Óf ECHO VAN HET ZUIDEN, TWEEDE BLAD' PROVINCIAAL NIEÜWS. De Zoon van Kong L 7. Woensdag 23 Jan. '35. 58e Jrg. Waalwijk, 22 Jan. 1935. Burgemeester Moons, Bij Kon. besluit van 19 Januari is benoemd tot ridder in de orde van Oranje—Nassau de edelachtb. heer A. J. W. M. Moons, burgemeester van ltaamsdonk, te Raumsdonks- veer en preddent-commissaris der N.V. Drinkwaterleiding-Maatschappij Noord West-Brabant Wij mogen in deze Koninklijke onderscheiding een erkenning zie,, van zijne grooie verd enslen voor deze Waterleiding Maatschappij, die onlangs haar 10-jarig bestaar, her— dacht en nu weer zoo'n prachtig werk tot stand bracht door de voor ziening van 't Land van Heusden en Altena van goed drinkwater, maar tevens wordt hierdoor zeer zeker gewaardeerd de bijzond, re wijze waarop burgemeester Moons zijn plichten vervult als burgemeester van Haamsdonk, die in zijne ge meente en daarbuiten terecht groote waai deering vindt. Wij bieden hem onze hartelijke gelukwenschen met deze koninklijke onderscheiding Centrale H.L.S. De groep Lederfabrikanten der Cen trale H.L.S. heeft in haar Maandag middag te Tilburg gehouden vergade ring een motie aangenomen, gelijklui dend aan die, welke de groep Schoen fabrikanten had goedgekeurd. Deze motie, die Vrijdag eveneens is aangenomen door de Groep Leder-ira- porteurs, stemt overeen met de reor ganisatie-voorstellen van de Commis- sie-v. Spaendonck. Pater van der Geld. De Zeer Eerw. Pater van der Geld alhier, zal a.s. Vrijdag wederom naar zijn Missie-gebied in Brazilië vertrek ken, na hier ongeveer een half jaar te hebben vertoefd. Z.Eerw. maakt de reis via Hamburg. Geslaagd. Bij het Zaterdag j 1. te Nijmegen gehouden examen voor Stenographic doorden Nederlandschen Roomsch Katholieke Bond van tlroole Schrij veis »St. Genesius» slaagde voor eei snelheid van 130 lettergrepen per minuut de heer H. A. Geerlings te Arnhem. Hij werd opgeleid door Mej. M. W. H. van Essen, Stations straat 33, alhier. - Werkverschaffing Zooals wij vroeger mededeelden, hebben er plannen bestaan om een afwatering te maken langs den Meerdijk, Sprang, Capelle naar het Zuider afwaterings kanaal om daarin het overtollige heidewater te loozen, dat meermalen inden Binnenpolder en de St. Antoniusparochie zooveel last Ooor inundatie veroorzaakt. De bedoeling was dit belangrijke werk in werkverschaffing uit te voeren. Doordat de Waterstaat geen water in het Zuiderafwateringskanaal wenschte te ontvangen en geen ver lof gaf tot aansluiting op dit kanaal konden deze plannen geen doorgang vinden. Nu echter dit kanaal door het Waterschap van dien naam is overgenomen, bestaat er alle kans dat dit werk weer ter hand kan worden genomen, nadat de noodige voorzieningen zijn getroffen aan het pompstation te Raamsdonksveer. Dit pompstation wordt op grootere capaciteit gebracht, zoodat hel ka naai meer water zal kunnen ver zetten. Is dit werk uitgevoerd dan zal 't waterschap zeker vergunning verlcenen om den nieuwen waterloop op het Zuiderafwateringskanaal aan te sluiten. Hier doet zich dus thans een mooie gelegenheid voor om een werkverschatfing in het leven te roepen. Men zal hiermee direct kunnen beginnen, daar het pomp station zeker vergroot is, voor men met den bedoelden waterloop ge reed is. Nieuw' Industrie. Met belangstelling kunnen we her haaldelijk coi.staleeren dat hel par liculier initiatief, de ondernemin.s- geest in onze gemeente niet slaapt. Thans weer vernemen we dat de firma Gebr. Teulings, de bekende graanhandelaren en veekoekenfabri kanten aan de Haven alhier, princi pieel besloten hebben lot oprichting van een olie fabriek Men is reeds in onderhandeling met het gemeentebestuur over den aankoop van een terrein achter de bestaande fabriek aan de Wester- havenkade, om daarop een tabriek van plm. 20 x 10 M' te bouwen, welke fabriek wordt geinstalleei d met de allernieuwste machines op dit gebied en gedreven door 'n ruw- olie-motor. Hoewel deze machines hoofdzake lijk automatisch werken, opent dit toch weer uitzicht van werkgelegen, heid voor een Hink aantal personen. Wij hopen dat deze plannen spoe dig tot verwezenlijking zullen komen en wenschen deze ondernemende la. bij voorbaat alle succes. De Brandweer demonstreert. Maandagmiddag heeft de brand weer met de moloi spuit een demon siratie gegeven aan het Hoogeinde te v.m. U ardwtjk. Vooraf zij mede gedeeld dat deze «demonstratie» niet bedoeld was als oefening vooi de brandweerlieden, waarbij men pleegt te werk te gaan alsof tr een «echte» brand is. Het lag sleehls in de bedoeling de wei king der motor- spuit, die zooals wij reeds mede deelden een grondige revisie heeft ondergaan, te controleeren. Het is dezen middag gebleken dat de spuit een zeer belangrijke ver betering heeft ondergaan en dat zij met de krachtige stralen, die zij nu gaf, tegen een grooten brand is op gewassen. Eerst werd de spuit opgesteld op de brug over het kanaal Bosch Drongelen en werd het water uit dit kanaal opgezogen. Ter plaatse werd met twee mooie stralen ge- poten en vervolgens werden enkele honderden meters slangen uitgelegd tot aan de schoenfabriek der N.V van Haren. Ook hier kon met twee zeer krachtige stralen overvloedig water worden gegeven. Na deze welgeslaagde proel werd le molorspuil Ier hoogte der schoen fabriek der fa. Venneer aangesloten p de waterleiding, en ook van h eiuit kon men bij de fabriek van van Haren enkele krachtige stralen gt-ven, die een hoogte van 20 3U meter bereikten. We mogen deze proefneming wel geslaagd en nuttig noemen, nuttig temeer daar zich nog enkele zwakke punten in het sLigenmateriaal de monstreerden, die zich anders moge lijk bij brand hadden gewroken. De praatjes die zijn rondgegaan, als zou de brandweer in dit deel der gemeente nooit met succes een brand kunnen bestrijden, zijn door deze oefening op afdoende wijze weerlegd. Ned. Fabrikatenhuis. Wederom zal in onze gemeente eene tentoonstelling gehouden wor den van 't Nederl indsch Fabrikaten- huis en wel in »Musis Sacrum» op 25, 20 en 27 Februari a.s. Helpsters-cursus Roode Kruis. Vrijdagavond j.l. heeft de opening plaats gehad van den helpsters-cursus der afdeeling Waalwijk van het Ned. Roode Kruis door den voorzitter de zer afdeeling, den Edelachtb. Heer E. Moonen. Aanwezig waren een 35-tal dames en eenige bestuursleden der afdeeling. Door den voorzitter werd allereerst het doel van dezen cursus uiteengezet en een nadere toelichting gegeven op het reglement, waarin de taak van deze helpsters staat omschreven, n.l. het verleenen van hulp aan zieken en gewonden in oorlogs- en in vredestijd. Door Dr. Akkermans uit Drunen, die als leider zal optreden, werd 'n schema van dezen cursus gegeven en speciaal gewezen op de noodzakelijke disci pline. De cursus zal gegeven worden iede- ren Vrijdagavond van 7 tot 8.30 uur, te beginnen a.s. Vrijdag, in een lokaal der Openbare school door Zr. Irmen- garde, hoofdverpleegster van het Zie kenhuis alhier. Ds. Louwe Kooymans sprak nog 'n opwekkend woord en schetste met een practisch voorbeeld het nut van der gelijke cursussen in eerste hulp bij on gelukken en verpleegkunst. Hy spoor de de deelneemsters aan met toewij ding de lessen te volgen. Met een slotwoord van den Voor zitter werd de bijeenkomst beëindigd. Slille Omgang. De jaarvergadering van deafdeeling Waalwijk en Omstreken van hel Genootschap van den Stillen Omgang te AmNlerdam, die Zondagmiddag in den Gildenbond gehouden werd, was zeer druk bezocht. Na het openingswoord van den voorzitter, pastoor Verhagen, kreeg de secretaris, de heer H. klaassen, gelegenheid verslag uit te brengen over den bedetocht v..n vorig iaar. Hieraan hebben 11)8 leden dezer afdeeling deelgenomen. User bel algemeen was men ontevreden over de regeling in bel Centraal Station te Amsterdam, die veel te wenschen overliet. Het bestuur hoopt ecbler hierin dit jaar verbetering le brengen en bovendien zal bet be&iuur ti ach ten voor de afdeeling een keikgebouw toegewezen te kri|gcn, dal dichter nabij hel Centraal Station gelegen is. De voorzitter deed daarna de mededeehng, dat de aldeehng 1 ilburg beeft beric..l dal voor Tilburg en Waalwijk da jaar is aangewezen de Capucijiienkerk. De regeling is zoo danig getroffen, dat de Tilburgscbe leden links en de Waalwijksclie en Uisterwijksche rechts in het kerk gebouw zullen plaats nemen Spr deelde voorts nog mede dat de bedevaart zal gehouden worden in den nacht van y op 1U Maart. De penningmeester, de heer Zigen horn, bruclil vervolgens verslag ui en deelde daarin mede, dal de aid in iyd4 241 leden telde. De out vangslen hebben ui totaal bediagen f 14/.Ut en de uiigaven f U2.yö, zoodal bel boekiaar met een goed slot van 154.03 sluit. Uil de kas is een iinan cieele bijdrage van gezamenlijk 110.5 gegeven voor leden, die anders om linancieele ledenen niet aan de bede vaart hadden kunnen deelnemen. Nada de voor/litereendankwoor had gesproken tol den secretaris en den penningmeester, werd de a.s. Stille Omgang besproken. De reis wordt wederom perexpress trein gemaakt, die om circa hall twaalf in de hooidstad aankomt kosten be tragen per persoon 12.30. Kapelaan Allard vroeg het bestuur het daarheen te leiden, dat de pel grims in de kerk gezamenlijk ver schillende gezangen /.uilen uitvoeren. Het bestuur zeide toe over deze kwestie met de afdeelingm Tilbuig en üisterwijk oveileg le zullen plegen Dij de rond.raag werden nog eenige bijzondere punten naar voren gebracht. Zoo werd de mogelijkheid besproken om ook dit jaar adspiran- ten, voor wie de kosten te hoog zijn, door vrijwillige bijdragen in slaat le stellen de reis mee te maken. Op de vraag of er niet meer pro pagand i voor de afdeeling gemaakt moest worden, zeide de voorziliei «iat een vereeniging als »de Slille Omganga uit zichzelf moet groeien. Gelukkig is er inderdaad een voort duriiide groei te constateeren. Kapelaan Allard vond het wen schelijk om op een volgende verga dering weer eens een spreker te laten optreden over het o .tstaan en de beteekenis van dezen jaarlijkscben omgang. Hel bestuur nam ditdenk- be« ld in ovei weging. Op de gebruikelijke wijze werd de bijeenkomst door den voorzitter gesloten. Uitvoering Crisisavond. Naar het uitvoerend Comité ons mededeelde, werd toi Voorzitter van het Eere comité benoemd de Bur gemeester alhier, die meergenoem- den avond officieel zal openen. Op verzoek van verschillende neringdoenden, die opZaterdaga vond hun zaak moeilijk kunnen verluien, werd beslolen de uitvoering te doen plaats vinden op Maandag l8Febr. te 8 uur. Verder werd nog medegedeeld, dat de bekende Waahvijksche humo rist, de neer H. v. Engelen, bereid werd gevonden om de uitvoering op te luisteren met een paar speciale nummers. Het bal, dat verzorgd zal worden door een prima dansorkest, zal komen te staan onder leiding van een bekwaam deskundige. De enT éeprijzen zijn illijk gesteld zoodat ieder in de gelegenheid is de uilvoering te bezoeken. Mgr. Dr. Jos. van Gils. De hoogeerw. heer Mgr. Dr. Jos. van Gils, oud-Waalwijker. Inspecteer van het bijzonder onderwijs te R ermond, is hersteld teruggekeerd na een langdurige verpleging in het sanatorium te Heerlen en in Bad Aken. Dr. ^an Gils heeft z'n drukk werkzaamheden op zoo veelzijdig gebied weer ter hand genomen. LUXOR-BIOSCOOP. Vanaf V R IJ D A G a.s. Overtreft al de tot heden vertoonde wildernistllms. f Concierge Bondsyebouw. Naar wij vernemen is door 't bes:uur der R.K. NVerkliedenvereen benoemd lot concierge van 't Bonds- eebouw de heer J. van Herpen Kroot. Putstraat, alhier. Van Arendonk's Schoenfabiieken voor een week sloptiezet. Wegens voortdurende slapte 'sVan Arendonk's Schoenfabriek te Tilburg voor de geliC' le loopende week stop gezet Plm. 350 arbeiders worden ge trofien. Ook zonden verschillende be ambten en arbeiders aanzegging tot ontslag hebben gekregen. Jubileum Pastoor Verhagen. Ter voorbereiding van het zilveren jubileum van Pastoor Verhagen der St. Antonius-Parochie, heeft zich een comité gevormd, waarin voorloopig reeds zitting hebben de heeren J. de Graaff, J. Klerks, J. Burmanje, J. de Rooij, Chr. Hendriks, J. Eijkenbroek, L. Hooff en J. Mulders. Propaganda-club H. Familie. Ecnigen tijd geleden werd onder de leden der H. Familie in de St. Anto niusparochie een propagandaclub op gericht met het doel zwakkere leden aan te sporen trouw te blijven en nieu we leden aan te werven. Deze club heeft thans eer van haar werk, want er zijn ongeveer een 80-tal nieuwe leden bijgekomen. Zij zal haar propagandistisch werk voortzetten en wij hopen met succes. Kunsthandel Jos. de Folter. I)e heer Jos. de Folter exposeert in zijn etalage enkele schilderwerken van Jeanette Slager en van André Ver horst. Van de eerste is er o.m. een bloemenschilderij en van Verhorst een winterlandschap. Concertzaal. De heer H. v. Boxtel, eigenaar van café ,,de Zwaan'' in de Stationsstraat, is voornemens achter zijn café een mo derne concertzaal te bouwen. De zaal wordt 26 meter lang en 8J^ M. breed en zal plaats bieden aan 300 personen. Het toonecl wordt 5 X 8Yi M. groot. In deze zaal zal gevestigd worden de tooneelclub O.O.G. Bouwlust. In onze vorige nummers hebben wij gewezen op het gelukkig verschijnsel dat de animo tot bouwen in onze ge meente weer belangrijk toeneemt. Wij vernemen dat het dagelijksch bestuur een 10-tal aanvragen ter be handeling had. In de Putstraat zullen een achttal arbeiderswoningen worden opgetrokken, 4 voor den heer J. Kou- wenberg te Tilburg, 2 voor den heer Brokken en 2 voor den heer de Vries. Aan den Hoek wordt door de heeren Gebrs. Dumoulin een dubbel woonhuis gebouwd. „Kunst en Kracht". Blijkens het programma belooft de uitvoering die „Kunst en Kracht" Zondag in het Patronaatsgebouw zal geven, iets bijzonders te worden. Behalve de leden en aspiranten dezer gymnastiekvereeniging, die een mooi programma aan rek en brug zullen uitvoeren en tevens fraaie rythmische oefeningen met muzikale begeleiding zullen demonstreeren, zal er dien avond een circus-revue worden gegeven door een troep buitenlandsche circus-artis- ten met een aantal wilde dieren. Voorts geeft de groep Baardwijk van de Jonge Wacht, waarvan dien dag de plechtige aanneming plaats heeft, in samenwerking met 4 groepen Jonge Wachters uit Den Bosch, onder lei ding van den heer van Lierop eenige liederen ten beste en tot slot een paar oer-komische tooneelstukjes. Propaganda avond R.K. Werkliedenvereniging. Maandagavond hield de R. K Werklieden vereeniging in de groote zaal van den Gildenbond een pro paganda vergadering die slechls matig bezocht was. Even over acht, opende de heer Fr. Passier, de bijeenkomst mei den Christelijken groei. Spr. richtte daarna een welkomslwi ord tot de aanwezigen in het hijzonder de sprekers en den adviseur, pastoor Verhagen, die voor de eerste maal de algemeene vergadering bezocht Spr. deelde mede dat deze ver- gade ing wordt gehouden naar aan leiding der propaganda maand der R.K. W. V. Hij hoopte dat alle leden in deze dagen propaganda zullen maken voor de R.K. Arbei dersbeweging. Als eerste spreker voerde 't woord de heer Jongeneel-n, inspecteur der Centrale Volksbank, die het nut der verschillende instellingen van liet erbond besprak. Meer in het bij zonder tv lichtte spr. de groote voor deden die den katholieken arbeiders geboden worden door de Centrale Volksbank, de Levensverzekering »Concordia» en de Brandassui anlie. Spr. wilde niet meer het reeds bewezen nut van het sparen in het licht stellen, doch er slechts op wijzen dat de spaarpenningen der arbeiders !>ij de C. V. volkomen veilig zijn. Reeds nu is de C. V. uitgegioeid tot een centrale van 3l)0 spaarbanken, met een totaal tegoed der beleggers van bijna f4 millioen. Spr. durfde zeggen dat geen enkele spaarinstelling in den lande die openhaarheid geeft aan haar bedrijf ais de Centrale Volksbank. Ook het feit dat de bank geleid wordt door menschen, die uit de arbeiders, beweging zijn voortgekomen,noem- ie spr. een groot voordeel. Spr. somde ook de voordeelen op der Verzekeringemaalschuppij »Con- col dia», wier winsten geheel ten jjede der arbeiders komen, o.m. door middel der voorzorgskassen. Na nog enkele woorden gezegd te hebben over de brandverzekering de Bossche van 183ü», eindigde .spr. met le zeggen dut de instellin gen van het Verhond niet alleen van linuncieel, muur ook van sociaal belang zijn. Dc lieer Hoogsleder, propagandist vuil »De VolkSKiuuU, ^puuiUe ue leden uun lol bel lezen van bel eigeu dugblad der R.K. urbade. sbeweguig. Uiivoerig scbeUle spr. de zeer giuoie invloed der pers uis middel om de publieke meeiung le bewerken. Dc uiinreiding der bewupemng zou Igcns spr. niet mogelijk zijn,zonder medesve. king der uu^Lluupeis. Dok de actie der dagbladen in Zuid Nederland voor versterking der be wapening in hel Zuiden supie spr. in dit verband aan. De heer P. üuijkx, beambte van den U. K. Fabneksarbeidersbond, oehandeide hel oudere ei p #de uige- ineene propaganda.» Met enkele cijfers, ontleend aan het blad w^cbönere Zukunil», illustreerde spr. de geweld ge moeilijkheden waar mede onze tijd le kauipen heeft, t egenover de vernietiging van mas sa's levensmiddelen staal bel vreese- ujke feit, dal ui hel jaar BJdd inde wereld niet minder dan 2 millioen menschen den hongerdood stierven. Spr. haalde deze lellen aan om aan Le toooen dal onze dagen inder daad donker zijn. De lullooze alroomingen die naar voren dringen, even uiung aan de beroering, die :r in de wereld leeft, lil dezen lijd moet er bijzondere actie uiigaan n oor de doorvoering der Katholieke be ginselen in de maatschappij Velen leggen den nadiuk op de inaterieele voordeelen der organisatie Hoewel deze voordeelen slecnls bij zaak moeten zijn. Men moet lid zijn van de Katholieke arbeidersbeweging om daarin mee te strijden voor een betere toekomst, zeide spr. De in leider moest constateeren, dat vele arbeiders niet voldoende met hun organisatie meeleven, waardoor tiet komt dal b.v. in de schoenindustrie net collectieve arbeidscontract niet kan worden gehandhaafd. Spr. verduidelijkte de leuze van het R. K. Werkliedenverbond »ln donkere dagen elkander schragen. De arbeiders moeten daad*ei kelijk hun steun aan de organisatie geven. Het slechte bezoek aan deze ver gadering toont voor .spr. aan dat er niet voldoende belangstelling voor de R.K. W. V. bestaal. Slechls als de katholieke arbeiders elkaar steunen, als zij hun slappe collega's tot meer activiteit aansporen, kan daarin verbetering komen. Spreker vroeg de leden en ook de ï.og on. reorganiseerden een willig oor te verleenen aan de propagandisten, die in deze dagen op huisbezoek gaan. De heer Passier bracht alle spre kers afzonderlijk een dankwoo dI en uitte de hoop dat deze vergadering vruchten zal afwerpen voor de toe komst. Met den gebruikelijken groet werd de vergadering gesloten. XVaalw. Rennersclub Excelsior. Het gaat met deze vereeniging Hen goeden kant uit. Er wordt door het nieuwe bestuur met zeer veel ijver gewerkt om een vereeniging te doen ontstaan die een sieraad voor de wielersport, maar ook tevens voor de gemeente Waalwijk belooft te worden. As. Maandag is wederom eene algemeene ledenvergadering in café City, waarop reeds zeer belangrijke punten ter tafel komen. De aienda vei meldt o.a. vaststelling van statuten

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5