DÉ ECHO VAN HET ZUIDEN, DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. H. de Bont-v. Huiten WAT LEVERT KOLSTEREN-LAGARDE 100 °L KWALITEIT. jjo. 98. Zaterdag 8 Dec. '34. 57e Jrg. Waalwijk, 7 Dec. 1934. R.K. en Algemeen Crisis—Comité Het plaatselijke CrLiscomilé is met zijn steunactie weer begonnen. En dat is noodig, hard noodig. De winter brengt in de huisge zinnen grooter zorgen, immers er js meer kleeding noodig en warmer dekking op bed enz. Bovendien is er minder werkge legenheid zoodat velen verplicht zijn bij ons Comité aan te kloppen. Zullen wij die hulp kunnen geven? Wij hopen het van ganscher harte. Wij rekenen op de bekende liefda digheid der Waalwijkers. Wij weten dat de Christelijke Charitas nog leeft en werkt in de harten onzer medeburgers. Van Maandag 10 tot en met Za terdag 15 dezer zal door geheel Waalwijk een collecte langs de huizen worden gehouden. Wij doen een beroep, een drin gend beroep op allen zonder uit zondering. Geeft alle naar vermogen. Bedenkt: den arme gegeven> Gode geleend. Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Juliana, overtuigd van de nood zakelijkheid der crisis-ondersleu ning, schonk onlangs de kapitale som van f 90.000 aan het Crisis- comité. Moge dit Koninklijke voorbeeld van vrijgevige naastenliefde voor U een aansporing zijn om, door onder linge samenwerking, het Plaatselijk Crisiscomité onzer gemeente in staat te stellen de huisgezinnen der crisis slachtoffers eenigermate door den zwaren wintertijd heen te helpen. God zal het U vergelden 1 Het Plaatselijk Crisiscomité: H, Heezemans, Pastoor St. Jan, voorzitter. l)s Louwe Kooymans, vicevoorzitter. J. C. Spapens, penningmeester. J.C. van Eijkelen- burg, secetaris. C. Witlox, Adr. de Graaff, Jos. Loeff, F. Dalleu, A. van Gent, H. L. van der Hammen, H. Greve. Onze Prijsvragen. Van verschillende zijden ontvingen wij blijken van belangstelling en waardeering in onze prijsvragen, zoowel wat de Interieur-foto-prijs vraag als de St. Nicolaas-wedstrijd van ons Jeugd-hoekje betreft. Wij stellen deze bewijzen van medeleven zeer op prijs en hopen bij gelegenheid op deze wijze voort te gaan en daardoor den band tus- schen onze lezers, adverteerders en ons blad meer en meer te bevestigen ook in de toekomst. Ons blad is en zal blijven het blad voor Waalwijk en Omgeving, zoowel wat de berichtgeving als de advertentie-rubriek betreft. Mevrouw Ester de Boervan Rijk te Waalwijk, met »De Medailles van een oude vrouw.» Het tooneelensemble de Boer-van Rijk, dat het vorig seizoen met zoo groot succes te Waalwijk optrad met het tooneelspel «Levensavond» op 5 Februari van dit jaar voor het vertrek per vliegtuig naar België, komt weer terug in onze gemeente op Woensdag 19 December a.s. In haar memoires »Ik kijk terug...» wordt op bladzijde 109 zoo levendig en aangenaam verhaald van dien feestelijken avond in «Musis Sacrum» dat wij ons levendig kunnen voor stellen dat Mevr. de Boer—van Rijk nog eens gaarne hier terug komt. Thans zal worden vertoond »De medailles van een oude vrouw», toneelspel van de beroemde Engelse toneelschrijver Sir James Barrie, dat reeds meer dan 500 opvoeringen beleefde. Werkloosheid. Op 5 December was de stand der werkloosheid in onze gemeente 253 geheel en 77 gedeeltelijk tegen 229 geheel en 84 gedeeltelijk op 5 No vember 11. OPLOSSING VAN ONZE PRIJSVRAAG: De Redactie van »De Echo« die als jury fun geerde besliste le prijs: JAC. MAAS, Mr. v. Coothstr. 19, Waalwijk. 2e prijs A. M. VERSTEEG, Sprangscheweg 84 a, Sprang. 3e prijs: F. W. VAN LIEMPT, Grootestr., Waalwijk. Prijswinnaars kunnen het hun toekomende bedrag in onze zaken besteden. H. KOLSTEREN-LAGARDE WAALWIJK. stuurderen overgaat. Deze week zou de R K. Kiesver eeniging een bestuursvergadering houden, die echter niet kon doorgaan wegens gebrek aan belangstelling Slechts 4 van de 13 leden waren tegenwoordig. Alsof de politieke toestand zoo is dat we heel gemoedelijk op onze lauweren kunnen gaan rusten Radio—Distributie Wij vestigen de aandacht op de grootsche reclame campagne van het Radio Distributie Bedrijf alhier. In de in dit blad voorkomende annonce kan men zien op welke buitengewoon voordeelige voorwaarden men thans bij het distributie.net kan aansluiten. Wie tot op heden nog niet van radio genoot, profiteere van deze aanbieding en verzekere zich den goedkoopsten vorm van radio genot. De luidspreker in de huiskamer zal de vreugde der komende feestdagen nog verhoogen. Waalwijksche biljartclub W.B.C. Maandag 1.1. speelden de eerste Zestallen der W B C. en E.B B. in Café van A van Berkel een biljart wedstrijd, waarvan den uitslag is als volgt: E.B B. W.BC. H. Pulles 63 Fr. Schoelitz 100 H. Klein 84 Fr. Slaats 100 Jos Slaats 100 C. v. Berkel 55 L v.d Geld 95 M Slaats 100 H. Pullens 100 P Danckaert 73 M. v. Mierlo 100 M de Folter 70 Bestuur van bovengenoemde vereeni- ging dat vele vogelliefhebbers uit den omtrek deze prachtige tentoonstelling zullen bezoeken, want voor hen is hier veel te genieten. Collecte. De collecte ten bate der Missie, Zondag j.l. door Pater v. d. Geld in de Parochiekerk van St. Jan ge houden heeft f176.opgebracht. Rikconcours. WAAR DE NOOD HET HOOGT IS.... De stille armen worden gesteund. In de woningen der stille armen is de nood het hoogst gestegen.... Liefdadigheids—instellingen en particuliere liefdadigheid gingen er voorbij, omdat de stille armen zwe gen en hun last diep-gebogen, maar zonder klagen droegen. Toch is het lot van de zeer velen, die tot deze categorie behooren, diep tragisch en in 't bijzonder ten bate van hen luidt de noodklok, voor deze armsten der armen zal de kegelclub Hannibal een weldadigheids-concert organi- seeren op Vrijdag 14 December a.s, in Musis Sacrum. Met nadruk zij hier nog eens ver klaard, dat de in te zamelen gelden zullen dienen tot het verstrekken van tegemoetkoming aan de zgn. stille armen. Deze steun is dus voor die personen, die er niet toe kunnen besluiten zich bij de openbare lief dadigheids-instellingen aan temelden. Juist onder deze categorie menschen zijn er zoo velen, die o zoo dringend steun noodig hebben. Wie kent er de voorbeelden niet van uit eigen omgeving? Wie dus zonder verder aarzelen zijn penninkske beschikbaar stelt, weet derhalve, dat zijn gilt inder daad ten volle voor het beoogde doel zal worden besteed. Juist in bedoelde kringen is de nood het hoogst ge stegen, snakt men naareenige onge vraagd geboden hulp. Een lichtstraal in de donkere dagen van Kerstmis, wie zou nog aarzelen mede te helpen om dat licht in sombere tijden te ont steken.... 542 498 Opgewekt politiek leven 1 Bij tal van gelegenheden blijkt dat de Waalwijker niet graag naar ver gaderingen loopt. Het schijnt dat deze kwaal thans ook al op be De return-wed9trijd welke gespeeld wordt in Café 't Vosje, zal plaats hebben op Zaterdag 15 Dec. a.s. Biljartconcours Ons Genoegen. Dinsdagavond werd het biljartcon cours van Ons Genoegen voortgezet met een wedstrijd van het 2e vijftal tegen de Sociteit van Boxtel, alhier. De uitslag was als volgt: Soc. van Boxtel Ons Genoegen: P. v d. Pas 75 Paulide9 75 p. Th. Burmanje 71 G Rombouts 75 p H. v d Pas 75 - J- Rombouts 68 p. K v.d. Schans 75 - P. Hornman52 p Duquesnoy 75 Dijkstra 77 p Totaal 371-319 punten, Gem 1 885 totaal 371 punten gem. 1 699, totaal 319 punten. Stand van het concours: 1 Twee Kolommen gem. 2.199, 2 Ons Ge noegen (St. Cl. Par) gem 2 082; 3 ERB, Rijen gem. 2,074 Soc Passier gem 1,959; 5 Soc. van Boxtel gem. 1855 »- Grootestraat Telefoon 109 HET ADRES voor een 364 BETERE HEERENKLEEDING Eerste Waalwijksche Kanarie- vereeniging. Bovengenoemde vereeniging heeft be sloten om op Zaterdag 14 en Zondag 15 Dec. a.s. haren jaarlijkschen onder- lingen zangwedstrijd van kanaries met tentoonstelling te houden te Waalwijk bij A. v. d. Pluijm aan de Haven, van ouds bekend. Daar deze vereeniging dit jaar ook haar 4e lustrum viert, heeft het Bestuur naast eerste klas zang-kanaries, ook 'n uitgebreide collectie siervogels aange zocht om deze tentoonstelling meer luis ter bij te brengen. Bovendien is er voor het publiek kans een stel goede vogels machtig te worden. En daar de entree maar heel laag gesteld is, verwacht het Hedenavond begint het groote rikconcours, dat is uitgeschreven door de kaartvereeniging T. O. P., gevestigd in café Timmermans in de Putstraat. Er is zeer groote deelname, zoodat het mooie kaartavonden beloven te worden. Aangereden. Tijdens een piasbui, die den automobilist het uitzicht belemmerde werd de fietser W. B. door een auto, die hem passeeren wilde,aangereden. B. werd onzacnt tegen de steenen gesmakt en klaagden over inwendige pijnen. Zijn klee'en werden ver nield. Gevonden Voorwerpen. Op het Politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen: Een zak erwten. De opening der Waterleiding in het Land van Heusden en Altena. Het programma voor de officieele opening der Waterleiding voor het Land van Heusden en Altena, door Zijne Excellentie den Minister van Sociale Zaken op Vrijdag 28 Decern, ber a s is als volgt: 10.30 uur. Olficieele ontvangst op het Gemeentehuis te Raamsdonksveer. 11.15 uur. Vertrek van Raams donksveer naar Almkerk. 12 uur. Plechtige opening van de Waterleiding te Almkerk, door Zijne Excellentie den Minister van Sociale Zaken. 12.45 uur. Vertrek van Almkerk naar Heusden. 13.30 uur. Lunch te Heusden, aan- geboden door de N V, Waterleiding Maatschappij .Noord-West-Brabant*. Oplichting De Amsterdamsche politie heeft een man aangehouden die in ver schillende winkels goederen had ge kocht en niet had betaald. Toen op het hoofdbureau de naam van den arrestant werd gecontroleerd bleek dat hij door de politie te Waalwijk werd gezocht, wegens oplichterijen en daarvoor in het Algemeen Politieblad genoteerd stond Hij is in verband hiermede op transport naar Waalwijk gesteld. Het i9 een zekere P. die hier ter plaatse oplichting gepleegd heeft. R.K. Handelshoogeschool. Naar wij vernemen, zal met ingang van den cursus 1935/1936 am de R.K. Handelshoogeschool te lilburg worden toegevoegd het onderwijs in het Staatsrecht en Administratief Recht, waartoe als Buitengewoon Hoogleeraar zal worden benoemd Mr. C. P. M. Romme te Amsterdam, thans lector in de Sociale Wetgeving aan de genoemde Hoogeschool. Het ligt in de bedoeling, dat Mr. Romme als Buitengewoon Hoogleeraar in het Staats- en Administratief Recht tevens belast blijft met het onderwijs in de Sociale Wetgeving. Reeds in ons vorig nummer heb- )en we medegedeeld op w< Ike wijze het programma van dit liefdadig- neids-concert wordt saamgesteld en daaruit heeft men gezien dat hier twee goede dingen tegelijk worden bereikt: n.l. men hoopt de stille armen krachtdadig te steunen en biedt het publiek tegelijk een groot muzikaal genot. Niemand minder dan onze Waal wijksche zanger Jos. Groenen te Hamburg verklaarde zich onmid dellijk bereid expres naar hier over te komen, om zijn gevierde mede werking welwillend te verleenen. Voeg daarbij het Bosch Muzikaal Terzet, onder leiding van den heer Ogier Jr., en 't Waalwijksch vocaal dubbelmannenkwartet en wij mogen zeggen dat ons een bijzonder concert te wachten staat, zooals wij in langen tijd niet hadden. Daarenboven zijn de prijzen zeer laag gesteld 75 cent beneden in de zaal, f 1.25 besproken plaats en 50 cent balcon alles inbegrepen popu laire prijzen voor iedereen bereik- baar. Vanaf Maandag zijn reeds de kaarten verkrijgbaar bij de firma s Wed.Th. Pulles,'H. Kolsteren-Lagarde en Wed. J. v. d. Broek-v Ree. Een oplichter aan het werk. Het D. v. N. deelt mede: De laatste weken is in Den Bosch en omgeving een zéér brutaal oplichter aan het werk, die vooral goed gesitu eerde winkeliers de dupe van zijn sluwe practijken tracht te maken. De man is Belg van geboorte en ge naamd A. Clerbois. Te Brussel waar hij was gedomicilieerd, is hij wegens desertie veroordeeld tot 2 jaar gevan genisstraf. Nadat hij die straf had uitgezeten, heeft hij in diverse kloosters in Neder land als broeder verblijf gehouden en ook te Den Bosch heeft hij gedurende korten tijd als kloosterbroeder geleefd. De tucht was hem blijkbaar overal te zwaar, want in alle kloosters verbleef hij maar gedurende een zéér korten tijd Twee jaren geleden liet hij te s Bosch weer iets van zich hooren. Hij kwam n.l. bij bakker van Vugt in de Haven straat en vroeg of hij voor een dag zijn twee koffers bij hem mocht laten staan. Dit werd toegestaan, doch tot nu toe heeft de man zijn koffers nog niet af gehaald. Deze staan nu in een berg plaats van het hoofdbureau van politie in de Orthenstraat. Dit feit is natuur lijk niet erg, doch wel erg is dat de man door oplichterij aan den kost tracht te komen. Meestal stapt hij bij goed gesitueerde winkeliers binnen en zegt dan dat hij een mooie order voor hem heeft. Als vergoeding vraagt hij dan 10 procent, welke onmiddellijk moet worden be taald. De klanten waaraan de goederen moeten worden afgeleverd, zijn meestal rijke kloosters, zoodat de betrokken winkelier hem zonder argwaan de ge vraagde 10 procent uitbetaalt. Wan neer evenwel de goederen aan het be trokken klooster worden afgeleverd, blijkt, dat niemand eene bestelling door tusschenkomst van Clerbois heeft ge daan. De winkelier kan dan zijn goederen mee terugnemen, doch de uitbetaalde 10 procent is hij kwijt en Clerbois zorgt er natuurlijk wel voor dat hij zich niet meer laat zien. De zaken gaan evenwel niet altijd even vlot. Ernige dagen geleden kwam Clerbois bij de firma van B. te Den Bosch en bestelde voor de Cisterciënsers te On- zenoorl een mooie badkuip, welke van B. mocht leveren, indien hij hem als vergoeding 10 procent vooruit betaalde. Van B. vertrouwde het zaakje niet en stelde zich met de Cisterciënsers in ver binding. Toen bleek natuurlijk dat de bestel ling gefingeerd was. Van B. stelde zich hierna in verbinding met de recherche, die een nauwkeurig onderzoek naar de practijken van den Belg instelt. Reeds nu is gebleken dat hij te Den Bosch meerdere slachtoffers heeft gemaakt en het regent maar steeds klachten tegen hem. Clerbois wordt nog gezocht door den rna'oor van de Rijksveldwacht te Els- hout en door den commissaris van po litie te Tilburg. Aan de oplichtersprac- tijken van den Belg zal nu wel spoedig een einde komen. Er tusschen uit 1 Het minderjarig zoontje van een Waalwijksch schoenmakei trok de wijde wereld in met medeneming van drie paar voetbalschoenen. In Kaatsheuvel deed hij de schoenen voor den prijs van f 1.00 van de hand. Toen de politie door de ouders gewaarschuwd was bleek dat het jongmensch zijn bivak had opge slagen bij grootmoeder en dat hij het geld nog goeddeels in zijn bezit had. Slechts zijiZondagscenten had hij eraf gehouden I BIOSCOOP. R.D.B.-Theater. De Bewaarschool. (La Maternelle). De beroemde lilm La Maternelle i(De Bewaarschool), die na een tri omfantelijk succes in Frankrijk, vervolgens maandenlang in Duitsch- land de theaters vulde en in de groote sleden van ons land het pro longatie record behaalde is thans naar Waalwijk gekomen en wordt deze week van Vrijdag tot en met Maandag in het R.D.B.—Theater vertoond. De film »De Bewaarschool» tee kent een levensschets van een jonge werkster,eigenlijk een gediplomeerde onderwijzeres, die het werk aan. neemt in een bewaarschool, zooals de Parijsche voorsteden die kennen. Zij houdt veel van de kinderen en is een moeder voor al die stakker tjes, die thuis geen verzorging ken nen en zij hecht zich zoodanig aan die verwaarloosde jeugd, dat zij zells weigert onderwijzeres te worden, wanneer men haar eindelijk «ont dekt» heeft. Zij vindt echter in den dokter van de school, een jonge arts en tevens gedelegeerde van het bestuur, een begrijpend medewerker en zoo bestaat een liefde tusschen hen, waarvan een verwaarloosd kind, dat het meisje bij zich in huis had genomen, meent de dupe te zullen worden. Zoozeer hebben de kinderen zich aan Rose gehecht, dat dit overgevoelig kind niet langer meer verkiest te leven, nu ook haar tweede moeder van haar weg wil gaan, nadat haar eerste haar heelt verlaten om met een man de wereld in te trekken. In haar verbijstering loopt het meisje het water in. Het wordt echter gered en als Rose en haar dokter gaan trouwen, blijft het kind bij hen. Deze eerlijke Fransche film, zon der een spoor van die snorkende sentimentaliteit, welke ons uitAme- rikaansche films zoo goed bekend is, weet den toeschouwer met een glimlach op zijn gezicht tol in zijn diepste binnenste te ontroeren. Zij is kennelijk niet gemaakt om een drama te «veroorzaken», doch om een stukje werkelijk leven te toonen waarvan vele onzer het bestaan nauwelijks beseffen. V/ie de bevol king van een bewaarschool kent weet ook welke ongelooflijke moei lijkheden men heeft moeten over winnen. Dit doet het knap spel dubbel waardeeren. Het oprechte spel der hoofdfiguren en de onver minkte spontaniteit der kindertjers vloeien \olmaakt in elkaar, en stempelen deze groote film tot een der beste en fijnste films die ooit werden vertoond. Onzerzijds willen wij dan ook volgaarne onze lezers aansporen deze prachtfilm te gaan zien. Niet éénmaal maar twéémaal want een dergelijk liefdevol filmwerk verdient werkelijk den steun en aan- dacht van ieder »mensch.» Ook het bijprogramma, dat als steeds uitmuntend verzorgd is, bevat veel dat vermag te amuseereno.a. Per heden Per 5 Nov. W G W G Bouwvakarbeiders 51 4 41 5 Houtbewerkers 8 7 Kleermakers 7 4 5 4 Lederbewerkers 160 68 151 72 Leerlooiers 7 7 Metaalbewerkers 2 1 1 1 Diverse werkkrachten 18 17 2 Totaal 253 77 229 2

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 9