Centraal Tandheelkundig Instituut DÉ ECHO VAN HET ZUIDEN. TWEEDE BLAD- ECHO'S. ONS WEEKPRAATJE. EEN FLINKE JONGEN. QIIITCMI AMn 60 Heuvelstraat Geheel Gebit vanaf f Plaatje van een tand f 4.- ledere tand meer f 2.- Porselein of Zilvervulling f3.- Goud vulling vanaf f 9.- Goudkroon vanaf f 15.- Pijnloos trekken van tand of kies f 1.50 fJo. 4. Zaterdag 12 Jan. '35. 58e Jrg. Versailles. 10 Jauuari 1920. Wie denkt er uiet terug aan dezen fatalen datum, waarop Duitschland met de Fran- sctie bajonet op de borst zijn hand teekenmg zette onder het Verdrag dat de vredesvoorwaarden bevatte. Duitschlaud's vertegenwoordigers Hermann Miilier en lieil zetten in de spiegelzaal van Versailles hun hanuieckening, ofschoon zij wel wisten en ook ronduit verklaarden dat hun land noo.t aan deze voor waarden zou kunnen voldoen. Datzelfde wist ook de Amerikaan- sche president Wilson, die met Volkenbondsidealen naar Europa kwam overgestoken, en Lloyd George, de Engelschman. De hartstocnten van den over winnaar, verpersoonlijkt in den ouden Clemenceau, nebben toch dezen vrede» doorgedreven. We zetten vrede maar tusschen aanhaliugsteekens, want werkelijke verademing heeft het verdrag van Versailles nooit gebracht. integendeel, het is de inleiding geworden van een periode van ongewisheid, van wantrouwen, van steeds nieuwe oorlogskansen. De bepalingen van het verdrag zijn stuk voor stuk gevallen, de practijk bewees hun onuitvoerbaarheid, d.e Clemenceau in zijn overwinnings roes niet vermocht in te zien. Maar wat nog niet gevallen schijnt, dat is de geest van i92U, die te zeer door nationale hartstochten vertroe beid was om een duurzamen, wer- kelijken vrede te kunnen opbouwen. In die geest leven de naties nog. We lezen het eiken dag in onze kranten heimelijke of openlijke bewapening overal, liet schijnt dat in 192Ü niet meer werd gesloten dan een wapen stilstand op langen termijn, die de uitgeputte naties maar weer in de gelegenheid moest stellen weer wat krachten te vergaren.... Maar och 1 Waarom een al te groot pessimisme? Van andere zijde zien we immers toenaderingen, die hoop vol stemmen. De groote mogend heden schijnen het op de voor naamste punten eens te worden. Duitschland kan zich in de inter nationale wereld inschakelen als het zelf maar wil. Dag in dag uit hooi en we uit den mond van vooraanstaande politici betuigingen van vriendschap, lofprijzingen van den vrede. Het zijn de tegenstrijdigheden, die wij al zoo dikwijls hebben willen in het licht stellen. De daden verraden een zoo geheel andere mentaliteit als de woorden. En nu, 15 jaar na het teekenen van het verdrag van Ver sailles, weten we eigenlijk nog niet waar dit verdrag ons brengen zal in den oorlog of in den vrede. OPRUIMING! ALLES VOOR SPOTPRIJZEN. Als de aarde beeft Als het nieuwe jaar zijn intrede beeft gedaan, komen deuitverkoopen los èn soms..... de confidenties van vrouwen aan haar echtgenooten. Maandenlang hebben ze zitten tob ben met haar huishoudgeld, er was een tekort vóór en né, ze wisten niet, hoe ze de eindjes aan mekaar moesten knoopen, ze stonden voor een hopeloos failliet en wij, heeren der schepping, wij hebben gezucht en de vrouwen geloofd, tót dezer dagen de eerste uitverkoop annonces verschenen en ons werd opgebiecht, dat er een stiekum polje gekweekt was en ze haar voornemen kenbaar maakten, om van de gegaarde rijk dommen geweldige inkoopen te gaan doen, welke de huishouding van aanzien zouden doen veranderen. Een vrouw ontkomt niet aan de verleiding der uitverkoopen. 7e weet dat en zorgt vooraf voor de fondsen om zich straks met wellust aan haar hartstocht te kunnen overgeven. Wij, «verstandige» mannen, spot ten wel eens met die hebbelijkheid en de nurksen onder ons ergeren zich er over. Ten onrechte. Het moge al eens gebeuren, dat een vrouw zich mid dels verleidelijke uitverkoop recla mes tot het aanschaffen van onnoo- dige dingen laat verleiden, in het algemeen weten deze huishoudelijke ministers van financiën wel degelijk de echte koopjes te vinden, welke in behoeften voorzien, die in normale omstandigheden niet kunnen worden bevredigd. Men spreekt wel eens van «gefin geerde» uitverkoopen. Zeker, die bestaan. Ze worden gedreven door exploitanten van z.g. vliegende win kels ot door makelaars, die een faillieten boedel te veilen hebben. Als echter de gevestigde zaken een uitverkoop houden, wanneer ze balans hebben gemaakt, dan kan men er vrijwel verzekerd van wezen, dat ze inderdaad een aantal artikelen «opruimen», welke niet geschikt zijn om een nieuw seizoen te overleven of welke plaats moeten maken voor nieuwe modellen. In het voorjaar behoeft de zakenman bovendien contant geld om zijn nieuwe voor raden te kunnen financieren. Om al deze redenen kan de huis vrouw in Januari veel nuttigs tegen een zacht prijsje bekomen. Jammer is, dat zoovelen zich laten verlokken om hun uitverkoop-koop jes te gaan halen in de groote stad, waarheen suggereerende reclames de menschen hebben gelokt. Dat is jammer, omdat het over het algemeen niet verstandig is. In de groote stad hebben de ver- koopers zich ingesteld op de begeerte van de massa om van balansoprui mingen te profiteeren. Met wat wer kelijk hun «overschotten» zijn, kun nen de groote winkeliers en exploi tanten van de warenhuizen de massa rFV cM* Ma (naar het Fransch), 4 door JAN DE JONGE. Hoofdstuk IV. Eerste herinneringen van Jan. »Wie heeft je toch leeren lezen in de troep van Rotgeaud?» vroeg de meester, toen hij naar boven kwam bij zijn kleine patiënt. «Amita, de dochter van 't hoofd, zij kon heel goed lezen en schrijven.» »Ze was dus ouder dan jij «Twee jaar maar.» »En hield ze veel van je, dat meisje »Zonder haar en Fik zou ik 't niet zoo lang bij Rougeaud uit gehouden hebben.» »Ja, ja, dan was je er eerder van doorgegaan. Die Rougeaud was dan wel slecht, ruw zeker?» I »Nou en óf! Toen ik klein was, ontwrichtte hij mij de lede maten, de een na de ander. Of hij gebruikte me als 'n bal en wierp me in de lucht, om me dan weer op te vangen. Hij leerde me, hoe ik altijd weer op de voeten terecht moest komen. Maar toen ikgrooter werd, moest ik tusschen de voor stellingen, de steden en dorpen, die me doortrokken, in, om te bedelen. Rougeaud zei altijd, dat ik nog niet 't brood verdiende dat ik at. Als ik dan ook niets of bijna niets thuisbracht, sloeg hij me en stuurde me zonder eten naar bed.» »Arme jongen »De laatste tijd», ging Jan ver der, »ging 't met de voorstellingen slecht. Rougeaud deed samen met een... met... een schurk! die zeden Parijzenaar noemden, 'k Geloof stellig dat hij uit een of andere ge vangenis was ontsnapt. Onlangs op een avond ontdekte ik een heel plan, waarbij ik 'n rol moest spelen. Het was er om be gonnen in een kasteel te komen, waarvan de bewoners op reis waren.» «Herinner je je nog den naam van dat kasteel »Nee, ze hebben verscheidene namen genoemd, en toen verstond ik 't niet goed meer,» antwoordde Jan. »'k Zal u vertellen wat er ge beurd is's middags had Rougeaud me uit bedelen gestuurd naar een tamelijk verafgelegen boerderij. Toen het donker begon te worden, kwam onmogelijk voldoen en daarom. slaan ze tegen balanstijd zélf groote voorraden van minderwaardigen rommel in, dingen, die geschikt zijn om tegen een lagen prijs en soms toch dikke winst te worden om gezet. Een dergelijke zakenpolitiek kun nen de neringdoenden in kleine plaatsen niet drijven; wat zij in balanstijd hebben op te ruimen zijn inderdaad overschotten of moeten dienen om contant geld te vergaren voor den nieuwen seizoen—inslag. Verstandige vrouwen koopen daarom ter plaatse, in eigen omgeving of streek, waar ze de menschen kennen en waar men weet wat men aan elkander heeft. Een gevestigde win kelier heeft een naam en een klant te verliezen en hij zal daarom voor het verkochte willen instaan, óók al moet hij het tegen lagen prijs omzetten. Één ding kunnen vele plaatselijke winkeliers van de groote stadszaken leerenhet voeren van een doel treffende advertentiereclame. Terwijl zij lamenteeren en hun eigen energie ónder houden met den dooddoener, dat adverteeren toch niets uithaalt, reizen hun klanten per trein en bus naar de groote stad, er heen gelokt door de overtuigende annonces van de stedelijke zakenlui. Reclame, adverteeren, zou niets uithalen Iedereen is op het oogenblik vol over de geheimzinnigheden van moeder aarde en benieuwd naar de geheimen, welke ze in haar schoot verbergt. En waarom Wel, omdat de aarde héél eventjes heeft getrild en geschuld, aldus voor zich de aandacht vragende van haar bewo ners in Limburg en Gelderland. Als het koopend publiek geen nota neemt van onze zaak, dan moeten we dat publiek óók eventjes bij den schouder nemen en het schudden, tot het naar ons opkijkt. Dat doen we het best met een paar doeltreffende annonces in dit, ons eigen plaatselijke blad. President Roosevelt's werkdag. President Roosevelt verdeelt zijn dag als volgt: 7 uur wekken. 7.15 uur. Ontbijten in bed; acht kran ten lezen en verschillende dingen be spreken met de rond zijn bed vergaarde leden van zijn ..officieele familie", als den directeur der Posterijen, den minis ter van financiën e.a. 9 uur. Scheren en overleg met zijn beide secretarissen de afspraken voor den volgenden dag vaststellen. 10 uur. Naar kantoor voor het voeren van een groot aantal conferenties over diverse nationale en internationale pro blemen. 13 uur. Aan zijn bureau de lunch ge bruiken en het vraagstuk van den dag bespreken met dengene, die hier het nauwst bij betrokken is. Morgenthau. de minister van finan ciën is steeds op Maandag te gast. ik heel zachtjes thuis; omdat ik niet veel had opgehaald, had ik geen zin om geslagen te worden, 'k Liep langs één van die dichte kieupel- boschjes, die hier om de landerijen liggen, toen ik aan de andere kant twee stemmen hoorde 'k Herkende daarin die van Rougeaud en z'n makker. Dadelijk ging ik plat in het gras liggen om naar hun gesprek te luis teren. Eerst verston i ik slechts losse woorden, namen van plaatsen, die ik niet kende. Eindelijk zei de Pa rijzenaar heel duidelijk »En je denkt dat we 't niet kunnen stellen zonder dien jongen »Onmogelijk ouwe,» antwoord de Rougeaud»om in het huisje van den bewaker binnen te dringen, zonder opschudding te maken, door het dakraam, waarvan ik je verteld heb... dat kan alleen zoo'n schraal ventje als Jantje opknappen.» »Ja, ik snap je hij moet daar de sleutels wegkapen en die ons brengen. Op die manier is het geen inbraak. We openen zachtjes de deuren en... we doorzoeken alles op ons gemak.» «Enne... als die bewaker eens licht slaapt?» »OchAls die snuiter eenmaal binnen is, zal-ie wel 'n weg vinden, waarlangs hij kan ontsnappen. Dan komt hij ons waarschuwen en dan wee den bewaker!» De twee mannen stonden op. »Dus... eh... die nacht? Da's afgesproken?» vroeg de Parijzenaar nog. Ja, ja, die nacht...» Ze verwijderden zich meer hoorde ik er niet van. Weggedoken in mijn schuilhoek kon ik geen adem meer halen. Mijn hart klopte zooIk verbeeldde me, dat ik al een dief was en ze me kwamen arresteeren. Ze waren al ver weg, toen ik op stond. 'k Beefde nog heelemaal, maar ik was vastbesloten, die nacht niet in de woonwagen te gaan slapen. TILBURG Met garantie. Pijnloos trekken inbegrepen. (22 karaats goud) Onbreekbare gebitten met levenslange gsrantie. Spreekurenalle werkdagen van 9—12 en 1—4 Avond-spreekurenDinsdag, Woensdag, Donderdag van 7—9 Volstrekt pijnlooze behandeling. MQNDONDERZOEK KOSTELOOS. 14 uur. Stapels brieven behandelen en nog meer conferenties houden. 17 uur. Zwemmen in zijn privé- zwembad, hetgeen des daags zijn meest geliefkoosde bezigheid is. Nog vóór het diner weer conferenties in het Witte Huis. 19.30 uur. Dineeren, waarbij gewoon lijk intieme vrienden gast zijn. 21 uur. Soms het bijwonen van een bioscoopvoorstelling op de tweede ver dieping van het Witte Huis, alvorens naar zijn bureau terug te keeren voor het behandelen van de brieven die nog afgedaan moeten worden. Pas over twaalven begeeft de presi dent zich ter ruste. De V. S. naar het Int. Gerechtshof. De commissie voor buitenlandsche zaken van den Amerikaanschen Senaat heeft haar goedkeuring gehecht aan een resolutie, waarbij zij zich uitspreekt vóór toetreding van de Vereenigde Sta ten tot het Permanente Hof van Inter nationale Justitie te 's-Gravenhage. Malaria op Ceylon. De malaria-epidemie, die Ceylon heeft geteisterd, is thans aan het afne men. Het aantal dooden, dat aan ma laria bezweken is, blijkt echter grooter Op de boerderij hadden ze me eens een groot stuk brood gegeven met wat spek. Zoodoende had ik m'n avondeten en m'n ontbijt voor de volgende dag. Toen ging ik den tegenovergestelden kant uit dan Rougeaud en z'n vriend waren ge gaan. 'k Begon te loopen zoo hard als ik kon. Den heelen nacht liep ik maar raak.» »0zei de oude meester, daar heb je goed aan gedaan. Wat zou er van je zijn geworden, als je erin had toegestemd, 'n instrument te worden van die beide schelmen Na alles wat je me van dien Rougeaud hebt verteld, zie ik wel, dat-ie 'n echte schurk is. Maar je hebt me verteld, dat hij 'n vrouw had. Hoe was die?» te zijn dan aanvankelijk is gemeld. Voor geheel Ceylon wordt het aan tal dooden geschat op meer dan 10.000. Naar verzoening Abessinië-Italie Mussolini heeft heden den Abessi- nischen zaakgelastigde ontvangen. Tijdens het langdurige onderhoud, dat zij met elkaar hadden, werden de betrekkingen tusschen beide landen besproken. Men is vol vertrouwen, binnenkort een vriendschappelijke regeling van het ltaliaansch—Abessiüische conflict te kunnen aankondigen. 30 graden vorst in Polen. In Polen heerscht ongewone, felle koude. In gebied rond Wilna en in de gebieden langs de Oostelijke grenzen werden temperatnren waar genomen van 31 lot 34 graden vorst. In een dorp in de nabijheid van de Oostgrens kwam 's morgens een voertuig aan, waarop men den voerman en zijn dochter doodge vroren aantrof. Duitschland duldt geen verdeeling van de Saai. In een interview verklaarde de ge volmachtigde van Hitier voor het Saargebieu, Buerckel, dat Hitler in geen geval zou toestemmen in een verdeeling van het Saargebied. Wan neer - aldus Buerckel de voor standers van den status quo meer dan 50 procent van 't aantal uitge brachte stemmen verwerven zullen wij ons niet verzetten tegen de on afhankelijkheid van het Saarbekken, maar met dezelfde kracht eischen wij 'n aansluiting van 't Saargebied by Duitschland, wanneer de meer derheid zich daarvoor uitspreekt. Voorts verklaarde Buerckel, dat Hitler geen redevoering zal uitspre ken bestemd voorde bewoners van het Saargebied, daar hij geen pressie wil uitoefenen op de kiezers, Buerckel beëindigde zijn verklarin gen met uiting te geven aan de ab solute zekeiheid, die men gevoelt betreffende de overwinning van de voorstanders van inlijving van het Saargebied bij Duitschland. De uitslag van het plebisciet zal vermoedelijk Maandagavond per radio worden bekend gemaakt. Op het oogenblik schijnt de toe stand in het Saargebied vrij gespan nen te zijn. Naar verluidt, zal de volkenbonds beslissing over de Saarstemming op zijn vroegst acht dagen na de pu blicatie van den stern-uitslag val len. Duitschland en Genève Duitschland is uitgenoodigd zijn plaats aan de tafel van den Volken bondsraad in te nemen, wanneer in de komende week het resultaat van het Saarplebisciet door den Raad behandeld zal worden. De Duitscbe regeering heeft echter besloten om geen vertegenwoordiger te zenden. Geen godsdienstige bijeenkomsten buiten de kerken Naar verluidt heeft de geheime Duitsche staatspolitie den R K autori. »De meesteres, zoo noemde ik haar, was erg kwaad en scheen evenmin van me te houden dan m'n meester. Wanneer hij me sloeg, zonder dat ik 't had verdiend en dat deed hij o, zoo vaakdan deed zij niets om me de klappen te be sparen.» »Maar die kleine Amita hield dan tenminste nog van je?» »Wij gingen als broer en zus met elkaar om. We hoefden voor elkaar niets te verbergen. Maar hoe kon zij me helpen »Nee, dat ging slecht, da's waar. Intusschen hadden haar ouders haar toch beter moeten verzorgen.» (Wordt vervolgd). Raadsels. li 19 Het is toch zoo'n echte 19 3 8 1 12 lk heb voor hem geen 22 18 5 5 19 Men gebruikt aan dien dijk \eel 18 25 Gaat ge nu al naar de 11 5 18 11 Hij gaf hem een flinke 19 20 15 13 16 Het is voor hem een schrale 20 18 15 15 Ik knip altijd mijn 2 1 1 18 4 Dat dier heeft een groote 13 21 9 9 Het is altijd koud in 14 15 15 18 1 0 11 12 20 18 5 18 12 4 Hierheen komt men eerst in 15 15 19 Toen liep hij nog veel 8 1 18 4 5 Het schip voer over de 23 1 1 12 13 Hier staat ge reeds op de 18 1 14 4 14 Daarvoor gebruik ik altijd de 14 1 1 12 4 15 Dit vel is van een echte 2 5 22 5 18 16 Het is hier altijd koud des 23 9 14 20 5 18 19 17 Dit is een hatde 19 20 5 5 14 18 Nu hij is vandaag wel 21 9 20 19 Het Is een echte valsche 11 1 20 20 Gaat niet bij hem te 18 1 4 5 21 Dit is nogal een groot 13 5 5 18 Dit zijn allemaal Nederlandsche plaatsnamen. Om de oplossing ge makkelijk te vinden, zijn de cijfers allemaal geplaatst in volgorde van het ABC. wijk wijk wijk wijk wijk wijk wijk wijk wijk wijk wijk wijk wijk wijk wijk wijk wijk wijk wijk wijk wijk A B C D E F G H I J 1 2 3 4 S 6 7 8 910 K L M N O P Q R S T 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 U V W X y Z. 21 22 23 24 25 26.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5