BUITENLAND. ZWANEN BERG'S BINNENLAND. PLAATSELIJKE BERICHTEN. GELDERSCKE ROOKWORST DE BRAND IN DEN RIJKSDAG HERLEEFD. De S.A.-Ieider Ernst bekent met twee kameraden den brand te hebben gesticht. Het Parijsche Journal drukt onder den titel: „Hoe ik het Rijksdaggebouw in brand heb gestoken", een opzien barend document af van Karl Ernst, chef van de S.A. in Berlijn-Branden- burg, die 30 Juni is doodgeschoten. Deze verklaring stelde hij voor zijn eigen veiligheid op. Dit document zond hij naar Zweden. Hij meende dat de vrees, deze onthullingen gepu bliceerd te zien, zijn vijanden zou ver lammen. Het betreft den brand in het Rijks daggebouw op 27 Februari 1933. Ernst bekent, op 27 Februari met hulp van zijn twee aangeduide kame raden dat gebouw in brand gestoken te hebben. Dan gaat hij door: Wij hebben gehandeld in de overtuiging nuttig te zijn voor de zaak van den Leider en van de partij. Wij wilden den Leider in staat stellen bet marxis me te bestrijden. Zoolang dit bestaat, kan Duitschland niet gezond worden. Ik betreur mijn daad niet en zou ze zelfs nog eens bedrijven. Wel betreur ik dat de daad er toe bijgedragen beeft individuen als Goebbels en Goering op den voorgrond te schuiven. Zij hebben de S.A. verraden en zij verra den den Leider nog dagelijks en pro- beeren hem met hun leugens in hun kuiperijen tegen de S.A. te betrekken. Ernst verhaalt boe hij met Goeb bels, Goering, Heines e.a. overlegde boe een aanslag op touw gezet zou kunnen worden als sein voor een anti communistische beweging. Goebbels zëi glimlachend dat het beste zou zijn den brand in den Rijks dag te steken. Tegenover de parle mentsleden zouden wij dan als verde digers van dien „wauwelwinkel" kun nen optreden. Goering was het daar mede dadelijk eens. Helldorf verzette zich er tegen wegens de moeilijkheid van de uitvoering. Afgesproken werd dat 25 Februari, een week voor de verkiezingen, Heines, Helldorf en Ernst den brand er in zouden steken. Goering zou licht ontvlambaar en gemakkelijk samen te pakken stof le veren. Later stelde Goering voor gebruik te maken van een onderaardschen gang tusschen zijn ambtswoning en het gebouw van den Rijksdag. Volgens het document was van der Lubbe door de nat.-soc. overgehaald om den brand z.g. te stichten. Hij was in de veronderstelling dat bij alleen handelde, maar bet waren Helldorf en Ernst, die in het geheele gebouw de vuurhaarden aanstaken, v. d. Lub be zou gevat worden als bij bet ge bouw verliet en inmiddels zouden de eigenlijke brandstichters ongemerkt buiten kunnen komen. Ernst eindigt zijn brief met de ver klaring: De beschuldigingen in de wereld pers waren valsch. Wij drieën hebben al bet werk gedaan. Wat ik gedaan heb, zou iedere chef van een aanvals- actie gedaan hebben. Het is niettemin onverdraaglijk dat de S.A. verraden zijn door degenen die zij aan het be wind gebracht hebben. Ik hoop dat de Leider de kuiperijen dezer heeren zal weten te verijdelen. Een sensationeele brief van Ernst aan Heines. Dezer dagen verschijnt het reeds aangekondigde Witboek oVer de te rechtstellingen van den 30sten Juni, dat samengesteld is door den Zweed- schen senator George Branting, die ook lid is van de internationale com missie tot hulpverleening aan de slachtoffers van het Duitsche fas cisme. Een belangrijk document uit dit Witboek is een brief van den Ober- gruppenfülirer der Berlijnsche S. A., Ernst, aan zijn persoonlijken vriend en collega te Breslau, Heines. Deze Daar komt een jongen, die de noten wil koopen. Als hij hun ver schillende prijzen hoort, zegt hij «Weten jullie watik zal alle noten koopen en wel vijf stuks voor drie kent Dat is toch hetzelfde, als wan neer ik van jullie apart koop». Christiaan rekent een beetje wan trouwend na: maar Hans zegt: «Goed, dat doen we.» En als de jongen weg is met zijn zestig noten, begint Hans te lachen en zegt: «Hebben we daar even een goed zaakje gedaan?» Heeft Hans gelijk? TANTE TINE. Een boer kwam in Amsterdam en nam daar zijn intrek in een der grootste hotels. Hij bestelde de mooiste kamer; want hij wilde eens «echt» uit zijn. De portier riep de liftjongen en zei dat hij mijnheer naar zijn kamer moest brengen, De jongen ging de boer voor naar de lift. «Wat», riep deze verontwaar digd. «In zoo'n klein kamertje moet ik slapen? Hier kan ik alleen maar slaan. Nee, jongeman, breng me maar weer naar buiten dan kan ik thuis wel in het varkenshok gaan staan brief is geschreven na de eerste groo te discussie tusschen Roehm en Hitier. Naar men weet, zijn Ernst, Heines en Roehm bij of kort na de gebeurtenis sen van 30 Juni gedood. Deze brief geeft een zonderling beeld van de meeningen, welke men onder de leden van de N. S. D. A. P. van elkaar koesterde en daarom ont- leenen wij een passage aan het fraaie geschrift. „Wij moeten dien kerels (Goering en Goebbels) het onder hun billen zoo heet maken, dat zij niet meer op de blaren kunnen zitten. Ik persoon lijk moet den lamme (Goebbels) voor mijn rekening kunnen nemen.Jammcr dat R. mij destijds in de armen is gevallen, toen ik dien lamme zijn her senen wilde inslaan voor zijn smerige zinspelingen bij mijn huwelijk. De chef is het met je eens dat wij op alles moeten zijn voorbereid. De lamme kan ons de gekste stukjes draaien. De chef heeft zijn belangrijk ste materiaal reeds in veiligheid ge bracht. Ik heb na mijn onderhoud met hem de verklaring omtrent de Febru- arigeschiedenis (brand in den Rijks dag) onderteekend. Die is ook in goe de handen. Wanneer mij het geringste over komt, barst de bom. Voor alle eventu aliteiten stuur ik je hierbij een onder teekend afschrift. Bewaar het goed, het is de sterkste pijl die wij op onzen hoog hebben, wanneer het water aan de lippen komt en alles misloopt; mis schien helpt het ook niet. Maar dezen keer moet je met ons tot het uiterste gaan. Ik heb al een plan netje uitgedacht, waarbij de dingen van den lamme niets zijn. Hoofdzaak is den lamme te treffen, dat is mijn opinie. Ook de chef heeft slechts één doel: Hermann (Goering) met diens uniform ook de huid afstroopen. Nu men het eene doet en het andere niet nalaat, moet de eerste maatregel zijn die twee van hem (Hitier) te scheiden. Hem'moeten we hebben, hij moet met ons meedoen, dan komt de zaak zeker in orde. Den lamme draai ik den nek om, dat kan geen mensch me beletten, maar eerst krijgt hij een pak ransel dat hij verdient. Dat dit hondsvot mij er indertijd in liet vliegen, maar mij daarna nog voor den gek hield, ben ik niet vergeten. De chef meent dat wij niet vóór het partijcongres onzen slag moeten slaan. Hij heeft bericht gekregen dat de oude heer nog tien jaar leven kan. Ik ben het daarmede niet eens. Daar echter allen zeggen dat de chef gelijk heeft, kan je er niets tegen doen, maar na het partijcongres moet de zaak dan ook loopen." We behoeven er weinig aan toe te voegen. Uit dit geschrift blijkt wel overduidelijk welk een fijne heeren het nat.-soc. in Duitschland heeft naar voren gebracht en waarom men het raadzaam heeft gevonden hen zonder vorm van proces neer te schieten Duilschlund's musici verdwijnen. Na Hindemith is thans ook Dr. Furtwiingler de beroemde dirigent van het lierlijnsche Philnarmonisch Orkest ontslagen. In Berlijnsche muziekkringen ver luidt, dat Kleiber, de laatste groote dirigent die Duitschland nog heeft, tot sympathie met Furtwiingler nog verdere consequenties uit het con flict in de Duitsche muziekwereld zal trekken en zich eveneens zal terugtrekken. De Weensche Nat.—Soc. musicus Claus zal thans Furtwanglers plaats moeten innemen. Nader wordt gemeld dat Dr. Klei ber zijn ontslagname reeds heeft ingediend. Prof. Knappertsbusch, de leider der Beiersche Staatsopera te Munchen heeft eveneens ontslag ge nomen. Paul Hindemith zou zijn professoraat aan de staatshooge- school voor muziek te Berlijn heb ben neergelegd. De Saarkwestie. De Fransche minister van Buiten, landsche Zaken Laval heeft voor den Volkenbondsraad namens zijn regeering medegedeeld, dat Frankrijk bereid is af te zien van het deel nemen aan een internationale troe pen- of politiemacht voor de hand having van de orde in het Saarge- bied tijdens de a.s. volksstemming, mits Duitschland zich hiervan even eens onthoudt en de niet bij de stemming betrokken staten hun volle medewerking verleenen bij 't samen- stemmen van een dergelijke troepen- of politiemacht. Engeland en Italië hebben zich bereid verklaard aan een interna tionale troepenmacht voor de hand having van de orde in het Saargebied deel te nemen. Algemeen is men in Europa op getogen over de ontspanning in de Saar kwestie, dank zij Laval's initia tief. Berlijn heeft zich met de con clusies van het rapport en met het Fransche voorstel accoord verklaard. Het verloop wordt als een groot succes voor den Volkenbond be schouwd. De naar het Saargebied te zenden internationale troepenmacht, zal ver moedelijk 4UUU man sterk zijn. De gevolmachtigde van Duitsch land voor het Saargebied, Buerckel, heeft een belangrijke verordening uitgevaardigd, volgens welke 't aan S.A. en S.S.-manuen veiboden wordt naar het Saargebied te reizen. Hoogvel l aadproces te Moskou. In veroand met den moord op Kirof zal te Moskou op 13 dezer een proces aanvangen tegen 73 per sonen, die beschuldigd worden van hoogverraad en het voorbereiden van terroristische acties tegen de regeermg. Alle beklaagden worden met dood straf bedreigd. Zes enzestiy doodvonnissen voltrokken in Rusland. Uit Moskou wordt bericht, dat zes en-zestig doodvonnissen zijn vol trokken tegen personen, welke door het opperste gerechtshof der Sowjet- Unie zijn schuldig bevonden aan contra-revolutionnaire handelingen. De chuco oorlog. Aan de Bohviaansch— Argenlijusche grens is een revolutionnairc beweging ouder de Boliviaausche troepen uii ge broken. De Paraguanen pruüiceren hiervan en he „beu reeds negen Boll- viaansche torien ingenomen. De Vlootbesprekingen. Een ambtelijke Amerikaansche ver klaring wordi gepuohceerd, volgens welke Amerika zijn delegatie voorde vloot-besprekingen te Londen zal te- rugroepen, zoodra Japan het vloot* verdrag heelt opgezegd. Joegoslavië wijst Hongaren uit. Naar uit Boedapest wordt gemeld, heelt Joegoslavië in de laaisie 24 uur ruim 1000 Hongaren uitgewezen. Nederlandsche troepenaj deeling naai de baar? Reuter bericht dat de Nederland sche regeering zich bereid heeft ver klaard deel te nemen aan de inter nationale politiemacht voor het Saar gebied, De regeering heeft echter haar standpunt nog niet bepaald. Wel heeft onze regeering gevolg gegeven aan het verzoek van den volken bond een opgave ingezonden van de Nederlanders, die in aanmerking zouden kunnen komen voor de be noeming van voorzitter van een stembureau bij de volksstemming in het Saargebied op 13 Januari a.s. Overeenkomstig de aanvrage is een aantal van 350 candidaten op gegeven. Sociale Zaken in de Kamer. In de Tweede Kamer heeft mi nister Slotemaker de Bruine Don derdag de sprekers naar aanleiding der begrooting van sociale zaken van antwoord gediend. Daarbij zeide hij dat een regeling van den werktijd voor chauifeursin voorbereiding is, de minister is daarbij echter op moeilijkheden gestuit. Invoering der 40-urige werkweek zou volgens den minister geen zeker heid geven van vermindering der werkloosheid. De minister heeft een nieuw on derzoek gelast naar de mogelijkheid van vervanging van vrouwelijke arbeidskrachten door mannelijke, die vooral praktische moeilijkheden ondervindt. Als doel der bedrijfsraden noemde de minister slechts de behartiging der sociale belangen, economische ordening kan met behulp der hui dige economische ordening niet worden nagestreefd. De reis der KXVIII. De onderzeeboot KXVIII heeft haar reis voortgezet na een opont houd in Madeira. De Katholieke Illustratie. 69e Jaargang No. 10. Heel de wereld heeft meegeleefd met het huwelijksfeest van Prins George van Engeland en Prinses Marina van Griekenland, en dus ligt het voor de hand, dat de K. I. deze gebeurtenis met een keur van tekst en foto's op haar bladzijden vastlegt. Zij komt daarbij uit met een zeer bijzonder verhaal van Gravin K. Cutuvalli«De roman van een prinses», en in het eerst gepubli ceerde deel wordt de jeugd van het sympathieke vorstenkind op pakken de wijze verteld. In de reeks van lezenswaardige en fraai geïllustreer de artikelen zijn de vaderlandsche onderwerpen goed vertegenwoordigd. Fr. Olaf Timmers O.F.M. schetst het leven en de beteekenis van zijn grooten ordebroeder Pater Bernar- dinus Klumperde regelmatig terug- keerende vertelster van de legenden der oude steden heeft nu Deventer bezocht en maakte en passant de officieele begroeting van Amster dam's schutspatroon, St. Nicolaas, mee. Interessant is daarnaast de NORTH «Naaperij der Middeleeuwen», van een Beierschen ridderbond, die in woord en beeld wordt weergegeven. Voor vrouw en gezin, vooiue sport en voor het kinu zijn weer verscinl- iende pagina's gereserveerd en de lecluursgemetus vinden, beiiaive den boeienden roman, twee Korte verhalen, waarvan vooral «Het eene de liefde», door zijn aclueelen en aangrijpenden inhoud de aandacht verdient. Hiermede is waarschijnlijk het voornaamste opgenoemd ol aange duid, maar hel is dan toch niet meer dan een deel van wat deze afleve ring op tafel brengt. Gedenkraam. üp Vrijdag 7 December werd door Jhr. Mr. Dr. A. Roell, Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Holland, in het kantoorgebouw der NVN edei landsche Ford Au lomobiel Fabriek aan de Heiuhrug te Amster dam, een genranuschiiuerd raam onthuld, dat door de gezamenlijke Nedeilandsche Ford Dealers werd aangeboden aan den Heer G. J. J. Boln, Directeur der N.Y. Nederland sche Ford Automobiel Fabriek, als blijvende herinnering aan de vestiging der fabriek in Nederland. Dit fraaie gedenkraam werd ont worpen en vervaardigd door den bekenden kunstenaar Max Nauta. Hieuw Kandervliegtuig. De constructeur van den ex-Post- Panderjager, de heer Slot, zal m opdracht van een geneim gehouden Nederlandschen opdrachtgever een burgervhegtuig gaan bouwen bij de Kon. Maatschappij »De Schelde» te Vlissingen. Unidat bij de Pander- fabrieken in Den Haag geen vol doende gelegenheid is voor expansie voor haar vliegtuigenbouw-aldeeling zal deze overgebracht worden naar Vlissingen, waar bij de «Schelde» betere gelegenheid is. Daar men hier vlak bij het water zit, kan men zich hier ook beter op den bouw van watervliegtuigen gaan toeleggen. Justitie in de Tweede Kamer. Min. v. Schaik heeft in de T. K. de sprekers over de Justitie-begroo- ting beantwoord. De minister zeide dat in den hui- digen tijd strenge rechtspraak ge- eischt wordt. Het optreden tegen communistische Kamerleden bij de opening der StatenGeneraal was grondwettelijk. Een wetsontwerp tot nieuwe rege ling van de pacht is geheel gereed. Het moet echter nog in den minister raad worden besproken. De minister hoopt deze nieuwe pachtwet spoedig bij de Kamer te kunnen indienen. Ruiterpad langs den weg Breda'lilburg. Bij Kon. besluit is bepaald, dat voor den aanleg van een ruiterpad langs drie gedeelten van den rijks weg Breda—Tilburg te algemeenen nutte ten name van het rijk in de gemeenten Tilburg, Giize c.a., üos terhout en Ginneken een aantal perceelen zal worden onteigend. Een opgaaf van deze perceelen is opgenomen in Stct. 236. Crisis- organisaties. Zooals bekend bestaat bij sommige landbouwers bezwaar zich vrijwillig aan te sluiten bij crisis organisaties op gronden aan hunne godsdienstige overtuiging ontleend. De Minister van Economische Zaken is bereid aan dat bezwaar tegemoet te komen door gebruik te maken van de bevoegdheid hem gegeven in artikel 5 lid 1 van het Crisis Organisatiebesluit 1933 n.l. om in bepaalde door hem te beoordeelen gevallen en onder door hem te stellen voorwaarden vrijstelling te verleenen van de verplichting tot onderteekening van een schriftelijke aanvraag tot toelating als georgani seerde. Een landbouwer, die voor deze vrijstelling in aanmerking wenscht te komen, kan daartoe een verzoek schrift bij den Minister indienen met een persoonlijke uiteenzetting van den aard van zijn bezwaren en de gronden, waarop die bezwaren steunen. Vervolgens worden bij verschillende autoriteiten inlichtingen over den aanvrager ingewonnnn, terwijl deze persoonlijk wordt gehoord. Een en ander dient om den Minister in de gelegenheid te stellen zich een oordeel te vormen of inderdaad achtens waardige en onoverkomelijke gewetens bezwaren bestaan en of overigeni geen omstandigheden zich voordoen, die zich in een bepaald geval tegen de vrijstelling verzetien. Nagegaan wordt o.m. of aanvragers verzekeiingen hebben loopen op eigendommen of op het leven, of zij rentezegels plakken, of zij bij andere vereenigingen zijn aangesloten, of zij landbouw-crisissteun hebben geaccep. teerd. Indien 't gewetensbezwaar achtens waardig en onoverkomelijk blijkt, verleent de Minister vooiwaardelijke vrijstelling, welke vrijstelling ïntusschen niet ontheft van het nakomen van alle verplichtingen voortvloeiend uit bij of krachlens de Landbouw— crisiswet 1933 bepaalde voorschriften. Deze vrijstelling wordt ingetrokken indien de vrijgestelde deze voor schriften niet naleeft. Het gevolg der intrekking is, dat de steun wegvalt en het bedrijf niet nader kan worden uitgeoefend. Het onderzoek als bovenbedoeld loopt reeds eenige maanden in de eerste plaats was daarvoor noodig een opgave van de provinciale organi. saties van al diegenen, die in Mei 1934 wegens gewetensbezwaren ge. weigerd hebben zich bij de provinciale organisaties aan te sluiten. Het is voor die landbouwers, ook voorzoover zij nog niet een desbetreffend schrijven van den Minister ontvingen, gewenscht thans schriftelijk hun bezwaren ken. baar te maken. DRUNEN. Op 13 December a.s. zal een vergadering worden gehouden van de leden van den R. K. Fabrieks- arbeidersbond St Willebrordes. Het was Donderdag een ware feestdag voor-de kinderen der R.K, Meisjesschool. Om 10 uur waren ongeveer 300 kinderen in de groote zaal der Congregatie aanwezig, waar St. Nicolaas met zwarte Piet een bezoek bracht. De Sint werd toege. 9proken door mej. J. van Wijk, Daarna werden voordrachten gehou den door Marie v. d. Wiel en Rieka Spee, M. Bataillè, L. van Spijk, L. Verdiezen, J.YpelaarenJ Laarakker. Toen het programma was afgewerkt werden door den H. Man aan ongeveer 70 arme kinderen kleeren uitgereikt. Alle kinderen werden getracteerd. Nadat mej. Timmermans een dank. woord gesproken had, ging de H. Man naar de Bewaarschool om ook de kleintjes te gedenken. NIEUWUIJK. Woensdagavond omstreeks 6 uur werd de heer J. Boezelie, verpleegde uit het oud mannenhuis bij de eerw. Zusters alhier door een uit de richting Waal. wijk komende luxe auto aangereden. De man wilde den weg oversteken en wachtte hiervoor een oogenblik voor een naderende auto. Hierdoor bemerkte hij echter niet de uit de tegenovergestelde richting naderende auto. Toen de eerste auto gepasseerd was en hij den weg overstak wérd hij dooi de andere auto gegrepen en tegen den grond gesmeten. De onge. lukkige werd bij de eerw Zusters binnen gedragen. De inmiddels ontboden genees, heer Dr. van Seters uit Drunen constateerde dat de man enkele ribben had gebroken en een wonde had aan hoofd en hand. Naar we vernemen treft den be. stuurder der auto geen schuld. Dinsdagavond reed de chaffeur van den heer Merkx uit Heusden met zijn auto tegen een der palen van de lichtleiding De auto werd deerlijk gehavend en is later opge haald. Persoonlijke ongelukken kwa. men niet voor. Van de lichtleiding braken enkele draden. Zaterdagavond is in onze parochiekerk de M. Missie geopend, die alhier gehouden wordt van 1 tot 9 December. Avond aan avond wor- den de oefeningen door de geloovigen bijgewoond en is de kerk meer dan vol. Zelfs van de naburige gemeenten ziet men geloovigen komen luisteren naar de gewijde sprekers. Op initiatief van den plaatse- lijken R.K. Werkliedenbond werd ook hier dit jaar voor 't eerst een Sint Nicolaasfeest gevierd. Rond twee uur arriveerde Woen9- dagmiddag de H. Man aan de Kom der gemeente en maakte gezeten op een schimmel begeleid door Pieterman een rondrit door ons dorp. Daarna hield de Bisschop zitting in het bondsgebouw waar hij de kinderen een tractatie verstrekte. Het feest heeft vele kinderen blijde gemaakt. Een woord van dank aan de werkliedenvereen. voor deze attentie is hier wel op zijn plaats. Gedurende de afgeloopen maand November werd aan hét postkantoor alhier voor de Rijkspostspaarbank inöelegd f 11040.42, en terugbetaald f7543 99. WASPIK. Uitslag van het rik- concours, gehouden in het café «Het Hof van Holland» van den Heer P. van Ooijen alhier le prijs 46 punten, J. Willems, Klein Dongen; 2e prijs 45 punten W. Rekkers Waspik; 3e prijs 44 p. Dit is de echte rookworst voor den Hollondschen pot! Let op het loodje I

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6