DE ECHO VAN HET ZUIDEN. ZESDE BUD. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. No. 102. Zaterdag 22 Dec. '34. 57e Jrg. UIVER. Even flitste het ons vanmorgen door het hoofd hoe het ranke Nederlandsche Douglas-vliegtuig, de trots van onze K.L.M., voor slechts enkele weken door tienduizenden geestdriftig op vader- landschen bodem ontvangen werd, na zijn prestatie, die Nederlands naam op luchtvaartgebied bevestigde. Zoo groot was het succes, dat we bijna vergeten waren, dat we tegenover de natuurmachten met al onze volmaak te machinerieën machteloos plegen te staan. Nu worden we daaraan weer eens door een rampzaligen slag herin nerd. Wie had het voor mogelijk gehouden, toen de Uiver deze week opsteeg om in recordtijd een vracht van blijde Kerst- wenschen naar onze landgenoten in de Oost te gaan brengen? De regelmaat, waarmede de wekelijksche Indië-vluch- ten onzer K.L.M. volbracht worden, heeft ons als leeken bijna blind gemaakt voor de ontzettende moeilijkheden waartegen de vliegers te kampen kun nen hebben en de gevaren, waaraan zij zijn blootgesteld. Voor wie het opper vlakkig bekijkt is een Oceaanvlucht als die van de ,,Snip" veel riskanter als het heele Holland-Indië-traject. Hier gaat het immers over land. Maar men ver geet zoo dikwijls dat dat land soms even gevaarlijk kan zijn als het water van den Oceaan. Men denke zich een onbe woonde zandvlakte, uitgestrekt over een afstand als van Amsterdam tot Marseille, waarin de Uiver thans is ondergegaan! Toen de Uiver en zijn bemanning op het toppunt van hun roem waren, heb ben we al gezegd, dat deze roem aan een zijden draadje hing. We zien het nuhet zijden draadje is gebroken en de storm heeft het vliegtuig, dat met razende snelheid voortvloog, te pletter geslagen. Met één slag is alle roem vernietigd en verkeerd in rouw om zeven menschenlevens, die in het bran dende vliegtuig een vreeselijk einde hebben genomen. „Titanic",R 101"„Uiver"! Hoevelen zullen nog volgen? Het blijft toch alles maar menschen- werk, dat vandaag of morgen met één slag vernietigd kan worden, hoe per fect en hoe volmaakt wij 't ook wanen. Waren wij niet volkomen overtuigd van de zorgen, die de K.L.M. heeft be steed om alle vermijdbare risico's te vermijden, daifiö zouden we hier de vraag willen stellen: waarom moest 't ook in 4 dagen? Nu durven wij echter hopen, dat deze vreeselijke ramp, ge lukkig de eerste op de Indië-lijn, onze koene luchtvaarders er niet van moge doen terugschrikken om toch voort te gaan met de verdere perfectie van den dienst, om mede vooraan te blijven in den eervollen wedijver der volkeren. Maar blijven we ons daarbij herinne ren dat het slechts klein mensclien- werk blijft in Gods groot raadsbestel! De Postdienst in de komende Feestdagen. Iedereen weet, dal de December maand en meer in het bijzonder de periode van eenige dagen vóó Kerstmis tot kort na Nieuwjaar, voor het postbedrijf een der zwaarste perioden van het geheele jaar is en dat, wil de dienst deze bijzondere groote drukte zonder vertraging het hoofd kunnen bieden, de volle mede werking van het publiek noodig is Beseft het publiek tegenwoordig beter, dat een vlotte gang van zaken bij de Post in aller belang is en wordt zijn medewerking, welke tus schen haakjes alleen maar bestaat in het nauwkeurig opvolgen van eenige postale wenken en raad gevingen, reeds beter verleend Beijvert men zich, speciaal in deze Kerst- en Nieuwjaarsperiode, om zoo duidelijk mogelijk te schrijven, duide lijker nog dan anders, opdat de Post niet behoeft te puzzelen? Stelt men er geleidelijk meer eer in om volledig en op de juiste wijze te adresseeren en naam en adres van den afzender niet meer te vergeten Zullen er dit jaar nu eens geen tienduizenden stukken onbestelbaar blijven, voor het grootste gedeelte alleen als gevolg van slordigheid van de afzenders? Behalve handen vol geld, kost dat de Post ook handen vol werk, hetgeen in een periode als deze, waarin zij al handen te kort komt, remmend werkt. Hoe zal het gaan met 't opplakken van den postzegel? Telkens weer is er in de afstempeling, in strooi biljetten en op nog andere wijze de aandacht op gevestigd postzegels in den rechterbovenhoek geeft bespoe diging! Helaas waren er lol nu toe, om bet maar. eens heel populair ie zeggen, heeie volksstammen, die hei nooit leerden. Zij begrepen blijkbaar niet dat verkeerd opplakken van oen postzegel machinale stempeling on mogelijk maakt, met als gevoig bandstempeling, wat tienmaal zoo langzaam gaal en derhalve vertraging veroorzaakt, gezwegen nog van bet dubbele werk. En. hoe. staat het met de enve loppen Gebruiken we reeds een heidsformaat en geven we de Post daarop laags de geheele bovenzijde op zijn minst 4 cm. ruim baan? Ofweet het publiek, waarmee het onzen postdienst in deze drukke dagen kan helpen en zal het b.v, met het inslaan van frankeerzegels en andere postwaarden niet meer wachten lot den laatsten dag van het jaar, opdat het aan de loketten geen chaos wordt Frankeert men zijn stukken ge durende deze maand zooveel mogelijk met wetdadigheidszcgcls, waarvan dc toeslag ten bate komt van 't misdeelde kind? We weten toch, dat het ook voor de misdeelde kinderen Kerstmis wordt al wisten we dat vroeger misschien niet zoo en dat ieder moreel verplicht is naar vermogen bij te dragen om hun een blijde Kerstmis te verzekeren? Hebben we nog meer geleerd? Zorgen we in deze dagen van posiair hoogconjunctuur b.v. voor een doel matige in- en een extra stevige ver- pakking van onze postpakketten Op de groote kantoren stapelen ze zien op tot een berg, die soms tot aan het plafond reikt en daarom zijn we niet zoo dwaas, niet waar, om b v. een Kersttaart te verzenden, verpakt in een slap kartonnen doos, waardoor we de kans loopen, dat deze tijdens het vervoer, of onder dien rijstebrij berg, wordt platgedrukt? Ieder zakeomensch weet tegen woordig wel, dat hij catalogi, agenda s. kalenders en in het algemeen die reclamedrukwerken, welke hij voor de Kerstdagen of het jaareinde gaarne bezorgd wil hebben, liefst ongeveer een week tevoren ter verzending moet aanbieden, maar doet hij het ook En zoo is er nog wel meer te vragen, waartoe het publiek zou kunnen meewerken om de taak van den postdienst in deze dagen te helpen verrichten. Daarom, geachte postgebruiker, wil U in dezen tijd nog eens extra in spannen om tot een zoo prettig en doelmatig mogelijk samenwerking met den postdienst te komen. De post ambtenaar moet zich in deze dagen inderdaad extra inspannen en zaï juist daarom uw inspanning in het bijzonder weten te waardeeren. Gemeenteraad. De leden van den raad der gemeente Waalwijk zijn opgeroepen tot bijwo ning eener openbare vergadering, te houden op Vrijdag 28 December 1931, des namiddags om 7 uur, ten gemeen tehuize. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten: Vastgestelde gemeente- en be drijf srekeningen over 1933. 2. Goedgekeurde raadsbesluiten van 29 Nov. 1934 tot wijziging der begrooting 1934. 3. Alsvoor tot conversie van geldleeningen. 4. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 Nov. 1934 tot het aangaan eener rekening-courant-over eenkomst met de Rotterdam- sche Bankvereeniging. 5. Alsvoor tot het aangaan eener kasgeldleening, groot 100.000, met de Nederlandsche Mid- denstandsbank. Alsvoor tot ruiling van grond aan het „Kweb" te Baardwijk. 7. Alsvoor tot vaststelling eener verordening, als bedoeld in artikel 212, laatste lid, der ge meentewet, met betrekking tot het instellen van beroep tegen aanslagen in de omzetbelasting opgelegd aan de gemeentelijke lichtbedrijven. b. Van den Nederlandschen R.K. Hanzebond van Slagerspatroons, Noordwijk. Verzoek vermindering slachthuisrechten. c. Van den Voorzitter van 't Hoofd stembureau. Stukken betreffende de voorzie ning in de gemeenteraadsvacatu re, ontstaan door de ontslagname van het raadslid J. J. M. A. Klij- berg. 2. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid J. H. J. Klijn. 3. Voorstel tot aankoop van twee per ceeltjes grond aan de Burgemeester van der Klokkenlaan. 4. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1934. 5. Voorstel tot wijziging der lichtta- rieven. 6. Voorstel tot bet verleenen van land pachtvermindering. 7. Benoeming/herbenoeming leden van commissiën, instellingen van welda digheid, enz., alsmede van leden en plaatsvervangende leden van het hoofdstembureau en de stembureaux wegens periodieke aftreding of uit anderen hoofde. 8. Behandeling bezwaarschriften te gen schoolgeld. R.K. Kantoorbedienden. De afd. Waalwijk van den R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden hield Woensdagavond haar maandvergadering in de achterzaal van Hotel Verwiel. In zijn openingswoord wees de voor zitter, de heer v. Duijl erop, dat bij 't vertrek van oud-kapelaan Beekmans de ttld te kort was geweest om 'n afscheids- vergadering te beleggen. Spr. heeft daarom namens de vereeniging aan kapelaan Beekmans dank gebracht en hem een stoffelijk bewijs van dank baarheid aangeboden. Spr. hield vervolgens een rede, waarin hij den nieuwen adviseur, den Weleerw. heer v. Rooij installeerde, hem dankend voor de spontane wijze, waarop hij bereid was het adviseurschap der afd. op zich te nemen en voor diens toe zeggingen in de bestuursvergadering gedaan. Verder spoorde hij de leden aan om steeds trouw de vergaderingen te be zoeken en door hun volgzaa heid aan het priesterlijk woord van den adviseur diens taak zoo aangenaam mogelijk te maken. De Weleerw. heer v. Rooij dankte den voorzitter voor zijn hartelijke woorden en hoopte dat zijne wenschen in vervulling zullen gaan. Spr. weesop de noodzakelijkheid van organisatie en uitte de hoop dat men die noodzakelijk heid zal inzien. Ook op stoffelijk gebied kan men als eenling niets bereiken, ook daarvoor moet men zijn kraent zoeken in de organisatie. Ieder make er propaganda voor, aldus de adviseur. Ook het aanwezig hoofdbestuurslid de heer v. d. Ven sprak den nieuwen adviseur toe. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat ook dit jaar eene aclie gevoerd zal worden ten behoeve van het winkel personeel, ter vernrijging van een vrijen Oudejaarsavond. Verder spobrde de voorzitter de leden aan een bijdrage te geven voor de Kerstgave ten behoede der werklooze collega's, welk aantal bij den bond circa 800 bedraagt. Medegedeeld werd dat in de maand januari, welke speciaal als propaganda- maand zal worden beschouwd, een groote propaganda-avond zal worden gehouden. De geestelijke adviseur en de heer v. d. Ven bevalen vooral het huisbezoek aan als propagandamiddel. De heeren Snijders en Brekelmans werden in het bestuur gekozen. Wmtercursus. Voor de R K. Werküedenvereeni— ging te v.m. Baardwijk gal kapelaan F. van de Berk uit 's Bosch Woens dagavond de tweede lezing van den wmtercursus. Z.E. sprak over het onderwerp: »De Jongeren, wat zij willen en wal zij kunnen.» Spr. gaf een duidelijke karakteris tiek van de jeugd van onzen tijd, met haar licht- en schaduwzijden. Vooral het idealisme en den onder nemingsgeest der jeugd stelde hij op den voorgrond. De ouderen wilde Z.E. aansporen om vooral niet deze lichtzijde uit het oog te verliezen, door al te zeer naar het minder goede te kijken. Het jeugd werk moet gesteund worden, omdat daaruit straks de mannen zullen moeten voorkomen die de organisatie zullen leiden. Kapelaan AUard sprak als gees telijk adviseur een dankwoord tot den spreker en moest er zijn af keuring over uitspreken dat zoo weinigen op de vergadering aanwezig waren. Met den christelijken groet werd de bijeenkomst gesloten. Ned. Heru. Jongelingsvereeniging ■ohnmanueh (v.m. Besoijen). Op Dinsdag 25 Dec. lsten Kerstdag hoopt D. V. Ds. J. A. Cuperus van Capelle, daartoe uitgenoodigd door bovengenoemde vereeniging op te treden en wel des avonds om 7 uur in de Ned. Herv. Kerk te v.m. Besoijen. Biljartconcours »Ons Genoegend. Het biljartconcours, uitgeschreven ter gelegenheid van het 4e lustrum van .Ons Genoegen" werd Dinsdag avond voortgezet met een wedstrijd van het 2de vijftal tegen het tweede vijftal van .Amusement" De uitslag was als volgt' .Amusement": van Heyst 75 pun ten, J v. d. Vtn 75 punten, Klerkx 75 punten, Vehmeijer 31 punten en Schambergen 43 punten. Totaal 298 pumt-u, &cui. i bUU. „(Jus Cjcuoigiu Hommen 59 p Faujtucs b7 p J. Kumuouia 54 p Lvijüaua 75 punten., C*. Kumouuis 75 p. 1 oiuai 55U punten gein. 1.ÖU3. diauü van Dei concours. 1 1 wee Kolommen gcm. 2,199i 2 UuS Genoegen ^Sl. Cl.paiJ 2,Uö2 HKD Kijcn 2,U<U 4 doe Fassier l,9ö*. 5 doc. van ttoxiel l.Ödd.' b faitunuai EisboUt 1,/ob. Amusement i.bUU Dieven, die er eentje lusten. Gisteren zyn uit de botieiarij van den neer A. v. m ue urooiesiraai ver- scninenue tlessciien bier ontvreemd. liet is üen laaisien njü ai ineermaien geneuid uat nier lieuen zyn binnen geslopen, uie bnjKbaar wei van 'n siok- Kie houuen. Wie ue inbrekers zijn is nog niet bekend. N.-Br. Mij. van Landbouw. Te Breda is gehouden de alg. vergadering der jN oord-Hi aba ulsciie Mij. vau Daiidbouw, onder voor zitterschap van uen beer P. Al. 5neep. De voorzitter gaf een overzicht van bel landbouwbedrijf eu wees er op, dal dit een donkere toekomst tegemoet gaat. dpreker waarscüuwi-e ecu ter legen hel voeren van oppo sitie tegen de regeering in velband met de door baar ingevoelde steun regelingen. De organisatie nndiese de regeeiing te steunen en voor te licbleii, opaal de iouleii, welke de sleuniegeiing aankleven, weggeno men kunnen woideii. Vervolgens baatue de voorzitter de brocnure van de Kamer van koophandel te Rolleidain aan, waai uil z. i. eeti zeer egoïstische mentaliteit sprak. De resuiiaieii van 116 bedrijven in de provincie, gemiddeld groot 39.o H.A., werden vervolgens na gegaan. Van die beneden 1U H.A. kon géén gemiddelde worden ver strekt. De bruto opbrengst op kleigrond van bedrijven van 10 4u ll.A. was in 8b gevallen 1347.90, terwijl de uilgavenl I95.bü beliepen. Hel overschot was 1 ul.70 nè den allrek van rente en pacbtkosleu. Voor grootere bedrijven van circa 54 H.A. was het gemiddelde over schot 148.20. Ir. Ariëns meende, dat de akker bouwers goed deden, al te zien van hun kalverschetsen eu deze te geven aan de kleinere bedrijven, hetgeen ditecle hulp zou geven. De verga dering trad deze zienswijze toe. Nog werd gevraagd of de bieten- ga rail lie toe w ijzing niet geschieden kon volgens de bedrijfsoppervlakle. De voorzitter was van oordeel, dat Hit wel zou gebeuren. Werkendam stelde voor, de toe wijzing der bietengaraniie zóó te regelen, dat het teveel van 't eene jaar naar een volgend wordt over geboekt, hetgeen de vergadering niet juist vond. De suikerfabrieken zijn t;r ook tegen. Vervolgens sprak de heer De Waard over de belangen der griend en rietcultuur, welke dringend steun behoeven. Ue huidige steun is totaal onvoldoende. Spreker bepleitte toe voeging van eeu deskundige in de betrokken regeeringscommissie. Verbetering van den Waterstaat kundigen toestand in den Brabunlschen Bieabosch. De Hoofdingenieur van den pro. vincialen Waterstaat van Noord-Bra bant heeft op 17 December j I. in eene bijeenkomst te Werkendam voot eigenaren van gronden in den Bta bantscben Btesbosch eene uiteenzet ling gegeven van door den Rijks waterstaat opgemaakte plannen, welker uitvoering eene belangrijke verbetering van den waterstaatkundigen toestand in den Biesbosch kan verwezenlijken Uie plannen omvatten het ttgen hoogt waterstanden bij stormvloed afsluiten van het Spijkerboor, het Noordergat van de Plomp, het gat van de Kerk sloot, het verh ogen en aanleggen, het maken van dijken langs den Noorde lijken oever van de Bergsche Maas en van den Amer, welke bedijking wordt voortgezet tol aan den bestaan- den linkerdijk langs de Nieuwe Mer wede In t Gat van Van Kampen of het Gat van de Visschen zijn beteuge lingswerken ontworpen. Hierdoor wordt het bezwaar opgeheven, dal sedert het graven van de Bergsche Maas in het Zuidoostelijk gedeelte ondervonde i wordt van de door het afstroomende rivierwater veroorzaakte hoogere ebstanden De kosten der werken zijn voorloopig globaal ge raamd op één miliioen gulden. Deze indijking van den Biesbosch zal verhooging van de hoogwater standen bij stormvloed op den Amer en Bergsche Maas teweeg brengen; daarenboven zullea de toekomstige atsiuuiugcu van dc Douge eu vau üct Uuüe Maasje cveuecus tot veibuogiug van vooiocüucicte huo^waicistauüea leiden. icueinde te vootkomen, dat bet BicsDoscugcbitd scnaüe ouuerviudt vau de aisiuuiiigeu vau de Dougc en üct Uuae Maasje, ut omgekcetü, dat up ücu Zuidcujkcn ucvci vau den Amer en de bcigscbe Maas schade uudervouden wurdi vau ue inuijkiug van den biesüusch, Dthuoicn aue wciken nagenoeg geiyk.ijelig lol uit- voeling ie woiücu jjeüiacüi. Du maakt ceu gemeenschappelijk overleg tusscheu ue Octan^ncaocuue gebicucu ter wcciszijücb Vau den nuicr eu dc Bcigstbc Maas uuodig. Als wcuscbciijkc stap, welke moet wordcu gezci, Mei anccn om Uc uit voering ucr gcscüeisie waicistaais- wetkeu ïu deu oicsüusch ie verkrijgen oi ie bevorderen, maat ook om een instituut te Ucbbcu met bevoegdheden, dat kau opkouicu voor dc behartiging vau dc bciangeu van de gtouücigcu. aren lu den OicsbosCD, werd aanbe volen dc opnebung vau t waterschap „de Öiabauischc bicsbosch titer mede werd door dc aanwezigen algemeen ingestemd. Ainerikaantche Lederen scliuciitninausii ie. lil tegenstelling met den gunstigen gang van zaken in de Anierikaan- scne leeiluoieiijen in de eerste bellt van dit jaar, zal de tweede heiit 'n daling van de winst te zien geven voor deze bedrijven, en zullen zelfs in de uieesle gevallen verlies—saiüo moeien woiuen geboekt. De daling der schoeiieiipioauclie en de vraag van nel AuieiiKaaiiscne publiek naar goedkoop schoeisel, zijn pioniemen, waartegenover ue Amenkaausche leerlooierijen zich gesteld zien. De scüoenprouuciie wist zich in hel begin van dit jaar op te werken lot een niveau, Ual boven de belde vorige jaren is gelegen. Deze toe stana duurde lol Juni. Daarna volgde een daling in de beide vol gende maanden, waai op Augustus weer een stijging te zien gal. bep lember en Uciober gaven daarna weer een productie le zien, welke ver beneden die van de beide jaren 1932 en 1933 wus gelegen. Dunk zij de gunstige productie in het begin van het jaar, zal de Amerikaansche schoenproductie echter een totaal te zien geven, dat met 354 milhoen paar nog boven dat van 1933 (351 milhoen) blijft. Uok de prijzen voor schoenen zijn echter een probleem voor de Ame rikaansche leerlooiers, daar het niveau hiervoor gedaald is lot zelfs beneden het reeds lage niveau der huidenprijzen. U. S. Leather Compang. Ook de U. S. Leather Company, een der grootste leermaatschap^ijen in Amerika, heelt in de laatste maanden groole verliezen op haar voorraden geleden. Over de eerste negen maanden van het boekjaar Werd een verlies geboekt van 1.26U.418 pond sterling. BIOSCOOP. R.D.B.-Theater. Nachtvlucht »Ue kat en de viooh. Het is van de directie van het i^.D.B.-Theater zeer goed gezien, om in deze dagen, nu ieders belangstel, ling uilgaat naar de verrichtingen van onze Hollandsche vliegeniers, een film te brengen, die de lucht vaart tot onderwerp heeft. «Nachtvlucht» is een film die op meesterlijke wijze het pionierswerk bewonderen laat, dal is moeten ver richt worden eer de luchtvaart zoo ver was dat van geregelde nacht vluchten sptake was. In Zuid Amerika, in een ruw ver laten bergland, hoog boven gevaar lijke rotsen, door storinjachtén en ijzige koude, is deze eerste strijd gestreden. Door de eenzame duis lernis van den nacht is eens (we kunnen o.rs haast niet voorstellen dat het nog zoo kort is geleden) de eerste machine voor de eerste nacht- postvlucht opgestegen.... en zijn ondergang tegemoet gevlogen. Wat een energie, wat een durf en organisatietalent heeft het gekost om de luchtvaart te brengen op 't peil waarop zij thans staat. Ook Nederland heeft daartoe onnoemelijk veel bijgedragen en is op dit gebied nog dagelijks de geheele wereld ten voorbeeld. Daarom vooral zal deze film, die Vrijdag, Zaterdag en Zondag in het H.I) B.-Theater draait groote belang stelling trekken. Vooral op't oogen blik nu het succes van de «Snip» en de tragische ramp van de »Uiver» de gemoederen zoozeer bezig houden I In de onverschrokken piloten, die in deze film van hun energie, be-

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 19