DE ECHO VAN HET ZUIDEN. DERDE BLAD. EEN FLINKE JONGEN. UötQdpipi, lUevpijtx IfUfHUacdt's Poedecs DE LUCHTBESCHERMINGSDIENST. No. 102. Zaterdag 22 Dec. '34. 57e Jrg. III. De maatregelen door de burgerbevol king te nemen om te trachten het ge vaar en de jammerlijke gevolgen van een luchtaanval zooveel mogelijk te be perken. kunnen in twee deelen worden gesplitst: le. De collectieve maatregelen. 2e. De maatregelen door de burgers individueel te nemen. De uitvoering der eerste categorie geschiedt namens den Burgemeester door den Gemeentelijken Luchtbescher mingsdienst, die onder leiding van een „Hoofd Lbd." werkt. In dezen dienst werken een aantal hulpdiensten samen, die elk de uitvoe ring van een apart onderdeel der be schermingsmaatregelen tot taak hebben. Dit zijn: de Waarschuwings- Alar- meeringsdienst, de Brandweer, de Ge neeskundige dienst, de Ontsmettings- dienst, Gemeentewerken, de Gemeente- Licht- en Waterbedrijven, de Politie en de Burgerwacht. De taak van den Waarschuwings- Alarmeeringsdienst is, zooals de naam reeds aangeeft in de eerste plaats om te waarschuwen. Daartoe heeft dezen dienst een radio-ontvangtoestel en tele foon te zijner beschikking, terwijl het personeel bovendien in het bezit moet zijn van snelle vervoermiddelen, b.v. rijwielen en motorrijtuigen. Daar het veelal te laat zou wezen om maatregelen te nemen op het moment dat de vijandelijke vliegtuigen de ge meente zijn genaderd, maakt de lucht beschermingsdienst gebruik van de Luchtwachtmeldingen. Mede ten behoeve van den luchtbe schermingsdienst is n.l. door de leger- autoriteiten ingesteld de „Luchtwacht dienst". Deze dienst beschikt over een aantal, over het geheele land verspreide luchtwachtposten, die de nadering en de bewegingsrichting van vijandelijke vliegtuigen aan hun Centraal Bureau melden. Passeeren de vliegtuigen onze grens, dan ontvangt het Centraal Luchtwachtbureau daarvan onverwijld bericht van de luchtwachtposten. Het bureau zendt naar aanleiding van de ingekomen berichten radio-tele fonisch waarschuwingsseinen rond. De ze seinen kunnen worden opgevangen door den Waarschuwings- en Alarmee ringsdienst, die ze onmiddellijk door geeft aan het hoofd van den Gem. Luchtbeschermingsdienst. De laatste kan daarop tijdig de noodige voorzie ningen treffen. De Waarschuwings- en Alarmee ringsdienst zorgt behalve voor de per manente bezetting van het radio-ont vangtoestel, ook voor die van de tele foon en onderhoudt de verbinding van het hoofd van den luchtbeschermings dienst met de hoofden der verschillen de hulpdiensten. Oordeelt het hoofd van den luchtbeschermingsdienst het noodig, dat de bevolking wordt gealar meerd, dan geschiedt dit eveneens door den Waarschuwings- Alarmeerings dienst. Dit alarmeeren bij naderend luchtge- vaar zal te Waalwijk door middel van jachthorens en fabriekssirenes plaats hebben. Op deze signalen zullen de in gezetenen dus de maatregelen voor hun persoonlijke veiligheid kunnen nemen. Als de vijandelijke vliegtuigen ver dwenen zijn of ook na afloop van een luchtaanval, zal wederom een sein wor den gegeven. Door klokgelui zal aan de bevolking worden bekend gemaakt dat alle gevaar is geweken. Een andere hulpdienst, wiens taak evenals de vorige reeds aanvangt, vóór dat een luchtaanval plaats vindt, is de dienst der Gemeentelijke Licht- en Wa terbedrijven. Deze hebben de zorg voor het tijdig en snel dooven van de open bare verlichting. Na het invallen van de duisternis vormt een verlicht stadsge deelte een gemakkelijk mikpunt vanuit de lucht. Een doeltreffend verhinderen van de lichtuitstraling behoort daarom tot de onmisbare middelen om een luchtaanval te voorkomen. De waterleiding zal maatregelen moeten nemen om bij ernstige storing in den watertoevoer op andere wijze in de drinkwaterlevering te voorzien. De gewone taak van de Politie zal worden uitgebreid o.m. met het toe zicht op de naleving der ten behoeve van de luchtbescherming gegeven voor schriften. De regeling van het verkeer vooral des avonds bij beperkte of geheel ge doofde verlichting, de handhaving der openbare orde tijdens en na een lucht aanval, dit alles zal meer dan normale bemoeiingen van de politie vergen. Versterking van het politiekorps zal dan ook veelal niet achterwege kunnen blijven. De Burgerwacht zal behalve ter ver sterking van het politiekorps mede kun nen dienen ter aanvulling van een te kort aan personeel bij andere diensten. Terwijl de versterking van het politie korps dan zal kunnen geschieden uit personeel van de Gewapende Burger wacht, zal de Economische Burger wacht personeel voor andere diensten kunnen leveren. De geneeskundige dienst zal belang rijke diensten kunnen verleenen, wan neer de gemeente door een luchtaanval is getroffen. Deze hulpdienst staat on der leiding van den Gemeente-arts, ter wijl de andere medici en apothekers daarbij hun medewerking verleenen. Bij dezen hulpdienst zijn ook aange sloten het Wit-Gele- en Groene Kruis en de plaatselijke afdeeling van 't Ned. Roode Kruis. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. (naar het Fransch), door JAN DE JONGE. Hoofdstuk I. BIJ DEN BURGEMEES1 ER. 1. »Neem me niet kwalijk, meneer de herbergier, maar zou u me willen zeggen, waar het huis van den bur gemeester is, als 't u blieft?» 't Was een jongen van een jaar of tien, die deze vraag stelde; hij was slecht gekleed en zijn gelaat was gebruind door de lucht en de zon. Hij scheen van heel ver te komen en kwam zonder twijfel voor de eerste keer door dit dorp van Bretagne. »Het burgemeestershuis her nam de waard. »Ja, meneer, het huis van den burgemeester, ik moet hem beslist spreken.» »Jij? den burgemeester spre ken hernam de groote man weer, terwijl hij op zijn gemak een De geneeskundige dienst omvat zoo wel het redden van gewonden en gas- zieken als de geneeskundige behande ling van alle door een luchtaanval ge troffenen. Behalve over het ziekenhuis ter ver pleging van gewonden, moet deze dienst ook de beschikking hebben over een of meer plaatsen waar de ontsmet ting en verpleging van gaszieken kan plaats hebben. Voor het verplegend personeel van dezen dienst zal voornamelijk worden gebruik gemaakt van de plaatselijke transport- en helpstercolonnes van het Roode Kruis. De ontsmettingsdienst heeft vooral tot taak om na een gasaanval de ont smetting van straten, gebouwen en goe deren ter hand te nemen. Daar deze dienst beschikken kan over personeel, dat geoefend is in het onderkennen van bepaalde gassen, is deze dienst tevens belast met de vaststelling van de soort van het, bij een aanval aangewende, strijdgas. De bekendheid met het type van het gebruikte gas, geeft o.a. aan de genees- heeren een aanwijzing voor de genees kundige behandeling van de met gas besmette personen. De ontsmettingsdienst zal de beschik king moeten kunnen verkrijgen over groote hoeveelheden ontsmettingsmid delen, zooals chloorkalk, soda, e.d. Gemeentewerken zal vooral bij de voorbereidende maatregelen een taak hebben, n.l. het gereedmaken van even- tueele openbare schuilplaatsen en het geven van advies aan particulieren om trent de keuze en inrichting van schuil- vertrekken. Bovendien draagt deze dienst de zorg voor het tijdig verwijde ren van vanuit de lucht opvallende kenteekenen. De opruimings- en herstellingswer ken welke noodig zijn indien door een luchtbombardement gebouwen zijn ver nield, geschieden door een opruimings- ploeg mede onder leiding van Gemeen tewerken. Zijn door de Luchtbeschermings dienst alle voorbereidende maatregelen getroffen, de mate van het succes hangt ook voor een groot deel af van de me dewerking der bevolking. Wij zullen hieronder nagaan wat de ingezetenen zelf in hun eigen zoowel als in het algemeen belang kunnen doen, om de pogingen van den Luchtbescher mingsdienst te doen slagen. Reeds thans dient ieder gezinshoofd na te gaan, welke maatregelen hij zal moeten nemen resp. voorbereiden ter beveiliging in eigen huis tegen 't lucht- gevaar. Hij kan nagaan hoe op de meest snelle en afdoende wijze lichtuit straling uit zijn woning zal kunnen wor den tegengegaan. Bij naderend luchtgevaar zal bij avond in den kortst mogelijken tijd de geheele stad in donker moeten worden gezet, dus niet alleen zal de openbare verlichting worden gedoofd, doch van alle gebouwen en vaartuigen zal de uit- pijpje stond te rooken. »Wat zou zoo'n kwajongen als jij bij den bur. gemeester moeten »Ik heb hem noodig», ant woordde het kind op beslisten toon en zonder de minste verlegenheid. »Ei, ei I en veronderstel eens dat ik de burgemeester was, wat zou je hem dan te zeggen hebben?» vroeg de kwaadaardige man. »Wel 1 ik zou 'm zeggen, dat.... hij met me doen kan, wat hij wil, maar.... dat ik geen dief wil zijn. Daarom heb ik de troep van Rougeaud verlaten». »Van Rougeaud Wat een rare naam I» »Ik weet niet, of hij nog een anderen naam heeft». »En wat is het beroep van dien Rougeaud «Kunstenmaker, scharenslijper en ketellapper ook.» »0, zootwaalf ambachten enne.... is 't niet? Een zwerver! Ja, ja, we weten er alles van. Dus dat is 't hoofd van de troep, en.... wou hij je leeren stelen?» »Ja, meneer.... en daarom ben ik weggeloopen.» straling van licht moeten worden ver hinderd. Verlichte winkel-etalages, doorschij nende gordijnen, lichten van fabrieks terreinen en voertuigen, maar ook ver lichte dakvensters, glazen daken enz., geen enkele lichtschijn mag daarvan naar buiten treden. Voorzoover dit door het neerlaten van jalouzieën en rolluiken en het afsluiten van blinden niet kan worden bereikt, kan dikwerf door het beplakken van de ramen met blauw papier, met geringe kosten een goed resultaat worden verkregen. Ook aan de inrichting van het schuilvertrek moet aandacht worden geschonken. In dit vertrek zal het gezin tijdens een luchtaanval moeten verblijven. Men overlegge in welk vertrek men het min ste gevaar zal loopen. Daarbij zal zoo wel aan het gevaar van instorting als aan gasgevaar moeten worden gedacht. Het kan zijn dat de kelder als schuil plaats geschikt is of op eenvoudige wij ze voor een kort verblijf kan worden in gericht, mogelijk is het een ander ver trek in de woning. Bij voorkeur kiest men een ruimte met zoo weinig mogelijk ramen en deu ren. De Gem. Luchtbeschermingsdienst geeft U gaarne daaromtrent alle ge- wenschte inlichtingen. Is de keuze van het vertrek bepaald, dan wordt dit zoo goed mogelijk in gereedheid gebracht. Bestaat geen gevaar voor instorting van plafond en wanden, dan kan men aanvangen met het gas-dichtmaken van de kamer. Daartoe worden de kieren en reten in wanden, plafond en vloer met oude kranten, lappenwerk, enz. dicht- gestopt. Men kan deze ook beplakken met reepen papier. De sluitranden aan ramen en deuren worden goed dichtend gemaakt. Dit kan b.v. geschieden met gummitochtband, viltstrooken ed. Door het dichtingsmateriaal te drenken in neutraliseerende vloeistoffen kan het indringen van gas nog meer worden verhinderd. Dit laatste is een hulpmid del dat slechts succes heeft, wanneer het korten tijd voor een luchtaanval qe- schiedt. Het is echter niet vooruit te zeggen of daartoe tijd en gelegenheid zal bestaan. Een middel dat vrij snel tot het beoogde doel voert, is het volgende: Men hange voor de, op de boven be schreven wijze sluitend gemaakte, ra men en deuren aan de binnenzijde van de kamer een, in neutraliseerende vloei stoffen gedrenkt, laken. Men brenge dit laken zoodanig aan, dat het aan alle zijden overhangt en langs den omtrek goed sluit. De noodige en meest ge schikte neutraliseerende vloeistoffen zullen t.g.t. hetzij van gemeentewege, hetzij bij de winkeliers verkrijgbaar worden gesteld. Om het stukspringen van de ruiten ten gevolge van den luchtdruk bij het springen van een bom te ontgaan, be- plakke men het glas met reepen papier, leukoplast e.d. Wel is waar is dit middel niet af doende om het barsten van de ramen »Zou je me ook kunnen zeg gen, waar op 't oogenblik deze Rougeaud met z'n bende is?» »lk weet er niets van, meneer.... Ik heb den heelen nacht geloopen,» gaf het kind ten antwoord, en zijn vermoeidheid gaf duidelijk te ken nen, dat hij niet loog. »Da's ontzettend jammer,» hernam de waard, »anders zou'en we dat mooie volkje in één slag hebben kunnen oppikken, Nou ja, da's mijn zaak niet; ik zie echter wel, dat jij niets te eten hebt gehad, arme jongen. En je hebt ook geen onderdak, je bent net een vonde lingetje, hè?.... en vondelingen, daar zorgt de regeering voor.» »Je hebt gelijk, man,» zei de vrouw van den herbergier, die een poosje had staan luisteren, »Of er moest iemand in de gemeente zijn, die er voor zorgen wil zei een derde persoon, die zich in de gelagkamer bevond, en, evenals de waardin, naderbij was gekomen, om te luisteren. »Dat is een idee meester, en voor het kind zal het beter zijn ook, meen ik. Mèèr....», zei de waard, »maar.... als die iemand niet de mid delen heeft, om een kind groot te brengen, dan.... eh.... zal het goed zijn, dat de gemeente hem.... hierin te hulp komt; daarom zal ik 't ventje maar naar den burgemeester brengen. Het zou mooi zijn, as wij dat zaakje maar eens even opknap ten.» »Ik ga met u mee,» zei de meester van het dorp. Samen gingen ze op weg. Tien minuten later waren ze in de hoofdstraat aange komende waard sloeg rechts af en volgde een poosje de schutting ïondom een uitgestreklen tuin. Hij duwde een houten hekje open en ze traden binnen; daar zagen ze toen den burgemeester op een ladder staan, bezig kersen te plukken. Hij geheel te voorkomen, doch het wordt er in ieder geval door beperkt. Wil men het springen van het glas geheel ver hinderen, dan moeten de ramen van hermetisch sluitende blinden worden voorzien. Is op de boven aangegeven wijze niet immer een volkomen bescherming-ge vende ruimte in te richten, het onder brengen van de bevolking in brand-, explosie- en gasvrije schuilplaatsen is alleen reeds om de groote kosten niet uitvoerbaar, toch zal men er vrijwel al tijd in slagen om de kans op besmetting bij een gasaanval door deze voorzorgs maatregelen zeer te verkleinen. Een vereenvoudiging kan worden verkregen door met een buurman gezamenlijk een schuilvertrek in te richten. bedaart spoedig met 'er stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogfst Ter meer afdoende bescherming is het aan te bevelen om bij het bouwen en verbouwen van woningen met de in richting van een schuilvertrek rekening te houden. Indien het vertrek gereed is gemaakt komt de zorg voor voldoende materiaal. Daar de mogelijkheid van storing in den toevoer van electriciteit bestaat, dient er een noodverlichting te zijn, liefst door middel van zaklantaarns. Verder een paar emmers zand en schoppen. Men kan b.v. reeds nu no- teeren, waar het zand te bekomen is, dat men straks noodig heeft. In ieder gezin behooren althans eeni ge middelen aanwezig te zijn, om eerste hulp te verleenen, (verbandmiddelen, brandzalf, neutraliseerende vloeistoffen. Tot de voorbereidende werkzaamhe den behoort ook het leegruimen van de zolders. Deze worden meestal voor al lerlei zeer brandbare dingen gebezigd. Ruimt den romnfel op en vervangt hem door een groote kist met zand en een paar schoppen. Droog zand is het be proefde beschermingsmiddel tegen brandbommen, ook tegen de z.g. Ther- miet of Electron-bommen. Deze bom men hebben een omhulsel van Electron (60—98 Magnesium, rest Alumini um) met een vulling van Thermiet (mengsel van ijzeroxyd en aluminium). Zij ontwikkelen bij het branden een temperatuur van meer dan 2000° Cel sius. Het blusschen er van met water is niet slechts onmogelijk, doch daar bij kan zelfs gevaar voor explosies ont staan door de vorming van knalgas. Het eenige afdoende middel om dergelijke brandbommen te blusschen is zand. Door het bedekken met zand beschermt men de brandbare omgeving tegen de enorme hitte uitstraling en wordt bij gebruik van groote hoeveelheden zand, daarin veel warmte geabsorbeerd. Proefondervindelijk is aangetoond dat een laag zand van 5 a 10 c.m. uitge spreid op den zolder het doorbranden klom er af, om hen te begroeten maar toen de waard hem het doel van hun komst had kenbaar ge maakt, was hij niet weinig uit zijn humeur, dat ze hem dóérom kwa men storen »En riep hij uit, »wat wilt ge nu dat ik met dat kind zal doen De lui, die hij heeft verlaten zijn z'n ouders wel niet, maar.... ze hébben 'm grootgebracht en ze kunnen hem weer opeischen.» »Om er een deugniet van te maken Als u 't mij toestaat, zal ik voor dien jongen zorgen,» zei de schoolmeester. »U, meester?» »Ja, ik ben alleen, zooals u weet, met m'n oude Janie, die wat doof begint te worden de gezellig heid is bij me zoek, zoodoende. Ik word ook al een dag ouder; na schooltijd heb ik wat behoefte aan gezelligheid.» »Dat begrijp ik, meester... Wel! als u er lust in hebt, neem hem, ik zal er me niet tegen ver zetten,» zei de burgemeester. »Het ventje zal u zeker menigen dienst kunnen bewijzen, hè kereltje?» »0, jameneer, zei het jon getje, terwijl hij den meester smee- kend aankeek, »ik zal werken U zult eens zien, hoe sterk ik ben »Hoe oud ben je?» vroeg de burgemeester. »Ik geloof van tien jaar, me neer.» »Zoo, weet je dat niet eens zeker? Juist! Hoe oud was je, toen je bij tl ie zwervers kwam »Ik heb Rougeaud tegen z'n vrouw hooren zeggen, dat ik vijf jaar was.» »Hu!.... vijf jaar! Dus dat weet je niet zeker! Weet je je naam dan wel »M'n naam? Jan! Maar Rougeaud en al die anderen van de troep noemden me nooit anders dan Jantje.» »Jan,.... Jantje.... Goed en wel, maar daarmee welen we nog niet den naam van je vader, van je familie; kun je je 't niet meer her inneren Het kind boog het hoofd, zonder te antwoorden, 't Bleek duidelijk dat men er niets meer uit zou kun nen krijgen. »Wel!» hernam de burge meester, terwijl hij zich naar den meester keerde, »probeerhet. Wan neer over twee, drie jaar, uw in komsten niet meer voldoende zijn, zal het u niet moeilijk vallen, dezen snaak op een boerderij te plaatsen. Ik kan er verder niets van zeggen de gemeente is niet rijk, zooals u weet....» Het verhoor was afgeloopen de burgemeester klom weer op de lod der en ging verder met kersen plukken. De twee mannen verlieten den tuin van den burgemeester en ieder ging zijns weegs. De waard ging naar zijn herberg en de meester, gevolgd door het jongetje, begaf zich naar het schoolhuis. Naarmate men het dichter naderde, merkte Jan, dat mijnheer Morin, zoo heette de meester, zijn pas vertraagde. Zonder twijfel dacht hij aan de ontvangst, die hem zijn oude huishoudster zou bereiden; een best mensch was het, maar ze speelde wel een beetje de baas en dat was de meester zijn eigen schuld. Toen ze bij de deur waren, zei de meester, vóór ze naar binnen gingen, op fluisterenden toon: »Hoor eens, baasje, wat je ook hoort vanavond, zegt niets terug en wordt niet bangBij Janie duurt het onweer nooit lang.» (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 9