Centraal Tandheelkundig Instituut VIERDE BLAD. c C H OS. GEMEENTERAAD. BINNENLAND. 60 Heuvelstraat Geheel Gebit vanaf f Plaatje van een tand f 4,- ledere tand meer f 2.- Porselein of Zilvervulling Goud vulling vanaf f 9.- Goudkroon vanaf f 15.- Pijnloos trekken van tand of kies f 1.50 No. 102. Zaterdag 22 Dec. '34. 57e Jrg. Armoediyen. Zoo vlak voor het Kerstfeest denken wij onwillekeurig eens aan de les der armoede die het Christendom ons gebracht heeft. Hoe weinig is deze les gehoord en in toepassing gebracht als we zoo eens in onze twintigste eeuwsche wereld rondzien. Hoe schaars hooren we nog den lof der armoede predi ken 1 Is niet alles en iedereen erop ingesteld om »iets te bereiken« in deze wereld, om een «geslaagd man te worden «Een geslaagd man» dat is dan iemand, die over ouderen te gebie den heeft, die het door energie en wilskracht een heel eind gebiacht heeft, zoodat hij zich wat meer luxe kan permilteeren, dan iemand waar mede hij op de schoolbanken geze ten heeft.Zij kunnen opgeklom men zijn tot verantwoordelijke be trekkingen, zij kunnen wereldbe- drijven hebben opgebouwd, groote en belangrijke daden hebuen gesteld, mannen zijn tegen wie de groote massa als tegen helden opziet. En toch.... zijn zij naar den geest altijd zoo heel veel grooler dan zoo- velen, die temidden dier grauwe massa leven, dieonderdanig knechtje spelen en heel klein en onopvallend hun leventje verder leven? Wij bedoelen met deze categorie niet die menschen, die van nature met zekere sloomheid en met weinig energie begaafd zijn, die te middel matig zijn om zich op te werpen tot een hooger stoffelijk levenspeil, waarop zij in hun gemakzucht toch zoo_graag zouden komen. Neen, we bedoelen die menschen, die bewust tot de kleinen willen behooren de tevredenen met een gering bestaantje. Men kan tweeërlei economisten onderscheiden de eene wil trachten zich zooveel mogelijk goederen te verwerven om aan al zijn behoelten te kunnen voldoen, de andere echter perkt zijn behoeften zoo veel mo gelijk in om toe te komen met de beperkte middelen die hem zijn toegemeten. Het behoett in het ge heel geen teeken van kleinheid, lat heid of geringen levensdurf te zijn, dat men dezen laatsten weg inslaat. Het tegendeel is waar: er is moed voor noodig om in een wereld als de onze als een klein menschje te willen blijven leven, ten prooi aan de verachting van de »grooten», die meenen het ware heil gevonden te hebben. Shaw zegt het zoo ken merkend in zijn St. Joan d Arc »It is far more dangerous to be a saint, than to be a conquerors.» Het is veel gevaarlijker een heilige te zijn, dan een overwinnaar. In armoede leert men vaak de ware levenswijsheid kennen, meei dan in de grootheid dezer wereld. Want voor hen die naar grootheid en eer streven zijn er geen grenzen naar boven gesteld, zij willen steeds hooger, meestal zoo hoog, dat zij tenslotte terugvallen in de massa waaruit zij zijn opgeklommen. De armoedigen, die niets bezitten buiten een schat van rijkdom, van geest en hart, zijn wellicht in hooger verband beschouwd grooter dan zoovelen die wij als helden vereeren. VLIJMEN. De gemeente-begrooting vastgesteld. De raad der gemeente Vlijmen ver gaderde Donderdagavond onder voor zitterschap van Burgemeester van de Ven. Afwezig de heer van Heesbeen en 1 vacature. De notulen der beide voorgaande vergaderingen worden gearresteerd. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. Hieronder zijn goedkeuringen van verschillende raadsbesluiten. Proces-verbaal van kasopname bij den gem.-ontvanger, den Adm. van het G.E.B. en den penningm. van het Burg. Armbestuur. Alle kassen zijn in orde bevonden. 2. Herbenoeming lid schaarcommissie Het aftredend lid. A. Boom. wordt herkozen. 3. Herbenoeming lid Burgerlijk Arm bestuur wegens periodieke aftre ding. Het aftredend lid. M. v. Wagenberg, wordt herkozen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan den monteur van het G.E.B. wegens opheffing van die betrekking, ingang 1 Jan. 1935. De raad gaat met dit voorstel ac- coord. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van het ambtenaren reglement. Ged. Staten hebben verschillende aanmerkingen gemaakt, die in hoofd zaak van administratieven aard zijn. De raad gaat met de wijzigingen, die Ged. Staten vragen, accoord. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het reglement tot regeling van de be noembaarheid en de bezoldiging van de politie. Tegen deze verordening heeft de Commissaris verschillende aanmerkin gen. De voornaamste wijziging die de Commissaris eischt is de verlaging van het salaris van 1200.tot 1800. op 1150.— tot 1550. Daarnaast kan aan def veldwachters een huurtoe- age worden verstrekt van 150. zoodat het salaris plus de huurtoelage in maximum kan bedragen 1700.Van dit salaris wordt 10 afgetrokken voor pensioenbijdrage. De raad keurt de wijzigingen goed. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van eene verordening als bedoeld in art. 9 eerste lid van de winkelsluitingswet. Bepaald wordt dat de winkels in fruit, gebak, tabaksartikelen uitsluitend geopend mogen zijn resp. tusschen de uren 2 8, 28 en 81. Deze uren van openstelling zijn gere geld in overleg met naburige gemeen ten. 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot regeling van de winkelsluiting ex art. 9 van de winkelsluitingswet. De raad gaat accoord met deze rege ling. die gelijk is aan de reeds bestaan-^ de verordening. 9. Goedkeuring van de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur over 1935. De begrooting sluit op 9796.08)^, met een gemeentelijke subsidie van 8000.De opbrengst der landerijen is geraamd op 1300. In 1933 waren de uitgaven bijna 13.000. Waar schijnlijk zal in 1934 het nadeelig saldo veel kleiner zijn als in 1933. De begrooting wordt goedgekeurd. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot buitengewone af lossing van geldleeningen. Door overdracht van het G.E.B. is beschikbaar gekomen een totaal bedrag van 106.500.Daarmee wordt op de eerste plaats een leening van 72.000 afgelost. Van het restant worden ver schillende leeningen afgelost en wordt 7500.overgebracht naar den kapi- taaldienst 1935. Wordt goedgekeurd. 11. Voorstel van Burg. en Weth. tot beschikbaarstelling van gelden voor vergrooting van de speel plaats van de bijzondere lagere school in wijk E. De Commissaris heeft op deze ver bouwing aangedrongen. De kosten van de verbouwing der privaten en de ver betering der speelplaats zijn op 800 te stellen. De bestaande toestand is on houdbaar. In Januari wordt met het werk begonnen. 12. Voorstel van Burg. en Weth. tot verbreeding van den Zuidelijken uitgang van den ..Dorpsweg" (Pastoriestraat) Nu de gemeente eenige reserve krijgt door den verkoop van het G.E.B. stel len B. en W. voor aan den uitgang van den Dorpsweg een perceel met woning aan te koopen voor den prijs van 3500. De zeer gevaarlijke bocht kan daardoor worden afgesneden. De heer van Wagenberg vindt den vraagprijs van 3500.veel te hoog. Spr. zou niet meer willen geven dan 2500.—. De Voorzitter zegt dat ook B. en W. van meening zijn dat 2500.ruim voldoende is. Het Kerkbestuur vroeg aanvankelijk 4200. Als het huisje straks wegens bouwvalligheid moet worden afgebroken mag men op de zelfde plaats geen woning meer bou wen. De heer v. d. Meerendonk wil ter plaatse het één-richtingsverkeer invoe ren. Besloten wordt in maximum 2500.- voor het perceel te geven. 13. Voorstel van Burg. en Weth. tot heffing van 75 opcenten op de hoofdsom van de gemeentefonds belasting ten behoeve van den dienst 1935. Wordt goedgekeurd. 14. Vaststelling van de begrooting '35 en beschikking op de daarbij be- hoorende verzoekschriften. Subsidies worden verleend aan den Bijz. Vrijw. Landstorm, de Politie-vak- school, de Vroedvrouwenschool te Heerlen, Stichting Moederheil, Wit- Gele Kruis. O.G.V., Stierenfokvereeni- TILBURG Met garantie. Pijnloos trekken inbegrepen. (22 karaats goud) Onbreekbare gebitten met levenslange garantie. Spreekuren alle werkdagen van 9 12 en 14 Avond spreekuren Dinsdag, Woensdag, Donderdag van 7—9 Volstrekt pijnlooze behandeling. MOND ONDERZOEK K O STELOOS. ging ,,de Toekomst den Jonge Boe renstand. de Bijenhoudersvereeniging. de Varkensfokvereeniging. de R. K. Blindenvereeniging en de R.K. Mili taire Vereeniging. De Harmonie, het Mannenkoor en iet Patronaat hebben nog geen subsidie aangevraagd. Op een verzoek om subsidie van de Varkensfokver. te Haarsteeg wordt af wijzend beschikt. Op verzoek van den heer Berkel- mans wordt aan het Wit-Gele Kruis een extra subsidie verleend van 150.- voor uitzending van kinderen met aan leg voor t.b.c. Dit subsidie wordt slechts verleend indien er werkelijk kinderen worden uitgezonden. Naar aanleiding van een opmerking van den heer v. d. Meerendonk, wordt het salaris van ambtenaar de Laat ver hoogd van 500.tot 600. De heer v. Wagenberg vraagt den voorzitter bij de volgende begrooting te trachten te komen tot belastingverla ging, voornamelijk door verlaging van het niveau der algemeene kosten. De begrooting wordt zonder verdere opmerkingen vastgesteld. 15. Wijziging van de begrooting 1934. Deze wijziging wordt goedgekeurd. Op voorstel van den V oorzitter wordt aan de veldwachters een gratifi catie verleend van 100.voor het verrichtefi van nachtdienst. De vergadering wordt daarna geslo ten. HEUSDEN. Als naar gewoonte was de raad compleet en de notulen in orde. Ingekomen waren tal van stukken, waarvan de voornaamste zijn Schriiven van den Min. van Soc. Zaken, waarbij subsidie wordt toe gekend voor werkverschaffing. Bin nenkort zal nu bet fort onder Oud- Heusden worden gesloopt, terwijl ook de Godshuizen wederom een werkgelegenheid zullen creëeren schrijven van de Godshuizen om f1200 te mogen besteden buiten de begrooting en f2000 voor de werk verschaffing idem goedkeuring der huurovereenkomst met de fabriek van melkproducten der V. Z. te Rotterdamidem wijziging der Vleeschkeuringsverordeningidem 'verhuren van grond aan Dr. Schim mel, de firma Bouman en de N.V. v. Wagenberg Festen te Vlijmen. Deze pacht nu een stuk ten Oosten der fabriek voor f50 perjaareneen ten Westen voor f35. B. en W. stellen voor ten opzichte hiervan een af wachtende houding aan te nemen. Het lid Meijer vraagt of de grond moet worden opgemeten, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt en dat de kosten zullen bedragen f 60. Nota van aanmerkingen op de gem.begrooting 1935, met voorstel van B. en W. Zoover deze zijn van form, aard zullen ze worden gewijzigd en voorts moeten de kosten voor de werk verschaffing gebracht worden op de begrooting 1935, waarvan nu het eindbedrag wordt f70.123.25. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gein.begrooting 1934. Voor officieele ontvangsten wordt f50 op de begrooting gebracht. De Voorzitter deelt hierbij mede dat een officieel bezoek te wachten staal van den Min. van Sociale Zaken en den heer Commissaris der Koningin. Brief van den Min. van Econ. Z aken betreffende de ter goedkeuring ingezonden verordening betreffende de Winkelsluitingstijd. Aangenomen conform het voorstel van B. en W. Voorstel van B. en W. tot onbe woonbaarverklaring der woningen, plaatselijk gemerkt O no. 13 en 14 en Z no. 127. De eerste twee zijn eigendom van P. Leijten, 't laatste van Walraven. Alle drie worden onbewoonbaar verklaard. Het lid Schmiehusen wil gelegenheid geven tot verbouwing, doch de Voorzitter zegt dat ze volgens deskundigen niet in staat van bewoonbaarheid kunnen worden gebracht. Verzoek van M. v. d. Pol c.s. om vermindering der pacht voor van de gemeente gehuurd bouwland, met voorstel van B. en W. Deze stellen vooi evenals vorig jaar de huur terug te brengen op f25 per jaar, wat redelijk is en goedgekeurd wordt. Benoeming van een lid van het College van Regenten der Godshui zen wegens periodieke aftreding van den heer Meijer op 31 Dec. a s. Aanbevolen worden J. M. J. Meijer en T. J. P. Klijn—Loeff. De eerste wordt gekozen met 6 st. Eén stem werd blanco uitgebracht. Verzoek van H. H. Verhoeven te Heesbeen betreffende het maken van een afscheiding aan de voor— en achterzijde van het terrein, gelegen tusschen het hem in eigendom te houden perceel en de v.m. Mulo- school, met voorstel van B. en W. Verhoeven wil een afrastering plaat sen geheel op eigen kosten en een stukje grond huren van de gemeente. B. en W. stellen voor accoord te gaan en den prijs te bepalen op f0.50 per jaar. Het lid Schmiehusen vraagt of die beukeboom daar niet weg kan. De Voorzitter antwoordtals zulks noodig is wordt hij verwijderd. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der Steunregeling. De Voorzitter zegt dat lui, die nog maar kort hier wonen in de steun regeling worden opgenomen. Het voorstel wordt nu dat zij, die minder dan één jaar volgens het bevolkingsregister hier woonachtig zijn, niet worden ondersteund, be houdens zij die te goeder trouw naar hier komen of die hier ge woond hebbende, voor korten lijd de gemeente verlieten en toen weer terugkeerden, e.e.a. volgens het voor stel van den Min. van Soc.'Zaken. Het voorstel wordt aangenomen. Brief van de v.v. P.S.V., dat zij na 31 Dec. 1934 in' principe bereid is over het haar toegewezen terrein te beschikken. De Voorzitter stelde voor een commissie te benoemen, die met een concreet voorstel zal komen om de zaak in 't reine te brengen. De raad vond zulks goed en alzoo benoemde de Voorzitter de heeren Verschure, Meijer en Stap. Ingekomen was nog een schrijven van Ged. Staten betreffende Kerst toelagen voor hen die trekken uit werkloozenkassen. B. en W. stellen voor over de week van 2126 Dec. 35 pet. uit te keeren van het bedrag van wat deze in de week aan steun zouden ontvangen. Het betrof slechts 4 of 5 personen. De raad ging accoord met het voorstel. Rondvraag. Hiervan werd nogal gebruik gemaakt, doch elke vrager werd bevredigd. Zoo maakte het lid Schmiehusen er aanmerking op dat iepenboomen onttrokken werden aan den verkoop, hoewel ze besmet waren. Op slot van rekening was men 't eens met B. en W. Het lid Stap vond de prijzen dei- waterleiding te hoog en vond dat de raad door de Waterleiding Mij. was gedwongen. De Voorzitter zegt dat het woord «gedwongen» niet moet worden gebruikt. Het lid Meenhorst zegt dat het Land van Heusden en Altena wordt afgeslacht. Het slot is, dat de Voorzitter toezegt dat na onderhandeling de raad met de prijzen in kennis zal worden gesteld. Na een vraag van het lid Stap met betrekking tot de muziek— uitvoeiingen, zegt de Voorzitter toe met een subsidievoorstel te zullen komen. Het lid Meijer heeft de klacht vernomen dat er werkloozen hebben moeten werken voor loonen lager dan de steun zou hebben bedragen. Hij vindt dat toch te gek en vraagt of dat toelaatbaar is. De Voorzitter zegt dat er 22 ct. per uur betaald RHEUMATIEK VERSTOORDE HAAR NACHTRUST Gevoel „of haar rug zou breken" Pijnen in enkele weken verdreven. Nadat zij van «zulke vreeselijke pijnen« bevrijd was, voelde een vrouw zich door dankbaarheid ge drongen ons den volgenden briefte schrijven - »Ik had steeds zulke vreeselijke pijnen in mijn knieën, enkels en schouders, en de pijn in mijn rug gaf me altijd een gevoel of ik zou breken. Nooit kon ik rust vinden, vooral 's nachts niet. Sinds ik nu echter nog maar enkele weken lang Kruschen Salts neem, voel ik me een ander mensch, gelukkig. Ik heb nu geen pijnen meer. Ik ben veel opgewekter en in elk opzicht beter. Ik zal daarom ook regelmatig Kruschen blijven nemen. Mevr. M. H. De meeste rheumatische pijnen of zwellingen zijn het gevolg van een overmaat van urinezuur in het lichaam. Kruschen Salts zal U spoe dig van de stekende, vermoeiende pijnen bevrijden, omdat het't over tollig urinezuur uit het lichaam drijft. De zes verschillende zouten in Kruschen sporen Uw inwendige organen, ingewanden en nieren aan tot geregelde werking, zoodat alle schadelijke afvalstoffen, ook overtollig urinezuur, volkomen uit het lichaam verwijderd worden. Wanneer U daarna trouw blijft aan «de kleine dagelijksche dosis« zal het urinezuur zich niet weer kunnen ophoopen, en zult U dus ook van de rheumatische pijnen bevrijd blijven. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten h f0.90 en f 1.60 per fla con, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de llesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maat schappij, Amsterdam, voorkomt. moet worden bij een werkweek van 51 uren. Meenhorst vindt 't weinig, doch de Voorzitter zegt dat de ge meente dit niet in handen heeft. Na een opmerking over den last van den kant der woonwagenbewo ners en de woonplaats van de onder wijzers, zegt de Voorzitter daarop te zullen letten, waarna de vergadering wordt gesloten. Groot Hollandsch schip gezonken. Het stoomschip »Orania» van den Kon. Hollandsche Lloyd teAmster dam, dat op weg was van Buenos- Ayres naar Amsterdam is door het Portugeesche stoomschip »Loanda» midscheeps aangevaren. De »Orania» heeft de haven van Leixoes nog kunnen bereiken, doch is in deze haven gezonken. Alle opvarenden zoowel de bemanning, bestaande uit 100 140 koppen als passagiers ongeveer 120 personen, konden worden gered. Kapitein van dit stoomschip was de heer Maars. Het schip meet 9763 bruto registerton en is in 1931 ge bouwd. Het was één der grootste passagiers-vrachtschepen van den K. H. L. De aanvaring van het Neder landsche stoomschip »()rania» met het Portugeesche schip »Loanda»is aan een verkeerd manoeuvreeren van de »Loanda» te wijten. Bij den ondergang van de »Orania» hebben alle passagiers bun bagage verloren. Men tracht thans de lading en de bagage met behulp van duikers uit het gezonken schip op te halen. Onder de passagiers bevindt zich ook een groot aantal priesters, onder wie de Nederlandsche pater Kayser, die van het Euchar stisch Congres van Buenos Ayres naar Europa terugkeerden. Er zijn eenige personen gewond. De spelling-kwestie. Minister Marchant heeft een com missie ingesteld voor de samenstel ling van een officieele woordenlijst voor de schrijfwijze van bastaard en samengestelde woorden. Verboden geschriften voor militairen. De minister van defensie heeft onder de verboden geschriften doen opnemen »Onze Strijd», orgaan van den Algemeenen Nederlandschen Bond van handels- en kantoor bedienden, en' Jonge Strijd, orgaan van den jongelieden geheelonthou- dersbond. De onderhandelingen met Duitschland. De onderhaneeltngen met Duitsch land over het sluiten van een han delsverdrag, die in Den Haag werden gevoerd, zullen thans, zooals over eengekomen was, te Berlijn worden voortgezet. dê echo van het züïdën",

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 13