Onze Interieur-Foto Wedstrijd, Een prijsvraag voor iedereen J PLAATSELIJKE BERICHTEN, GEMENGD NIEUWS. Wij drukken in dit blad de foto's af van 36 interieurs van Waalwijksche zaken, alle voorzien van een nummer. Onze lezers die aan dezen interessanten wedstrijd willen mee doen, moeten zien uit te zoeken van welke zaken de interieurs zijn afgebeeld. Dat zal ditmaal lang zoo gemakkelijk niet gaan als vorig jaar, toen uitsluitend exterieurs waren opgenomen. Men zal nu ge noodzaakt zijn de winkels van BINNEN te gaan bekijken om te zien met welke foto het interieur overeenstemt. Om deze puzzle niet al te ingewikkeld te maken adviseeren wij U: Ga dezer dagen bij voorkeur in die winkels die een kaart voor hun winkelraam hebben met het opschrift: OPLOSSING - FORMULIEREN voor de Foto-prijsvraag van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" gratis hier verkrijgbaar. Vraag daar een Oplossingformulier (dat U gratis wordt beschikbaar gesteld, onverschillig het be drag dat U er besteedt) en neem het interieur van die zaken eens nauwkeurig op. De oplossingen moeten uiterlijk Vrijdag 30 November a.s., 's morgens 9 uur, in de bus aan ons bureau zijn gedeponeerd. Na dit tijdstip ingekomen formulieren tellen niet meer mee. Hoe vroeger wordt ingezonden hoe liever, want anders wordt het op het laatst een opeenhooping waar voor onze Admini stratie geen doorkomen aan is. En wij wilden persé in het nummer van Zaterdag 1 December reeds den volledigen uitslag publiceeren en de prijzen aan de gelukkige winnaars ter hand stellen. Zij kunnen deze dan desgewenscht nog vóór St. Nicolaas bij de deelnemende winkeliers besteden. Eerste prijs f 25.—. Tweede f Derde f 5.—. Vierde f 2.50. Vijfde f 2.50. Zesde t.m. 10e f 1.— Verder nog een flink aantal prijzen in anderen vorm. En nu: jong en oud er op uit om de deelnemende zaken op te sporen! Moge deze foto-prijsvraag, evenals de vorige, een groot succes worden zoowel voor de deelnemende winkeliers, als voor ons blad. DE ADMINISTRATIE. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE LANGSTRAAT. Vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat, gehouden te Waalwijk op Woensdag 21 November 1934. 1. De Kamer vereenigde zich met de door het Bureau gedane stappen inzake wijziging van de dienstregeling op de spoorlijn 's-Hertogenbosch Lage-Zwaluwe en nam inet waardee ring kennis van de in deze zeer tege moetkomende houding van de direc tie der Nederlandsche Spoorwegen. 2. Blijkens ontvangen berichten is er voorshands nog slechts weinig kans op vernieuwing van de rolbrug te Geer- truidenberg. De Rijkswaterstaat heeft thans in onderzoek, of eenige verbe tering aan de bestaande brug zou zijn aan te brengen. Intusschen wordt er kend, dat de toestand ter plaatse zeer slecht is. De Kamer besloot zich te wenden tot den Minister van Water staat, teneinde te hereiken, dat deze rolbrug wordt vernieuwd, en daarbij de medewerking in te roepen van Ged. Staten van Noord-Brabant, omdat voor een doelmatig verkeer over de provin ciale wegen een behoorlijke brug over de Donge bij Geertruidenberg onont beerlijk is. 3. De Kamer nam met groote ver bazing kennis van den steun, die door Rijk en gemeente gegeven wordt voor de oprichting van schoenfabrieken in de omgeving van de Zuiderzee. Men achtte het een zeer ernstige fout, dat de Regeering zich niet behoorlijk op de hoogte had gesteld van de beteekenis en den omvang van de Nederlandsche schoenindustrie, alvorens finantieele offers te brengen voor de oprichting van concurre'erende bedrijven. Thans toch wordt aan de bestaande schoen industrie, die geheel op eigen krach ten is aangewezen, oneerlijke concur rentie aangedaan. Daarenboven betee- kent de oprichting van dergelijke fa brieken niet een „werkverruiming", doch is niets anders dan werkverplaat- sing. Men gaat arbeiders opleiden met het noodzakelijke gevolg, dat reeds ge schoolde arbeiders werkloos moeten worden. De Kamer besloot zich met kracht tegen 'n dergelijken finantieelen steun door de Overheid te verzetten. 4. Van den Directeur van het kan toor der P.T.T. te Waalwijk was be richt ingekomen, dat gaarne medewer king zou worden verleend om aan de bezwaren in de bediening hij genoemd kantoor tegemoet te komen. Gebleken is, dat reeds een beduidende verbete ring is tot stand gekomen. 5. De begrooting voor het jaar 1935 werd vastgesteld. Subsidies werden verleend aan de Hoogere Handels school te Waalwijk, Handelshooge- school te Tilburg, Economisch Insti tuut voor den Middenstand, Ned. Ka mer van Koophandel te Brussel, Ver- eeniging „Bureau voor Handels-in lichtingen", Vereeniging „Schutte- vaer", Vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat", Station Maalderij en Bakke rij te Wageningen, Comité tot Beteu geling van het Cadeaustelsel, Commis sie Nederl. Zuidafr. Handel. 6. De Kamer betuigde eenstemmig hare erkentelijkheid voor het rapport dat door de „Commissie tot beharti ging der Waterstaatsbelangen, be trokken bij de afsluiting van eenige riviermonden binnen het gebied der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat" was aangeboden. Bijzonder dankbaar was de Kamer voor de zeer verdienstelijke leiding, die door den Voorzitter, Drs. G. J. de Vries, aan de Commissie was gegeven. 7. De Kamer besloot met andere Zuidelijke Kamers van Koophandel 'n adres aan den Raad van Ministers te verzenden, waarin wordt aangedron gen op bet brengen dan wel handha ven van onze weermacht op zoodanig peil, dat er de noodige preventieve kracht van uitgaat tot bescherming van de Zuidelijke provinciën. De Ka mer achtte dit een groot belang voor de industrie. 8. De Kamer deelde de meening van het Bureau, dat het nieuwe tarief van invoerrechten geen bevrediging heeft geschonken. Naast een hooger tarief dient te worden bereikt, dat het systeem van waarderechten worde vervangen door dat van specifieke rechten. De Kamer besloot in deze te zijner tijd stappen te bevoegder plaat se te zullen doen. 9. Naar aanleiding van een schrij ven van Ged. Staten van Noord-Bra bant zal bij de directie der Nederland sche Spoorwegen worden aangedron gen op eenige verbeteringen in de be staande dienstregeling. De pogingen tot verbetering zullen worden onder nomen tesamen met de andere Zuide lijke Kamers van Koophandel. 10. Het Bureau werd gedechargeerd ten aanzien van aan de Rechtbank ver strekte adviezen met betrekking tot de beëediging van een tweetal makelaars in roerende en onroerende goederen. De betrekkelijke adviezen, die gunstig luidden, betroffen J. Kooien en H. A. Aarts, beiden te Waalwijk. 11. De Kamer keurde een schrijven van het Bureau aan den Minister van Financiën inzake vrijstelling van omzetbelasting voor schuurlinnen, voor zoover dit voor industriedoelein den wordt gebruikt, goed. De Minister van Financiën heeft toegezegd in deze grootere soepelheid t.o.v. de industrie te betrachten. 12. Uit de besprekingen in de Ka mer bleek, dat de door de Nederl. Spoorwegen in Made-Drimmelen inge voerde wijziging van het goederenver voer geen verslechtering van eenige be teekenis heeft gebracht. Besloten werd in deze een afwachtende houding aan te nemen. 13. De Kamer verleende aan het Bureau décharge ten aanzien de ver leende adhaesie-betuiging aan een adres aan den Minister van Financiën, gezonden door de Vereeniging van Leder-importeurs en Agenten inzake een z.g. „vrijlager". De genoemde Ver eeniging wilde n.l. bewerken, dat een regeling wordt getroffen, die het aan imptorteuurs van leder mogelijk maakt, dat zij geimporteerd leder weder zul len kunnen uitvoeren, zonder vooraf invoerrecht op dit leder te betalen. 14. De Kamer besloot te zijner tijd medewerking te verleenen aan 't stre ven, om de weistandsgrens, tevens grens voor inschrijfplicht van handels zaken in het Handelsregister, te doen wijzigen en te brengen van ƒ2000. op 1500. 15. Ten aanzien van wettelijke maatregelen tegen acten van bruik leen, besloot de Kamer nadere voor stellen van het Bureau af te wachten. 16. In de te Breda gevestigde be vrachtingscommissie, voor wat betreft leden uit het district der Langstraat- sche Kamer, werden^voor het jaar '35 aangewezen tot lid: P. A. van Dongen en J. A. van Suijlekom Adr.zn., beiden te Raamsdonksveer; tot plaatsvervan gende leden resp. F. J. van de Reijt te Breda en N. van Schijndel te Dongen. Tot Voorzitter voor het jaar 1935 werd benoemd de heer P. A. v. Don gen, lid der Commissie. Een hoekje van onze Spijskokerij in de bovenzaal van den Gildenbond te Waalwijk. SPRANG--CAPELLE (V.m. Sprang). Predikbeurten Zondag 25 Nov. 1931. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur Ds. W. Housema. Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 2.30 uur Ds. J. C. Hagen. Vergadering der Sociale Stu dieclub van den Chr. Besturenbond Sprang—Capelle op Maandag 26 November, des avonds half 8, in de zaal van den Chr. Volksbond. Agenda: Opening, notulen, inge komen stukken, onderwep: »L)e practijk van het vakvereenigings- werk in de afdeelingen onzer vak bonden», door J. W. Genuït Jr., sluiting. Naar wij vernemen heeft het »otTer» bij gelegenheid van het ju bileum van de Ned. Chr Radio— vereeniging alhier pl.m. f 90 opge bracht. De afdeeling Langstraat van het Ned. Bijbelgenootschap kwam Donderdagavond in de Ned. Herv. kerk alhier in jaarvergadering bij een, onder leiding van Ds. J. v. d. Vlught van Drunen. Na opening met psalmgezang, lezen van een gedeelte uit de H. Schrift en Gebed, zette ds. v. d. Vlught in een kort openingswoord het doel van het Ned. Bijbelgenoot schap uiteen. Ds. J. C. Hagen bracht vervol gens verslag uit, waaiin Z.E. een kort overzicht gaf van het verrichte werk in het afgeloopen jaar. Ds. v. d. Loos van Lage- Zwaluwe hield hierna een rede over »Van een oud boek en een nieuwe tijd,» De bijeenkomst, die slechte matig bezocht was, werd door Ds. v. d. Vlught op gebruikelijke wijze gesloten. Het gezin van V. alhier werd dezer dagen onwel, na het middag maal genuttigd te hebben, waarbij ingemaakt fruit werd gegeten. De hulp van Dr. Winkelman moest worden ingeroepen, die vergiftiging constateerde en de patiënten tegen gif toediende. WASPIK. Woensdagavond ba f zeven had ten gemeentchuize deo'fi ceele opening plaats van de Waspik sche Winkelweek, waarbij behalve de deelnemende winkeliers tegenwoordig waren het College van Burgemeester en Wethouders, de ZeerEerw Heer Pastoor Huijbers en het btS'uur van de R K. Winkeliersvereniging Na de opening werd door de Harmonie .Volksvlijt en Volksver maak" vergezeld van de aan de winkelweek deelnemende wit.keiiers een muzikale wandeling door etn gedeelte der gemeente worden ge maakt. De Zeereerw Mère Geertruidi, overste van het Si F' anciscus gesticht alhier is benoemd tot oveiste van het St. J jaeph gesticht te Zevenbergen In haar plaats is benoemd de Zeer eerwaarde Mè'e Rcovera, overste van het St. Jjsephgesticht te Zeven bergen. Tot onderwijzeres aan de Chr Bijzondere school is met ingang van 1 Januari a s. benoemd Mcj. J. M. Ossen. Op Zondag 25 November a s des namiddags om drie uur voor de dames en des avonds om zeven uur voor de beeren, zsl in het parochie huis de eerste winteruiivoering wor den gegeven door de R K Tooneel vereeniging .O O G." uit Waalwijk, welke vereeniging meermalen met le prijzen werd bekroond. In het klooster te Waspik-Boven is opgericht een noviciaat der Paters Ongeschoeide Carmelicten. lot novi eemees er is aangesteld de Zeereerw. Pater Marcellinus uit Geleen. GEERTRUIDENBERG Vanwege de r. k blinden vereeniging St Anio nius van Padua zal Maandag a s des n.m. half acht in het r. k. parochie huis alhier een blindenavond worden gehouden. Deze avond wordt opge- luisterd door het Bossche Vioolorkesl. Door den blinden paier Capucijn Andreas zal een lezing worden ge- houden, terwijl de heer Jos Lommers zal voordragen het lied der blinden Tevens zal dien avond de verloting plaats hebben van verschillende voor werpen door blinden vervaardigd. Het hier opgerichte comiié dat de leiding van dezen avond in handen heefi, vertrouwd, dat vele Bergenaren dezen avond zullen bijwonen, omdat de opbrengst geheel ten bate komt van de blinden die niet in gestichten zijn opgenomen. Woensdagavond had in het r k parochiehuis de trekking plaats van de door de T B.C.commissie geor ganiseerde loterij De heer Draaijer alhier, werd de gelukkige winnaar van het rijwiel. Voor de Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksveer hoopt Zondag a.s. des v.m. 9 30 en des n m 2 uur voor te gaan de heer v. d. Hoek godsdienstonderwijzer uit 's Gre- velduin Capelle. ST. JOACHIMSMOER. 't Was Za terdag 1.1. voor 't Kruisbooggezelschap „Onderlinge Vriendschap' de dag van zijn jaarvergadering, waarmede het oefenseizoen gesloten wordt. Alle leden waren opgekomen. Uit 't overzicht van het afgeloopen jaar bleek, dat 't aantal leden verminderd was, maar dat t ge halte flink gestegen was. De gebruike lijke prijs voor 't hoogste aantal rozen, die 't vorige jaar werd toegekend voor 166 rozen, viel nu ten deel aan H. Rol- berg met 481 rozen, 't Hoogste aantal schoten, waarvoor een tweede prijs werd gegeven behaalde A. Kouwen- berg met 3000 schoten. In 1933 bedroeg dit 1672. G. v. Gorcum behaalde een derde prijs voor 't hoogste aantal ge middelde schoten per oefening. De Ko ningstitel behaalde H. Rolberg dit jaar voor de tweede maal. Uit de wedstrij den tegen „Willem Teil'' uit Berkdijk memoreerde de voorzitter het groote succes, het behalen van den beker met een meerderheid van 49 punten: een be wijs, dat „Onderlinge Vriendschap" be schikt over een goed zestal. Minder succes had ze te boeken met het onder linge prijsschieten met Willem Teil, welke laatste telkens de eerste prijzen won. 't Financieel verslag van den Pen ningmeester wees, ondanks 't zuinig en accuraat beheer een tekort aan van ruim 2.50, reden waarom op voorstel van 't bestuur de contributie met 5 ct. per maand werd verhoogd. Bovendien is in de toekomst ieder lid verplicht minstens eenmaal per maand te komen oefenen. Een voorstel om maandelijks te vergaderen vond geen bijval. Wel oordeelde men één vergadering per jaar wat weinig. Op een volgende bijeen komst in Februari of Maart a.s., zou hierover nader worden beraadslaagd. Na afhandeling dezer huishoudelijke aangelegenheden, volgde een feest avond, waarop menig gezellig uur ge sleten werd. Voor voorziening van den inwendigen mensch was naar behooren gezorgd. NIEUWKUIK. Voor eventueel te bouwen woningen aan de z.g. Schapen- steeg w§rd door B. en W. de rooilijn vastgesteld op pl.m. 8 M. uit de kruin van den weg. Dit met het oog op de mogelijkheid van vereeniging dezer gemeente met Vlijmen en van genoemde weg dan 'n hoofdweg zal worden gemaakt. Naar we vernemen is aan het inee- rendeel der mandenmakers uit onze gemeente ontslag aangezegd, zulks met het oog op slapte in het bedrijf. Door het Knapenkoor is onder leiding van M. Hornman en A. v. d. Brand in studie genomen een meer stemmige Kerstcantate. In vereeniging met het Zangkoor zal deze cantate mef Kerstmis a.s. worden uitgevoerd. Instorting in een steengroeve. Te Goe-Betliane in België heeft in een steengroeve een instorting plaats gehad, waarbij elf arbeiders onder zand en rotsblokken werden bedolven. Zes dezer ongelukkigen konden vrij spoedig uit hun benarden toestand worden bevrijd. Er bestaat weinig hoop de vijf anderen nog te kunnen redden. Brand in een schoenenmagazijn te Apeldoorn. Zondagmiddag is te Apeldoorn het schoenenmagazijn van den heer W. L. Verbeek aan den Arnhemscheweg 137 door brand gedeeltelijk verwoest. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het omvallen van een petroleum kachel. De vrijwillige brandweren uit Apeldoorn en Eendracht hebben het blusschingswerk verricht met twee stralen op de waterleiding. De schade wordt door verzekering gedekt. Ernstig vliegongeluk te Bangkok. Bij een vliegdemonstratie, welke in Bangkok werd gehouden, heeft zich 'n ernstig ongeval voorgedaan, dat den dood van vijf personen en ernstige verwondingen van negentien anderen ten gevolge had. Een Siameesch vliegtuig slaagde er niet in tijdig van den grond los te ko men. Het botste met zijn onderstel te gen een auto aan en stortte daarna in twee stukken midden in de menigte van toeschouwers, die zich op 't vlieg veld verzameld hadden. Onder de menigte ontstond een ont zettende paniek, waardoor de red dingsmanschappen de grootste moeite hadden om door de wild uiteen vluch tende menschenmassa's tot de plaats van de ramp door te dringen, om de dooden en gewonden te bergen. Drie arrestaties te Woudrichem. De Koninklijke Marechaussee te Woudrichem heeft drie personen ge arresteerd, verdacht van inbraken in het kantoor van den rijks-ontvanger te Woudrichem. Bij een gedane huis zoeking werd bij een hunner een re volver in beslag genomen. Reeds 236 dooden op de Philippijnen. Het totaal aantal slachtoffers, dat de typhoon, die over de Philippijnen woedde, heeft gemaakt, is thans tot 236 gestegen. De schade wordt op VU millioen dollars geschat. H-» O

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 7