Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. "eerste blad- BE TWEE MACHTEN IN HET LEVEN BUITENLAND. BINNENLAND, DIT NUMMER BESTAAT UIT ORIE BLADEN. RUMMER 2. ZATERDAG 5 JANUARI 1935. 58e JAARGANG. o van het Zuiden, Waalwybsche en Langstraatsche Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 5 maanden 1.26. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40 UITGAVE: Advertentien moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 2 uur in ons beiit iljn. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Telefoon No. 38. Telegr.-adre8ECHO. Prijs der Advertentiën 29 cent per regel; minimum 1.60. Men kent de situatie, waarin de Belgische Boerenbond, dat machtige financieele lichaam, zich bevindt: 800 millioen francs heeft de staat moeten bijspekken om de instelling, waarvan heel het hoerendom in ons buurland afhankelijk is, op de been te houden. Wij noemen dezen Boerenbond een financieel lichaam, omdat de instelling feitelijk zichzelf boven het hoofd gegroeid is en is uitgebouwd tot een commercieele trust, die bankiertje speelt en zich in velerlei zaken interesseert. Dat is heel wat meer dan bet doel waarmede de Boerenbond werd opgerichtde opheffing van den boerenstand. Behalve zijn nuttig sociale werk is de B. B. werkzaam op politiek en op maatschappelijk gebied. Hij speelt voor architect, aannemer, ingenieur, leverancier van electr. installaties, van machines voor het boerenbedrijf, is drooglegger van polders, kweeker van boomen en planten, beheerscht door zijn mach tige productie- en verbruikscoöpe raties een groot deel van den Bel gischen handel, en is daarenboven bankier en verzekeringsagent. Nu is op een vergadering, in Sept. 1.1. te Arnhem gehouden, aangedron gen op een nauwe samenwerking van den N.G.B. met den B.B., en naar aanleiding hiervan schrijft mr. Th. de Kroon o.m. het volgende in »de Molenaar» »We geloovea niet te veel te beweren wanneer we zeggen dat de Belgische Boerenbond een geweldi ge macht beteekent op economisch terrein, die beslissend ingrijpt op het economische leven in België. van „De Echo van het Zuiden Naar het Engelsch. 28. Het weer had niet gunstiger kun nen zijn voor den pic-nic op dien vol genden dag. Vandaar dat het dan ook een opgewekt gezelschapje was aan boord van het jacht, dat van Zeezicht een tochtje maakte door het Kanaal. Kapitein Lauderdale hoorde tot de spraakzaamsten, en telkens trachtte hij zijn nichtje ook in het gesprek te betrekken, dat echter bijzonder ver strooid en afgetrokken was. Dien vo- rigen dag had Cora al opgemerkt, dat Jocelyn er zeer bleek uitzag, toen zij en haar moeder van den lunch van de Marchants terugkeerden. Mevrouw Waring had haar vroeg naar bed ge stuurd en toen zij dien volgenden och tend nog zoo bleek aan het ontbijt verscheen, had de gastvrouw er sterk over gedacht, om om harentwille niet deel te nemen aan het uitstapje en het had Jocelyn heel wat overredings kracht gekost, om toch te mogen door zetten. Nu, misschien dat de frissche zeelucht je goed doet, kindje, had me vrouw Waring ten slotte toegegeven. Maar heel kalmpjes aan, hoor. Dat is de eenige voorwaarde, waarop we je willen meenemen. Op dek werd zij, ondanks haar pro test, rondom in kussens geïnstalleerd Ieder begrijpt heel gemakkelijk dat deze actie een reactie heeft in het leven geroepen, een reactie die grooter werd, naarmate de actie vergrootte. Door priesters werd ons dan ook verzekerd, dat vele Katholieke Mid denstanders in Belgisch Limburg, die overigens goed hun plichten vervul den, hun stemmen uitbrachten op de liberale lijst, omdat de stem op de Ka tholieke lijst hun daar niet anders kon brengen dan versterking van de Coö peratie en beknotting van alle voor- deelen voor den Middenstand. Daarom is ook onder de priesters adviseurs van den B.B. een groote antipathie gekomen omdat deze organisatie is uitgegroeid tot een finantieele en politieke instelling en daardoor niet echt sociaal kan werken. Wanneer we zien dat de B.B. werkt op elk terrein van den han- deldrijvenden en industrieelen Mid denstand, dan kan men begrijpen, dat België alleen een twintigtal strijdbladen kent van den Midden stand die de actie van den Boeren bond met een reactie beantwoord hebben. Al is de toon dan ook niet altijd gunstig te noemen, het feit alleen zegt genoeg. Wanneer we dit alles weten, dan kunnen we toch niet accoord gaan met den wensch van de vergadering van Arnhem om samenwerking te verkrijgen op eco nomisch terrein met den B.B. Laat den standenstrijd in ons land toch niet grooter worden dan hij al is. Ongetwijfeld heeft de B.B. veel gedaan voor België, maar de Belgi sche Middenstand ontmoette op elk terrein den B.B. als tegenstander. We mogen concludeeren dat de samenwerking met den B.B. voor onze gemeenschap een debacle zou zijn, zooals hij het is voor België. Dat het onbillijk zou zijn, wanneer de B.B. met zijn instéllingen zou worden geholpen in zijn economi- schen strijd tegen den Middenstand, die ondanks herhaald verzoek nog geen steun kreeg. Nederland spiegele zich aan het voorbeeld van België en spiegele zich zacht11» Hel proces Haupfman begonnen. Woensdag is in het stadje Fleming ton in New Jersey het proces be gonnen tegen den 34 jarigen Richard Hauptmann, die ervan verdacht wordt het kindje* van Lindberg te hebben ontvoerd en vermoord. Het proces is begonnen onder een opwinding en een belangstelling welke zelfs voor een Amerikaansche rechtbank zonder weerga zijn. De deskundigen verklaarden op den afpersingsbrief geen vinger afdrukken van den verdachte te hebben aangetroffen, Laval naar Ilalië. De Fransche minister van buiten- landsche zaken,Laval, is Donderdag avond naar Rome vertrokken om daar met Mussolini verschillende politieke kwesties te bespreken. Men verwacht van dit onderhoud en heel het gezelschap werd verzocht niet druk mei haar te praten. Hier was de patiënt dankbaar voor, want ze voelde duidelijk, dat het haar onmoge lijk zou zijn geweest, met eenige op gewektheid deel te nemen aan dien luchtigen conversatietoon. Zij zou al haar zelfbeheersching noodig hebben voor de taak, die zij voor zich zag. Toen ze aan de fenge pier geland waren en een eind langs het strand naar het dorpje waren gewandeld, trokken de oudere dames zich trug in het logement, waar later gezamenlijk zou worden theegedronken. De jon gelui zouden aan het bloemen pluk ken gaan en Jocelyn stond er op, ook van de partij te zijn, ofschoon me vrouw Waring zich daar in het geheel niet mee vereenigen kon. Lauderdale beweerde echter met groote beslist heid, dat hij wel zou toezien, hoe zijn nichtje zich niet al te zeer vermoeide, en algemeen werd dan ook geacht, dat hem deze taak zeer goed toevertrouwd was. Op den steilen dorpsweg bleef hel gezelschapje bijeen; toen verdeelden zij zich, want overal in de boschjes daar in den omtrek vertoonden zich de „sleutels der lente." Bij den opstap van een hek geko men, meende Lauderdale: Dit is juist een geschikte plaats om eens even halt te houden. Zij was dit geheel met hem eens en bleef tegen het hek leunen, of zij zich eigenlijk te zwak voelde, om zonder steun te blijven staan. HOOFDSTUK XXVI. Wat spijt mij dat nu, dat je van daag zoo weinig opgewekt schijnt, zei hij, terwijl hij met een blik vol teeder- heid naar haar keek. Je ziet haast zoo wit als een sneeuwklokje en hebt vooral ook met het oog op de con solidatie van den toestand in Oosten rijk. Laval blijft drie dagen in Rome. Hittler heeft goede voornemens. Dinsdag zijn de buitenlandsche diplomaten in Berlijn bij Hitier op Nieuwjaarsreceptie geweest. De Reichsfübrer heeft hen toe - gesproken en o.m. de volgende ver zekeringen gegeven »Geen land kan meer de behoefte aan vrede gevoelen dan Duitschland, dat al zijn krachten bijeen heeft geraapt voor zijn innerlijk herstel en van de andere landen slechts dezelfde erkenning en achting vraagt, als het dezen landen verleent. De moeilijkheden, die zich thans voordoen, kunnen, indien van alle kanten een goede wil getoond wordt gemakkelijk uit den weg worden geruimd. Ik zie geen enkel probleem dat niet voor oplossing vatbaar is en ik kan niet gelooven, dat het ergens aan goeden wil ontbreekt. Het Duitsche volk en zijn regeering zijn vast besloten, hun deel bij te dragen tot samenwerking onder de volken op den grondslag van gelijk- gerechtigheid. Moge het nieuwejaar ons verder brengen naar dit ver heven doel.» Ter gelegenheid van de jaarwisse ling heeft Hittler een oproep uitge vaardigd aan de N.S.D.A.P., waarin hij zegt, dat een jaar rijk aan ge beurtenissen voor Duitschland ten einde is. »Een jaar geleden voorspelden onze tegenstanders voor 1934 de ineenstorting van het nieuwe rijk. Duitschland en het Duitsche volk zijn echter op alle gebieden van hun nationaal bestaan en zelfbewustzijn sterker geworden. Nadat de partij j.l. zomer gezuiverd is van onwaardige elementen, is zij thans meer dan ooit de werkelijke politieke draagster van den wil der natie, en terecht 1 Het groote herstel, werk aan volk en rijk zal in 1935 voortgezet worden. De strijd tegen de werkloosheid en den socialen nood is niet ten einde. blauwe kringen onder de oogen. Zou je er niet liever bij gaan zitten; staan is zoo vermoeiend. Och, wat geeft dat, prevelden haar bleeke lippen. Zijn zorgzaamheid deed haar al weer denkenhoe was het nu mogelijk dat zulk een man een moordenaar en een verrader zou zijn?.... Neen, er moest ergens een verschrikkelijk mis verstand schuilen. Hoe kan je nu zoo spreken? be gon hij weer. Geeft dat niets? Denk je dat het mij niet vreeselijk leed doet dat je je ziek en ellendig voelt? Ga nu zitten en luister naar mij. Ik moet met je spreken. We kunnen niet langer zoo voortgaan. Ik moet een duidelijke verklaring van je hebben: wie is de man, dien je zegt, dat je de voorkeur geeft boven mij, de man, die je niet lief heeft, want Stil Roger! riep ze op vastbera den toon. Stil. Neen, ik denk er niet aan! Mijn plan staat vast: jij bent de eenige vrouw ter wereld voor mij en ik zal er naar blijven streven, je dan ook tot de mijne te maken, tot ik mijn doel heb bereikt. Wees daarvan ver zekerd. Eerst moet je eens luisteren naar mij, riep Jocelyn en maakte in groote haast het dunne kettinkje los, dat zij om den hals droeg. Dit wil ik je te ruggeven. Het behoort jou. Mijn ring?Hoe ter wereld kom je daaraan? En hij rukte haar het ding haast uit de hand, met een verbazing, waaruit tevens de grootste ontsteltenis en vrees sprak. Dit zag zij en ook werd zij gewaar de schichtigheid, waarmee hij om zich heen keek, terwijl hij het stra lende kleinood in zijn vestzak liet glij den. Daar voelde zij tegelijk ook allen twijfel en hoop aan haar hart ontno men. En op zachten, maar toch vas ten toon sprak zTj: Die werd gevonden in de kamer van kolonel Lang te Ricasole, op den ochtend na den moord, door zijn op passer Reynolds. Hij heeft hem mij gegeven en mij verteld al wat er op dien avond gebeurd is. Neen. stil. Of je hem al vervloekt, het geeft niet Roger. Hij heeft je geheim bewaard tot aan zijn dood, zooals hij je dat be loofde. En nu is hij dood. Het is een leugen! barstte liij uit. De kerel loog! Je zult toch niet beweren dat je een oogenblik geloof hebt geslagen aan zijn woorden? Hij heefl liet zelf gedaan. Wat gedaan?. Met gerechte lijke strengheid trof haar blik den zijne. Waar heb ik je van beschuldigd? Je veroordeelt jezelven. Wat er dien avond omtrent middernacht in die ka mer plaats had, is alleen jou en den man die het slachtoffer werd, bekend. Maar jij bent er geweest en niet Jack Vyvian en hem heb je er voor laten lijden. O, Roger, en ik wilde je nogal een zuster zijnWe dragen den zelfden naam. De bitterheid en toch de eenvoud, waarmee zij dit verwijt uitsprak, trof hem. Met gebogen hoofd stond hij zwij gend voor haar. Hij wist, dat hij had verloren, al wat hij het hoogst gesteld had. Hij wist, dat hij in het vervolg een uitgeworpene zou zijn in haar oog. Zou je niet willen gaan? vroeg zij, want ze kon het niet langer dra gen. Ze voelde, dat haar kracht haar begeven zou. Wij hoeven elkaar niets meer te zeggen, tenzij je mij misschien eenige toelichting kunt geven, een ver zachtende omstandigheid zoudt kun nen noemen. Overigens hebben wij el kaar nooit meer iets te zeggen. Jocelyn, is het nu alles tusschen De discipline en trouw van de Nat. Socialistische partij en haar aan hangers, alsmede de onbuigzame wil en vasthoudendheid der beweging zullen elke poging, om Duitschland schade te doen, doen mislukken.» Wat gebeurtin Albanië? Volgens berichten uit Korfoe, zouden weer bommen geëxploideerd zijn in de omgeving van het konink lijk paleis te Tirana. Het paleis zou l ernstig zijn beschadigd. De leider der opstandelingen is gevangen genomen. Duitsche schoenenimp. en export. In November 1934 zijn naar Duitschland 6.058 paar lederen schoenen ingevoerd, tegenover 6.064 paar in November 1933 en 11.024 paar in October 1934. De uitvoer bedroeg in November 47.147 paar, tegenover 86.600 paar in November 1933 en 60.725 paar in Oct. 1934. I In November 1934 bedroeg de waarde van den invoer R.M. 71.000 en van den uitvoer R.M. 344.000. In November 1934 bedroeg derhalve het actief saldo R.M. 273.000 tegen over een actief saldo van R.M. 491.000 in November 1933. Warme Decembermaand. De afgeloopen maand December is de warmste geweest van alle Decembermaanden gedurende 47 jaren. Voor het gemiddelde geeft deze periode een temperatuur van 3 6 gr. C, terwijl voor December 1934, uit de drie maal-daagsche waar nemingen, een temperatuur van 7,7 gr. C. werd berekend. Lauwe Decem bers kwamen o,m nog voor in 1918 met 7.0 gr. C. en 1918 met 6,5 gr. G. De Douglas-machines voor deK.L.M. Zooals bekend is, heeft de KLM. bij de Douglas fabriek te Los Angeles veertien toestellen van het type Uiver besteld, welke toestellen voor 1 Mei afgeleverd moesten worden. Dezer dagen is in de fabriek te ons uit? 't Is een misvatting, ik zal. Neen, tracht je niet te veront schuldigen. Dat baat niets. Als ik mijn plicht deed, zou ik je aangeven bij 't gerecht. Maar dat kan ik nietO neen dat kan ik niet!.. Je bent mijn neef, je bent goed voor mij geweest, en zelfs om den naam van den man die on schuldig was, van smet te bevrijden, kan ik je niet aan het gerecht overle veren. Maar heel ons verder leven zul len we vreemden zijn voor elkaar. Tracht mij nooit weer te ontmoeten, noem mij nooit meer je nicht. Ga nu. Ik blijf hier ook niet langer, maar ik weet niet, of ik dat eind wel loopen kan. Hij wendde zich om en ging den heuvel af als iemand, die zich in een droomtoestand bevindt, met gebogen hoofd en telkens struikelend over den oneffen bodem. Al het trotsche, het zelfgenoegzame was voor goed uit zijn houding verdwenen. Een nameloos mededoogen vervulde haar, terwijl ze hem nakeek. Wat zou ze op dat oogenblik niet gegeven heb ben, als zijn onschuld had kunnen be wezen worden. De smet, die van Jacks naam was afgewischt, had zich nu op Rogers, dus ook op haar naam, gehecht. Tot het gezelschapje in het hotel zei kapitein Lauderdale, dat hij zich ineens een dringende zaak herinnerd had, die zijn tegenwoordigheid in de kazerne vereischte en, daar het jacht nog niet vertrok, ging hij naar Ryde loopen en vandaar naar Southsea te rug. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1