BUITENLAND. Winkelhuis DRUKWERK Uwijksciü! sioomdriHj mod in MlUiiji en GEMENGD NIEUWS, VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. liuiuiilMlfilL Gevraagd OP ELK GEBIED een flink krachtafnemers afgenomen van 127 lot 123. De vermeerdering bedroeg in licht stroom 2.54 en de vermindering van krachtstroom 9.22 De wateraflevering nam toe van 208.609 tot 209.714 M3. Slachthuis. Aantal slachtingen in: 1933 1934 Runderen 839 696 Kalveren 309 257 Varkens 1453 1355 Schapen 24 28 Geiten j4 jq Ingevoerd vleesch: 1933 1934 Bouten versch rundvleesch 278 188 Bouten versch kalfsvleesch 28 93 Varkens 14 g Versch vleesch (bijna uitsluitend var- kensvleesch) 20394 Kg. 36457 Kg. Het aantal slachtingen is terugge- loopen in vergelijking bij voorgaande jaren en komt op het niveau van de jaren 19261930. De vermindering van de vleesch- consumptie moet worden toegeschre ven aan de mindere koopkracht van het publiek. Gemeentewerken. In 1934 werd voortgegaan met de verbetering en vernieuwing van stra len enz. Bestraat werd het plein vóór het gemeentehuis, geheel herstraat werd de Markt, terwijl de trottoirs al daar werden uitgebreid en verbeterd. Op het plein vóór het raadhuis werd bovendien een plantsoentje aangelegd. Langs den Parallelweg, nabij de Put straat, werd eveneens een plantsoentje aangelegd. Verder werd de Putstraat onder profiel gebracht, werd in de Mr. van Coothstraat aan de Oostzijde een rijwielpad aangelegd en in het Vooreinde een rioleering. Door deze werken zijn weder belangrijke verbete ringen tot stand gekomen. Als een feit van beteekenis dient voorts vermeld te worden, dat in 1934 liet uitbreidingsplan is vastgesteld en goedgekeurd, waardoor de uitbrei dingsmogelijkheid voor onze gemeente wordt bevorderd en die uitbreiding in vasten banen wordt gelekl. komen te ziften, tegenover hun eigen afgevaardigde in de Tweede Kamer, die zij ook voor hunne belangen kozen en die daar verschijnt als vertegenwoordiger van de buitenlandsche Data te Best, de groote concurrent van de Neder landsche schoen— en lederindustrie, wier belangen worden behartigd zelfs ter hoogste stelle door een Nederland- schen afgevaardigde der Tweede Kamer, vertegenwoordiger van eigen district! Dat toch zijn onhoudbare toestanden. Gunning. Bij de onderhandsche aanbesteding van een dubbel woonhuis voor re kening van den heer J. de Vries alhier, is d t werk opgedragen aan den heer Kleingeld alhier. Pater Iionout. Z.Eerw. Pater C. Honout M.S.F., vroeger kapelaan; in de St. Antonius parochie alhier, thans rector van het St. Agnes-gesticht te Geertruidenberg vierde 26 Januari zijn 12'/,— jarig Priesterfeest. Installatie van den Burgemeester van Iiucphen. De installatie van den edelachtb. heerP. J Letschert als burgemeester dergemeente Rucphen zal plaatsheb ben op Zaterdag 2 Februari a.s. Bond van Ned. Ledeifabrikanten Maandag 4 Febr. zal de Bond van Ned. Lederfabrikanten in café Suisse te Tilburg dejaarvergaderinghouden. O.m. zal voorzien worden in de va cature door het periodiek aftreden van den heer S. E. Gompen. Centrale H. L. S. - Nieuwe uitrusting der marechaussée. Over de nieuwe uitrusting der Kon. Marechaussée in Brabant en Zeeland weet het Dbl. van N.B. nog het volgen de mee te deelen: In de le Divisie (Noordbrabant en Zeeland behoudens de Noordelijke ei landen zullen op eenige tactische punten motoren met zijspan (Harley David son) gestationneerd worden, n.l. te Ter- neuzen. Vlissingen, Steenbergen, Gilze- Rijen, Eindhoven en Oirschot. Met deze motorrijwielen is men zeer ingenomen. Men had ze al veel eerder dienen te hebben. Het verleent een veel snellere bewegingsmogelijkheid, het geen in den tegenwoordigen tijd bij het opsporen van strafbare feiten, het ach terhalen van dilinquenten enz. noodza kelijk is. Wat de voorziening van het Wapen met lichte mitrailleurs betreft: dit is een preventieve maatregel. Men hoopt ze nooit behoeven te gebruiken, doch men heeft door de feiten geleerd, dat het noodig is, dat de Kon. Marechaussée over voldoende bewapening beschikt, om bij gebeurlijkheden op alles bere kend te zijn. De mitrailleurs zijn van het draagbare type M 20. Aan de le Divisie worden 20 mitrail leurs toegevoegd, die op de 4 districts hoofdplaatsen: Den Bosch, Eindhoven, Breda en Vlissingen worden gestation neerd. Onder dezen tnei scnrijft het D. v. N. naar aanleiding van de gebeurde op financieel en politiek gebied in België o.m. 't volgende: In Nederland kennen wij geen toestanden als in België; het poli- tiene leven is hier anders gegroeid. Maar toch kan het ook voor ons land nutug zijn grenzen tusscnen politieke en Hnancieele bedrijvigheid te trek ken, opdai ook nier geen aanleiding gegeven worde tot opmerkingen over partij en vertegenwoordigers, die beter voorkomen worden. Bij al de moeilijkheden die de schoenindustrie in de Langstraat on dervindt, komt nu nog dat je eigen vertegenwoordiger in de Kamer mee helpt, om het effect van de steun maatregelen, de contingenteerings- maatregelen, te verminderen, door mee te helpen aan de vestiging van een buitenlandsche concurrent in Nederland. Daarvoor moeten de Langstraatsche schoenmakers nu hun stem op de katholieke staatspartij uitbrengen, om den door hen in de Kamer gebrachten afgevaardigde de gelegenheid te geven, via dit kamer lidmaatschap commissaris te worden bij zoo'n buitenlandschen concurrent. Het betreft hier de fabriek van Bat'a in Best, waarvan een lid der Tweede Kamer voor den Kieskring 's Hertogenbosch, waartoe ook Waal wijk en omgeving behoort, commis saris is geworden. Het feit, dat een Kamerlid leidende functies in commercieele instellingen vervult, behoeft op zichzelf geen be zorgdheid te baren; zeker niet wan neer hij die functies reeds vóór zijn verkiezing tot het lidmaatschap der Staten Generaal bekleedde. Doch het is evenzeer begrijpelijk, dat onze Langstraatsche menschen erover vallen, dat hun afgevaardigde, dien zij mede in de Kamer gebracht hebben, zich nadien door het lid maatschap van een Raad van Be heer aan de zijde gaat stellen van een door hen met beduchtheid in het oog gehouden onderneming. Wij meenen goed te doen met deze kwestie om de daarover gere zen ontstemming even te signaleeren. Voorkomen is beter dan genezen, en tijdige maatregelen van de R. K Staatspartij om ongewenschte samen voegingen van functies te helpen voorkomen kan heel wat al of niet gegronde beroering ondervangen. Woensdag 30 Januari zal de groep Lederhandelaren, leden der Centrale H. L. S. te Utrecht in Hotel l'Europe eene algemeene vergadering houden. O.m. zal ter tafel worden gebracht: vaststelling van het advies der groep inzake de voorstellen der Reorgani satie commissie en bespreking van regelingen welke de groep aan de groepscommissie ter voorbereiding opdraagt. De centralisatie Postbestelling Rotterdam. Wij lezen in P. T. T.-nieuws De decentralisatie van de post hestelling le Rolterdam, welke eenige jaren geleden werd aangevangen, zal zich binnen afzienbaren tijd over nagenoeg de geheele stad heb ben voltrokken. Dit wil zeggen, dat de Maasstad, evenals Amsterdam, in postaal opzicht dan zal zijn verdeeld in de besteldistricten Noord, Oost, Zuid, West en Centrum. Ter bevor lering van een vlugge en regelmatige behandeling is het dus zaak om voortaan op alle voor Rotterdam bestemde stukken, ook aangeteekende en postwissels, den naam van het district voluit te ver melden. Op alle P. T. T.-kantoren is n.l. een platte grond van Rotlerdam met districtsindeeling en alfabetische stratenlijst voorgehangen. Hetgeen genoemd blad uit de Lang straat vernomen heeft is maar al te waar en de afkeuring van de houding van het hierbedoelde kamerlid, de heer Schaepman, oud - officier en oud redacteur van de Maasbode, thans afgevaardigde voor den rijkskieskring 's Bosch, is hier in schoen- en leder- kringen der Langstraat en omgeving algemeen. Men kan begrijpen wat een verhou ding het schept, wanneer b.v. de Nederlandsche schoenfabrikanten uit deze streek op hearings bij den minister Het nieuwe, tarief van invoerrechten. De Kamers van Koophandel en Fa brieken in Noord-Brabant en Limburg hebben gezamenlijk een adres gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal inzake het nieuwe tarief van invoerrechten. Zij betoogen hierin dal dit nieuwe tarief, dat van 1 Juli 1934 af in wer king is getreden, niet aan de gestelde eischen voldoet, n.l. de positie van de Nederlandsche industrie op de binnen- landsche markt le versterken. Ten de ze is de Tariefwet een groote teleur stelling, immers voor tal van indus trieproducten is hel tarief van 10 pCt. gehandhaafd, doch op machines en bcdrijfshulpmiddelen is een invoer recht van 6 pCt. geheven. De Kamers van Koophandel beplei ten met klem vrijdom van invoerrecht voor machines en bcdrijfshulpmidde len, welke niet of niet noemenswaard worden voortgebracht in ons land. De heffing van invoerrechten heeft nog steeds een eenzijdig fiscaal karak ter, waarbij met de belangen van de industrie nagenoeg geen rekening wordt gehouden. Weliswaar bestaan hierop enkele gunstige uitzonderin gen, doch in het algemeen worden er geen maatregelen genomen om de po sitie van de Nederlandsche industrie op de binnenlandsche markt te ver- sterken. De buitenlandsche industrie zelf, gerugsteund door hooge tarief muren in eigen land, kan hier te ge makkelijk concurreeren en stapt over ens tarief van 10 pCt. gemakkelijk heen. De Kamers verzoeken 0111 een alge meen tariefniveau voor afgewerkte producten op 15 procent te brengen en aan het stelsel van specifieke rechten een zoo ruim mogelijke uitbreiding te geven. Daar de nood in tal van bedrij ven uiterst hoog is gestegen, moet een spoedige doorvoering der geuite desi derata van het allergrootste belang worden geacht. Tenslotte wordt nog gewezen op den smokkelhandel, welke in de grensstre ken beslaat. De Kamers van Koophan del dringen daarom op een verscher ping van de douane-controle aan. Dopening der Brusselsche wereldtentoonstelling De officieele opening van de Brus selsche wereldtentoonstelling zal Zaterdag 27 April plaats hebben in t bijzijn van tie koninklijke familie. De Duitsche Rijksdag. De plechtige zitting vandenDuit- schen Rijksdag, welke was vastgesteld op 3U Januari, zal niet plaats vinden. Roosevelt krijgt crediet. Het Huis van afgevaardigden te ashington heelt het door Roosevelt gevraagde crediet van 488Umillioen dollar ter bestrijding van de werke loosheid door het ondernemen van openbare werken en in het algemeen door werKverschaffing goedgekeurd met een groote meerderheid. Veemmoord. In een Tsjechische stad heeft een veemmoord plaats gehad op een soc.-dem. ingeneur. De daders, Duitschers, zijn over de Duitsche grens ontkomen. Schip vergaan. Op de kust van New Jersey is een schip van de Wardlijn, de Mohawk, in aanvaring geweest met een ander schip en gekapseisd. De opvarenden zijn, op 57 na, terecht. Maar er is nog hoop, dat de reddingsbooten zullen terechtkomen. Doodelijk Auto—ongeluk. Op den straatweg Almelo-Vorden ïaltweg Zenderen, is Woensdag om circa 6 uur een auto, bestuurd door den 38 jarigen P. Knoeff, leerhande laar te Enschede, op een vrachiauio met pas gevelde boomen gereden. De bestuurder werd op slag gedood. Een knaapje dat naast hem zat kreeg hchie verwondingen, een dame un Borne, echigenoote van den schoen handelaar Knippers, en moeder van het knaapje, liep verwondingen op aan gelaat en beenen, welke echter niet van ernstigen aard waren. De automobilist had zaken gedaan te Almelo, en bevond zich op weg naar huis. bij het z.g. bavinkel, in een bocht van den weg, reed hij tegen den vrachtwagen, die eigendom ,s van een vrachirijder uit Oldenzaal. De omwonenden hoorden een ge weldigen slag, en toen zij kwamen toeloopen, zagen zij het verschrikke lijke tooneel. De personenauto was van voren door den ontzettenden schok geheel in elkaar gedrnki. De bestuurder zat als een vormlooze massa achter het totaal verbogen stuur. Zelfs de vrachtwagen, hoog bela den met boomen, was door het ge weld der aanrijding geheel ontzet. Enkele boomen lagen aan den kant van den wèg. De borstkas van den ongelukki- gen bestuurder was in elkaar ge drukt en hij zat zoo vast bekneld, dat het moeite kostte hem te be vrijden. Hij werd in een nabij staand boerenhnis binnengedragen, waar twee doktoren uit Almelo slechts den dood konden constateeren. Het slachtoffer werd per autobrancard naar het ziekenhuis te Almelo ver voerd. De vrouw en het kind werden naar Borne gebracht. De heer Knoeff was in het leervak en in het organisatieleven een zeer geziene figuur. De koude in Amerika. Koude en overstroomingen blijven de Vereenigde Staten op vreeselijke wijze teisteren en veel kans op stij ging der temperatuur schijnt er nog niet te bestaan, want uit 't Noord oosten van Canada wordt een nieuwe nog heviger koudegolf aangekondigd. In Minnesota is voor het eerst sedert 50 jaar, weer een recordkoude van 45 graden onder nul geregistreerd. Het aantal dooden, dat Donderdag 70 bedroeg, stijgt nog steeds. Benzine uit steenkolen. In een lezing te Berlijn heeft dr. M. Pier van de I. G. Farbenindustrie een en ander meegedeeld over de proeven in het groot, die dat bedrijf neemt, om benzine uit steenkolen te vervaardigen. Deze proef is reeds drie maanden aan den gang, zoodat thans een oordeel over bruikbaarheid in de praktijk uit gesproken kan worden. In totaal zijn tot dusver 1500 ton gas vlamkolen gehydreerd. Door een om zetting van 96 pet. der kolen-substantie is het gelukt dagelijks 13 tot 14 ton olie uit steenkolen te verkrijgen. De gewonnen benzine schijnt zeer ge schikt voor automobielen te zijn. De I. G. Farben-Industrie denkt er over om te Ludwigshafen-Oppau een fabriek te stichten met een capaciteit van 70.000 ton benzine per jaar. Gegevens over de economie van het proces en den invloed daarvan op de benzinemarkt ontbreken. Een R.K. Kerk als garage. Wij lezen in de N. R. Crt.: De r.k. kerk te Naaldwijk, de v r o e- g e r e r.k. kerk te Naaldwijk, wordt thans gebruikt als garage Dit behoeft het zij onmiddellijk ge- zegd geen aanleiding te zijn om zich te begeven in sombere bespiegelingen over de ontkerstening van ons volk, of over het feit, dat onze groote, oude ker ken in onzen modernen tijd bezwaren met zich brengen in het gebruik, want de bestemming van het kerkgebouw is eerst gewijzigd nadat een nieuwe kerk in gebruik was genomen. Maar toch er is alle reden zich af te vragen of er geen gelukkiger bestem ming van dit gebouw, waar jaren en ja ren de geloovige gemeente zich van de materieele zaken van het dagelijksche leven kwam los maken, mogelijk ware geweest. Auto te water gereden. Een ontzettend ongeluk, waarbij twee dooden te betreuren zijn, is Vrijdag morgen te omstreeks halftien te Hooge- zand gebeurd. In de bebouwde kom van deze gemeente is een personenauto, waarin de 35-jarige vertegenwoordiger Bronda en zijn 65-jarige moeder zaten, door tot nog toe niet opgehelderde oor zaak in het Winschoterdiep gereden. Hoewel direct na het gebeurde alle pogingen in het werk werden gesteld om de ongelukkigen zoo spoedig moge lijk uit den geheel onder water liggen- den auto te halen, slaagde men er alleen in mevrouw Bronda vrij spoedig in be- wusteloozen toestand uit den auto te brengen zij is echter later in het zie kenhuis te Winschoten overleden. Haar zoon, die eerst later uit den auto kon worden bevrijd, was reeds gestorven. De heer Bronda was met zijn vier- persoons auto op weg naar Groningen, om zijn moeder daarheen te brengen. Op den verlengden Hoofdweg te Hoo- gezand, juist in het bebouwde gedeelte van deze gemeente, heeft de bestuurder blijkbaar een verkeerde manoeuvre ge maakt, waardoor het rechter voorwiel van zijn wagen tegen een kleine ver hooging langs 't trottoir terecht kwam. Het gevolg hiervan is vermoedelijk geweest, dat hij de macht over zijn stuur kwijtraakte en daarna pardoes in het water is gereden. De wagen ver dween onmiddellijk geheel en al in de diepte. Enkele burgers, die het vreeselijk on geluk zagen gebeuren, schoten onmid dellijk te hulp. Eerst toen men de kap van den wa gen had losgesneden gelukte het vrij spoedig mevrouw Bronda uit den auto te trekken en eerst veel later haar zoon, die toen reeds was overleden. Aanva kelijk meenden de doktoren De Jong Blonk, die de noodige hulp verleend dat mevrouw Bronda nog zou kunn worden gered. Zij was wel is waar be wusteioos, doch haar toestand liet zi niet hopeloos aanzien. Men liet ha direct naar het ziekenhuis te Winsch ten vervoeren, waar zij echter kort n aankomst is overleden. Paard en kar door een vrachtauto aangereden. t Vrijdagmiddag is op den Rijksw s-Hertogenbosch Nijmegen een bak kerswagen van den heer Van Witten uit Heesch, waarvoor een paard was gespannen, aangereden door 'n vracht- auto van den varkenshandelaar Tijs uit Tilburg. De aanrijding werd veroor. zaakt. doordat de auto kwam te slippen Beide voertuigen sloegen om. De kar werd geheel vernield en 't paard krèeq ernstige vleeschwonden. De vrachtauto werd ook ernstig be schadigd, doch de bestuurder bleef on gedeerd. Zijn zoontje, dat naast hem zat, werd door glasscherven in het ge zicht gewond en moest onder medische behandeling worden gesteld. De auto is per takelwagen naar Til burg vervoerd. De marechaussée van de Brigade te Geffen was spoedig ter plaatse en heeft een onderzoek ingesteld. Verdronken. Donderdagmiddag is de veertigjarige vrouw van L. uit Berlikummerheide on der Berlikum te water geraakt en ver dronken. Het lijk is opgehaald. Het slachtoffer was moeder van tien kinde ren. Zijn gezin vermoord. Onder verdenking zijn uit drie per sonen bestaand gezin te hebben vergif tigd, heert de politie den uit Sosnowitz afkomstigen Paul Grzeszalski gearres teerd. Het trok de aandacht der politie toen verleden jaar in een kort tijdsbe stek Grzeszalski's vrouw, zijn 14-jarige zoon en zijn 8-jarig dochtertje stierven. Eiken keer trad de dood onder merk waardige omstandigheden in. Op bevel van de justitie zijn de lijken der over ledenen opgegraven en onderzocht. Bij alle drie dooden werden in de maag resten van vergif aangetroffen. Het vergaa nder Mohawk. Nader wordt bericht, dat hoewel de botsing van de Mohawk geen paniek heeft verwekt, toch verscheiden passa giers te water zijn gesprongen. Velen hunner hebben bevroren ledematen. De oorzaak van de botsing blijft een raad sel. Een van de overlevende matrozen van de Mohawk heeft verklaard dat het roer niet functionneerde op het oogen- blik van de botsing. Twee mannen wer den naar de machinekamer gestuurd om hei te nerstellen, maar voor zij iets kon den uitrichten, had de botsing reeds plaats gehad. De kapitein van de Mohawk, die op de brug was gebleven, is met het schip in de diepte verdwenen. Dit ligt op het oogenblik ongeveer 7 meter diep. ADVERTENTIëN. in het centrum van WAALWIJK of als zoodanig in te richten. Huurprijs niet hooger als fl. 15.— per week. Voor langeren tijd met soliede borgen. 53851 Uitvoerige inlichtingen onder No. der advertentie Bureau v. d. blad. 1 B I I I Dat wij hierin iets presteeren, getuigen de vele schitterende recensies uit vakbladen en particuliere brieven welke wij tot nu toe ontvingen. Laat dit een aansporing voor U zijn om voortaan Uw drukwerk bij ons te laten vervaardigen. U is dan verzekerd, dat Uw drukwerk den toets der critiek kan doorstaan. De Drukkers voor het betere werk. B B B B fl B B B B B B B B B B I B fl B fl fl B B B B fl B fl B B B B -fe. B B B

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 10