Centraal Tandheelkuntlio Instituut BERICHT j BOEKBESPREKING. PLAATSELIJKE BERICHTEN 60 Heuvelstraat Geheel Gebit vanaf f Plaatje van een tand f 4.- ledere tand meer f 2.- Porselein of Zilvervulling f3.- Goud vulling vanaf f 9.- Goudkroon vanaf f 15.- Pijnloos trekken van tand of kies f 1.50 TILBURG S.-ri Internuntius, Mgr. L. Schioppa, is goed vooruitgaande. Zwerftochten door ons land Z Holland. N.V. Koek- en Beschuitfabr. v/h G. Hille Zn., Zaandam Na Gelderland, Utrecht en Noord- Holland, thans dit album. Jan Feith en Ch. Gl. Behrens vertellen op onderhoudende wijze over ver schillende te maken tochtjes, be zienswaardigheden, boerderijen, bodemproducten enz. enz. hier en daar gekruid met aardige anecdoten. Het biedt plaats voor 96 plaatjes en 10 groote platen van B. van Vlijmen en W. Jansen. Voor «zwervers en trekkers« is het een welkome gidsde prijs bedraagt 75 ct. W. V. J. H'. van Cillerd. Slaat op den trommele. N.V. C. A. J. v. Dishoeck, Bussum. De titel, de eerste regel van een bekend »geuzeliedeke«, doet reeds vermoeden, dat we hier een geuzen- verhaal voor ons hebben. Het ver haal is een historische roman, die ons verplaatst in den tijd, toen Protestanten en R.K. vaak in een onverkwikkeiijken strijd tegenover elkander stonden, of, wanneer ge meenschappelijk gevaar dreigde, voor een wijle de handen ineen sloegen. De schrijver koos de vorm van een kroniek, wat aan het verhaal geen schade doet. De spanning blijft er tot het eind in. W. V. Johan Fabricius. Eiko van den Relgerhof. Ingen. f2,50; geb. f3,50 N.V. H. P, Leopold's Uit geversmij., Den Haag. Fabricius heeft hier een spannend jongensboek gegeven. De tijd van Floris V met zijn ridderkasteelen en eenzame boerenhoeven, van kermisreizigers en gouwdieven, van eer en deugd, wordt in levendige teekening in woord en beeld voor oogen gesteld. Het royale boek zal onzen jongens vele uren van kostelijk genot schenken. De schrijver verluchtte zelf zijn boek met fraaie teeke ningen. \y, y, Léon Frapié. De Bewaarschool. Ingen. f 1,90geb. f2,40. N.V. De Arbeidspers, Amsterdam 1934. »Och, die film »de bewaarschook moet je bepaald gaan zienal aie lieve kleine peuters«, aidus een oordeel. Wie daarna dit boek ter hand neemt, zal ontdekken, dat dit allesbehalve »lieve« lectuur is. Neen, het is harde, hartverscheurende werkelijkheid, dit leven van »be- waarschoolkindereno in de aller— allerarmste wijk van Parijs. Een filin van zoo'n boek kan onmogelijk de ware toestanden benaderen, die hier met buitengewone liefde worden weergegeven. Liefde tot het kind, ja, het misdeelde kind in den meest treurigen zin van het woord. A. M. de Jong heeft het lot van deze kleinen diep ontroerd, waar door ook in hem de liefde ont vonkte, die noodig was om een dergelijke vertaling te leveren. Dat het veel gelezen wordt, bewijst de 7e druk wel. Men leest het vaker dan een keer. \v. V. Vermelding verdient nog dat de begeleiding door den pianist dhr. M. v. Helvooi t op uitstekende wijze geschiedde. A.s. Zondag zal dezelfde uitvoering worden herhaald vooi/ betalend publiek. De verleden jaar alhier opge richte Carnavalsclub besloot in haar laatst gehouden vergadering ook dit jaar wederom gedurende de Vasten- avonddagen groepswedstrijden te organiseeren. De medewerking der kasteleins hiervoor zal worden aan gevraagd. Maandagavond had in hel Bondsgebouw de algemeene leden- en jaarvergadering plaats van den Boerenbond alhier. Door den voor zitter, den heer Th. v. d. Besselaar, werd de vergadering op gebruikelijke wijze geopend met een welkom tot de aanwezigen, in hel bijzonder den Z.Eerw. heer pastoor, geestelijk adviseur. Spr. hoopt dat de toekomst voor de boeren beter zal worden en dat de regeeringsmaatregelen vooral voor den kleineien boer wat betreft beperking van biggen en kalveren, wat soepeler mogen worden, daar de bedrijven anders geheel ten gronde gaan. Spr. hoopt dat straks de com missies meer zeggingschap zullen krijgen in het toekennen van kalver en biogenmerken, daar zij thans aan handen en voeten zijn gebonden, kozen. Op voorstel van het bestuur wordt aan de Stierenvereeniging een subsidie toegekend van f25, alsmede een subsidie van f20 aan den Jongen Boerenstand, mits deze een betere bewerking geeft aan het proefveld. Mededeeling wordt gedaan dat bij genoegzame deelname de kluitkalk per wagon zal worden besteld. Vanaf schip Den Bosch is de prijs hiervan 75, vanaf station Vlijmen 80 cent per 100 K.G. Tot bijwoning der ver gadering van den Ned. R.K. Boeren bond te 's Bosch worden aangewezen dhr. Th. v. d. Besselaar en H. v Drunen. Uit de vergadering gaan stemmen op er op deze vergadering vooral op aan te dringen om bij de regeering maatregelen te vragen die tot verbetering van den algemeenen toestand in de boerenbedrijven leiden, daar deze onder de huidige omstan digheden voor velen onhoudbaaris. De Eei w. adviseur hierna 't woord verkrijgende spoorde de leden aan op de eerste plaats hel oog naar den hemel gericht te houden. Spr. vroeg verder de belangstelling voor de uit voering door den J.B.S. op den 2en Zondag in Februari. Door enkele op deze vergadering aanwezig zijnde middenstanders wordt verzocht den verkoop van sommige artikelen door den N.C.B. te weren. De voorzitter wijst er op TILBURG Met garantie. Pijnloos trekken inbegrepen. (22 karaats goud) Onbreekbare gebitten met levenslange garantie. Spreekurenalle werkdagen van 9-12 en 1—4 Avond-spreekurenDinsdag, Woensdag, Donderdag van 79 Volstrekt pijnlooze behandeling. MONDONDERZOEK KOSTELOOS. HET DBUNEN. Op Zondag 3Febr. zal in alle H. Missen een collecte ge houden worden voor steun der noodlijdende boeren in onze ge- meente. In de j.l. gehouden vergade ring van de W. V. werd besproken om alhier ook een afdeeling voor de bouwvakarbeiders op te richten bij genoegzame deelname zal spoedig een vergadering worden gehouden, waarin een spreker zal optreden. NIEUWKU1JK. Zondag 20 Jan. gaf de harmonie »De Eendracht» in et café Th. v. d. Geld voor H.H honoraire leden met hunne dames haar groote winteruitvoering. Reeds voor den aanvang was de zaal geheel bezet. Onder leiding van den direc teur, den heer F. Houët, werden de muzieknummers keurig tengehoore gebracht en zij oogstten telkens een dankbaar applaus. Vervolgens werd opgevoerd sjopie als standbeeld», klucht in één bedrijf, en »Het rare kosthuis», klucht in' twee bedrijven. Het geheel was een welgeslaagde en mooie uitvoering, waarvan het publiek werkelijk heeft genoten, Uit de voorbeelden die spr. aanhaalt blijkt o m. dat in onze gemeente vorig jaar op de 80 kleine bedrijven aan 60 dezer slechts een schets werd toegekend en aan 20 niets. Er zal getracht worden de schetsen zoo eerlijk mogelijk te verdeelen. De werking van den N.C B. kan spi. verder niet anders dan bevredigend noemen. Door ontslagname van den filiaalhouder M. Elshout is door het bestuur aangewezen Ivo van Buul. Dit jaar w erd ook hier een afdeeling opgericht van den Jongen Boeren stand, die naar ieders tevredenheid werkt. Ook de aankoop van een dorschmachine met binder is een succes geworden. Van den aange- kochten kunstmeststrooier werd een flink gebruik gemaakt. Door den secretaris, den heer Ant. Mommersteeg, wordt hierna een verslag gegeven, waaraan wij het volgende ontlecnen Het kasgeld op 31 Dec. 1934 be droeg f516.91. De totale inkomsten bedroegen f8042.42, de uitgaven f7935.39, batig slot f 107.03. De totale omzet in hel pakhuis was 85.934 K G. Detotaleinkomslen der dorschmachine waren f 1724.05, uitgaven f8tl2.77, batig slot f92t.2s! Totaal vermogen f2030.75. De voorzitter dankt den secretaris voor zijn verslag en zijn accuraat en keurig beheer. Tot leden der controlecommissie werden benoemd dhr. Jac Mosterinans en C. Pullen. De aftredende bestuursleden dhr. A. Loeff, C. v. d. Water en Ant. Mom mersteeg werden bij acclamatie her- HEUVELSTRAAT 60 TEL. 2282 hiermede GEEN Insfi tuut te WAALWIJK te hebben en niets uit staande te hebben met andere instellingen ter plaatse. HetCENTRAALTAND HEELKUNDIG INSTI TUUT te TILBURG zal bij de prijs der be handeling voor patiënten uit Waalwijk rekening houden met gemaakte reiskosten. 53854 dat een eerlijke concurrentie aan den algemeenen toestand niet zal schaden, en dat het filiaal van den N.C.B. buiten den Boerenbond staat en een apart lichaam is. SPRANG--CAPELLE (V.m. Sprang). Predikbeurten Zondag 27 Jan. '35: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. J. C. Hagen. De Afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" zal op Woensdag 30 Januari a.s., des avonds half acht, in de zaal van den Chr. Volksbond, een propaganda-ver- gadering houden, waarin als spreker hoopt op te treden de Weled. heer J. C. Pellikaan van Amsterdam, ambte naar van het Verbond Patrimonium, met het onderwerp: „Tijd en Taak". De bazar ten bate van den Chr. Volksbond, werd Donderdagavond ge sloten. De belangstelling is ook de laat ste dagen bijzonder groot geweest; vooral Donderdagavond was het over vol. Verwacht mag worden dat de bazar een flink batig saldo heeft opge bracht. Zooals wij reeds vroeger meldden zal de Christelijk Gemengde Zangver- eeniging „Excelsior alhier, directeur de heer Alb. Christ, ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan, op Tweeden Pinksterdag, Maandag 10 Juni, en Za terdag 15 Juni 1935, een Nationale Zang- en Muziekwedstrijd organisee ren. Wij vernemen thans dat de voorbe reidingen voor dit concours voor Sprang een tot nu toe onbekende ge beurtenis, reeds goede vorderingen maken; was aanvankelijk de sluitings datum voor de inschrijving tot deelna me op 1 Febr. bepaald, thans is hiervan afgeweken en is de gelegenheid voor inschrijving tot deelname verlengd. Het concours zal worden gehouden op een gunstig, in de Kom van het dorp gelegen terrein. Wij verwachten dat een groot aan tal gezelschappen, uit verren omtrek, tot deelname aan dit concours zullen besluiten, mede omdat een uitstapje, in den zomer, naar Sprang, dat in een mooie omgeving is gelegen, zeker niet zal teleurstellen. De jury is thans nog niet voltallig samengesteld, doch zal t.z.t. worden bekend gemaakt. De technische leiding van het con cours berust bij den bekenden en be kwamen directeur der zangvereeniging, dhr. Alb. Christ te Capelle, terwijl de algemeene leiding in handen is gesteld van een uitvoerend comité, waarvan secretaris is de heer E. J. Heij, alhier. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. ge meente te dezer plaatse hoopt a.s. Zon dag des namiddags 2,30 uur op te tre den Ds. Cuperus. 's Morgens half tien leesdienst. Voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk hoopt Zondagmiddag 2 uur op te treden Ds. Louwe 'Kooijmans van Waalwijk; 's morgens half 10 lees dienst. Het aantal schepen, dat in het af- geloopen jaar de haven alhier aandeed, bedroeg 191 met een totaal inhoud van 11190 ton. cs Met het oog op zijn leeftijd heeft de heer J. van Pelt bedankt als brand- BARBIER, DIE RHEUMATIEK HAD Vertelt hoe hij aan 't werk blijft Vrij van steken of pijnen. Een barbier, die ook slachtoffer van rheumaliek geweest is, schrijft; »Ik ben ongeveer 10 jaar geleden het slachtoffer van rheumaliek ge- weest. Vijf jaar geleden was ik zoo ziek, dat ik slechts met de grootste moeite mijn werk kon voortzetten. Ik ben namelijk barbier van beroep' Na tallooze middelen gebruikt té hebben, werd me ten slotte geraden Kruschen Salts te probeeren. Ik kan met blijdschap zeggen, dat nadat ik Xruschen ongeveer 12 maanden gebruikt heb, ik nu beter ben dan ik de laatste tien jaar ooit gewetst ben. Inderdaad, ik beschouw de rheumatische pijnen als voorgoed verdwenen.w. Kruschen bevat zes verschillende zouten. Dit is de verklaring van de veelzijdige werking van Kruschen Salts: het overtollig urinezuur dat de rheumatiek veroorzaakt, wordt verwijderd, dit zuur, en andere schadelijke stoffen, kunnen zich nooit weer ophoopen, Uw geheele wezen, lichaam en geest zullen door Kruschen frisch, gezond en energiek blijven. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en dro gisten k f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zóówel als op debuitenverpakkingdenaam Bowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. in de D des na lecsdie DUS aan hel niet ir functie trisch Sluis a - E zich h danig dat dir zakelijl verbon rust. -- L een ka op zijr hij eer Naar val no EET van de: houden voormi j meester te dezer plaatse. Het eerste elftal der voetbal^ér eeniging „Capelle" speelt a.s. Zondag middag op het sportterrein aan de Wil lem van Gentsvaart voor de 3e klasse K.N.V.B. tegen W.S.C. 2 uit Waal- wijk. WASPIK. De Chr. Jongelingsver- eeniging gaf 1.1. Woensdag de eerste winteruitvoering in de voormalige openbare school. De verschillende num mers werden uitstekend uitgevoerd. Zondag a.s. zal in de concertzaal van den heer H. van Iersel, een uitvoe ring worden gegeven door de Bossche Dilletanten Tooneelvereeniging. Opge voerd zal worden het blijspel in drie be drijven „RobbedoesGezien het succes dat deze vereeniging voor eenige maan den alhier had met de opvoering van het blijspel „De Typiste", zijn wij van oordeel, dat zeer velen ook van deze uitvoering zullen profiteeren RAAMSDONKSVEER. Dinsdag avond om half acht werd door de Kon. Erk. Harmonie „de Eendracht" alhier, een goed geslaagde uitvoering gegeven in de zaal van hotel „Huis ten Deijl". Medewerking verleende de bekende Tooneelvereeniging „Geestbeschaving" uit Rijsbergen. Wegens afwezigheid van den Voor zitter opende de vice-voorzitter de heer A. C. Nollen de uitvoering en sprak de aanwezigen een hartelijk welkom toe. Hij schetste den toestand waarin de harmonie was geraakt door de ontne ming van de gemeentelijke subsidie. Dit beteekende voor de vereeniging een zeer groot verlies, waardoor naar an dere bronnen van inkomsten moest worden omgezien, om de harmonie in stand te houden. Nadat hij het belang van het bestaan eener harmonie had uiteengezet, be dankte hij de aanwezigen voor hun fi nantieelen steun en sprak de wensch uit, dat de vereeniging steeds op de volle financieele en moreele medewer king van de Raamsdonksveersche be volking zou mogen rekenen. Daarna werd door de harmonie met een pittige marsch geopend, waarna de Tooneelvereeniging „Geestbeschaving" op de planken kwam. Onder de emi nente leiding van den heer P. J. A. Luij- ten werd opgevoerd het drama in drie bedrijven „Toen de zon opging", het geen op schitterende wijze werd ver tolkt. Alle spelers bleken hun rollen uit stekend meester te zijn en het stuk werd dan ook met groote aandacht door de aanwezigen gevolgd. Wij kunnen ech ter niet nalaten om speciaal te vermel den de heeren de Koning, Hoppenbrou wers en Luijten, die in hun dilletanten- spel bijna het beroepsspel benaderden. Tot slot werd door de harmonie de potpourri gespeeld „Daar komen ze aan", die door velen werd meegezon gen. Aan het einde van dezen avond be dankte de voorzitter der harmonie de Tooneelvereeniging „Geestbeschaving" voor haar schitterende opvoering en hoopte deze nog meerdere malen te kunnen engageeren. Het publiek heeft kunnen genieten van een genotvollen avond, waardoor de harmonie de verzekering kan heb ben, dat zij haar donateurs een avond heeft bezorgd, welke er zijn mag. Het zes-jarig zoontje van H. P. alhier, dat Maandagavond in de Prins Hendrikstraat door de vruchtauto van L. is overreden en daarbij ernstig ver wond werd, is Woensdagmorgen in het R.K. Ziekenhuis alhier overleden. Naar wij vernemen treft den chauf feur geen schuld. De heer P. J. Vermeer, ambtenaar ter gemeente-secretarie te Geertruiden- berg, die benoemd is tot secretaris der R.K. Studie- en debattingclub Trifolia, hield dezer dagen voor de R.K. Studie- en debattingclub „Trifolia" alhier een lezing over „de Financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenteen". Door de heer Vermeer werd o.m. behandeld de jongste wijziging der financieele ver houdingswet 1929 en het werkloos heids-subsidiefonds. RAAMSDONKSVEER. De Schip persvereniging „Schuttevaer" zal Za terdagmiddag te vier uur in Hotel „Centrum alhier een groote vergade ring houden, tesamen met de Schip persvereniging „St. Nicolaas" uit Ma de. Negen afdeelingen van „Schutte vaer zijn tot deze bijeenkomst uitge- noodigd. GEERTRUIDENBERG. - 35-jarig ambtsjubileum. Op 29 Januari a.s. hoopt de heer J. de Bont den dag te herdenken waarop hij voor 35 jaar in dienst trad als brugwachter bij de Ne- derlandsche Spoorwegen, waarvan de laatste ruim 25 jaren aan de spoorbrug bij wachtpost 14, Raamsdonksveer Geertruidenberg. Gedurende deze 35 jaar heeft hij zich door zijn ijver en plichtsbetrachting een uitstekende conduite-staat weten te ver schaffen en daardoor getoond een kun dig ambtenaar te zijn. Ongetwijfeld zal het dan ook dien dag den geachten jubilaris niet aan de noodige belangstelling ontbreken. Op uitdrukkelijk verzoek van den ju bilaris zal echter deze dag in verband met de slechte tijdsomstandigheden niet feestelijk worden gevierd. In de Evangelisatie Eben-Haëzer te Raamsdonksveer zal Zondag kerk dienst worden gehouden des v.m. 9.30 en des nam. 2 uur. Jonge Wachters. De Bergsche Jonge Wachterè „Ons Jonge Tooneel" hebben 't aangedurfd dit jaar met twee mooie stukken op de planken te ko men. Reeds een paar jaar hebben zij wat klein werk en een spreekkoortje gegeven. Dit is de eerste keer dat zij zich wagen aan grooter werk. Daarvoor is gekozen het Driekoningenstuk „Epi- phania speciaal door de jongens ge schreven door den Franschen schrijver Henri Gheon. Met dit stuk hebben de Amsterdamsche Jonge Wachters het vorige jaar groot succes behaald. 27 en 28 Januari a.s. zal het hier ge speeld worden. De jongens hebben er maanden lang voor geoefend. Veel vrije avonden hadden zij er voor over. Wil daarom bij het beoordeelen van hun werk eerst let ten op hun ijver en op de moeite, welke zij deden om het stuk onder de knie te krijgen. Behalve „Epiphania" zult U nog te zien krijgen: De Legende van St. Nico laas, eveneens van H. Ghéon. Ook dit is een stukje dat de jongens pakt en dat ze met genoegen spelen. Ghéon heeft van een overoude legende een mooi mo dern leekenspelletje gemaakt. Uit beide spelen blijkt, hoe diep van gedachten deze schrijver steeds is. Ook onze R. K. Gymnastiekclub S. W. I. K. zal weer eenige leden hun oefeningen laten verrichten. En het kleine koortje zal ons vragen „Laat ons gaan naar Jezus, Die in het Stalleke geboren is

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 6