IVO ROL. «Xïoote tuitte fandan, BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS, BUITENLAND, KANTONGERECHT. sten Elshout, vanaf Klerks tot aan den itler Prov weg, zal een verharding van his asnhalt beton worden aangebracht n op de stukken aan hetWieleind tan, en bij de Kapel klinkerbeslrating. n c Het voort tel wordt aangenomen. Dut 6. Voorstel van B. en W. tot wij- I gen ziging der begrooting voor 1934. oed Met enkele overschrijvingen gaat dat de raad accoord. •ekt, De opheffing der gemeente ge De heer de Baay spreekt zijn iels teleurstelling uit over het wetsont- n'v werp tot ophetfing van üudheusden en6 Spr. vindt de verdeeling van ca- Wor< den grond lusschen Drunen en Heusden niet goed. Heusden krijgt slechts 150 inwoners, doch het grootste deel van den grond. Bo vendien zal Drunen een wegmoeten onderhouden, die uitsluitend dient voor het bereiken van onder Heus den gelegen perceelen. Spr vraagt of het mogelijk is hierin nog ver andering te brengen. De voorzitter voelt deze bezwaren evenzeer aan Hij heeft persoonlijk deze kwestie met den minister be sproken en de minister heeft toe gezegd dat hij er zijn volle aandacht aan zou schenken. Maar desondanks is de voorgestelde grensscheiding gehandhaafd. Spr. vindt het echter beter dat de raad thans geen adie meer voert, daar dit toch niet meer zou baten. Het is trouwens mogelijk dat in het definitieve wetsontwerp, waarvan spr. nog geen kennisgenomen heeft, nog wijziging in de grensscheiding is gebracht. Spr. gelooft dat het geen zin zou hebben thans nog verdere actie te voeren, daar reeds al het mogelijke zonder succes is gedaan. Spr. vindt het jammer dat de ge meenteraad van Drunen indertijd niet hetzelfde standpunt heeft inge nomen als de Oudheusdensche raad. Hier vroeg men de scheiding te leg gen bij de Middelste Wetering, doch in Drunen wilde men meer en vroeg men de Laagstraat als grens te nemen. De heer de Baaij vraagt verbete ring van het fietspad op den Dijk De voorzitter zal er zijn aandacht aan schenken De heer van Mook vraagt waarom de lantaarn aan den dijk nog steeds niet geplaatst is De voorzitter zegt dat B. en om billijker prijs gevraagd hebben Eerst vroeg de PNEM t 50, welk bedrag spr. echter veel te hoog vindt. Indien de PNEM den prijs verlaagd, zooals zij ook voor den lantaarn nabij het Postkantoor ge daan heeft, dan wordt het lichtpunt aanstonds geplaatst. Ds heer van Lieshout vraagt ver betering van de *egen in üudheus den, welke verbetering z.i. geen uitstel meer kan lijden. De voorziltei zegt dat het op het elk 000 zullen betalen. De heer Michaël zegt op de eerste plaats een vijand te zijn van het uit voeren van werken door de Heide maatschappij. Waarom kan dat niet door een gewonen aannemer op dezelf de voorwaarden gebeuren. Hij meent dit als lid van den Aannemersbond naar voren te moeten brengen. Verder vreest spreker dat de inge landen van den polder wel niet gene gen zullen zijn die 000.bij te beta len. Er is wel overleg gepleegd en wet houder Middelkoop, die nu niet meer aanwezig is, kan dat mede hebben goedgekeurd, maar zullen de ingelan den dat ook goed vinden? Daar zijn toch al zooveel onkosten gemaakt. Ook vraagt spr. zich af of er hier geen veenbranden zullen ontstaan met die turf en of die taluds geen gevaar voor kinderen opleveren ,die moeilijk te redden zullen zijn als er een te wa ter valt. De heer de Bas zegt niet buitenge woon enthousiast te zijn over dit voor stel. Hij had liever gezien dat die ha ven geheel kon worden dicht gegooid. Er zijn wel menschen in en buiten de gemeente, die die haven mooi vinden, maar spr. begrijpt het schoonheidsge voel niet van die menschen. De heer Verheijden heeft meerma len, ook van vreemden, gehoord dai men o.a. nabij het sluisje bij den heer Middelkoop zoo'n mooi doorkijkje heeft. Hij vraagt het oordeel van den Voorzitter, die, naar spr. heeft ontdekt een amateur-schilder is en dus ook wel tijk op mooie plekjes in zijn nieuwe gemeente zal hebben. De Voorzitter zegt dat hij bij zijn eerste bezoek ter plaatse, nabij die mu ziektempel gedacht heeft: „Wat zou 't hier mooi zijn als die vieze rommel daar beneden er niet was." Spr. heeft gehoord dat er in de buurt wel men schen wonen die zelf met eenige be planting langs de haven de omgeving zouden willen verfraaien, als er verbe tering kwam. Er moet verbetering komen, want zoo gaat er op den duur ook de straat weg aan. Het dichtgooien van de haven zou heel veel duurder zijn. Het voor gestelde lijkt B. en W. de goedkoopste en beste oplossing. De heer Kerst informeert nog of de weg breeder wordt of dat de boomen blijven staan. In de buurt van de school zou spr. een hek langs de haven laten maken. De Voorzitter zegt dat de boomen blijven staan en met het hek wordt re kening gehouden. De heer Kraak is blij dat men pro beert verbetering in den toestand te brengen, al vreest hij dat die turf-be- betaling ontvangen. Al het materiaal zal deskundig gecontroleerd worden en zoo noodig hersteld of door nieuw ver vangen worden. Rondvraag. De heer Michaël vestigt nog eens de aandacht op een weg, waaraan een 6- tal huizen liggen en die alleen te voet begaanbaar is. Zou er daar iemand ko men te overlijden, dan zou men niet weten hoe het lijk te vervoeren. En toch moeten die menschen daar nog straat belasting betalen. De Voorzitter zal die zaak nog eens onderzoeken. De heer de Bas vraagt of de distri butie van margarine en vleesch in blik niet via den middenstand kan geschie den, die het toch al zoo hard te ver antwoorden heeft en zooals ook in an dere gemeenten gebeurt. Nu gaat het via het gemeentehuis en dat vindt spr. niet gewenscht. De heer Michaël merkt op dat des tijds B. en W. wel gedwongen waren om zelf die distributie ter hand te ne men, want de winkeliers wilden het toen niet doen voor die geringe winst. De Voorzitter zegt dat nu de winst die er gemaakt wordt aan het crisis comité komt. De heer Verheijden meent dat de om standigheden veranderd zijn. Vroeger was er voor den middenstand nog iets te verdienen maar nu moeten ze alles aanpakken. Dat de winst aan het crisis- comité komt daar is spr. niet voor. Hij zegt vóór Kerstmis nog de aandacht van het crisis-comité te hebben geves tigd op een weduwe en wezen, maar geen rooien cent hebben zij gehad naar spr. vernam. Hij gelooft dat er te veel naar goeie vriendjes gekeken wordt. De Voorzitter zou dat hier niet zeg gen, omdat het crisis-comité zich niet kan verdedigen. Wethouder van Willigenburg zegt dat het crisis-comité een vaste lijn volgt. Men kan zich opgeven om voor steunverleening in aanmerking te ko men, want het is gevaarlijk voor het comité zelf de menschen te gaan op zoeken, dat zou op veel moeilijkheden stuiten en juist kunnen leiden tot be voordeeling van vriendjes. Omtrent de distributie van levens middelen merkt spr. op dat destijds al leen vleesch in blik werd afgegeven, waarvoor de slagers niets voelden. Nu is er ook margarine bijgekomen en mo gelijk voelen daar de winkeliers iets voor, maar men moet er zich niet veel van voorstellen, want als iedere winke lier in de gemeente eens een beurt moet krijgen, zal het voor hen weinig profijt meebrengen. De heer Kerst wil nog opmerken dat het crisis-comité er niet zoozeer is voor weduwen en weezen, daarvoor is de diaconie meer de aangewezen instel ling. Het crisis-comité is voornamelijk ten behoeve der crisis-slachtoffers. De heer de Bas zou toch de voorkeur distributie door de winke- gevoerd met Wang Tsjoc-ng-noer, heeft Hirota in den Landdag ver klaard dat er een wending ten goede is gekomen in de verhouding tus schen China en Japan. Eerste Kamer. De heer J. W. J. baron de Vos van Steenwijk (c.h.) heeft ontslag genomen als lid der Eerste Kamer. VARA hoogtijdogen afgeschaft N 'ar wij vernemen heeft minister De Wilde een ingrijpend besluit ge nomen ten aanzien van de zendtijd- regeling. Hij heeft nl. besloten de z.g. hoogtijdagen der VA BA (l Mei enz.) af te schaffen, zoodat de VABA geen bijzonder recht meer heeft op deze dagen. Een tweede oeververbinding te Rotterdam. Minister Colijn heeft bij de behan deling van de walerstaalsbegrooting in de Eerste Kamer verklaard, dat het oeververbindingsvraagstuk te Botterdam urgent is en dat het rijk voor een tweede verbinding (.brug of tunnel) zal bijdragen. De Statenverkiezingen. Rijks Kieskring in Zevenbergen. De stemming over de groslijst in den kieskring Zevenbergen had het volgend resultaat 1 Baron van üldeneel tot Olden zeel 6381 stemmen, 2 14. J. M. Aar den b819 stemmen, 3 Mr. Th. fleere 59Ü7 stemmen, 4 F. J. v. d. Keyt 5740. 5 H. G. C. v. d. Assum 5033, 6 A. D C. Snels 5200, 7 G. J. van Unnik 4921, 8 J. J. van Akeu 2z89, 9 P. J. Jansen 2133, 10 W. de W ijs 1601, 11 dr. W. Brackx 1070, 12 A. v. Beek 1478 en 13 K. L. J. Wouters 884. De V. D. bond in Heusden. De vrijzinnig democratische bond zal voor de verkiezing van leden van de Provinciale Stalen in de provincie Noord Brabant in den kieskring Heusden uitkomen met de volgende candidalenlijst I. Mr. dr. C, M. van Leeuwen te 's Hertogenbosch, 2 14. J. de Vries te Dussen, 3 ir. J. W. Spreuger te Breda, 4 Vijver van Do veren te 's Hertogenbosch, 5 ir. A. I. J Broe- kert te Eindhoven, 0 P. J. Kobben te 's Hertogenbosch, 7 M. J. tim mermans te Geerli uidenberg, 8 mevr. Honigde Jong te Breda, 9 dr. G. C. E. Burger te Eindhoven, 10 M. S. van Zwanenburg te Oss. Een lichtgevend meisje. NORTH S O S. seinen Britsche s.9. opgevangen .Blairgowrie' van het uit Gla9- gow. De kapitein deelde mede, dat het schip halverwege tusschen New Foundland en Ierland ronddreef met gebroken roer en machteloos overgeleverd aan een zwaren de ruimen half hulp was de oogenblik juist een zeer slecht jaar getijde is om de wegen te verbete ren. Aanvankelijk hadden B. en plannen tot radicale vei betering van de wegen in üudheusden, maar zij achtten het nu toch beter dat deze veroetering straks door Heusden wordt ondernomen. Spr. zal zien of de wegen met grint weer wat kunnen worden op geknapt. De vergadering wordt daarna ge sloten. SPRANG-CAPELLE. (Slot). 13. Overdracht schoolgebouwen aan het Bestuur der Bijzondere lagere school te Capelle. De Voorzitter zegt dat de waarborg som voor de overdracht voorloopig, niet officieel, is becijferd op 412U.88, gebaseerd op de volgende begrooting: inrichting der school 9767,34, schat ting gebouw 12000, bijbouw ƒ5705.20, totaal 27472.54. De heer Verheijden moet het school bestuur feliciteeren dat het zoo goed koop aan een school komt. De heer Kerst vraagt zich af waar voor deze felicitatie dient. Het gaat over de bepaling der waarborgsom en voor het schoolbestuur is die schatting van weinig belang, daar zij de kosten toch van de gemeente terugkrijgt. Nadat de Voorzitter nog heeft uit eengezet dat het eenvoudig een over dracht betreft ingevolge de L. O. wet, wordt met 5 tegen 3 stemmen en 1 ont houding het voorstel van B. en W. aan genomen. Vóór stemden de heeren Kerst, Tim mermans, de Boer, Dalmaijer en van Willigenburg. Tegen de heeren Kraak, Verheijden en de Bas. De heer Michaël zeide maar liever geheel buiten stemming te willen blij ven. 14. Verbetering binnenhaven Capelle. De Voorzitter zegt dat het gemeente bestuur een onderhoud heeft gehad met het betrokken polderbestuur, na dat vooraf bij de Heidemaatschappij was geïnformeerd naar de kosten van deze verbetering. De bedoeling is de binnenhaven af te zetten met taluds van turf. De kosten werden geraamd op 1700.—, waarin het Rijk voor werkverschaffing wel 500.zal bij dragen en van de resteerende 1200. is het polderbestuur bereid gevonden om de helft voor haar rekening te ne men, zoodat de gemeente en de polder schoeiing niet zal houden. Met 8 tegen 1 stem wordt hierna be sloten 600 beschikbaar te stellen voor verbetering van de haven. Tegen stemde de heer Michaël. 15. Instelling ophaaldienst van vuil. De voorzitter zegt dat de inschrijvin- :en voor het ophalen van vuil nog la ger waren dan aanvankelijk gedacht was. Voor één maal per week wordt 179.40 gevraagd. Er is een circulaire rondgestuurd waarop deelnemers zich kunnen aanmelden. De kosten hadden B. en W. gesteld op 5.— per jaar. De heer de Bas had. gezien de lage inschrijfsom en om de deelname te be vorderen, de kosten lager willen stel len, n.l. op 2.50 per jaar. De gemeente behoeft er zeker geen winst op te ma ken: zelfs mocht in het begin gerust een kleinigheid voor rekening van de ge meente komen. De heer Kerst vindt 5.— ook nogal veel. De Voorzitter stelt dan voor om 5 te laten, doch iederen deelnemer gratis een vuilnisemmer cadeau te geven, die kost ook ongeveer 2.50. L e heer Michaël zou werklooze tim merlui houten vuilnisbakken laten ma ken, doch de voorzitter vindt deze niet zoo soliede. De heer de Boer vraagt of niet een proef van 3 maanden genomen kan worden. Als het niets wordt behoeft de gemeente er toch geen jaar lang mee door te gaan. De Voorzitter zegt dat het toch de bedoeling was een proef voor een jaar te nemen. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten en zullen de kosten het eer ste jaar 5.— per deelnemer bedragen, die dan echter gratis een vuilnisemmer ontvangt. 16. Aangaan kasgeldleening dienst 1935. Geleend zal worden 30.000 a 4 geven aan liers. De heer Kraak staat er versteld van welke menschen op het gemeentehuis om de levensmiddelen komen. De heer Michaël zegt dat er zijn die 10 bussen vleesch in den kelder hebben staan. Na nog eenige discussie wordt be sloten de boter door de winkeliers te laten distribueeren en het vleesch op het raadhuis verkrijgbaar te stellen, om dat de slagers er vermoedelijk geen prijs op zullen stellen. De heer Kraak vestigt er o.m. de aandacht op, dat een weg in de Zand- schel door de gemeente is vernieuwd en dat die weg eigendom blijkt te zijn van den 's-Gravenmoerschen polder. De Voorzitter acht zulks wel moge lijk. De heer Verheijden zegt dat dikwijls storingen op de radio optreden, als ge volg, naar hij vernam, van het niet re gelmatig nazien van het lichtnet en ver zoekt de P.N.E.M. hierop attent te ma ken. De heer Michaël informeert waarom Evert Mouthaan geen steun krijgt. De Voorzitter zet uiteen dat het ge meentebestuur deze kwestie zoo objec tief mogelijk behandeld heeft en aan den minister heeft gemeld dat de man werkzaam was in verschillende tuinen bij boonenpluk e. d., waarop de minis ter bericht heeft dat hij niet voor werk- loozensteun in aanmerking kon komen omdat hij niet geacht kon worden ge regeld in loondienst te zijn geweest. Hierna gaat de raad over in geheim comité. De Duitsche Kerkenstrijd. Nadat er eenigen tijd weinig meer vernomen werd van den Duitschen Kerkenstrijd, gaan er thans weer over een toespitsing der geruchten verhoudingen. Men spreekt over een en wel 20.000 ter vervanging van de I gemeenschappelijken aanval van de leening voor 1934, 6000 voor het armbestuur en 4000 voor den wo ningbouw. 17. Vaststelling pensioensgrondsla gen. Conform voorstel wordt besloten. 18. Mededeelingen. De Voorzitter zegt dat alle bij de be- Duitsche kerken, de evangelische zoowel als de katholieke, op de leer stellingen en heidensche theorieën van Alfred Rosenberg en zijn aan hangers. De voorloopige leiding van de Duitsche Evangelische Kerk heeft in een proclamatie de kerkelijke gemeenten reeds tot den strijd tegen Het Romeinsche blad .11 Messa- gero" verneemt uit Ravenna, dat zich sedert eenige maanden bij een zeven en twintig jarig meisje uit Consetice een dorp dat op 45 kilometer af stand van Ravenna i9 gelegen merkwaardige verschijnselen voor doen. Het betreft hier een zekere Teresa Antonia Ponci, die reeds tal van jaren lijdende is aan rugwervelont- steking en wier toestand than9 weer verergerd is. in December van het vorig jaar kwam het meisje tot de ontstellende ontdekking, dat haar vingers, wanneer zij ze te dicht bij elkaar bracht, licht uitstraalden en dat deze uitstraling gepaard ging met hetzellde geluid dat men hoort, wanneer men twee elec- trische draden met elkaar in contact brengt. Ook de ouders en familieleden van het meisje constateerden dit vreemde phenomeen. Deze maand heeft het verschijnsel zich zelfs tien avonden achter elkaar herhaald. Eigenaardig is, dat het zich juist voordoet op het oogenblik dat zij een kleedingstuk aanraakt. De toppen van haar vingers beginnen dan te phosplioresceeren, waarbij men van tijd tot tiid zelf9 kleine licht- schichten kan waarnemen en duide lijk het geknetter hoort, dat electrische vonken begeleidt. Verschillende doctoren zijn op het oogenblik bezig het geval nader te bestudeeren. Ernstige ontploffing in een potlood fabriek. Te Moskou zijn bij een ontploffing in een van de twee groote potloodla- brieken aldaar 29 arbeiders gedood. De ontploffing geschiedde juist op het oogenblik van de verwisseling van de ploegen. Zij werd gevolgd door een brand, die het geheele gebouw in de 39ch gelegd heeft. De heele brandweer van Moskou werd gertquireerd25 ambulances waren doende om de slachtoffers naar het ziekenhuis te ver voeren. Het vuur deelde zich intus- schen aan vier naburige gebouwen mede, die ook in vlammen zijn op gegaan. Door het springen van een hoogedruk compressor was een ont plolfing ontstaan in een reservoir voor samengeperste lucht, dat door de kracht van de explosie door drie verdiepin- een was storm. Reed9 waren volgeloopen met water en dan ook dringend noodzakelijk. Verschillende schepen, die S.O S. berichten opvingen wendden onmiddellijk den steven naar de plek, waar het in nood verkeerende schip zich bevond. Onder hen Devond zich de .Blommersdijk" van de Holland- Amerika Lijn. Kort na middernacht zijn de radio-signalen verstomd. De .Blairgowrie* gaf geen aniwuord meer op de vragen der toesnellende sche pen en men vreest dan ook, dat de boot met man en muis is vergaan. Om vijt uur in den morgen, be- reikten de drie schepen de aangegeven plaats, doch van de .Blairgowrie" was toen nergens meer ieis te be- speuren en evenmin van de beman ning, die uit 26 koppen besiond. Het zoeken is opgegeven en het schip al9 verloren beschojwd. Lederwarenfabiiek te Tilburg uitgebrand Woensdagavond is een felle brand uitgebroken in de lederwarentabritk der N V. Simon Hcymans aan de Watertorenstraat te Inburg. lerwijl het personeel nog aan den arbeid was, liep in de celluloid.atdeehng c en pers warm, waardoor een vlam in den licht brandbaren voorraad sloeg. In zeer korten tijd was het een telle vuurzee. Bij aankomst van de brandweer, na enkele minuten, sloegen de vlammen reed9 uit het dak. De ontzettende watermassa, welke in het gebouw werd ingespoten, zette geleidelijk alle atdeelingen, waaronder kantoor en expeditielokaal, geheel blank, zoodat, hetgeen voor het vuur gespaard bleef, toch ernstig door ver nieling leed. Nadat het dak was ingestort, verliep het blusschingswerk regelmatiger. Na drie uur was men den brand meester. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Het bedrijf, waarin 30 personen werkzaam zijn. zal voorloopig goeddeelsmoelen worden stopgezet. DEN BOSCH. J. de J., landbouwer te Sprang, stond terecht wegens verboden ver voer van aardappelen. 't Ging over ruim 200 kilo. Hij kon een gratis geleibiljet krijgen, maar bij deed er de moeite niet voor. 't Land lag dicht bij huis en al zoo vaak was hij al heen en weer gegaan zonder biljet en liet men hem met rust. Dat hij nu juist op een kwaden dag moest bekeurd worden. Hij stond er op zijn sokken over te klagen en noemde zich »maar een èrm boerke». Ja, maar 't is je eigen schuld! zeide de Kantonrechter, die het »èrm boerke» conlotrn den eisch veroordeelde tot f20 boete ot 20 d. De rol vermeldde 71 strafzaken wegens overtreding derlnvaliditeits- wet. 't Betrof nalatigen die het in dienen van de renlekaart maar laten waaien en zonder een re?u te hebben ontvangen do rentekaart in handen laten van hun patroon. Zelfs als ze driemaa.l viermaal worden aangeschreven, geven ze zich de moeite niet eens er cp te ant woorden. Alleen voor den Kantonrechter, die de uitspraak tot een gevoelige boete van f.4 per stuk gereed heeft, leeren de nalatigen, die niet veel interesse hebben voor de plakkerij, dat wel af. De belanghebbenden begrijpen al door maar niet dat zij de rentekaart niet in handen mogen laten van hun patroon, doch de kaart per soon lijk hebben te bewaren. Nu is het vaak vermakelijk wat al uitvluchten er gebezigd worden om aan de boete te ontkomen. UITSPRAKEN. J. v. O., landbouwer te Sprang- gen heenvloog. Het volkscommissariaat Qape]le< dierenmishandeling. Eisch: GanTgêr verhouding Japan-China. I Scheepsramp op Allanlischen Oceaan. grooting geuite wenschen zijn vervuld. Rosenberg's wereldbeschouwing op- ook die inzake de brandweer. B. en W. hebben n.l. een conferentie met de brandweer gehad en er is een regeling getroffen omtrent het aantal medewer kenden bij brand. Slechts 6 man zullen van binnenlandsche zaken stelt een onderzoek in. Driehonderd arbeiders zijn als gewond buiten dienst gesteld. Naar aanleiding van de bespre kingen, die hij de vorige week heeft Dinsdagavond laat heeft het radio- 9tation der Amerikaansche marine 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak f50 boete. G. G., Waspik, mishandeling, f5 boete of 1 week tuchtschool. J. B Waspik, mishandeling, vrij gesproken. L I n Tnl/on ctp I f PPn I a r

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 7