Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON mmw PUROL EERSTE BLAD- GEMEENTERAAD, jSÖÖRDBPA&W esöronqon 'handen HET HUIS li) DE STILTE. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE UlADEH. TX>OR, ERVARING MER 10. ZATERDAG 2 FEBRUARI 1935. 58e JAARGANG Tl to wee Jak. ttec was cht- uit aor- Jen. kar Dit blad vericbbnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, eni=. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1 IM. Franco p. post door 't geheele rük 1 1.4U UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adre*ECHO. Advertentièu moeten Woensdag co Vrijdag dee morgens om niterUjk 9 !n ons besit «tin. Bij contract flink rabat. Heclames 40 cent per regel. Frijs der Advertentiën 30 cent per regel; minimum 11.50. EE 1 HEN c.a. De raad der gemeente Eethen c.a. vergaderde Dinsdagmorgen ten raad- huize onder voorzitterschap van burgemeester Brune. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergaaenng worden goedgekeurd. De heer v. Buuren merkt daarbij op, dat de Voorzitter in de beide voorgaande vergaderingen een on juiste voorstelling van zaken gegeven heeft inzake, de salarisregeling. De Voorzitter zegt in het geheel geen verkeerde voorstelling le hebben gegeven en hij wenscht dergelijke futiliteiten, die van geen beteekenis zijn voor het belang der gemeente, niet in den raad te bespreken. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Van J. v. d. Pol te Haarsteeg verzoek om de vroegere Openbare School te Heesbeen voor 1 loü pei jaar aan hem te verburen. Dit verzoek wordt ingewilligd. Van Ottevunger verzoek om een vergoeding van fl per week voor zijn kind, dat in Waalwijk ter school Besloten wordt deze vergoeding met ingang van 5 Sept. a.s. toe te kennen. De electrificatie van Doev ren en Heesbeen. Van de PNEM is Ihans een brief ontvangen inzake de voorgenomen electrificatie der dorpen Doeveren en Heesbeen. Behoudens goedkeur ing door den raad van commissarissen verklaart de PNEM zich bereid het lichtnet over deze dorpen uit te breiden, mits de gemeente de aan- legkosten ad f 12,200 voor haar rekening neemt. De gemeente zou bo. vendien een jaarlijksche afname van 2860 kWh moeten garandeeren. De aanleg der straatverlichting zou geheel voor rekening der gemeente komen en bedragen t 15 per lanta «rn. Bovendien zou de gemeente gratis een terreintje moeten afstaan, dat geschikt is voor den bouw van een transformalorhuisje. De Voorzitter merkt op dat de kosten derstraatverlichting bijzonder hoog zijn. Worden 20 lantaarns geplaatst, dan zou dit al een uitgave van f 300 vorderen en bovendien een jaarlijksch bedrag van ongeveer f 200. De electriticalie zou dan in totaal jaarlijks aan de gemeente kosten f 1300. Wordt vooiloopig afgezien van den aanleg eener straatverlich ting, dan komen de kosten op t 870 per jaar, echter ongerekend hetgeen de gemeente eventueel zou moeten bijbetalen als er niet voldoende stroom werd afgenomen. Spr. heeft aan de directie der PNEM nog nadere mededeelingen gevraagd en hij acht het daarom wenschelijk dat de kwestie tol de volgende vergadering wordt aange houden. Spr. heeft op de eerste plaats de PNEM de opmerking ge maakt, dat de aanlegkosten zeer hoog zijn in vergelijking met de kosten van het net in Biesheuvel. Dit net, dat 2 K.M. lang was, heeft slechts f2330 gekost en de afstand van Heusden naar Doeveren is hoogstens 6 KM., zoodat s| r. de verwachting had, dat de electi ificalie van dit gedeelte ongeveer f 7000 zou kosten. Wel zal hier natuurlijk hel te bouwen transformatorhuisje de kosten verhoogen. Verder is aan de PNEM de vraag gesteld op welke gronden de gemeente een zekere afname zou moeten garandeeren, daar de gemeente de aanlegkosten van het net betaalt en de PNEM bij de exploitatie dus alleen maar voordeelen kan hebben. De heer Donken vraagt of de menschen in de beide dorpen al gepolst zijn. De Voorzitter zegt dat er zelfs een vergadering van de dorpelingen is gehouden en dat zeker 9/I0 der men schen zich vóór de electrificatie hebb-n uitgesproken. De kwestie wordt aangehouden. 2. Aanmerkingen op de gemeente- begrooling 1935. Ged. Staten hebben op verschil lende posten aanmerkingen gemaakt, die echter alle van administratieven aard zijn. Om vroegen Ged. Staten waarom de uitgaven voor onderwijs niet verminderd zijn, nu er een school is opgeheven. B. en W. worden gemachtigd Ged. Staten op hun aanmerking-n te ant woorden en de noodige wijzigingen in de begrooting aan te brengen. 3. Vaststelling Belastingverorde- ning. De Voorzitter zegt dat het nood zakelijk is dat de opcenten op de Pers. Belasting van 150 tot 200 worden verhoogd. De heer Donken zegt dat200opc. veel te veel is. Spr. zag liever dat er wat meer bezuinigd werd, en hij gelooft dat de kosten van de werk- verschalfing onder de Ned. Heide Mij. veel te hoog zijn. Aan den Di ongelschen Dijk wordt het geld gewoon weggesmeten, zegt spr. De heer v. Buuren vindt t treurig dat de belasting weer wordt opge voerd, terwijl Minister Colijn nog van „De Echo van het Zuiden". dezer dagen verklaard heeft dat de iublieke lasten omlaagzullen moeten. ir moesten zeker 100 opc. minder worden geheven, meent spr. Waar iet geld vandaan moet komen weet lij niet, maar op de eerste plaats zou hij een drastische salarisvermin. dering willen toepassen. De ambte naren moeten z.i. ook maar wat toegeven, de boeren verdienen wel 2 i\ 300 pet. minder als voor enkele jaren. Het voorstel wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Donken en v. Buuren tegen. 4. Benoeming leden Burgerlijk Armbestuur. De heer Donken zou graag zien dat deze benoemingen voortaan werden gehouden nadat de reke ningen der Armbesturen zijn nage zien. De Voorzitter zegt dat de Arm besturen te laat zijn met hun reke ningen, de benoemingen hebben altijd in Januari plaats. Voor Eethen wordt herkozen de heer G. A. Uilhoven. Voor Genderen wordt gekozen de heer G. Haspels met 4 st. tegen 3 op het aftredend lid W v. Wijk. Voor B'broek wordt herkozen de heer W. Lankhaar en voor Drongelen de heer J. A. v. d Schans. 5. Benoeming leden stembureaux. De stembureaux worden als volgt geformeerd Genderen voorzitter de burge meester plaatsverv. voorz G. v. d. Beek; leden E. v. d. Beek en G. Donken plv. leden E. v. Buuren en J. Branderhorst. Meeuwen voorzitter .1. v. d. Schans; plv, voorz. D. v. d. Schansleden D. v d. Schans en A. Vos; plv. leden W. Lankhaar en E. v. Buuren. 6. Voorstel tot het aangaan eener kasgeldlt-ening. Besloten wordt een kasgeldleening aan te gaan van max. f 12.UUÜ tegen een rente van 5 pet. 7. Aanbieding rekeningen Burg. Armbesturen. De rekeningen worden voor onder zoek in handen gesteld van de daar voor aangewezen commissie. De Voorzitter zegt dat de Arm- Itetxcacfti -e*v gjz+ie&s£ spns te*- 2) Naar het Engelsch van ADELINE SERGEANT. Nadruk verboden. GEZELSCHAPSJUFFROUW Gevraagd een jongedame, niet ouder dan 25 jaar, als juffrouw van gezel schap bij een wees van 20, met een zwakke gezondheid. Landhuis vijf mij len van het station: rustig, geregeld le ven. Geen huiselijke bezigheden. Dames met muzikale en artistieke talenten ge nieten de voorkeur. Sollicitaties met fo- to en referenties onder letter X.Y.z,. Gower Street. Western Central. Lon don. En heb je op die advertentie ge schreven, kindje? vroeg haar moeder. Inderdaad, antwoordde Nell een weinig trotsch, en ik kreeg met de laat ste post bericht. Ze haalde een brief te voorschijn en las deze hardop voor: „Mr. Lancaster heeft hierbij de eer U de ontvangst te berichten van mejuf frouw Davenant's brief, en haar mede te deelen, dat zij één van de zes solli- citanten is, die in aanmerking komen voor de betrekking, geannonceerd in „The Times" van gisteren. Het zou Mr. Lancaster zeer aangenaam zijn, indien mejuffrouw Davenant morgenochtend om 10 uur in Gower Street 206 zou wil len komen om een persoonlijk onder houd met haar te hebben" Nu moeder, informeerde Nell, het papier neerleggend. Wat denkt U er- van? Toen veranderde, één oogenblik. slechts, haar gezicht. Het kwam Angela voor, dat Nell's oog door iets in den brief werd getroffen, dat zij vooidien nog niet had opgemerkt, want zij scheen te schrikken en verbleekte merk baar. HOOFDSTUK II. TWEE WAARSCHUWINGEN. Wat is er? fluisterde Angela bin nensmonds. Nel maakte een waarschuwende be weging. Zij wilde dat haar moeder niet iets ongewoons aan haar zou merken: maar haar oogen keken nog een beetje verschrikt, toen zij vervolgde. Ziet U. moeder. Het zou zoo heerlijk zijn. om weer eens buiten te wo nen. Ik ben dol op bloemen, paarden en honden, en omdat het een landhuis is. ben ik er zeker van dat het werk mij bevallen zal. Angela vindt het vreese- lijk om vijf mijl van een station af te zitten, maar ik heelemaal niet. Je bent net als ik was, Nell, ant woordde mevrouw Davenant naden kend, maar natuurlijk, het is zooals je zegt, het klinkt mooi en als de men schen wellevend zijn, en je behandelen zooals het behoort... Maar wie kan dat zeggen? vroeg Angela plotseling. We weten niets van die menschen af, heelemaal niets, en als Nell daar naar toe gaat, moeten wij toch iets van hen te weten zien te ko men. Nell fronste haar wenkbrauwen. Stil nu, Angela, fluisterde ze vlug. Natuurlijk zullen wij referenties vragen. besturen van Genderen en B'broek aanvullende subsidies noodig hebben van resp. f5U0 en f70. bpr. stelt voor üeze bedragen toe te slaan om de Armbesturen in de gelegenheid te stelten hun taak te vervullen. De heer Donken moet tegenstem men omdat bij indertijd ook tegen verhooging van het subsidie voor Drongelen was. Overigens is spr. het met den oorzitter eens dat de Annbesluren bun werk moeten kunnen blijven doen. Spr. vraagt hoe het slaat met de vereeniging van de Armbesturen. De Voorzitter zegt dal hem in Den Bosch gebleken is ual men daar niet ui eer voor de vereeniging le vinden zal zijn. Men zou deze vereeniging wel hebben goedgekeurd als zij bad plaats gehad vlak na de combinatie der gemeenten, doch nu is het gelij vei loopen. De ervaring beeft geleerd dat de dorpsbevolking niet graag zijn eigen Armbestuur zou missen,even min als vroeger de zeltslandigbeid, en daarom acht spr. bel beter de zaak maar te laten rusten. Groote voordeelen ziet spr. in de vereeni ging trouwens niet; alleen deadmi- nistiatie zou wat eenvoudiger wor den, maar de* resuitalen zullen het zelfde blijven. De heer v. Buuren verwacht dat de gemeente het volgend jaar zeker f 2UUU meer subsidie aan de Arm besturen zal moeten geven. Voorzilter. En ik verwacht dat U brood eet en dus de bekenue proleet is 1 We kunnen niets doen dan af wachten en hopen dat de toestand beier zal wordin. Het voorstel wordt aangenomen alleen de heer Donken stemt tegen. Rondvraag. De heer v. Buuren vraagt of de Ik gaf zelf twee namen op: Canon Clay- don en Dokter Prescott. Ik dacht dat die twee wel voldoende zouden zijn, en ik heb mijn laatste foto gestuurd. Ik hoop dat ze me die terug sturen. O Nell! Dat vind ik niet aardig van je! riep Angela. Het was de eenige die we er van over hadden en je krijgt haar misschien niet terug. Toen ze thee hadden gedronken en mevrouw Davenant zich veilig in haar leunstoel had genesteld, nam Angela haar zuster mee naar de kleine slaap kamer, die zij samen deelden. Vertel me eens, wat er aan de hand was. Ik weet zeker, dat je iets ge zien hebt, dat je tevoren nog niet had opgemerkt. Ja zeker! gaf Nell toe. Maar je had er niet de aandacht op moeten ves tigen. Als moeder den brief had willen zien. zou het vreeselijk geweest zijn. Waarom? Wat was het? vroeg Angela nieuwsgierig. Nell vouwde het velletje papier open, en wees zwijgend naar enkele met pot lood geschreven woorden op de achter zijde. Zij waren niet in hetzelfde schrift als de brief zelf, want dat was het handschrift van een ontwikkeld man. „Gevaar. Wees gewaarschuwd; kom Angela bekeek het nauwkeurig. Z,e vergeleek de twee handschriften, vouw de den brief in z'n oorspronkelijke vouw en sprak tenslotte beslist: Och, in elk geval kun je beter de waarschuwing ter harte nemen. Als ik jou was, ging ik morgen niet. Morgen niet gaan? herhaalde Nell verbaasd. Natuurlijk ga ik. Zelfs als de boodschap voor jou bestemd is? Absoluut, omdat ik wil uitvinden, wie dit schreef. Waarschijnlijk is het niet eens voor mij bestemd, want welk gevaar zou er kunnen zijn? Het komt mij voor, merkte Angela peinzend op, dat de woorden op het laatste oogenblik geschreven zijn, misschien door een dienstbode of een bloedverwant, die meer van Mr. Lan- cester's zaken afweet, dan deze ver moedt. Alles bij elkaar is de heele ad vertentie een beetje vreemd. Ik wou dat je er nooit op geschreven had. Och, wat een onzin, antwoordde Nell luchtigjes, zelfs als de woorden voor mij bestemd zijn, kunnen ze hoog stens inhouden, dat die Mr. Lancastei niet geregeld betaalt, een slecht humeur heeft, of iets dergelijks. Ik hoef de be trekking toch niet aan te nemen, als ik er geen zin in heb, vervolgde Nell met een zelfbewust lachje, maar honderd pond per jaar is waarschijnlijk meer dan ik ergens anders zal kunnen krijgen. Nu. ik hoop dat er geen kwaad van komt. besloot Angela, die meer on der den indruk van de waarschuwende woorden was dan Nell. Den volgenden morgen, klokslag 10, bevond ze zich voor een tamelijk smal huis, dat aan het uiterste einde van Go- ver Street gelegen was. Nell zag een kaart voor het raam. waarop gedrukt stond: Gemeubileerde kamers te huur en op de deur was een koperen naam plaat bevestigd, die vermeldde, dat een zekere mijnheer Stephen Coles Ac countant, op de beletage van het huis zijn kantoren had. Zij ging de stoep op, belde aan, en wachtte tot de deur geopend werd. Een dame ging haar voor naar een groot, maar somber vertrek, waar zij zich in gezelschap bevond van vier andere da mes. Zij vermoedde onmiddellijk, dat dit ook candidaten voor de betrekking waren. Twee van het groepje waren van bijna middelbaren leeftijd. Eén was een jong meisje van ongeveer negen tien jaar, blond en tamelijk knap. De vierde candidate leek geschikter dan één van de anderen, en Nell voorzag, dat deze wel voor de betrekking geko zen zou worden. Het was een meisje van ongeveer drie-en-twintig jaar, dat er keurig uitzag, met een schrander, be schaafd gezicht en een bril op. Ze had een boek bij zich en las ijverig, terwijl ze wachtte. Een voor een werden de sollicitanten binnengeroepen, waarop ze in een andere kamer verdwenen. Het jonge meisje ging het eerst. Er ging een poosje overheen voordat de volgende werd binnengeroepen en Nell verwonderde zich erover, omdat zij meende dat deze de ongeschikste van allen was. Toen werd één van de oudere dames naar binnen geroepen, en vijf minuten later volgde de andere. Nell dacht er over, hoeveel zij op elkaar leken, toen zij een glimp van hun lichtgeel haar op ving, en een oogenblik bevreemdde zij zich erover, dat al de sollicitanten, voor zoover zij ze gezien had, bijna precies dezelfde haarkleur hadden. Misschien is blond haar een vereisch- te, dacht Nell, met een geamuseerden glimlach. Hij zei er niets van in zijn brief. Maar m'n foto zal hem wel heb ben ingelicht. Misschien houdt het on gelukkige meisje niet van menschen met donker haar. Nou, die twee oude dames zijn niet lang binnen geweest! Zezui len een jonger iemand moeten hebben. Daar gaat het meisje met de bril. Zij leek de aangewezen persoon voor de betrekking. (Wordt vervolgd). i De Echo van het Zuiden, WaalwUksche en Langstraatsehe Courant, "ftóAISCHAPpy VAM VERZWERING OP METLEYEM j Doos30en60ct.8ij Apoth en Drogisten. niet!"

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1