lI TANDARTS W.v.Lankeren Line MfflD 18 T DERDE BLAD. BRIEF PROVINCIAAL NIEUWS Tandheelkundig Instituut voor Waalwijk en Omstreken Gentr. Tandheelkundig Inst. bü 'Oor ee erler No. 10. Zaterdag 2 Febr. '35. 58e Jrg. odet uelJ beij Drunen, 1 Febr. 1935. ve^iunheer, 1 'Vit js munnen twidden brief van dit *DLr cn hier hek oe\y zoo een en daan- H Kier in te vertellen. 11 Ge wit zeker al, denmie in de ge- „lintewegen de buizen veur de wotter- leiding hebben liggen. De Moandag zijn hl Gze begonnen, in oansluiting mee de |fWjil,iiizen in Kuijk, bij Joan de Wit, om n ózoo langs de provincioale wegt deur g wjle trekken noar Drunen. Zoo pas moet Ljoar de goedkeuring veur aafgekomen uit uijn. or I De Drunensche meensen, die in de en werkverschaffing veurnoamelijk, zijn oleubczig mee 't groafwerk, dat redelijk t do tfoed betoald wordt. Mun veur en te- roleugcn de wotterleiding he'k al eens ge- lomi zeed, mèr nou hek toch nog iets, dè k l er uit woi draaien. ccn Ge wit, die buizen gon unnen goeien i va meter de grond in en de grip die ze doar veur groaven, lig vlak langs den drukken verkeersweg. Overdag gift dat niks, dat die open blijft liggen, es ge msl dan kekt, dan ziedde het. n Zoo'k zeg, ze zijn op de Drunensche haai bezig. Van de week kom ik daar iedr - am Jat P vj sn a ossi in n wo haai neziK- v<t» w - - 1 2eïi op unnen oavond langs en wè zie a ree doar lig nog een stuk open van onge- eesc veer twee honderd meter, 't Zand lig tot op de kaaibestroating, dus de rij weg was smal en glad en rondgeleed. Doar stonnen lantèrens, zeker. Mer woar unnen rooien lanteren moes stoan, op 't ein<l van de grip, doar ston niks. Unnen onbekinde zou er de nek gebroken hebben. Ik weet 't nie, munheer, mèr ik ge- leut' dat dè toch nie in den hoak is om langs unnen drukken verkeersweg •s oavonds en 's naachts zonnen kuil poen te loaten liggen, doar het ook goed aanders kan, dunkt me. YVoarom nou de boel nie zoo geregeld dat ze krek eiken dag konnen dicht moaken, wat ze open gooiden. Ik woi, dat doar ook mèr eens van de hooger ha and op gewezen wier. Nou ik het doar toch over die haai heh, wuk oew toch meteen efkes ver tellen, dat me doar van de wèèk oan- gesloten zijn mee de roadiodistributie. Kérel, dat is een mooi stuk werk. W e hebben doar nog gin licht, mèr es de roadiodistributie gin kosten spoart om dur net tot zoo wijd uit te braaien, vijn ik 't toch gek, dat de electriciteitsbe- drijven doar nog van terugschrikken om ook dur net doar heenen te laaien. Nog lest is tur een oanvroag gewist in de roadsvergoadering en ik mèèn, dat die afgewezen wier, omdat het be drijf in aaiuler haanden zu overgoan. Nou is 't dan in aander haanden, dus zal het de wijste weg zijn om doar mèr eens oan te kloppen. Bij de PNEM. Misschien lukt 't dan wel. In ieder geval hemme nou toch vort muziek en doar zemme al heel blij om, want 't boercnlèven is zwoar of liever, den kleinen boer zit op unnen zwoa- ren laast. Ammel duur laand in huur, en in de goeie tijd soms dingen ge- doan, huizen gebouwd of machine rieën gekocht, woar we nou nog krom veur moeten liggen. Al verschillende, die vroeger op dur eigen erf durren kost konnen verdie nen, ston nou in de werkverschaffing. Veur hullie is dat unnen even zwoaren slag es veur unnen vakman, die nou ook doar in stoi. 't Is gin schaant, dè bedoel ik nie. We magen blij zijn, dè me doar nog te rechten kannen. W at moes 't aanders worren. Ik vijn het dan ook heel goed gezien om de crisisschoal de Zondag nou eens specioal te loaten goan veur de nood lijdende boeren. Es ik oew nou toch vertel de k hoe ren kin, die in de virtien doag van koei ocherm nog gin vier harde gu - dens beuren, dan zahle een en aander wel goan begrijpen. Van 2 guldens in de wèèk léven. Schep mèr op! Ik gelenf, dat de meensen dan ook wel in zallen zien, woar ook groote nood is en dat ze ammel soamen, mee een bietje per kop, doar een goei werk kannen doen. Zoo pas is de oanbesteding gewist van dat gemoal of wottermachien of hoe ze dat noemen. Dat is ook ammel wir veur de hoeren. Van gemintewege wordt er van alles veur gedoan om den noodlijdenden boer te helpen. Nou wordt 't wir geprobeerd om deui be vloeiing 't laand tusschen den haai- diik en de kenoaldijk beteulboai le moaken. Dat laand is goeiekoop in huur en is veur veul meensen een uit komst dan. t Jammer vijn ik 't dat 't moaken van de verschillende grondwerken en bou werijen nou oangenomen zijn deur n buitcndurpsche firma. Het is irlyk ge- goan, mee inschrijving, en ik gelent zoo dat in 't oannemersbedrijf ook ai unnen hoop concurrentie is. Woar is dat nou nie? Ik zij zoo wa oan 't eind van mun epistel, mer toch kon ik nie noaloaten om dun heei Priem, die eervol ontslag verleend is es stationschef, lang en gezonde rust toe te wenschen. Hij was unnen goeien chef veur personeel en reizigers. Munheer, tot over virtien doag. DEN NIJEN TIENUS. de vakken van onderwijs in de 3e klas gegeven en werd schriftelijk en monde ling afgenomen. Bij de beslissing over de toekenning der diploma's werden als maatstaf ge nomen dezelfde bepalingen welke voor de eindexamens H.B.S. A. en B. gel den, n.l.: Aan den candidaat, bij wien het gemiddelde van al de eindcijfers 6 of meer bedraagt en die geen lagere eindcijfers heeft dan 5, wordt het ge tuigschrift van voldoend afgelegd exa men uitgereikt. De candidaat, bij wien het gemiddelde van al de eindcijfers 5 of minder bedraagt, is afgewezen. Van de 21 candidaten kon aan 17 't einddiploma worden gegeven, waar van aan 1 na herexamen voor Duitsch. afgenomen op 4 Sept. 1934. Vier candidaten werden afgewezen. Hiervan werden 8 geplaatst in de le klas H.H.S. 5. 1 op de 4e klas H.B.S. te Den Bosch. 2 op de Midd. Techn. School te Den Bosch. 1 op het Lyceum te Den Bosch. 3 op een fabriekskantoor. 2 op een verzekeringskantoor. Van de 4 afgewezen candidaten kwam er 1 in de 3e klas terug. 2e. Het eindexamen H.H.S. 5 werd afgenomen overeenkomstig de bepalin gen van het ministerieel vastgesteld eindexamen-programma voor de han delsscholen met 5-jarigen cursus, onder toezicht van de volgende Gecommit teerden: Drs. L. Michels, Docent R.K. Leer gangen, Tilburg. Dra. B. Beers. Apothekeres, Waal- J. A. Maris, Candidaat-notaris, 's-Grevelduin-Capelle. H. Wiesman, Industrieel (Plaatsver vangend gecommitteerde) Waalwijk. Het voorzitterschap werd waargeno men door den Weled. Zeergel. Heer HET Waalwijk, 1 Febr. 1935. R. K. H. H. S. - H. B. S. Aan het jaarverslag over 1934 van de R. K. Hoogere Burgerschool met 3 j. cursus en R. K. Hoogere Handelsschool met 5 j. cursus, is het volgende ont leend: Onderwijs. Het programma onderging met in gang van 1 September 1934 slechts in zooverre verandering, dat het aantal wekelijksche lesuren voor alle vreemde talen met één werd verminderd, de leer stof bleef echter onveranderd. De resultaten van het onderwijs wa ren bevredigend. De excursies bepaalden zich dit jaar tot een bezoek aan de leerlooierij van v. Iersel-Witlox te Waalwijk op 24 Oc tober 1934 en aan de Timtur-Schoenfa- brieken te Waalwijk op 5 Dec. 1934. Beide malen door 4e en 5e klas, onder leiding van den heer Ir. J. Charpentier. De leerlingen-retraite, welke gere geld omstreeks Allerheiligen wordt ge- qeven, kon dit jaar niet doorgaan in verband met de gelijktijdige Missie in de 4 parochies van Waalwijk en is uit gesteld tot 20—24 Febr. 1935. Leerlingen. Het aantal aangegeven nieuwe leer lingen bedroeg dit jaar 45. Dit is 8 meer dan het vorige jaar (37). 4 leerlingen werden afgewezen, zoodat er 38 slaag den voor de le klas, 1 voor de 2e klas, 1 voor de 3e klas en 1 voor de 4e klas. De meeste leerlingen waren op de lagere School voor het examen min of meer voorbereid. Van de 38 geslaagde leerlingen voor de le klas hadden 3 Ominstens één jaar les gehad in de Fransche taal, zoodat slechte 8 leerlingen zonder kennis van een vreemde taal werden toegelaten. Van Se 42 aangegeven leerlingen voor de le klas waren 24 afkomstig van de zesde klas eener lagere school en 18 van de 7e klas. Van de 38 geslaagde eerlingen voor de le klas waren 20 af- comstig van de 6e klas en 18 van de 7e kl Eif leerlingen hebben in den loop van den cursus de school verlaten en we om de volgende redenen: 6 wegens onvoldoende studie-resul taten: 3 wegens het aannemen van een be trekking; 1 wegens verandering van studie richting: 1 wegens vertrek uit de gemeente. Overzicht van het aantal leerlingen gedurende het tijdvak van 31 Dec. 1933—31 Dec. 1934. Aantal leerlingen op 31 Dec. 1933 Vermeerdering: toegelaten in Sept. '34 41 tusschentijds aangenomen 3 41 Vertrek: met diploma H.B.S. 3 9 met diploma H.H.S. 5 7 zonder diploma H.B.S. 3 3 tusschentijds vertrokken 11 30 14 102 Vermeerdering Totaal aantal leerlingen op 31 Dec. 1934 De leerlingen waren a.v. over de ver schillende klassen verdeeld: Klas Ia 21, Klas Ib 22 (32), Klas II 27 (21), Klas III 18 (21). Klas IV 8 (7). Klas V 6 (7). De tusschen haak jes geplaatste getallen hebben betrek king op 31 Dec. 1933. Van de 102 leerlingen waren 60 uit Waalwijk, 42 uit andere gemeenten. 87 waren R.K. en 15 Protestant. Eindexamens. le. H.B.S. 3. Het examen liep over onder leiding van Assistent a. h. Tandheelkundig Inst. der RIJKSUNIVERSITEIT UTRECHT, dat van het Heuvelstraat 60 TILBURG de BEWIJS; Men zie DE ADVERTENTIES en het BORD AAN DEN GEVEL waar vermeld staat Tandarts zonder BIJVOEGING van NAAM. Men trekke ZIJN conclusie. Inlichtingen Waalwijk, Grootestraat 278. Telefoon No. 90. Utrecht Janskerkhof 23. Drs. L. Michels: Mej. Dra. B. Geers werd tot secretaris gekozen. Het eindexamen gaf overigens tot qeen bijzondere opmerkingen aanlei ding. Aan alle 7 candidaten werd het diploma toegekend, waarvan aan 1 na stemming. Van de geslaagden kreeg een een be trekking op een fabriekskantoor, 1 kwam bij de Raad van Arbeid, 1 werd geplaatst bij de gemeente-administratie, 1 kwam thuis in de zaak, 2 hebben nog geen betrekking en van 1 is de bestem ming onbekend. R.KVrouwenbond. De vergadering van den R.K. Vrouwenbond van Woensdagavond was zeer druk bezocht en het af wisselende program, dat geboden werd, was die belangstelling dan ook ten volle waard. De bijeenkomst werd door de presidente mevr. Donkers op de ge bruikelijke wijze geopend. Zij heette de aanwezigen van harte welkom en dankte den spreker en de gym nastiekvereniging »0rova» voor hun medewerking aan dezen avond. Daarna kwam »Orova» op het extra vei groote podium, het eerst de kleine groep, die met begeleiding van pianomuziek een mooie figuur- marsch uitvoerde. De oudere meisjes gaven daarna rhythmische oefenin gen op de maat van gramofoon- niuziek, die eveneens zeer goed werden uitgevoerd. Pater H. Rothoff, die vorig jaar reeds voor de vereeniging sprak, hield vervolgens een rede over het onderwerp »Wat de vrouw van God kreeg en wat ze er mee doen moet.» Pater Rothoff besprak op de van hem bekende wijze eerst de verhou ding van de vrouw tot den man en de plaats, die de vrouw in het ge zinsleven heeft in te nemen Ook over de opvoeding der jonge meis jes, waarin zij moeten worden voor bereid om straks in de maatschappij een eervolle plaats in te nemen als deugdzame en degelijke huismoeders, werden door Z.Eerw. behartens- waardige woorden gezegd. De zedigheid, de liefde en de godsvrucht noemde spr. de voor naamste eigenschappen, die de vrouw moet bezitten. In de dienende liefde moet de vrouw zichzelf vergeten om alleen aan anderen te denken. Daar voor is kracht noodig, die in ware godsdienstigheid gevonden wordt. Met groote aandacht werden de woorden van den pater gevolgd. »Orova» gaf tenslotle nog enkele rhythmische oefeningen, waarmede de turnsters weer alle succes hadden. Pastoor Heezemans, de geestelijk adviseur, hteft den avond gesloten met een dankwoord in het bijzon der tot Pater Rotboff en tot de gymnastiekvereniging. J Het was dan ook in elk opzicht een interessante avond. Die de grootste aandacht en de belangstel ling van allen trok. Propagandauergadering A.-R. Kiesuereeniging. Bovengenoemde vereeniging hield Woensdagavond een propaganda vergadering in het gebouw voor Chr. Belangen in de Besoijensche straat. Als spreker van dezen avond trad op de heer W. Strijbis Pzn., voorzitter van den Nederl. Chr. Fabrieks— en Transportarbeiders bond. De opkomst was slechts matig. Te ongeveer half acht opende de voorzitter, de heer W ijnands de vergadering met het laten zingen van Psalm 84 6, waarna hij voorging in gebed. Vervolgens sprak hij een woord van welkom lot de aanwezi gen, in het bijzonder tot den spreker van dezen avond en uitte er zijn leed wezen over dat het bezoek niet g.ooter was. De heer Strijbis, hierna t woord verkrijgende, had als onderwei p voor zijn rede gekozen: »Regeeien in Crisistijd.» In een gloedvolle rede, die door allen met de grootste aan dacht gevolgd werd, schelste spr. de groote moeilijkheden die er in het hedendaagsche leven bestaan voor fabrikanten, middenstanders en ar beiders, voor de eerste twee groepen door de exportmoeilijkheden en zware lasten en voor de laatste groep door de groote loonsverlagin gen en gebrek aan arbeid allerwegen. Niet minder zwaar is de taak onzer Regeering om in deze ciisis- tijden het hoofd boven water te houden of te doen houden. Dit is alleen mogelijk door één groote samenwerking tusschen Staat, Kerk en Maatschappij. Aan het einde van zijn rede spoorde spr. de aanwezigen aan trouw te blijven aan de A. R. be ginselen en God te bidden om hulp voor de regeering, dat deze haar kracht van Hem moge verwachten, opdat niet gezegd mag worden »Zij hebben Mij verlaten, wat wijsheid zullen zij dan hebben». De voorzitter dankte namens de vergadering den spreker \ooi zijn rede, die allen ongetwijfeld een goede blik heeft gegeven op de moeilijkheden die onze regeerders hebben te overwinnen en die allen van ongemotiveerde critiek zal weer houden voorts gaf hij de gelegenheid tot het stellen van vragen. Hiervan werd gebruik gemaakt door den heer Buddingh. De heer Strijbis beantwoordde diens vragen geheel tot zijn genoegen. Na nog een dankwoord yan den voorzitter sloot de heer Stijbis met dankgebed deze vergadering. CHRONISCHE HOOFDPIJNEN Een kwelling van 20 Jaar geëindigd. De dame, die dezen briefschreef, is geen uitzondering. Honderddui. zenden hebben geleden zooals zij. En allen konden hun pijnen kwijt raken, indien ze slechls haar goede voorbeeld wilden volgen. »Twintig jaar lang werd ik gekweld door hootdpijnen, duizeligheid en maagpijnen, zonder dat ik hiervoor eenige verlichting kon vinden. Sinds ik Kruschen Salts gebruik ben ik steeds vooruitgegaan en tegenwoor dig heb ik nooit pijn. Ik gebruik nog steeds Kruschen Saltser gaat geen morgen voorbij, dat ik ze niet inneem en dat noud ik nu al 4 jaren volMevr. J. G. te A. Kruschen vat altijd het kwaad bij den wortel aan. De oorzaak wordt weggenomen en die is bijna altijd conslipat.e. Maar Kruschen is geen enkelvoudig zout. Iedere »kleine, dagelijksche dosis« Kruschen Salts is een combinatie van 6 zouten en oefent een milde werking uit op verschillende inwendige organen spoort ze'aan tot regelmatig werken en op een wijze, zooals de natuur dat heeft bestemd. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en dro gisten k f U.9U en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handeis Maatschappij Amsterdam voorkomt. Nieuwe telefoonabonné s. 2. Harry van Wijk, Autoverhuur en reparatieinrichting Grootestr. 333. 17 P J. vanSchijndelGrooteslr.176 11. H. Bond, Eerste Volendammer Vischhandel Grootestraat 176. 90. Tandheelkundig Instituut voor Waalwijk en omstreken. TandaI'*s W. van Kankeren Grootestraat 27o. N.C.B. afd. Waalwijk. De afdeeling Waalwijk van den N.C.B. houdt Woensdag 6 Febr. a.s. 's avonds half acht haar jaarver gadering in het Patronaalsgebouw te v.m. Baardwijk. Aan de orde komen o.m. verslag over het afgeloopen boekjaar, ver kiezing van drie bestuursleden en mededeelingen. Gouden bruiloft. Wij konden in ons blad van Woensdag nog een kort overzicht geven van de feestelijke viering der gouden bruiloft van het echtpaar VerhoevenMaas op Woensdag j.l. Het heeft deze krasse en alge meen geachte oudjes dien dag niet aan belangstelling ontbroken. Onder de velen die het gouden paar kwamen gelukwenschen be vonden zich ook de Z.Eerw. Heer van Erp, pastoor en de WelEerw. Heer Allard, kapelaan der St. Cle— mensparochie, alsmede de E.Achtb. Heer Burgemeester Moonen. Des avonds toen de harmonie St. Jan en de Liedertafel Tot Bloei der Toonkunst een serenade brachten en de groene eerepoort met honder den electrische lampjes feeëriek was verlicht, was de publieke belang stelling buitengewoon groot. De voorzitter der beide gezel schappen feliciteerden en huldigden in welgekozen woorden het krasse gouden paar. De oudste zoon dankte voor deze attenties en bood als blijk van waardeering elk gezelschap een douceurtje aan. Tot zeer laat heerschte er dien avond aan het Laageinde een vroolijke feeststemming. Het gouden paar, de familieleden, zoowel als het feestcomité en de buurtbewoners zullen nog lang met genoegen aan dit welgeslaagde feest terugdenken. Jubileum. Op den feestavond van de Chr. Vakorganisatie op 11 Febr. a. s.. zal de penningmeester der afdeeling de heer Chr. van Herwijnen, zijn 12 jarig jubileum als zoodanig vieren. De vereeniging bestaat dan niet 12'/a. doch 14 iaar* S. S. S. De belangstelling voor de uitvoering en het bal der Gymn. en Athl. Ver. _S. S S.' in .Musis", op Zondag 1U Februari a s., mag bijna algemeen genoemd worden. In het bijzonder interesseert men zich voor de verrichtingen van de dames der Gymn Ver. .Olympia uit Tilburg, welke dien avoud met 4 gevariëerde nummers, met muziek begeleiding voor het voetlicht zullen verschijnen. Ook het optreden onzer eigen turners onder leiding van dhr. L van Drunen, zal voor velen een open- baring blijken te zijn, en zal on- getwijfeld succes oogsten. Bal in Musis. Zondagavond geeft de dansclub, ge- vestigd in Musis Sacrum, in deze zaal een groot attractiebal, dat onder leiding staat van den heer L. Crielaars. Het belooft een gezellige en afw,s9®- lende avond te worden De Bossche band .The Jolly Tellows" zal de muziek verzorgen, en we weten dat dit bij haar in goede handen is, ie Echo van het Zuiden. suit de orunensche haai. vet I nvtt w'ijk. Ui L/e VC1,w5 J

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 9