Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. mmï BINNENLAND. EERSTE BLAD- DE TWEE MACHTEN IN HET LEVEN ABONNEERT U OP DIT BLAD. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. NEDERLANDSGHE MILLIOENEN NAAR BELGIE. JJUMMER 98. ZATERDAG 8 DECEMBER 1934. 57c JAARGANG. aan d( aal nê vai angsii. werdn •6 jongt •est ver. docj wji te zieD erd dit ?erk ce. Dit blad verschijnt UITGAVE: WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrjjdag dea morgens om uiterlijk uur in ons beiit *ün. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. En onze Industriebank? üe Belgische regeering had geld noodig. Dat is tegenwoordig geen schande meer, zelfs niet voor eene regeering. Vroeger hadden de Euro- peesche regeeringen rijke ooms in Amerika, die met graagte hielpen, maar sedert de ponden en dollars duikelden, komen geld—behoeftige regeeringen steeds méér bij ons aankloppen om onze volwaardige Colijn—guldens te mogen leenen. Wij d.w.z. onze banken en middels de banken onze particu lieren doen dat graag. Het staat goed voor onzen internationalen stand en bovendien we weten Anders toch geen raad met ons geld. Zoo leenden we onlangs aan de Fransche regeering en aandeFran- sche Spoorwegen, in Duitschland hebben we 800 millioen gulden aan credieten uitstaan, en thans wordt aan de Belgen een leening verstrekt van 1 milliard francs, d.i. ongeveer 70 millioen gulden. Die gelden heeft de Belgische regeering benoodigd om te voorzien in de behoeften aan kasgeld van den staat en ter dekking van buiten gewone uitgaven. Een Nederlandsch bankiersconsortium, onder leiding van Mannheim en Mendelsohn, Pierson en Co. en de Ned. Handels maatschappij, verstrektde millioenen. Het is prachtig, dat wij de noodige gelden kunnen fourneeren, wanneer buitenlandsche machten die behoe ven om zich van bedrijfskapitaal ot kasmiddelen te voorzien, maar het is droevig, te moeten bedenken, dat regelmatig honderden millioenen de van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch. 21) Met gloeienden blos antwoordde Jo- celyn: De liefde wil ze althans eenige waarde hebben moet berusten op wederzijdschen eerbied en bewonde ring. Als ik een man was, zou ik niet willen, dat een vrouw mij anders lief had, dan uit eigen opwelling. Liefde, die opgedrongen wordt, beteekent toch niets. Mij is ze voldoende. En hoe ik je liefde nu ook zal krijgen of niet ik zal ze winnen, al was het niet mijn laatsten ademtocht Zij schudde het hoofd en voelde slechts meelijden met hem. Is er soms een andere reden, dat je meent, hoe ik je liefde niet waard zou zijn? begon hij weer half-uitda- gend. Heb je soms iets tegen mij ge hoord? Vol verbazing keek zei hem aan en zei Dat is het niet; ik heb nooit iets anders dan goed van je gehoord; van de Warings, zoowel als van anderen. Maar ik heb je mijn reden gegeven. Laat ik die nu niet weer behoeven te zeggen. Toch weet ik zeer goed, dat er ook wel wat op mij te zeggen valt, grens overgaan, terwijl hier zoovele bekwame bedrijfsleiders en organi satoren zitten te snakken naar het benoodigde kapitaal om nieuwe industrieën in te richten, waar duizenden werkloozen arbeid kon den vinden. Het Nederlandsche kapitaal heeft te weinig vertrouwen in den Neder- landschen arbeid. Nu onze regeering door de inter, nationale omstandigheden wordt ge dwongen om hooge invoerrechten te heffen, contingenteeringsbepalingen te scheppen of invoerverboden uit te vaardigen, is er een schoouere kans dan we ooit hadden en zullen krijgen om hier te lande industrieën te vestigen voor de producten, welke we tot nog toe uitsluitend uit het buitenland betrokken. Nog steeds zijn er landen, welke veel en veel meer aan ons leveren, dan wij exporteeren en tóch weigeren ze om ons gunstiger handelsbepa lingen toe te kennen. Ze beknotten steeds verder onze exportmogelijk heden en we staan betrekkelijk weerloos, omdat wij nog altijd niets anders kunnen doen dan bepaalde artikelen van over de grenzen be trekken. Er is slechts één middel om onze belangen doeltreffend te verdedigen en daarmee arbeidsgelegenheid te scheppen voor werkloozen, n.l. door het inrichten van nieuwe industrieën. Daarvoor echter hebben onze ondernemers het kapitaal benoodigd, dat thans met zoo kwistige hand over de grenzen wordt gedragen. Het is tenslotte te begrijpen, dat de bankiers en de andere beleggers liever de garantie hebben van een regeering al weet Uncle Sam, de oude geldschieter der wereld, er van mee te praten, hoezeer de regeerings- garantie in waarde is gedaald dan dat ze moeten vertrouwen op de goede uitkomsten van een nieuw bedrijf, maar als het kapitaal ten bate van den arbeid niet eenig risico aanvaardt, dan zal dat kapitaal ten slotte haar eigen waarde onder mijnen. We meenen echter, dat het van een goed regeerings- en crisisbeleid zou getuigen, wanneer in ons land met rijkssteun en -garanties een of meer industriebanken werden opge richt, welke er toe konden bijdragen, dat het gemis aan vertrouwen der kapitaalbeleggers zou worden aan gevuld en daarmee de bronnen zouden toevloeier waaruit de in- zou aldus mis- kunnen behalen, dustrieele credieten worden geput. Zeker, de Staa schien «stroppen» maar die ongewisse stroppen staan tegenover de zekere stroppen van de honderden - millioenen - beloopende - steunuitkeeringen van thans. Nieuw clearing verdrag met Duitschland. Zooals bekend, heeft de Neder landsche regeering op 2 November j.l. het clearingverdrag met Duitsch land opgezegd. Zeer spoedig daarna zijn de beide regeeringen overeen gekomen,opnieuw onderhandelingen nopens een dergelijk verdrag aan te vangen. Deze zijn gedurende de laatste veertien dagen in Den Haag gevoerd en zijn deze week afgesloten door de onderteekening van een nieuw clearingverdrag, waarvan de inhoud zeer spoedig zal worden gepubliceerd. Het verdrag is voor den duur van ruim twee jaren gesloten en kan, met inachtneming van een termijn van drie maanden, door beide partijen worden opgezegd of, indien belang rijke wijzigingen in de economische verhoudingen, waarop het berust, zich mochten voordoen, met een termijn van veertien dagen. Minder inspecties bij Gymnasia H.B.S. enz. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is met ingang van 1 Maart 1935 het aantal inspecties voor het toezicht op de gymnasia, de lycea, de hoogere burgerscholen, de middel bare scholen voor meisjes, de han delsscholen (dag- en avondscholen) en de cursussen ter opleiding voor acten van bekwaamheid tol het geven van middelbaar onderwijs, teruggebracht van 7 op 6. Bepaald is, dat de eerste inspectie zal omvatten de onderwijsinrichtin gen in Limburg en Noordbrabant. Met het toezicht over de eerste inspectie wordt belast de inspecteur M. v. d. Weyst, standplaats 's Bosch DUBBEL ZUIGVERMOGEN - NEDERLANDSCH FABRIKAAT LAAGSTE PRIJS BUITENGEWONE CONDITIËN VRAAG DEMONSTRATIE FILIAAL VELO WASCHMACHINE My. en dan grof gespeeld en ben dus niet altijd even verstandig met mijn geld geweest. Maar in de handen van de vrouw, die hem lief heeft, is de man als was. Als je mij trouwt, kan je van mij maken, wat je wilt; kan je mij ge heel hervormen. Lokt dit vooruitzicht je niet aan? O, Roger, al ging je nu ook steeds door met praten, je zoudt mij niet kunnen overhalen. Laten wij dus van dit onderwerp afstappen en er nooit weer op terugkomen. Doe je dit toch, dan zal ik Southsea moeten ver laten en zullen wij elkander nooit weerzien. En dat zou mij zeer spijten, nu ik juist mij eenigen bloedverwant weer eens heb kunnen aantreffen. Je zult deze plaats voor mij niet verlaten, Jocèlyn, en zoo waar als ik hier sta, je zult mij gaan liefhebben en mij trouwen. Hij zag doodsbleek en haar gevoel van meelijden met hem nam steeds toe. Maar daar hoorde ze de stem van mevrouw Waring; Roger sloeg het gordijn ter zijde en de jongelui traden te voorschijn. Gelukkig dat ik je daar eindelijk heb, kindje. Dat kostte mij moeite, om jullie bij elkaar te krijgen. Cora heb ik al uit den tuin moeten halen, waar ze heel romantisch aan het sneeuwklokjes plukken was. Als je die jonge meisjes toch eens haar gang liet gaan! Onder hel naar huis rijden was Jo cèlyn steeds vervuld van de gedachte, hoe zij toch het beste naar Sheet Brid ge zou komen, om dien oud—oppasser van kolonel Lang eens te spreken te krijgen, want Roger kon ze toch niet vragen, haar op dezen tocht te verge zellen. Hij zou eerder doen, wat in zijn zij er heenging. Ze zou wel het een of andere voorwendsel weten te beden ken, om er alleen heen te gaandit was in alle deelen veel veiliger. Dien avond gingen ze gezamenlijk naar een concert in Portland Hall. Lauderdale was heel gewoon; of er dien middag niets tusschen hen was voorgevallen. Zij was daar zeer dank baar voor, want zij meende, dat hij nu tol inkeer was gekomen en verstandig had aanvaard haar raad, om eenvou dig als neef en nicht met elkaar om te gaan. Dien volgenden middag zouden ze naar de Pier gaan. Lauderdale had zoo half en half beloofd, hen te vergezel len; maar, toen ze al klaar stonden, verscheen hij toch niet. Het zou zoo iets ongewoons zijn voor kapitein Lauderdale, om niet op lijd te wezen, dat ik zoo iets niet van hem denken kan, meende mevrouw Waring. Hij werd zeker op het laatst nog door de een of andere ambtsbe zigheid weerhouden. HOOFDSTUK XXI. Er was weer haast geen plaats on bezet op de Clarence-Pier, waar de Militaire'Kapel weer een opwekkend program deed hooren. Ineens werd Cora Lauderdale ge waar, die zich van de promenade daarboven, waar de rookende heeren zaten, een weg baande naar haar plekje. Daar heb je onzen adjudant, spotte zij. Ik geloof dat hij kalm al dien tijd op de galerij gezeten heeft. Al van verre boog Lauderdale tot de dames en reeds deed hij den mond open om iets te zeggen, toen de ka pelmeester zijn maatstok ophief en 't ddatenkoor uit de Faust inviel. Verontschuldigend haalde hij de schouders op, schudde het hoofd en liet zich in den eenigen stoel vallen, die daar nog leeg was. Hij glimlachte tot Jocelyn, die dezen blik op dezelf de manier beantwoordde, vastbeslo ten als zij was, den omgang op den gewonen voet voort te zetten. Roger van zijn kant was echter even vast besloten, zijn doel te bereiken. Toen er weer een pauze intrad, zei hij tot mevrouw Waring: Ik mag u wel mijn excuses aan bieden, dat ik zoo laat ben en dat ik u waarschijnlijk heb laten wachten, maar het was mijn schuld niet. Wie had dan wel schuld? viel Cora in. De omstandigheden. Ik moest den trein halen en ik was wat laat. Een trein halen? Is u dan weg geweest? Ja, een locaallreintje voor dienst zaken. De adjudant van een regiment, Cora, bracht mevrouw Waring haar dochter onder het oog, heeft tal van ambtsbezigheden. Het gezelschap ging thee-drinken, toen ze bijna tegen een heer aanliepen, die een oudere dame naar een van de tafeltjes geleidde. Hallo, Lauderdale! riep hij. Ik heb je zooeven wel gezien, maar je zag mij niet. Ik zat in denzelfden trein van Londen. Beestachtig laat waren we, hè. Dit zeggende liep hij verder en Cora vroeg verbaasd De trein van Londen?Ik dacht, dat u zei, dat het maar een lo- caaltreintje was. Ja, het was de trein uit Londen, maar ik ben er hier dichtbij ingestapt. Dien volgenden dag, toen de dames boodschappen deden op Palmerstone Tolheffing op onze bruggen. Bij den Baad van State is thans in onderzoek een wetsontwerp be treffende den versnelden bruggen bouw. De financiering daarvan uit het wegenfonds maakt voorzieningen noodig. Ten einde de uitvoering van den versnelden bruggenbouw moge lijk te maken, moet geld worden geleend. De daarvoor verschuldigde rente zal door tolgeldheffing worden verkregen. Voor tolgeldheffing komen in aanmerking de bruggen aan den Moerdijk, hij Hedel, Dordrecht, Botterdam en andere. De Rijnbrug te Arnhem en de Waalbrug te Nijmegen zullen huiten de heffing vallen, daar hebben pro vincie en gemeenten zich verbonden tot het beschikbaar stellen van gelden voor den bruggenbouw. Mr. Rommebuitengewoon hoogleeraar te Tdburq. Naar »de Telegraaf» meldt zal mr. C. P. M. Romme te Amsterdam worden benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in het staats- en ad ministratieve recht aan de B. K. Handelshoogeschool te Tilburg. Mr. Romme is reeds als lector in het arbeidsrecht aan de Handels, hoogtschool te Tilburg verbonden. Nieuwe recordvlucht van de »Uiver.» De »Uiver», die 20 December met Kerstpost naar de Oost vertrekt, zal indien de vlucht volgens het vast gestelde schema verloopt, op 23 December te Batavia aankomen. 26 December vangt de terugtocht aan en 29 December wordt de Dou glas weer te Amsterdam verwacht. Het vliegtuig zal dus in acht dagen tweemaal de Amsterdam—Batavia- lijn, dat is 29.000 K.M. vliegen. Er kan alleen post worden meegegeven voor Ned.Indië en verder gelegen landen; deze laatste wordt van Java verder vervoerd per gewone mail. C risisorgan isa ties. De minister van Econ. Zaken heeft een regeling getroffen, waarbij wordt tegemoet gekomen aan de landbouwers die gewetensbezwaar hebben tegen aansluiting hij crisis organisaties. Road, ontmoette Cora den heer, die op hel concert tot Roger gesproken had. Mevrouw Waring en Cora waren hij een modiste en Jocelyn stond even te wachten, toen ze ineens een stem achter zich hoorde. Zich omkeerend zag zij de vrouw van een van de majoors van het East- Mercia-Regiment met dien hewusten heer. Mevrouw Hailston, die Tiaar een boodschap had te geven voor de Wa rings, stelde haar voor: commandant Fairbairn. Om wat te zeggen, merkte Jocelyn op, dat zij hem dien vorigen dag op de Pier had gezien. U sprak met mijn neef, kapitein Lauderdale. Ik geloof dat u met den- zelfden trein had gereisd. Lauderdale? Is dat uw neef? Ja, dat is zoo. Hij stapte in bij kasteel Rowlands, of ergens op die hoogte. Weet u ook soms, of hij dat deel van het land kent? Vrienden van mij den ken er over, om zich daar te vestigen. Ik weet het niet; ik hel) hem er nooit van hooren spreken. Ze was blij, dat Roger de boodschap daar in die streek althans achter den rug had, want dien volgenden dag, als de Warings eindelijk eens geen afspra ken hadden, hoopte zij naar Sheet Bridge te gaan, want ze stelde zich veel voor van zoo'n onderhoud met den oud-oppasser van kolonel Lang, die toch waarschijnlijk wat vrijer zou spreken over de zaak dan de officie ren van het regiment. (Wordt vervolgd). im o van het Zuiden, Waalwykscbe en Langstraatsche (iiuranl, VELO STOFZUIGER

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1