PLAATSELIJKE BERICHTEN. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL DE VOLKSSTEMMING IN HET SAARGEBIED. Laai uw ledig Jïtaggv- fleschjc opnieuw met cJRj(ig4ji' lronUl vullen S)at is voordeeiiaer Een onderhoud met Burgemeester Mallens. Dinsdagavond zijn de Nederland- sche burgemeesters, die in hel Saar- ge -ied als voorzitters van de stem bureaux optraden, in hun eigen land teruggekeerd We vonden Burge meester Mallens van Loonopzand olschoon zoo kort na zijn thuis komst natuurlijk \eel werk op af doening wacht bereid om in het kort zijn indrukken van deze groote gebeurtenis mede te deelen. Heel veel zal ik U niet kunnen vertellen, zeide de heer Mallens ons, want we hebben er moeten werken, zoodat er weinig tijd overschoot om zich onder het volk te bewegen. Burgemeester Mallens vervulde zijn gewichtige taak in het plaatsje Webenheim, een dorpje van onge veer 10U0 inwoners in de buurt van de stad Homburg. De verkiezings strijd was in dit landelijk oord al bijzonder kalm verloopen, want openlijke aanhangers van de bewe ging van het «Eenheidsfront» telde bet plaatsje niet. De Status-quo be haalde hier dan ook slechts een schuchter aantal stemmen, nl. 10 van de 753. De personen, die namens het Eenheidsfront» als bijzitter in het slembuieau fungeerden, moesten dan ook uit een naburige plaats worden gerequireerd. Over de organisatie was de heer Mallens buitengewoon tevreden, al waren er, zooals begrijpelijk is, enkele kleinigheden, die minder goed ver zorgd waren. Sommige voorzitters trollen het b.v. slecht met de huis vesting, doch burgemeester Mallens vond i»ij den eeuigen Wirt, die het plaatsje telde, een bijzonder goed tehuis. Bij de aankomst te Saarbrücken was de regeling uitstekend en in den korist mogelijken tijd waren alle Nederlanders op weg naar de hen aangewezen gemeente. Elk hunner had op ieder uur van den dag een auto lot zijn beschikking. Vrijdags had de beëediging plaats, en hel verdere van den dag moest worden besteed aan het geven van algemeene aanwijzingen, het uitbe talen der vergoedingen, en meer dergelijke formaliteiten. De Zaterdag was eveneens aan deze vooiberei 'h den middag werd een bez oek gebracht aan de Wart- burg en aan het stadhuis van Saar brücken, waar opnieuw aanwijzingen werden gegeven, nu voor de ver scuiliendelvreize afzonderlijk. Boven dien werden de voorzitters belast met een groote witte zak, waarin alle utensiliën voor den stemdag zaten. Met dezen zak gewapend trok men 's morgens in alle vroegte naar het stembureau. Burgemeester Malleus resideerde daar leeds om kwal l over zeven en maakte kennis met de »bijzitters». Voor het Eenheidsfront waren er een communist en een socialist, beiden geimporleerd, van wie de eeiste al direct de hebbelijk heid had om te gaan snuffelen in de papieren van den voorzitter 11 Iets waarvan de heer Mallens na tuurlijk niet inkwam. Opmerkelijk was de voorbeeldige discipline, die bet volk aan den dag legde. Telkens kwamen de menschen twee-aan-lwee binnen en de Hilfs polizei zorgde er wel voor, dat alleen stemgerechtigden in de zaal kwamen. Burgemeester Mallens begroette de binnenkomenden telkens met een vriendelijk »guten Tag», maar geen enk«le beantwoordde die groet en prompt hielden allen zich voorbeel dig aan het consigne van het Duit- sche front »Maul halten». Moeilijkheden deden zich in het stemlokaal in het geheel niet voor wel kon de heer Mallens ons een paar voorvallen met een geestig tintje verhalen. Zoo kwam er een be jaarde vrouw, wier pas een meisjes portret vertoonde. De voorzitter maakte er haar op attent, dat zij al een dagje ouder was als uit de foto bleek, maar vol trots nam zij toen haar hoed af en liet zien, dat zij inderdaad nog de blonde lokken had, die op de foto om het meisjes hoofd krulden. Er werden ook vele zieken en gebrekkigen naar de stemhokjes gedragen Een slok-oude vrouw werd op een soort bed tot aan het stem lokaal gebracht, maar verder kon zij niet, want het bed kon niet door de di ur. Hoede raad was duur, maai de voo zitter wist er wat op Met heel veel moeite werd de vrouw op een stoel geheschen en zoo naar een der stemhokjes gedragen. Toen kon zij echter met geen mogelijkheid in liggende houding in het kleine hokje komen. De voorzitter heeft er toen inaar genoegen mee genomen, dat zij alleen inar hoofd in liet hokje slak lerwiji zij haar slem uitbracht. Hel oude meuscli was met dat al üoodelijtc afgetobt, maar.... gestemd bad zij i Een andere oude sukkel, in het dorp bekend ais lasecbl Duilscher, kon mei goed wijs worden uil hel stembiljet, en vroeg toen aan den communist uit bet stembureau bem even le belpen en te zeggen boe bij voor Duascbiaud moest siemmen.... Wijselijk betastte de vooiziller maar een Ucr andere bijzitters met die laak 1 Onze zegsmans verkeerde in een lastige silaaiie toen bij zicb even noodzakelijk uit bet lokaal moest verwijderen, belgeen licht kan voor komen als men een beeleu dag acbler een tafel moet zitten. Nu was de strenge order gegeven om geeu oogenblik de stembus alleen te laten en zoodoende was de heer Malleus genoodzaakt om enkele zwaar be. wapende agenten bij de bus de wacbl te doen houden I Al 's middags om drie uur waren alle stemgerechtigden geweest, niet alleen uit bet plaatsje zelf waren zij gekomen een kwam uit de Vereen. Malen, een uil Cuiii, eeu uil Silezië en een uit Roemenië 1 's Avonds oin half tien kwamen de Nederlandsche mariniers door een felle sneeuwstorm op open vrachtwagens de stembussen opha len en daarmede bad onze zegsman zijn taak vervuld. Bijzonder goed was burgemeester Mallens te spreken over de inne mende houding van de bevolking ondervonden. Het meereiideel der menschen verkeerde in feestelijke stemming, lil alle plaatsen waren illuminaties en versieringen aan gebracht en zoodra Dinsdagmorgen kwart over acht de uitslag werd bekend gemaakt kende de vreugde geen grenzen meer. Binnen weinige minuten was Saarbrücken gelooid met Duitsehe— en Hakenkruis vlaggen, want met de publicatie van den uitslag werd het vlagverbod opgeheven. In Saarbrücken wemelde een menigte door de stralen, die haar vreugde nu vrij kon uilzingen. Zoo druk was het er dat het verkeer bijna geheel slop moest worden gezet. Op straat gingen de armen omhoog en klonken de Duitsehe groeien »Heil Hitier», »Sieg Heil».... Saar brücken, was in enkele minuten tot een echte Duitsehe stad omgetooverd, en in de overige plaatsen ging het natuuilijk precies zoo. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Predikbeurten Zondag 20 Jan. 1934: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9,30 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9,30 uur en n.m. 2,30 uur Ds. J. C. Hagen. De Afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" kwam j.l. Woensdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in 26e Jaar vergadering bijeen. Na opening op gebruikelijke wijze, heette de voorzitter de aanwezige leden welkom en wees op de taak van Patri- monium's afdeeling om het „Vaderlijk Erfdeel" te bewaren en op het terrein van het sociale leven op te komen voor de eere Gods, en op de verantwoorde lijkheid van de mannen van Patrimo nium in het volbrengen van die taak. Na het lezen der notulen, die werden goedgekeurd, kwamen enkele ingeko men stukken en mededeelingen aan de orde, waarbij de voorzitter mededeelde, dat op verzoek van het bestuur door 't Verbondsbestuur een spreker was be schikbaar gesteld om in eene te beleg gen vergadering der afdeeling, doel en taak van Patrimonium duidelijk voor de leden uiteen te zetten. Naar aanleiding van een verzoek om steun van de Vereeniging „Midder nachtzending", werden staande de ver gadering een aantal dubbeltjes-bons verkocht. Vervolgens bracht de secretaris, de heer W. M. Dalmaijer, een correct ver zorgd jaarverslag uit, waarin de verga dering een juist beeld werd gegeven van den arbeid der afdeeling in het af- geloopen jaar en het medeleven met de gewestelijke organisatie, enz. De penningmeester bracht het finan- tieel verslag uit; hieruit bleek dat het boekjaar met een batig saldo werd af gesloten. Beide functionarissen werden door den voorzitter dank gebracht voor den arbeid in het belang der afdeeling. De commissie tot het nazien der boe ken van den penningmeester bracht bij monde van dhr. J. C. de Roon rapport uit, waarin de penningmeester werd dank gezegd voor zijn uitstekende boekhouding, die in orde was bevon den. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heeren H. M. Zwart, A. van der Schans, G. van den Hoven en J. W. Genuit Jr., herko zen. Onder dank voor het in hen bij vernieuwing gestelde vertrouwen, na men allen deze herbenoeming aan. Bij de rondvraag kwamen nog ver schillende punten ter sprake, waarna de voorzitter dankte voor de opkomst en opwekte tot trouw bezoek der vergade ringen en de secretaris de vergadering met dankgebed sloot. De vergadering droeg een eenigszins feestelijk karakter en had een zeer aan genaam verloop. De bazar, georganiseerd ten bate van de instandhouding van de Chr. Volksbond alhier, die wordt gehouden op Dinsdag, Woensdag en Donderdag a.s„ zal Dinsdagmiddag te half drie worden geopend en zal verder dage lijks geopend zijn van half 3 tot 10 uur n.m. Verschillende aardige spelen, als sjoelbakken enz. zullen aanwezig zijn, waar, gescheiden van de bazarzaal, voor de liefhebbers gelegenheid zal zijn zich op aangename wijze bezig te hou den. In een nevenzaal zal een gezellig zitje worden ingericht, waar door de firma van Nelle thee zal worden ge schonken. Wij wekken eenieder op een bezoek aan de bazar te brengen, mede tot steun van de vereeniging, door welke in onze gemeente reeds zooveel in het algemeen belang tot stand gebracht werd. Voor de Afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" hoopt op Woensdag 30 Januari als spreker op te treden de heer J. C. Pe likaan, bestuurslid van het Verbond, met het onderwerp: „Tijd en Taak". LOON-OP-ZAND. - H. Familie. J. 1. Zondag had de plechtige instal latie plaats van de nieuwe leden der H. Familie, terwijl voor de overigen tevens de vernieuwing hunner opdracht plaats vond. Te 8 uur werd een H. Mis op gedragen met algemeene H. Communie voor de leden. De zangers-afdeeling bracht toepasselijke liederen ten ge- hoore. Onder den namiddagdienst van half 3 werden de nieuwe leden ten over staan van den directeur, den Zeereerw. heer Pastoor, aangenomen, die eene toepasselijke toespraak hield. A.s. Zondag zal hier ter plaatse 'n Missie-Zondag worden gehouden. In alle gestelde H. Missen zal de Z.Eerw. heer Pater Vinkesteijn, van de Con gregatie van de H. H. Harten uit Til burg eene predikatie houden over de Missiën, terwijl in den namiddag voor de parochianen een samenkomst zal worden belegd die met lichtbeelden zal worden opgeluisterd. J.l. Dinsdag had de 2e ontwikke lingsavond plaats, gegeven door den Weleerw. heer Kapelaan Maas voor de leden van de R.K. Werkliedenvereeni- ging en andere belangstellenden. De spreker die tot titel zijner voordracht had verkozen „De Brug over de We reld" (dieper en bewuster medeleven met 't offer van Calvarië) had een zeer aandachtig gehoor en bracht zijne idee ën op bevattelijke wijze naar voren. De aanwezigen gingen zeer voldaan huis waarts. Kaatsheuvel, 17 Januari '35. T.B.C.-Barakconcours. Na een paar weken van rust wordt Zondag a.s. het barakconcours van de T.B.C.-vereeniging in café H. van Heesch-Reijnen op den Horst voort gezet. Voor dien dag is een mooie dag prijs gesteld, die met het doel dat aan dit concours ten grondslag ligt, wel in staat zal zijn om de liefhebbers tot spelen te noodigen. Op een nader te bepalen avond wordt dit concours we der met een Brabantsche koffietafel gesloten. Aanbesteding. Bij onderhandsche aanbesteding is het bouwen van een woonhuis aan de Vaartstraat alhier, voor rekening van den heer W. J. v. d. Velden, alhier, onder architectuur van den heer J. A. Prins alhier, opgedragen aan de hee ren H. A. Moolenschot en C. den Teu- ling, Kaatsheuvel. R.K. Jeugdwerk. Reeds meermalen hebben wij hier over iets bekend gemaakt, o.a. over 't barakconcours, dat nog steeds loopen- de is. Maar nu a.s. Zondag zullen voor dit doel speldjes verkocht worden door de meisjes van de K.A.J.V. Wij twijfelen er niet aan of ieder weldenkend Kath. draagt Zondag een speldje om het heerlijke werk der Kath. jeugdzorg, en dus het leeken-apostolaat, te steunen. Het is misschien al wel bekend, dat Zondag in het Patronaat een uitvoe ring gegeven zal worden voor dit doel. En die belooft schitterend te worden. De tooneelvereeniging „Genesius" zal voor het voetlicht brengen 't prach tige tooneelwerk van Frits van Duinen „Heb ik mijn ktnd gedood?" Ieder weet, dat, ah er in het Patro naat iets vertoond wordt, dit de moei te waard is en dit is zeker nu het geval. Dit werk is over geheel ons land 9teeds met overweldigend succes en uitverkochte zalen, ook bij her-opvoe ring, opgevoerd. Het heeft dan ook moeite gekost, om het in Kaatsheuvel opgevoerd te krij gen, maar het is gelukt. Daarom, zeker, de tijd is niet erg gunstig, maar de entree is zeer laag, zoo dat het ieders beurs kan dragen. Wilt U werkelijk iets moois zien, gaat dan Zondag naar het Patronaat. Wilt U zien, hoe het leven zich nu werkelijk afspeelt onder eiken stand en hoe de waarheid tenslotte toch triomfeert, komt dan Zondag naar het Patronaat Na het ernstige zal ook nog als bij zondere attractie vertoond worden „De levende orgel" door Dit is geen flauwe kul, maar U zult nog een aardig en gezellig stukje mu ziek te hooren krijgen. Wegens te verwachten drukte zal tijdig plaatsbespreken gewenscht zijn. Met een bezoek steunt gij het mooie R.K. Jeugdwerk. J Kaatsheuvelsche Postduivenbond. Zaterdag 19 Januari a.s. zal des avonds te 8 uur een jaarvergadering worden gehouden van de Kaatsheuvel- schen Postduivenbond in het café van den heer J. C. van Heeswijk, in de Gasthuisstraat alhier. J Splitsing Vergunningen. Naar wij vernemen is onze gemeen te geplaatst op de lijst, als bedoeld in artikel 20 der Drankwet. Deze lijst wordt met ingang van 1 Mei a.s. van kracht. Als gevolg hiervan kunnen met ingang van dien datum in het alge meen in onze gemeente geen volledige vergunningen meer bestaan of worden verleend. De thans nog van kracht zijnde, na 1 Mei 1904 verleende vergunningen zullen derhalve moeten worden om gezet in tap- en slijtvergunningen, ter keuze van den vergunninghouder. Propaganda-vergadering Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Op Woensdag 16 Januari hield de Afd. Kaatsheuvel van de B.V.L. in de zaal van den heer Jan v. Dun een pro paganda-vergadering, die schitterend geslaagd mag heeten. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet, waaronder niet minder dan ruim 200 oud-militai ren. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de Weled. Achtb. Heer v. Beek, Burgemeester van Boxtel als Voorzit ter der Gewestelijke Landstorm-Com missie „De Meierij", de Weled. Heer v. Acht uit Waalre als Secr. der organi satie, de HoogEerw. Deken van den Brekel, de Z.Eerw. Heer Pastoor de Klijn, de Edelachtb. heer L. J. van der Horst, wethouder, de Gemeente-Secr. v. d. Wee, meerdere leden van den gemeenteraad en niet te vergeten de Z.Eerw. spreker van den avond, Pater Prof. Lector Felix Otten O.P. Wethouder v. d. Horst sprak het openingswoord, met een welkom aan allen en de verklaring, dat hij zeer gaarne voldaan had aan het verzoek van den Burgemeester die niet per soonlijk aanwezig kon zijn diens plaats in te nemen. Spreker memoreerde het nut van de B.V.L., vooral in tijden van revolutie. Hij deed een beroep op de oud-militai ren, om lid van de afd. te worden trouw de schiet-oefeningen te volgen, dit als de beste manier om de B.V.L. paraat te houden, om steeds klaar te zijn als het moet. Hij sprak de hoop uit, dat het voorbeeld van de 88, die de schiet oefeningen meemaakten, zal gevolgd worden door ook al de andere leden. Hierna kreeg de Voorzitter van de Gew. Com. het woord, die aanving met een woord van hulde en dank aan de leiders en leden der hier tegenwoor dige afdeelingen van Kaatsheuvel, Loon op Zand, Berkdijk en De Moer, voor het vele werk in het belang van de B.V.L. gedaan. Hij schetste het doel van de B.V.L. en haar belang voor Staat en Kerk. De Voorzitter eindigde zijn rede met een verzoek het Wilhel mus uit volle borst mede te zingen, waaraan de volle zaal spontaan vol deed. Het optreden van den spreker van den avond werd met een hartelijk ap plaus begroet. De gewijde redenaar wist meer dan anderhalf uur de ver- gadering door zijn pittige en leerzame rede te boeien. Een uitvoerig resumé j zou nog te veel plaats vergen. Met geestige schetsen deed hij meer malen de zaal daveren van 't lachen, bijzonder als hij schetste hoe sommige tegenstanders tegen de B.V.L. aanke ken, in de meening dat wij echte vecht jassen zijn, op revolutie en oorlog be lust; als hij woordspelingen maakte op de naam B.V.L. (Bang Voor Louke de Visser), (Bank van Leening), etc. Maar, zeide spreker, wij zijn in het ge heel niet bang voor Louke de Visser en dat behoeven wij niet zoolang Ne derland nog 80.000 flinke B.V.L.-ers telt, die als het moet, alles veil hebben voor de verdediging van het gezag, wat wij erkennen in de persoon van onze Geëerbiedigde Koningin Wilhelmina en hare Regeering. De B.V.L. is een vre- des-instituut in den waren zin van het woord; wij willen niet anders dan in de beste vriendschap leven, maar in dien ons de strijd wordt opgedrongen, dan zullen wij pal staan ter verdedi ging onzer heiligste rechten voor Staat, Geloof en Kerk. Spreker wees er op, dat de B.V.L., zoo er een regeering zou komen, die niet in het belang van Vaderland en Volk zou regeeren, zich niet van critiek zou behoeven te ont houden, doch dan moet dit niet be schouwd worden als liefde tot het Vaderland en tot handhaving van het Gezag. Het geweldig applaus, dat spreker ontving, was een bewijs, dat zijn woor den goeden ingang gevonden hadden. Wethouder v. d. Horst vertolkte in zijn woorden van dank aan spreker ongetwijfeld de gevoelens der verga dering. Hij sprak de hoop uit, dat deze propaganda zijn vrucht zou afwerpen tot versterking der B.V.L.-gelederen. Meerdere aanwezigen gaven zich als lid op. Met een prijsuitdeeling en de ver loting van den statue werd de verga dering beëindigd. R.K. Fabrieksarbeidersbond. Heden Donderdagavond hield de afdeeling Kaatsheuvel van den R.K. Fabrieksarbeidersbond een algemeene vergadering ter bespreking van de pro paganda welke de Bond gaat voeren om, als het eenigszins kan, wat meer dere jonge leden in de vereeniging te krijgen. Toen de Voorzitter om goed 8 uur de vergadering opende, was de zaal zeer goed bezet. De heer Dingemans gaf een terug blik op het afgeloopen jaar, dat weder om een zeer zorgvol is geweest, waar bij ook de toekomst nog niet veel be ters laat verwachten. De eerste weken van het nieuwe jaar zijn al geen goed begin. Spreker wil echter hopen, dat 1935 een ommekeer brengen zal en meer werkgelegenheid zal bieden. De crisis van thans heeft vele gezinnen in een zeer zorgelijken toestand ge bracht. De arbeidersbeweging heeft al 't mo gelijke gedaan om het lot der werk- loozen te verzachten. De werkloozen- kassen droegen veel bij en bewezen hun onmisbaarheid. In nagenoeg alle fabrieken was de werkgelegenheid veel minder dan voorheen. Ook met de gedeeltelijke uitkeering uit de werkloozenkas bleef er een groote zorg en tekort in de gezinnen over. Daarbij deden loonsverlagingen en verdere so ciale bepalingen de rest ten nadeele van den arbeider. Naast de gevallen waarin loonsverlaging onvermijdelijk was, kwamen, volgens spreker, ook ge vallen voor, waar het mes te diep in het vleesch gezet werd. Goddank is het mogen gelukken bij eenige werkgevers plannen dienaan gaande met onderhandelingen te voor komen of tot een minimum te beper ken. De toestand is en blijft echter zeer zorgwekkend. Vele jonge mannen met kennis, kracht en goeden wil be gaafd, moeten werkloos bliiven rond- loopen. Voor de ouders is dit een zeer treurigen toestand. Wat moet er van deze jongens terechtkomen? Doch wanneer onze organisatie niet bestaan had, zou de toestand nog veel treuriger geworden zijn. De R.K. Or ganisatie heeft op de hes gestaan, waar dit noodig en mogelijk was. In ver band met wat gedaan is, brenet spre ker een warm woord van hulde aan de plaatselijke werkers voor de orga nisatie, n.l. de Z.Eerw. Heer Pastoor de Klijn, onze Geestelijke Adviseur, de heer Grootswagers, de secretaris der vereeniging, die reuzenwerk deed voor de werklooze leden, en in de commis sie van werkverschaffing en steunre geling, de heer Roestenberg de raads- geling, de heer Roestenberg, de raads- overige bestuursleden, propagandisten en vertrouwensmannen. Minder dankbaar kan spreker zijn voor hen, speciaal de jonge mannen, die den Bond verlieten, alleen omdat

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 7