Centraal Tandheelkundig Instituut TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. ABONNEERT U OP DIT BLAD. BINNENLAND. BUITENLAND. EEN FLINKE JONGEN. ECHO'S. 60 Heuvelstraat Geheel Gebit vanat f Plaatje van een tand f 4.- ledere tand meer 12.- Porselein ot Zilvervulling f3.- Goud vulling vanaf f 9.- Goudkroon vanaf f 15.- Pijnloos trekken van tand of kies f 1.50 No. 2. Zaterdag 5 Jan. 1935. 58e Jrg. de echo van het zuiden, Hauptmann. Deze week is in het kleine Ameri- kaansche stadje Flemington in New- Jersey het groote proces begonnen te gen Bruno Ricardo Hauptmann, de man, die ervan beschuldigd wordt den weerzinwekkenden moord op het zoon tje van Lindbergh te hebben gepleegd. De geschiedenis van de ontvoering, de afpersing en tenslotte van het ont dekken van het lijkje van het kind, word nog eens in ons geheugen geroe pen en er zal wel niemand zijn, die bij de herinnering aan dit barbaarsche bedrijf eraan twijfelt of de rechters zullen den bandiet, die zij voor zich hebben, als zij voldoende bewijs tegen hem kunnen construeeren, op den electrischen stoel plaatsen. Wat ons echter treft is de geweldige entourage van dit proces, een entou rage, die zelfs voor Amerika tot heden nog niet gezien was. Het publiek werpt zich gretig op de kolommenlange verhalen, die de kran ten er dagelijks over opdienen. Haupt mann is in deze dagen de sensatie, waarvoor al het andere moet wijken. Alle weerzinwekkende bijzonderheden worden gretig door de gierende menig te verslonden. Het is immers sensatie, hel is opwindend en verstrooiend! Welke bioscoop zal ons een emotie bieden, heviger dan er in dit zich in werkelijkhed afspelende bedrijf gele gen is? Bij dit alles treft het ons weer op nieuw, dat de middelmatige mensch zich altijd zoo hevig belangstellend toont voor het leelijke en het slechte. De massa der krantenlezers doorpluist het liefst de omstandigheden, waar onder een moord of een roofpartij ge pleegd is. We kunnen het begrijpen, maar te gelijk moeten we ons toch afvragen, waarom diezelfde 'belangstelling zoo heel dikwijls ontbreekt waar het een goed en mooi werk betreft, een werk van kunst of wetenschap, een edel streven naar verhooging van cultuur. Hoe dikwijls gaan al deze verblijden de gebeurtenissen aan de massa voor bij, zonder dat zij zelfs maar worden opgemerkt, of zonder dat men er zich voor interesseert? De doorsnee-mensch om het leelijke woord te gebruiken begrijpt die zaken niet, zij spreken niet zoo sterk tot hem omdat de sen satie eraan ontbreekt. Maar heeft de krant, die de dagelijk- sche geestelijke leeftocht van de mees te menschen is, hieraan niet het meeste schuld? HERPT. Vergadering van den raad der ge meente Herpt. Aanwezig alle leden, één vacature. Alvorens de agenda af te handelen wijdt de voorzitter enkele woorden aan de nagedachtenis van Wethouder van Bokhoven. Hij zegt dat hij in den kor ten tijd dat hij met den overledene heeft samengewerkt, hem heeft leeren kennen en als zoodanig heeft leeren waardeeren, ook in verband met de werkzaamheden die hij als wethouder heeft gedaan. Hij had steeds een be zadigd en evenwichtig oordeel en zou nooit op onaangename wijze over an deren hebben geoordeeld. Hij was al tijd een mild mensch. Hij is er van over tuigd dat zijn heengaan een verlies voor den Raad is. Spr. hoopt dat hij reeds het loon voor zijn werk zal gehad heb ben. Zijn nagedachtenis zal bij den Raad steeds in eere blijven. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Besluit van Ged. Staten waarbij goedkeuring verleend wordt aan de ver ordening tot wijziging der vleeschkeu- ringsverordening. Wordt voor kenninsgeving aangeno men. b. Nota van Ged. Staten omtrent de gemeente-begrooting voor 1935. Wordt conform voorstel van B. en W. besloten. c. Begrooting van het Burgerlijk arm bestuur. Deze wordt goedgekeurd met een be drag van 2470.— aan inkomsten en uitgaven. 3. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens perio dieke aftreding van Jac. de Wilt, die herkiesbaar is. Deze wordt met algemeene stemmen herkozen. 4. Voorstel van Burg. en Wethou ders tot wijziging der gemeente-begroo ting voor 1934. Wordt goedgekeurd volgens voorstel. 5. Mededeeling omtrent steunrege ling en werkverschaffing. De voorzitter deelt mede dat de vol gende week de werkverschaffing een aanvang neemt, waarin 'n zestal werk- loozen geplaatst worden en geeft hier omtrent nadere inlichtingen. Bij de rondvraag informeert het lid Buijs naar de electriciteitstarieven, waaromtrent de voorzitter mededeelin- gen doet en waarbij het voornaamste is dat de stroomprijs per K.W. verlaagd wordt van 35 op 30 ct. Hierna volgt sluiting. De begrafenis van Baron Adatsji. Onder zeer groote belangstelling en met alle eerbewijzen aan zijn hoogen rang verschuldigd, is op de algemeene begraafplaats te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk hulsel van den heer M. Adatsji, rechter en oud president van het Permanente Hof van TILBURG Met garantie. Pijnloos trekken inbegrepen. (22 karaats goud) Onbreekbare gebitten met levenslange garantie. Spreekuren alle werkdagen van 9 12 en 1—4 Avond-spreekurenDinsdag, Woensdag, Donderdag van 7—9 Volstrekt pijnlooze behandeling. MOND ONDERZOEK KOSTELOOS. Internationale Justitie. Toelating motorrijwielen in België. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, meldt ons Met ingang van 1 Januari is in Bel gië een nieuw voorschrift in werking getreden, volgens hetwelk buitenland- sehe motorrijwielen niet meer toege laten worden op ee:i douane-kaart, doch voorzien moeten zijn van een trip tiek of een carnet de passages. Motor rijwielen worden du:; in dit opzicht voortaan op (lenzen sen voet" behan deld als automobielen. Het teeltplan 1935. Het Departement van Economische Zaken deelt ons mede, dat berichten, waarin mededeelingen voorkwamen betreffende het teeltplan voor den ak kerbouw voor 1935, ook wanneer «lie van eenige crisis-organisatie afkom stig waren, als voorbarig moeten wor den beschouwd. De vaststelling van het teeltplan voor 1935 heeft nog niet plaats gehad door den minister van oeconomische zaken. De minister hoopt zijn beslissing in dezen zoo spoedig mogelijk te kunnen nemen en zal onmiddellijk daarna tot publicatie hiervan overgaan. Onze handel met Rusland. Naar wij vernemen zal het comité voor de Nederlandsch-Russische han delsbetrekkingen naar Moskou ver trekken ter bespreking van deze han delsbetrekkingen. Onze handel met België. De economische onderhandelingen, welke de volgende week te Brussel tus- schen België en Nederland zullen be ginnen, zullen speciaal betrekking heb ben op het vraagstuk van den kolen- invoer en op de contingenteering van den import van landbouwproducten. Getracht zal worden tot een accoord te komen, waarbij in zekeren omvang de Nederlandsche invoer in België kan worden vergroot, in ruil voor een groo teren uitvoer van Belgische industrie producten naar Nederland. Een Zeppelin-verbinding met Nederl.-Indië. Naar de N. R. Crt. verneemt, zijn de plannen tot oprichting van een lucht- vaartreederij, die te zijner tijd een Zep pelinverbinding met Ned.-Indië zou ex- ploiteeren, thans in een vergevorderd stadium. Binnenkort kunnen nadere mededeelingen daaromtrent tegemoet worden gezien. Zooals men zich herinnert, heeft dr. Hugo Eckener dezer dagen verklaard, dat binnenkort een hestelling uit Ne derland bij de Zeppelin-werf zou zijn te verwachten. Naar aanleiding daarvan hebben wij inlichtingen ingewonnen, die echter nog niet op een definitief resultaat wezen. Thans is men dichter tot de verwezenlijking van de plannen genaderd. Een nieuwe smeerolie voor auto mobielen. In de Technische Hoogeschool te Delft hield lector ir. A. J. Mollinger een voordracht over de eisclien, die men aan smeerolie voor automobiel motoren moet stellen. Spr. schetste de resultaten van ver schillende olie-proeven met 'n nieuw toestel. Een automobiel moest daartoe ca. 1500 K.M. zonder waterkoeling rijden. De temperaturen worden daarbij enorm hoog, de zuiger moet rood gloei end worden. Deed men de proef met een sterk oxydeerbare olie, dan zou al spoedig een dergelijk dik,^ asphalt- achtig mengsel in de motor zitten, dat dit niet meer door de pomp zou kun nen worden verwerkt. De Beverolfabrieken stelden daartoe een zeer bijzondere olie, de Beverol- Top, beschikbaar. De oxydatie bleek hij een serie ritten tot totaal ca. 500 K M., nog niet noemenswaard te zijn. Er werd geoordeeld, dat men de motor veel langer op die hooge temperaturen moest houden. Daarop werd een tocht rond Nederland van 1111 K.M. gedaan, eerst om de 50, later om de 100 K.M. werd een monster olie afgetapt en daarvan het asplialtgehalte bepaald. De tocht geschiedde in ö1/* dag. Daar men echter bang was de motor te bederven, werd reeds na 800 K.M. olie ververscht. Achteraf bleek dit in het geheel niet noodig geweest te zijn, daar het asphaltgehalte slechs 4% max. had bedragen en de olie niet noe menswaard was ingedikt. Incidenteel -komen bij een dergelijke hooge tempe- ratuursbelasting de fouten van de mo torconstructie duidelijk aan het licht. Van het meeste belang is voorts, in welken vorm oxydatie-produkten aan de wanden van de verbrandingsruim te, op de zuiger en op de kleppen wor den neergeslagen. Bij de Beverol-Top gebeurt dit in den vorm van uiterst dunne schilfers, die afbladderen en met de afgewerkte gassen door de uit laat worden weggeblazen. Kans op groote slijtage door harde oliekorsten e.d. is er dus niet. Bij normaal bedrijf in auto's bleef deze Beverol Top-auto-olie steeds lan ger dan 10.000 K.M. in den motor, waarbij hoogstens 1.5 k 2 L. werden bijgevuld. Enyeland en Ierland. Tusschen Engeland en den Ierschen vrijstaat is een handelsverdrag ge sloten, dat beschouwd wordt als een eerste stap tot herstel van de nor male betrekkingen. Kerstmis in Rusland. In verhand met de Kerstdagen, welke volgens den Russischen ka lender op 6, 7 en 8 Januari van den WestEuropeeschen kalender vallen, hebben de godloozen-vereeni- gingen besloten, in de groote steden carnavalsoptochten te organiseeren, gepaard gaande met tooneelvoorstel- iingen en voordrachten, welke be trekking hebben op de atheistische propaganda. Op deze wijze wil men het volk afhouden van het bezoeken van de kerken. Verder wordt ook het ver zuimen van den arbeid op deze dagen ten strengste gestrait. Manifestatie te Berlijn. Hitier heelt plotseling alle leidende instanties van partij, b>. A., S. S en Arbeidsdienst naar Berlijn geroepen voor een grootsche demonstratie. Hij heeft daarbij een toespraak ge houden. liet schijnt dat Hitier tot dezen stap is overgegaan omdat er een steeds toenemende wrijving tusschen de rijksweer en de partij instanties bestaat. Hitler tracht nu deze on- eenigheid te bezweren. Slembureau-voorzitters in het Saaryebied. De neutrale voorzitters van de 860 stembureaux in het Saargebied zijn thans definitief benoemd. Aangewe- zen zijn 364 Nederlanders, 300 Zwit sers, 220 Luxemburgers, 3 Denen, 4 Engelschen, 2 Amerikanen, 3 Italianen, 1 Zweed en 1 Portugees. Deze neutrale voorzitters moeten op 13 Januari a.s. twaalf uur lang onafgebroken controle oefenen op de stemming en dienen tevens zorg te dragen voor het vervoer van de (naar het Fransch), door JAN DE JONGE. Hoofdstuk III. Een ongeluk is allijd ergens goed ooor. 3 Daar de meester niet meer in slaap had kunnen komen, was hij bij 't krieken van den dag opge staan, maar had geen haast om de deur van de kamer te openen. Hij vond dat het geen zin had, den slaap van het kind zoo vroeg te storen. Eindelijk, toen het langzamerhand tijd voor school begon te worden en, omdat hij graag met Jan wilde praten, voordat hij door zijn leer lingen in beslag werd genomen, richtte hij zich naar de kamer, waar het ventje sliep. Nauwelijks had hij de deur half geopend, of de hond sprong op de matras, en be gon, zijn lichaam languit naast den slaper, het gezicht, de handen, den hals te likken, terwijl zijn liefkoo- zingen gepaard gingen met vreugde- ge kef. Eerst draaide het kind zijn hoofd van links naar rechts; toen mom pelde het, nog altijd zonder de oogen te openen »'t Is genoeg, Fik 1... genoeg I schei uit Hij zou vast en zeker weer inge slapen zijn, als de meester op dit oogenblik niet had gezegd: »Wel, Jan, heb je nog niet genoeg geslapen »Ja, ik kom! Jal ik sta op,»... zei de arme jongen, terwijl hij zich de oogen uitwreef. Hij sprong uit zijn bed, zoo haagstig als kinderen, die bang zijn voor klappen. Nauwelijks was hij echter over eind, of hij viel terug op de matras, terwijl hij 't uitschreeuwde van pijn. »\Vat is er Wal is er ge beurd?» vroeg de meester: »0 I meneer,» zei Jan, die nu heelemaal wakker was, »ik wil wel opstaan, maar ik kan niet loopen. O wat heb ik 'n pijn I Gister is er me onder 't loopen iets in de voet gekomen, ik heb er eerst geen acht óp geslagen ...en ik heb na die tijd nog weer zoo ver geloopen...» »Ja zei de meester, die zich hukte om beter te kunnen zien, »je \oeten zijn gezwollen, en in dezeis een doorn of een houtsplinter ge komen, die bijna heelemaal onder de huid is verdwenen. Houd je maar rustigwe zullen dat wel eventjes verhelpen, m'n jongen.» «janie 11» riep hij toen, boven aan de trap, »gauw wat warm water en handdoeken.» Eenige minuten verliepen. «Meneer,» vroeg l°e5 he! ventje, »hoe komt het, dat Fik by me was' toen ik wakker werd «Dat is heel eenvoudig m n kind, vannacht hoorde ik hevig keifen en woest krabbelen ik ben naar beneden gegaan en Jet was dit dier; het is toenop den drempe van 't kabinet gaan liggen- ls het dier losgelaten om je te zoeken of heeft het uit zichzelf den goeien weg geV-OD»d01 Fik kon bestweggeloopen zijn, om mij te.ug te hond! hij hield zooveel ®e I Kijk maar, meneer,» zei het kmd en liet een stuk touw zien datnog aan de halsband van het dier vastzat. »Ja, inderdaad, je gelooven..., maar daarover praten we later. Daar heb )e Jamei» De oude vrouw kwam T>ove een ketel warm water, een groote waschkom en doeken. Toen ze den hond zag, gaf ze een gil, die een scène beloofde zooals gisteren, maar de meester voorkwam het. »Gauw, beste Janie,» beval hij. ..maak voor dat kind een voetbad klaar, hij is gewond.» «Gewond och aim kereltje 1» zei ze, »waardooi hoe is dat ge komen »'k Weet het nog niet, we zullen zien...» De meester ging naar beneden en trad een vertrek binnen, dat hij zijn «werkplaats» noemde. Hij kwam weer boven met twee of drie hor- logemakerstangeljes, een zakmes en een lange naald. Toen de voet van het kind vol doende geweekt was, zoodat Janie hem voorzichtig afwasschen kon begon de meester de operatie - vlak voor 't raam. Hoewel hij voorzichtig en vrij handig was, duurde het vrij lang en was het tamelijk pijnlijk. Jan uitte echter geen enkele schreeuw, maar beet zich herhaal delijk flink op de lippen. «Ziezoo, ik heb 'mzei me neer Marin eindelijk. »lk heb je pijn gedaan, ja, dat weet ik wel. Maar je bent een dappere kerel, hoor Een compres werd op de wond gedaan en toen het verband klaar was, zei de meester »Nu laat je het been op een stoel rusten, of beter nog op de matras; Janie, je brengt hem zn ontbijt wel boven. Ik hoor de kin deren komen.» Nadat de huishoudster Jan had geholpen, dat hij goed op de matras kwam te zitten, bracht zij de kamer wat op orde; daarna ging ze naar de keuken en kwam terug meteen kom warme melK, en nog een heer lijke boterham met een dikke laag boter. Zelfs Fik vond genade bij haar; ziende dat het kind aanstalten maakte zijn maal met zijn vriend te deelen, zei ze: «Wacht, jij zult ook wel hon ger en dorst hebbenkom maar mee naar de keuken, daar vind je alles wat je^ioodig hebt.» 's Middags ging de meester, vóór hij aan tafel ging, eens kijken naar de voet van zijn beschermeling, vernieuwde de compres en zag dat het zich heel goed hield. »We zullen je wat te eten brengen,» zei hij, »straks kunnen we dan nog een poosje babbelen, want je zult je vanmorgen wel ver veeld hebben m'n jongen of heb je geslapen «Neet heelemaal niet, meneer.» 't Hindert niet, vent, ik zou 't je niet kwalijk nemen, je bent moe genoeg om wat rust noodig te heb ben. Ik zie wel graag, datje vandaag binnen blijft. Je ziet het meer, een ongeluk is altijd ergens goed voor. Ik had je ook wel een boek kunnen geven, om den tijd te dooden. Je kunt toch lezen?» »Ja, meneer, maar... met erg best.» »En schrijven...?» «Een heel klein beetje; ik had allijd maar heel eventjes tijd...» «Arme jongen 1 Tien jaar en... Afijn, we zullen zorgen de verloren jaren in te halen.» De meester ging vlug naar bene den om te eten. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5