INGEZONDEN STUKKEN. NIEUWS UIT HEUSDEN. AGENDA. )edjje jaren de Nederlandsche Spoor. Lggeo gediend, tot volle tevredenheid heuijoer superieuren, d* Zooal9 we reeds eerder mede- be deelden, wordt door de R K. Propa en.jaodaclub .Voor God en Vaderland* pjpgevoerd het schitterend dramaiisch )n (oeneelspel „De Nar*. De Propagan- ak d«club, die het vorig jaar met de «rjpptroering van .Juda9* getoond heeft 0gt deie vereeniging beschikt over 1 geer goede krachten, heeft met .De dNar* ook weer buitengewoon succes, tooneelspel, dat een schitterend ,,uk is met fantastische décor9, is fceds tweemaal opgevoerd, telkens !f" voor een uitverkochte zaal, en wel 9^ Zondag en Maandag jl Dus het loopt weer 9torm, wat wei te verwachten 'n'iw«s. Wie het stuk nog wil zien, die neeft as. Zondag 3 Februari nog ge. i-1. jegenheid. Het is wel raadzaam plaats in te bespreken, daar men anders nie< or jcker is van een plaats De opbrengst ji voor een goed doel en komt ten 1. bate van de R K. Vereenigingen van k- liefdadigheid ter plaatse Het Sym- e- ptionie-orke9t .St. Cecilia* uit Geer- )p truidenberg, zorgt voor het muzikale ld gedeelte. ?Q GEERTRUIDENBERG. Zondag -D en Maandag j I. werd door de Bergsche r* Jonge Wachters .Ün9 Jonge Tooneel* >n eeQ uitvoering gegeven in de groote zaal van het parochiehuis alhier, st Beide avonden was de zaal geheel n- betet. If Opgevoerd werd het Driekoningen- r- ituk .Epiphania* van den Franschen schrijver Henri Ghéon en .De ig Legende van Sint Nicolaas* eveneens e- tan Ghéon. 4, Verder gaf de R.K Gymnastiek. )- club S, W. I. K. eentge oefeningen n te zien welke keurig werden verricht, terwijl een koortje eentge liederen iiong. Uit is de eerste maal geweest dat de Jonge Wachters het hebben aaa gedut hl een grooier werk voor hei voetlicht te brengen en zij zijn hierin daa ook ten volte geslaagd. Hun duif en maaudcnlange octenii.gen zijn met een groot succes beloond. Het spel was tiptop in orde en hel waren twee avoaden waarvan hel talrijke publiek, tea zeerste heeft genoten Predikbeurten op Zondag 3 Febr. Ned. Herv. Kerk des voorin. IC uur üs Zuurdeeg Evangelisatie immanuel des nam. hait zes de heer v. d. Hoek uil Capelle. Vrijdagavond om 7 uur hac alhier in de jeugdherberg .Onder bint Geerten* de opening van de tentoonstelling plaat9, waarvoor, waar iCQijnlijk tengevolge van het slechte weer, een matige belangstelling be. stuud. Ue heer Hendriks, ontvanger der irecte belastingen, riep in zijn waliteit alt voorzitter van t plaatse lijk ocstuur der jeugJherberg, de aan- wczigeu een hartelijk welkom toe, waarna hij den burgemcesier, den heer biaucni, verzocht de tentoonstelling met een kort inleidend woord te openen. Gaarne voldeed deze aan het ver zoek en zette het groote plaatselijk bciaug dat aan een jeugdherberg verhouden is, uiteen. Hij sprak den weusch uit dat het aantal trekkers dat Geeriruidenberg bezoekt, steeds moge toenemen waardoor de gemeente nug meer bekendheid verwerlt en wat de inwoners ten zeeisie ten goede komt. Hierna verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend, waarop de heer van Zwol, leider van de tentoonstelling het woord natn. Hij gat een uiteenzetting van de totstandkoming der jeugdherbergen, ia Nederland. Hei be9iuur der jeugdherbergcentrale benoemt plaatselijke besturen en stelt eca vader en moeder aan, waarvan men verzekerd is dat de trekkers ten voile aan hun leiding kunnen worden toevertrouwd En mochten er trekkers zich in hua gedrag onwaardig toonen. dan woiden zij voor goed uitgesloten om nog ooit gebruik te maken van een jeugdherberg, zoowel in. als buiten Nederlaud. Het doel der tentoon stelling, weike in verschillende plaat sen van Nederland wordt gehouden, is om meer bekendheid ie geven aan de werkwijze en het grooie nut der jeugdherbergen. Het „Trekken* moet oog meer toenemen, aiboewel het de laatste jaren steeds in stijgende lijn gaat De jeugdherbergcentrale beoogt geen winstbejag doch werkt uitsluitend ten bate der irrkkers. In 1934 be zochten ruim 800 trekkers de jeugd, herberg te Geeriruidenberg Na deze rede werd de film ver toond .Wij trekken* welke ver schillende opnamen bevatte van jeugdherbergen, hoe het er toe gaat en boe keurig alles geregeld is. Daarna hadden de bezoekers de gelegenheid om het tentoongestelde te bezien, hetgeen wel de moeite waard was. OA Zaterdag werd weer de tentoonstelling gehouden. Het be- zoek was heel wat drukker dan Vrijdag avond. Vrijdag j.l. heeft de nieuwe oliefabriek van de fi^ma F J v. d Reijt alhier proefgedraaid, waarbij is komen vast te staan dat het geheel aan de vereischten voldeed. Ben arbeider, afkomstig uit Oosterhout en werkzaam aan het St. Agnesgesticht alhier, viel door een steiger en brak daarbij zijn been. ST. JOACHIMSMOER. Zondag 27 Jaouari gaf de tooneelclub TOG alhier in café Maas haar eerste wmteruitvoering voor een goed be zette zaal. Door omstandigheden kon eerst thans die uitvoering plaats hebben, doch dit uitstel heeft aan 't welslagen niet9 afgedaan. Integendeel, de rollen zaten er in en werden door de meesten op vlotte wijze gespeeld, 't Eerste nummer van het program luidde: .GusmansZonen", melodrama in 2 bedrijven. Met ademlooze stilte werd het geh ele spel gevolgd. Vooral Gusman, Selim en Pedro speelden meesterlijk, zonder daardoor de anderen ten achter te stellen Een gelukkige keuze was 't van het bestuur hierna twee blijspelen te laten volgen, die weer zorgden voor een vroolijke stemming. De door een lid gemaakte eenacter; .Een lastig geval* deed het publiek menigmaal hartelijk lachen met de dom onnoozele zetten van de bediende Kees en z n baas Grootbans, die zich voornaam en deftig wil houden, maar daardoor juist tot zulke dwaze be. lachelijke gezegden en daden komt 't S O S -blijspel van W. v d. Berg deed schateren van 't lachen, vooral als de voogd naar de geïmproviseerde rad o van z'n neef student komt luisteren. T.O G. heeft een goed ge- slaagde uitvoering achter den rug, terwijl He toehoo'ders ö^noten hehh^n Vrijdag 8 uur, Luxor Bioscoop, »De Dictator». Vrijdag 8 uur, R.D.B.—Theater, »Voortvluchtigen». Zondag 12 uur. Bestuursvergade ring Liedertafel OefeningenVermaak, 121/, uur alg. jaarvergadering. (Buiten verantwoording van de Red.) Hcusden, 29 Jan. 1935 Vrijdagmiddag had op den hoek Herptsche straat-Putteistraat een bot sing plaats tusschen een luxe en een vrachtauto, waarbij nogal materieele schade veroorzaakt werd. De ma<é- chaussée, die spoedig aanwezig was, ondeizoekt de schuldoorzaak. In Concordia werd Vrijdagavond een vergadering belegd op initiatief van „Heusden9 Belang" om te komen tot een comité van actie tegen de tol hetfing op de voetbrug over de Maas, Circa 125 personen waren opgekomen, die verwelkomd werden door den Voorzitter van H B Besloten werd in het comité uit iedere gemeente één of meer personen te benoemen, die zullen trachten handteekeningen te verzamelen en de noodige maatregelen te nemen. In het comité werden benoemd Mr v Ommeren en J. H Roza uit Heusden uit Wijk Andr. Schouten en Bouman uit Veen J. den Dekker en Thijs Timmermans; uit Meeuwen De Graaf; uit Genderen van den Heuveluit Waalwijk De Graaf en uit Herpt Chr. v. Herpt. Bjvendien kan men rekenen op de medewerking van de Kamer van Koophandel en de diverse gemeentebesturen. De Chr Knapenvereeniging De Jonge Garde" hield Zaterdagavond in de Prot. Bewaarschool haar feestver- gadering. Het met zorg gekozen programma, omvattend lezing, voor drachten, tooneelstukjes en muziek nummers werd zeer goed vertolkt en heeft dan ook blijkbaar de talrijke aanwezigen een zeer gezelligen avond bezorgd. Onze oud.stadgenoot, de Heer A. Bouman tijd. rijksklerk bij de Kijks dir. belastingen, is in dezelfde functie benoemd te Eersel. Zondag werd hier gespeeld door P S V. II tegen Brabantia (Herpt) uitslag 1 - 1. (R K V.B en Juliana II tegen Kaatsheuvelsche Boys, uitslag 2-2 (B VB.) De eentge partij die voor de competitie gespeeld werd bij de dam- vereeniging V. D. wa9 tusschen A. Deurloo en Ger. Jonker en eindigde met remise, waardoor Deurloo op 12 en Jonker op 9 punten staat Gespeeld worden nog de paitijen De Graag Fitters en De Graag Bax, waardoor beslist wordt wie op de 2e plaats komt. Een rund, met de boot aange voerd uit Rotterdam, wist Maandag te ontkomen en werd na een hol pari ij door ons stadje eindelijk gevangen in de Putierstraat. Weer ontsnapt, werd het later opnieuw opgevangen E e.a. veroorzaakte heel wat opschudding As Zaterdagmiddag valt de beslissing omtrent den 4-rivierenbeker tusschen de v.v. Longa (Heusden) en Stormvogels Woudrichem), de clubs, die de fi iale bereikten. yNaar we vernemen, is er in den toestand van den Eerw Heer D9. Kloots, Predikant bij de Ned. Herv Kerk, die de vorige week plotseling zoo ongesteld werd, dat hij j I Zondag door een collega moest worden ver vangen, een wending ten goede geko- men en bestaat het vooruitzicht op e*»n «nocl'ö hostel. WAALWIJK. W.G.V. Woensdag van 5.30 6.45 uur Adspiranten II. W.G.V. Donderdag van 5.15— 6.30 uur Adspiranten I, van 6.30 7.45 uur Adspiranten III en van 8.30—10 uur leden. De bochten-afsnijding aan den Hoek. Mijnheer de redacteur. Reeds meermalen lag het, zooals U bekend is, in mijn bedoeling eens iets te schrijven over een onder werp dat m.i. veel te weinig bespro ken en bekeken is in 't publiek, maar omstandigheden U eveneens bekend, hebben mij daarvan weer houden of me dat belet. Nu de voorzitter van den ge- meenteraad dit belangrijke punt even heelt aangeraakt in de laatste raads vergadering, nu de zaak dus einde lijk op publiek domein is gebracht, nu meen ik dat Ie tijd toch zeker gekomen is, al is het voor een stuk te laat, een en ander te zeggen over een aangelegenheid van groot belang voor het verkeer in en door onze gemeente, voor het doorgaand ver keer en bij welke kwestie m.i. een kardinale fout is gemaakt n.l. dat zij niet tijdig gebracht is in de open bare raadszitting, waardoor ze ook publiek domein was geworden en waardoor daarover van gedachten had kunnen worden gewisseld. Ik bedoel de wegneming der ge weldige verkeersobstakels, de beide draaien aan den Hoek. Misschien zal mijn stuk wat meer plaatsruimte vragen als aan «Inge zonden Stukken» gewoonlijk kan worden toegestaan, maar ik meen dat U dat wel zult willen toestaan waar voor dit belangrijke onderwerp nog zoo weinig plaatsruimte is ge vraagd en het toch werkelijk de moeite en de plaatsruimte wel waard is. Mijnheer de Redacteur, dag en jaar hebben wij en vreemde bezoe kers geklaagd over die gevaarlijke draaien en bochten aan den Hoek, tot voor eenigen tijd een bericht werd gepubliceerd van een a.s. af snijding der slechte bochten door aankoop van huis en terreinen van wijlen den heer J. Bern. Timmer mans Wzn., zoodat een rechte weg werd verkregen vanaf den Hoek tot ongeveer de Timmerfabriek te v.m. Baardwijk, dus recht op den Pro vincialen weg uitkomend. Het huis van den heer T. moest dan weggebroken en over die ter reinen zou de nieuwe weg komen, die een prachtige oplossing zou brengen, de oplossing van nu of nooit, Door U is dit bericht toen tegen gesproken en het schijnt dat U, jam mer genoeg, gelijk hebt gehad. Want zooals blijkt uit de laatste laadsvergadering is deze belangrijke aangelegenheid zonder meer van de baan Ja, ik weet het, dit werk zou een belangrijke som gelds gekost heb ben en wij hebben gehoord dat de provincie niet tot flinke bijdrage te vinden was. Maar is op dit laatste voldoende en met klem van redenen aangedrongen? Door B. en W. misschien, maar ook door den gemeenteraad door de Kamer van Koophandel? door Waalwijks Belang? door den A. N. W. B.? door de K. N. A. C.? Zijn al deze instanties in den arm genomen en in touw gezet of is deze hoogst belangrijke aangelegenheid afge werkt door B. en W. zonder meer, met tot slot de simpele mededee- ling aan den raad, waar toch ook nog elf menschen zitten met ge zonde hersens, menschen met kijk op zaken, op de toekomst, op ver keer, op belangen voor nu en de toekomst. De commissaris der Koningin heeft gezegd dat de groote verkeers weg buiten Waalwijk zal komen te liggen. Dat is erg genoeg zeker, maar wanneer zal dit zijn? Toch niel in de naaste toekomst, daar zullen nog heel wat jaren overheen gaan. Dat moet toch ook het idee van den commissaris zijn en van Gedepu teerde Staten. Waarom zou de provincie hare wegen door de Langstraat anders thans juist zoo schitterend in orde doen maken. Zie eens naar Baard wijk, Drunen, Nieuwkuijk en Vlij men; zie eens anderzijds naar den weg naar en in Capelle. Waarom heeft men zulk een prachtverbete ring in Waspik aangebracht aan den bocht bij het Middenhuis waarom zal die gevaarlijke bocht bij Kamp weldra verdwijnen? Toch niet om het verkeer vandaag of morgen over een nieuwe heerbaan buiten al deze gemeenten om te leggen. Juist de weg door de Langstraat is en wordt steeds verbeterd, alleen de grootste obstakels voor het verkeer in de gemeente Waalwijk zijn en blijven behouden zelfs nu de eenige kans bestaat ze te doen verdwijnen voor altijd I Wij hebben er ook rekening mee te houden, dat een groote verkeers weg spoedig op komst is tusschen Rotterdam en Den Bosch via Kop van het Land, door het van Altena over Heusden, uitkomende in Vlij men. Wij moeten zorgen paraat en gereed te zijn, vóór te zijn en een zoo goed mogelijken verkeersweg I te hebben van Den Bosch tot den Berg en verder, om te houden wat we hebben, om het verkeer te trekken voor dat het naar elders wordt afgeleid om van onze plaats(en) te maken een «ville morte», Is dat alles met wat ruimeren blik bekeken, alvorens men een streep zette onder deze belangrijke, later niet meer te redresseeren aangelegenheid. Het had mogelijk veel geld gekost, maar de inzet was dit ook waard en met de noodige voortvarendheid, met steun van genoemde instanties en van onze afgevaardigden zouden m i. de Provinciale Staten bij dit groot algemeen verkeersbelang te vinden moeten zijn geweest (en misschien ook andere lichamen) voor een flinke bijdrage. Deze kwestie, m i. zeer belangrijk, is nu weer voorbij en den weg gegaan van vele belangrijke zaken in onze gemeente. Het terrein aan den ingang van v.m. Baardwijk is verkocht en daarop zullen huizen gebouwd worden het terrein naast het huis van wijlen den heer T. is verkocht en daarop bouwen de Gebrs. I). twee huizen, het huis van den lieer T. zal verhuurd en verbouwd wor den. Dus de kans voor den gioolen doorsteek is verkeken en mocht men er in de toekomst toe willen of moeten overgaan dan zal een en ander uit handen gebroken moeten worden en kapitalen kosten. Al had men het voorloopig zoo laten liggen, dan zou het nooit de rente gekost hebben, die het later meer zou moeten opbrengen Waarom op zijn minst genomen deze gronden niet begrepen in het uitbreidings plan om daarop tenminste een bouwverbod te leggen Dan was men toch gewaarborgd voor de toekomst De feiten liggen er dus weer, jammer genoeg, maar onverander baar. Er is echter nog iets te reddei- en daarop zou ik tenslotte de aan dacht willen vestigen. Het huis van den heer T. met inrij enz. is naar ik meen nog te koop, met het terrein daarachter, voldoende om een oplossing te maken en de twee scherpe gevaarlijke bochten af te snijden. Een ideale oplossing moge dit niet zijn, maar die is niet meer te bereiken, doch een goede oplos sing een groote verbetering zou dit zeker zijn en dat voor een luttel bedrag en waarvoor dan toch nog wel bijdragen zijn te verkrijgen. Ik hoop dat hier nog gered zal worden, wat te redden valt en flat dit groote verkeersbelang voor nu en voor de toekomst nog eens terdege, onder het oog zal worden gezien en een decissie spoedig zal worden genomen, want de tijd dringt. Mogen vooruitstrevende en vooruitziende raadsleden hiertoe het hunne zoo noodig en zoo mogelijk bijdragen. Denkt er wel aan, «gouverner c'est prévoir». Mijnheer de redacteur, het stuk is langer dan ik wenschte, maar ik meende hiermee een algemeen en een Waalwijksch belang te dienen. Hoogachtend, DE SCHOOLSTRIJD. Sprang-Capelle, 23.1.'35. Geachte Redactie. In de pennestrijd over de onder- wijsduurte wordt door de Openb. School—aanhangers van alles er bij gesleept (Gezangenkwestie, richtin gen, liberale liefde voor de Kerk, de Saarkwestie enz.). Ik kan daar niet op ingaan. We moeten bij de zaak zelf blijven. De Openbare School had in 1933 315 leerling per onderwijzer, de Bijzondere 34.2 leerl. De Openbare kostte per leerling f135, de Bijzon dere fm. Nu kan men met Hollandse en Franse woorden trachten de cijfers onderstboven te redeneren, maar nu laat ik het aan den Echo—lezer over de conclusie te trekken. Wal is nu de duurste school, die f 135 per leer ling kost, of die f 10b kost Als de lezer dan de conclusie trekt de Openbare, zegt men laster. Ik heb toen van een openbaar hoofdFeberwee aangehaald, dat ook hij de openbare school de duurste verklaarde. Dat ook hij, hoewel voorstander der Openbare school, eerlijk was en zei: Niet de versplin tering bij het bijzonder, maar de versplintering bij het openbaar heeft het onderwijs duur gemaakt. Dan begrijpt collega Colet me niet. Intussen schuift hij ook dit getuigenis in enkele regels van de baan. Nu, het gaat hier niet over grote streekscholen,'t ideaal van Feberwee. Het gaat er om dat er ook onder de O.S. voorstanders zijn, die de feiten zien. Dat Feberwee een zwart schaap >s, (in het constateren van de waar- heid) is niet erg vleiend voor de Openb. School. Mag ik tot slot het gehele betoog van Feberwee laten volgen (dat gaat wel degelijk over de besproken zaak)? »Wie op objectieve (onbevoor oordeelde) wijze de oorzaken van de reeds voor 1930 te constateren kostenstijging zonder onderwijsver betering wil oplossen, moet bedenken: a. dat niet het bizonder, maar het openhaar in overwegende mate de kostennormen bepaalt, waarbinnen het bizonder moet blijven (art. 100 en 101), b. dat de overgrote massa der openbare leerlingen en dus de uit gaven in de steden gevonden wordt, c. dat de pacificatie in het algemeen slechts daar scholensplitsing met kostenvermeerdering kan veroor zaken, waar zeer geringe bevolkings dichtheid gepaard gaat met meer voudig geloofsverschil. Dus niet bij de overgrote massa in de steden en in religieus gelijkgezinde streken (bijv. Brabant). Hieruit volgt o.i. onweersprekelijk dat de kostenstijging zonder onder wijsverbetering hoofdzakelijk veroor zaakt moet zijn door het openbaar onderwijs Amsterdam had in 1914 130 open bare scholen. In 1927 bij niet meer leerlingen 332. De splitsing van het openbaar onderwijs vond na 1920 in alle steden plaats. Het aantal openb. leerlingen liep geweldig terug, maar het aantal scholen groeide. Deze splitsing is overheersend op de gehele onderwijs organisatie. De feiten bevestigen dus dat naar schatting wel meer dan 3/4 der kost nstijging veroorzaakt werd door deze opzettelijke versplintering in de steden van het openb. onderwijs Aldus oordeelt het Openb. School hoofd. Een lofzang op min. Marchant (zoals mij in de schoenen wordt geschoven) heb ik niet gehouden. Mogelijke concentratie van kleine bijzondere scholen heb ik wenselijk geacht. Ik heb de cijfers gegeven, alleen om de Echo—lezers te doen zien: welke school is de duurste? Ik geloof, dat ze ondanks alle uitweidingen, afdwalingen, grappig heden en Franse zinnen, zullen onthouden de openb. school is de dure school. Dan beschouw ik mijn taak als afgedaan. U dankend, H. KORTEWEG. Loonschendijk, 26 Jan. '35. Mijnheer de Redacteur. Hoewel het mijn plan was verder te zwijgen, noodzaakt een opmerking van den heer Verheijden mij, toch nog een weinig plaatsruimte te vragen in Uw blad. De heer V. spreekt eerst zijn respect uit voor wat jaren geleden aan den Loonschendijk gebeurd is. Men wilde een Christelijke school. Ja, om zijn beginsel. Men kon en mocht niet tevreden zijn met de opvoeding, zooals de O.S. die gaf. Men stichtte een school uit eigen middelen. (Hebben de voorstanders der O.S. dit ook gedaan Dat kostte moeite en offers. Men bracht ze, ter wille van het Chr beginsel. Doch het was onrecht, dat zij hun eigen onderwijs moesten betalen en ook nog mee betaalden in de kosten van de O.S. Hadden alleen voorstanders van O.S. het recht, dat hun scholen door de overheid betaald werden Of hebben de voorstanders van Bijz O gelijke rechten? Ik meen van wel. In 1920 wei d recht gedaan. Men is hier niet overstag gegaan, maar men heefl gedankt voor de uitkomst van zo lange strijd Het beginsel bleef. Dit is tevens de reden, waarom ophef fing van Bijz. scholen niet zo mak kelijk gaat als bij de O. De oprich ting heeft strijd gekost. En dat werk, waar vader en grootvader voor ge streden hebben, heeft men lief, al lijkt het soms anders. Als de nood komt, strijden allen weer mee om te behouden wat, onder Gods zegen, met zo grote inspanning verkregen werd. Nu ik toch schrijf, kan ik met een enkel woord den heer C. ook nog wel beantwoorden. Opheffing scholen in Amsterdam. Zeker, de binnenstad wordl ontvolkt, en daardoor lopen de scholen leeg. Maar erzijnin A'dam't vorig jaartien tallen scholen opgeheven. (Ik meen 90, maar ik kan het niet meer nazien, en daar dit getal 90 mij zo groot voorkomt, schreef ik tientallen). Zijn al die scholen het laatste jaar leeg gelopen, of is dat al jaren zo, zodat verreweg het grootste deel al jaren geleden had kunnen verdwijnen? Boventallige onderw. Mijnheer C. schreef: had ze niet genoemd, het Bijz. O. profiteerde er ook van. Zeker, dat schreef ik zelf al. Maai de O.S. ging voor, en het ging er over: wat maakte ons onderwijs duur? Dan de opmerkingOch tegenover de O.S. is alles geoorloofd. Mijnheer

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 7