3 NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. SPORT. BURGERLIJKE STAND. INGEZONDEN STUKKEN. w. s. c. VEIUNGVEREENI61NG „DE LANGSTRAAT", DRUNEN. i R.K. Werkliedenvereeniging „St. Jan". Ontwikkelingscursus. Op Woensdag 1 GJanuari, 's avonds 0m 8 uur, zal in den Gildenbond een I praat-avond gehouden worden onder leiding van onzen geestelijken Advi- i seur, de Zeer Eerw. Heer Pastoor de 1 Klijn. Dus allen Woensdag present. Vervolgens vragen wij Uwe aandacht 1 voor het Jeugdwerk. Zondag 20 Jan. I zullen er voor dit doel speldjes ver- kocht worden en zal er in het Patro- I naat een uitvoering gegeven worden. j Wij hopen, en vertrouwen, dat al onze leden dit werk niet alleen mo- reel, maar ook financieel zullen steu- nen, door zich dien dag met een speldje te tooien. r Wat de uitvoering betreft, die be- looft schitterend te worden! B. V. L. Woensdag 16 Januari propaganda- vergadering en prijs-uitdeeling in café Jan van Dun. Aanvang 8 uur n.m. Als spreker zal optreden de Z.Eerw. Pater Prof. Lector T. Otten O.P., met als on derwerp „De B.V.L. verdient onze liefde". Op deze vergadering worden uitge- noodigd alle leden van den B.V.L. van Kaatsheuvel, Loon op Zand, Berkdijk en St. Joachimsmoer, alsmede alle oud- militaireri en belangstellenden. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer A. Schal ken Pzn., slaagde voor het Handels- en Praktijk-examen Duitsche Handelscor respondentie der R.K. Vereeniging van Leeraren tot Bevordering van het Han delsonderwijs. Hij ontving zijn opleiding aan het „Eerste R.K. Instituut voor Handels onderwijs" van den heer Johan van Beek, Tilburg, docent de heer A. J. Engering, leeraar M.O. Duitsche taal. R.K. Kiesvereeniging. Op 27 Januari na de Hoogmis wordt een algemeene ledenvergadering gehou den van onze R.K. Kiesvereeniging. De Zeer Eerw. Heer Rector van Lierop zal een spreekbeurt vervullen. Tevens zal gelegenheid gegeven wor den voor het stellen van candidaten voor de Provinciale Staten. Fabrieksongeval. Hedenmorgen had de arbeider W. op de schoenfabriek van de firma Wennekes alhier het ongeluk met de beide duimen onder de stans te raken. Van den eenen duim werd een lid, en van den anderen duim nog een half lid nagenoeg geheel afgesneden. Nederl. Fabrikatenhuis. Heden hield het Nederl. Fabrikaten- huis een propagandadag in de zaal van den heer Jan van Dun. Zoowel bij de middag als bij de avondvergadering was de zaal tjokvol, een bewijs, dat de actie van dit Instituut bij het publiek in goede aarde valt. De Directeur, de heer Born, sprak over het onderwerp „De verbruikers en de winkeliers heb ben het in hun macht Nederland te verlossen van de werkloosheid". Het Nederlandsch publiek dient door drongen te worden van het groote be lang, uitsluitend Nederlandsch fabri kaat te koopen. Door het koopen van buitenlandsch fabrikaat wordt ons land werkgelegenheid ontnomen. Er zijn momenteel in ons land 1.200.000 nood lijdenden, waaraan in één jaar 350 millioen gulden aan steun moest wor den uitgekeerd, een bedrag dat veel te klein is doch dat voor tien jaar slechts 36.000.000.was. Aan den noodlijdenden middenstand werd drie millioen gespendeerd. Dooi de dwaze methode van ons publiek om buitenlandsch fabrikaat te koopen, meestal zonder firma-naam, werd het vorig jaar nog ingevoerd voor 1209 millioen, terwijl onze export slechts 725 millioen bedroeg. Met een tekort alzoo van ruim 500 millioen gaan we het einde van ons economisch leven tegemoet. Achtereenvolgens belichtte spreker de volgende punten: Eerst het Neder- landsche geld; 2. de plichten der fa brikanten; 3. de plichten der winke liers; 4. de plichten van het publiek. In 1933 is nog voor 100.000.000. uitgegeven aan buitenlandsche textiel- goederen; de onzen dragen geen naam, dus het publiek weet niet of het onze goederen koopt. Hierdoor is 2.000.000 aan loon voor de textielarbeiders ont houden. In 1933 werden 2.233.000 paar schoe nen ingevoerd, terwijl onze schoenfa brieken de deuren moeten sluiten. Met de landbouwproducten is het even treurig gesteld. Versche groenten gaan als onverkoopbaar op de mesthoop, de veeteelt is noodlijdend, doch treinen vol gedroogde groenten, bouillonblok jes, soepen, etc., worden ingevoerd. Diverse producten van Nederland- sche firma's liet spreker de revue passeeren, waarna de aanwezigen ge legenheid kregen, de verschillende stands van Hollandsch Fabrikaat in de zaal te bezichtigen, waarbij hen door de firma Sickesz en de Kwatta bon bons werden aangeboden. Ook de King- Pepermunt kreeg vele bezoekers voor zijn heerlijk artikel. In de vergaderingen werden ruim 800 bestellingen, te leveren door Kaats- heuvelsche winkeliers, opgenomen. Met een verloting van diverse waar devolle artikelen onder de koopers en een woord van dank voor de drukke opkomst, sloot spreker de goed ge slaagde propagandadag. Over 2 maanden komt het Nederl. Fabrikatenhuis met de film: „Neder landsch Fabrikaat". Gezien het succes van dezen dag zal ongetwijfeld ook deze propaganda slagen. VOETBALSPORT. K.N.V.B.-Competitie. Belangrijke derbies te Tilburg en Eindhoven. Een kans voor W.S.C. Baardwijk naar Oss. Twee plaatselijke ontmoetingen staan er in de eerste klasse op het programma. Die te Tilburg zal waarschijnlijkst het belangrijkst zijn, omdat Willem II en NOAD daar elkaar het twijfelachtig ge noegen van de onderste plaats willen be zorgen. Indien niet de fortuin naar een der beide zijden den doorslag geeft, zien we het op een gelijk spel uitloopen. PSV is sterk genoeg om Eindhoven te slaan, maar.we weten nu eenmaal dat we bij een derby altijd op verrassin gen voorbereid moeten zijn. Bleyer- neide en NAC kunnen thuis resp. van BW en Juliana winnen. In de tweede klasse hebben WV en Wilhelmina moeilijke uitwedstrijden, die zy echter kunnen winnen. Helmond ont vangt Hero en moet uit die ontmoeting twee punten slaan om in de rij te blij ven. Voor de onderste plaats is de ont moeting WSCPicus het belangrijkst. De zwart'es moeten dezen strijd winnen, an ders gaat het er voor hen slecht uitzien. Baardwijk gaat een zware strijd tege moet in Oss en WSC 2 zal het in Kaats heuvel evenmin gemakkelijk krijgen. Hier volgt het programma Tilburg^Willem II—NOAD. Eindhoven: PSVEindhoven. Bleijerheide: BleijerheideBW. Breda: NACJuliana. Oosterhout: TSC—De Baronie. Bergenopzoom: DoskoBreda. Middelburg: ZeelandiaAlliance. Rosendaal: RBCTerneuzen. 2e klasse B. Tevelen: TcgelenVW. Valkenswaard De ValkWilhelmina. TMmond: HelmondHero. Waalwijk: WSCPicus. 3e klasse D. Kaatsheuvel: Kaatsh. BovsWSC 2. Den Bosch: TOPBaardwijk. Den Bosch: DevoBossche Bovs. W.S.C.—Picus. Wij hebben Woensdag reeds trachten aan te toonen hoe uitermate belangrijk dc wedstrijd tusschen WSC en Picus, die morgen gespeeld wordt, is. Veel behoe ven we daar niet meer aan toe te voegen. Wel willen we er nog eens den nadruk op leggen dat de positie der zwarthem- den. als morgen verloren mocht worden, in de sfeer van het hopelooze begint te geraken. Wij vreezen dat WSC dan niet meer van de onderste plaats zal afkomen. Het sfaat dus vast dat er gewonnen moet worden, slechts in dat geval houdt WSC ^ich on gelijke hoogte met zijn drie mede- candidaten. Maar wie de laatste prestaties van Pi cus heeft gezien, zal wel inzien dat het allesbehalve gemakkelijk zal vallen de Eindhovenaren op een nederlaag *e trac- teeren. Vrij zwak begonnen, hebben de geolhomden de laatste wedstrijden zich volledig hersteld en zij «pelen momenteel een spelletie, waar zelfs kamnioenscan- didaten niet van terug hebben. Sloeg Picus niet achtereen de Valk en Hei- mond? Vooral die laatste overwinning is l-enmerkend en doet ons verwachten dat WSC morren een buitengewoon sterke ploeg tegenover zich zal krijgen. Het zal dus aannakken worden voor de 'zwarthemden, maar wij vertrouwen dat zij zich stuk voor stuk geheel zullen °even, met dezelfde energie als in de laatste wedstrijden werd vertoond. Zij weten immers dat er veel, zeer veel voor hun club on het spel staat. We vermoeden dat er voor dezen wed- «triid, die buitengewoon spannend be looft te zijn. een zeer groote belangstel ling zol bestaan. WSC 2 gaat op b"zoek bij Kaatsheu- velsche Bovs. De uitslag zal daar ver moedelijk niet ver van een gelijk spel af liggen. R. W. B. RWB 3 sneelt Zondag een belangrijke tbui«wedstriid. Devo 3, hun naaste con currenten, ziin dan te gast. Wint ons 3e elftal dezen wedstriid. wat wel in de lijn der verwach*ineen ligt, dan s'aat het ste vig on de eerste plaats. Aanvang 2 uur. RWB 4 ontvangt WSC 4 om half 12. JULTANA. Zondag a s. moet het le elftal naar Oss om tegen TOP den strijd aan te binden. In het begin van de romnetitie wonnen onze geelzwarten m°t 71 na een orach- tig gespeelde wedstrijd; dit i« tot heden de eenige wedstrijd die TOP verloor. Maar on eigen terrein heeft TOP nog geen enkel punt verspeeld en ze schijnt in eigen huis een gevaarlijke tegenstan der te zijn. zoodat Juliana een zware wed- s'riid te wachten staat. Wij zien met be langstelling den uitslag tegemoet. Ver trek oer autobus om 12 uur bij W. van Helvoirt. Juliana 2 sneelt een thuiswedstrijd en krijgt het sterke Nivema uit 's-Bosch op bezoek. Deze vereeniging beschikt over een sterk elftal en heeft nog een mooie leans on het kampioenschap. Onze reser ves hebben de laatste wedstriiden er niet fortu'nlijk afgebracht, daar telkens met invallers moest worden uitgekomen. Wij verwachten Zondag een spannenden wed striid. Aanvang om 2 uur. Juliana 3 ontvangt Nivema 2 en ook hier wordt een felle strijd verwacht, daar het 3e elftal de laatste twee wed strijden wist te winnen. Aanvang half 12. I.V.C.B.-Competitie. Het programma voor a.s. Zondag be vat de volgende wedstrijden: le klasse. Gennep: GennepVenlosche Boys. Weert: WilhelminaMulo. Tilburg: RKTVVBrabantia. BlerickSVBDongen. 3e klasse A. Dongen Dongen 2SNP. Bergenopzoom: .Mevo 2WVC. Dongen: DVCVirtus. Zevenbergen: ZVVHalsteren. Oosterhout: W v OOdio. R.K. V.V. QUICK. Zondag 13 Januari speelt Quick 2 te Elshout tegen ESC 2 aldaar. De wedstrijd vangt aan om 1 uur. Vertrek vanaf het R.K.V.V. „D.E.S.", Kampioen 3e klasse LV.C.B. clublokaal om 12 uur. Voor het 2e elftal van Quick kon geen wedstrijd worden vastgsstsld, zoodat dit Zondag rust heeft. Voor Zondag 20 Jan. is vastgesteld WSC 2Quick. Hierop komen wij nog nader terug. AUTOMOBILISME. RALLYE MONTE CARLO. 166 wagens ingeschreven, ieder be mand met 3 of 4 bestuurders, dat vormt dus een kleine volksverhuizing van minstens 500 personen, die in deze eerste dagen van Januari door Europa zwerven naar hun startplaatsen aan de randen van ons werelddeel, Umea in den Poolcirkel, Athene in den Bal- kanhoek, Palermo in het uiterste Zui den. Veel nieuwelingen trekt de Rallye ieder jaar, maar de oude getrouwen komen steeds terug en hun aantal stijgt met de jaren omdat er zoo weinigen afgaan. Vier winnaats van vorige Rallyes treffen wij ditmaal onder de deelnemers aan. De Franschen Tre- voux cn Lavalette en de Engelschen Healy en Leverett, waarvan de eerste zelfs tweemaal winnaar was, in 1931 in de zware en het vorige jaar in de lich te klasse. Captain Riley, de fabrikant van de Engelsche Rileywagens en Jack Bobbs, zijn ook van die steevaste Ral- lye-figuren, die ieder jaar terugkomen, de eerste meestal in het Zuiden, de laatste in het Noorden. Dit jaar ver trekt Riley uit Athene en Hobbs uit Umea. Lord de Clifford, die door zijn jarenlange ervaring de moeilijkheden van de Rallye door en door kent en reeds met zooveel pech te kampen ge had heeft, heeft zich dit jaar een spe ciale Rallyewagen laten bouwen, dc Clifford Special genoemd. Hij zal uit Umea starten, waar ook die prachtige Portugeesche equipe van Ribeiro Ferreira naar toe getrokken is, een stel rijders dat zich nu letterlijk door geen enkele moeilijkheid uit het veld laat slaan. De wilde Roemeensche ko lonel Berlescu start uit Bucarest, de eenige kans misschien om op tijd aan den start te verschijnen. Gewoonlijk komt hij bij een wedstrijd op de laat ste minuut aanhollen en heeft dan een rit van een paar dagen en nachten ach ter den rug. Maar aan de finish komt hij wel op tijd, want hij is een gewel dig rijder, die wilde kolonel. De groote namen uit de racewereld beginnen langzamerhand ook op de deelnemers lijst der Rallye te verschijnen. Chiron reed reeds een jaar of drie geleden mee, thans vinden wij Wimillo en Sofietti onder de deelnemers. En dan glanst eensklaps op als een herinnering aan voorbije dagen Felia Nazarro, 'n naam die eenmaal door de renwereld klonk als bazuingeschal, de onverslaanbare Italiaan, voor wien Europa te klein was en die zijn triomphen vierde tot in Amerika en Argentinië. Hoe oud zou Nazarro thans wel zijn? Zoo om en bij de zestig moet hij wezen. Zij kunnen het niet l^ten, zij keeren altijd tot de sport terug. Vanuit Palermo zal Nazar ro starten.. Hoeveel bekende namen treffen wij niet onder de dames-equipes aan. Zelfs de eenige vrouwelijke winnaar van 'n vorige Rallye, Madame Rouault, die in 1933 de lichte klasse won. Die vrouwe lijke equipes strijden ook nog om een eigen prijs, de „Coupe des Dames" en onder de deelneemsters treffen wij vijf vorige winsters aan, Madame Mareuse en Madame Schell, Mile Lamherjack, Mile Hustinx en Mile Des Forest. Het aantal deelnemers in de lichte klasse neemt ieder jaar toe. Dit jaar treffen wij er 55 aan. Zou hierin een langzaam zich voltrekkende beslissing gezien moeten worden van de moeilijke keuze tusschen sterke motoren en lichte wagens? Wat van de wagens in dezen rit gevergd wordt is onnoeme lijk zwaar. De bestuurders wisselen el kaar af, maar de wagens moeten door draaien vier dagen en vier nachten achtereen met een gemiddelde van 40 K.M. per uur over vaak onbegaanbare wegen, door modder, sneeuw en jjs. Om onder dergelijke omstandigheden die aan de Rallye de naam gegeven hebben van „Wereldkampioenschap van Groot-Toerisme" het gemiddelde te kunnen houden is een sterke motor, die overal met geweld doorheen trekt en bovendien verloren tijd door hooge snelheid in kan loopen, een groot voor deel. Maar aan den anderen kant zweeft een lichte wagen gemakkelijker over terreinobstakels heen dan een zware, die wegzakt in modder en in sneeuw. Een moeilijke keuze, die langzamer hand ten voordeele van den lichten wagen schijnt beslist te worden. Want feitelijk behoort de Ford daar ook toe, die door zijn grooten cylinderinhoud in de zware klasse ingeschreven staat. Waarschijnlijk valt ook juist daardoor het opmerkelijk groot aantal van 29 Fords te verklaren, dat voor de Rallye ingeschreven staat. Zijn sterke en soepele acht cylinder motor geeft den bestuurders de voor deden van den sterken en snellen mo tor, terwijl zijn licht gewicht hen in slecht terrein ook weer de handel baarheid van het lichte wagentje geeft. In ieder geval, het van jaar tot jaar toenemende aantal wagt\s in de klasse beneden de 1500 c.c. tegelijk met het eveneens ieder jaar stijgende aantal Fords in de klasse boven 1500 c.c. is een belangwekkend verschijnsel bij dit „Wereldkampioenschap van 't Groot Toerisme", dat de aandacht verdient. P. H. L. Lamberts Hurrelbrinck. Veilingbericht 10 Januari 1935. Bellefleuren 1622 c.; idem II 1015 c.Goud- relnetten 1719 c., idem II 1016 c., Klumpkcs 1016 c., Geelzuur 9—12 c.Wijnzuur 1014 c.; Culemnns 1015 c.; Grasappel 913 c., Brederode 8—10 c., idem II 5—7 c.; IJsbout 2—8 c., Klei- peren 27 c.; Druiven 3537 c., Spruitjes 1016 c., idem II 29 c., Wortelen 1—1 Vi c.; Knolraap 1—2/2 c.; Juin 2—1 c.; Sjalotten 7—9 c., Witlof 711 c., idem II 26 c., Schorsenccren 27 c., Kroten 23 c., Andijvie 414 c., Breekpeen 69 c., alles per Kg. Bloemkool 412 c., Roode kool i'/27 c., Savoie kool 1>1 c., Boerenkool y2l'A c., Selderij 2—6 c., Sla y22 c., Andijvie y22 c., alles per stuk. Selderij 10 ct., Preij 2—18 c., alles per bos. SPRANG-CAPELLE. Over dc maand December 1934: Geboren Dirkje dv D. van Zeist en E. Ros. Hendrlna Cornelia dv W. A. van Vuurcn en C. A. Spuij- broek. Johannes Marinus zv J. C. Braspenning en J. P. Kamerman. Alcida Maria Grietje dv G. H. Kruldbos en M. G. Egels. Leendert zv A. Pruysscrs en J. Bogers. Hester dv A. Ver- duyn en C. H. Sprangers. Martinus zv C. M. Dekkers en J. v. d. Wiel. Elisabeth Maria dv P. I. de Visser en J. van Tilborgh. Martinus Adrianus zv A. de Rooy en J. A. de Roon. Cornells Marinas zv H. J. Timmers en H. J. v. d. Put. Maurits Catharlnus Willem zv A. J. Man- demakers en H. Kamerman. Cornelia Johanna dv W. P. Broeks en A. P. Krol. Gehuwd Diederik Rudolf le Sage, oud 21 jaar en Fran- syna Adriana van der Schans, oud 20 Jaar. Overleden M. H. Konings, oud 61 Jaar, wed van J. Treffers M. Bergmans, oud 70 Jaar zv C. Bergmans en W. de Jong. S. M. Dudok, oud 68 jaar, echt- genoote van D. R. le Sage. (Buiten verantwoording van de Red.) Mijnheer de Redacteur. Vergun mij eenige regels te plaatsen in uw veel gelezen blad naar aan leiding van een berichije het welk voorkomt in uw blad van j.l Zaïer- dag, waarvoor bij voorbaat mijn har- telijken dank. Onder het motto vechtpartij wordt hierin beweerd, dat ik met G M. in den Baardwijksche buitenpolder 'n heibeltje heb gehad en daarna M. met een mes bewerkt heb. Daar dit geheel bezijden de waar- beid is, moet ik hier openlijk tegen protesteeren. Wel is er dien bewusfen avond iets voorgevallen. Doch dit zal later wel uitgemaakt worden, wie hierin de schuldige is. Doch van kwestie tusschen M. en mij is geen sprake, daar wij steeds en ook nu nog in de beste harmonie geleefd hebben. Hopende in 't vervolg van derge lijke overdreven beschuldigingen ver. schoond te blijven. Teeken ik, uw nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend J. v. GELDER. Laageinde 53 a Baardwijk. Wij kunnen niets anders zeggen dan dat wij overtuigd zijn dit bericht uit een vertrouwden bron ontvangen te hebben zooals steeds. Red. Capelle, 10 Jan. 1935. Geachte Rtdaclie. Verzoeke beleefd mij enige plaats ruimte te willen vei lenen naar aan leiding van het «Ingezonden» in Uw blad van 5 Jan. j.l. Het begon zo oprecht, die fabel over de gelijkstelling lussen openbaar en bijzonder onderwijs «gelijke kortingen op salarissen, gelijke toe passing (uitbreiding) der leerlingen- schaal, zelfs de wensch van de voorstanders van openb. onderwijs om gelijkstelling bij de concenlralie- maatregelen werd billijk geoordeeld.» Tot zó ver klinkt alles humaan en eerlijk, doch daarna doopt (de heer) K. zijn pen in bitiere gal en vindt het nodig «de cijfers van de (Ant.- Kev.) «Rotterdammer» eens te laten spreken. Do inzender wil blijkbaar de ver- nuilige berekening vuii zijn lijlblad in breder kring onder üc aauuacilt brengen, in üe noop, dat nog velen niet hem die mndeuleiide cijlers zuilen slikken. VijHien jaren na de pacilicalie tracni de «Rotterdammer» zijn lezers nog wijs le maken, dal de gelijkstel ling ons oil lei wijs niet uuur üeett gemaakt. Toen zegt de inzender: «iüuis krijgt men de indruk, dat velen de genjkslellnig bij de wel van 19ZU ais oorzaak van ons dure onderwijs zien.» Dus wèl duurl En mei cijlers wordl dan aange toond, dal de openb. school de duurste school is. De berekeningen kunnen juist zijn, doch noch de «Rollerdammer», noch de heer K., heelt daarmee aangetoond dat de gelijkstelling met de oorzaak is van ons dure onderwijs. Per leerling kosi het O. O. f135, het li. O. f ij4. Juist die mindere uitkering is het beste bewijs, dat de gelijkstelling ons onderwijs onnoodig duur heelt gemaakt. V olgens art. ibi der L.ü.wel, zouden de kosten im mers even hoog moeten zijn. Kunt U deze puzzle niet oplossen, dan hen ik gaarne tot uw dienst. De kleine «Rotterdammer» speculeert op zijn goedgelovige lezers en lan ceert voor de zoveelste maal zijn laster tegen de S. In 19r9 kostte het onderwijs (39 millioen of 170 per leerling. De splijtzwam verdeelde nadien ue 1.1. der O. S. over 3, 4 oi meerdere scholen. De O. S. bleef vaak met enkele leerlingen over, doch het onderhoud van het gebouw, ver warming, aanschalling van klassikale leermiddelen enz. hieven even hoog. De kosten per leerling stegen dus door de slicüling van bijz. scholen. In piaals van één gebouw, één Hoofd en enkele onderwijzers, wer den de onderwijsiaslen verhoogd door de stichting van 3 of meer gehouwen. In Hoogeveen b.v. staan i Openb., 2 Hervormde en 1 Gere formeerde school over een afstand van nuy geen half uur. Vóór een paar jaar was Onslwedde gezegend met 19 scholen. Vaak betaalt het Rijk op één dorp de salarissen van 3 hooiden van scholen meer dan vóór 192U. En wat heeft het de gemeenten gekost aan bouw en inrichting der lokalen, die vaak met «overdadige luxe» werden gebouwd, om met »De Unie» le spreken. Heeft de U. S. deze meerdere koslen ver oorzaakt? Heelt de Minister gelijk, dat hij de O. S. afslacht om enkele millioznen terug le krabbelen, en acht de inzender de gelijkstelling toegepast, als enkel Openb. Scholen kunnen worden opgeheven, terwijl de Bijz. Scholen bij aparte wet be schermd worden Neen, geachle K., op de gehele wereld vindt men nergens de on houdbare toestand op onderwijs gebied als in Nederland en geen enkel land durft ons na te volgen om de enorme koslen, waardoor tienlallen gemeenten len ondergaan. Bij onze buurstaten lacht men schamper over de onderwijstoestan den in Nederland en daar zegl men «Dat is alleen in het rijke Holland bestaanbaar». Dat blijkt nu well De heer K. is toch geen vreemde ling in Jeruzalem 1 Minister de Visser waarschuwde in de zitting van de Eerste Kamer van 17 Maart 1921 reeds tegen de escorbilante eisen der schoolbe sturen. In «De Standaard» van 19 Dec. 1922 (hoofdartikel «Om de vrijheid der school» II), schrijft de heer Colijn; «Er zijn in de laatste jaren scholen opgericht en niet weinige zelfs die er nooit hadden moeien komen. Er hebben zich splitsings neigingen vertoond, die we niet alleen schadelijk achten voor het onderwijs, maar die we ook betreu ren met het oog op den volksgeest. Wij willen niet, dat onze natie in atomen uiteenvalt. En zeker niet, wanneer dit geschiedt voor rekening van de publieke kas....» Openlijk en ondubbelzinnig wordt hier te kennen gegeven lofTelijke bekentenis tegenover zovele ont kenningen dat de volkseenheid moedwillig wordt verscheurd en dat nog wel op kosten van de ge meenschap en Tot grote schade van

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 7