Centraal Tandheelkundig Instituut BERICHT BUITENLAND. BINNENLAND. KERKNIEUWS. PLAATSELIJKE BERICHTEN. 60 Heuvelstraat Geheel Gebit vanaf f 40 Plaatje van een tand f 4.- ledere tand meer f 2.- Po.selein of Zilvervulling fa- Goud vulling vanaf f 9.- Goudkroon vanaf f 15.- Pijnloos trekken van tand of kies f 1.50 TILBURG Een toerist n-lielya Het Belgisch Luxemburgsche Bu reau v .or Vreemdelingenverkeer, heeft wijlend op het voorbeeld van Duitscliland, Zwitserland en Frank rijk, a in .le regeering voorgesteld, met het oog op de Briisselsche we reldtenlonnsteliing, een toeristen-Bel ga in het leven te roepen. Meer nog dan de toeristen mark en de wissel- voordeden, in Zwitserland aan «Ie vreemde toeristen verleend, is het de mededeeling, dat ook in Frank rijk een dergelijke maatregel op til is, die voornoemd bureau tot het in overweging geven van hooger bedoeld voorstel heeft genoopt. De toeristen-Belga zou b.v. 20 of 30 pel goedkooper zijn dan het gewone Belgische geld. H"t ge chil In Oost Afrika. Abessynië en Italië zullen door rechtstreeksche onderhandelingen hun geschil trachten bij te leggen Gesch'l Japan-China. Het geschil tusschen China en Japan over beweerde Chineesche machtsoverschrijdingen, die dan Ja pan t >t gewapend ingrijpen zouden hehhen gedwongen, om den Chi- nreschen militairen invloed in Jehol en Oost Tsjahar te knotten, heeft tot verschillende lezingen geleid, geruststellend-' en onrustbarende IntusNchen zijn de Chineesche troe pen teruggetrokken. Hitler naar de Saar. Men verwacht, dat rijkskanselier Hitier op 10 Maart a s. een officieel bezoek aan het Saargehied zal brengen. De vluchtelingen. Lival heeft aan den Volkenbond een memorandum gericht inzake de kwestie der Saar-vluchtelingen. Het vraagt betaling der onkosten door den Volkenbond. Ook vertegenwoordigers van hel eenheidsfront aan de Saar hebben z cli te dezer zake tot Genève ge wend. Na dj temgqnve van het Saargehied. De Volkenbondsraad heeft beslo ten dat het vertrek der internationale troepen uit het Saargehied reeds 1 Februari zal hegim en. H t Itali aansche contingent zal het eers. naar huis terugkeeren. Het ptares Hauptmann. Na het thans afgeloopen deel van het Lindbergh proces, dat in hoofd zaak was gewijd aan het verhoor der getuigen 5 charge, zat vermoe del ij k Woensdag het verhoor van de door de verdediging opgeroepen getuigen beginnen. De koude winter in het buitenland. In een deel der Vereenigde Staten is de koude nog toegenomen. Ook uit verschillende landen in Europa komen berichten over geweldige koude en sneeuwstormen. Goedkonpe haring voor werkloozen. Naar wij vernemen, wordt in re geeriugskringen overwogen om over te gaan tot distributie van goedkoope haring voor de werkloozen. Over de wijze, waarop de verstrekking zal geschieden, schijnt nog geen besluit te zijn genomen. Mocht tot beschikbaarstelling van deze haring worden besloten, dan zal de prijs volgens »Het Volk« waarschijnlijk acht voor een dub beltje of ten hoogste één cent per stuk bedragen De nieuwe spoorbrug bij Zwotle Maandagmorgen is de eerste trein over de nieuwe spoorbrug over den IJ>el hij Zwolle gereden. Wanneer m<t October de nieuwe winterdienst regeling in werking treedt, zal ook de tweede spoorbrug gereed zijn. Van dat tijdstip af zal dan over heide bruggen met een snelheid van 100 km. of meer word-n gereden. De K. R. O. bestaat 10 jaar. Binnenkort bestaat de Katholieke Radio Omroep tien jaar. Er is een comité gevormd voor het bijeen brengen van een bouwfonds tot stichting van een groote concertzaal bij de studio's en tot het aanbren gen van de nieuwste technische mid delen, waaraan een moderne omroep behoefte heeft. Het mausoleum der Oranjes. De Nederlandsche vrouwen heb ben gelden bijeengebracht om de nog ontbrekende ramen in het koor van de Nieuwe Kerk te Delft aan te bifden. Reeds heeft Prinses Juliana een raam aangeboden waarvoor Zij zelf het onderwerp heeft aangegeven de gelijkenis van de talenten. Dit raam is evenals de drie van het Comité, bereids besteld. Dank zij de actie der Nederland sche vrouwen, mag het vrijwel zeker worden geacht dat nog resteerende ramen in het koor d r Nieuwe Kerk zullen worden gevuld, terwijl er alles op zal worden gezet om de plechtige onthulling in September 1935 te doen plaats hebben. Een burqem ester die voor de industrie zijner gemeente, niet naar Den Haag maar ztt/s naai Moskou gaat. Burgemeester de Vlugt van Am- sterdam is persoonlijk naar Moskou gegaan om te trachten in Rusland opdrachten Ie verkrijgen voor een scheepswerf in Amsterdam, die an ders moet sluiten en z'n uitgebreid personeel op straat zeilen, Pastoor Dr. J. P Le Hlanc. Zondagmiddag omstreeks half vier is te Tilburg vrij plotseling ovt-r- ieden de zeereerw. heer Dr. J P Le Blanc pastoor der parochie van den H. Dionysius (Goirke) alddar. Pastoor dr. Le Blanc, die reeds enkele jaren aan een hartkwaal lijdende was, kreeg Zondagnamid dag plotseling een hevigen aanval. Een der in de pastorie aanwezige heeren kapelaans diende hem het H Oliesel toe, onderwijl ook een geneesheer werd gewaarschuwd. Weinige oogennlikken later gaf pastoor Le Blanc zacht en kalm den geest. Pastoor dr. Johannes Petrus le Blanc werd 30 Januari 1870 te Waalwijk geboren en had dus op enkele dagen na den 63-jarigen leeftijd bereikt. Na zijn studies op de beide seminaria van het Bossche Bisdom werd hij in 1894 priester gewijd Nadien heeft hij zijn studies voortgezet aan het Bijbelinstituut van Dr. Lagrange te Jerusalem, bleef nog eenige tijd in Rome en promo veerde daar in 1897 tot doctor in de theologie. Hij werd toen benoemd tot pro fessor in de Bijbelexegese aan het Groot Seminarie, h« tgeen hij tot 1915 bleef, in welk jaar hij tot pas loor der parochie Goirke teTilhuig werd benoemd. Pastoor le Blanc was eenvoudig en uitermate beminnelijk in den om gang met zijn parochianen, die hem dan ook een warm hart toedroegen. De overledene had ook zitting in het bestuur van h t St Odulphus lyceum, waar hij -en der slimulee irende krachten uitmaakte. Pastoor dr. le Blanc sprak zeven h acht talen (oude en moderne) vlot. H-'den heeft de begrafenis van het stoffel ijk overschot plaats na een solemnele Mis van Requiem in de parochiekerk Goirke. »De Maasbode» schrijft nog: »Het verscheiden van pastoor dr. le Blanc zal in het Bossche diocees, en ook in wetenschappelijke krin gen daarbuiten, ontroering wekken Dr. le Blanc heeft door zijn hoog leeraarschap in de exegese aan het groot -seminarie te Haaren jaren lang mogen medewerken aan de pleiding van de Bossche clergé. Dr. le Blanc was iemand van een ongemeen scherp verstand, die daar enboven zijn vaak markante mee ningen en inzichten op buitenge woon vlotte en vooral glasheldere wijze kon uiteenzetten. Dr. le Blanc behoorde ten volle tot de niet zoo talrijke schare van boeiende docen ten. Als geleerde heeft hij niet kun nen geven, wat zijn meer dan ge wone talenten van hem mochten doen verwachten. Na zijn studiesin het H. Land en in Rome, is hij bijna voortdurend blijven lijden aan een overspanning, die hem alleen reeds het geven van zijn lessen (hij do ceerde een tijdlang ook daarenboven kerkelijke geschiedenis) tot een vaak zware taak maakte, welkegern gelegenheid overliet voor veel zelf- tandig wetenschappelijk werk. Toch heeft vooral de Apologetische Ver- eeniging Petrus Cani ius in ruime mate van zijn omvangrijke alles behalve conservatieve eruditie, van zijn scherp en helder inzicht en van zijn steeds voortvarend en stuwend stieven mogen profiteeren. Ook heeft hij een belangrijk aandeel ge nomen in de vertaling van de H. Schrift voor de Nederlandsche bis dommen. Dr. le Blanc, die een werkelijk rijke schakeering van allerlei be gaafdheden in zijn persoon veree nigde, was een van die te zeldzame geleerden, die ook zeer practischen kijk hebben op de meer gewone dingen van den dag en de meest warme belangstelling voor heel het terrein van het openbare leven. Daarom moest ook zijn pastoraat van de groote en aloude parochie te 't Goirke in Tilburg, waar hij ook als «bouwheer» zijn sporen verdiende, slagen, zooals het in werkelijkheid geslaagd is. Maarniet alleen zijn parochie, maarg'heelde stad Tilburg heeft rijk geprofiteerd van zijn vooruilzienden blik en groote slagvaardigheid als het noodig was. Moeilijke kwesties kon men den overleden pastoor veilig loevertrou wen. En men deed dit dan ook Vooral op onderwijsgebied heeft dr le Blanc groote verdiensten. Zijn levendige en heweegl-ike geest en zijn afgetobd lichaam mogen, thans de zoo ruim verdiende rustin over vloedige mate hebben gevonden». TILBURG Met garantie. Pijnloos trekken inbegrepen. (22 karaats goud) Onbreekbare gebitten met levenslange garantie. Spreekuren alle werkdagen van 9-12 en 1—4 Avond spreekuren Dinsdag, Woensdag, Donderdag van 7—9 Volstrekt pijnlooze behandeling. MONDONDERZOEK KOSTELOOS. DRUNEN. Feestvergadcring „St. Willebrordus" De Vakafdeeling der lederbewerkers van den R.K. Fabrieks- arbeidersbond St. Willebrordus, vierde j.l. Zondag haar 25-jarig bestaansfeest. De dag werd begonnen met een H. Mis voor de levende en overleden leden, waarna algemeene H. Communie. Van 121 uur had de receptie plaats in de groote zaal der Meisjes-Congre gatie. Deze zaal was voor deze gelegen heid prachtig versierd. O.ra. kwamen ter receptie de Burgemeester Mr. v. d. Heijden en echtgenoote, wethouders en leden van den raad, besturen van de R.K.W.V. van Ijjrunen en Elshout, No taris Schreurs en vele notabelen. Door den Voorzitter werd een dank woord gebracht aan allen die door hun aanwezigheid blijk hebben gegeven van hun medeleven met de arbeiders, vooral het gemeentebestuur, dat altijd steun heeft gegeven. De Geestelijk-Adviseur feliciteerde de vereeniging met dit heugelijk feit en sprak den wensch uit dat de afdeeling steeds moge groeien tot aller welzijn. Nadat dhr. W. van der Sanden nog een enkel woord had gesproken over 't verleden, werd deze bijeenkomst be ëindigd. Om 6 uur werd de feestvergadering begonnen. Hierbij waren naast de leden en oud-leden, vele genoodigden, alsme de het bestuur van de R.K.W.V. tegen woordig. Na een welkomstwoord door den voorzitter, werd gezongen Room- sche Blijdschap, waarna de voorzitter even de revue liet passeeren wat de vakvereeniging is geweest gedurende het 25-jarig bestaan. Ze werd opgericht op 16 Jan. 1910, onder leiding van den ZeerEerw. heer Mgr. Deken Selten, met 28 personen. Het voorloopig be stuur was P. Elshout, voorzitter, A. v. Drunen, C. de Munnik, P. Lommers en F. Vesters: adviseur Kapelaan de Kort. In 1911 werd een werkloozenfonds opgericht en traden de arbeiders uit Elshout tot de vereeniging toe, waar door het bestuur ook met twee personen werd uitgebreid. In 1914 liep het leden tal weer terug tot 10 leden. De loon- standaard die na den oorlog slecht was, werd door de activiteit der organisatie spoedig met 2 gld. verhoogd. Thans is de toestand even slecht, zoodat wij de organisatie niet kunnen missen, zeide spr. Niet altijd ging het leven over met rozen bestrooide paden, want een zware strijd is er geweest in die eerste jaren. In 1915 telde de afdeeling, waarvan toen dhr. H. Jehoel voorzitter werd, 50 leden en de loonen gingen omhoog. In 1916 werd de afdeeling ondergebracht in den Bosschen Diosecanen bond en de werkloozenkas sloot aan bij de Centrale Kas. In 1918 werd een staking aange kondigd. Op 6 Jan. '20 bedroeg het le dental 180, waarna Elshout zelf een af deeling stichtte, waardoor 20 leden af vielen. Toen klaagde men reeds over veel werkloosheid en gingen vele jon gens en mannen uit de vereeniging. De toenmalige burgemeester was een trouw helper, doch steeds ging de vereeniging achteruit tot zij in 1930 wederom 50 le den telde. Thans telt de vereeniging 85 leden. Spr. bracht dank aan allen die aan de vereeniging hebben medege werkt. Daarna kreeg de burgemeester, Mr. van der Heijden, het woord, die in het kort de afd. feliciteerde met haar zilve ren jubileum, wat hem een groot genoe- HET HEUVELSTRAAT 60 TEL. 2282 hiermede GEEN Insti tuut te WAALWIJK Le hebben en niels uit staande te hebben mei andere instellingen ter plaatse. HetCENTRAALTAND- HEELKUNDIG INSTI TUUT te TILBURG zal bij de prijs der be handeling voor patiënten uit Waalwijk rekening houden met gemaakte reiskosten. 53854 gen was. Hij wees op de noodzakelijk heid van organisatie vooral in onze tij den. De Eerw. heer Vogels, adviseur der vereeniging, sprak nogmaals woorden van gelukwensch en dankte allen voor de vele ontvangen gelukwenschen. Wij hebben de plicht om samen te werken, ter verbetering van stoffelijke en gees telijke belangen en dat moet men blij ven doen voor ons tijdelijk en eeuwig geluk, aldus spr. Wij moeten elkanders belangen behartigen, weest daarom alle propagandisten. Spr. bracht nog dank aan de burgerlijke overheid en dankte de oprichters voor hun moeizaam werk. De heer Roestenberg, voorzitter van het hoofdbestuur, sloot zich op de eerste plaats aan bij de vele gelukwenschen die hier waren gesproken en gaf nog een kleine terugblik op het verleden. Hij wees vooral op de vele moeilijkhe den die zijn ondervonden, doch kon zich verheugen in de verbetering die er thans is. Spr. bracht een warm woord van hulde aan de twee leden die 25 jaar onafgebroken hebben medegewerkt tot het welzijn der arbeiders, n.l. H. Jehoel en A. Lommers. Spr. vond het jammer dat zoovelen nog buiten deze vereeni ging staan. Om de orde en de regeling in de schoenindustrie te bevorderen, moeten allen zich aansluiten en steeds de vergadering bijwonen. Hij sprak den wensch uit dat in de volgende periode het ledental moge stijgen tot minstens 200. Verder bracht spr. nog een woord van hulde aan Deken Selten zaliger ge dachtenis, den Eerw. heer Gerold, den stoeren werker en de andere adviseurs. De heer A. v. Drunen uit Waalwijk, oud-lid-oprichter, sprak nog enkele woorden van gelukwensch. Dhr. P. Els hout, oprichter en tevens voorzitter, fe liciteerde de vereeniging en wees op de noodzakelijkheid van de organisatie. Hij zeide dat het hoog noodig is voor de groote bedrijfsorganisatie, dat men zich vereenigt, want het ligt aan de laksheid der arbeiders dat hier in Drunen geen collectief contract is. Spr. spoorde allen aan zich aan te sluiten. Tijdens den geheelen avond werden allen goed onthaald op verschillende versnaperingen, terwijl 't duo-Damen 't humoristisch gedeelte verzorgde. Een keurige jassband uit 's-Bosch was aan wezig om van 'n goed programma te la ten genieten, zoodat alles in feestelijke stemming was. In den loop van den avond werd nog 't woord gevoerd door den heer Lommers, voorzitter der R. K. W. V., die wees op de stoffelijke en geestelijke belangen der arbeiders en zeide dat 't in deze donkere tijden zeer hard noodig is dat men vereenigd is. Ook wij brengen een woord van hul de aan het ijverige bestuur en spreken den wensch uit dat de volgende 25 ja ren de afdeeling in groei en bloei moge toenemen. Zondagavond gaf de handboog schutterij, gevestigd bij den heer Th. Elshout een uitvoering voor leden-do nateurs met hunne dames. De zaal v/as vol. De tooneelvereeniging ,,Onze Vrije Uren" uit Tilburg, gaf een tooneelstuk te zien .Blank en Bruin", een Indisch spel in drie bedrijven. Deze club heeft van dit zeer moeilijk stuk een zeer goe de vertolking gegeven en daarmede de belangstellenden geboeid, hetgeen wel bleek uit de aandacht waarmede het stuk werd gevolgd. Het tooneel, de ver lichting, de costuums, alles was uitste kend verzorgd. Voorts werd nog opgevoerd „Jochem 20 JAAR LANG DE „DAGELIJKSCHE DOSIS" GENOMEN OM VKIJ VAN PNEUMATIEK TE BLIJVEN. Toen zij 58 was, had deze vrouw rheumatische pijnen. Ze nam Kru. schen Salts om ze kwijt te raken. En hier is zij nu nog steeds vrij van rhi'umaiische pijnen nog steeds trouw aan de dagelijLsclie dosis Kruschen Salts, wat zij nu iwinlig jaar lang genomen heeft. Het doet mij genoegen U te kunnen vertellen/* se h i ij ft zij, »dat ik meer dan 2U jaar lang Kruschen Salts neem eerst in Engeland en toen -oer zeven jaar lang. ik begon er in Engeland mee tegen rheumatische pijnen en vond dat het me zoo goed deed, dus ging ik er mee door. Sinds ik hier ben, heb ik nog gee.t rheumatische pijnen gehad. Ik hen nu 78 jaar, en zal doorgaan Kruschen Salts te nemen zoolang ik leef, juist de kleine dagelijksche dosis als opgegeven.« Mevr. E. H. Indien de afvoerorganen niet be hoorlijk functionneeren, zuilen afval, stoffen zich in het lichaam ophoopen, welke de gezondheid ernstig kunnen schaden, o.a. het urinezuur waardoor meestal rheumatische pijnen ont staan. De «dagelijksche dosis« Kru schen Sails spoort de afvoerorganen tot geregelde werking aan, zoodat alle schadelijkestolfen uil het lichaam worden verwijderd en zich nooitl meer kunnen ophoopen. Kruschen Salts is u tsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en dro gisten f0 90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Hand»"S Maatschappij Amsterdam voorkomt. versche Geref' zijn roe |cven st Gev< die 1^1 ^erder Herv. 2. 1 monde ken. dc puni standp recht st telijk li blijkt, begins De A.l nis de; golf r. vereer korte i Het ging van di 3. ties, di van d ren in tracht Geref a. splintc dualis b. lijdt h de po (St. C Kerst Herv. Pezel, wat ben je een ezel", een klucht in een bedrijf. Hiermede werd onbe daarlijk gelachen, zoodat de geheele avond voor iedereen vol genot is ger j weest. V Onze dorpsgenoot de heer P. A. van der Vlught, Candidaat tot den hei ligen dienst, is beroepen te Nieuwe-Pe- kela. \j Bij de onderhandsche aanbeste ding door het gemeentebestuur van Drunen, voor het graven van 'n boe zemkanaal en het maken van kunstwer ken onder de gemeente Drunen, waren tien inschrijvingsbiljetten binnengeko men. De inschrijvers waren: N.V. Bataaafsche Aanneming- Mij. v. bouw- en betonwerken v.h. fa. J. van de Wal en Zn., Den Haag 15840.— Fa. Jos. Demonte,Weert 15700.- N.V. Zuid Ned. Beton Ijzer- bouw, 's-Bosch 15450.— N.V. Ned. Bouw- en Aanne ming Mij., Amsterdam 14680.— N.V. Bred. Beton Mij. v.h. H. Vriens, Breda 14160. N.V. Algem. Beton-Comp. A. B. C., 's-Hage 14100. Fa. L. v. Drunen en Zn., Den Bosch 14070.— G. Vissers, Drunen 13998.— J. de Bont, Nieuwkuijk 13950.— N.V. Sliedrechtsche Betonijzer- bouw v.h. P. Volker F.Hzn., Sliedrecht 13522.- Gunning volgens bestek. Alhier is door Th. Viveen in de Torenstraat, een bisamrat gevangen in de aangrenzende woning van Th. van Veldhoven. De collecte ten bate van het plaatselijk crisis-comité heeft opge bracht in de R.K. Kerk 51.80 en in de Ned. Herv. Kerk 10.65. Van 917 Februari wordt in de Parochiekerk alhier een H. Missie ge geven. CAPELLE. De A. R. Kiesvereem- ging „Neerland en Oranje" hield in het vergaderlokaal aan het Bruggetje onder leiding van haar voorzitter, den heer K. Alblas, haar 16e jaarvergadering, welke behalve door de aangesloten leden ook door een flink aantal niet-leden werd bijgewoond. Na de opening gaat de voorzitter voor in gebed en leest vervolgens Je- seja 26 1 11, waarna hij een kort woord ter herdenking en oriënteering spreekt. Ten aanzien van het plaatselijk vereenigingsleven, alsmede van den toestand der gemeente en het geheele volk, wijst spreker op de schaduw- en lichtzijden. Bijzondere aandacht werd gewijd aan het ontslag nemen van bur gemeester Meijer en het dankbare be zit van onzen A.R. burgemeester, den heer A. Smit. Met diepen weemoed werden de verliezen in het Oranje-huis herdacht. Tenslotte werd medewerking en gebed gevraagd voor „allen die in hoogheid zijn gezeten", inzonderheid voor den leider der partij. Make God. aldus de voorzitter, ons allen getrouw, vooral in dit jaar van verkiezingen en zegene Hij den arbeid over de geheele linie. Hierna verkreeg allereerst de heer H. Korteweg gelegenheid zijn onderwerp „Herv. Gereformeerden en de A. R. Partij" in te leiden. Inleider zette zijn onderwerp uiteen aan de hand van een 5-tal punten, waarvan een korte weer gave volgt: 1. De Herv. Geref. groep, die zich hoe langer hoe meer gaat organiseeren, heeft door den Geref. Bond, de Meis jes-, Jongenlings-, Knapen- en Mannen- vereenigingen saambinding verkregen. Politiek hebben haar leiders steeds de A. R. beginselen beleden, ook toen de

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 2