dTecho van HEI iuiden. TWEEDE BLAD- PROVINCIAAL NIEUWS. '9 'r /PU ROL W! WIE NIET ADVERTEERT, WORDT VERGETEN, Set loo >dt| 12. - ni|, an autc jsj0 20. Woensdag 13 Mrt. 35. 58e Jrg. 0VV/- en telegraafkantoor Waalwijk vt Met ingang van 11 Maart is op hei postkantoor alhier geplaatst je kantoorbediende de heer G. oelma, komende van Delden. ha jyjgi ingang van 16 Maart eervol ontslagen, de telegraüste mej. P. J. Bteo. Barents, werkzaam ten kantore te pri| Waalwijk. ver Jaarvergadering Waalwijks belang. joet De algemeene jaarvergadering van „Waalwijks Belang» zal gehouden in worden op Maandag 25 Maart a.s. H jes avonds ten 8'/2 uur in de achter- ldec zaai van Hotel Ver wiel. Aan de orde 1. Opening en notulen. 'i Jaarverslag door oen secretaris. I periodieke aftreding der bestuurs leden de heeren H. Wiesman, H. Hoffmans en Cl. Baming. 4. Mededeelingen en plannen voor het a.s. seizoen. 5. Honuvraag en sluiting. Afd. Waalwijk Ned. Roode Kruis. Algem. ledenvergadering van de aid. Waalwijk van hel Ned. Roode Kruis op Donderdag 14 Maart 1955 des avonds om 8.1o uur in de ach terzaal van Hotel Verwiel. Agenda 1. Opening. 2. Mededeelingen. 3. Verslag secretaris over 1934. aan. rkto •ben I. de >UW, acht ders ge- 16 ders van ver- Been gebioken. In de Grootestraat nabij 't Post kantoor werd gistermiddag 't 6-jarig zoontje van den heer v. d. B., toen het de straat overstak, door een wiel rijder aangereden. Het kind viel zoo ongelukkig neer, dat het een der beentjes brak. Per brancard werd het naar het St. Nicolaas Ziekenhuis overgebracht. Den wielrijder, J. C. uit Inburg, treft geen schuld aan het ongeval. Schoenfabriek te Loon op Zand uitgebrand. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is een zware brand uitgebroken in de gemeente Loon op Zand, tenge volge waarvan de stoomschoenfabriek der*firma J. J. Vera nagenoeg geheel is vernield. De fabriek van genoemde firma bevindt zich in de dichtbe bouwde Kerkstraat in het centrum van het dorp. Toen omstreeks 12 uur eenige per sonen de fabriek passeerden, bemerk ten zij, dat uit het dak rook opsteeg. Onmiddellijk stelden zij den gemeente- eldwachter, v. d. Steen, van hun ontdekking op de hoogte, die op zijn beurt onverwijld de brandweer alar meerde. Toen deze ter plaatse arri veerde, bleek, dat op de tweede étage van het uit twee verdiepingen be staande fabrieksgebouw brand was ontstaan. Het vuur plantte zich met groote snelheid voort en zette de ge- hcclc bovenverdieping in een mini mum van tijd in lichter laaie. De vlam men vonden gretig voedsel in de daar opgeslagen voorraden leder. De brandweer nam met kracht het blusschingswerk ter hand. Met eenige stralen op de waterleiding werd de vuurhaard bestreden, doch aan blus- schen viel reeds niet meer te denken. Door den feilen wind aangewakkerd Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent. Bij Apoth.en Drogist 4. Verslag penningmeester over 1934. het yuur zich mede aan de 5. Verslag Comm. over 't fiuancieel fJaoronder ge \D, e n :ces ze en rbij en i ad. beheer. 6. Vaststelling huish. reglement 7. Aanwijzing van 2 afgev. voor de algem. verg. van het Ned. Boode Kruis. 6. Bondvraag. Aanbesteding. Zooals wij in ons vorig nummer hebben medegedeeld is het bouwen van 3 middenstands woningen voor mej. Wed. F. Dumouhn aan het Hoekeinue alhier opgedragen aan den laags ten inschrijver den heer M. Kleingeld. Het timmerwerk aan de fa. H. Boot eu Zn., timmerman aannemer alhier. Stille Omgang. Met 200 leden trok de afdeeling Waalwijk en Omstreken van het Genootschap van den Stillen Omgang doi Zaterdagavond per extra trein naar loc Amsterdam, waar zij tesamen met de afdeelingen Tilburg en Oisterwijk aan den Omgang deelnam. De afdee ling woonde de H. Diensten bij in de St. Antoniuskerk, waar kapelaan Allard een mooie predikatie hield. Zondagmorgen te 9 uur waren de pelgrims weer te Waalwijk terug. U.K. Vereeniging van Ned. Leder fa brik a nten. Maandagmiddag hield de R.K. Vereen, van Ned. Lederfabrikanten dhare jaarvergadering in de Looiers- beurs te Tilburg. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester en de begrooting voor 1935 werden door de vergade ring goedgekeurd. Ben uitvoeringe bespreking had plaats over het rnbbervraagstuk. Medegedeeld werd dat over deze kwestie in den breede zal worden gesproken op de op 22 Maart a.s. te Amsterdam te houden vergadering der internationale looiersorganisatie. um Op deze bijeenkomst zal een uitvoerig rubber-rapport worden uitgebracht. 0(1 Tevens werd van gedachten ge- GlU wisseld over de hangende kwestie van de contingenteering van den leder-uitvoer naar Duitschland. Deze contingenteering zal worden inge voerd om controle te houden op den uitvoer naar Duitschland, met het J oog op den achterstand op de clea- ringrekening. mm De vraag werd gesteld wie ot deze controle zou moeten uitoefenen de Centrale H L.S. of de bestaande commissie voor de contingenteering naar Frankrijk, België en Luxemburg. De meerderheid der leden was van imeening dat de controle dient te geschieden door de Federatie van Ned. Lederfabrikanten zelf, door haar eigen bureau. Biljaitsport. Maandagavond speelde de biljart club »Ons Genoegen» in haar club lokaal bij den heer Kemperman een revanche-partij tegen de biljartclub »Het Bandspel». De uitslag was: Ons Genoegen. Het Bandspel. Fr. Slaats 100 Fr. v. Helvoirt 79 J. de Graaf 77 Th. v. Weert 64 Pullens 77 .Jos. Klerks 84 Dijkstra 100 bet biec NE K g in e n. )OÜ 1 sfee: besty 2-15 2-15 5-25 0—12 6 6-48 —128 gelegen verdieping, waar de machinerieën stonden opgesteld. I)e vlammen woekerden ook hier voort en even later stond ook dit ge deelte van liet fabrieksgebouw in volle vlam. Het dak stortte in en hoog laaiden de vlammen op, terwijl dichte vonkenregens neerdwarrelden op de nerceelen, waarin gevestigd zijn de oude leerlooierij van de firma Basteis en de stoomschoenfabriek van de firma G. van Lier. De brand begon thans een gevaar lijk karakter aan le nemen. Gevaar voor uitbreiding was allesbehalve denkbeeldig en de brandweer stond derhalve voor een uiterst moeilijke laak. Thans moest zij mede haar volle aandacht wijden aan het nathouden van deze omliggende gebouwen. Het gelukte haar na veel moeite inderdaad genoemde bedrijven voor vuur te wij- waren en dus een catastrofe te voor komen. Omstreeks half vier in den morgen kon men vrijwel aannemen, dat men den brand onder de knie had en geen verdere uitbreiding behoefde te vree zen. De politie had uitgebreide orde maatregelen genomen en het terrein van den brand geheel afgezet. Nog slechts de muren van 't fabrieks gebouw stonden overeind. De ge- heele fabrieks-inventaris, is een prooi der vlammen geworden. Het blusschingswerk geschiedde onder persoonlijke leiding van burgemees ter Mallens van Loon op Zand. Door dezen brand komt het geheele bedrijf stil te liggen, terwijl een 12- tal arbeiders werkloos zijn geworden. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De schade, wordt door verzekering gedekt. De firma is echter niet tegen bedrijf schade verzekerd. De Statenverkiezingen. S. D. A. P. De candidatenlijst van de S.D.A.P. in den kieskring Heusden luidt als volgt: 1. C. J. van Lienden te Eindho ven; 2. J. Jansen te Eindhoven; 3. P. G. Gruys te Breda; 4. N. J. van Pelt te Tilburg; 5. H. M. Walder te Bergenop- zoom; 6. W. J. van Deelen te Eindho ven; 7. H. J. van Houten te Breda; 8. J. Schuyl te Bergenopzoom; 9. E. Moe- lands te Tilburg; 10. H. Leeuw te Roo sendaal; 11. H. van der Meer te 's-Her- togenbosch; 12. G. J. Beunk te Zevcn- bergschen Hoek; 13. Th. C. Beerens te Eindhoven; 14. A. Th. Heidoorn te Eindhoven; 15. H. Verwey, geb. Jonker te Eindhoven; 16. F. van Bommel te Helmond; 17. Th. M. Hoeks te Oss; 18. G. T. de Jong te Breda; 19. C. van Es te Eindhoven. naar verwacht mog worden zal opvallen om zijn degelijken inhoud. Het Provinciaal Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen in Noord- Brabant heeft de redactioneele leiding gevoerd. Wij laten hieronder de namen volgen der medewerkers met de titels hunner bijdragen: Dr. Mr. L. J. C. van Gorkom. De eerste vijftig jaren. Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van Ys- selt. 's-Hertogenbosch in den loop der Eeuwen. Mgr. Prof. Dr. Th. Goossens. - 's-Her togenbosch. Bisschopsstad. Dr. W. Meindersma. De hervorm de Gemeente. H. J. P. van Alfen. 's-Hertogen- bosch en de Prins van Oranje. H. Ebeling. Wat het oudste Zegel der stad 's-Hertogenbosch ons leerde omtrent haar ontstaan en naam. Jan Mosmans. Iconographie van het Choor en de Straalkapellen der St. Jan te 's-Hertogenbosch. Mr. F. J. van Lanschot, burgemees ter der stad 's-Hertogenbosch. De Ontmanteling van 's-Hertogenbosch. de Watervrijmaking en wat alzoo verder geschiedde. Vermelden wij nog, dat de uitgave geschiedt met medewerking van het Provinciaal Genootschap en het Stads bestuur door Teulings' Uitgevers- Maatschappij te 's-Hertogenbosch. liet Bossche Concertgebouw verkocht. Het Concertgebouw te 's-Hertogen bosch, gebouwd in 1884 is ten over staan van Notaris van de Mortel ver kocht aan de exploitanten van het Luxor Theater, Cinema Royal en Chicago Bioscoop te 's-Hertogenbosch. De tegenwoordige directeur van het Concertgebouw, de heer D. A. van Walsum, wiens huurtermijn op 1 Juni a.s. afloopt, zal alsdan hot Con certgebouw verlaten. Door den trein overreden. Zaterdagmorgen werd op den Vlij- menschen overweg nabij het emplace ment 's-Hertogenbosch een onbekende man van middelbaren leeftijd overre den en gedood door den boemeltrein no. 1630 naar Tilburg, die om 10.03 uur van het station vertrekt. De man stapte door een zij-ingang liet emplacement op, daar de overweg- hoornen waren afgesloten. Hoe het on geluk zich precies heeft toegedragen, is onbekend. Hij kwam tusschen het eerste personenrijtuig en den bagage wagen terecht en werd een eind mee gesleurd. Hem werd een voet afgere den, terwijl hij ook nog ernstige ver wondingen aan het hoofd bekwam. Ooggetuigen staan hier ook voor een raadsel, daar de man als het ware te gen den trein is aangeloopen. In zijn hoed staan de initialen H. K. 3ffen.r tj een G. onfijn. TIS. B. v. Engelen 100 L. v. Schijndel 10Ü K. v. Helvoirt 10C J. Willemsen 100 H. v. Helvoirt 97 502 576 Hoogste serie Fr. Slaats 29 p. Voor Het Bandspel een voordeel dus van 74 car. Een mooie prestatie van deze nieuwe club. Groot Ziekenhuis Den Bosch. Door B. en W. van Den Bosch is op aanbeveling van het college van regen ten over de Godshuizen benoemd tot chirurg aan het Groot Ziekengasthuis als opvolger van wijlen Dr. Hoogveld, de heer dr. J. F. Nuboer, prosector en chef de clinique bij de chirurgische kliniek van prof. Laméris en privaat docent in de heelkunde aan de Rijks universiteit te Utrecht. Door het College van Regenten is benoemd ot inwonend assistent voor de chirurgische afdeeling de heer P. F. M. Karthaus, arts te Utrecht. Gedenkboek bij het 750-jarig bestaan der stad 's-Hertogenbosch. In royaal kwartoformaat gaat er over eenige maanden een gedenkboek ver schijnen der stad 's-Hertogenbosch, dat Oplichting te Vlijmen. Door de marechaussee uit Heus den. werd voor den heer officier van justitie te 's-Hertogenbosch geleid: B. 3 32 jaar, colporteur te Nijmegen, als verdacht van oplichtingen ge pleegd te Vlijmen in December 1934. Na door den heer rechter-commis- saris te zijn gehoord werd de hier boven genoemde verdachte ingesloten in het Huis van Bewaring. Brand te Hedel. Maandagmorgen vroeg is brand uit gebroken in de woning van de weduwe A. v. d. Bogert op 't Kleinveld te Hedel N.Br. Het woonhuis met bijgebouwen werd geheel in de asch gelegd. De dorpsbrandweer wist te voorkomen, dat liet vuur oversloeg op de belenden de perceelen. Van den inboedel is zoo goed als niets gered. Het pand was slechts laag verzekerd. Vermoedelijk is de brand ontstaan in een schoorsteen. De veiligheid van het verkeer in Noord-Brabant. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben aan de burgemeesters in het gewest medegedeeld dat de provin ciale verkeersinspectie in het jaar 19.34 wederom tal van overtredingen heeft vastgesteld. Met name is het aantal bekeuringen wegens ondeug delijke stuurinrichtingen, vooral van vrachtautomobielen en wegens on deugdelijke remmen aanmerkelijk gestegen. Ook is gebleken dat be stuurders van motorrijtuigen voor vrachtvervoer meermalen de hun lijke politie voortdurend, en op de drukke dagen zeer scherp, te doen toezien op het automobiel- en rijwiel- verkeer binnen de gemeente, dus ook buiten de gemeentekom. INDUSTRIEELE BELANGEN VAN NOORD-BRABANT. Heeds langen tijd bestond bij het Prov. Bestuur van Noord-Brabant het voornemen om voor deze pro vincie een dienst in het leven te roepen welke zich in het bijzonder zal kunnen wijden aan de industri- eele belangen van Noord-Brabant op de wijze zooals dit reeds gedu rende 3 jaar door het Economisch Technologisch Instituut in Limburg voor deze provincie geschiedt. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van het College van Ge deputeerde Staten van Noord-Bra bant om dit voornemen binnen niet al te langen tijd in daden om te zetten. Teneinde zich op de hoogte le stellen van het doel, de werkwijze en het reeds verrichte werk brach ten de leden van genoemd College onder leiding van den voorzitter den heer Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijcke- vorsel en vergezeld van de Griffie dier Staten op 12 Maart 1.1. een bezoek aan Maastricht om zich aldaar over de genoemde punten te laten inlichten door het dage- lijksch bestuur en de directie van het Economisch Technologisch In stituut in Limburg Naar aanleiding van de bespre kingen, welke onder leiding stonden van den Commissaris der Koningin in Limburg Mr. E. O J.vanHövell tot Westerflier, zal voor Noord- Brabant een plan voor uitwerking worden opgenomen, waarbij van den beginne af aan zal worden ge streefd naar een zoo groot moge lijke samenwerking tusschen de bei de Zuidelijke provinciën, die op verschillend terrein zooveel met el kaar gemeen hebben. DRUNEN. Op 17 Mei a.s. hoopt onze dorpsgenoot H. v. d. Hoven, zijn zilveren feest te vieren als be diende aan het Canisius -College te Nijmegen. Het zal hem aan belangstelling niet ontbreken. ELSHOUT. J.l. Zondag hield onze afd. Fabrieksarbeidersbond St. Wil- lebrordus een feestvergadering ter gelegenheid van haar 15 jarig be staan, waarbij tevens het afscheid plaats had van dhr. T. v. d. Geld, die 15 jaar secretaris is geweest. Na een kort openingswoord heette de Voorzitter de aanwezigen en vooral den geestelijken adviseur en den heer Roestenberg welkom. Na een korte bespreking bracht de Voorzitter, de heer Klerks, dank aan den scheidenden secretaris voor hetgeen hij in het belang van den Bond heeft gedaan en bood hem een prachtige parapluis aan. Ook de geestelijke adviseur sprak een woord van dank aan den heer v. d. Geld en feliciteerde de ver eeniging met haar 15-jaiig bestaan. Vervolgens hield de heer Roes tenberg nog een rede, allen aanspo rende trouwe leden te zijn. Nadat de penningmeester enkele waardeerende woorden van dank had gesproken, sloot de Voorzitter de vergadering. stieren van volgende landbouwers uit deze ge meente J. J. Boons— Stael, F. W. v d. Piuijm, C. H. Schoenmakers, W. Th. de Wit en Wede. A. M, Zijlmans Tot leden der Schaitingscommis- sie voor deze gemeeuie zijn voorden lijd van vier jaren ingaande 1 Mei a.s. benoemd, de neereu J. G. Schoen makers, J. Zijlmans, J. J. de Jong en J. F. Elcmaus. Bij W. T. in de Deijlstraat ont stond dezer dagen een scnoorsieen- brandje. De braudweer was reeds aanwezig, maar behoctde niet op te treden, met enkele emmers water kon het brandje gcbiuscht worden. De Chr. Gem. Zangvereeniging „Excelsior" gal een in aue opzichicn goed geslaagde uitvoering in 't gebouw „Rehoboth", alhier. Ue groote zaal was tot in alle hoeken gevuld. Met een kort woord opende de voorzitter de uitvoering. tiet programma, dat voor elk wat wils bevatte, lelde een zevental num mers voor net koor, welke nummers werden begeleid door den emiucuien directeur der vereeniging üeu heer N. Suijcrs. Alle nummers werden bcniticrcnd uiigcvoerd. Na ae pauze werd opgevoerd het tooncelstuk in drie Dednjven .Als de poorten opengaan", waarmee de spelers veel sacces hadden, wal wel Dcwees het hernaaldcitjk applaus dat hun ten deel viel. In één woord het was een genot volle avond. het WASPIK. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Waspik op Vrijdag 15 Maart 1935, des na middags ten 7 ure. Aan de orde is: 1 Mededeelingen. 2 Wijziging verordening keuring van vleesch. 3 Wijziging politieverordening. 4 Verhooging kasgeldleening. 5 Pachtvermindering voor gras- gewas. 6 Overeenkomst inzake verpleging besmettelijke ziekten met Breda 7 Plaatsing kadaverhuisje. 8 Benoeming stembureaux. 9 Reclame straatbelasting. De beer A. Pruijssers, die vanaf 1915 lid van den gemeenteraad is geweest, heeft thans als zoodanig ont slag genomen. Aan de beurt van opvolging is de heer A P. Verhoeven Door Burgem. en Weih is aan den Heer Th van den Wassenberg verlof verleend tot den verkoop van zwak alcohoüschen drank, in 't perceel wijk E no 23. De stemming voor de leden van den gemeenteraad is door Burgemees ter en Wethouders vastgesteld op Woensdag 19 Juni. RAAMSDONKSVEER. l'ot penningmeester van Vaandelcomité van den Chr. Besturen bond werd gekozen dhr. H. Netten Nz. Vrijdagavond zal de Chr. Werk mansbond haar 32ste Jaarvergadering houden met afgevaardigden en genoo- digden. Een rijk programma staat afge werkt te worden. Het Groene Kruis zal Zaterdag avond haar 20ste jaarvergadering hou den. Zeer is te wenschen dat de leden blijk zullen geven van hun belangstel ling in deze zoo noodige vereeniging. Dhr. J. de Rooij Kz. werd naar wij vernamen benoemd tot Hulpbestel ler aan het postkantoor alhier. GEERTRU1DENBERG. Rij F. Voermans alhier ontstond een scnoorsleenbrand, welke zich spoedig mededeelde aan het dak. Door spoe dig ingrijpen van de buren en de gemeente—politie kon echter de urand met emmers water in zijn kiem worden gesmoord. Door de rivierpolitie werd tegen W. K. procesverhaal opgemaakt wegens tiet varen zonder licht. Rij de maréchaussée is aan gifte gedaan door W. K. inzake beleeüiging, gepleegd door J. K. Door den heer J. Smolders zal in deze gemeente een sigarenfabriek worden opgericht. Predikbeurten op Zondag 17 Maart 1935. Ned. Herv. Kerk des v.m. lü uur Ds. Zuurdeeg. Evange lisatie lmmanuel des n m. hall zes Ds. Straling uit Oosterhout. Ten nadeele van visscherJ.K. werd alhier ontvreemd een visch- net. In verband met dezen dielstal werd door de marechaussée uit Raamsdonksveer aangehouden W. K. die aan een verhoor werd on derworpen. Het onderzoek duurt voort. toegestane maximum-snelheid aan- I - rDe keurina van diens.plich.iger merkelijk te boven gaan. Veel wiel- der Hchting 1 merkelijk te boven gaan rijders houden zich niet aan het verbod zich op den rijweg te begeven, ondanks de beschikbaarheid van uitmuntende rijwielpaden, ook door deze overtreding wordt de veiligheid van het verkeer benadeeld. De bijzonderheden, welke in het jaarverslag van de verkeersinspectie ter kennis zijn gebracht, hebben het college van Ged. Staten aanleiding gegeven opnieuw de krachtige mede werking van de burgemeesters te vragen ter beveiliging van het ver keer in hun gewest. Zij verzoeken aan de burgemeesters de gemeente- meente worden gehouden in het Henricusgebouw te Raamsdonksveer op Donderdag 9 Mei des nam. 3 uur. Door de Chr. Gemengde Zangj vereeniging „Oefening kweekt Kunst" zal a s. Zaterdag in de voormalige openbare lagere school een groote uitvoering worden gegeven. RAAMSDONKSVEER. Met ingang van 1 April a. s. wordt de stoker bij de Rijkswaterbemaling L. Cové over geplaatst naar Moerdijk. Op de dezer dagen te Oosterhout gehouden keuring van springstieren, DUSSEN. In de afgeloopen week werden bij de opslagplaats der tarwe- centrale alhier aangevoerd ongeveer 64.000 kg. Verscheping naar elders had niet plaats. -De keuring voor de dienstplichti gen 1935—1936 zal plaats hebben op 8 en 9 Mei a.s. in 't St. Henricusgebouw te Raamsdonksveer. Zondag j.l. hield de R.K. I.V. „Oefening en Vermaak in t Patronaat eene algemeene ledenvergadering, 'n Nieuw lid werd aangenomen. Onderscheidene gedichten, verzen en wat dies meer zij, meestal van bekende meesters werden ten berde gebracht, waardoor deze vereeniging wel in haar voor oogen gesteld plan, t versterken van den clubgeest en de ontwikkeling der leden, zal slagen. GENDEREN. Gevonden voorwer pen: 2 mattenkloppers op den weg tus schen Genderen en Eethen. Inlichtin gen worden verstrekt door J. H. Klein- loog, gemeente-bode te Genderen. EETHEN. Bij besluit van den Com missaris der Koningin in Noordbrabant van 7 Maart 1935, werden de navol gende personen, ingeschreven voor de lichting 1936, wegens broederdienst van den dienstplicht vrijgesteld: J. van Gammeren, J. van Hemert, A. de Joode, C. van der Mooren, J. Oerlemans, C. de Poorter. C. Schilders en C. Treffers. I 54: OVt i d

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5