H. ïolslerea-Laiarfle Wat &et&ekent H' JCo4st&ie#i-<£a$a>ubz SLNicolaas-Qes ctaenken manden geuuin naar Keuze fl. Kolsieren-Lagarde n ECHO VAN HET ZUIDEN. DERDE BLAD. BRIEVEN UIT WASPIK. GEMEENTERAAD. f 5- (jhoojt&stK. 199-201W-cukjUwiJh. 7<eJL. 139 ABONNEERT U THANS. SUPRISE Fa. F. W. VAN LIEMPT PROVINCIAAL NIEUWS. Ie prijs f 15,- 2e f10- Sigaren en S i ga retten Prachtige Assortimentskisten. Ziet onze keurige n n Flacon C O g PI 3 C Kruikje Olldö Klai*6 9(5. Zaterdag 1 Dec. '34. 57e Jrg. No. Waspik, 29 November 1934. Geachte Lezer Natuurlijk zal onze brief dezen ;etr moeien gaan over de Waspik- jcbe Winkelweek, welke ibans reeds in onze gemeente voor den vierden keer hoogtij viert. Ook thans weer toonen onze vereenigde winkeliers dut zij niet bij de pakken zijn gaan neerzaten. L)at getuigen ons wel de verschillende smaakvolle etalages en de schitterende collecties goederen ffelke het publiek op vakkundige manier worden aangeprezen. Dat er tevens in de vereeuiging van winke liers, althans in hei bestuur, men- jcben zijn met organisatorisch «kun nen" bewijst ons wel de goede gang van zaken, zoo dat wij tot op heden nog geen enkele hapering in het vele daaraan verbonden werk konden be merken. Wij zien dat op andere plaatsen wel eens minder vlot van stapel loopen. En 'toch is dit nog niet het allervoornaamste! Op de eerste plaats moet ieder deelnemend winkelier organisatorisch «voelen",en dat juist is hier de groote, goede factor,. Bij de officieele opening ten raadüuize wees dan ook de voorzitter er in zijn speecn op, dat verschil lende winkeliers, met name de sla gers, geen bijzondere voordeelen van een winkelweek zullen kunnen ver wachten, en desniettemin toch aan deze actie deelnemen, en terecht noemde hij dit dan ook een staaltje van standssolidariteit. Wij gelooven dat zijn dankwoord hiervoor wel door aile andere deelnemers zal zijn onderstreept geworden. Het is een goede gedachte geweest de deelne. mende winkeliers allen de bekende gele middenstands-vlag te laten uit steken. Niet alleen voor Waspik, maar ook voor den Middenstand in 't algemeen moet zoo n massale re clame wel inslaan. De tekst .Koopt in Middenstandszaken" moet den menscben in de ooren toeteren en zal het op den duur ook zeker wel doen. Ten overvloede zagen we hier ook nog een pakkende Middenstands, reclameplaat en aangezien we die elders nog nergens zagen, concludee- ren we dat men hier toch zeker niet chter is. We zouden zells moeten eggen dat men eerder een paar jaar oor is. Immers, thans zien we in verschillende plaatsen voor het eerst een z.g. reclame radio-auto, terwijl we dit nieuwtje in Wa>pik reeds in 932 konden bewonderen. Thans zagen we, naast de muzikale wande- ingen onzer Harmonie, een viertal reuzen" door de straten wandelen. Wij vonden het foei leelijke kerels, veel kinderen waren er zells baDg van,) maar toch gelooven wij dat zij aan het beoogde doel wel beantwoord zullen hebben. Behalve de reclame- ilaten welke zij met zich voerden, ieten zij de menschen lachenlachen is gezond en een goed humeur geeft emakkelijk een loyale kooper. En laar 'komt het toch maar op aan! ïen origineele reclame was ook nog die der genummerde strooibiljetten, edereen, rijk of arm, heeft op deze wijze kans gratis een der mooie .winkeliersprijzen". te kunnen afhalen. Naar wij tot heden vernamen zijn eeds enkele, maar nog lang niet 11e, prijswinnaars bekend, zoodat wij eder, die een strooibiljet bezit aan unnen raden, om alsnog naar de nummers in de etalages te gaan zien. 't Een met 't al hebben de deelne mers er voor gezorgd, dat er over hunne zaken gesproken wordt, en at geeft reeds een voorsprong op anderen. Wij kunnen eigenlijk niet begrijpen dat" er nog .winkeliers zijn, die niet met zoo'n winkelweek mee (willen) doen. Wij kennen er hier nog ver schillende, die lid zijn der R.K. Middenstandsvereeniging, en dan al oor een heel gering bedrag, (wij eenen 50 ets. contributie,) ook lid kunnen zijn der R.K. Winkeliers- vereeniging. Het is thans reeds voor den vierden keer winkelweek, en wij zouden zoo zeggen: Als ze er nu de voordeelen nog niet van in (willen) zien, dan leeren ze het nooit meer. ADEPT. WAALWIJK. De raad dezer gemeente vergaderde Donderdagavond ten raadhuize onder voorzitterschap van Burgemeester Moonen. Secretaris de heer J. v. Mierlo. Afwezig de heer van Haren. Eén vacature. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. AAN DE ORDE: 1- Ingekomen stukken, a. Van de Gedeputeerde Staten. I. Goedgekeurd uitbreidings plan, vastgesteld bij raadsbe- d. De meest welkome geschenken voor HEEREN zijn: Voor ST. NICOLA AS is ons Magazijn wederom zeer ruim gesorteerd. Ziet onze geprijsde Etalage 1 Aanbevelend, Grootestraat 199 WAALWIJK. Telefoon 139, sluit van 1 Juni 1934. 2. Goedgekeurde raadsbesluiten, van 28 September 1934 en 26 October 1934 tot wijziging der begrooting 1934. 3. Goedgekeurde raadsbesluiten van 26 October 1934 tot wij ziging van de voorwaarden, waaronder met de Maat schappij voor Gemeentecre- diet te Amsterdam zijn ge sloten de geldleeningen, oor spronkelijk groot 36.000,— en 50.000,onderschei denlijk gesloten krachtens raadsbesluiten van 13 No vember 1917 en van 9 April 1918. b. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Ad viezen der Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten. 's-Gra- venhage. Proces-verbaal van kasopne- ming bij den ontvanger, gehou den op 7 November 1934. Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. c. Van den Minister van Econo mische Zaken. Aanmerkingen op de ter konink lijke goedkeuring ingezonden verordening ingevolge artikel 9, eerste lid der winkelsluitings wet. De door den minister voorgestelde wizigingen worden door den raad goedgekeurd. Steunnormen. Van de afdeeling Waalwijk der Nederlandsche Vereeniging van Fabrieksarbeiders. Verzoek om maatregelen te tref fen in 't belang eener meer gun stige regeling van de steunuit- keeringen aan werklooze arbei ders. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. B. en W. doen dit voor stel op de eerste en voornaamste plaats omdat het gemeentebestuur zich alleen heeft te bemoeien met zaken, die het ge meentebelang raken, over welke zaken ook vertoogen tot den minister kunnen worden gericht. Maar uit den aard van het karakter van het gemeentebestuur volgt dat dit geen bemoeienis heeft met zaken van algemeen belang. Spr. wil daarom den raad aanraden om, wan neer in de toekomst meerdere dergelijke adressen worden aangeboden, van wel ke zijde dan ook, deze steeds voor ken nisgeving aan te nemen. Bovendien zegt spr. dat de confessio- neele organisaties reeds een ongeveer gelijk gericht adres tot de regeering hebben gericht, spr. meent zelfs al vroe ger als het N.V.V. Die adressen zijn rechtstreeks aan de regeering gezonden, zonder tusschenkomst van gemeente raden. Dat vindt spr. den juisten weg, omdat daardoor wordt voorkomen dat de dorpspolitiek wordt gemengd in een zaak van algemeen belang. De heer v. d. Waerden kan het tot zijn spijt niet met de redeneering van B. en W. eens zijn. De kwestie der steunnormen is zeker van algemeen be lang. maar het is toch een belang voor de gemeente Waalwijk, meent spr. Voor elke gemeente is het z.i. van be lang dat de werkloozensteun goed ge regeld is, zoodat de menschen behoor lijk verzorgd worden. Spr. kan dan ook niet begrijpen dat B. en W. dit stand punt innemen, temeer daar vele andere en belangrijkere gemeenten het adres zeer krachtig gesteund hebben. Ook spr. is voor adhaesie-betuiging en hij zou dat ook zijn als het adres van R.K. zijde was aangeboden. Spr. merkt op dat de leden van den raad misschien geen tijd hebben gehad om het adres te bestudeeren. Spr. zelf heeft dat wel gedaan en hij zou het op prijs stellen dat het adres werd voorge lezen. De Voorzitter zegt dat, als de raad besluit het adres niet voor kennisgeving aan te nemen, de inhoud ervan behan deld kan worden. De heer v. d. Waerden: Zou ik toch over het adres enkele opmerkingen mo gen maken? De Voorzitter: Alleen over de vraag of het al of niet voor kennisgeving aan genomen moet worden, j De heer v. d. Waerden: De bedoe ling is dus uit te maken of over dit punt van algemeen belang in den raad gesproken zal mogen worden. Ik zou het eigenaardig vinden als de raad zou besluiten de kwestie niet te behandelen. Koopt bij ons voor f2.50, U ontvangt een invul-formulier en U is deelnemer aan onze prijsvraag. ALLE in onze zaken gekochte artikelen [behalve boter en suiker] tellen mee voor de prijsvraag. De Voorzitter: Of de zaak van be lang is, is een andere vraag: het gaat er thans over of ze in den raad thuis hoort. Spr. merkt nog op dat dergelijke ad ressen altijd voor kennisgeving worden aangenomen. Daar komt nog bij, aldus spr., dat het N.V.V. een petitionnement op touw heeft gezet, dat vele organisaties reeds op herziening van den steun hebben aangedrongen, dat er in de Kamer zelfs al over gesproken is, zoodat er geen re den is om de zaak nog eens in den raad te gaan bespreken. De heer Spijkerman vraagt of de raad eventueel iets aan den steun zou kunnen wijzigen. De Voorzitter zegt dat de raad al leen aan de regeering kan berichten dat hij met het adres accoord gaat. Spr. acht het beter deze zaken, die in andere gemeenten al aanleiding tot onaange name discussies hebben gegeven, buiten den raad te houden. De heer Passier is van meening dat de steun zeer laag is. Maar spr. is er desondanks tegen om dit adres in den raad te behandelen, temeer omdat er reeds voldoende gelegenheid is geweest om er zijn adhaesie aan te betuigen. De heer Pulleus is mil met den heer Passier eens en acht het evenzeer on- gewenscht het adres te bespreken. De heer Nuijten zou het op prijs stel len dat het adres besproken werd, voor dat over het voorstel van B. en W. ge stemd wordt. De Voorzitter blijft bij zijn standpunt dat bespreking van het adres onnoodig is. als de raad het toch voor kennisge ving wil aannemen. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en met 92 stem men aangenomen; tegen de heeren v. d. Waerden en Nuijten. 2. Voorstel tot het pachten van een perceel grasland van het Rijk onder Ammerzoden. De raad gaat daarmede accoord. 3. Voorstel inzake ruiling van grond aan het z.g. Kweb ondei Baardwijk. De Voorzitter zegt dat dit betreft een wigvormig stukje grond van slechts en kele meters. Zoowel de gemeente als de tegenpartij, die de grond noodig heeft voor het bouwen van een huis, zijn met den ruil gebaat. Aangenomen. 4. Voorstel tot definitieve vaststel ling der in de vorige vergadering in beginsel vastgestelde wijzi ging der algemeene salarisrege- ling 1925. De Voorzitter zegt dat de regeling, waartoe de raad in zijn vorige verga dering besloten heeft, thans in de Com missie voor Georganiseerd Overleg be handeld is. De Commissie heeft er geen bezwa ren tegen gemaakt, zoodat thans de re geling definitief kan worden vastge steld. Daartoe wordt besloten. 5. Voorstel tot wijziging der be grooting 1934. Wordt goedgekeurd. 6. Voorstel tot het aangaan eener kasgeldleening. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten een kasgeldleening aan te gaan rentende 3Yi Op voorstel van den voorzitter wor den de agendapunten 7 en 8 aangehou den tot het slot der vergadering, om deze eerst in besloten vergadering te behandelen. 9. Voorstel tot vaststelling eener verordening, als bedoeld in arti kel 212, laatste lid, der gemeen tewet, met betrekking tot het instellen van beroep tegen aan slagen in de omzetbelasting. Dit voorstel wordt aangenomen. 10. Beslissing over het voorstel der begrootingscommissie inz. sub- sidieering der beide plaatselijke harmonieën, over welk voorstel in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. De Voorzitter herinnert er aan dat het voorstel behelst aan St. Jan een even hooge subsidie te geven als aan St. Crispijn. De heer v. d. Waerden merkt nog op dat hij het wenschelijk vindt dat beide vereenigingen een even hooge subsidie krijgen, daar aan beiden de zelfde eischen gesteld worden en zij op hetzelfde peil staan. Het voorstel wordt aangenomen met 6—5 stemmen: voor de heeren Pullens, v. d. Waerden, Passier, Nuijten, Roxs en v. d. Geld. De openbare vergadering wordt ge- schorscht. s Na heropening der vergadering wor den de punten 7. Voorstel tot conversie van geld leeningen. 8. Voorstel tot het aangaan van een rekening-courant-overeen komst, met de R'damsche Bank- vereeniging; aangenomen. Punt 7 behelst de converteering van twee 4y2 leeningen groot resp. 102.000 en 380.000, in leeningen van resp. 4 en 4J/£ Hierna sluiting. DIEGENEN, DIE ZICH THANS ALS ABONNE OPGEVEN, KRIJ GEN ONS BLAD TOT 1 JANUARI A.S. GRATIS. Ook binnen geëtaleerd. Prachtige luxe doozen BONBONS EN SURPRISES met ComestiblesWijnen en Likeuren, fijne Vruchten in blik e.d. Aanbevelend, Grootestraat 201 WAALWIJK Telefoon 139, zal dit jaar een heel bizondere zijnl De dames van W. B. zijn weer met haar jaarlijksch werk, de St. Nicolaas voor de nehoelligen gereed gekomen en deze zullen de verras sing al in huis hebben of tenminste bericht daarvan. Aan ruim 100 behoeftige gezinnen wordt een mud kolen verstrekt, terwijl een 8ü-tal nog een mooi pakje thuis krijgen, met als inhoud lekkere, warme kleedingstukken, die de dames in den loop van't jaar zelf hebben gemaakt of gebreid of thans hier aangekocht. Dat zal voor velen een groot genot zijn, in dezen tijd dat er zoo weinig overschiet om kleederen te koopen. Wij mogen een woord van hulde brengen aan de dames, die zich zooveel moeite geven voor dit mooie doel telken jare en mogen zij haar belooning vinden in de voldoening en blijdschap van zoovelen. Laten de Waalwijkers dit mooie gebruik blijven sleunen en ook mogen er meer en meer dames ge vonden worden die in den zomer voor dit doel hare medewerking verleenen. De namen der behoeftigen zijn vastgesteld in overleg met de lief. dadigheidsinstellingen en de stille armen, zijn zooveel doenlijk op. gezocht. Postavond 1 Dec. De houders van plaatsbewijzen worden er aan herinnerd dat de uitvoering van den postavond aan vangt om half 8. K. J. V. Over eenige weken zal de K.J.V. weer beginnen met het geven van een aspiranten-cursus, ter vormiug van nieuwe K.J.V.'ers. De meisjes, die hieraan wenschen deel te nemen kunnen zich op Zondag 9 December tusschen 12 en 1 uur daarvoor opgeven in het K.J.V.—huis. voor een man wordt veel U daarbij inpakt leuker indien Ze zijn aardig en niet duur. WIJNHANDEL - WAALWIJK. Anno 1882. Tel. 173 Waalwijk, 30 Nov. 1934. 57. Nicolaas op bezoek. Der gewoonte getrouw zal de goede Sint a.s. Zondag Waalwijk met een bezoek vereeren. Hij arriveert reeds Zaterdagavond en zal den nacht doorbrengen in hotel »de Twee Kolommen«, vanwaar hij Zondag ten 12 uur zijn rondrit door de gemeente aanvangt. Ditmaal heeft de H. Man nietz'n schimmel of een moderne auto voor deze rit door onze straten uitgekozen, maar een mooie statiekaros, bespan nen met twee bepluimde paarden, met koetsier en palfenier in livrei, zal den grijzen bisschop tot vervoer middel dienen. De harmonie St. Crispijn, welwil lend als steeds, zal St. Nicolaas vergezellen en vooral met het oog hierop zal de stoet met muziek alleen trekken door de Grootestraat en de Stationsstraat. Mogelijk is 't wel dat St. Nicolaas per voiture ook andere straten nog even doorrijdt maar de officieele weg wordt alleen genomen door de twee genoemde straten, omdat alle natuurlijk nu eenmaal niet kunnen worden bezocht. Maar alle kinderen zullen natuur lijk wel zorgen langs deze straten geschaard te staan om St. Nicolaas te begroeten en waar ook met busjes zal worden gecollecteerd. Wij hopen dat goed weer deze rondrit zal bevorderen, de uitrusting N.C.R.V. De offerzakjes voor de Nederl. Christel. Radio Vereeniging bleken in Waalwijk in te houden de som van f 147.30. Wegenbelasting. Naar ons wordt medegedeeld is door den Directeur der Directe Belastingen enz. te's Hertogenbosch de weegbrug van N.V. Lederfabriek P. van Loon Gzn. te Waalwijk, Grootestraat, aangewezen voor we gingen ingevolge de artt. 16bis, löler en lGqaater der Wegenbelastingwet. Bij vrij willige weging zijn de kosten voor het gebruik der weegbrug voor rekening van de houders der motor rijtuigen, terwijl bovendien kosten voor ambtelijk toezicht moeten wor den betaald. Deze toezichtkosten zijn echter niet verschuldigd indien de weging geschiedt des Donderdags voormiddags van 9 tot 11 uur. Valt op dezen dag een Algemeen Erkende Christel, feestdag of een R.K. feestdag 15 Aug. of 1 Nov., dan kan de weging zonder kosten voor ambtelijk toezicht geschieden den daarop volgenden werkdag des voormiddags van 9 tot 11 uur. De Centrale H L.S. en de werknemers. Ter benoeming al9 lid van het Algemeen Bestuur der Centrale H L S, zijn door de werknemers-verbonden in Nederland voorgedragen de navol gende personen: P. Kleijs, voorzitter van den Nederl. alMHUIl■- -m M

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 9