ANTOON GHIJBEN, - JUWELIER, - TILBURG. ÉCHO VAN HET ZUIDEN. DERDE BLAD. BINNENLAND. RECHTZAKEN. BOEKBESPREKING. BUITENLAND. ADVERTEERT IN DIT RLAD. SPORT. HEUVELSTRAAT T. - TELEFOON T09. KANTONGERECHT. KOMT EENS KIJKEN. REPARATIE-INRICHTING. 94. Zaterdag 24 Nov. '34. 57e Jrg. Een tweede Statendam. gij de begrooting van Economische lAea in de Tweede Kamer hebben J(fsCQillende leden regeeringssteun Licit voor het bouwen van een *cede Statendam der H. A. L. Betalingsverkeer met Duitschland. lo zij" rede over het economisch heleid de Tweede Kamer, heelt liaister Steenberghe aangekondigd, binnen enkele dagen de eerste palingen op de geblokkeerde vorde- npgeo zullen gescnieden. Verder zal het door ons aangekon- ji^Je crisisuitvoerbureau eerlang in «rkiog treden. '[wee millioen extra-steun voor werklouzen. De regeering is voornemens een bedrag van ongeveer twee millioen «ulden, dat geheel ten laste van het K,jlt zal komen, beschikbaar te stel- |cfl als extra steun voor de werkloo- lta. Een deel van dit bedrag zal ge bruikt worden ter verhoogmg van dco Kersttoeslag, de rest om het Nationaal Crisis-Comiié in staat te nellen, meer z g. U-steun te ver schaffen. De bemanning van de Uiver bij de winnaars van de race. In de te Melbourne verschijnende Herald vinden wij de vermelding ïaQ het bezoek dat de bemanning tan de Uiver direct na aankomst tu Melbourne aan Scott en Campbell Biack gebracht heelt. »i/c ducht dat jullie geen haast haildemi, was de opmerking waarmee Scoit zijn achtervolgers verwelkomde en hen uimoodigde tot een dronk op den goeden atloop, waar zij, blij kens een zich onmiddellijk ontspin nend gesprek over de Timorzee, niet zoo zeker van waren geweest. Scott vertelde dat hij voor dat de race begon, gemeend had te hooren, dat de Nederlanders slechts deelna men om de veiligheid van de com- mercieele luchtvaart te demonstree- ren. .Ik zei tegen Black, over hen be hoeven wij ons niet druk te maken", zoo vertelde hij. Maar halverwege hoorden ze, dat de Nederlanders vlak achter hen zaten, en toen heb ben zij voor hun leven gevochten 1 KON 'S MORGENS HAAST NIET BEWEGEN. Nu zijn stijfheid in de spieren en hard lijvigheid verdwenen. Hardlijvigheid en stijfheid in de spie ren weer een typisch Kruschen ge val. De heer K. te R. schreef ons: „Steeds had ik veel last van hardlij vigheid en stijfheid in de spieren soms was ik zoo stijf, dat ik 's morgens haast niet in beweging kon komen. Daar ik dikwijls in de krant las over Kruschen Salts, wilde ik het ook eens probeeren. Nu zou ik het niet gaarne meer willen missen. Ik ben er ten volste tevreden over en kan het iedereen aan raden. De stijfheid in de spieren is ver dwenen en van hardlijvigheid heb ik geen last meer. Kruschen Salts voldoet aan alle eischen, waar het voor wordt uitgegeven." Stijfheid en rheumatische aandoenin gen ontstaan door onvoldoend werken de afvoerorganen, mede oorzaak der hardlijvigheid. Kruschen Salts spoort lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking; de afvalstoffen en overtollig urinezuur worden uit het lichaam verwijderd, pijnen en stijfheid verdwijnen. De „dagelijksche dosis" zal U voortaan blijven behoeden voor hardlijvigheid, rheumatiek en U frisch en „fit" houden. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogis ten a 0.90 en 1.60 per flacon, om zetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. De Koningsmoord te Marseille. De permanente gedelegeerde van Joego-Slavië bij den volkenbond, heeft gisteren aan Avenol een nota ter hand gesteld, waarin de Hongaarsche autoriteiten voor den koningsmoord te Marseille verantwoordelijk worden gesteld en een behandeling van deze kwestie in de, eerstvolgende gewone raadsvergadering wordt verzocht. Duitschland leidt vliegers op. Naar de .United Press" verneemt, is men in Duitschland begonnen met de uitvoering van een program tot spoed-opleiding van nationaal socia listische vliegers. De uitvoering van dit program gaat hand in hand met een aanzienlijke uitbreiding van het aantal vliegvelden. Saarpolitie. Uit Tsjecho-Slowakije zijn een aan tal politiemannen naar het Saargebied vertrokken om daar deel te gaan uit maken van de Saarpolitie. De uitvaart van Kard. Gasparri. Gisteren heeft te Rome de plechtige uitvaartdienst plaats gehad voor Kard. Gasparri. Na afloop daarvan werd het stoffelijk overschot van den kerk vorst naar Ussita vervoerd, waar het ter aarde zal worden besteld. Frankrijk en Duitschland. De Fransch-Duitsche onderhande lingen over Saaraangelegenheden heoben een vriendschappelijk en gun stig verloop. Over den terugkoop der Saarmijnen is in beginsel overeen stemming bereikt. De Fransche afgevaardigde Ar- chambaud doet in zijn rapport over de Fransche oorlogsbegrooting mede deeling over de sterkte der Duitsche legertflectieven. De Fransche minister van lucht vaartbesprak Duitschlands bewapening in de lucht, waarna 3'/i milliard werd gevoteerd voor de perfectioneering van Fraukrijks luchtvloot. De Communisten in Mexico en China. In Mexico zijn na een communis, tische demonstratie tal van heiligen beelden verbrand. Bovendien werden twee spoorwegaanslagen gepleegd. In haar strijd tegen de commu- nisten in de provincies Kiangsi en Hanau hebben de Chineesche regee- tingstroepen nieuwe successen behaald boekbespreking Nieuwe Meisjesboeken. Wij ontvingen van de N,V. Gebr. Kluitman weer een vijltal mooie meisjesboeken ter bespreking. »Tunte GruU van C. Asscher— Piuxnoi, een boek voor meisjes van 12 - 15 jaar, vertelt van een meisje üal tante wordt. De vertelkunst der schrijfster doet de beminnelijke jonge tante voor ons leven met de tweeling, waarover zij üaar „tante-schap" uitoefent. Het is een gezond en goed geschreven meisjesboek, waarin een opgewekte, natuurlijke geest tintelt, en dat dan ook met graagte gelezen zal worden. »Kasteel iiillerodea van L. Huisin- ga beat, voor meisjes van 10-14 jaar, is in vlotten verhaaltrant geschre ven. Het gaat over een logeerpartij in het buitenland en de geheimzin nige sfeer van het oude kasteel, waar aan zooveel legenden verbonden zijn, verleent het boek groote bekoorlijk heid De jeugdige schare komt in du boek in aanraking met een „boozen, toovenaar", die echter later blijkt een oprecht vnend te zijn. Het boek is zeer humoristisch ge schreven, met fijn gevoelde, onschul dige spotternijen en met goed gevon den verrassende omknoopmgen. »Sonja zoekt een thuis«. is een nieuw boek van Felicie Jthu, dat gaat over een 15 jarig meisje, een wees, waarvoor een thuis gezocht moet worden. En daar komt heel wat bij kijken, maar tenslotte vindt bonja toch een liefdevolle omgeving, waar zij zich op haar plaats voelt. Heel fijn weet de schrijfster te ver tellen hoe de egoïstische trek in het karakter van Sonja verdwijnt als het meisje de liefde van haar pleegmoe der gaat waardeeren. Dit boek is ge schikt voor meisjes van 12 15 jaar. Een grappig boek is »Het Groote Plana van Johanna Kuiper. Zij schildert de avonturen van een groepje kinderen, dat geld wil opzamelen om grootmoeder aan een radio-toestel te helpen. Vele amusante onderne mingen worden daarvoor op touw gezet, die alle even natuurlijk worden vertelt. Jongensboeken. Bovendien heeft Kluitman zijn serie voor Jongens weer uitgebreid met twee mooie werken. »De roode kanoa van Jac. Berg huis Jr. behandelt een actueel en sportief onderwerp: de kano-sport. Door het opgewekte sportleven der jongens heen, speelt zich zoo n be. langwekkende, roysterieuse geschiede nis af van een schilderijendiefstal op een kasteel. Scherpzinnig speurende jongens, onderaardsche gangen, ge heimzinnige documenten, detectives, en al dergelijke belangrijke dingen geven bet boek zijn groote spanning. Het is geschreven voor jongens van 12—15 jaar. »De Verlaten Kampongvan Duco Wilken9 speelt temidden der dichte tropische oerwouden. Het is het ver haal van een avontuurlijke tocht van twee moedige Hollanders naar een onbekende plaats, ergens in de bin nenlanden Op zeer spannende wijze wordt verteld hoe de moedige kerels zich door alle bezwaren en wildernis, ontmoetingen heen redden, om ten. 9lotte ternauwernood aan een ver- schrikkelijken dood te ontsnappen. Ook dit is een boek vol spanning. Alle boeken zijn, zooal9 we van Kluitman gewoon zijn, keurig uitge- voerd, in stevige en fraaie banden en met tal van mooie illustraties. Ernstige aanrijding. T. W. van V., arts te Dussen, kwam per Chevrolet van een verre reis en had haast om op zijn spreekuur voor patiënten thuis te zijn. Hij reed zeer hard. De wagen slingerde, maakte een sleepend spoor en schoot op een ge span aan, dat bestuurd werd door den landbouwer J. Penders te Ammerzo- den. Deze had zijn kind naast zich zit ten, terwijl de kar geladen was met een miaaimachine, waarvan een ge deelte buiten de kar stak. Door de aanrijding werd het kind gewond, het paard gedood en de maai- machine zwaar beschadigd. Het O. M. achtte na getuigenverhoor van V. schuldig en eischte 250. boete onvoorwaardelijk, 100.boe te voorw. en intrekking van het rij bewijs voorwaardelijk voor den tijd van een jaar met twee jaar proeftijd. Uitspraak 150.— boete of 30 dagen overigens alles conform den eisch. Gespan onbeheerd laten staan. J. P. de H. te Waalwijk had een ge span in den avond onbeheerd en on belicht laten staan langs den weg en stond deswege terecht. De ambtenaar van het O.M. eischte 5.boete, subs. 5 dagen hechtenis. Uitspraak 3.— boete. subs. 3 dagen hechtenis. J Het plan voor den nacht. Dc arbeiders A. S. en W. S. v. d. P. te Geertruidenberg overlegden 'n plan om 's nachts te trachten stiekum wat te veld staande aardappelen te rooien. Ze trokken er op uit in den nacht van 11 op 12 Juli, maar liepen toch van het veld in de val. Wegens diefstal werden ze door de rechtbank ieder veroordeeld tot.twee weken gevange nisstraf, van welk vonnis de officier in hooger beroep kwam. De advocaat-generaal eischte beves tiging van het vonnis. NORTH De officier van Justitie eischte f 1 boete. Uitspraak f 1 boete. Zijn meisje doodgestoken. De rechtbank te Haarlem veroor deelde beden den 32 jarigen metaal bewerker K. wegens doodslag lol 6 jaren gevangenisstraf met aiirck vau prevenuiet. Hei O. M. bad tien jaren wegen9 moord gerequireerd. De jongeman been op 21 Septem ber op net Sluispad ie Koog a. d. Zaan zijn 23-jarig meisje, evenals bij uit Amsterdam alkomsng uit minnen- uijd doodgestoken. benden zoowel als de werkgevers zijn schromelijk onverschillig als voor geen enkele andere wet. In Juni 1934 controleerde de Raad van Arbeid dat ongeveer 800 rentekaar- ten niet waren ingeleverd. Denala- tigen hadden nog tijd tot September om voor de plakkerij te zorgen. Alle verdachten werden inmiddels gehoord en de honderden, die al door maar de zaak lieten waaien werden nu per honderd tegelijk voor den Kantonrechter geroepen. A. K. uit Kaatsheuvel werd ver oordeeld tot f 4 boete of 4 dagen. Th. J. v. d. II., Engelen, alsvoor, f 3 boete of 3 dagen. Het verweer van de lange rij schuldigen kwam hierop neer, dat de kaarten zoek waren, voorts èf de rentekaart opgestuurd, óf niet ontvangen. Allemaal uitvluchten die het er dik oplegden, dat het publiek on- sypathiek en onverschillig staat te genover het «plakken». Er kwamen ook vele schuldigen die misschien niet eens wisten, dat zij hun rentekaart persoonlijk moe ten bewaren of anders strafbaar zijn. ONZE COLLECTIE, VANAF DE FIJNSTE JUWEELEN EN ZILVE REN ARTIKELEN TOT HET GOEDKOOPSTE PLATED, IS IN HET HEELE ZUIDEN NIET TE VINDEN. Den Bosch. Buitengewoone drukte. 't Stond en zat stampvol rondde rechtzaal waar de Kantonrechter recht zou spreken over honderd na- latigen, die de Invaliditeitswet had den overtreden. En als je nou niet kalm kunt blijven, waarschuwde de deurwaar der dan maar allemaal de straat op en kunt ge daar je beurt afwachten. Wat in de kou niet zou meevallen. Toen er orde was viel de hamer en begon het verhoor. Eerst werd een strafzaak behan deld wegens aanrijding door schuld. L. M. de G. te Drunen had op den weg Dussen—Almkerk op b Mei 1934 den doorgang niet viijgelaten voor den van rechts komende wagen. Er volgde een botsing. Verdachte was daarbij ook nog in overtreding, omdat hij op een zitplaats van een meter breed nog twee personen naast zich had zitten en hij zich voor het bedienen van het stuur zich niet vrijelijk kon bewegen. De verzekering had de schade voldaan aan getuige A. van Lieshout, 33 jaar, koopman le Oud-Heusden, die de dupe was geworden van de ontmoeting van het oogenblik met een luxe wagen, die uit Almkerk kwam en die van den anderen kant, bestuurd door verdachte. Het uit zicht werd belemmerd door een huis dat in den weg stond. Driemaal werd signaal gegeven, wat ook wel noodig is op den kronkeligen weg vol bochten nooit gedacht vooreen snelverkeer van den modernen tijd, die eenmaal zou volgen op de landelijke rust en de langzaamheid van de goedige trouwe bruintjes van den landweg. Hel O. M. eischte tegen verdachte wegens het niet vrijlaten van den doorgang f 15 boete of 15 dagen. Uitspraak volgt nader. Wegens een teveel aan personen naast den chauffeur werd deze con form den eisch veroordeeld tot f 10 of 10 dagen. Dan begon de Kantonrechter aan de overladen »hoofdschotel» van honderd. Als getuige tegen die verdachten »bij bosjes» was aanwezig C. Th. de Jong, controleur van den Raad van Arbeid, wonende te Vught. Het eerste slachtoffer van zijn nalatigheid was A. K., 39 jaar, aan nemer te Kaatsheuvel. Het O. M. leidde na het getuigen verhoor in zijn requisitoir de be- oordeeling'mede der 99 andere zaken in, door een uiteenzetting van den toestand tengevolge de overtredingen der Invaliditeitswet. De belangheb- Ze begrepen het nu wel, nu ze de een na de ander veroordeeld werden tot drie gulden boete, dat ze niet dan tegen een schriftelijk bewijs hun renlekaart aan hun patroon mogen algegeven, 't Is een misbruik dat de dienstboden meestal haar rente kaart maar algeven aan haar mees teres, die van tijd tot tijd de kaart met zegels weer aanvullen de kaart weer aan het meisje geelt wanneer ze vertrekt. Heel wat dienstmeisjes stonden verhaast en verblult, dal mevrouw de kaart niet hebben mag. Ook zij ieder veroordeeld tot 3 pop boete, werden zich bewust dat zij per soonlijk hun kaart hebben te bewa ren en die iedere week aan de meesteres moeten presenleeren voor het plakken van het rentezegel. Na uren aan het uitzoeken van al die uitvluchten te hebben besteed volgden de gewone zaken, Anna W. Capelie, straatschenderij niet vsrschenen, uitgesteld. M. T. Wijk bij Heusden, visscherij- wet, tweemaal f 3 ooete of belagen. J. v. d. P. Nederhemert visscherij- wet f 4 boete of 4 dagen. J. V. Wijk bij Aalburg, visscherij- wet f 4 boete ot 4 dagen. Alle van bovengemelde visschers in beslag genomen vischtuigen wer den verbeurd verklaard. A. P. S. Veen, straatschenderij, f 5 boete of 5 dagen. A. T. N. Wijk, rijdend over ver boden grond, f 3 boete ol 3 dagen. A. de W. Wijk rijden over ver boden grond, f3 hoele of drie dagen. A. de W. Wijk alsvoor f 3 boete of 3 dagen. A. G. K. Eethen, rijden over ver boden weg, f 3 boele of 3 dagen. Uitspraken. G. v. E. Heusden gedetineerd, art. W. v. S. Vrijgesproken. De eisch was een jaar gev. straf. H. C. J V. Heusden art. 247 W v. S. Vrijgesproken. De eisch was een jaar gev. straf. Mishandeling van een ed-jarig meisje Terzake van mishandeling stond voor den Politierechter terecht H. A. scheepsklinker te Heusden. Hij had op 4 Seotember Marie Kwetters te Heusden geslagen. Marie Caiharina Kwetter9, 10 jaar, Heusden verklaarde dat verd. het aan hem ten laste gelegde aan haar be dreven had. Verdachte beweerde, dat de kinde ren Kwetter9 die grooter en ouder waren dan de zijne deze steeds lastig vielen, daarom had hij het kind een draai om de ooren gegeven. Getuige Dina Bouman, 20 jaar heeft gezien, dat verdachte het kind sloeg en daarna nog naar haar trapte. VOETBALSPORT. Roode DuivelsZwaluwen (1U). Te Luik lieeit de wedsiryd Roode Dui velsZwaluwen plaats genad, die de Bel- gen met 1U gewonnen nebben. Deze zege werd reeds in de eerste belft ver kregen. In de tweede helft werd niet ge scoord, ondanks talrijke JSederlandscue aanvallen, maar de Reigiscke verueuiging was zeer sterk. Zoo werd het een fueine overwinning van de Roode Duivels. Het -was zeer mistig en de 15.UUU toe schouwers hadden ai en toe |de grootste moeite om hal en spelers te kunnen vol gen- 1: - K. N. V. B. De Competitie. Zal Willem 11 zich her stellen'l P.S.V. kan weer winnen. Belang rijke wedstrijden in Hel mond en Tegelen. W.S.C. naar De Valk. B. VV. B.t Baardwijk en W.S.C. 2 allen in 't veld Voor PSV zal de dag van morgen waar schijnlijk geen onoverkomelijke moeilijk heden geven, want wij achten Juliana, ondanks haar mooie prestaties, nog niet sterk genoeg om PSV in eigen huis te weerstaan. NAC heeft een dagje rust en BW zal waarschijnlijk een overwin ning noteeren tegen NOAD. Willem II moet zich eindelijk eens gaan herstellen en heelt daartoe morgen tegen MVV de kans. Longa zal waarschijnlijk in Bleijerheide de kous op den kop krijgen. In 2 R hebben we weer eens een „vol" program. De belangrijkste ontmoeting is wel die lusschen Helmond en VVV, de heide leiders, die elkaar niet zoo veel in kracht onlloopen. Wilhelmina en Roer mond hebben uitwedstrijden, de laatste ploeg heeft het o.i. in Tegelen heel wat zwaarder als de Bosschenaren hij Picus. HEROVOS en de Valk—WSC zijn ontmoetingen die oogenschijnlijk in het voordeel der thuisclubs moeten uitvallen. De Waahvyksche derde klassers komen allen in touw. RWB zal waarschijnlijk met de Kaatsheuvelsche Boys weinig moeite hebben en Baardwijk kan het in Capelie ook tot een overwinning brengen. WsC 2 is sterk genoeg om dq Bossche Boys met een nederlaag naar huis te stu ren, zoodat we op zes Waalwijksche winstpunten rekenen durven. Het program luidt: Eerste klasse: Tilburg: Willem IIMVV. Den Bosch: BW—NOAD. Eindhoven: PSVJuliana. BleijerheideBleijerheideLonga. 2e klasse A: Middelburg: ZeelandiaRBC. BredaBredaTSC. BergenopzoomDoskoMiddelburg. Boosenuaal: AllianceTerneuzen. Breda: De BaronieVlissingen. 2e klasse B: Helmond: HelmondVVV. Eindhoven: PicusWilhelmina. Tegeien: TegelenRoermond. Breda: HeroVOS. Valkenswaard: De ValkWSC. Waalwijk: RWB—Kaatsh. Boys. Waaiwyk: WSC 2Bossche Boys. Capelie: CapelieBaardwijk. W. S. C. De Valk—W.S.C. Opnieuw is voor WSC een zware uit wedstrijd vastgesteld. Het bezoek geldt morgen Valkenswaard. Tegen de oude hechte club „de Valk" heeft men altijd een zwaren strijd te verwachten, leder jaar opnieuw verrast de Valk door zijn prachtige prestaties tegen de leidende clubs. Ondanks het feit dat de geel-zwar- ten dit jaar niet tot het leidende viertal behooren, willen we hen toch tot de sterkeren rekenen, die niet veel voor Helmond, VVV of Wilhelmina onderdoen. Dat bewees de ploeg laatst nog door Wil helmina in eigen huis een gelijk spel af te dwingen. Afgaande op de tot nu toe geleverde prestaties mogen we WSC tegen de Val ken geen schijn van kans geven en die nen we een nederlaag te voorspellen. Maar ook een nederlaag kan eervol zijn. Wij herinneren ons nog hoe WSC voor twee jaren met slechts 32 in Valkens waard sneuvelde. Met welk een heerlijk enthousiasme werd er in dien wedstrijd gespeeld, hoe overtroefden de zwarthem- den hun sterke tegenstanders in het laat ste deel van den strijd! Wij kunnen slechts hopen dat de WSC- ers zich morgen weer geheel zullen ge ven, om een zoo goed mogelijk figuur te slaan. En wij zijn er van overtuigd dat de WSOploeg, als zy wil werken, het mor gen de Valken nog lastig kan maken en dat zij zeker geen willoos slachtoffer zal behoeven te zijn. VV.S.C. 2Bossche Boys. De reserves ontvangen morgen bezoek van de Bossche Boys, een ploeg waarte gen zij indertijd in Den Bosch met 11 gelijk speelden. De W.S.C.'ers zyn na hun goed begin geleidelijk aan afgezakt, zoo dat het noodig wordt dat zij weer eens een paar overwinningen in de wacht gaan sleepen. Morgen hebben ze o.i. de gelegenheid om zich al vast twee punten ryker te maken, al zal dat niet zoo heel gemakkelijk gaan, daar de Bosschenaren een taaie en fanatieke ploeg hebben. Toch vertrouwen we dat de jonge gar de morgen eens goed uit haar hoek zal komen. De wedstrijd, die best het aanzien waard zal zijn, vangt om 2 uur aan. R. W. B. Het wordt Zondag een drukke dag voor RWB. Alle vier de elftallen zullen in het veld verschijnen. RWB 1 ontvang Kaatsh. Boys 1. De ploegen hebben elkaar dit seizoen nog niet ontmoet. Als we de ranglijst nazien, moeten we RWB de beste kansen geven, doch merken hierbij op dat Kaatsheuvel sche Boys een sterke verdediging heeft, gezien het kleine aantal doelpunten dat deze vereeniging tegen zich heeft. Aan spanning zal het derhalve niet ontbreken. Aanvang 2 uur. *LT\)V Hp k O 2

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 9