Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLUON. Elke waschmachine draait maar de VELO wascht EERSTE BLAD. DE KOMENDE FEESTDAGEN. DE TWEE MACHTEN IN HET LEVEN BINNENLAND. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. ISCH! iDOOR ER\&RIN(5 mi 53013 zen r pond. iSELEN ets. II !R 96. ZATERDAG 1 DECEMBER 1934 57e JAARGANG. het Zuiden, de - Dat lijk voor m.i. tg >rip he laalwytsclie en Lanptraatsclie Conrant, ïrlijk oenfat, 1 gaat 1 kunc estenb; >atie i voor Dan i e'e 8t| ïi niet i het gebrai zijne N één it won er alle at dit i dan en in verga te op terzet met t de ti mom len fa) arbeic n dit al dr: om, if of dat Gaa desk: juist mach nissch 'd zijn beidei ;omst H. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.28. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 ugr in ons bezit sjjn. Bij contract flink rabat Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 29 cent per regel; minimam 1.80. WSt -Then in 5.5 in 5.1; m 6.1 en -Theat neled feninp De mensch kan niet leven van brood alleen Juist als de natuur tot haar zwart ste diepte is verzakt en de winter* sche somberte de menschheid dreigt te overweldigen, doemen de Decem- bersche feestdagen als een blij en lichtend verschiet voor ons op en helpen de kleine belevenissen van Sinterklaas, Oud- en Nieuwjaar deze zoo warme familiefeesten ons over het zwaarste van den win ter heen, ons binnen voerende in het voorportaal van de levenwekkende lente. Daarom moeten we de kleine hui selijke genietingen van de komende feestdagen niet aan ons laten voor bijgaan, maar ze met bedachtzaam heid proeven, opdat ze als een gees telijke medicijn op ons en de onzen mogen inwerken. Op beseheiden wijze meedoen aan de huiselijke vreugde, welke straks gewekt gaat worden, beteekent geen overdaad zelfs niet in dezen tijd en in de moeilijke particuliere om standigheden van velen. De mensch kan nu eenmaal niet leven van brood alléén; op bepaal den tijd moeten we het BROOD we ten uit te sparen voor het materieel minder noodzakelijke, opdat ook de geest eens worde gevoed, welke het lichaam werkkrachtig moet houden. In het vorige jaar lazen we eens een Sinterklaasvertelling, waarin de Sioscoi moeiten werden geschilderd van een werkloozen gesteunde om voor zijn kinderen een paar kleine Sinterklaas- cadeaux bijeen te brengenwat sui keren beesten, een blokkendoos en een pop. 1934. de Mej Ansel! Join teders is J. K' oud 2» cl 24 1 i Com ouisius - Johai ïes J.1 ni v. Di van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch. 19) Roger veranderde ineens van hou ding. De uitdrukking in zijn oogen, die tot nog toe geanimeerd was geweest, werd nu koud en hij sprak stroef: Ja, we hebben een ellendig geval doorgemaakt, daar in Malta. Maar we zullen er liever niet van praten. Houd je van een tochtje met ^£n jacht? Een van ons heeft een kleine zeilboot en misschien ga je ook wel eens graag mee? Maar ze liet zich niet van haar a- propos brengen en vroeg: Is er nog nooit eens iets ontdekt van die zaak? Het lijkt alles zoo ge- ïeimzinnig. Neen, geheimzinnig was het vol trekt niet. We wisten meer dan ge- ïoeg. Maar, waarlijk, Jocelyn, je zoudt tiij een genoegen doen,- als je van dat onderwerp afstapte. We doen juist ons )est, het te vergeten, omdat het immers een smet werpt op de East-Mercia s. Maar waar het geluk van Launcelot er mee gemoeid was, kon ze er niet van (Zwijgen en dus pleitte zij: Het spijt mij, dat je dit onderwerp niet aangenaam aandoet, maar even moet ik toch zeggen, hoe ik niet vind, dat er een smet rust op het regiment. Ik I en I hen er van overtuigd, dat de East-Mer- met het geval hadden uit te tm' 98 er. ?5. pond 2n 2 pond pond In dat verhaal trad ook een „ver standige" niet-gesteunde op, die zijn wijze hoofd schudde over het gebrek aan overleg van dien werkloozen va der, die aan het geven van klungelarij- en dacht, terwijl zijn kinderen toch al lereerst behoefte hadden aan behoor lijk eten, aan kleeren en dekking voor den nacht. „Maar mensch!" zoo riep de vader in dat verhaal uit, „begrijpen jullie dan niet wat het zeggen wil, als je kinderen juist gelijk alle andere kin deren, je voortdurend vertellen wat ze in de winkels hebben gezien, je vra gen wat ze krijgen en je niet gelooven kunnen, als je ze zegt, dat Sinterklaas ons dezen keer wel vergeten zal? Ze proeven het op Sinterklaasdag niet, dat er geen vet in hun eten is en ze -voelen het 's avonds niet, dat ze een boterham minder hebben gehad. Bij de kachel, die koud is, zingen ze het liedje van Sinterklaasverlangen en ze luisteren naar elk belletje dat ze hoo ien overgaan! Een paar speelblokken en een houten pop beteekenen dan meer dan brood en pap en warmte. Die doode spelletjes brengen levenwek kende warmte in kinderharten; ze wekken een lach cn vreugde; ze ver sterken den moed om den honger ver der te dragen!" Zóó ongeveer sprak die vader, naar we ons herinneren, in het bedoelde verhaal, cn het zal wel de diepe waar heid dezer woorden zijn, waardoor we ze leerden onthouden. In een donkeren tijd als we thans beleven, hebben we het Sinterklaas feest en een Kerstvreugde méér be- noodigd dan ooit, óók degenen die nog geen materieelen nood hebben, want zorgen en bekommernissen hebben we allemaal. De vreugde der komende huiselijke feestjes zal onzen geest ster ken en de krachten schenken, welke we behoeven om onzen bestaansstrijd verder te voeren. Vieren we de komende feesten daar om zoo intens mogelijk, doch mede met groote bedachtzaamheid, opdat ze ons niet in nieuwe zorgen steken. Die feesten zijn er voor IEDEREEN, maar haar opzet dienen we te regelen naar staan. Wat ter wereld doet je toch zoo zeer belang stellen in die zaak van schande en moord? Omdat ik enkele van de Vyvians ken. Ter wille van hen zou ik er graag meer van hooren, dan ik nu weet. Dus je kent de familie van dien onteerden man?... Niet onteerd, maar verkeerd ver dacht en onrechtvaardig beschuldigd, riep zij verontwaardigd. Het is schan delijk, dat hij veroordeeld zou worden, terwijl er nooit een rechtzitting heeft plaats gehad. Hij stierf met de verkla ring op de lippen, dat hij onschuldig was en hij zou toch nooit een leugen hebben gesproken. Stierf?... Is hij dan dood? Hoe weet je dat? Ben je er zeker van? Het was of er verlichting klonk uit den toon van zijn stem. Héél zeker. Ik heb zijn graf ge zien. Maar, Roger, daar kan je toch niet blij om zijn? Hij was toch een wa penbroeder van je! Daarom juist verheugt het mij te hooren, dat hij zoo verstandig was, om dood te gaan. Hij heeft het regiment be spaard de schande van een krijgsraad en een vonnis voor moord. Zijn familie mag nog blij zijn, dat ze er 'zoo gemak kelijk is afgekomen. Het was een ver schrikkelijk ding en ik wilde wel, dat je zoo goed was, om er niet meer met mij of met iemand van het regiment over te spreken. Meer viel er ook niet te zeggen, want er werden stemmen op de trap verno men; mevrouw Waring en Cora keer den terug en de thee werd binnenge bracht. Jocelyn was stil geworden, want het was haar een vreeselijke teleurstelling, dat Roger haar dus niet van dienst zou wezen bij het onderzoek, waarvan zij onze middelen. Met tact moeten we de verwachtingen van kinderen en ver wanten zóó leiden, dat die niet boven ons „kunnen" uitgaan. Niet de male- rieele waarde van hetgeen we den on zen schenken is maatstaf voor de waardeering, welke ons deel zal wor den, maar de mate van het offer, dat wc moeten brengen en de innigheid van onze liefde of vriendschap welke we aldus kenbaar hebben gemaakt. De bouw van bruggen over de groote rivieren. In de begrooting van het Verkeers- fonds zegt de regeering: Met den bouw van de bruggen over den Nederrijn te Arnhem, de Waal te Nijmegen en de Lek te Vianen, als mede met den bouw van de brug over het Hollandsch Diep te Moerdijk, waarvoor in 1933 reeds het eerste grondwerk werd verricht en waarvan in 1934 de uitvoering krachtig is ter hand genomen, zal worden voortge gaan. Verwacht wordt, dat de brug te Arn hem in de eerste maanden van 1935 in gebruik kan worden genomen, de bruggen te Nijmegen en Vianen in de eerste helft van 1936. Het ligt in het voornemen, nog in 1934 een aanvang te maken met den bouw van een brug over de Maas bij Hedel, opdat deze mede in den loop van 1936 voor het verkeer kan worden geopend, zoodat in dat jaar alle rivieroverbruggingen in den weg tusschen Utrecht cn 's-Her- togenbosch gereed zullen zijn. Met den bouw van de brug over de Maas te Dordrecht is eveneens in 1934 begonnen. Verder ligt het in liet voor nemen om in 1935 aan te vangen met den bouw van de bruggen over de Noord en be-oosten Rotterdam. Geraamd wordt, dat in 1935 voor den houw van de bruggen rond 6 mil- lioen gulden noodig zal zijn. Op deze begrooting is slechts 2.5 millioen uit getrokken, in de verwachting, dat in genoemd jaar een andere wijze van fi nanciering van bruggenbouw tot stand zal zijn gekomen. Indien aan dit voor nemen geen gevolg kan worden gege ven, zal het bruggenbouwprogramma belangrijk moeten worden ingekrom pen. Nederlandsche Veehouderij-Centrale. De Ned. Veehouderij-Centrale maakt bekend, dat in de week van 16 tot 22 December a.s. op de onderstaande plaatsen gelegenheid zal worden ge geven runderen in de gevraagde Soor ten aan te bieden. Maandag 17 December: Gorinchem, 8-10 v.m., bij de Korver. Dinsdag 18 December: Rotterdam, 8-10 v.m., Veemarkt. Woensdag 19 December: 's-Bosch, 8-10 v.m., Veemarkt. Donderdag 20 December: Tilburg, 9-11 v.m., Abattoir. Prijzen en voorwaarden als vorige week, voor zooveel betreft de gewone levering. Worden de nachtpostauto's vervangen? Naar het Dagblad v. N.-B. verneemt, worden bij het Hoofdbestuur der Pos terijen plannen onder het oog gezien om de nachtpostauto's in het Zuiden te vervangen door nachtposttreinen. Hoever het met die voorgenomen plannen staat kon men niet meedeelen, maar toe te juichen zou zulk een maat regel ongetwijfeld zijn, daar de nacht postauto's in de wintermaanden, als de wegen glad zijn en bij mistig weer, hun dienst niet op normale wijze kun nen uitoefenen. Brabantsche burgemeesters naar het Saargebied? Naar het Hsg. verneemt is ook in deze provincie door den Commissaris der Koningin aan een aantal daarvoor in aanmerking komende personen, meest burgemeesters, gevraagd, of zij zich beschikbaar zouden willen stellen om op te treden als voorzitter van een stembureau ter gelegenheid van de volksstemming in het Saargebied op 13 Januari 1935. Mogen Padvinders hun mes dragen? De Bossche Kantonrechter mr. M. F. H. Brouwers zal uitspraak moeten doen in een principieele kwestie, of de pad vinders al dan niet bevoegd zijn tot het dragen van het padvindersmes. Een pavdinder uit Vlaardingen was n.l. te Den Bosch bekeurd wegens overtreding van de wapenwet daar hij het padvindersmes bij zich droeg, en was voor den Kantonrechter gedag vaard. Als gemachtigde van den padvinder trad op mr. dr. Ernest Lamers, grif fier bij de Rechtbank te Den Bosch en niet alleen, dat hijzelve er haar niet bij helpen zou hij zou waarschijnlijk ook anderen weerhouden, om haar van dienst te zijn. Gedurende veertien dagen waren ze 's morgens, 's middags en s avonds uit en na het kalme, eentonige leventje, dat Jocelyn op Huize Merlin had geleid, kwam haar dit wel wat vreemd voor. Steeds was Roger van de partij, of ze naar de Pier gingen of naar de Marine kapel, of dat ze fietsten of reden steeds ontmoetten ze hem. Hij dineerde, lunchte en dronk thee bij de Warings; bezorgde de familie kaarten en intro ducties voor militaire vermakelijkheden; kortom, bleef zich onmisbaar maken. Hij introduceerde ook tal van kamera den bij hen, want, ofschoon hijzelve niet populair was, maakten ze toch graag gebruik van zijn uitnoodigingen, om mee naar Huize Waring te gaan. Hier was Cora het middelpunt van belang stelling, want Jocelyn werd algemeen beschouwd als meer speciaal eigendom van haar neef. Roger legde dan ook ge heel beslag op haar. Nu en dan was zij even het onder werp, dat haar zoo geheel vervulde, eens begonnen met een anderen officier van het East-Mercia-Regiment, maar had dan ook weer heel gauw gemerkt, dat dit iets zeer pijnlijks was voor hen allen. In de grootste spanning zag zij in- tusschen uit naar den lunch, die genoo- digden aan de officierstafel zou worden aangeboden en waarvoor zij en de Wa rings natuurlijk ook een invitatie had den; en het stond bij haar vast, dat zij dan toch iets te weten zou komen, al zou ze er den kolonel zelve naar vra gen. HOOFDSTUK XIX. helder op den roodsteenen voorgevel van de Victoria- kazerne in Southsea. Men kon zich in de Rivièra hebben gewaand, zoo heer lijk zoel was het in de lucht. Een stroom van gasten kwam steeds aangereden en de elegant-gekleede da mes werden door de officieren verwel komd en het bordes opgeleid, waar de beide majoorsvrouwen haar ontvingen in gezelschap van den kolonel, die im mers ongetrouwd was. Het was een alleraardigst, opgewekt tooneel; alom zag men leven en bedrij vigheid. De groote officierstafel was gedekt, dat het een lust was om te zien, met keur van zilver en kristal en bloe men, terwijl de Militaire Kapel op het terras was opgesteld. Jocelyn zat tusschen een East-Mer cia en een zeeoficier. Haar neef Roger had geen gelegenheid gehad, haar te begeleiden, want hij moest de partner zijn van een dame, hooger in rang. De zeeofficier ging geheel op in de dame aan zijn andere zijde, zoodat Jo celyn was aangewezen op den East- Mercia-man. Wat ziet Southsea er vandaag op gewekt uit! Is het er in den zomer ook zoo aangenaam? Ik zou 't u niet kunnen zeggen; ik heb nog niet genoeg ervaring van de plaats. Ik ben hier pas van het andere bataljon overgeplaatst. Den kolonel ken ik nog het beste. Hij was onze oudste majoor en maakte promotie, toen die arme Lang uit den weg geruimd was. Dit was nu voor het eerst dat het on derwerp van den anderen kant werd aangeroerd en daar zou Jocelyn van profiteeren. Kolonel Lang? Heeft u dien ge kend? Wat een verschrikkelijk iets was dat! j Ja, wel verschrikkelijk en vreemd ook. Maar die Vyvian moet het ge daan hebben. Dat kan niet anders, of schoon ze allen zeggen, dat hij een ver bazend nette kerel was. Hij heeft het ook niet gedaan, fluisterde Jocelyn. Ik ken zijn familie. Het is ten eenenmale onmogelijk, dat hij zulk een misdaad zou hebben bedre ven. Ik ben overtuigd, dat er het een of ander geheim achter schuilt. Het zal een Maltezer zijn geweest, die inbraak pleegde in het kwartier van den kolo nel, of iets dergelijks. Nu, ik weet niet... Als Vyvian het niet heeft gedaan, waaarom is hij er dan vandoor gegaan?... Waarom doorstond hij het gerechterlijk onderzoek niet, als hij onschuldig was? Het is een vreemd geval; van het begin tot het eind. Hij is gestorven, eer hij eenige stappen kon doen. Hij had zich bezeerd, toen hij van het eiland trachtte weg te komen en aan de gevolgen daarvan is hij tenslotte bezweken. Daarom heeft hij niets meer van zich laten hooren. Is u daar zeker van? Dat zou een heele inlichting zijn voor het regiment. Ze zouden blij zijn, als ze dat wisten. Spreken de officieren er wel eens over? Niet dikwijls. Het wordt be schouwd als een schande voor het ba taljon TT.. Er volgde een oogenblik stilte. Hij scheen haar ook al niet van grooten dienst te kunnen zijn, avant wat hij er van wist, had hij slechts van hooren zeggen en zij verlangde de getuigenis van iemand, die daar ter plaatse was geweest, toen de tragedie zich afge speeld had. (Wordt vervolgd). i i

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1