GEMENGD NIEUWS. Spr. wil ook werken aan de verbe tering der Klokkenlaan, het bedrag dat nog beschikbaar is, is echter niet groot. Inzake de Nieuwe straat, heb ben B. en W. toegezegd te zullen doen wat zy kunnen. Indien de heer Snoe ren met een bescheiden verbetering te vreden is, kan hij op de medewerking van B. en VV. rekenen. De verbetering der Klokkenlaan stuit nog op het feit, dat daarvoor de medewerking der tramwegmaatschap- py noodig is; over een voorloopige verbetering kan echter gepraat wor den. Het staat nog niet vast dat het leg gen van rioolbuizen in werkverschaf fing kan gebeuren, kan dat, dan zal het ook gedaan worden. Den heer Dingemans geeft spr. de verzekering dat B. en W. niet met boo- zen opzet de commissie gepasseerd hebben. Dit is uitsluitend gedaan om dat de omstandigheden, zooals de goedkoope aanbiedingen van materia len, dwongen snel te handelen. Het was geenszins de bedoeling om de Wegencommissie uit te sluiten. De Verl. Hoofdstraat heeft reeds de belangstelling van B. en W.; indien mogelijk, zal hier verbetering wor den aangebracht. Weth. v. d. Horst zegt dat de Recht vaart altijd de belangstelling van B. en W. heeft gehad. Jaren geleden is hier een soort verbetering aangebracht die een absolute verslechtering bleek te zijn. In werkverschaffing zijn de waterloopen langs den weg reeds ver beterd. Afdoende verbetering zal ech ter slechts mogelijk zijn door den Kei weg door te trekken. De weg in werk verschaffing in orde brengen, zou enorm veel kosten, veel meer zelfs dan bestrating met oude keien. Spr. zegt dat de Verl. Hoofdstraat reeds veel verbeterd is, alleen de bocht bij W. v. Berkel is slecht en daar wordt dikwijls een modderpoel ge vormd. Spr. vreest dat men hier altijd last van het water zal houden, daar er geen rioleering is, maar toch wil hij in overweging geven om deze bocht geheel te bestraten. De heeren Roestenberg en M. Dinge mans juichen het toe dat de Voorzit ter heeft duidelijk gemaakt waarom de Hilsche Pad nog niet verbeterd kan worden; daardoor worden verkeerde voorstellingen uit den weg geruimd. De heer C. Dingemans dringt er nogmaals op aan de Rechtvaart met oude klinkers te bestraten. De heer N ij kamp vraagt opnieuw de aandacht voor de Klokkenlaan. Spr. vraagt of de rails niet worden opge broken. De heer Maas geeft nog enkele tech nische wenken, waarmede z.i. dient te worden rekening gehouden bij de ver betering der Verl. Hoofdstraat. De Voorzitter zegt dat B. en W. hun best zullen doen om de rails zoo spoe dig mogelijk te doen verdwijnen, daar zij een leelijk verkeersobstakel zijn. Spr. zegt toe de verschillende gevraag de verbeteringen van wegen in overr- weging te zullen nemen, de uitvoering dier verbeteringen zal echter geen ver grooting der lasten tengevolge mogen hebben. Het voorstel wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen, tegelijk met de daaruit voortvloeiende begroo- tmgswijziging. Ambtswoning Burgemeester. 7. Voorstel tot het bouwen van een ambtswoning voor den Burgemeester. De Commissie, welke tot taak had, de wenschelijkheid te overwegen, om te komen tot den bouw van een ambts woning voor den burgemeester, heeft dienaangaande rapport uitgebracht. Terwijl zij daarin den raad adviseert om tot den bouw deze ambtswoning te besluiten, heeft zij ten aanzien van de plaats, waar de woning eventueel zal worden gebouwd, het oog laten vallen op een perceel in de uitbreiding van Kaatsheuvel gelegen, en zou zij daar voor willen bestemmen het terrein aan de gemeente toebehoorende, dat ten Oosten van de R.K. Jongensschool aan het Wilhelminaplein staande, ligt. Dit terrein biedt voldoende ruimte om daarop een passende woning te bou wen. De woning komt dan te staan in het verlengde (Oostwaarts) van de R.K. Jongensschool met het front ge richt naar het plein, dat ter plaatse, overeenkomstig het uitbreidingsplan, zal worden gevormd. Door dezen bouw zal direct tot een passende pleinvorming (daarop komt eveneens de R.K. Kerk met Pastorie te staan) en een behoorlijke verfraai ing daarvan worden medegewerkt en zal een eerste stoot aan de uitvoering van het uitbreidingsplan worden ge geven. Terwijl aanvankelijk het ontwerp van het uitbreidingsplan een andere plaats voor deze woning aanwees, is daarvan moeten worden afgezien, nu het plan ter plaatse zoodanig is om gewerkt, dat de straat, welke men al daar geprojecteerd had, is komen te vervallen. De woning zal verder zoodanig war den ingericht, dat zij overeenkomt met de behoeften welke het gezin van den Burgemeester vraagt. B. en W. stellen voor, coor dit doel een crediet van maximum 15000. te willen disponibel stellen. Bij den bouw van de woning ligt het in de bedoeling meer de comforts van het huis in verband met de behoefte omstandigheden te doen gelden, dan wel op luxe uitvoering te letten. Dien overeenkomstig zal de woning naast de noodige voorzieningen op gas-, electriciteits- en watergebied, tevens van een centrale verwarming worden voorzien. Overeenkomstig de deswege gestel de regelen, zal het salaris van den Burgemeester voor het genot dezer ambtswoning met 12 worden ver minderd, als compensatie van de door de gemeente te maken kosten. B. en W. stellen voor een crediet van 15000.voor dit doel beschik baar te stellen. De heer Beerens uit zijn voldoening over het werk der commissie. Spre ker vindt de uitgaven niet bezwaarlijk, nu daar tegenover staat dat de burge meester in de gemeente zal komen wonen. Een financieel offer wordt bovendien niet van de gemeente ge vraagd, daar op het salaris van den burgemeester 12 gekort zal worden en de burgemeester „als belastingbe taler" in de gemeente komt. Spr. raadt aan in het bestek de bepaling te ma ken dat de aannemers zooveel moge lijk personeel uit de gemeente Loon- opzand moeten nemen. De heer v. Nieuwstadt had graag gezien dat bij het prae-advies een meer gedetailleerd financieel overzicht ge geven was. De Voorzitter is het met den heer Beerens eens en zal de gevraagde be paling in het bestek doen opnemen. Spr. is er evenwel niet voor te vinden het werk slechts onder aannemers uit deze gemeente aan te besteden, dat zou lot ongewenschte practyken kunnen leiden. Schrijft eventueel een aanne mer uit de gemeente iets hooger in dan iemand van buiten, dan zal de eerste voorkeur hebben, het verschil mag dan echter natuurlijk niet bedui dend groot zijn. Spr. meent dat het niet noodig was een financieel overzicht te geven. Nu geen grond behoeft te worden aange kocht, blijven nog slechts de bouwkos ten over en deze zijn niet juist te schatten, omdat het ontwerp nog de goedkeuring behoeft van de ontwer pers van het uitbreidingsplan. Men wil dat de burgemeesterswoning in overeenstemming zal zijn met de an dere gebouwen, die aan het plein zul len komen, maar B. en W. zullen er voor waken, dat daardoor de bouw kosten niet verhoogd worden. Mocht het gevraagde crediet straks niet vol doende blijken, dan zullen B. en W. zich opnieuw tot den raad moeten wenden. Het voorstel wordt aangenomen. Uitbreidingsplan. 8. Voorstel om de vaststelling van het uitbreidingsplan voor ,3 maanden te verdagen. Volgens het voorschrift dient het uitbreidingsplan door den Raad te worden vastgesteld binnen 3 maanden na afloop van den termijn, gedurende welke het plan ter inzage heeft gele gen. De aan het plan te verrichten werkzaamheden hebben evenwel door verschillende omstandigheden zooveel tijd gevorderd, dat de vaststelling bin nen het bovengenoemd tijdsbestek niet zal kunnen plaats vinden. B. en W. stellen daarom voor ge bruik te maken van de bevoegdheid om de vaststelling voor één maal met 3 maanden te verlengen. De raad gaat daarmede accoord. Opruiming van krotwoningen. 9. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van de woningen, staande aan: a. de Gasthuisstraat no. 46 Kaats heuvel, toebehoorende aan Mej. A. N. J. H. Lombarts te Kaatsheuvel; b. de Verl. Hoofdstraat nrs. 2 en 3 te Kaatsheuvel, toebehoorende aan L. Verbaandert te Kaatsheuvel. De eigenaren dezer woningen wer den door B. en W. aangeschreven ver beteringen aan te brengen, waaraan zy evenwel niet hebben voldaan. Daarom stellen B. en W. voor, waar deze wo ningen in desolaten toestand verkee- ren, tot onbewoonbaarverklaring te besluiten, met bepaling van den ter mijn van ontruiming op 6 maanden. De heer Snoeren merkt op dat in de vorige vergadering enkele woningen in Loonopzand onbewoonbaar zijn ver klaard, ofschoon er daar ter plaatse vele zijn die volgens spr. in nog slech- teren toestand verkeeren. De heer v. Nieuwstadt juicht het toe dat de krotwoningen worden opge ruimd. Spr. zou echter een uitzonde ring willen maken voor de woning van Klijssen, een man van 90 jaar, die bezwaarlijk nog verhuizen kan. De Voorzitter zegt dat de raad niets anders te doen heeft dan de wet toe te passen. Volgens de wet moeten de woningen, waaraan niet binnen den voorgeschreven termijn de geëischte verbeteringen zijn aangebracht, wor den onbewoonbaar verklaard. Ook spr. weet dat er nog andere slechte woningen zijn, deze zullen niet aan de aandacht van B. en W. ontsnappen en zullen straks ook onbewoonbaar worden verklaard, vooral ook omdat er zoovele goede woningen leeg staan. Geleidelijk aan wil spr. komen tot be hoorlijke woontoestanden. Ten aanzien der woning van Klijssen zegt spr. dat de raad desgewenscht straks den ter mijn van ontruiming verlengen kan. Het voorstel wordt aangenomen. Subsidie aan het R.K. Gasthuis. 10. Verzoek van het R.K. Kerkbe stuur te Kaatsheuvel, om voor den bouw van een nieuw R.K. Gasthuis 'n subsidie van 1000.per jaar gedu rende 10 jaren te willen verleenen. Overeenkomstig het verzoek ligt 't in de bedoeling van het Kerkbestuur, zulks ter vervanging van het bestaan de, een nieuw Gasthuis te bouwen, dat geheel naar de eischen van den tijd met warm- en koudwaterinstallatie, centrale verwarming, lift, enz. zal worden ingericht. In het Gasthuis zullen komen: 8 klassekamers met slaapkamers, 18 persoons mannenzaal in 2 afdee- lingen, 20 percoons vrouwenzaal in 2 atdeelingen, 2 kamers voor t. b. c.- patiënten, 1 complete afdeeling voor het Wit-Gele Kruis en zuigelingenbu reau enz. De bouw van dit zoo noodzakelijk werk heeft, met het oog op de daaraan voor de ingezetenen verbonden belan gen, sympathie en waardeering van 't college. En al achten B. en W. het, zulks met het oog op de financieele positie der gemeente, noodig ons voor stel te beperken tot het geven van een subsidie van 500.per jaar, gedu rende 10 jaren, dan wenschen zij daar mede in geen enkel opzicht te dero- geeren aan de groote belangstelling, welke zij voor den bouw van het nieu we Gasthuis hebben en waarvan de noodzakelijkheid door hen ten volle wordt ingezien en erkend. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. voor aan het R.K. Kerkbestuur te Kaatsheuvel voor den bouw van het niewe Gasthuis gedu rende 10 jaren een subsidie van 500 per jaar te verleenen. De Voorzitter vestigt nog eens na drukkelijk de aandacht op de zinsnede in het prae-advies, waaruit blijkt, dat de gemeente niet het volle gevraagde bedrag kan geven, omdat de financi eele toestand dit niet toelaat. De heer Roestenberg mist in den op zet een operatiezaal en hij vraagt of de mogelijkheid is overwogen deze aan de inrichting toe te voegen, zoolas dat ook in Waalwijk en Raamsdonk is. De heer Nijkamp heeft geen bezwa ren tegen het subsidie. Spr. vraagt zich echter af of het wel wenschelijk is, dat de gemeente zich voor een ter mijn van 10 jaren bindt. Ook vroeger bij het subsidie aan een parochiehuis bleek dat ongewenscht. Spr. zou daar om liever de termijn korter nemen en zich event, verplichten meer subsidie te geven, wanneer de exploitatie ver lies oplevert. Spr. merkt op dat de indertijd in Loon op Zand bestaande operatie-kamer is afgeschaft, daar de chirurgen de meeste operaties liever in hun eigen inrichtingen doen. De heer v. d. Hoven verklaart zich met het voorstel te kunnen vereenigen. De Voorzitter zegt, dat over een ope ratiekamer wel degelijk gesproken is. Op de eerste plaats echter zullen de fi nanciën van den stichter daarvoor niet toereikend zijn en daarnaast blijft het groote bezwaar bestaan, dat de chirur gen niet graag in vreemde omgeving hun operaties verrichten. Het is nog niet met zekerheid te zeggen, dat in de toekomst geen operatiekamer wordt ingericht, maar daarvoor is het toch op de eerse plaats noodzakelijk dat men zekerheid heeft aangaande de houding der chirurgen. Ten aanzien van de opmerking van den heer Nykamp, zegt spr., dat men een gasthuis niet met een parochie huis kan vergelijken. Het is noodza kelijk, dat de stichters de eerste jaren op vaste inkomsten kunnen rekenen. Het voorstel wordt aangenomen. Bezoldiging Veldwachter. 11. Schrijven van den Commissaris der Koningin inzake de bezoldiging Bezoldiging Veldwachters. Er is een uitvoerige correspondentie gevoerd tusschen den Commissaris der Koningin en den Burgemeester, met betrekking tot de bezoldiging van het politie-personeel in deze gemeente. B. en W. zijn van oordeel, dat de huidige salarieering van de gemeente veldwachters, in een fabriekscentrum, als deze gemeente is, in verband met het vele politiewerk dat van hen ge vraagd wordt en de onafhankelijkheid welke een goed politieman behoort te hebben, niet te hoog was. Met deze meening, waaromtrent de Commissaris der Koningin zich met den Minister van Binnenlandsche Za ken in verbinding had gesteld, kon de Regeering zich evenwel niet vereenigen. Dienaangaande schreef de Commis saris der Koningin het volgende: „De Minister van Binnenlandsche „Zaken verzoekt mij te Uwer kennis ..te brengen, dat Zijne Excellentie het „noodzakelijk acht, dat thans ten spoe digste tot definitieve verlaging van de „salarissen van het politie-personeel „wordt overgegaan. „Gezien het karakter van Uwe ge- „meente (fabrieks-centrum) en gelet „op den plaatselijken levensstandaard, „is de Minister van meening, dat er „aanleiding bestaat om van het aan genomen norm-salaris van 1300. „tot 1700.af te wijken. In verband „mét genoemde omstandigheden is de „Minister van oordeel, dat de jaar- „wedde voor de veldwachters kan „worden bepaald op 1400.tot „ƒ1800.en voor den chef-veldwach- „ter op ƒ1650.tot ƒ2050.in wel de bedragen dan de vergoeding voor „woninghuur is begrepen. De genoem de bedragen moeten als een uiterste „concessie worden beschouwd, waar- „van geen afwijking meer zal kunnen „plaats hebben. „De nieuwe bezoldigingsregeling „voor het politiepersoneel zal 1 Januari „a.s. in werking moeten treden". Hoewel B. en W. zich daarmede niet kunnen vereenigen, zal aan den in houd van dat schrijven zijn te voldoen nu de Minister de daarin vervatte nor men als een uiterste concessie be schouwt. Noodgedwongen moeten B. en W. U dan ook voorstellen, daarin te berus ten. Wel wenschen zij aan de regeling van den Minister de bepaling te zien toegevoegd, dat en dit geldt voor namelijk den Inspecteur voor zoo ver de weddeverlaging meer dan 10 pet. van de huidige salarissen bedraagt, voor de tegenwoordige functionaris sen de vermindering tot 10 pet. per jaar beperkt blijft, tot dat het niveau is bereikt, waarop de salarissen blij kens het schrijven van den Commis saris der Koningin, behooren te wor den gesteld. De Voorzitter merkt voorts nog op, dat in enkele gemeenten, na overleg met den Minister de bepaling is ge maakt, dat de tegenwoordige inspec teur zijn titulatuur behoudt en dat pas na diens aftreden een chef-veldwacher zal worden benoemd. Spr. stelt voor, ook hier deze bepaling op te nemen, daar de inspecteur zijn titel rechtvaar- tig verkregen heeft en er geen reden is om hem den titel te ontnemen. De heeren Nijkamp en Roeetenberg vragen hoe hoog de woninghuur van veldwachter Flos moet worden ge schat. De laatste wijst op de mogelijk heid dat deze laatste een andere wo ning gaat betrekken. De Voorzitter merkt op, dat de uit gaven voor de politie hier beduidend lager zijn dan in andere plaatsen, ter wijl de dienst zwaarder is. De kwestie der woningen van de agenten is zoo belangrijk, dat spr. daarover een af zonderlijk voorstel zal doen. Er dient gezorgd te worden dat de agenten daar wonen, waar zij thuis hooren. Het voorstel wordt aangenomen. De werkverschaffing. De heer Nykamp heeft enkele schrif telijke vragen aan den Voorzitter ge steld. Op de eerste plaats vraagt hij of het noodzakelijk was dat de nieuwe gemeente-arbeider een straatmaker was en of daartoe niet een inwoner der ge meente kon worden opgeleid. Voorts vraagt hij opheldering naar aanleiding van een in de Volkskrant verschenen bericht aangaande stopzet ting der werkverschaffing. De Voorzitter antwoordt, dat de aanstelling van een straamaker nood zakelijk was, omdat de straten er zeer slecht bij liggen. Zonder geregeld on derhoud der bestratingen komt de ge meente op den duur voor zware offers te staan. Het opleiden van een straat- maker zou te lang duren, daarom moest een kracht van buiten de ge meente worden genomen. Betreffende het bericht in de Volks krant zegt spr., dat daarin het beleid van B. en W. gehekeld is. Het bericht zegt, dat de gemeentelijke werkver schaffing zonder meer is'stopgezet en dat B. en W. daarbij de bedoeling had den de tewerkgestelden te ontslaan, om straks het werk met andere krach ten te kunnen voortzetten. Spreker heeft zeker de helft van den tijd dat hij hier burgemeester is, noo dig gehad om te zorgen dat de men- schen aan het werk zouden kunnen blijven. Reeds in April is bij Dr. Gimbrère te Tilburg aangedrongen op ontginning van zijn terrein. Tot spijt van B. en W. was het aanbod van Dr. Gimbrère niet zoodanig, dat de Heide Mij. er haar medewerking aan kon geven. Maar toen B. en W. zagen aankomen dat er binnen afzienbaren tijd geen werk meer zou zyn, hebben zij zich tot den minister gewend, om te vragen of ten aanzien van dit ontginningspian niet van de beslaande regeling kon worden afgeweken. Die Dnei is ge schreven op 4 Mei en nog steeds wach ten B. en W. op het antwoord van het uepartement van Soc. Zaken. in April werd toestemming verleend voor het werk aan Plakkeven en Lei keven, maar voor de uitbreiding der ijsbaan werd geen subsidie gegeven. Dat was een prachtig werkohject: te- genover een bedrag van lo.UUO. aan loonen stond siechts 100.aan materiaal. B. en W. wilden dan ook aan dit object vasthouden en spr. ging met weth. v. d. Horst naar Den Haag. Toen werd weer eenige hoop gegeven. Opnieuw werd het ptan ter goeukeu- ring ingezonden. Dit was in Juni: Op 24 Aug. is nog eens aangedrongen op goedkeuring van het plan tot verbete ring van waterloopen. Maar het bleef kloppen aan doovemans ooren. Op 12 Sept. is nogmaals in een uitvoerig te legram op goedkeuring aangedrongen, maar ook daarop kwam geen ant woord, totdat eindelijk de mededeeling ontvangen werd, dat het plan kon wor den uitgevoerd. In Sept. is spr. geweest bij den hoofdinspecteur der werkverschaffing met een klacht over het afwijzen va het object ter vergrooting der ijsbaan. Toen werd gezegd, dat er mogelijk een vergissing in het spel was. Het plan is nogmaals ingestuurd, weer is meer malen op goedkeuring aangedrongen, maar zonder resultaat. Eindelijk is op 5 Dec. opnieuw een afwijzing van het plan ontvangen, de regeering vond het onnoodig. Bovendien is op 25 Sept. aan de regeering verzocht een steun regeling in het leven te roepen voor de menschen, die geen inkomsten meer zouden hebben wanneer de werk verschaffing werd stopgezet. 10 Oct. is daaromtrent een telegram naar het ministerie gestuurd, op 1 Dec. een nieuw telegram, maar nog steeds is geen antwooid ontvangen. Tnansheeff spr. den Voorzitter der R.K. Kamer fractie in den arm genomen en hij hoopt dat thans spoedig de steunrege ling zal worden goedgekeurd. Spr. moet het betreuren, dat de „Volkskrant" die hem vroeger als trouw lezer heeft gekend, een derge lijk bericht geplaatst heeft zonder vol doende te zijn ingelicht. De vergadering wordt hierna ge sloten. Twee Oceaanreuzen als redders. Na een moeizamen doch volhar- denden strijd is 'i Uuitsche passagiers schip .New York", de 22 000 ton groote boot van de Hamburg-Ame rika lijn, er hedenmorgen vroeg in geslaagd, de uit 16 koppen bestaande bemanning van her ten Zuid Westen van de lersche kust in nood verkee- rende Noorsche s.s „Sisto" te redden. Deze redding is mede te danken aan de assistentie, verleend door een anderen Oceaanreus n.l. de .Europa". Voordat de .Europa" op de plaats de9 onheils was gearriveerd, hadden de kapiteins der te hulp geschoten schepen .Mobiloil" en de .New York" alle hoop opgegeven om de bemanning vóór het aanbreken van den dageraad van het in zinkenden toestand ver. keerende schip te redden De hooge zeeën maakten het te gevaarlijk kleine reddingsbooten te water te laten. Nu eens boven op de huizenhooge golven, dan weer als het ware bedolven onder de watermassa's streed het kleine Noorsche schip zijn haast onmogelij. ken strijd. Terwijl een hevige sneeuwval de reddingspogingen nog kwam bemoei lijken hield men dapper vol, zoodat men er ten slotte na vier uur in slaagde de geheel uitgeputte beman ning der .Sisto" aan boord van de .New York" over te brengen. Auto op drie kinderen ingereden. Gisteren is op de Moerstraatsche- baan bij Bergen op Zoom, een per sonenauto, bestuurd door den heer Gori9. bij Vrederust, toen de bestuurder die met zeer groote snelheid reed, plotseling de macht over zijn stuur verloor, op drie kinderen, die langs den weg liepen ingereden. De kinderen werden tegen den grond gesmakt Het elfjarig meisje Musters liep ernstige verwondingen aan het hoofd op en is in zorgwekkenden toestand naar het Algemeen Burger Ziekenhuis vervoerd. De auto is in beslag genomen. Veldwachter int belastinggelden. In verband met klachten van in woners uit de gemeente Eygelshoven, die aangemaand werden hun belasting te betalen ofschoon zij deze reeds betaald hadden, fs door den accoun tantsdienst een onderzoek ingesteld. Een veldwachter, die de belasting gelden geïnd had en vermoedelijk niet had afgedragen, is geschorst. Het on. derzoek duurt nog voort.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 12