Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON HsiR DE IN DE PIJP. EERSTE BLAD- HET HUIS lil DE STILTE i BUITENLAND. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. TuCtE IN J€ BANCEL... NUMMER 15. WOENSDAG 20 FEBRUARI 1935. 58e JAARGANG Oit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.23. Franco p. post door 't geheele rijk f 1.46. UITGAVE; AdvertentiEn moeten Woensdag en Vrjjdag des morgens om oiterljjk 6 nw in ons besit stjn. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Telefoon No. 38. Telegr.-adre»ECHO. Prijs der Advertentlên )0 cent per regel; minimum 1.60. Men verzoekt ons opname van onderstaande mededeeling van 't Comité voor Nationale veiligheid. We zullen hieraan gaarne voldoen, maar stellen er echter prijs op te verklaren, dat hoezeer wij voorstan ders zijn van een voldoende en goed geoutilleerde land- en zeemacht zooals herhaaldelijk uit ons blad is gebleken, wij toch niet veel voelen voor bovengenoemd comité en zijne actie, omdat wij meenen dat de be oordeeling van de behoeften terzake veilig kan worden overgelaten aan den minister van defensie en zijn deskundige raadsgevers, temeer waar de minister van defensie, een echte Brabanter is en nog wel een verte tegenwoordiger uit onzen kieskring, die toch zeker wel weten zal en be- oordeelen kan wat ons land en zeker ons Zuiden op dit gebied noodig heeft en daarbij overeen te '2CTS ANDERHALVE STUIVER TOCH VOLKOMEN ZUIVER van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van ADELINE SERGEANT. Nadruk verboden. Er staat een dame te wachten! riep de man terug. Zal ik de bagage bren gen? Hij dacht er niet aan uit te stappen, en Nell wandelde den nauwen door gang uit naar de poort, met een ge voel van beleedigd te zijn. Zij vroeg zich af, wie deze jongeman was met het roode gezicht, die niet de minste gelij kenis met een heer vertoonde. Zou het een zoon van Mr. Lancaster zijn? Mr. Lancaster zelf liep niet over van vrien delijkheid, maar in ieder geval wist hij hoe hij zich gedragen moest. De jogeman knikte lomp, toen Nell na derbij kwam, en tikte aan den rand van z'n hoed. Hij sprak op luiden toon. U bent, geloof ik, Juffrouw Dave- nant? M'n vader vertelde me, dat U zoudt komen, en daarom ben ik U maar af komen halen. U bent toch niet bang voor het paard? Neen. dat ben ik niet, verklaarde Nell, maar ze voegde er niet aan toe dal zij zich niet zoo zeker voelde ten opzichte van den bestuurder want ze wist veel van paarden, en zag onmid dellijk dat de jonge Lancaster er slecht mee overweg kon. Ze moest het juiste moment uitkie zen om in de dogcart te springen, want het paard was rusteloos en bijna on handelbaar. Zoo goed hij kon stapelde de portier haar bagage achterop, maar de grootste koffer moest achterblijven om den volgenden dag gehaald te wor den. brengen is met 's lands financiën. Wij kunnen dat m. i. het veiligst aan hem overlaten. De circulaire luidt dan als volgt •Nadat door de oprichting van plaatselijke comité's in het Zuiden des lands de weerklank bleek, die in breede kringen gewekt werd door het adres, waarin de Brabantsche en Limburgsche burgemeesters, die hun Commissaris der Koningin in hun streven gekend hadden, de bijzondere aandacht van de Re geering vroegen voorde preventieve waarde der weermacht in belang der beveiliging van deze eerst en meest blootgestelde streken, zijn de vertegenwoordigers van die plaatse lijke comité's bijeen gekomen met de aanvankelijke bedoeling over te gaan tot de vorming van een Zui delijke federatie. In deze bijeenkomst is men echter tot inzicht gekomen, dat wat het eerst gevoeld was als eea regionaal belang, in werkelijkheid was een nationaal belang der eerste orde en zelfs daarenboven een internationaal belang. Voor de veiligheid van ons zelf niet alleen, maar ook voor die van anderen zooals in het buitenland van regeeringswege vrijwel onom wonden werd te verstaan gegeven is het noodzakelijk, dat wij duidelijk en overtuigend toonen de verdedi ging van ons rechtsgebied te land, te water en in de lucht, zoowel in Europa als in Azië, Australië en Amerika, zelf te willen verzorgen en niet te willen maken tot een zaak van zorg voor en verzorging door anderen. En waar thans de Nederlandsche Regeering heeft gewezen op het on verbrekelijke verband tusschen hel bewapeningspeil der verschillende landen, waaraan wij ons niet kunnen onttrekken zonder de prentieve waarde van onze weermacht te doen verloren gaan, daar achten wij het noodig om die Nederlanders te ver eenigen, die ongeacht versch-1 van inzicht omtrent andere principieele aangelegenheden, in dit opzicht met de Regeering eens van zin zijn, ter wijl wij krachtig stelling willen ne men tegenover invloeden, die het vertrouwen in de door God aan Ik heb nooit geweten, dat vrouwen zooveel rommel noodig hadden, merkte Cyril Lancaster op, toen zij met een flink vaartie den weg afgingen. Ik dacht dat één koffer alles kon bevatten, wat U noodig had. Daar kunt U misschien lastig over oordeelen, antwoordde Nell stijfjes. Och, ik heb er niet zooveel ver stand van. gaf de jongeman toe. Ik heb nooit veel met vrouwen om gegaan, en degenen die ik gekend heb, besteeden niet zoo heel veel zorg aan hun toilet. Zooals Claire, maar zfj is ziekelijk, dat maakt natuurlijk verschil. Meent U juffrouw Valery? Ja, Claire Valery. Ze is een raar type. Misschien bent U in staat haar verstandiger te maken. Ik kan vrou wen die altijd huilen of flauw vallen, niet uitstaan. Daar wordt ik naar van. Doet mejuffrouw Velery dan niets anders dan huilen en flauw vallen? in formeerde Nell. Och, het lijkt wel of het altijd zoo is, als ik haar zie, ging de jongeman onverschillig verder. Moat House is een vervelend landgoed, maar we zul len daar niet voor eeuwig blijven! We hebben het gehuurd van den rentmees- ier van de Langdales. Ja, dat weet ik. zei Nell vlug. Geoffrev Langdale vertelde het my. Kent U die dan? vroeg de jonge man, een beetje onaangenaam getroffen. Toen floot hij. Ik vraag me af, wat mijn vader daarvan zal zeggen, merkte hy op. Het zal voor Mr. Lancaster van weinig belang zijn, of ik Mr. Langdale ken of niet, meende Nell. De jongeman onderdrukte een lachje. Och, dat kan er van afhangen mis schien wel, en misschien niet. Maar kijk eens, en plotselig werd zijn stem norsch en bijna dreigend, als U denkt, dat het ergens goed voor is om by de Langdales over Moat House te gaan klagen, heeft U zich vergist. Het kan er saai, vervelend en naargeestig zijn, en nog meer van zulk moois, maar het zal er de zaken voor U niet beter op maken, als U daarover praat. Ik heb nog heelemaal geen plan ons volk geschonken krachten willen ondermijnen. Het Comité voor Nationale Vei ligheid opgericht te Eindhoven 20 October 1934 stelt zich op het stand punt, dat het niet op zijn weg ligt, zich te bemoeien met technische of organisatorischezaken de weermacht betreffende en is overtuigd, dat op eenvolgende Nederlandsche Regee ringen en de militaire autoriteiten, met de haar ter beschikking gestelde middelen, die veel meer beperkt waren dan in andere landen, zoo veel als mogelijk was tot stand brachten. Het Comité is echter van oordeel, dat ten emde de waarde van onze bewapening in een voor onze vei ligheid noodzakelijke verhouding te brengen, thans ondanks de econo mische crisis en met blijvende ver zorging van sociale belangen, een betere ontwikkeling ten bate van de nationale en algemeene veiligheid kan en moet plaats hebben van de krachten, die in onze natie schuilen. Wars van vreemden invloed, wil het Comité bevorderen, dat van het Nederlandsche Volk zelf de ontwik keling der nationale krachten uit zal gaan, die zoowel hier te lande als in overzeesche gewesten dienstbaar gemaakt kunnen worden aan de verhooging der nationale en inter nationale veiligheid en het is over- tuigd, dat zulks ook bij kan dragen tot werkverruiming, evenals dit het geval is in landen, die evenmin als Nederland van agressieve bedoelin gen verdacht kunnen worden en waarvan ook de versterking der preventieve weermacht wordt erkend als te zijn mede in het algemeen belang. Ten einde de organisatie over het geheele land te kunnen uilbreiden, wordt een Raad van Bijstand voor het Comité gevormd, waarin zijn uitgenoodigd vooraanstaande perso nen uit verschillende streken des lands, wier namen waarborgen, dat niet het doel is om onrust te wek ken of om aan een bewapenings wedloop deel te nemen, maar dat gedachtig aan een Koninklijk woord, ook naar den wensch van het Comité, het Nederlandsche Volk zichzelf behoort te blijven.» We laten hier eenige namen uit onze provincie uit den Raad van Bijstand volgen H. J. M. Blomjous, lid der Eerste Kamer Tilburg. A. J.M. v. Ierse!, Industrieel, Breda. Mr. F. J. v. Lanschot, burgemees ter, Den Bosch J. M. E. A. Meyring voorzitter R. K. Middenstandsbond, Den Bosch. K. L. H. v. d. Putt, Lid der Tweede Kamer, Eindhoven. Jhr. Mr. A. O. F. van Sasse v. Ysselt, lid der Eerste Kamer, den Bosch. C. Sneep, Seer. Christ Nat. Werk mansbond, Raamsdonkveer. A". Verdijk, Burgemeester, Eind hoven. Mr. Dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both, Burgemeester, Tilburg. Tot dusver zijn de navolgende afdeelingen van het Comité gevormd of in vorming Amsterdam, Arnhem. Bergen op Zoom en Tholen, Bus- sum, Naarden, Laren, Blaricum, Huizen. Breda en omstreken. Eindhoven. Gorinchem, 's Gravenhage, Gro. ningen en omstreken. 's Hertogenbosch. Maastricht, Middelburg, Midden- Li mburg. om te klagen, verzekerde Nell rustig Ik heb het in eigen hand, om zoo iets te voorkomen. Als ik niet langer op Moat House wil blyven, kan ik weg gaan. Ik denk er niet over om er met de Langdales over te spreken, voegde zij er nadrukkelijk aan toe. - Nu dat is in orde, verklaarde Cvril, zyn voorhoofd afvegend. Ik wil de U enkel maar waarschuwen, begrijpt U? Over het algemeen kletsen vrouwen graag over andermans zaken. Vader zal U wel waarschuwen, dat het niet goed is over ons te kletsen. Hiérbij wierp hij haar een byna wraakzuchti- gen blik toe, alsof iets, wat ze gezegd had, hem erntig verontrustte. Nell zat stil, maar diep in haar hart was zy verwonderd en een beetje ont steld. De woorden van den jongeman hadden al haar twijfel en vrees, die zij aangaande Moat House gekoesterd had, weer naar boven geroepen. Haar angst werd er niet minder op. toen de jonge man, na een oogenblikje stilte, plotse ling opmerkte U denkt, dat U kunt gaan, wan neer U wilt? Ik denk, dat m'n vader wel beter weet. Heb U niet een con tract of zoo iets geteekend, waarin stond, dat U niet eerder dan zes maan den na dato weg zou gaan? Nell schrok een beetje. Ze had inder daad haar naam onder de overeen komst, die Geoffrev Langdale voor haar bad opgesteld, geplaatst, en zij vroeg zich af, of deze haar een bepaalden tijd bond? Zij meende zich vaag te herin neren, dat Mr. Lancaster er glimlachend een paar woorden aan had toegevoed, voordat hij zijn handteekening eronder plaatste. Ja, hij prees zelfs haar voor zorg en zakelijk begrip, om hem zulk een document voor te leggen. Daar, had hij gezegd, toen hij het haar overhandigde, dit bindt ons bei den. m'n lieve juffrouw Davenant. Maar nu drong het met ontstellende duidelijkheid tot haar door, dat, ter wijl zij Mr. Lancaster verplicht had om haar honderdvijftig pond par jaar te- betalen, zy misschien zichzelf gebon den had om een bepaalden tijd in dat huis te blyven. Ze dacht over de zaak MAAR.... Douwt Egberts Echte Triesche tieeten-Baai en Baai-TabaK. Melange van rijpe TabaKKen. Nijmegen. Roozendaal, Rotterdam. Tilburg en Omstreken, Twente en Achterhoek. Uirecht. Venlo, Vlissingen. Waalwijk. Zutphen en omstreken, Zwolle. Te Waalwijk wende men zich voor nadere inlichtingen tot dhr. Math, van Loon. na, en trachtte zich de juiste woorden te herinneren, die Geoffrey had opge schreven. Gedurenden eenigen tijd stoorde de jongen Lancaster haar niet in haar overpeizingen. Zij was bijna bly, toen het paard neigingen vertoon de om op hol te slaan, en de bestuurder had al zyn zenuw- en lichaamskracht noodig, om het in toom te houden. Maar al spoedig kwam het dier tot be daren, en liep weer in een langen regel- matigen draf. En weldra kwamen zy by een poort, die toegang gaf tot een laan, welke naar Moat House voerde. We zyn er dadelijk, zei Cyril. Dit is de oude laan, die naar het huis leidt. Vroeger liep zij door een park, maar tegenwoordig is het net een wildernis. Het was er werkelijk heel somber en donker. Nell kon om zich heen niets zien, maar na een poosje schenen de wolken boven haar te breken, de hoo rnen weken aan beide zijden uiteen, en een zwarte massa, met hier en daar een paar lichtpuntjes onthulde zich on miskenbaar als Moat House. HOOFDSTUK VIL DE EERSTE AVOND. Is er werkelijk een slotgracht? vroeg Nell. De gracht is daar. vlak by, ant woordde haar geleider. Ziet IJ het wa ter niet, vlak bij het huis? Is het niet ongezond? wilde Nell verder weten, toen zij een merkwaar dige glinstering opving, die vaag uit de schaduwrijke ruimten aan beide zij den scheen op te duiken. Want de avond was reeds gevallen, en er brand den geen lampen, of kunstmatige ver lichting van welken aard ook aan de buitenzijde van het gebouw. Alles was in duister gehuld. Kunt U er uit springen? voegde de jongeman haar ruw toe. Zwart Sam wil niet wachten. Ik zal omrijden naar de stallen, en Uw bagage binnen brengen. ging hij voort, toen Nell er vlug uitklom. Trekt U maar aan de bel, dan komt er wel iemand. Nell zag een boog voor zich. Waar- Koning Albert herdacht. In geheel België is Zondag op den eersjen verjaardag van zijn dood, koning Albert der Belgen herdacht. President van Portugal. Generaal Carmona is herkozen als president van de Portugeesche republiek. China en Japan. Ts'ang Kat sjek heefi tot een Ja- schynlyk was het de oorpronkelyke in gang geweest, die naar een brug over de slotgracht voerde. Aan de andere zijde was een korte trap, die, zooals zij vermoedde, naar de voordeur leidde. In de bovenkamers schenen lichten te branden, maar beneden was er geen teeken van leven. Rondtastend in de duisternis kwam haar hand in aanraking met den knop van de bel. Verscheidene minuten moest zij wachten. Een gehuil van jankende honden weerklonk in het huis, en even daarna hoorde zij het geluid van slo ten en grendels, die werden geopend. Waarschijnlijk kwamen er maar wei nig mcnschcn aan de voordeur, maar Nell vond, dat er tenminste toch wel iemand mocht zyn, die zich haar komst herinnerde, en haar een soort welkom gaf. De deur werd tenslotte geopend, en een vrouw stond op den drempel, een vrouw met een bijzonder onaangename slem. Wat hebt U er mee voor aan de zen kant van het huis te bellen, meneer Cyril? riep zij. Waarom komt U niet «aan de zijdeur? Mijnheer Lancaster is omgereden naar de stallen, legde Nell uit. Hij zei, dat ik maar moest bellen. Het spijt me, als ik U last bezorgd heb. Er lag een zekere waardigheid in haar optreden, hetgeen de vrouw mis schien verbaasde, want ze stapte ach teruit en liet Nell zonder een woord passeeren. Op de tafel in de hall bran- de flauw een kaars, en toen de vrouw de deur had gesloten, nam zij Nell eens op. O, U bent geloof ik, juffrouw Da venant, zei ze. De gezelschapsjuffrouw, of hoe ze U ook mogen noemen, voor de juffrouw. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwykschc en Langstraatscke Courant, A nu"1 —ji i PER PAK I

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1