V y PUAKniiirr BERICHTEN. stembussen van elk stembureau naar het naastbijgelegen districtsbureau. Als belooning voor hun arbeid kiij- gen zij 1000 Fransche francs, terwijl bovendien hun reiskosten worden vergoed. De gruwelijke moord te Oss. De 19jarige P. de Bie uit Oss, verdachte van den gruwelijken moord te Berghem op zijn neef, is door de Bossche rechtbank tot 15 jaar ve-oordeeld. De Officier van Justitie, mr Dubois, die levenslang geëischt had, heeft hooger beroep aangeteekend. O k de veroordeelde de B. is in hooger beroep gegaan. In hooger beroep. Dat viel hem mee in den Bosch I Teunis O., een arbeider uit Almkerk, was veroordeeld tot 14 dagen ge vangenisstraf wegens diefstal van een palingfuik aan 't »Boerenver- driet,» eigendom van W. v. Balkom. Verdachte ontkende op grond waarvan hij in hooger beroep kwam van zijn vonnis. Een getuige, die naar het oordeel van den adv.gen. zélf niet vrij uitging en blijkbaar belang had bij de geschiedenis met de fuik, scheen niet betrouwbaar en achtte de adv. gen. het voor zichtiger vrijspraak te eischen, dan een veroordeeling te baseeren op onbetrouwbare verklaringen. Dus luidde de eisch vrijspraak. Uitspraak 7 Jan. Ovei treding der Leerplichtwet. Voor den Kantonrechter te Den Bosch stond terecht J. v. d. V., 40 jaar, koopman te Waspik, wegens overtreding der Leerplichtwet, üp 27 en 28 Juni 1984 had hij zijn kind van school thuisgehouden. Het kind bleef overigens ger. geld weg en het smoesje was dan altijd «kiespijn.» De eisch luidde f 5 boete of 5 dagen. Verdachte werd veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen. Invaliditeitswet. P. J. K. te Waalwijk stond terecht wegens overtreding der invaliditeits wet. Hij had geen zegeltjes geklakt voor zijn dienstbode, lot zijn ver dediging voerde hij aan, dat die dienstbode bij hem weggeloopen was, maar voor de vorige had hij evenmin geplakt. De eisch luidde naar het aantal overtredingen 3i geldboeten van 5ü cent, te vervangen door 31 keer een dag hechtenis. Uitspraak 5 geldboeten van 50 cent en voor de oveiige 26overtre dingen ischuidigvei klaringen zonder toepassing van straf. De zaak Onnes einde Maart voor het Hof? De strafzaak tegen den heer Onnes van Nyenrode, die door de rechtbank werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde oplichting, zal waarschijnlijk einde Maart in hooger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam worden behandeld. De heer Onnes zal dan vermoede lijk voldoende hersteld zijn om voor het Hof te kunnen verschijnen. Evenals in eerste instantie zal hij verdedigd worden door mr. Muller Massis en mr. Kappeyne van de Coppello. De Bie krijgt nog twee jaar. De rechtbank te's Hertogenbosch veroordeelde P. de Bie uit Oss, die op Oudejaarsavond wegens dood slag op zijn neef Gerrit werd ver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf en tegen wien de officier van jus titie thans twee jaar gevangenisstraf had geëischt, omd it hij met twee Ossenaren in den nacht van 14 en 15 Juli 1934 te SchSy in het café van D. had ingebroken en daar flesschen drank had weggenomen. Zijn medeplichtige Toon de Soep kreeg twee jaar gevangenisstraf en De Rut werd veroordeeld tot tien maanden, beiden met aflrek van voorarrest. DRUNEN. De collecte die in de maand December werd gehouden in de R. K. Kerk ten bate van het crisis-co mité heeft opgebracht 56.65 en in de Ned. Herv. Kerk 10.64. In het afgeloopen jaar werd in de R.K. Kerk alhier aan 89 kinderen het H. doopsel toegediend, begraven werden 32 volwassenen en 9 kinderen. Uitgereikt werden 93000 H. Commu* niën. 1/ Voor de Rijkspostspaarbank werd in de maand Dec. op het postkan toor alhier ingelegd 5668.69 en terug betaald 6061.49. DRUNEN. Woensdagavond gaf de Dames-tooneelvereeniging in de zaal der Meisjes-Congregatie nogmaals een uitvoering, waarbij de zaal goed bezet was. Wel een bewijs, dat deze jeugdige vereeniging haar roem heeft weten te handhaven. Opgevoerd werd „Familie- Juweelen". De speelsters wisten hun rol keurig te vertolken, het daverend ap plaus na elk bedrijf was ten volle ver diend. DRUNEN. Begin Januari zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer Ant. Ph. v. Huiten, directeur der Harmonie ,,De Volharding" als lid werd aangeno men. Bestuur en leden der Harmonie ho pen dit feit van hunnen sympathieken leider op Zaterdag 12 Jan. a.s. feeste lijk te gedenken, door op dien dag den feesteling des namiddags te 4 uur aan zijn huis te huldigen en van 5 tot 6 uur daarna receptie te doen geven in de zaal der Harmonie bij den heer Th. Els- hout en zal daardoor dus ook gelegen heid bestaan voor ieder om van zijn belangstelling te doen blijken. Ook zul len dien dag jubileeren, 25 jaar lid der Harmonie de heer J. Maresael en 12y2 jaar lid van het bestuur de heer J. Pel- ders. Na de receptie zal de avond feeste lijk worden doorgebracht met muziek, zang en feestmaaltijd. NIEUWKUIJK. In den nacht van het oude op het nieuwe jaar is ingebro ken op het kasteel „Drunen" te Nieuw- kuijk, toebehoorende aan de graven d' Oultremont. Toen de opziener Dinsdagmorgen om zeven uur op het kasteel kwam, het kasteel was onbewoond, daar de grafe lijke familie zich op het oogenblik in Brussel bevindt ontdekte hij dat een raam was geforceerd en open stond. Onmiddellijk stelde de opziener een onderzoek in binnen het gebouw en ont dekte dat eenige kasten waren geopend. Op onze informatie kon de opziener niet mededeelen wat er vermist is, daar hij niet weet wat er in de kasten aan wezig was. Telefonisch heeft hij de heeren in Brussel verwittigd. De eigenaar begaf zich onmiddellijk naar het kasteel. Van de resultaten van het onderzoek is tot op heden nog niets bekend. Gedurende het afgeloopen jaar '34 zijn in onze gemeente ingekomen 41 mannen en 28 vrouwen; uitgegaan 35 mannen en 30 vrouwen; geboren 16 mannen en 9 vrouwen en overleden 9 mannen en 13 vrouwen. Op 31 Decem ber 1934 bedroeg het aantal inwoners 1517. J Gedurende de afgeloopen maand werd aan het postkantoor alhier voor de Rijkspostspaarbank ingelegd 5101.15 en terugbetaald 12136.50. Naar aanleiding van het enorme succes onzer tooneelvereeniging ,,K. N. A." met de opvoering met Kerstmis in het bondsgebouw alhier, van het too- neelspel „De Sterke Band" en het blij spel Samson en Moos doen aan bok sen", is deze vereeniging aangezocht om dezelfde uitvoering te komen geven in Vlijmen, voor het Doele gezelschap gevestigd in café H. Boom Zaterdagavond j.l. zou in café Gerards alhier een propagandavergade- ring gehouden worden door het hoofd kwartier van het Ned. Volksfascisme „Zwart Front" te Oisterwijk. Deze vergadering was belegd voor den z.g. kleinen boer. Ter elfder ure echter, werd door den café-houder het houden dezer verga dering in zijn café verboden. Zondagmorgen bemerkten kerk gangers die zich naar de vroegmis be gaven dat de hoofddeuren van het pak huis van den N.C.B. open stonden. Bij een nader onderzoek hiernaar, werd, voor zoover kon worden nagegaan niets vermist. Men vermoedt met baldadigheid te doen te hebben. HERPT. De harmonie „de Een dracht" gaf gisteren haar jaarlijksche uitvoering en wel des middags voor dames en des avonds voor heeren. Beide keeren was de zaal tot in alle hoeken gevuld; geen wonder, want de goede reputatie die de harmonie geniet, met muzikanten die persoonlijk in de hoogste eere-afdeelingen eerste prijzen met lof behalen, daarbij een tooneelver eeniging met een kracht als Willem Kuijs, die als karakter-humorist ontel bare malen bekroond is geweest en on der wiens leiding de andere medespelers vanzelf zoodanig geïnspireerd worden, dat zij tot ieders tevredenheid hun rol len vervullen; een dergelijke uitvoering geeft den bezoekers enkele uren van muzikaal genot en opgewekte humor. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat men buitengewoon was geslaagd in de keuze van de nummers op muzikaal gebied, en in de keuze van de verschil lende spelers op humoristisch gebied, die hunne rollen onberispelijk ten uit voer brachten. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Predikbeurten Zondag 6 Januari '35: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur Ds. W. Bousema. Bediening H. Doop. Geref. Kerk, v.m. 9,30 uur en n.m. 2,30 uur leesdienst. Vergadering der A. R. Kiesver- eeniging Sprang, op Maandag 7 Jan. a.s., des avonds half acht, in de zaal van den Chr. Volksbond. Aan de orde: Stemming voor de sa menstelling van de candidatenlijst voor de verkiezing van leden voor de Pro vinciale Staten. A.s. Dinsdagavond half acht hoopt op uitnoodiging van de Geref. Zendingsvereeniging alhier in de Geref. Kerk op te treden de Weleerw. heer Ds. A. Merkelijn, Missionaris-predikant voor de Geref. -Kerken van Zeeland, Noord-Braband en Limburg te Maga- lang (N.I.), met verlof in het vader land. Naar wij vernemen hoop Ds. J. C. Hagen, op Donderdag 17 Januari a.s. des namiddags van 4 tot 5 uur, de Bijbellezing-uitzending voor de Ned. Chr. Radio-Vereeniging te verzorgen. Op Maandag 11 Februari a.s. zal alhier de „Magalang-Film", van het zendingsterrein van de Geref. Kerken van Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg, worden vertoond. CAPELLE. Gedurende de maand December 1934 werd in de Rijkspost spaarbank ten hulppostkantore alhier ingelegd 7842,30 en terugbetaald 10970.34. Het aantal inlagen bedroeg 68, dat der terugbetalingen 64. Het eerste elftal der voetbalver- eeniging „Capelle" speelde j.l. Zondag op eigen terrein voor de 3e klasse K. N. V. B. tegen „D.E.V.O." uit 's-Bosch en verloor met 3—0. Het 2e elftal ver loor voor de le klasse B.V.B. eveen- eens met 3—0 van „D.E.V.O." 2. Voor de Ned. Herv. gemeente a hier hoopt a.s. Zondag des namiddags 6 uur op te treden Ds. Cuperus. 's Mor gens half tien leesdienst. In de Ned. Herv. Kerk a. d. Loon- schendijk zal a.s. Zondagmorgen half tien leesdienst worden gehouden. Des namiddags geen dienst. vjtRAnDWtVTr NORTH 'Utijü Tot ouderling bij de Ned. Herv. gem. alhier zijn herbenoemd de hee ren G. Koenen en G. voor de Poorte en tot diaken de heeren J. de Groot en J. C. van Pelt Mz„ welke benoeming door hen is aangenomen. De heer W. Smits heeft zijn benoe ming tot ouderling der Ned. Herv. ge meente a. d. Loonschendijk niet aange nomen. De in de Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse gehouden verhuring van zit plaatsen heeft, naar we vernemen, ruim 2200.— opgebracht. Bij den heer P. Sprangers, alsmede bij den heer Joh. van Beek aan den Winterdijk is dezer dagen komen aan- loopen een Hollandschen herdershond. Met ingang van 1 Jan. 1.1. zijn de abonnementstarieven voor de aangeslo tenen bij de N.V. Waterleiding Maat schappij „Noord-West-Brabant" in on ze gemeente verlaagd. WASPIK. Voor den vleeschkeurings- dienst werden in de afgeloopen maand ter secretarie aangegeven 10 runderen, 25 varkens en 2 kalveren. Tot onderwijzeres aan de Chr. Bijz. School is benoemd Mej. E. J. M. Verharen. Tot voorzitter van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur is voor het loo- pende jaar aangewezen de heer A. P. Brokx. RAAMSDONKSVEER. De heer W. Elshout, onderwijzer aan de Veer- sche Chr. School, werd benoemd tot Hoofd eener Chr. School te Rilland. Mej. A. Reijnen, oud-leerlinge der Chr. Mulo alhier, werd voor vast aangesteld als telefoniste op het Post kantoor op 't Veer. Gedurende Dec. werd aan het Postkantoor alhier ingelegd 36294.80 en terugbetaald 47064.83. Zondagmorgen zal er in de Dorp- sche Herv. Kerk leesdienst zijn, om 2 uur treedt in de Veersche Kerk op Dr. Louwe Kooijmans uit Waalwijk. De 84-jarige heer J. A. Koning bleef Woensdagavond plotseling dood. Blijkbaar had een hartverlamming een eind aan zijn leven gemaakt. DUSSEN. Ten nadeele van den heer M. alhier, werden op den „Hill" een 2- tal boomen, welke hij aldaar gekocht had om te verwerken tot klompen, ont vreemd. Van de daders geen spoor. Het bestuur van het Kringver- band Den Bosch, waaronder ook deze plaats hoort, van Anti- Rev. Propagan da-clubs werd als volgt gekozen: C. G. de Jong te Almkerk; L. J. Vo gelaar te Andel; D. van Nuis te Den Bosch; D. A. v. d. Schans te Drongelen; S. Kuiper te Nieuwendijk; W. Beuken kamp te Sleeuwijk en J. C. Visser te Werkendam. Voor belanghebbenden zij gemeld dat gedurende de geheele maand Janu ari bij den heer J. Leemans alhier vrije huisslachtingen kunnen worden aange vraagd. Tot voorzitter van den Ring Alte- na van Ned. Herv. Predikanten is ge kozen Ds. Chr. de Bruin. In de laatstgehouden vergadering van den R.K. Landarbeidersbond werd den leden mededeeling gedaan, hoever men reeds gevorderd is met 't verkrij gen van cultureelen steun aan jeugdige werkloozen van 14—22 jaar. Het een en ander werd met gemengde gevoelens begroet. Tot penningmeester van den Ring Altena van Herv. Jongelings-vereeni- gingen is gekozen de heer H. de Cloe. De eerst onlangs opgerichte R.K. Tooneel-Vereen. „Oefening en Ver maak" heeft met hare eerste opvoering een schitterend succes gemaakt. Zoowel voor de heeren als dames was de zaal geheel bezet. „De vloek v. d. roeping" werd met spanning gevolgd. Ook „Op het bureau van politie" oogstte veel bijval. A.s. Zondag te 3 uur houdt deze ver eeniging in het Patronaat een alge- meene ledenvergadering. ST. JOACHIMSMOER. Donderdag 27 December was het voor leden en donateurs van de Tooneelclub T.O.G. de gebruikelijke jaarlijksche feestavond bij M. Maas. Evenals 't vorige jaar had het bestuur hiervoor aangezocht het bekende duo Kools-v. d. Velden uiti Loon-op-Zand. En die keus bleek een gelukkige. Hun grappige, maar tevens ook kunstvolle voordrachten oogsten vaak een daverend en welverdiend ap plaus. De pianobegeleiding was bij den heer Verhelst uit Tilburg in goede han den. De aanwezigen hebben dien avond genoten, allen zonder uitzondering. De voorzitter de heer P. v. d. Hoven, roem de die donateurs, welke deze tooneel club nu al 13 jaren trouw gesteund heb ben. Naast malaise heeft ook de ver deeldheid dit gezelschap verzwakt, ech ter niet zoo of met ijver zal zij die dub bele crisis doorkomen, 't Slotwoord, tot aanmoediging en opwekking, tot blij- venden steun aan een nuttig en ontwik kelend gezelschap, was zeer op z'n plaats. De aanwezigen stemden door handgeklap allen van harte in met het „tot weerziens", dat 't duo Kools-v. d. Velden bij 't einde werd toegeroepen. In 't afgeloopen jaar 1934 ver meerderde het aantal zielen tot 329; verder werden 6 kinderen gedoopt, de den 3 hun Eerste H. Communie, be droeg het aantal sterfgevallen 1't aan tal communicanten 262 en werden 14900 H. Hosties uitgereikt, 3 huwelij ken van niet parochianen werden in 1934 gesloten, terwijl 't aantal school gaande kinderen daalde tot 43. Woensdag had in het gymnastiek lokaal der lagere school alhier een mis sie-uitvoering plaats, gegeven door de kinderen der school ten bate der missie. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld, toen de heer Verhelst het wel komstwoord uitsprak, dat door de schooljeugd in een canon op keurige wijze werd herhaald. Na een frisch ge zongen „Roomsche Blijdschap" volgden een 4-tal tooneelstukjes en wel: Kinder bede, dramatische fantasie; De Kleine Matroosjes, De Negermartelaren van Oeganda en 4 filmpjes uit het leven van de Kleine Theresia. De leiding van dit spel was voornamelijk in handen van Mej. Elshout, onderwijzeres alhier, die hiermede getoond heeft de kinderen goed hun rol te kunnen inprenten en leeren voordragen. Heeft zij hierdoor reeds verdienstelijk werk verricht, niet minder loffelijk is de door haar ver vaardigde bewerking van het drama: „De negerslaven van Oeganda", wat wel als een der mooiste tooneelstukjes gold. Het spel trof de aanwezigen zeer, hetgeen men bewees door de stilte, waarmede de stukjes werden aange hoord en het daverend applaus, dat als een welverdiende belooning mag wor den aangemerkt. De thuisblijvers heb ben werkelijk veel gemist, want naast dit boeiend spel kwam als aangename en gewilde afwisseling het mondharmo- nicaspel onder leiding van de Eerw. Broeders van Kaatsheuvel en last not least, de rede van den ZeerEerw. Pa ter Dr. de Brouwer, van de orde van den H. Geest uit Gemert, die voor de zen dag zijn welwillende medewerking had verleend tot het welslagen van de missieuitvoering. Z.Eerw. wist de aan dacht van de aanwezigen geruimen tijd te boeien door te spreken over missie- steun als plicht van naastenliefde. III. Teun en Pietje in de lucht. Teun ging het eerst op hand' en voeten Behoedzaam langs het sterke touw, En Piet, die van verlangen brandde, Kwam achter hem al bijster gauwl De eenden kwamen kwekkend kijken, Want heusch, het was een heele toer; En Max de hond kwam uit zijn hokje, En blafte vroolijk uit: bonjour! De kippen, varkens en de kuikens, Zij kwamen elk op snelle wijs, En schreeuwden in hun eigen taaltje; Dag Teun, dag Piet, een goede reis! Maar Max zou haast de zaak bederven, Hij beet in 't touw en blafte: waf! Teun schreeuwde naar 't ondeugend hondje: Je bijt 't door, blijf er toch afl Zij kwamen langzaam, langzaam hooger, Door alle beesten nagestaard; En Max woefde maar luid en galmend: Zoo'n reisje is mij ook wat waardI DE LOTGEVALLEN VAN TEUN MEST EN PIETJE DEFTIGHEER. Zij waren gauw zoo hoog gekomen, Dat niemand meer het tweetal zag. Men zag alleen het touw maar schudden Het leek op 't wapp'rer van een vlag - Wat komt daaraan? - riep Pie' piots (angstig Jerwij, hij leun eei duwtje gaf. Zeg. bèn je nou! - gal l eun ten (antwoord Schei uit, ik val er bijna af! - Ja, maar riep Piet wat is dat dan Een leeuw, 'k geloof het al zijn leven 1 - Je bent een bangerd lachte Piet 't Is niets, er komt een wolk gedreven! Het wolkgevaart' kwam vliegend nader, En, inderdaad, het leek een leeuw De jongens werden 'r in bedolven En gaven eventjes een schreeuw! Toen zij weer eind'lijk boven kwamen En beiden proestend niesten: boe' Vloog juist een vogel langs hun hoofden, Die vroeg: Waar gaat de reis naar toe? (Nadruk verboden). Toe, kom eens even bij ons zitten I - Riep Piet het kleine, vlugge dier Dan kun je ons eens iets vertellen, Zeg, is de maan nog ver van hier? De méén? vroeg luidlachend de (vogel. Zeg jóng, wat haal je in je hoofd? De méan piepte hij nog eens schaat'rend Zijn jullie van 't verstand beroofd? Verwoed zei Teun toen tot het beestje: Toe, maak jij nou niet zoo n kabaal. Want voor jouw flauw uitlacherijtje Gaan wij toch heusch niet aan den haal! Wat weet jij van de Maan? Zeg, weet je, Dat er een mannetje op woont, Die iedereen, die bij hem komt, Met eeuw'ge opsluiting beloont!? Bangmakerij I riep moed'ge Teun Je bent jaloersch en legt ons lagen; Mijn vriend en ik zullen toch maar Bij Maanman een bezoek gaan wagen' (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 6