LETOP! Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. DE BRIEVENBUS EN ONZE SPECIALE ETALAGE DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. moet ïn elke woning, waar deze zich nog niet bevindt, worden aangebracht. kan U van dienst zijn. Fa. ANTON HOLTGREFE H. de Bont-v. Hutten [IMMER 6. ZATERDAG 19 JANUARI 1935. 58e JAARGANG. fVaalwpschc en Lanptraatsche Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en* franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.23. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentifin moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uif in ons bezit ijjn. Bi] contract flink rabat Reclames 40 cent per reg«L Prijs der Advertentifin: 26 cent per regel; minimum 1.30. Waalwijk, 18 Jan. 1935. Gemeenteraad. De leden van den raad dezer gemeente zijn opgeroepen tot bij woning eener openbare vergadering te houden op Vrijdag 25 Januari 1935, des namiddags om 7 uur, ten gemeentehuize, Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Van den Minister van Ecomo- mische Zaken. Mededeeling, dat de bij raads besluit van 29 November 1934 vastgestelde verordening, als bedoeld in artikel 9, eerste lid, der winkelsluitingswet, de lvon. goedkeuring heelt verworven. b. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Koninkli|k goedgekeurde ver ordening op de helling van schoolgeld voor 1. o. en u. 1. o. vaslgesleld bij raadsbesluit van 26 October 1934. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 28 December 1934 lot wijziging begrooting 1934. 3. Goedgekeurde gemeente- en bedrijfsbegrooting 1935. c. Van verschillende personen. Mededeeling, dat zij hun (her) benoeming als lid van een commissie, stembureau, ol in stelling van weldadigheid (niet) aannemen. 2. Installatie van het nieuwbe noemde raadslid J. H. J. Klijn. 3. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den waagmeester G. W. Duquesnoy. 4. Voorstel tol verkoop van een perceel bouwterrein aan het Laag einde te Baardwijk. 5. Benoeming van een lid van 't stembureau in district II. 6. Voorstel tot wijziging der af lossingsplannen van een een tweetal annuïleilsleeningen met de Maat schappij voor Gemeentecrediet te Amsterdam. 7. Voorstel tot wijziging der be- groolingen 1934 en 1935. 8. Behandeling bezwaarschrift schoolgeld. Loop der bevolking gedurende 1934. Vorige week namen wij tnnele voorloopige cijfers op omtrent d_-n l >op der bevolking in onze gemeente over 1934. rlier volgt ihans de volledige en oificiede opgave; Werkelijke bevolking op m. v. totaal 1 januari 1934 5263 5275 10538 Vermeerdering ooor geboorte 152 m. 122 v. vestiging 207 m. 281 v. 359 m. 403 v. Verminderd door sterlte 51 m. 48 v. vertrek 226 m. 277 v. 277 m. 325 v. Verschil tnsschen de geheele vermeerdering en de ge heele vermindering Werkelijke bevolking op 31 December 1934 5345 5353 10698 Getal levend g- borenen 158 122 280 Levenloos aangegevenen 8 4 12 Sterfte zonder levenl. aang. 52 48 10U Huwelijken 61 Echtscheidingen geen. Vermakelijkheidsbelasting. In het jaar 1934 heeft de verma kelijkheidsbelasting in onze gemeen te opgebracht f6fi,l8.04. In 19 >3 was de opbrengst f 7270.42, zoodat de sle- hte toestand zich thans ook in deze cijfers gaat afspiegelen. Nieuw orgel. In de parochiekerk van O. L. Vr. Onb. Ontv. is men begonnen met den bouw van een orgel, dat van hetzelfde systeem is als het orgel der St. Janskerk. Het prachtige instru ment zal over ongeveer 4 weken klaar zijn en aan worden ingespeeld door den WelEerw. heer P. de Bree te Nijmegen en den heer Christ alhier. Het belooft een beduidende verfraaiing van het kerkgebouw te worden. Uitvoering W.G.V. Het programma voor de uit voering der U.K. W.G V. op Maan dag 28 Januari a.s. is thans samen gesteld. Het vermeldt o.m. Vrije-, vlug- en loopoefeningen, oefeningen aan brug, rek en paard, rhyihmische oefeningen en groepen. Alle num mers worden ooor muziek begeleid. We zullen dus weer 'n intressant programma krijgen op dezen jaar- lijkschen gymnastiekavond. Stillen Omgang. De afd. Waalwijk en Omstreken van het Genootschap van den Stillen Omgang te Amsterdam houdt Zon dagmiddag te twaalf uur een ver gadering in den Gildenbond. Op deze vergadering zullen de jaarver slagen worden uitgebracht en zal de bedelocht in Maart a.s. besproken worden. Reeds nu kan aangifte van deelnemers geschieden. Ook niet leden hebben tot de ver gadering toegang. uit Wijk was met de auto aan het goederen afleveren te Elshout en had de auto slaan naast het zooge naamde fietspad. Toen de heer Klerks uit Waalwijk p< r fiets naast de auto wilde rijden, merkte hij niet dat een van de knechts met een ton op zijn schouders achter de auto uitkwam, met het gevolg dat K met z'n hoofd recht tegen die ton aanreed en op straat neerviel. Dr. Akkermans ver leende eersle hulp de heer K. werd bij omwonenden binnengedragen, waarna hij per auto huiswaarts werd gebracht, vermoedelijk heeft hij een lichte hersensschudding, Aangifte Dienstplicht. Voor de lichting 1936 hebben zich alhier aangemeld 77 dienstplichtigen, waarvan 32 in aanmerking komen voor vrijstelling wegens broederdienst en 2 wegens opleiding tot een geeste lijk ambt. Dienstplichtigen, die zich nog niet aanmeldden, worden ver zocht dit zoo spoedig mogelijk te doen. Demonstratie Brandweer. De motorspuit onzer brandweer is aan een grondige revisie onderworpen eu heeft bij deze week gehouden proe ven haar deugdelijkheid bewezen. Maandagmiddag 3 uur wordt nabij de brug over het Drongelsche Kanaal aan het Hoogeinde met de spuit gede monstreerd. Art. 96 der Bouwverordening (Zie Bekendmaking van B en W. in de Echo van!2 Jan.1935) v,h. BI ER LAAG H-VAN DER HEIJDEN DE IJZERHANDEL WAALWIJK HOEK RAADHUISPLEIN. 'n Vit varken voor één dubbeltje! Hoe kan dat Heel eenvoudig I Neem voor 10 cent een lotje van de Patr. Gymn. Ver. »Kunst en Krachi« alhier, waarvan reeds op Maandag 28 Jan. de trekking plaats heeft. Ge hebt dan kans op 'n vet vark n, of dames- of heerenrijwiel en een keur van andere waardevolle prijztn! Zóó'n kans voor één dubbelije krijg je nooit meer! Neem dus zeker een lotje als er U dezer dagen een ten verkoop woidl aangeboden. (Adv.) Spuarvereeniying. In het café van den heer Ant. van der Pluijni is opgericht een Spaar vereenigmg onder den nas ui «Under Uns.» Een 24 tal leden gaven zich reeds op, waaruit een Bestuur ge kozen werd. Dit is reeds de vierde spaarver eeniging die in dit calé gevestigd is. R. K. Bond van Kantoorbedienden. De afdeeling Waalwijk van den R K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden »St. Franciscus van Assisië» heeft een uitvoerig Winterprogram samengesteld. De volgende bijeenkomsten staan voor dezen winter nog te wachUn: Up Woensdag 23 Januari een groole propaganda Virgadering voi r alle R K, bedienden van Waalwijk en Umstreken. Spreker is de Heir A. de Graalf, Bondspenningmeester. Woensdag 13 Februari is er een belangrijke vergadering voor alle B K. bedienden. De Heer A. Boersmu zal spreken over de Bedrijfsraden wet en over de eisch Een volwaardige positie voor de hoofdarbeiders in de komende bedrijfsorganen. Dinsdag 26 Februari wordt de jaarvergadering gehouden. Aan deze vergadering wordt een attractie verbonden welke nader bekend zal worden gemaakt. v\ oensdag 20 Maart hou.it de heer J. B. Uges uit Haarlem een popu laire causerie geven over «Unze Spoorwegen voorheen en thans». Dit belooft een zeer interessante avoi d te zijn. Woensdag 24 April wordt een voordracht met lichtbeelden gegeven over de H. Jeanne d'Arc door den Eerw Frater Edward us uit het Instituut St. Nicolaas te Oss. De vergaderingen zijn ook voor niet—leden toegankelijk. Grootesfraat Telefoon 109 82 78 160 Gevonden voorwerpen. Op het Politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen: Slagerskiel en sloof, rijwielbelas- tingmerk in bruin etui. Schoorsteenbrand je. Bij J. Tr. aan het Westeinde te v.m. Besoijen ontstond gisteravond een schoorsteenbrandje. De brand weerlieden Faro en van Wel waren spoedig aanwezig en wisten erger te voorkomen. Lantaarn gestolen. Ten nadeele van den heer P. werd een lantaarn gestolen van een fiets, slaande in de Baardwijksche straat. Een ongeluk dat nog tamelijk goed is afgeloopen. De chauffeur van defirmaSchouten Behangselpapieren. Vele menschen beseffen nog maar al te weinig van welk een groot belang het behang voor de aankleeding van een woning is. Bij liet zelfstandig kie zen van behangselpapieren dient men daarom bijzonder nauwlettend te werk te gaan. De fa. Gebr. v. Loon noodigde ons uit eens de prachtige collectie van de bekende fabriek Rath en Doodeheefver te komen inzien. Er zijn tal van prachtige ontwerpen van den kunstenaar Lion Cachet. In haar staalboeken geeft de fa. R. en D. de Iceken leiding bij hun keuze en dat is wel een bijzonder groot voordeel. De cliënt krijgt daardoor richtlijnen, waardoor hij gemakkelijker en beter zijn keus kan bepalen. Wie zijn kamer een nieuw aanzien wil geven verzuime vooral niet de prachtige collectie van R. en D. in te zien. HET ADRES voor een 364 BETERE HEERENKLEEDINO Propaganda - Vergadeiing R. K. W. V. De R K. Werkliedenvereeniging te Waalwijk houdt een groote Propa gandaVergadering op Maandag 21 Januari 1935 'savo.ids ten 8 uurin de groole zaal der R K. Werklieden vereeniging. Er zullen drie sprekers optreden, n.l. de heeren P. Buijkx. Beambte van den B K. Fabrieksarbeidersbond over »De algemeene Propaganda»; Hoogsteder, Propagandist van »l)e Volkskrant»», over »De Volkskrant» en Jongeneele, Inspecleur vun de Centrale Volksbank over »Unze instellingen.» Deze propaganda Vergadering is toegankelijk voor alle R.K. Arbeiders en arbeidsters. limlur en de conlingenteerlng van leder. De heer C. Raming van de firma Timmermans van iurenhoul heeft een onzer redacteuren een onder houd toegestaan. Hierbij weid er door den heer R. op gewezen, dat voor de loopeude 3 maanden de beschikbaar gestelde kwuiila op geen stukken na aan de beboette voldoen. Terwijl de productie zooveel groolei geworden is,mag thans slechts pCi. van den unpoil van de basisjaren worden ingevoerd. Men üoopl dat binnenkort door de Re- geei ing ingezien zal worden dal deze toestand m ue schoenindustrie on houdbaar wordt. Dit geldt zeer zeker voor die firma's welke kieskeurig op hun grondstoffen moeten zijn. In dit verband wees de heer R. op bel bericht, hetwelk juist ui de ochtendbladen stond omtrent con lingenteerlng van lint, elastiek, veters enz. »In de memorie van antwoord aan deTweede Kamer inzake boven genoemd wetsontwerp merkt de mi nister op, dat de uitvoer der Neder- landsche industrie sUeus meer ver minderde en ook in het verbruik geenszins een vermeerdering viel te constaleeren, terwijl de invoerslijging een belangrijke vermindering van de bedrijvigheid in de binnenlandscbe banüinduslrie tengevolge had. Tijdens de thans verstreken pe liode was ook de invoer van zijden en kunstzijden lint en band aan beperking onderworpen Aangezien den minister is gebleken dal dit onderdeel der onderhavige contin. genteering groote bezwaren voorde verbruikers meebracht, daar een belangrijk deel der bedoelde goede ren niet van de binneulandsche industrie kun worden belruk km, is de invoerbeperking van zijden en kunstzijden luu, band eu veters NIET yelwnüiiuajd. Het ligt in de bedoeling het sy steem van uitgifte der vergunningen aldus te vormen, dat een juiste wijze van gebruik de vergunningen mede in verband met iuduslriecle belangen noodzakelijk wordt." De heer R. meende dat het voor de schoenindustrie van helgrootste belang is, dat artikelen welke hier lande in 't geheel niet gemaakt worden, bij een volgende contingen- teeringsperiode bier gehandhaafd worden. Ten slolle merkte de heer R. op, dat door diverse persberichten de indruk gevestigd kan zijn, dal het Cri sisbureau aan den toestand debet is. Dit is echter z. i. in het geheel niet het geval. Het Crisisbureau heeft gedaan wat mogelijk is. Het'feit echter, dat bij het bepalen der toewijzigii gen handelspoliti. ke overwegingen den doorslag geven, is oorzaak, dat thans de industrie in het gedrang komt. O.i. inoet de handelspolitiek van onze regeering er zeker op gericht zijn, om indien er werk is n- zorgen, dat dit behouden blijft en wij spi eken dan ook den wenseh uit, dal dere- g ering alles zal doen om deze en kele speciale firma's tegemoet te komen. («Schoen.») De nood dringt l Moge wij de Schoenmakers aan den algemeenen onder gang prijsgeven? De Nat. Bonden van Schoenma- kers besloten in hunne vergadering van Dinsdag 15 Januari j.t. te trach-

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 9