BUITENLAND. BINNENLAND. ADVERTEERT In"dTTbTad7 k A PLAATSELIJKE BERICHTEN. fense passive" houdt contact met sub commissies in alle departementen. Het Ministerie van Binnenlandsche Zaken gaf een officieele leidraad uit, n.l. „Instruction pratique sur la de fense passive contre les attaques aéri- ennes". Verder is er nog een maandschrift „Le Darger aérien et aéro-chimique". In Polen bestaat een „Liga Obrony Powietzony Panstawa" voor lucht verdediging en luchtbescherming. De ze door particulier initiatief ontstane liga wordt gefinancierd uit contribu ties van een half millioen leden. De luchbescherming is er thans ook wet telijk geregeld. In Rusland is een, jn samenwerking met de regeering opgerichte, vereeni- ging voor luchtbescherming met ca. 13 miljoen leden. (Ossoaviachim). Italië heeft de „Milizia voluntaria per la sicurezza nazionale", een vrij willigerscorps voor de nationale vei ligheid tot taak gekregen om onder militaire leiding de luchtbescherming te verzorgen. Op 5 Maart 1934 werd ook in Italië een wettelijke regeling van kracht. I Denemarken heeft een, door de re geering ingestelde, uit civiele en mi litaire deskundigen bestaande, „Stu diecommissie voor bescherming der burgerbevolking tegen gasaanvallen". In Zwitserland is op 29 Sept. 1934 de wettelijke organisatie der luchtbe scherming een feit geworden. In Nederland werd in 1932 inge steld, een „Interdepartementale Com missie" om de Regeering te adviseeren in zake een wettelijke regeling van de luchtbescherming. Deze commissie heeft in. het begin van het jaar 1934 haar rapport aan de Regeering aange boden. In 1933 is opgericht de op particu lierinitiatief steunende, „Studieveree- niging voor Luchtbescherming" met een orgaan „Luchtgevaar" (inaand- tijdschrift voor de verbreiding van de kennis der luchtbeschermings maatregelen ten behoeve der burger bevolking). Sinds 1931 bestaat ook de door het departement van Defensie uitgegeven „Leidraad Luchtbeschermingsdienst", bestemd voor de Burgemeesters. Deze laatste „Leidraad" geelt den Burgemeesters een algemeen richt snoer hoe in de gemeenten de lucht bescherming ter hand te nemen. Het nemen der maatregelen voor de bevolking in zijn geheel, geschiedt onder algemeene leiding van den Bur gemeester, die de organisatie en de uitvoering overdraagt aan een Hoofd Luchtbeschermingsdienst. Alvorens U over de te nemen maat regelen zelf te spreken wil ik trach ten een antwoord te geven op de vraag „Weten we een of ander van den aard van het gevaar, waaraan wij tijdens een luchtaanval zullen blootstaan' Zekerheid daaromtrent, hebben we jammer genoeg niet. Hadden wij die dan zouden de voorbereidende be schermingsmaatregelen veel kunnen worden vereenvoudigd. Thans zullen we met meerdere mogelijkheden re kening moeten houden. Militaire deskundigen meenen om trent den aard van het gevaar wel een en ander te kunnen voorspellen. Volgens hen zullen wij met drie soorten van strijdmateriaal rekening hebben te houden, n.l. Brandbommen, Brisant of scherfbommen en Gasbom men. De eerste soort zal in de toepassing een eerste plaats innemen, daar de uitwerking van deze, de brandbom men dus, het meest effectief is. Ook scherfbommen eventueel met gas ge combineerd zullen we kunnen wach ten. Tegen de laaste soort, gasbommen dus, zullen we ons in ieder geval wel moeten wapenen, het effect van deze soort zal echter veel geringer zijn dan van de beide eerste soorten. Volgens de meening van deskundi gen n.l. geeft de toepassing van gas bommen bij een windsnelheid Van meer dan 5 meter per seconde een te gering resultaat, daar de gasconcen- tratie onvoldoende wordt om het ge- wenschte effect te bereiken. Naar ik meen te weten, hebben we in Nederland maar gemiddeld 60 da gen op een heel jaar dat de weersge steldheid voor opereeren met gasbom men geschikt is. Het verlies-cijfer aan dooden ten gevolge van het gas was aan het eind van den oorlog teruggeloopen tot ca. 2—4%. En aan de fronten waren de omstandigheden vanzelfsprekend ge heel anders als ze bij een luchtaanval voorkomen. Bovendien, niet alle gassen zijn ge schikt om uit vliegtuigen te worden gebruikt. Slechts een gas als het mos terdgas komt daarvoor in aanmerking. De andere gassen zijn te licht of te weinig giftig om voldoende effect te kunnen sorteeren. Ook mag worden aangenomen dat de bestaande ver bodsbepalingen 't gebruik van gas als wapen zeker zullen remmen. En hoewel de aanwezigheid van een industrie als de leder- en schoenen- fabricage voor een vijand aanleiding zou kunnen zijn om Waalwijk als doel van een luchtaanval te gebruiken, be hoeft er bij afwezigheid van speciale gevaaraantrekkende objecten geen groote vrees voor een rechtstreeksche aanval op onze plaats te bestaan. Daartoe zullen er in de eerste plaats spoorbruggen, de electrische-centrale e.d. "worden gekozen. Daar we echter geen zekerheid daar omtrent hebben zullen wij de voorbe- reidene beschermingsmaatregelen niet achterwege mogen laten en dus vol doende aandacht moeten schenken aan dc mogelijkheid van het gebruik van brand- en brisantbommen, en in ge ringere mate aan gasbommen. Over de wijze waarop wij ons te Waalwijk tegen deze bomaanvallen zullen kunnen beschermen daarover een volgende maal. P. G. VAN VLIET. Hoofd Gem. L. B. D., Waalwijk. Frankrijk en Italië. De betrekkingen tusscht-n Frankrijk en Italië woiden steeds meer vriend schappelijk, en men verwacht dat het bij het a s. bezoek van Laval aan Rome dan ook tot een o'ficieele vriendschapsverklaring zal komen Senator Bérenger, die langen tijd te Rome was om het bezoek van Laval voor te bereiden, verklaarde dat niets deze toenadering meer in den weg staat. Naar de beslissing in den Gran Chaco. De Paraguaansche troepen hebben opnieuw de terugtrekkende Bol i v i aansche troepenmacht aangevallen en wel op twee fronten, teneinde door een vernietiging van het l'.oliviaansche front een einde aan den strijd te maken. Men hoopt dit te bereiken, zoodra men de operatie basis van het Boli vtaansche veldleger, Villa Montes, heeft bezet De R.K. Leergangen te Tilburg. Bij het Afdceltngsonderzock der Tweede Kamer van de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen voor het dienstjaar 1935 verklaarden blijkens het Voorloop g Vers lag. verschillende leden, dat hei >p hen een vreemden indruk maakt, dat het subsidie van de Nederland- •.che Handelsboogeschool te Rotter dam niet is verminderd, terwijl op het subsidie aan de R K. Leergangen e Tilburg wel is gekort Minister Marchant verklaart, da het verband, dat verschillende leden blijkbaar zien tusschen beide bedoelde subsidies hem niet duidelijk is. Ver mindering van het subsidie aan de R K. Leergangen komt hem gemoti veerd voor op grond van de uit komsten der leergangen over vorige jaren In het jaar 1933 bijvoorbeeld hedroeg h-1 voordeelig saldo rond I 2136 Een vermindering van h**' subsidie met 10 pCt. (dus tot f 30.1 00, acht de Mini9ier dan ook mogelijk Beperking van keurings- en sluchthuisrechten. De regeering wil de winsten gaan beperken, die een aantal gemeenten maken op keurloonen volgens de Vleeschkeuringswet en op slachthuis rechten. Tot dat einde hebben drie ministers die van sociale zaken oecono- mische zaken en binnenlandschr- zaken een wijziging van art 20 van de Vleeschkeuringswet voorgesteld Zij wordt wenschelijk geacht om tege cnoet te komen aan rechtmatige grieven van slagers tegen de bestaande regelingen. De eerste grief is volgens de memorie van toelichting, dat in verschillende gemeenten de keurloonen z< o hoog zijn. dat de dienst een bron van belangrijke inkomsten is voor de gemeente. .Daardoor wordt een be langrijk voeding-middel zwaarder belast dan noodig is en worden de bedrijfslasten van de slagers onnoodig opgevoerd Een tweede grief, die de ministers gegrond oordeelen, is dat de plaatse lijke slagers een moeilijke concurrentie ondervinden als gevolg van de om standigheid, dat in een aantal ge meenten keuringen voor zekere ondernemingen tegen verlaagd tarief worden verricht en dat vleesch, afkomstig van die ondernemingen en verder van slachtdieren, die in die gemeenten voor export zijn geslacht, tegen een veel lager loon, dan het loon voor de gemeentelijke keuringen, in het verkeer ter plaatse wordt WIST VAN PIJN QEEN RAAD MEER. Da kleins dosis verdreef rheumatische pijn en houdt hem er al jaren vrij van. «Terwijl ik hard moet werken voor mijn bestaan, moest ik entiele jaren geleden verscheidene weken het hed houden, van pijn niet wetende waarheen ik mij zou richten. Een oude vriend raadde mij Kruschen Salts aan. Ik kocht een flacon van fl.öO en volgens de gebruiksaan wijzing nam ik, zonder éénmaal te vergeten, steeds 1 lepeltje in. Zoo doende heb ik in een goed jaar 4 5 flacons Kruschen Salts gebruikt en wist van geen pijn meer af. Om nu direct te zeggen, ik ben er van af, durfde ik nog niet goed. Maar daar ik er nu al enkele jaren niets meer van af weet, mag ik niet nalaten Qmijn oprechten dank te brengen voor mijn herstel.A. v. L. den H. Kruschen Salts spoort nieren en ingewanden aan tot geregelde wer king, zoodat schadelijke afvalstoffen, die de rheumatische pijnen veroor zaken, op natuurlijke wijze uit het lichaam verwijderd worden. De «kleine, dagelijksche dosis« zal U nwendig zuiver houden. En in een «schoon» gehouden lichaam is geen plaats voor rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiwet op de flacon, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amslerdam voorkomt. gcbiacht. Voor die gevallen wordi een nader keurloon voorgeschreven, waardoor hei vleesch in de gemeente uuiform wordt belast. Ue tegemoetkoming aan de eerste grief omtrent de te hooge keurloonen, heeft in het onderwerp nog een ver- lengsiuk. .Het komt voor, dat ook slachthuizen belangrijke winsten op leveren Hiertegen bestaat heizeltde bezwaar ais legen de winsten mei keurloonen", aldus mede de toelichting iot het voorgestelde nieuwe vieidt lid van art. 20, luidende: .De op brengst van de keurloonen en van d< slachihuisrechten mag de kosten van den dienst met niet meer dan een zeer maiig bedrag overtreffen", Nederland op de wereldtentoonstelling te Biussel. De Belgen schijnen verzot op wereldtentoonstellingen. De groote expositie le Antwerpen, ter gelegen ncid van het eeuwfeest van den legenwoordigen Belgischen staat iig> nog slechts enkele jaren achter ons en reeds is men bezig aan de voor. bereiding van een nieuwe internatio. nale tentoonstelling, ditmaal te Brussel. Over het nut van wereldtentoon stellingen in den tegenwoordigen tijd zoa heel wat te zeggen zijn Vooral a s men daartegenover de p riodc plaatst, waarin dit soort tentoon stellingen is geboren Nationale exposities waren reeds in de acnttiende eeuw in Engeland en Frankrijk in zwang Van 1798 tot 1849 zijn te Parijs niet minder dan 9 nationale tentoonstellingen gehou den Uil deze nationale tentoon stellingen zijn de internationale ge- boren. De eerste expositie van dezen aard werd in 1851 te Londen ge houden. het land waar de industriali satie den grootsten voortgang had gemaakt en dat er derhalve de grootste behoefte aan had koopers voor zijn producten te verzamelen. riet is n.l. een typisch ve-schiinsel, dat de agrarische voortbrengselen worden gehaald in het land van oorsprong, doch dat industrieele producten moeten worden .gepous seerd". De reclame in haar uitge- breidsten vorm is een sequeel van de industrialisatie. De eerste wereldtentoonstellingen droegen daarom tevens het karakter van een internationale markt, waar koopers en verkoopers samenkwamen, üe moderne ontwikkeling van de communicatiemiddelen en de opkomst van het jaarbeurswezen hebben het oorspronkelijke karakter der wereld tentoonstellingen echter aangetast en het oeeonomische dotl naar den achtergrond verschoven. Meer en meer is de wereldtentoonstelling een .show" geworden, die de menschen van het land een globalen indruk van eig^n en anderer kunnen geeft. Aan een bevordering van het goederen vervoer moet men, vooral in dezen tijd van handelsbelemmeringen en valuta - moeilijkheden maar niet te veel denken. Het ko9t soms zelfs moeite, de inzendingen voor de jaarbeurs door het net van contin genteeringsmaatregelen te doen pas seeren. Toch blijft deze goede kant van de wereldtentoonstellingen bestaan, dat zij de goede verstandhouding tusschen NORTH STATE de nauën kunnen bevorütrtn. Het is daarom verheugend, dat Nederland, ondanks bezwaren van finantieelen aard het volgende jaar te Brussel zal uitkomen. Wij hebben reeds mede gedeeld, dat aan ir. D Roosenburg ie 's Gravenhage het omwerpen van een plan voor een Nederlandsch paviljoen is opgedragen De Diesellreinen. Bij de behandeling der Water staatsbegrootingin oe Tweede Kamer is uitvoi rig gesproken over het spoorwegbeleid der regeering. De minister, ir. Kalff. heeft bet volgende gezegd over de kwestie der Diesel lreinen Spr. heeft geen schuld aan de Dieseltreinhistorie. Inzake de Die sellreinen was beslist, voordat spr. bet voorrecht had, op deze plaats te zitten. Hij durft niet te zeggen, of hijzelf de Diesellreinen zou heb ben aangeschaft. Maar men zij voor zichtig met verwijten. De directie heeft zoo voorzichtig mogelijk ge kozen en heeft bij twee verschillen de zaken Dieselmotoren gekozen De spoorwegen hebben eerlijk be kend, dat ook bij hen fouten zijn begaan, maar zij hebben dit op een overdreven wijze gedaan. Men meende dat deze fouten de eenige oorzaak waren, bij het onderzoek zijn fabi icagefouten van de motoren gebleken, in verband met optreden van trillingen dooi toerentallen. De directie heeft bewust het risico van de proef aanvaard. Deze heeft een grooten tegenval er opgeleverd Maar vast staat, dat de fabrikant grooten- det'ls de reparatiekosten moet he ialen. In de eerste plaats is dal Maybnch. Men behoeft niet voor moeilijkheden met den leverancier te vreezen, want de oogen van allerlei landen zijn op hem gevestigd om te zien, hoe het afloopt. Van millioenen schade voor de spoor wegen is geen sprake. Spr. denkt zeis van geen tonnen. Maar al ware het wel zoo, men bedenke dat een Dieseltrein Amsterdam Eindhoven in een jaar f 20.000 besparing op levert. De directie meende, de proef met de Dieselelectrische tractie te moeten nemen en daarom kon zij geen nieuw stoommateriaal nemen, dat veertig jaar duurt. De N,C.D. en de kleine boeren. In verschillende streken rond Maas en Waal is, gebruik makend van de ontevredenheid der kleine boeren een afscheidingsbeweging legen den N.C.B. (Noordbrabansch Christelijke Boerenbond) gaande. Op een vergadering te Oss waar schuwde de heer Van Haren, secre taris van het hoofdbestuur van den N.C.B. te Tilburg, voor deze afschei ding. Hij legde er den nadruk op, dat de N. B. Chr. Boerenbond on schuldig is aan de crisismaatregelen van de regeering. Voorts meende hij, dat de actie van de kleine boeren geïnspireerd wordt doords. Kersten, die op deze wijze poogt, het protes tantisme over Nederland te doen zegevieren. De werkloosheid. Bij 10t»2 organen van de openbare arbeidsbemiddeling stonden op 24 November 1934 in totaal 373,555 werkzoekenden ingeschreven, Hier van waren werkloos 354,039 perso nen. Op 10 Nov. 1934 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 358,118. Hiervan waren werkloos 330.312 personen. Het aantal inge schreven werkzoekenden is van 10 tot 24 November gestegen met 15,437. Vergeleken met het overeenkoms tige tijdstip van het vorig jaar, wijst het aantal ingeschreven werkzoe kenden een stijging aan van 28,610. De mariniers naar de Saar. Het Nederlandsche contingent mariniers voor het Saargebied, 300 man sterk, zal 20 dezer uit Rotter dam vertrekken. DR UN EN. Up Dindag 18 Dec. des avonds 7'/a uur, zal in de zaal der Meisjescongregatie een vergade. ring gehouden worden voor de leden der Vakvereeniging, alwaar als spre ker zal optreden de heer Mulders, lid van het hoofdbestuur. Naar ons wordt medegedeeld, zal begin Januari 1935 een Missie tentoonstelling worden gehouden door den Missienaaikring. J.l. Zondag werd door de 16 aspirantleden der Jongenscongregatie de plechtige opdracht gehouden. Om 5 uur in de kerk bij de verschillende oefeningen hield kapelaan Vogels een predikatie, waarin hij de diamanten jubilarissen A. van Dommelen en A Robben en den gouden jubilaris J. B. Verhoeven hulde bracht. Ook in de Meisjescongregatie werd de opdracht vernieuwd en enkele nieuwe leden aangenomen. 's Morgens was eerst een alge meene H. Communie voor beide Congregaties, terwijl de avond in gezelligheid in het Patronaat werd doorgebracht. Dinsdagnamiddag werd in de Meisjescongregatie een algemeene vergadering gehouden voor de leden van den Boerinnenbond D run en-— Elshout, waarbij ook de geestelijke adviseur kapelaan Vogels tegen woordig was. Door mej. Cammert werd een lezing gehouden over een reis door haar gemaakt naar Denemarken, alwaar zij o.m. de Hoogeschool voor boeren en boerinnen had bezocht. Deze reisbeschrijving werd toegelicht m.-t lichtbeelden. Hierna had een bespreking plaats ovei het houden van een ontwikke lingscursus voor de jongere en een cursus in ziekenverpleging en voe ding voor oudere leden. Ook werd een voorstel gedaan om 't volgend jaar een landbouwhuishoudcursus te houden. Beide voorstellen hadden de volle belangstelling der leden. De presidente dankte mej. Cam mert voor haar duidelijke, prettige, doch v.-oral leerrijke causerie, waar over alle leden ten zeerste waren voldaan. Hi rna had sluiting plaats. In de zaal van het Jongens patronaat had deze week't afscheid plaats van Br. Ignatius, die zooals wij reeds mededeelden naar Haterl wordt overgeplaatst. Pastoor Goos- sens dankte Br. Ignatius voor alles wat hij gedurende 17 jaren voorde jeugd, voor de Congregatie en voor de gymnastiek heeft gedaan. Z.Eerw. wenschte hem het beste toe in zijn nieuwe standplaats. Hierna volgde een tractatie voor de jongens. Zeer onder den indruk nam B Ignatius met een handdruk afscheid van zijn jongens. Onder het vee alhier heerscht het zgn. schurft. In een speciaal daarvoor bestemd gebouw wordt deze besmettelijke ziekte door de inwerking van een soort gas be streden. Op 28 Januari a.s. zal voor de leden van de R.K. W. V. een algpmeene vergaderii g gehouden worden, alwaar als spreker zal optreden Pater Henricus. CAPELLE. De gemeengde zangver. ,,'t Rozeknopje" hield j.l. Woensdag avond half acht in het café van Mej. Wed. A .v. d. Haart aan de Nieuwe- vaart haar jaarvergadering, welke goed bezocht was. Bij afwezigheid van voorzitter en vice-voorzitter stond de vergadering onder leiding van den heer G. A. S. de Bas, die de bijeenkomst met een kort welkomstwoord opende en daarna het woord gaf aan den secretaris, den heer E. Colet, tot voorlezing der notulen van de vorige vergadering, welke on gewijzigd werden goedgekeurd. Hierna bracht de secretaris een keu rig verslag uit omtrent den toestand der v^reeniging, waaruit bleek, dat deze gunstig genoemd mag worden. Het aantal leden, dat momenteel 39 bediaagt, is dit jaar met 15 toegeno men. Uit het financieel verslag van den penningmeester, den heer M. H. van Dongen, bleek, dat de kas sloot met 'n batig saldo. De rekening en verant woording werden nagezien door Mej C. Dekkers en den heer H. Kommers cn in orde bevonden, waarna een en ander onder dankzegging aan den pen ningmeester voor zijn goed beheer wordt goedgekeurd. Eei loten werd de uitvoering te hou den in de laatste helft van Januari 1935 in de zaal van den heer L. F. v. Don- gen. Nadat bij de rondvraag nog verschil lende zaken besproken waren o.m. om actie te voeren tot het winnen van nieuwe donateurs en het vormen van een fonds door de werkende leden tot een bezoek aan de wereldtentoonstel ling te Brussel, werd het oudste lid der WsvGOED

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6