ult'ljksrke en Liigsirutsche ('tirul, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON EERSTE BLAD- GEMEENTERAAD. BE TWEE MACHTEN IN HET ABONNEERT U OP DIT BUD. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. SUMMER 7. WOENSDAG 23 JANUARI 1935. 58e JAARGANG t Zuiden Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en». franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uw in ons bexit sjjn. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Bi] contract flink rabat Reclames 40 cent per regel. Telefoon No. 38. Telegr.-adre»: ECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum IJK). NIEUWKUIJK. Vrijdagavond 6'/, kwam de raad dezer gemeente in openbare verga dering bijeen. Afwezig de heer H. van Engelen. Alvorens over te gaan tot afhan deling der agenda, wenschte de voor zitter den leden en hunne huisge noten een zalig en voorspoedig nieuwjaar toe. Het jaar 1934 aldus spreker was voor onze gemeente, waar land- en tuinbouw de hoofd bronnen van bestaan vormen, zeer ongunstig. Ook voor den midden stander en voor hen die in het mandenbedrijf werkzaam zijn gaf 1Ü34 sleehls een zeer sober bestaan. En zoolang bij onze naburen hooge tolmuren onzen afzet belemmeren, ziet het er voor onze tuin- en land bouwers droevig uit. In weerwil echter van de weinig bemoedigende vooruitzichten, spreekt hij de boop uit, dat in 1935 de eerste stralen eener betere toekomst mogen door breken. De heer Wilgers dankt den voor zitter en wenscht hem en zijn huis gezin een wederkeerig zalig nieuw jaar. Alle leden sluiten zich bij zijn woorden aan. Voorstel van B. en W. tot het aanbrengen van administratieve veranderingen in de gemeenschap pelijke regeling der Waterleiding. De voorzitter zegt dat een en ander slechts van administratieven aard is, Ged. Staten wenschen niet het woord concessie in de regeling gelezen, maar recht. Wanneer de gemeenschappelijke regeling wordt overtreden wenschen Ged. Staten hiervan in kennis te worden gesteld. Wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Voorstel van Bi en W. tot het be van „De Echo van het Zuiden". ICUCU Naar hel Engelsch. tegelen van het bestaande voetpad door de gemeente. Tengevolge van de omstandigheid dat het voetpad veel langer is dan oorspronkelijk is aangenomen, eischt het destijds hiertoe uitgetrokken bedrag een aan vulling tot plm f 2500. De voorzitter zegt dat er een wij ziging is ontstaan in het betegelen van het voetpad. Was men in de meening dat het te betegelen pad plm. 600 M lang was, thans is men tot de conclusie gekomen dat dit 1550 M. bedraagt. Als van zelf sprekend krijgt men nu een anderen toestand. Men zou vanaf de kom der gemeente tot aan café Geerards 4 rijen tegels over de geheele lengte plaatsen en verder tot aan den overweg van Vlijmen 3 rijen. De kosten hiervan waren ge raamd op f 1.30 per vierkante meter of f 3000. Thans is hiervoor een zéér verlaagde offerte ingekomen. Deze 1600 vierkante meter tegels zijn thans geoffreerd voor f 0 90 de vierkante meter of f 1800. Het prijs verschil hiervan bedraagt ongeveer de helft. De 45 bestaande uitwegen over dit pad zullen met extra dub bele tegels worden versterkt terwijl bij eiken oprit dezer wegen het pad met klinkers zal worden bestraat. Het op de agenda geplaatste punt betreffende het aangaan eener geld leening hiervoor, kan nu worden teruggenomen. De heer van den Besselaar had aanvankelijk gemeend tegen het voorstel te zijn. Nu er echter van wege de ingekomen lagere offerte ge bleken is dat de kosten hierdoor worden teruggebracht tot f 1800 is het een andere zaak. Hij kan zich niet goed indenken hoe het mogelijk is dat de wethouders zich zoo kun nen vergissen over de lengte van het pad. Bovendien zou hij ook niet voor een leemng hiervoor geweest zijn. De heer Wilgers kan zich niet herinneren dat er over een lengte van het voetpad was gesproken, wel dat de kosten tusschen de 600 700 gulden waren geraamd. De heer van den Besselaar infor meert waar of men met de steenen hliift die uit het pad komen. 33. Ik trachtte dien nog, te vinden maar had geen tijd te verliezen. Eén ding was dringend noodig: ik moest zorgen, dat Vyvian er vandoor ging, zoodat de anderen zouden denken, dat hij het gedaan had. Dus ging ik terug naar mijn kamer en schreef hem een briefje, waarin ik hem en wijzen raad gaf, om te vluchten dien hij dan ook volgde, wat maar goed was voor ons beiden. Jocelyn lag nog steeds naast de bank geknield, met het hoofd in de handen,want het was verschrikkelijk, om die biecht aan te hooren; juist daarom zoo verschrikkelijk, omdat de man, die zulk een misdaad beging, dit zoo kalm, zoo onverschillig ver- lellen konOf kwam dit, omdat hij nagenoeg geen kracht meer over had? Toch wilde zij hem nog enkele woorden van troost toespreken en ter wijl ze zichzelve geweld aandeed, om haar stem vast te doen klinken, zei ze Roger, door die bekentenis zal je althans den naam redden van een man, die onschuldig was. Je voelt toch berouw over al, wat je bedreven De voorzitter zegt dat deze ge bruikt zullen worden bij de bestra ting der inrijwegen en het verdere puin zal worden verkocht tegen f 1 per kar. Hieraan zal publiciteit wor den gegeven. De heer Wilgers informeert of het maken van het pad enkel door Nieuwkuiksche inwoners geschiedt. De voorzitter, Ja. Ook de heer de Goeij spreekt zich uit voor betegeling van het pad te zijn. Het voorstel wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer J. van den Brand Jzn., wordt met algemeene stemmen her benoemd tot lid van het Burg. Arm bestuur. Voorstel van B. en W. tot vast stelling eener verordening regelende de openstelling der winkels op Zondag, zulks in verband met de verruiming der verkoopgelegenheid op Zondag. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Voorstel van B. en W. tot heffing van 75 opcenten op Hoofdsom ter Gemeentefondsbelastingen van 175 opcenten op de hoofdsom der per- soneele belasting. De heer Wilgers informeert of er rekening is gehouden met de biljart- hebt?.... Maar natuurlijk, anders zou je niet gesproken hebben. Berouw?Ik ben ongelukkig geweest; dat is alles. En waarom ik het je verteld heb.?. Kijk, dal je weten zoudt, hoe je het nichtje bent van een schurk. Dat zal dan een scheidsmuur wezen tusschen jou en den man, dien je boven mij verkoos. Want ik ken je gewetensbezwaren, je strikt eergevoel. En ik weet wel, wie de „gelukkige" is. Te elfder ure ben ik daarachter gekomen. Jocelyn was ontzet, dat er nog zoo veel wraakzucht school in een man, die op den rand van het graf stond. Hoe weet je dit? prevelde zij. Wel, denk je dan, dat ik den blik niet zag in je beider oogen, toen je elkaar zoo even ontmoette; jij en de man, die hier de wacht bij mij hield. Zeg mij zijn naam. Zij antwoordde niet. Maar hij hield vol Hoe heet hij?. Ik wil weten hoe hij heet. Ze keek hem recht in het gelaat en sprak met plechtigen nadruk: Launcelot Vyvian de broer van den man, dien je ten val hebt gebracht en dien je, zoo goed als den kolonel, den dood aandeed. Nu weet je het. Er volgde een schorre kreet van hem en toen viel zijn hoofd achterover. Ze trachtte het nog op te beuren en riep in overweldigend mededoogen met den man, die zoo van het leven scheidde Roger! O, Roger! Ik vergeef het je! En ik weet, dat hij het je ook ver geven zal. De dokter trad binnen en zei Gaat u nu, juffrouw Lauderdale. U zult blij zijn voor hem, dat er nu eindelijk rust voor hem is ingetreden. belasting. De voorzitter zegt dat de grond slag dezer belasting reeds verlaagd is Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de rooilijn in de Scha- peusteeg. De voorzitter zegt dat B. en W. besloten hebben de rooilijn in be doelde steeg vast te stellen op 10 M. uit den as van den weg. Dit geldt alleen voor den oostkant. Een eventueele verbreedingkan dan altijd nog worden aangebracht. De heer Wilgers vraagt hoeveel meter de rooilijn bedraagt van den hoofdweg. De voorzitter 16 meter, doch dit kan worden aangevraagd tot 12 M. Wordt goedgekeurd. Verzoek van G. Smits om onthef fing der huur van zijn van de ge meenten gehuurde grond in de Hoef. De voorzitter zegt dat zooiets nog nooit in een gemeenteraadsvergade ring is voorgekomen. De aangelegen heid is in B. en W. besproken, dodi dit neemt niet weg dat de man aan zijn verplichtingen behoort te vol doen. We hebben nu voorgesteld met den pachter een onderhoud te zullen vragen en hem voor te stel len het land te verpachten en dan hetgene wat aan de huur te kort komt, bij te betalen. De heer Wilgers vindt het voor den man wat erg. Men moet niet vergeten dat het een slechte tijd is en bovendien heeft de man het land veel te duur in pacht. De heer A. Mostermans zou hem per jaar f 25 willen laten betalen. De voorzitter vindt het gevaarlijk om zich op dit terrein te begeven. Niet om de schade voor de gemeente, maar als men zooiets bij den eenen doet bestaat er gevaar dat er vandaag of morgen meer komen. We hebben een proef—in schrijving gehouden waaruit is ge bleken dat men inschreef voor f71. Het is in huur bij Smits voor f172 dus f 100 meer als werd ingeschre ven. De heer de Goeij vindt het ook bezwaarlijk en vreest dat er meer zullen komen voor ontheffing. De voorzitter vindt het een zeer moeieliik geval. Hii wil met pleizier Zal ik de menschen hier vragen, of ze ook een logeerkamertje voor u heb ben? Och, doet u zich geen moeite aan voor mij, sprak zc kalm. Ik ga allereerst een eind den weg op, om eens wat frissche lucht te hebben. Ik zal bij u komen, zoodra ik kan, zei de dokter nog. Dan breng ik u bij mijn vrouw cn kunt u van nacht bij ons logeeren. U kunt van avond toch niet meer naar Londen terug. Hij liet haar dus gaan en dacht nu ineens, waar toch de man zou zijn ge bleven, die getuige was geweest van dit ongeluk en dien zij scheen te heb ben herkend. Mogelijk dat hij nog wel ergens in den omtrek ronddwaalde en dat hij een praatje met haar zou maken. De veldwachter had hem reeds ge sproken en ondervraagd, terwyl hij deze .antwoorden in zijn notitieboek had opgeteekend. Daarna was Laun celot den weg opgeloopen en prachtig ontrolde het landschap zich hier voor hem in het gouden licht van de onder gaande zon. Doelloos liep hij voort langs den verbrijzelden wagen en de omverge worpen auto tot aan den top van den heuvel. Hij schonk echter in 't minst geen aandacht aan zijn omgeving; zijn gedachten waren steeds bij het armoe dige huisje, waar een man stervende was en zij naast hem zat met gebroken "nart. Op den top van den heuvel aange komen, keerde hij terug; maar had het zonlicht nu in de oogen, zoodat hij niet had gemerkt, hoe daar een eenzame meisjesfiguur over het hek van een roggeveld stond geleund. Z\j trad op hem toe en zei: met de wethouders trachten met den man een regeling te treffen tot oplossing, doch wil niet de conse- queulies aanvaarden der mogelijk heden hieruoor. Wordl goedgevonden de regeling hiervan aau H. en W. over te laten. Kond vraag. De heer van den Besselaar vraagt verbetering ^ad #Hoel<o. De voorzitter is er van overtuigd dal het in slechten staat is. Hij zegt toe de kuuen met zand te zullen laten aanvullen en wat puin laten reserveeren om er over ie gooien. Hij vindt dat de gemeente Heivoirt hier ook Wel wat mocht in ten goede komen. Dok menschen daar maken van het pad nog al veel gebruik en hebben er ook belang bij dat het goed in orde is. Hij zal zich uaar- om over deze aangelegenheid In verbinding stellen met deze ge meente. De heer Wilgers vraagt verbete ring van den weg op 't Hof. De voorzitter is een verbetering niet ongenegen, doch men moet niet vergelen dal dergelijke wegen geen we^en van de gemeente zijn voor ouderhoud. Hij hoopt dan ook dat men in 't vervolg mermede niet meer hij de gemeente aaukomt. Men zal zien wat er gedaan kan worden. De heer van den Besselaar vraagt of er nog menschen kunnen ge plaatst worden aan de werkzaam heden waterleiding— hedrijt. De voorzitter zegt dat dit bij het beheer der Waterleiding thuis hoort. De bedoeling was om er maar 20 te werk te stellen. Doordat ze hier nu toevallig met een dubbele ploeg kunnen werken zijn er plm. oU te werk gesteld. Er woruen er nu echter geen meer aangenomen. Bo vendien zal het de volgende week wel algeloopen zijn. De heer Wilgers spreekt ook zijn spijt er over uit dat er niet meer menschen kunnen geplaatst worden. Hierna sluiting. Gelukkig dat ik u nu zie. Want ik had u nog willen spreken, eer ik vertrok. Is u bij hem weggegaan? was al v^at hij zeggen kon. Ja, het is voorbij, antwoordde zij kalm. Er is iets, dat ik u nog zeggen moet, eer ik ga. We kunnen elkaar wel nooit weerzien en u moet het toch weten. Terwijl hij nog in le ven was, kon ik niet. O, neen, toen kon ik het niet doen Vyvian vermoedde wel, wat er nu komen zou, ofschoon hfi niet begreep, hoe zij het wist. Heel zijn hart ging vol verlangen, teederheid en mede doogen uit naar haar, die toch nooit de zijne zou worden. Met een ongelooflijke zelfbeheer- sching ging zij voort: Ik zou geen rust hebben, als u niet de waarheid wistuw broer Jack was onschuldig. Hij heeft geleden voor de misdaad, die een ander bedreef. Mijn neef Roger, kapitein Lauderdale, degeen, die daar in het hutje zooeven overleden is, had valsch gespeeld en wierp de blaam op uw broer. Roger heeft ook kolonel Lang doodgeschoten en heeft er uw broer toe aangezet, om gedurende den nacht uit het fort te verdwijnen, zoodat hij voor den moor denaar zou gehouden worden. Launcelot keek haar aan, even rus tig en kalm als zij hem, en zei alleen: Dat wist ik. Wist u het?. Hoe is u er dan achter gekomen? Ik ben op Malta geweest en heb daar een inboorling gevonden, die alles gezien had en het mij ook heeft meegedeeld. Ik wist, dat uw neef de schuldige was en niet mijn broer. U had zich het uijnlijke van deze mede- deeling kunnen besparen. Maar als u het wist, waarom heeft u dan geen stappen gedaan, om den naam van uw broer van de smet le bevrijden? Dit was wel mijn oorspronkelijk voornemen; maar ik heb het opgege ven, toen ik wist, dat ik dit niet an ders dan ten koste van u zou kunnen doen. Omdat hij mijn neef was, bedoel^ u? Ja, en omdat hij u nog nader stond. Ik wilde tegenover de wereld toch niet ontmaskeren den man, dien u lief had en dien u wenschte te trou wen. De verbazing op haar gelaat riep een sprank van hoop in zijn hart te voorschijn, nog eer zij herhaalde Den man, dien ik lief had? Ro ger? Meende u, dat ik Roger lief had en dat ik hem trouwen wilde?. O, hoe kunt u dit denken?.... Die arme, ongelukkige Roger! Al had er geen man verder op de wereld be staan, dan zou ik hem nog nooit heb ben lief gehad! De lichtverwijtende klank in den toon van haar stem wekte nog slechts meer hoop in het hart van Launcelot. Op dit oogenblik kwam de dokter hen haastig tegemoet geloopen: - Het spijt mij, dat ik u tot spoed moét aanzetten, maar er valt hier niets meer voor ons te doen; dus als u nu wilt instappen?.... Of zoudt u graag nog even daar binnen gaan? Met een gebaar naar het huisje: Dan zullen wij buiten op u wachten. Slot volgt

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1