DÉ ECHO VAN HET ZUIDEN TWEEDE BLAD- ONS WEEKPRAATJE. BUITENLAND. EEN FLINKE JONGEN. BINNENLAND. ECHO'S NORTH Geef voor dien blaffenden hoest dadelijk Akker's Abdijsiroop. Thans slechts 65 ct. per flacon! No. 8. Zaterdag 26 Jan. '35. 58e Jrg. „Paniers de Provisions". Wat heeft de mensch noodig om te ievcu 'l Hel is iiaid dal uien ge noodzaakt wordt die vraag telkens weer le sleiien, al weel uien dal onze Wereld van leveusuiiddelen over vloed en liet du* eigenlijk lieelemaai Hiel noodig rnoesl zijn om tol liel udersle le oeknibOeleii op de aller- uoouigsie uitgaven om in het leven te olijven. Er is veel gesproken over het «eliiiscü miniuiuuni, waarbij de 0verbeid bij de bepaling van sieuu- nornieii ie rekenen bcell. llel «ethisch Qiiuiuiuuiu 1* een zeer redbaar be grip. br zijn ongelwijKld menscben, uie meeaen dil inuuwum al gepas seerd le Zijn wanneer zij moeien leven van een inkomen, waarmede 5, misscnien iü werkloozen-gezinneii moeien zien rond le komen. De inenöcb beelt z.cb nu eenmaal hl- geleefd 111 de beüoelleii, die bij zich in welvarende lijden zeil gescbupeii beeli; bij ineeiu een ethisch recbl te nebben op bevrediging van deze betioelien, ook in lijnen dal hij er de middelen inel meer voor beelt. Maar de uarde noodzaak leert spoedig aanpassen. Morgen zet men ueze, nan w.er gene beboette op zij en men zal tensloile ervaren, dal er inderdaad heel wat is wal men,als de nood aan den man komt, blijkl te kunnen missen Maal'daarbij gaal men ook leereii geld le besleden, waul ook dil is een kunsl, die velen pas iecren als de nood Hoog geslegen is. Zoo lezen wij een roman vuil een Fanjsch sludem, die bel vroolijk leven leidl, maar mei angst den dag Ziet naderen waarop bij zijn laalsle franc zal verleerd hebben. Maar als bij nog slechts enkele francs op zak beefl onldekl bij plotseling dal bij eigenlijk nog heel lijk is, wanl die weinige francs zijn heel veel sous. liel kouit er maar op aan voorlaan in sous en niet meer in francs te rekenen. Zoo beefl bij ons de werklooze al lang geleerd zijn geld in cenlen te verueeien. bu een gulden is dan toch eigenlijk heel Wathonderd centen. Hel kouit er nu maar op aan die honderd centen sluk voor sluk goed le besleden en daarvoor is weer noodig dai men heel precies weel wat men nu eigenlijk noodig heeft om Ue leven. Hier komen we aan onze «paniers de provisions!), da. is een kwanluui levensmiddelen waarmede een vol wassen man in onze Westerscbe bescuaving een week kan leven. Volgens bel Int. Arbeids bureau te Genève moet er in zoo'n levens- middelenmaiidje 't volgende zitlen i.lo KG. brood, U.8U K.G. tarwe meel, U.17 K.G. boier, 0.45 K.G. rundvleesch, O.iO KG. lamsvleescb, 0.20 K.G. varkensvleescb, 0.15 K G. spek, 2.02 K.G. aardappelen, 0 45 K G. suiker, 0.07 K.G. koffie en thee, 0.0.1 K G. kaas, 0.20 K.G. rijst, 2.40 KG. melk en 3'/a ei. Als we het dus nauwkeurig gaan uitmeten kunnen we inet heel weinig to« komen. Maar we vinden het jammer dat er in het «panier de provisions» niet een klein plaatsje is overgeble ven voor dingen die het leven ver aangenamen en kleur geven Zijn dat zaken die boven het «ethisch minimum» uitgaan? DER VROUWEN CRISISSCHULD. Ingevolge een bij het begrootings debat geuane toezegging, beelt mi nister—president Coiijn een nota tot de Tweede Kamer gericht, waarin de resultaten worden geopenbaard van een nader onderzoek van de werkzaamheid der gehuwde vrouw in overheidsdienst In den geheelen rijksdienst, de rijksonderwijsinrich tingen inbegrepen, blijken zich ruim bU.UUU personen le bevinden, waar onder Ü20 gehuwde viouwen. \an dezen zouden slechts 7a eventueel door mannelijke krachten te ver vangen zijn en dat vindt de minister de moeite niet waard Het zou principieel nuch praclisch van eenig belang zijn, zegt bij. li.i. veiliest de minister bij deze redeneering de mureelt waai'ue van het vraagstuk uit beloog, gelijk hij dat ook blijkt te doen hij het vraag sluk van cuuiulalie van inkomens, helwelK volgens den minister piac- tiseh zoo weinig om liel lijt heelt. Doordat soms ouiioodig cumulatie van ïnkomslen uit oveiinidskasseu wordt geduld, is er heilige verhitte ring onder Oreede bevolkingslagen, w elke door de crisis 111 hel algemeen en de werkloosheid 111 hel bijzonder worden geleislerd liel is nu eenmaal lergend voer een kerel, die weet, w-l ie mei zijn handen ui met zijn hersens waard is, le moeten ervaren, dal bij als een maalsoüappelijk uit- gesloolene moet teven, z'u nand op houdende voor steun, lerwijl er anderen zijn, die dubbele inkomsten genieten uit een dubbelen werkkring ui doordat ze in slaat werden ge steld oin een salaris te koppelen aan een reeds verdiend pensioen, liet is een maatschappelijk belang, dat deze ergernis worde weggeno men, ongeacht of ze van meerdere of mindere praelische heleekenis is. Zóó slaan we ouk tegenover het vraagstuk van de gehuwde ambte nares. Voor zoovel' uegebuwde auib- tenares niet kuslwinsler is of abso luut onmisbaar in eenigen lak van dienst, dus vour zoover tiaar arbeid er slech.s toe leidt, dat een normaal inkomen wordt toegevoegd aan hel normale inkomen van haar man, behoort o.i. ui diZtn lijd van maat schappelijke ontwrichting om econo mische eu moreele redenen haar werk te worden overgedragen aan een mannelijke arbeidskracht. Hier bij zijn geen «rechten» in hel ge ding. maar het betreft een zaak van (.B/vIlD Uty/I ook ten deze naar de verhoudingen van vóór den oorlog terug moeten. maatschappelijke ordening. We zijn trouwens van meening, dat in tut algemeen de mannelijke arbeidskiackt voorrang dient te kiijgen, willen we wederom tot be tere economische toeslanden geraken We worden daarbij nut geleid dooi de conservatieve gedachte, dal de viouw geen maatschappelijke werk kring »pasl», maar eeuvoudig door utilheitsoverwegiugen. Van allerlei wordt aangewezen als crisisoorzaken, maar le weinig wordt bedacht, hoezeer de vrouw, zich indringende op de arbeidsmarkt, lot het uiioreken en vooiluureii van de crisis beell bijgedragen. óór den ooi log vond men bijna geen meisjes en vrouwen iu winkels, op kuuloren en bureaux, in calé's eu restaurants, in werkplaatsen enz. Weinig nog maar vond uien ze bij het ouder wijs. Toen ue oorlog üe jongeman nen opeischte in ons land ge lukkig slechts voor üe mobilisatie hebben de meisjes en vrouwen zich ingeweikt in allerlei werkkringen. Na den oorlog bleven ze en gedu rende de eersie jaren leverde dal geen maatschappelijke bezwaren op, omdat we uen tijd van hoogcon junctuur waren ingegaan, doch naarmate de »normale» loesianden zich gingen hersleileu we iutltu zeabnormale loesianden 1 gmgen de nieuwe verhoudingen op üe arbeidsmarkt zich wreken door werkloosheid onder de mannen. We hebben in de hierboven be doelde nota van minister Coiijn ge lezen, dat van de 38.213 leerkrach ten van het openbaar lager en uil- gebreid lager ondeiwijs niet minder dan lb.537 tot de vrouwelijke sexe behooren. Mede uit enkele andeie gegevens concludeeren we, dal van üe bü.UUU rijks ambtenaron circa 3D 35 pet. vrouwen zijn, d.i. 18.UUU *5 21.U00. Tellen we daarbij het vrouwelijk personeel van gemeenten en andere overheidsorganen, dan komen we misschien tol een gelul van 5U.UUU. Alleen voor den over heidsdienst 1 En zouden de particu liere ondernemingen het vrouwelijk arbeidersleger niel tot enkele hon derdduizenden opvoeren Het zou dwaas zijn om al die meisjes et» vrouwtn aanstonds door mannelijk personeel te laten ver vangen, maar geleidelijk door voorkeur te gaan geven aan man nelijk personeel zullen we toch Mijnstaking dreigt in België. Het bestuur der Belgische socia lislische mijnwerkerscentrale heeft besloten tegen 4 Febr. de algemeene mijnwerkersstaking af te kondigen, indien de regeering den eisch der arbeiders niet inwilligt, dat't huidige mijnwerkerspensioen wordt gehand haafd. Ue ministers Theuniscn Rubbens verklaren dat de protesten der socia listen de regeering niet zullen belet- ten, haar politiek voort te zeiten, welke voornamelijk de handhaving van den franc op zijn huidige waarde ten doel heeft. Dit is noodig voor het economisch leven en voor het nakomen der verplichtingen, voort, vloeiende uit de sociale wetgeving van het land. Ruim 8000 emigratievisa in één week. Het Fransche consulaat te Saar- brücken heeft in de week van 13 tot 20 dezer 8019 emigratievisa afge geven. De ambtenaren van het con sulaat geven bij het verleenen van een visum den houder steeds in overweging niet te em'greeren, alvo rens nog eens grondig te hebben nagedacht. (naar het Fransch), 6 door JAN DE JONGE. HOOFDSTUK VI. 'n Vacanlie— uilslapje. Een legende uit Brelagne. Jan had woord gehouden. Toen dan ook twee maanden later de prijsuitdeeling plaats had, was de meester in alle opzichten tevreden over z'n leerling en hij verraste hem met 'n prachtig boek. De volgende dag was om Uit te rusten. Maar de oude meester be sleedde hem met 't opmaken van 't plan voor 't uitstapje, dat hij met z'n leerling wilde onuernemen. Reeds verscheidene keeren gedu rende de zomer waren ze een paar dagen in de week er op uit geweest naar Turbale, 'n dorpje aan de zee, waar voor 't meerendeel visschers. gezinnen woonden. Deze keer werd besloten dit ze verder door zouden gaan tot Sint- Nazaire. Eenige dagen later, op 'n morgen dat 't zonnetje heerlijk scheen, be gaven zich de meester en z n leerling op weg. Het was middag, toen ze in oint Nazaire aankwamen. Ze bestelden 'n lunch ir. een herberg, vlak aan de haven't drukste punt van de stad. Toen ze goed uitgerust hadden en ze de talrijke schepen, die in de havens lagen, hadden bewonderd; gingen onze wandelaars weer op weg. Nieuwe aanval van Japanners in China. Telegrammen uit Sjanghai melden, dat een Japansche troepenmacht de Chineesche stellingen binnen den Grooten Muur in de Westelijk van Mantsjoekwo gelegen Chineesche provincie Tsjahar heeft aangevallen. Ook van de lucht uit zijn de Chi neeüen gebombardeerd. De Japan sche troepenmacht zou ongeveer '25(10 man sterk zijn geweest. Een telegram uit Peking meldl.dat lOnO Japansche soldaten met 1000 waarschijnlijk Mantsjoerijsche solda ten, vergezeld van bombardements vliegtuigen, pantserauto's en kanon nen steden in het Oosten van Tsjahar hebben aangevallen. De Japansche infanterie is den aanval begonnen op den Chineezen muur. I)e verklaring van de Japansche militaire attaché te P king, dat de Japanners niet lij Toesjikon zullen blijven staan, wanneer de Chineezen hun tegenstand zouden voortzetten, heeft te Sjanghai een nerveuze stemming verwekt. Men vreest dat de strijd zal voort gaan en dat daarmede, ondanks de Japansche verklaringen, een begin is gemaakt met het verlies van de provincie Tsjahar voor China. Scherp Chineesch protest te Tokio. De Chineesche regeering heeft bij het Japansche minisierie van builen landsche zaken een scherp protest ingediend legen het oprukken va' de Japansche troepen naar den Grooten Muur. Mussolini hervormt zijn kabinet. Mussolini is Donderdag, zooals reeds eenige malen tevoren, tot een Het behoeft geen kinkhoest te zijn, maar een kinderhoest moet niet verwaarloosd worden. Waarom Uw kind noodeloos te laten lijden. Waarom zoudt Ge niet juist nog op tijd het beste en meest krachtige middel geven. Dat middel is toch Akker's Abdij siroop, die reeds zoovelen geholpen heeft I Heeft Uw kindje het benauwd? Slaapt het 's nachts niet door hoesten, kuchen of piepen op het borstje? Abdijsiroop zal Uw Kind helpen, dio slijm losmaken, de hoest rijp maken en sloppen. En morgen ziet Ge niet meer de traantjes in de oogen door dat afmattend hoesten. Do afmatting van de ademhalingsorganen is weggenomen, de ademhaling zal weer ruim en diep zijn. ingrijpende wijziging van zijn mini sierie overgegaan. Deze reconstructie kouit daarop neer, dat er nieuwe cuds zijn benoemd voor alle ue pariemeulen, die Mussolini met zelf leidt. De Duce is namelijk minister van binnen- en buiieulandsche Zaken, Leger, Viool, Lucnlinacht, Kolomen eu Corporaties. Amnestie in net Saargebied. De regeeringscommissie voor het Saargebied lieeil een algemeene auiueslie afgekondigd voor poiilieke misüauigers eu ook voor ben die uit ecaiiouiisclien nood strafbare han delingen pleegden. Hervormingswetten in Duilschland Het Uijkskabinet beeft enkele be- laugnjke Hervormingswetten, w. o. ook oeiretfende bel bestuur van het taalgebied, goedgekeurd. »'k Zal je nu eens iets heel bizonders laten zien», zei meneer Moiin tegen z'n jongen metgezel. «Zoolang ik in Sint Hudré woon, beb ik dikwijls hooien pralen van de «Brière», een uitgestrikt grondgebied, dat sedert eeuwen al aan de armen v in de streek behoort Men vertelt drarover zelfs de won derlijkste dingen, want... Brelagne is 't land van de legenden. Maar ik zou zelf wel 'ns graag willen zien of dat oord zoo woest is als men zegt». Ze waren er aangekomen. Stel je voor 'n soort moeras, waar de reRens en de overstrooming van enkele beeken plassen stilstaand water hebben gevormd. Daartusschen zie je zwartachtige drijvende grond,als 't ware ondersteund door vlechtwerk van duizende kleine wortels. En... op de geheele uitgestrektheid van de Brière, behalve enkele schrale doornstruiken aan de randen, geen hoornen,., geen plant. Ze wilden zich net weer verwij deren, toen er uit 'n hut een grijs aard kwam. die op 'n bank hij de deur ging zitten, om zich in het zonnetje te koesteren. Meneer Morin ging naar hem toe en vroeg, of hij ook kon zeggen, wat vroeger er toe bad doen be sluiten, zulk een groot stuk grond aan de armen te geven. »!k hoor al wel, meneer», ant woordde de oude man, »dat u de legende niet kent». De oude man noodigde de wan delaars met 'n handgebaar uit, naast hem te komen zitten op de een voudige bank, en begon Mr. U. van Spaendonck Mr. B. J. M. van Spaendonck ta fuourg is benoemd lol verlegen ffoordiger van del centraal inao.uut 101 Derordering van del uotmale naudelsvcrkcer lusscnen Nederland eu andere lauden. Tevens is bij in plaats van Ir. Guljé benoemd tol rcgeeiiugs-algevaaidigüe oij de oudetnaudemigeii over een naudeis-oveiceukomsi mei België. Pos zegels ten bate van de muziek. Naar wij vernemen zullen, ten bate van de noodlijdende orkesten 111 ons land postzegels worden uitgegeven met ue Oeeileuis van Sweelinek en DiepeuOrock er op. tiet.) Oe 1UU.0U0 en de 25.000. Twee hoofdprijzen der Staatsloterij zijn gevallen Ue lUU.UUU op lot 110. 7iS eu de '25.UU0 op lol no. iUbdti. De toestand van Mgr. Schiuppa. De toestand van den Pauselijken «Welnu dan, ik zal u vertellen wat ik van mijn vader gehoord heb, die 't op zijn beurt weer van m'n grootvader had. In 't jaar 1220 of 1250 verhief zich hier op deze zelfde plek, een kasteel, omgeven door prachtige bosscheu en velden, 't Geheel be hoorde aan de edele Gravin van Kerboval. Ze was weduwe en be woonde het met haar zoon Arthur. De gravin was goed, heel goed hulpvaardig jegens de arme men schen. Men zag ze altijd overal, waar ze wel doen kon. Was de moeder goed, de zoon daarentegen had 'n neiging van wreedheid jegens z'n ondergeschikten. De edele vrouw had zeer veel verdriet van 't slechte gedrag van haar zoon. Toen ze zag, dat de ver dorvenheid van haar eenig kind, niettegenstaande haar vurigegebeden, nog steeds erger werd, hield ze zich ervan overtuigd, dat de graaf, haar man, z'n ziel... aan duendivel had verkocht. Op 'n Zondag, toen ze in de kerk was, bad de gravin dan ook het volgende: »0, God, ik heb liever dat U mijn zoon laat omkom-n, dan dat hi| een dergelijk leven leidt. En laat met hem verdwijnen alles wat dit land bezit, behalve m'n witte stier, die ik heb groot gebracht.» Toen ze uit de kerk kwam, zag de gravin geen kasteel, geen bosch en geen weilanden meer. Alles was in de aarde weggezonken. Alleen het land dat u daarginds ziet, waar de witte stier graasde was overgebleven. Dat noemt men sedert dien tijd 't «Stierveld». «Die naam hebben we werkelijk gehoord», zei meneer Morin, «maar wat gebeurde er verder met de Gravin van Kerboval?» «Ze verliet het land, nadat ze die gansche woeste streek, die ko lossale oppervlakte, aan de armen had gegeven. Dat was nu onbe- bouwbaar geworden en kreeg toen vanaf dien tijd de naam van de Br ère». Waar die naam vandaan komt weet men niet. Langzaam aan begrepen de arme menschen, welke voordeelen ze uit de grond konden halen. In de eerste plaats uit de veengrond, die hun niets kostte dan de moeite om ze uit te graven. Dan uit de waterpoelen, die vischrijk werden. Daarom gin gen ze om de gevloekte streek heen wonen. Ze brachten in de poelen eerden- broedsel, wat uitstekend gelukte. En zooals u kunt zien, dat doen ze tegenwoordig nog. En dat is nu de geschiedenis uit deze ohoek van Brelagne», besloot de grijsaard. üe meester was opgestaan. Hij bedankte den armen ouden man hartelijk en liet 'n geldstuk in diens hand glijden. Onze wandelaars moesten nu wel voortmaken, want 't begon al donker te worden. De weg, die ze nog moesten afleggen, was lang en... het was gewenscht dat ze deoudeJanie n-et al te lang met 't eten lieten wachten W.rdt vtrvolgd).

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5