Slo» f ECHO VAN HET ZUIDEN, TWEEDE BLAD' ECHO'S. BUITENLAND. KANTONGERECHT. u Onze Prijsvraag. Ni, 96. Zaterdag 1 Dec. '34. 57e Jig. op Beroemd en Vergeten. \Ve willen in het geheel niet meer de „Uiver"-vreugde van vorige J'eeU terug komen. Hel leven gaat Ljrt, uitingen van vreugde en opge- pgenheid zijn meestal van korten juUr. Dat demonstreert zich wel het duidelijkst in het feit, dat de vogel, die -jtrotsche kunststuk volbracht, nu al weer, heel gewoon en bijna onopge merkt zooals een autobus tusschen Waalwijk en Tilburg, op dienstreis is „aar onze Oost. Niet met Parmentier ,,i Moll, die nog volop gefêteerd wor sen, maar met andere wakkere be lli rders aan boord, die even zeker jiin taak volbrengen, al zijn ze een likje minder beroemd als hun colle t's. We willen ook heelemaal geen rritiek oefenen op den begrijpelijken leestroes van ons volk, maar alleen ,illen we slechts even constatecren joe roem en vergetelheid dicht bij el kaar liggen en hoe het soms de onbe- „ulligstc „toevalligheden" kunnen zijn (|ic roem in vergetenheid kunnen doen verkeeren en omgekeerd. We zijn zoo goed als geheel vergeten dat er nog een tweede Nederlandsche vliegtuig feitelijk het eenige dat van vaderlandsche makelij was aan de gigantische Melbourne-vlucht heeft deelgenomen. De bestuurders van dit toestel, dat zoo jammerlijk veronge lukt is, zijn deze week in ons land teruggekeerd en inplaats van de tien duizenden die vorige week op Schip hol waren, was er bij hun aankomst zoo goed als geen belangstelling. En tochzijn ook zij geen „lucht- helden", hadden ook zij niet de groot- schc prestatie volbracht alshun niet toevallig een klein ongeval was overkomen, een klein ongemak aan hun machine, dat zoo groote gevolgen met zich zou brengen? Parmentier is beroemd, Geysendor- fer vergetenHet had even goed andersom kunnen zijn, als het geluk de rollen gekeerd had. Maar nog eens: men meene niet, dat wij niet ten volle de K.L.M.-prestatie waardeeren en de perfectie van haar dienst erkennen. Maar ook bij die per fectie moeten wij ons toch altijd nog verlaten op de domme machine, die nu eenmaal niet feilloos gemaakt kan worden. We hadden wel graag gezien dat t volk dit ook in zijn feestroes begre pen had, dan zouden de Pander-vlie gers deze week waarschijnlijk niet vergeten zijn. Duitsche Jesuiet gearresteerd. De geheime staatspolitie heelt Pater Spiecker S.J. in »Schutzhait» genomen, als gevolg van de door hem in Keulsche kerken gehouden preeken, die, naar de politie beweert, van politieken aard waren en waarin critiek op de nazi's werd geleverd. Zuid-China in beroering. Sterke troepenconcentraties van de communistische strijdkrachten hebben de bevolking der Zuid— Chineesche provincies in hevige beroering gebracht. In het hoofdkwartier van de regeeringstroepen neemt men aan, dat de communisten een groolen aanval op de Zuidelijke provincies voorbereiuen en zich eerstin Hoenan van levensmiddelen en munitiewil- nen voorzien. Bolivias president gevangen. De Boliviaansche staatspresident Salamanca is door zijn eigen troepen uit het gebied van den Chaco ge arresteerd. Salamanca had zich naar den Chaco begeven, ten einde een wijzi ging te brengen in het oppei bevel, zulks in verband met de nederlaag, die de Boliviaansche troepen onlangs tegen de strijdkrachten van Paraguay heeft geleden. Maluschka weer uitgeleverd. Matuschka, de ter dood veroor deelde, is onder krachtige bewaking per auto naar de Oostenrijksche grens overgebracht en daar uitgele verd aan de Oostenrijksche autori teiten. Matuschka moet nog 3 jaar zitten in een Oostenrijksch tuchthuis. Daarna zal de vraag worden beslist of hij zal worden uitgeleverd aan de Hongaarsche overheid voor de voltrekking van het doodvonnis. De beschuldiging tegen Hongarije. De beschuldiging van Joegoslavië tegen Hongarije is thans gepubli ceerd. Het opschrift doet reeds den scherpen inhoud vermoeden: »Mede- deeling der Joegoslavische regeering aan den Volkenbondsraad over de verantwoordelijkheden welke de Hongaarsche autoriteiten met be trekking tot de tegen Joegoslavië gerichte agitatie, op zich hebben geladen». In de scherpste bewoordingen wordt dan ook tegen Hongarije opgetreden. Het document houdt zich uitsluitend bezig met Hongarije, ofschoon toch ook in Italië en in andere landen Kroatische emigran ten verblijf hebben gehad. De Hongaarsche autoriteiten wor den er verder van beschuldigd, dat zij het den terroristen gemakkelijk nebben gemaakt, illegaal wapens, bommen enz. naar Joegoslavië uit te voeren. Ook zouden zij er toe hebben medegewerkt de terroristen in revo- lutionnaire kampen onder te bren gen. Ook de samenzweerders van Marseille zijn in het beruchte kamp Janka Puszta geweest. Het is volgens het document vol komen uitgesloten, dat de Hongaar sche autoriteiten van de voornemens en methoden der terroristen op Hongaarsch gebied niets geweten hebben. De leden der Oestaja hebben een soort militair uniform gedragen en deze organisatie heeft verder een speciaal soort geld laten slaan. Ook hebben de terroristen hitn schietoefeningen in het open veld kunnen houden. Bovendien hebben Hongaarsche gendarmes het kamp bewaakt. De Hongaarsche autoriteiten heb ben aan de terroristen en aan andere verdachte Joegoslaven talrijke pas poorten uitgereikt. De terroristen tiebben over zulke ruime geldmidde len beschikt, dat de vraag opgehel derd moet worden, waar dit geld vandaan is gekomen. De aanslag van Marseille is het resultaat \an de sedert jaren op Hongaarschen bodem voorbereide en ondersteunde terroristische actie, zoo woidt in het memorandum onomwonden verklaard. De Hongaarsche autoriteiten heb ben de terroristische actie tegen Joegoslavië bevorderd en het recht- streeksche gevolg daarvan is geweest de aanslag te Marseille. Joegoslavië beschouwt het als zijn internationale plicht om bij den Volkenbond een klacht in te dienen. Een waarschuwing voor Duitscliland. In het Engelsche Lagerhuis is deze week een zeer belangrijk debat gevoerd over de luchtmacht, waarin de houding van Duitschland streng becritiseerd werd. Churchill hield een uitvoerige rede over Duitschland's herbewapening. Het groote nieuwe feit, dat de opmerkzaamheid van ieder land in Europa en in de wereld opeischt, aldus spreker, is, dat Duitschland weer bewapent. Dit feit dringt bijna al het andere op den achtergrond. De labrieken in Duitschland werken eigenlijk als in oorlogstijd. Duitschland bewapent zich te land, in zekeren zin ter zee en wat Groot Brittannië het meest aangaat in de lucht. Het ergste wapen in de lucht is de brandbom. Een week ol tien dagen hardnekkige bomaanvallen op Londen zouden 30 a 40.000 men- schen dooden of verminken en in korten tijd zouden 3 of 4 milhoen menschen uit de stad het land in gejaagd worden. Churchill sprak het vermoeden uit dat de Duitsche luchtvloot in 1030 50 pet. en in 1937 100 pet. sterker zou zijn dan de Engelsche. Hij meende dat Engeland tot eiken prijs moet verhinderen dat zijn lucht- bewapening zwakker is als die van Duitschland. Belangrijk was ook de rede van Baldwin. De conservatieve minister zeide o.m. Moge de gelegenheid zich binnen niet al te langen tijd voordoen, dat Duitschland den sluier van geheimzinnigheid zal verscheu ren en de zaken aan het licht zal brengen, die Europa verontrusten, ze bespreken en zells nu nog bezien, wat er aan te doen valt. Indien het dit doet, kunnen wellicht de bespre kingen met zijn naburen worden hervat, die allen bereid zijn om hel in handelsopzicht te heipen en te trachten het verbroken ruilverkeer van de oude weield te stabiliseeren. Doch zoo lang Duitschland op zich zelf blijft staan en geen direct con tact met andere staten in Europa onderhoudt, zal de argwaan meer en meer groeien en het zou ook kunnen zijn, dat Duitschlands moei lijkheden meer en meer zullen groeien. De Britsche gezant te Berlijn heett in een onderhoud met Hitier gewe zen op het betreurenswaardig karak ter der Duitsche herbewapening. DEN BOSCH. Het boerinneke te paard. De jonge dochter E. Nieuwkoop te Wijk bij Heusden had op 15 Sept. in den avond een paard bestegen en reed rustig op haar bruintje naar huis, toen de rit wreed werd gestoord door een roekelooze autobestuurder die in zijn roekelooze vaart niet voldoende naar link uitweek en de amazone aanreed. Het meisje viel van het paard en was dermate verwond dat zij gedurende 14 dagen haar werk niet kon verrichten. De chauffeur, die in zijn auto drie paren vervoerde naar de Bossche ker mis, beweerde het meisje te paard te laat te hebben opgemerkt om het on geluk nog te kunnen voorkomen. Doch volgens getuige F. Weijers, autohan delaar te Tilburg, reed verdachte vóór de aanrijding reeds zig-zagsgewijze over den weg. Het paard werd zoo ernstig gewond, dat het dier onmiddel lijk moest worden afgemaakt. Getuige G. v. d. Boom, die op het hachelijke moment den Vughterweg nabij Den Bosch passeerde, waar de aanrijding plaats greep, verklaarde, dat verdachte in een razende vaart voort- vloog. De auto schoot tegen het paard op, terwijl het dier tegen een verkeers- paal werd geworpen en de berijdster op den weg werd geslingerd. De snelheid waarmede verdachte reed was zoo ge vaarlijk, dat getuige F. Weijers uit Til burg hem niet durfde passeeren, vooral niet om de wijze van rijden. Na getuigenverhoor eischte het O.M. tegen verdachte H. G. H. v. d. H. uit Loon-op-Zand, 100.'boete of 100 dagen hechtenis met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De Kantonrechter uitspraak doende veroordeelde verdachte tot een hoogere straf: 150.— boete of 150 dagen hech tenis met een jaar verbod van chauf- feeren. Een principieele kwestie. Aan den kantonrechter werd de be slissing voorgedragen over de vraag, of het niet met de Wapenwet in strijd is, dat een padvinder een mes bij zich draagt, zonder daartoe een speciale vergunning te hebben. De kantonrechter te Utrecht heeft ook alreeds in een dergelijk geval uit spraak moeten doen. Daar had het O. M. veroordeeling geeischt, terwijl de kantonrechter vrijspraak verleende. In Den Bosch was een padvinder van elders verbaliseerd, omdat hij zonder de noodige vergunning een padvindersmes bij zich droeg. Als gemachtigde van beklaagde en als deskundige was aanwezig Mr. Er- nest Lamers, w.n. griffier bij de recht bank, voormalig commissaris der R. K. Padvinders in het bisdom van s-Her- togenbosch. Mr. Lamers achtte verdachte niet schuldig aan overtreding der Wapen wet. Iedereen weet dat een padvinder een mes noodig heeft en dit tot zijn uit rusting behoort. De padvinder, die een strenge dicipline accepteert, denkt er toch niet aan zijn mes anders te gebrui ken, dan voor het doel der padvinderij, dat in zich een vreedzame, veredelende en menschlievende beweging is. Maar 't spreekt van zelf, dat ook een padvindersmes als wapen zou kunnen gebruikt worden. Voor den padvinder is het mes echter onmisbaar. Het O. M. betoogde dat de padvin der een vergunning noodig had om een mes te dragen. Het padvindersmes is een wapen in den zin der wet en ver mits de vergunning niet aanwezig was achtte het O.M. den padvinder in over treding. De eisch luidde 5.boete of 5 dagen. Uitspraak volgende week. Vermits het hier een principieele kwestie betreft is het niet onmogelijk dat de uitspraak ter zake in hoogste in stantie, dus voor den Hoogen Raad zal worden beslecht, althans indien de kan tonrechter een veroordeelend vonnis zal uitspreken. Geef voor dien blaff enden hoest dadelijk Akker's Abdijsiroop. Diefstal van vee uit de weide. In hooger beroep verscheen J. A L. 34 jaar, koopman te Wijk en Aalburg, thans gedetineerd. Ver dachte was door de rechtbank ver oordeeld tot een jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Verdachte had op 28 Mei 1934 één koe, eigendom van C. van Helden en op 25 Juli 1934 twee koeien, eigendom van H. van den Heuvel ontvreemd. Zóó kun je het nog al ruim heb ben meende de president. Verdachte zeide hel armoedig te hebben; hij zat in de schulden in gevolge den crisistijd. Verdachte heeft eerder al eens een valsche aangifte gedaan wegens een gefin- geerden roofoverval. Het O.M. was in hooger beroep gekomen, omdat de straf niet over eenkomstig den ernst van het mis drijf werd geacht. De eisch in hooger beroep luidde 3 jaar gevangenisstraf. De verdediger Mr. E. van Zinnicq- Bergmann, den Bosch, schilderde de droevige levensomstandigheden van verdachte die een oppassend echtgenoot en vader was en ook nog de zorg voor een ouden vader op zich had genomen. Verdachte lijdt ernstig onder de crisis. PI. concludeerde tot clementie. Zonderiehrifteióike toestemming e. mfi overname ui. deze rubriek verbod n. Al heel wat oplossingen van onze prijsvraag hebben we ontvangen. En er zijn heel goede bij! Zooals jullie weten is er nog tot en met Zondag gelegenheid om de oplossingen in te sturen. De jongens en meisjes, die dat nog niet gedaan hebben, zetten er dus spoed achter, want wie later inzendt komt niet meer in aanmer king. Woensdag maken wij bekend wie de prachtige hoeken heeft verdiend. Ieder prijswinnaar krijgt een boek dat voor zijn leeftijd past. We heb. ben ook voor grootere jongens en meisjes fraaie boeken, zoodat ook zij gerust mee kunnen doen. Wie dus nog mee wil doen, zette er haast achter EEN SAGE. Een in de heele wereld bekende en beroemde wijnsoort, die aan de oevers van de Moezel, een zijrivier van de Rijn, gekweekt wordt, draagt de zonderlinge naam van »Bern kastler dokter». Hoe de wijn aan deze naam gekomen is, daarvan vertelt de volgende sage: de aartsbisschop van Iner, Bo- hemund genaamd, werd gekweld door een booze koorts, waartegen geen enkel geneesmiddel hielp. Ten slotte besloot de bisschop zich op zijn kasteel Bernkastel terug te trekken en te probeeren, of, in de eenzaamheid, de booze koorts niet wijken wilde. Maar ook dit hielp niet en de bisschop werd al zwakker en zwakker. Toen beval hij, een ieder, die dacht een geneesmiddel voor de koorts te hebben, bij hem te brengen en dat degene, die hem zou genezen, een groote belooning zou krijgen. Maar er kwam niemand, want als de knapste dokters er niet in slaag den de koorts te verdrijven, wie zou er dan nog kunnen helpen Reeds was de bisschop ten einde raad, toen er toch nog hulp kwam. In Hunsrück woonde een oude dappere ridder, die na een jeugd van oorlogen en tournooien rustig zijn oude dag op zijn kasteel door bracht. Ook deze oude ridder hoorde, dat de bisschop op zijn burcht Bern, kastler woonde en zwaar ziek was- omdat geen dokter hem van zijn vreemde koorts kon genezen. Deze oude heer zat juist voor een groot vat wijn, toen hij van een dienaar het bericht van de bisschop hoorde. »Lieve deugd», riep hij uit, »ae bisschop heeft de spijker in de hand en weet niet, waar hij hem slaan moet. Heb je ooit zulk een kostelijke wijn gedronken? Dat is de ware dokter en ik laat me han gen, als ik onze goede bisschop, die mij eens het leven gered heeft, daarmee niet genezen kan.» Hij nam meteen een besluit, laadde zijn nog half gevuld vat op een kar en reed naar de Bei nkastler burcht. Beneden aan de berg aangekomen, nam hij het vat op zijn sterke schouder en begon den berg te be klimmen. Maar bij het slot aange komen, wilde de torenwachter en de bedienden hem niet binnenlaten. De kasteelheer werd boos. »Wat beteekent dat, vlegels riep hij uit. »Hebben jullie dan niet het bevel gekregen, een ieder binnen te laten, die voor de bisschop een genees middel tegen de koorts heeft 1» Dat was natuurlijk waar en ze brachten de bisschop de boodschap, dat er iemand buiten stond, die een geneesmiddel tegen de koort had. Bedroefd zat de zieke aartsbis schop in een hooge stoel achter een tafel, die met glazen en flesschen bezet was en koesterde zich in de zon, die door de smalle ramen naar binnen scheen. Niet weinig verbaasd was hij, toen hij de ridder, die hij goed kende, met het vat nog op zijn schouder binnen zag treden. ITij geloofde niets anders, dan dat dit een vroolijke streek van den ouden heer waswant dat hij een genees middel zou brengen, daar dacht hij geen moment aan. »Goedendag, heer ridder, Wat brengt U me daar voor moois?» Hijgend zette de oude heer zijn vracht neer, wischte zich het zweet van het voorhoofd en zei »Ook goedendag, heer bisschop. Ik heb vernomen dat U door een leelijke koorts geplaagd wordt en dat geen dokter U helpen kan Toen ben ik als rechtschapen leen man dadelijk naar U toegekomen om U te helpen.» »Dan zijt ge me dubbel welkom heer ridder», antwoordde de aarts bisschop. »Als ge een raad weet, zeg hem mij dan dadelijk.» Bij Juttemus», riep de ridder. »Ik kan U helpen. Hier is het genees middel.» De zieke richtte zich verbaasd op, wees twijfelend naar het reusachtige vat en zei«Droomt ge, heer ridder In dit vat?» »Ja, in dit vat, heer aartsbisschop. Hierin zit het goede geneesmiddel. Jaag nu maar gerust al die kwak zalvers uil uw burcht, laat die hun middeltjes zelf maar opdrinken en vertrouwt gij alleen maar op mijn geneesmiddel.» Hij greep een glas van tafel, draaide de kraan open, liet het glas vol loopen met het edele nat en vergat ook niet tevens een glas voor zich zelf te vullen. Het kostte veel moeite om de bisschop te bewegen, het glas leeg te drinkenmaar tenslotte dacht hij »Zoo goed als ik alle andere middeltjes gedronken heb, kan ik dit ook probeeren« en de beiden dronken er dapper op los. En toen de bisschop hoorde, dat de wijn van zijn eigen wijnvelden kwam, was hij erg blij en ging getrouw door met het geneesmiddel te ge- bruiken. En werkelijk na een paar weken, was de koorts heelemaal verdwenen. De wijn, die dit wonder volbracht had, voert heden ten dage nog de naam »Bernkastler dokter«. Aartsbisschop Bohemund is zijn geneesmiddel echter trouw gebleven en toen hij in het jaar 136(5 afstand deed van titel en regeering ten gunste van aartsbisschop Kuno, stelde hij onder anderen de vol gende voorwaarde, dat hij jaarlijks twintig vaten »dokterwijn« uit de wijnkelders van Bernkastel wilde ontvangen. E. H. Oplossing Kruisiaadsel. Hardei wijk. H bad parel zakdoek Harderwijk naaiden omweg dijk k Raadsels. 1 taak x wijsje, melodietje x einde x einde x avondsignaal x boot Op de kruisjeslijn komt een ander woord voor een bestuurder van een vliegtuig. 2 x medeklinker xonderricht xxxxx staat in de V. S. van Amerika .x. waar visschen mee gevangen [worden x medeklinker Op de kruisjeslijn komt hetzelfde woord. Het behoeft geen kinkhoest te zijn, maar een kinderhoest moet niet verwaarloosd worden. Waarom Uw kind noodeloos te laten lijden. Waarom zoudt Ge niet juist nog op tijd het beste en meest krachtige middel geven. Dat middel is toch Akker s Abdij siroop, die reeds zoovelen geholpen heeft! Heeft Uw kindje het benauwd? Slaapt het 's nachts niet door hoesten, kuchen of piepen op het borstje? Abdijsiroop zal Uw kind helpen, die slijm losmaken, de hoest rijp maken en stoppen. En morgen ziet Ge niet meer de traantjes in de oogen door dat afmattend hoesten. De afmatting van de ademhalingsorganen is weggenomen, de ademhaling zal weer ruim en diep zijn.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5