERSFOORT GRATIS EEN PRACTISCH GESCHENK

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1