i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. M Mué SairateüiiCiBt. FEUILLETON EERSTE BLAD DE TWEE MACHTEN !N HET LEVEN BUITENLAND, OiT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. &R00N CACHETS#* verdrijven kou en pijn ifllMMER 6. ZATERDAG 19 JANUARI 1935. 58e JAARGANG. De Echo van het Zuiden, Waalwpsc&e en Langstraatsche Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te fènden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.28. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. AdvertentlCn moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons beslt sjjn. Bij contract flink rabat Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentifin: 19 cent per regel; minimum 1.80. Een zege voor Duitschland, maar vooral een zege voor Hitier! Het nationale bewustzijn van den mensch is sterk. Met groote spanning heeft de wereld het resultaat verbeid van de Saarstemming, welke beslissen zou over de vr.ag of de Saarbevolking na vijftien lange jaren van het va derland gescheiden te zijn geweest, alsnog met hetzelve hereenigd wenschte te worden, dan wel de economische voordeelen zou blijken te prefereeren van een aansluiting bij Frankrijk, óf een tijdelijke ver lenging zou verlangen van het voor- Ioopige Volkenbondsbestuur tot tijd en wijle de politieke aspecten in het oude vaderland zich zoodanig zouden hebben gewijzigd, dat de heraansluiling voor waarlijk alle Saarlanders een blij feest had kun nen beteekenen. Hoewel n et ernstig werd gedacht aan de mogelijkheid, dat het Saar- volk zich in de armen van Marianne zou werpen, moet het uiterst kleine aantal stemmen, dat zich voor Frankrijk heeft uitgesproken, een bittere ontgoocheling voor Parijs zijn geweest. De mat-rieele voor deelen, welke Fran ki ijk den Saar landers kon bieden, hebben nog niet één op de twee honderd stemgerech tigden kunnen verleiden om aan sluiting te begeeren bij deFransche natie. Meer dan 477 000 Saarlanders hebben bij volstrekt geheime stem ming te kennen gegeven, dat ze onmiddellijken terugkeer in het Duilsche rijksverband begeerden dit aantal vormde circa 90° 0 van de uitgebrachte stemmen. Een meer derheid hadden we verwacht, maar de grootte van deze meerderheid heeft ons verrast. De verkiezingsuitslag beteekenteen overwinning v in het nationale ge voelen der Saarbevolking over alle andere gevoelens. En die andere gevoelens moeten toch vele zijn ge weest. Het Saargebied is een indus- triëele streek, dus met een sterke arbeidersbevolking. De sociaal- democratie was er vroeger machtig. Kerkelijk is het Saargebied katholiek Noch de sociaal-democraten, noch de katholieken hebben reden om de politiek en tactiek van het Derde Rijk te bewonderen. En tóch.... I Als puntje bij paaltje koml, dan blijken de nationale gevoelens de vaderlandsliefde in den mensch veel sterker te zijn dan de buitenwacht waant en de geïnteresseerden ooit van zich zelf hebben kunnen geloo- ven. Dót bewees wederom deze Saarstemming. Het zij een aanwijzing voor hen, die meenen, dat een soort van internationaliseering der volke ren moet worden nagestreefd om den vrede te bevorderen, Niemand ver mag de nationale gevoelens van een volk uit te roeien slechts door deze gevoelens verstandig te leiden, kweeken we onderlinge harmonie lusschen de volkeren. De Saarstemming bewees, dat de meeste menschcn liever martelaar zijn in eigen land, dan dat ze. gunsten en voordeelen oogstend, zich moeten voegen naar vreemden. Duitschland heeft een éclatante overwinning gehaald en Hitler, als mede zijn nationaal-socialistische beweg ng, kunnen voor de volle honderd procent tevreden zijn over den uitslag. De gelegenheid om voor den Status Quo te stemmen, is in geschoven in dit plebisciet om de stemmen op te vangen van de vele Saarlanders, die Duitsch zijn in hart en nirren. maar een afkeer hebben van de politieke richting, welke in het Derde Rijk werd ingeslagen. Hiller en zijn Nazi's zullen nu juichen vanZiet, negentig procent van de Saarlandsche bevolking heeft zich ook met de nationaal-socialistische politiek accoord verklaard. En toch zal die laatste bewering niet geheel juist zijn. Vele duizenden Saarlanders hebben hun groote be zwaren tegen de politieke en gees telijke willekeur in het huidige Duitschland onderdrukt om toe te van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch. 32. Hij ondersteunde het hoofd met zijn arm en trachtte hem enkele druppels cognac binnen te gieten uit de flesch, die hij altijd bij zich droeg; en de on gelukkige slikte ook. Deze man is niet dood, zei hij. Loop daar ginds naar dat huisje en haal daar hulp. Terwijl de voerman en de chauffeur samen daarheen gingen, was hij dus o, ironie van het lot! alleen gelaten met zijn grootsten vijand. Niet lang duurde het, of de mannen kwamen terug met een baar. Hier werd Lauerdale op neergevlijd. Een arm hing er slap en ontwricht bij; overal had hij schrammen en verwondingen aan het hoofd. Zoodra ze in het huisje waren aan gekomen, stuurde Vyvian naar den dokter uit Midhurst. De auto was niet meer te gebruiken. Dus vreesde Laun- celot, dat de patiënt al overleden zou zijn, eer de dokter er kon zijn. Toen die eindelijk kwam, luidde z'n uitspraak Geen hoop. 't Is nog maar een kwestie van enkele uren. Het schou derblad is gebroken en waarschijnlijk zijn er nog inwendige kneuzingen. Zijn geven aan den machtigen drang van hun nationaal gevoel, van hun vaderlandslief ie. Het nationale gevoel in den mensch is iets onverwoestbaar groots. Het maakt ons in staat om te offeren en te lijden, maar omdat het ook zoo gemakkelijk te ontvlammen is, kan het door booten en dwazen onder de menschen ook worden uitgebuit om volken tegen volken op te zetten en deze gemeenschappelijk in de gruwelijkste oorlogsellende te storten Caveant consulesDat zij, die ons leiden, dóórtegen waken I In elk geval is hier weer bewezen dat »Vadeiiandsliefde« een groote deugd is der Duitschers en dat velen hiervan kunnen leeren, ook in ons land, waar men met dergelijke ge voelens ook wel eens den spot drijft. er soms familieleden, die moeten ge waarschuwd worden? Hij is verloofd, zei Vyvian. Ik weet het adres van de jonge dame ech ter niet. Ze is zijn nichtje. Of hij nog andere familieleden heeft, of waar die dan wonen, is mij onbekend. Kunt u dat niet te weten komen en ze dan telegrafeeren? Er is geen tijd te verliezen. Ik kon zijn kolonel in Portsmouth waarschuwen. Hij hoort tot het East- Mercia-Regiment. Denkt u, dat hij daarheen vervoerd zou kunnen wor den? Onmogelijk. Hij moet hier blijven en het moet hem maar zoo gemakkelijk mogelijk worden gemaakt. Ik ga in- tusschen naar Midhurst, dan kan ik uw telegram meenemen. Vyvian dacht even na en adresseer de dit toen aan juffrouw Waring, Cla rence Parade, Sothsea. „Wees zoo goed en telegrafeer on middellijk aan juffrouw Lauerdale, dat kapitein Lauderdale 'n auto-on geluk heeft gehad en dat er gevaar is bij zijn toestand. Verzoek haar dus, of zij komen wil". Dit gaf hij den dokter en vroeg U komt toch terug? Zeker. Maar ik kan nog niet zeg gen wanneer. Blijft u zoo lang bij hem. Hij kan niet alleen gelaten worden. Jocelyn kwam thuis van een uurtje boodschappen doen. Zij logeerde bij vrienden in Londen en deed haar best, zich zoo goed mogelijk te houden on der de gegeven omstandigheden. Zoodra ze den hall binnen was, werd haar het telegram van juffrouw Wa ring overhandigd. Je neef, kapitein Lauerdale, ern stig auto-ongeluk. Wordt verzocht on- Massa-emigratie uil Saargebied. Duizenden vluchtelingen uit het Saargebied zijn op Frausch gebied aangekomen. Er wordt een strenge controle uitgeoefend en van de lot) emigranten, die vandaag in Foroach zijn aangekomen, werden er niet minder dan honderd teruggezonden, omdat hun papieren niet in orde waren. De douane—beambten deel den aan Reuter mede, dat er per uur gemiddeld 35 ai.to's Frankrijk binnenkomen met eigendommen van vluchtelingen. De emigranten worden op weg naar de Fransche grens dikwijls be schoten; dit was o.a. het geval met eenige vrouwen uit het plaatsje Gudingen. De overdracht van het Saargebied. De Raadszitting van den Volken bond, die had moeten beslissen over de Saarkwestie, is plotseling ver daagd, zoodat het schijnt dat er moeilijkheden gerezen zijn. Deze moeilijkheden zijn gelegen in den eisch der Fransche regeering, dat de artikelen uit het verdrag van Versailles, welke betrekking hebben op de demilitariseering van den linker Rijnoever oogenblikkelijk op het Saargebied zuilen worden toe gepast. Hoewel de lord geheimzegelbewaar der Eden zijn beini deling beeft verleend, is het nog steeds niet be kend, wanneer de Raad zijn beslis sing zal nemen. Massigli, die in plaats van Laval Frankrijk vei tegenwoordigde, schijnt een memorandum te hebben over gelegd, waarbij het sloopen of ver kleinen van groote stations, het op breken van spoorlijnen en de af braak van alles wat volgens strategische opvallingen onder ver sterkingen valt, als voorwaarden voor het vaststellen, van den datum van overgang worden gesteld. Als tweede punt wenscht hij ga ranties, dat geen S.A.- of S.S.—for maties in het Saargebied worden gestationneerd, waarmede hij dus de Engelsche— Fransche theorie onder streepte, dat de S.S. en S.A, als para—militaire organisaties be schouwd moeten worden. Berlijn werd telefonisch van deze wenschen op de hoogte gesteld en protesteerde er tegen. middellijk op Midhurst te komen. Hij is op Hadly Wood. Daar de familie uit was, liet Joce lyn een kort briefje achter en reed on verwijld in een taxi naar het station. HOOFDSTUK XXX. Jocelyn haalde nog juist den trein en eerst toen zij in een rustig hoekje zat, ging ze den toestand overdenken. Natuurlijk had zij gevolg gegeven aan dien oproep. Roger zou dan wel zwaar gewond zijn, anders zou men haar niet gewaarschuwd hebbendaar om moest zij er dan nu ook enkel maar op uit zijn, om voor hem te doen, wat zij kon. Iedere andere gedachte moest zij verbannen. De trein gleed door het lieflijk-la chende lente-landschap, gelukkig met grooten spoed, zoodat het niet lang duurde, of ze bereikte het station te Midhurst, waar een man, die even ver derop stond met een hoogen dogcart, eenigszins weifelend op haar toetrad. Aan zijn pet tikkend, vroeg hij Neem mij niet kwalijk, maar is u soms juffrouw Lauderdale? De dokter staat hier met zyn rijtuigje en vraagt of u zoo gauw mogelijk wilt meerijden. Jocelyn volgde den man en zag den dokter reeds in het wagentje zitten. Hij stond onmiddellijk op en vroeg met beleefden groet: Ik heb m'n koetsier laten vragen of u ook soms het nichtje van kapitein Lauuderdale was, want ik reed hier toch langs, weer op weg naar Hadly Wood en die plaats is moeilijk te vin den, als men in deze streken niet be kend is. Heel vriendelijk van u, antwoord de Jocelyn dankbaar. Ik had mij al afgevraagd, of ik hier wel een taxi, of Vóc/ ho,m KROONTJES sou i)Wat TTVjsihacdt rryjoMió goed» welke gelegenheid dan ook, zou vinden die er mij zou kunnen heen brengen. Hoe maakt mijn neef het? De dokter schudde slechts het hoofd en dit op zoo besliste wijze, dat geen verdere vragen noodig waren. De dok ter zelve was dan wel zeer verbaasd, dat het jonge meisje dit noodlottig on geluk, haar verloofde overkomen, zoo kalm opnam. Hy beschreef haar het geval in enkele woorden en voegde er bij, dat er aan gedaan was, wat men in de gegeven omstandigheden had kunnen doen. Een heer, die toevallig langs reed, heeft hem laten binnendragen in een huisje op korten afstand. En hij heeft beloofd, kapitein Lauderdale niet alleen te laten. Heel vriendelijk van dien heer. De dokter stond versteld: óf dat jonge meisje beschikte dan al over een ongewone dosis zelfbeheersching, of ze was uiterst-ongevoelig voor aandoenin- 8en- De dogcart hield voor het huisje stil, dat op dit oogenblik heel wat droef heid herbergde. In de achterkamer lag het lijk van den eigenaar van den auto wat de dokter Jocelyn echter niet had meegedeeld en in de voorkamer was Roger al zeer naby zijn einde. De dokter hielp haar uitstappen en geleidde haar naar binnen. Naast de bank, waarop Roger lag, rees de gestalte op van den heer, die bij hem waakte. Zij was reeds begon nen enkele woorden van dank tot hem te zeggen, toen zij zichzelve in de rede viel met den verbaasden uitroep: U? Is u dat? Ja, zei Launcelot. Ze stak hem de hand toe en drukte die warm. Toen verliet hij het vertrek zonder een woord te spreken en zij en de dokter waren alleen. Deze wenkte haar en waarschuwde: Ik geloof, dat hij u kent. Hij tracht te spreken. Jocelyn, ben jy dat?, klonk het heesch en moeilijk. Je bent zeker mijn einde komen bijwonen. De dokter stond op en fluisterde tot haar: Zoudt u niet liever alleen zijn? Roger had de vraag verstaan en zei: Ja, laat hem gaan. Toen keerde kapitein Lauderdale zich tot Jocelyn: Ik ben blij, dat je hier bent. Ik heb je iets te zeggen en er is niet veel tijd meer over. Ik heb Lang doodge schoten; het is geheel mijn werk ge weest, van het begin tot het einde. O, Roger! Je kunt de heele geschiedenis te hooren krijgen, als ik tenminste nog praten kan. Het kwam door het kaar ten; ik zou het nooit op Vyvian ge schoven hebben, als een de poppen niet aan het dansen had gebracht. Daardoor werd ik tot zelfverdediging gedreven. Vyvian gaf. De kolonel liet mij bij zich op de kamer komen en betrapte mij bij ver rassing. Hij vroeg mij om mijn ring. Ik gaf hem dien, zonder er bij te den ken. Toen zei hij eensklaps, dat ik het gedaan had: dat ik met den diamant de krasjes op de kaarten had gemaakt. Ik was zoo overrompeld, dat ik niet wist, wat ik deed; dat ik mijn pistool te voorschijn had gehaald en had ge schoten, eer ik mij rekenschap had ge geven van die roekeloosheid, dat zweer ik. Op de een of andere manier was de ring weggerold. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1