meent, al eens bezig geweest de be langhebbende boeren tot een bespre king bijeen te roepen om een oplossing te vinden. Maar daar is toen weinig van terecht gekomen. Spr. zal aan deze aangelegenheid nog eens zijn bijzon dere aandacht schenken. De heer v. Drunen vraagt nog, hoe het zit met de pachtvergoeding aan pachters van gemeentegrond, die voor werkverschaffing in gebruik zijn ge nomen. De Voorzitter zegt, dat bij de open bare verpaching is medegedeeld, dat, ingeval een verpacht perceel voor werkverschaffing zou noodig zijn, er dan geen andere vergoeding zou wor den gegeven dan een evenredige ver mindering der pachtsom voor den tijd dat de pachter niet de beschikking had over dat perceel. Zij kunnen zich voor deze teruggaaf wenden tot den gemeente-opzichter, die het gemeentebestuur adviseert. De heer v. Drunen herinnert verder aan het adres van bewoners van den Keiweg over verlichting. In deze vergadering zouden B. en W. met voorstellen komen. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. hadden beloofd in een der volgende vergaderingen met voorstellen te ko men. Aanvankelijk stond het reeds op de agenda van deze vergadering, want een en ander is reeds breedvoerig door B. en W. besproken, maar later zijn er nog andere plannen voor de hei op het tapijt gekomen en leek het B. en W. beter in de volgende vergadering alles gelijktijdig te behandelen. Voor de be woners is dit geen bezwaar, want een eventueele verlichting zou er toch van dezen winter niet meer kunnen komen. De heer v. Drunen wijst er op, dat er weer een nieuwe boerderij op de hei is aanbesteed. Het zou z.i. toch jammer zijn als men bij het bouwen niet wist of er ook electrisch licht zou komen, anders moet men even later weer aan het breken voor den aanleg. De Voorzitter mag nog niet op de plannen vooruitloopen, maar vóór Fe bruari komt de raad nog bijeen om over deze kwestie te beslissen; dan is de bouw van de boerderij nog niet zoo ver on Han er altijd met een aanleg nog rekening worden gehouden. De heer v. Drunen zegt, nog een kleine aangelegenheid te willen be spreken betreffende een weduwe met 3 kinderen, doch zal dat liever tot de geheime zitting bewaren. De heer W. v. d. Wiel zegt, van de kasteleins te hebben gehoord, dat de vermindering van belasting voor hen nog niet is doorgevoerd. De Voorzitter antwoordt, dat de ge meente hierin geen schuld heeft. Na uitvoerige correspondentie hierover is van den Minister van Finantiën be richt ontvangen, dat de lagere belas ting zal geheven worden. Intusschen zijn de aanslagen gewoon geheven en ook betaald moeten worden, maar deze zullen na reclame worden terugbe taald. De heer W. v. d. Wiel zegt verder, de Molensteeg niet wat kan worden opgeknapt met de oude steenen die uit de Torenstraat komen en of daar niet een lichtpunt kan worden bijgeplaatst. De Voorzitter zal de kwestie van het lichtpunt nader overwegen. Het op knappen met de oude straatsteenen zal niets uithalen, want de oude klinkers die niet meer in de Torenstraat zelf gebruikt kunnen worden, zijn niets meer waard. Maar men weet, dat B. en W. hun hart verpand hebben aan de wegenverbetering en dat er dus van zelf ook aan de Molensteeg aandacht zal worden besteed. Dhr. W. v. d. Wiel zegt verder dat 't dat de arbeiders in de werkverschaf fing in dezen tijd nu ze ƒ1.kolen- toeslag krijgen, op een andere manier weer minder krijgen. Het lijkt wel of ze dien 1.er niet bij mogen heb ben. De Voorzitter zegt, dat het hem niet opgevallen is, dat deze arbeiders nu minder zouden verdienen en moet dat ook betwijfelen. De berekening van hun loon geschiedt aan de hand van de opgemeten hoeveelheid verwerkte grond. De heer W. v.: d. Wiel zegt verder, meten alleen aan den opzichter is overgelaten en of deze niet door hoo- gere instanties gecontroleerd wordt. De Voorzitter heeft nog nooit een enkele klacht hierover vernomen, of schoon men toch anders met alle mo gelijke klachten bij hem komt. Anders zou deze aangelegenheid zeker worden onderzocht, desnoods zou spr. de Heide Maatschappij laten opmeten. De heer W. v. d. Wiel zegt, nog ver nomen te hebben, dat een terrein van 100 M. te diep is uitgegraven en er nu de grond weer op teruggebracht moet worden. Spr. vraagt of dat alles onder controle staat van den gemeente-op zichter. De Voorzitter antwoordt, dat zulks geheel onder controle staat van de Heide Maatschappij, die aangeeft hoe veel moet worden afgegraven. Er is spr. niets van bekend dat een perceel te diep is afgegraven en mogelijk is dat ook doelbewust gebeurd om er later goeden grond bovenop te brengen. Verschillende raadsleden, o.a. de heeren v. Delft, v. d. Wiel en v. Dru nen komen hierna met klachten over het gevaar voor voetgangers op den provincialen weg door Drunen. Ver schillende frappante staaltjes worden er verteld over het optreden vooral van de fietsers, die ten onrechte mee- nen dat de berm-bestrating ten Zuiden van den weg een fietspad is. Als des avonds de fabrieken in Waalwijk uit zijn en de groote kluchten fietsers van Nieuwkuik en Vlijmen komen door Drunen, soms met een heele rij naast elkaar, dan weten de voetgangers een voudig niet waar ze loopen moeten om niet ten onderstboven gereden te wor den. Aangedrongen wordt op een streng optreden door de politie. De Voorzitter hoopt dat de tijd niet ver meer af zal zijn, dat er een oplos sing voor dezen toestand gevonden wordt en de voetgangers over een vei lig wandelpad zullen beschikken. Voor- loopig kan hij echter niet beter raden dan zooveel mogelijk rechts van den weg te houden. De politie heeft reeds verschillende verbaals opgemaakt, doch kan niet overal tegelijk zijn. Wethouder van Halder hoopt, dat de tramrails spoedig zullen worden op gebroken, dan kan de provincie aan de Noordzijde een breed, dubbel fiets pad aanleggen en de Zuidzijde kan dan voor voetgangers bestemd worden. Hierna sluit de Voorzitter de open bare vergadering en gaat de raad over in geheime zitting ter behandeling van de punten: 12. Verzoek om vermindering van schoolgeld over 1933 of 1934. 13. Verzoek om ontheffing hondenbe lasting 1934. LOON-OP-ZAND. De overdracht van grond te Loonopzand. Verbetering van BergstraatMgr. Volder straat en Gasthuisstr. (Loon) 15.000 voor een burge meester swoning. Oprui ming van krotwoningen. Subsidie voor een nieuw Gasthuis. De bezoldiging der veldwachters. De raad der gemeente Loonopzand vergaderde Woensdagavond ten raad- huize onder voorzitterschap van bur gemeester Mallens. Secretaris de heer M. A. v. d. Wee. Aanwezig alle leden. Aan de orde: 1. Vaststelling der notulen der vo rige vergadering. Zonder opmerkingen worden de notulen gearresteerd. 2. Ingekomen stukken. Hieronder zijn de goedkeuring van het raadsbesluit tot conversie van geldleeningen; tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst; lot het vaststellen van een verordening op de praecario-rechten; tot machti ging van B. en W. tot het aanteekenen van beroep tegen den aanslag in de Omzetbelasting. Procesverbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. Boeken en kas zijn in orde bevon den. De Voorzitter heeft de raadsleden, naar aanleiding van het verzoek van den heer Nijkamp bij de behandeling der begrooting, een staat van schul den der gemeente doen toekomen, waarop hij thans een korte toelichting geeft. De heer Nijkamp vraagt of er geen gelegenheid is een nog loopende 7 leening te converteeren. De Voorzitter zegt dat deze leening niet voor conversie in aanmerking komt. B. en W. hebben daartoe wel pogingen aangewend, doch de betrok ken maatschappij wenscht aan het be slaande contract vast te houden en het abnormalë te handhaven. Winkelsluiting. 3. Voorstel inzake wijziging der verordening op de Winkelsluiting. De Minister heeft in overweging ge geven in de verordening eenige wijzi gingen aan te brengen. Daarnaast is het voor de rechtsgel digheid der verordening noodig, dat deze wordt vastgesteld op een datum, vallende na 15 October (datum van het inwerkingtreden der wijzigings wet). De Minister kan niet instemmen met de uitbreiding der verkoopgele genheid tot 6 uren ten aanzien van winkels waarvoor een vergunning in gevolge de Drankwet is verleend en sigarenwinkels. Waar de Minister dit standpunt heeft ingenomen, zal het niet mogelijk zijn deze bepaling te handhaven en zullen deze categorieën van winkels op Zondag slechts vier achtereenvol gende uren geopend mogen zijn. Voorts worden enkele minder be langrijke wijzigingen geëischt. De raad gaat met de wijzigingen ac- coord en stelt de verordening opnieuw vast. Overdracht grond. Schrijven van Ged. Staten inzake overdracht van het terrein, waarop vroeger de ondewijzerswoning stond, aan het R.K. Kerkbestuur te Loonop zand. Ged. Staten schrijven dienaangaan de, dat hun uit een ingesteld onder zoek is gebleken, dat de ligging van het perceel zoodanig is, dat het voor de gemeente wel degelijk waarde heeft, ook al zou het met het oog op het aan zien der Kerk niet voor bouwterrein in aanmerking kunnen komen. Verder memoreeren zij, dat de Gasthuisstraat een voor eenige jaren nieuw aangelegden weg is, welke langs een smal straatje verbinding heeft met den Provincialen weg van Loonopzand naar Tilburg. Bij eventu eele verbetering van deze verbinding zou het over te dragen perceel wel licht als ruilobject kunnen dienen. Tevens merken zij op, dat in arti kel 16 van de Begrafeniswet is bepaald dat geen begraafplaats (volgens toe lichting ook geen uitbreiding daar van) mag worden aangelegd dan op een afstand van 50 M. van elke be bouwde kom eener gemeente, zoodat uitbreiding van het Kerkhof hier ter plaatse in strijd zal zijn met de wet. Op grond van het vorenstaande noodigen Ged. Staten uit het vorenbe doelde besluit in te trekken, waartoe B en W. een voorstel doen. De heer Nijkamp heeft weinig meer over deze zaak te zeggen, daar er in de vorige vergadering wijd en breed over gesproken is. Naar spr. meent, heeft de raad geen rekening te houden met het voornemen van den pastoor om den grond voor begraafplaats te bestemmen. De heer Snoeren is het hiermede volkomen eens. Spr. kan niet meegaan met de redeneering van Ged. Staten, dat het perceel noodig is voor straat- uitbreiding. Volgens spr. zal deze grond nooit als ruilobject kunnen gel den. Spr. vermoedt dat Ged. Staten verkeerd over de zaak zijn ingelicht en hij stelt voor het besluit te hand haven. Weth. v. Lier meent dat er een ver gissing in het spel is. Het gaat n.l. niet over het geheele perceel van pl.m. 7 A., maar slechts over een gedeelte daarvan. Juist het deel dat de gemeen te noodig heeft voor verbreeding van Gasthuisstraat en Tuinstraat, is niet in het geding. Bovendien valt van het perceel af de scherpe N.W. hoek, zoo dat er slechts een klein deel overblijft dat aan de kerk dient te worden over gedragen. Ged. Staten hebben volgens spr. een verkeerden indruk van de si tuatie, daar de gemeente van het ter rein kan behouden wat zij noodig heeft. Spr. wijst er op dat het Kerk plein vroeger slechts aan één zijde aan den openbaren weg grensde en thans aan drie zijden. Voor het aan zien der monumentale kerk zou het veel beter zijn als het betrokken per ceeltje bij het Kerkplein getrokken zou worden. Waarschijnlijk heeft het perceel vroeger altijd bij de kerk ge hoord, daar de grensscheiding slechts 3 M. van den toren verwijderd is. Het zou toch wel vreemd zijn als de kerk juist op de grensscheiding van twee perceelen gebouwd werd. Spr. wil het besluit handhaven en Ged. Staten verzoeken zich nog eens opnieuw van den toestand op de hoogte te stellen. De Voorzitter zegt dat de raad in derdaad geen rekening heeft te hou den met het voornemen van den pas toor om den grond tot begraafplaats te bestemmen. B. en W. hebben daar echter wel mee te maken, daar zij de vergunning tot het maken van deze begraafplaats zouden moeten weige ren. Spr. houdt vol dat de grond als ruil object kan dienen en hij geeft de ver zekering dat Ged. Staten zeer goed in gelicht zijn. Het verbaast spr. dat wethouder v. Lier thans met bezwaren naar voren komt, terwijl hij B. en W. daarvan niet in kennis heeft gesteld. Nu staat op de agenda dat het voorstel om aan bet verzoek van Ged. Staten te vol doen, van B. en W. is. Dat zou niet gebeurd zijn als de heer v. Lier in de vergadering van B. en W. van zijn standpunt had blijk gegeven. De Voorzitter merkt voorts op dat steeds over overdracht van het gehee le terrein is gesproken; heeft de kerk niet het geheele terrein noodig, dan kan de zaak anders bekeken worden. Men blijft echter staan voor het feit, dat de gemeente een terrein zou ca deau geven, dat ze straks zelf zou kunnen noodig hebben. Spr. vermoedt dat Ged. Staten dit verzoek gedaan hebben om te voorko men dat zij hun goedkeuring aan het raadsbesluit zullen moeten onthou den. Spr. zegt dat aan Ged. Staten be halve het raadsbesluit ook een uit treksel uit de notulen is verzonden, zoodat dit college volkomen correct is ingelicht. Na hun eigen onderzoek hebben Ged. Staten echter besloten het besluit niet goed te keuren. Spr. wil het geheel aan den raad overlaten het besluit al of niet te handhaven, hij geeft alleen den raad dit niet te doen. Weth. v. Lier merkt nog op dat in de laatste vergadering van B. en W. r.iet meer over het punt gesproken is, dat althans de meeningen niet ge vraagd zijn. Ook in den raad is vol gens spr. gezegd dat niet het geheele perceel bedoeld was. De Voorzitter: U vergist zich. Er is in B. en W. besloten den raad voor te stellen op het verzoek van Ged. Staten in te gaan. Indien u het daarmede niet eens was, had u toch kunnen tegen stemmen. In den raad is alleen gezegd dat de gemeente het stuk zou kunnen behouden, noodig voor het afsnijden van den scherpen straathoek, dit is ook in het besluit vermeld. Het voorstel-Snoeren wordt hierna in stemming gebracht en met 123 stemmen aangenomen; tegen de hee ren v. Nieuwstadt, v. d. Horst en Vrin- ten. Verlof aan leden van den B.V.L. 5. Voorstel om aan het gemeente personeel, dat lid is van den Bijzonde ren Vrij willigen Landstorm en dat ge volg zou geven aan een eventueelen oproep van de Regeering om vrijwillig onder de wapenen te komen, het daar toe vereischte verlof te verlecnen. Door de Regeering is bepaald, dat Rijkspersoneel, hetwelk lid is van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm en dat gevolg zou geven aan een even tueelen oproep van de regeering om vrijwillig onder de wapenen te komen, geacht zou worden zijn ambtelijke werkzaamheden op wettigen grond t*> verzuimen. Tevens wordt daarbij bepaald dat het vorenstaande niet zal gelden voor ben, die behooren tot een categorie van dienstplichtigen, die in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere bui tengewone omstandigheden niet of voorloopig niet aan een buitengewone oproeping in werkelijken dienst be hooren te voldoen. Ged. Staten verzoeken te willen be vorderen dat voor het personeel in dienst der gemeente eenzelfde beslis sing worde genomen. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten. Dit voorstel wordt aangenomen. Verbetering van straten. 6. Voorstel tot verbetering van en kele straten. Bij de behandeling der gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1935 zegden wij toe, met voorstellen te zul len komen inzake de verbetering van enkele straten in deze gemeente en deelden wij mede, dat plannen dien aangaande in een gevorderd stadium van voorbereiding waren. Sedertdien hebben deze plannen, aan de hand van de door den gemeen te-opzichter gegeven becijferingen, meer vasten vorm gekregen en thans stellen B. en W. voor tot de noodza kelijke verbetering van de navolgende straten te willen besluiten De Bergstraat te Loonopzand. Over een lengte van 300 M. te reke nen vanaf de Kerkstraat, achten B. en W. het noodig deze straat te rioleeren en van trottoirbanden te voorzien. Met deze voorziening houdt de ver- hrecding van het wegdek tevens ver band, waartoe 45000 stuks straatklin kers zijn aan te koopen. Het rioolwater zal worden afgevoerd naar een ten Westen van het huis van A. Schellen te graven sloot, welke zijn uitmonding nabij de drainagevelden zal vinden. Voor het graven van dezen afvoer- sloot, welke ter lengte van 50 M. zal worden gedoleerd, is bereids de toe slemming van de betrokken eigenaren verkregen. Het riool zal verder verbonden wor den met dat van de Kerkstraat, zoo dat het mede tot ontlasting daarvan, speciaal nog voor wat het water van den H. Steenweg aangaat, kan dienen. Met inbegrip van de noodige riool- putten, straatkolken enz. worden de kosten dezer werkzaamheden begroot op 4000. De Mgr. Volderstraat te Kaatsheu vel en de Gasthuisstraat te Loon-op- Zand. Voor zoover de Mgr. Völkerstraat nog niet is verbeterd, achten B. en W. het, zulks met het oog op den slech ten toestand van dezen weg, alleszins noodzakelijk, dat met de beklinkering van het resteerend gedeelte, voor zoo ver op de begrooting voor het jaar 1935 daarvoor niet reeds gelden zijn uitgetrokken, wordt voortgegaan, waarmede, voor den aankoop van 180.000 klinkers, een uitgaaf van 3240.gemoeid zal zijn. Ook voor het gedeelte van de Gast huisstraat te Loonopzand, grenzende aan de Schoolstraat, waarover bü de begrootingsbehandeling is gesproken, hebben B. en W. zoodanige beklinke ring, ter lengte van 250 M. toen, zij 't dan ook voor het jaar 1936, in uitzicht gesteld, doch stellen zij thans voor daarvoor ook thans de gelden, ten be drage van 2700.te voteerenvoor den aankoop van 150.000 straatklin kers. De Vaartstraatgrenzende aan de Verlengde Hoofdstr. te Kaatsheuvel. Met het oog op de bebouwing dezer straat en de eischcn, welke het ver keer ter plaatse, in verband met den in den weg voorkomenden bocht vraagt, achten B. en W. het noodzake lijk dat het riool, zulks vanaf 't eind punt, 200 M. wordt doorgetrokken en dat de straat aan de zijde van de hui zenrij (Zuidzijde) van trottoirbanden wordt voorzien. Tegelijk daarmede zal het wegdek worden verbreed, waartoe de aankoop van 30.000 staatklinkers noodig is. Verder is het, teneinde den bocht in den weg meer passend aan 't drukke verkeer te maken, noodig, dat pl.m. 50 M2. grond wordt aangekocht, om de ter plaatse noodzakelijke ver- hreeding van den weg tot stand te kunnen brengen. Over den grond, wel ke langs de straat verlangd wordt en r.oodig is, kan, overeenkomstig de toe zegging van den eigenaar, worden be schikt, mits hem in ruil daarvoor aan de achterzijde van het perceel een ge lijke oppervlakte wordt gegeven. Daar* op dan ook heeft de voorgestelde grondaankoop betrekking. Al deze kosten zijn door den gemeenteopzich- ier begroot op 2000. In totaal komen de uitgaven voor alle verbeteringen neer op rond 12.000.welke som op den kapi- taaldienst verantwoording zal vinden. Aan straatbelasting zal, tengevolge van deze riooluitbreiding, pl.m. ƒ110 per jaar meer worden ontvangen, n.l. 75.voor de Bergstraat en 35. voor de Vaartstraat. De Voorzitter herinnert er aan dat hij bij zijne installatie als burgemees ter gezegd heeft, dat hij er voor zou waken, dat de lasten der gemeente niet zouden verhoogen. Dit voorstel is niet in tegenstelling daarmede, want dank zij de financieele maatre gelen die'genomen zijn, kan dit plan worden uitgevoerd zonder dat de ge meente op hoogere lasten komt. Er blijft van het bezuinigde bedrag na afname van deze 12.000.zelfs nog een som over. Daarom durven B. en W. met gerust geweten dit voorstel te doen. De heer Roestenberg brengt hulde aan B. en W. voor hun financieel be leid, waardoor deze verbeteringen mo gelijk worden. Spr. vestigt de aan dacht op den toestand van 't Hilsche Pad, dat vooral in dit jaargetijde bij zonder slecht is. Waar nog een bedrag beschikbaar blijft, verzoekt spr. ook deze straat zoo spoedig mogelijk te verbeteren. De heer M. Dingemans sluit zich bij deze woorden aan. De heer Snoeren verheugt zich dat de Bergstraat de hoognoodige verbe tering krijgt. Spr. betoogt dat het wen- schelijk zou zijn een trottoir aan te leggen op het gedeelte Bergstraat Klokkenlaan in Loon; aan één zijde van deze straat ligt nog geen trottoir, hetgeen een groot ongerief is. Met wei nig kosten zou het trottoir kunnen worden doorgetrokken. Spr. zou ook graag zien dat een kleine post werd uitgetrokken voor de verbetering der Nieuwestraat in Loon, die er thans buitengewoon slecht bij ligt. De heer Nijkamp sluit zich bij de vorige sprekers aan. Spr. vraagt ook aandacht te schenken aan de Klok kenlaan zelf. De toestand is daar on houdbaar en de weg gelijkt soms wel een modderpoel. Spr. vraagt of het riool in de Bergstraat niet in werk verschaffing kan worden aangelegd zoo de werkverschaffing nog bestaat en of de Nieuwe straat niet door werkloozen verbeterd kan worden. De heer C. Dingemans is het eens met de heeren Nijkamp en Roesten- berg. Spr. verwondert er zich over dat dit voorstel in het geheel niet in de Wegencommissie behandeld is, zooals vroeger gebruikelijk was. Was de commissie gehoord, dan zouden B. en W. wellicht tot een andere conclusie gekomen zijn, aldus spr. Spr. betoogt voorts dat verbetering der Rechtvaart dringend noodig is, daar de menschen daar bijna den openbaren weg niet kunnen bereiken. De heer Maas sluit zich bij den vo- rigen spreker aan. Spr. zou graag zien dal de Verlengde Hoofdstraat aan één zijde over een lengte van 75 M. met klinkers werd bestraat. De Voorzitter beantwoordt de ver schillende sprekers. De Hilsche Pad heeft reeds de aan dacht van B. en W. getrokken, maar voor aan deze straat iets gedaan wordt moet zij volledig in eigendom der ge meente zijn. Evenals verschillen.Ie an dere wegen is de Hilsche Pad nog steeds niet officieel door den raad in eigendom aanvaard. Zoodra de o\er- dracht heeft plaats gehad, zullen B. en W. zich haasten om de gevraagde verbetering aan te brengen.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 11