óTecho van het zuiden TWEEDE BHD- ÓTHÏTHDLIEHE UESeÜS. KANTONGERECHT. rr^Tnmrï EEN FLINKE I0NGEN. 10 16. Zaterdag 23 Febr. '35. 58e Jrg. Andreas Zijlmans-groep Waalwijk. III. Hoe denkt de Kerk over het Spel van Verkennen? Als antwooid op deze vraag haal jk u een paar uitspraken aan van het Hoogste Gezag. In het jaar 1923 hield Paus Pius XI v00r de ltaliaansche Verkenners de volgende toespraak Wij kunnen njet nalaten, om aan de dierbaarste van onze zonen in Jezus Christus onzen bijzonderen zegen te geven. Gij zijt Verkenners. Ge weet, wat het beteekent: Verkenners te zijn; fie weet het, omdat uw banier, uw uniform het u steeds weer vertelt. In het Spel van Verkennen brengt ge de schoone en verheven betee- kenis van het katholieke leven en geloof. Wanneer we het Verkennen beschouwen, dat ook het onze ge weest is, aan vallen twee dingen sterk in het oog: Voorzichtigheid en Moed. De Voorzichtigheid is waakzaam, onderzoekend en oplet tendde Moed vreest niets tenzij JGod en het kwaad».... Dan vervolgt de Paus zijn toespraak, waarin hij die twee Verkennersdeugden verder uitwerkt. In het Heilig Jaar 1925 bezochten 10.00Ü Vei kenners Rome. De H. Vader schonk hun het geluk en de hooge eer voor hen de H. Mis op te dragen. Des middags sprak hij hen toe op een wijze, waarin hij zijn warme belangstelling en hoogachting voor het Verkennen liet blijken. Deze audiëntie had reeds twee uren ge duurd en in de audiëntie—zalen wachlten drommen pelgrims, die allen den H. Vader weuschten te zien. Toen een der Monsignori den Paus hierop attent maakte, klonk het uit 's Pausen mond: »lk kan niet schèiden van mijn Verkenners». Kardinaal Du >ois, Aartsbisschop van Parijs, schreef in 1921 aan den Hoofdaalmoezenier der Fransche Verkenners »Het is voor mij een hoopvolle troost, de jeugd, die ons I zoo dierbaar is, vereenigd te zien, om zich onder kerkelijke leiding lichamelijk en geestelijk te vormen volgens de gezonde regels en zuivere princiepen van de katholieke leer.» In de »Osseivatore Romano», het blad van het Vaticaan», lezen we dit: «Volgens zijn stichter is het Spel van Verkennen een waar op- voedingssysteem van verstand en karakter; het tracht er naar den jongen voor te bereiden al zijn ver plichtingen te vervullen en zich den evennaaste nuttig te maken. De vruchten der katholieke Verkenners beweging zijn duidelijk voor ieder, die de zaak objectief wil beschouwen.» Mogen allen, vooral zij die op eenigerlei wijze medewerken aan de opvoeding der jeugd, leeren zien, dat het Spel van Verkennen meer is dan een spelletje, dat het de jon gens weet te brengen tot God. Mogen zij een Verkenner beschou wen als een ridder van den nieuwen tijd, met een altijd weer nieuw en toch al zoo oud ideaal. I Het Verkennen. Een eerste slap om bij het wei ken met den jongen te slagen is iets over jongens in het algemeen te weten en dan iets over den desbetretfenden jongen in het bijzonder. De jongen is geen kleine editie van den man, geen stuk blanco papier, waarop de leider kan schrijven, doch ieder kind heelt zijn eigenaardigheid, zijn nieuwsgierigheid, zijn onervaren heid, zijn onuitgesproken gedachte leven, welke eigenschappen met veel tact moeten worden geholpen, aan gemoedigd, gevormd, gematigd ol zells onderdrukt. En juist het mooie van het Spel van Verkennen is, dat het werkt volgens het beginsel, dat deze ideeën van den jongen eerst moeten worden bestudeerd, terwijl hij daarbij moet worden aangemoed gd om zichzell op te voeoen in plaats van daarin te worden onderricht. Hel verkennen ontwikkelt het karakter, hetgeen voor den jongen het allernoodzakelijkste is om zijn weg noor het leven te vinden. En als het ware spelenderwijs wordt met het vormen van de karakters in hel bijzonder door het aankweeken van zelfvertrouwen en zelfstandigheid, kennis van buitenwerk, vindingrijk heid, tegenwoordigheid van geest en lichamelijkegeoefendheid bijgebracht De training van de verkenners nu is geheel aangepast aan de verande rende psychologie van den opgroei- enden jongen, hetgeen tot uiting komt in de verschillende onderdeelen, waarin de jongens naar hun leeftijd worden verdeeld. Een verkennersgroep n.l. bestaat uit drie deelen de Welpen (711 jaar), .Verkenners (11—17 jaar) en de Voortrekkers (1723 jaar). Onze Andreas Zijlmans—groep telt nu een troep verkenners, terwijl binnenkort reeds met een horde welpen begonnen zal worden. Bepalen we ons tot den troep Verkenners, dan zien we hoe ook hier weer zoo juist rekening is ge houden met de psychologie van den jongen van 11 jaar en ouder. Jongens van dezen leeftijd zijn van nature geneigd om zich tot clubs te vormen, waarbij een van hen als leider optreeót, zonder dat hij hiertoe direct door anderen wordt aange wezen, doch zijn meerdere handig heid, misschien ook zijn grootere brutaliteit, geven hem een zeker overwicht en stempelen hem vanzelf lot aanvoerder. Deze gedachte heeft tot basis ge diend bij de organisatie van den troep; immers naar het idee van de clubjes, wordt de troep gevormd door de Patrouilles, clubjes van zes tot zeven verkenners, die zelf hun patrouille leider kiezen. De patrouil les moeten elkaar kunnen bevechten, hetzij in spelen, hetzij door compe titie bij het werken, in uiterlijke dingen, b.v. inrichting van de pa- trouillehoeken, inspectie enz. De patrouille wil haar bijzondere eigen aardigheden ontwikkelen. Zij wil haar eigen geheimen, verkenningen en avonturen hebben. Zij wil haar leider ais een verantwoordelijke persoon behandeld zien. Dit alles is echt jongensachtig; en het spel van verkennen heelt rekening gehouden met de lantasie van den jongen door aan de patrouil les namen te geven en kleuren en dierenemblemen en -roepen, door aan de patroulleleiders gezag te geven en door een systeem van werken en spelen in te stellen, dat aan het clubje-idee tegemoet komt. Onze verkennerslroep telt nu twee patrouilles: de Meeuwen en de Kie vieten. Het moet gezegd, dat beide patrouilles een heerlijk enthousiasme aan den dag leggen en met ijver en opgewektheid trachten elkaar in een sportieven strijd de loei at te steken, ten voordeele van de heele troep. SLAPELOOZE NACHTEN DOOR SPIT. Na drio waken Kruschen werd het beter. »Een jaar lang heb ik gesukkeld met spit in den rug en hevige pijnen in de beenen. Zelfs zoo erg, dat ik 's nachts niet kon slapen. Ik heb hiervoor alle middelen aangewend, maar niets hielp, totdat ik er ein delijk toe overging om eens Kruschen Salts te gebruiken. En ik had het nog geen drie weken gebruikt, torn kon ik al weten, dat het gaande weg beter werd. En nu kan ik er beslist niet meer buiten, want ik had het een week niet gebruikt en de pijnen kwamen weer terug. Daarom heb ik dan ook weer een potje aangeschaft. Ik kan Kruschen Sails dan ook ten zeerste aanbevelen.B. J. W, te B. Indien de afvoerorganen niet be hoorlijk funclionneeren, ontstaat in het 11 haam een ophooping van schadelijke afvalstoffen en urinezuur, wat de ondragelijke rheumatische pijnen kan veroorzaken. De zes ver schillende zouten in Kruschen drijven deze afvalstoffen en urinezuur langs den natuurlijken weg zacht es en volkomen uit het lichaam de »da- gelijksche dosis« Kruschen zal daarna de afvoerorganen blijven aansporen om alle schadelijke stoffen geregeld uit het lichaam te verwijderen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en dro gisten f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. H. HOFFMANS, V.L. DEN BOSCH. Uitspraken. A. C. Sprang-Capelle, leerplicht, 3 boete of 3 dagen. J. A. L., Dussen, rijwiel zonder licht, 4 boete of 4 da- qen. J. V., Drunen, rijwiel z. licht, 3 boete of 3 d. - J- A. d. K., Kaatsh., aardappelen vervoeren, vrijgesproken. A. P. Drunen, alsvoor. J.'P. D., Waalwijk, veiligheid van het verkeer in gevaar brengen, ƒ7.50 boete of 1 week. P. J. de L., Waalwijk, veilig heid van het verkeer in gevaar brengen 7.50 of 1 week. J. K. Nieuwkuijk, veiligheid verkeer, 6 boete of 6 da gen. J. M. S., Waalwijk, rijden over trottoir, 3 boete of 3 dagen. G. C. D., Waalwijk, dronkenschap, 3e her- haiing, 20 boete of 20 dagen. A. v. Z„ Sprang-Capelle, doorgang niet vrij gelaten 20 boete of 20 dagen. P. E. de H., Waalwijk, geen richting aan geven, 7.50 en 2.— boete of 7 en 2 dagen. J. K. Vlijmen, autonummer en letter niet verlicht, 5. boete of 5 dagen. R. K. Waalwijk, auto zonder licht 7.50 boete of 1 week. J. v. V., Vlijmen, rijwiel zonder reflector 3.— boete of 3 dagen. W. v. E. Vlijmen, rijwiel zonder reflector 3 boete of 3 dagen. B. v. E., Vlijmen, linkerbocht houden 5 boete of 5 dagen. J. L. L., Vlijmen, geen richting aangeven 3 boete of 3 dagen. A. C. J. Heus- den, venten zonder vergunning 3 boete of 3 dagen, -J. H. K. Waalwijk, gespan onbeheerd laten staan 5 boete of 5 dagen. J. M. S., visscherijwet, 4 boete of 4 dagen. J. v. S., Nieuwkuijk, veiligheid van het verkeer in gevaar 5. boete of 5 dagen. H. C. v. B., Dussen, veilig heid van het verkeer in gevaar brengen 5.boete of 5 dagen. W. H. de V., Vlijmen, links houden 3 boete of 3 dagen. Th. H. Nieuwkuijk, geen signaal gegeven, 2 boete of 2 dagen. H. L. Vlijmen, verboden weg be rijden, 10 boete of 10 dagen. M. J. v. d. A., Waalwijk, geen richting aangeven, 3 boete of 3 dagen. P. v. E., Vrijhoeve-Capelle, te zware en breede ladigg 7.50 boete of 7 dagen. A. J. v. D., Drunen, te zware lading I (naar het Frans), door JAN DE JONGE. De koffer werd gebracht; me vrouw Bernard ging zelf met Jan naar boven naar z'n kamer, waar Fik ook mocht slapen, tot er een beter plaatsje voor hem was klaar gemaakt. De volgende morgen nam de leer jongen z'n zak met gereedschappen mee naar beneden. Meneer Bernard wees hem vlak bij zich de werk tafel aan, die voor hem was be stemd. Dadelijk gaf hij hem enkele werkstukken op. Aan het einde van die eerste dag had de oude horlogemaker al wel gezien, dat Jan méér waard was dan 'n klein knechtje. Na de eerste week waagde het kereltje het aan zijn baas te vragen, wat-ie van z'n werk dacht. »Hm - hm antwoordde me neer Bernard, »de grondslag is goed... de grondslag is goed,., ook heel wat goeie wil... maar er moet nog drom mels veel gebeuren, vóórdat je 'n serieus werkman bent, m n jongen.» Jan beloofde, dat-ie dubbel oplet tend en nauwkeurig zou zijn bij z'n werk. Die Zaterdagavond ging hij de werkbanken op orde brengen en schoonmakenl Enkele weken later nam de hor logemaker een vrije dag, om allerlei andere werkjes te doen, die er anders bij-in zonden schieten. Jan mocht wat later beneden dan anders, want de luiken voor de winkelramen hoefden nu niet te worden w nomen. 1 u» Na het ontbijt ging hij regelrecht naar de tuin, die hij totnutoe slechts eventjes had gezien. Al was het huis van den horloge maker niet bizonder groot, daar achter strekte zich toch nog 'n vrij grote tuin uit. Meneer Bernard was bezig een bed veldsla te beplanten. Toen hij opkeek en Jan achter zich zag, scheen hij verrast. »Je weet, m'n jongen», zei hi tegen Jan, dat je je vrije dag kunt besteden zoals je verkiest, 'k Dacht dat je allang op de wandeling was.» »0 'k kan de stad nog genoeg leren kennen», was 't antwoord. »Vandaag zou ik u liever 'n handje helpen, als 't mag.» »Zo Heb je ook tuinieren geleerd? Da's waar ook, die arme Morin hield daar veel van... Kom aan, als je nu wilt helpen, neem dan maar die stok dóór en begin aan een andere rij.» Jan kon 't uitstekend, zodat met 't ontbijt het bed beplant en bego ten was. »'k Stel je onzen tuinmansjon gen voor,» zei meneer Bernard legen z'n vrouw, terwijl ze aan tafel gin gen. »Hij doet 't net zo goed als ik.» Mevrouw, die alles reeds op een afstand had gezien, was zeer opge ruimd. Na het ontbijt stond Jan op, om 'n wandeling door de stad te maken. Maar... mevrouw hield hem tegen. La ten we wat gezellig bij el kaar gaan zitten», zei ze. k Zet zo nog 'n lekker bakje koffie.» De horlogemaker had 'n pijp op gestoken en glimlachte in z'n baard. Hij mompelde bij zichzelf: »Wat zijn vrouwen toch grillig soms. De mijne wilde geen leerjon gens meer hebben, en zie eens, hoe ze dezen gaat verwennen.. 1» HOOFDSTUK X. Het feest van Chautenay. 'n Ontmoeting. 'n Half jaar later kende Jan niet alleen al de bezienswaardigheden van de stad, maar ook de omstreken, die over 't algemeen zeer mooi waren. Soms ging hij niet verder dan naar de kaden, niet ver verwijderd van 't kwartier, waar hij woonde. Gevolgd door Fik, liep hij langs de rivieren genoot, als hij de taliijke schepen zag binnenkomen, of de drukte van laden en lossen gadesloeg. Meneer Bernard, die ook veel van die wandelplaats hield, vergezelde hem dan. Tot op 't eind van het mooie seizoen, was hij er meermalen ge- 10 boete of 10 dagen. D. B. M. S. Kaatsheuvel, auto zonder licht, twee maal 3 boete of 6 d. H. F. v. d. P., Waalwijk, brandgevaar doen ontstaan, 6 boete of 6 dagen. C. P. N. Waalwijk, vee loopen over den spoor weg, 7.50 boete of 1 week. A. D. v. S.. Raamsdonk, paard loopen over den spoorweg, 5 boete of 5 dagen. C. V. Sprang-Capelle, snelheid niet op auto aanbrengen, ƒ10 boete of 10 da gen. J. E., Waalwijk, verboden weg berijden, 10 boete of 10 dagen. C. A. S., Sprang-Capelle, niet de aan gegeven richting volgen, 15 boete of 15 dagen. E. K., Vlijmen, vuil water op straat werpen 3 boete of 3 dagen. J. Z., Waalwijk, rijden over voet pad, 3 boete of 3 dagen. G. P. V., Capelle, rijden over voetpad 3 boete of 3 dagen. C. A. v. G., Oosterhout, links houden, 15 boete of 15 dagen. P. A. K., Dussen, met auto geen richting aangeven, 5 boete of 5 da gen. L. C. V., Waalwijk, auto zon der licht, 5 boete of 5 dagen. Een ander tooneel. A. W. R., een jonge tuinman uit Sprang-Capelle deed in zijn dorp aan straatschenderij. Twee getuigen waren tegen hem gedagvaard. Die hadden ge zien dat eenige jongens met steenen te gen den draad wierpen. Verdachte werd veroordeeld tot 7.50 boete conform den eisch. Dan kwamen nog als met looden beenen aangeslopen A. A. M., D. M., M. v. P. en J. B.. allen jongens uit Sprang-Capelle. Deze club had dezelf de kunsten uitgehaald en deelde nu in het leed der boete van den eerste. Ze zullen ieder drie riksen te betalen heb ben, behalve J. B. tegen wien het bewijs niet geleverd werd. Volgt de chauffeur H. v. E. uit Vlij men. Deze had den doorgang niet vrij gelaten en veroorzaakte toen een aan rijding met de bakkerskar van W. Ber- kelmans te St. Michiels-Gestel. Er was 10 boete of 10 dagen geëischt. Ik kon niet zien, beweerde verdachte. Dan moet je niet rijden, adviseerde hem de Kantonrechter, die hem veroor deelde tot 3 boete, terwijl ook nog de schade zal moeten worden voldaan. Wéér eens de aardappelen! J. H. B., landbouwer te Waalwijk had aardappelen vervoerd zonder ge leibiljet. Verdachte begon met te zeggen, dat de verbalisant maar beter had moeten kijken, dan stond hij, verdachte, hier niet terecht. Daar stond 'n „kwakske" en de controleur vroeg: „Hoeveel ge wicht is er?" Ik denk 15 kilo had ver dachte geantwoord. Maar die controleur had niet ge vraagd: Hoeveel gewicht aardappelen is daar? "t Waren aardappelen en peren door elkaar, dus kon ik nooit voor gebrek aan vervoerbewijs voor aardappelen verbaliseerd worden? vroeg de boer. Het O. M. geloofde niets van zoo n weest. Toen kwam de winter. Daar meneer Bernard geen werk had, dat bepaald af moest, werd er's avonds niet gewerkt»om onze ogen niet te bederven,» zei meneer Bernard. Daarom mocht Jan ook in de ge zellige huiskamer zitten, met een boek, terwijl meneer de krant las of de boekhouding bijwerkte; en de poedel lag dan languit voor de kachel te slapen. In de lente begonnen de lange wandelingen opnieuw. Hier en daar in de omtrek was er feest. »Het allermooiste is dat van Chautenay», zei de horlogemaker op zekere dag. »Dat wordt vlak na Pinksteren gehouden. Al de men sen uit Nantes verlangen er naar eens heerlijk in het gras te kunnen zitten. Daarom wordt het in 't park van een oud kasteel ge. houden, 't Is vlak bij en 'n prach tige wandeling! Je moet eens gaan kijken, jongen.» Toen 't zover was, gmg Jan er natuurlijk heen. Juist diezelfde dag had z'n mevrouw mensen op de theedaarom vertrok hij maar vroeg. 'n Strohoed op, 'n stok in de hand en Fik, die vrolijk om hem heen sprong zo ging Jan op weg naar Chautenay. 't Kostte hem geen moeite de plaats te vinden, waar 't feest gehouden werd, want de tal rijke voetgangers wezen hem de weg. Hij kwam aan. De lanen en gras velden waren reeds vol met kraamp jes, speeltenten, draaimolens, poffer tjeskramen en schiettenten. 'n Eindje verder, op'n grote open ruimte, bevonden zich de tenten van de rondreizende comédianten acro baten, helderzienden, gedresseerde honden, lui die kermiswonders ver toonden, enz. Overal zag men met grote haast koekjes en wafels klaarmakenin vet en baklucht hing er in de lucht. Op de grasperken zag men ze echt ontbijten ham, koud vleesch, worst met Jn llesch witte wijn, waar aan ieder op z'n beurt uit dezelfde kroes dronk. (Wordt vervolgd). VOOR HEN DIE VLUG KUNNEN SPREKEN. Marietje heeft een jurkje, Dat jurkje dat is blauw, Jurkje blauw, mooie blauwe vrouw. Marietje heeft een hoedje, Dal hoedje dat is blauw, Jurkje blauw, hoedje blauw, Mooie blauwe vrouw. Marietje heeft twee muiltjes. Die muiltjes die zijn blauw, Jurkje blauw, hoedje blauw, muiltjes blauw, Mooie blauwe vrouw. Marietje heeft een tasje, Dat tasje dat is blauw, Jurkje blauw, hoedje blauw, muiltjes blauw, tasje blauw, Mooie blauwe vrouw. Marietje heeft een zakdoek, Die zakdoek die is blauw, Jurkje blauw, hoedje blauw, muiltjes blauw, tasje blauw, zakdoi-k blauw, Mooie blauwe vrouw. Marietje heeft een beursje, Dat beursje dat is blauw, Jurkje blauw, hoedje blauw, muiltjes blauw, tasje blauw, zakdoek blauw, beursje blauw, Mooie blauwe vrouw. Marietje heeft een strikje, Dat strikje dat is blauw, Jurkje blauw, hoedje blauw, muiltjes blauw, tasje blauw, zakdoek blauw, beursje blauw, strikje blauw, Mooie blauwe vrouw. PETRONELLA VERDUIJN, Rechtvaart 20, Kaatsheuvel.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5