'l PLAATSELIJKE BERICHTEN INWONERS VAN SPRANG-CAPELLE! DIT IS DUS HET BLAD, 10 CENT PER WEEK. 1 zin li oeret'btrai Spr. eischte 6 maanden gevangenis- voorwaardelijk met 3 jaar toe- izicui door de reclasseering. tiet mis- I a- arui kwalificeerde liet O. M. als mis- 1 handeling met doodelijken afloop. 211 ue president, Mr. W. Ummels, merk- !.riJ iL aan den verdachte op, dat hij zich 'Caat niet Kon herinneren dat in de rechls- er'a4'zaal ooit zoo'n clemente eisch had ge- roeP|» Klonken, waar het betrof een mishan- atscfy ïeling. waarbij iemand net leven moest laten. °°get; serdachte begon te schreien. De verdediger, Mr. E. van Zinnicq- S'es'v iiergmann, voerde juridische gronden achls<» aan in zijn twijfel bij de bewijsvoering. vo'l& 'ls het bepaald verdachte geweest, htscÜ (lie hen beslissenden slag heeft toege- S ed,1i bracht, dan is het toch zeker niet op zettelijk of met overleg geschied, doch ltatie' ueeit verdachte maar gegrepen wat er ïn pij de hand was 0111 er op te slaan. Zoo- mogt| iets gebeurde al zoo vaak. Nu valt het ,edMeens goed, dan kwaad uit,.en hier be- nsti^ paald allerongelukkigst. PI. heeft me- VOrc delijdcn met beide families, die heel °P erg onder het leed gebukt gaan. Pi. '1 wijst er op, dat de oude heer Prinsen ™°86 er prijs op stelde hier op zijn lioogen -Sleeftijd nog een goed woord voor den 'erdia jongen te komen doen. Verdachte komt natio: uit een hoogst fatsoenlijk gezin met 10 1 kinderen, dat heel erg onder deze ge- lJ'oils sChiedenis lijdt. Om wille zijner familie n, i vroeg ook verdachte een voorwaarde- e re| üjke veroordeeling. lööen KANTONGERECHT DEN BOSCH, aatscï Uitspraken, itschrt De Kantonrechter wees de volgende rij en| vonnissen: xploit W. A. v. O., Nieuwkuijk, over tijd in over de herberg, 0.50 boete of 1 dag. chiller G. M., Vlijmen, alsvoor 0.50 boete Ie op oi l dag. iepen K. J., Eethen, auto met niet verlicht hedos nummer en letter, 5.boete of 5 d. ij is M. L., Vlijmen, auto zonder licht, tweemaal 3.— boete of 6 dagen. P. G. v. S., Drunen, met auto links houden, J 7.50 boete of 1 week. L. v. T., Genderen, gespan links hou den, 5.boete of 5 dagen. C. v. T., Sprang, niet behoorlijk uil- wijken, 20.— boete of 20 dagen. A. V., Iieusden, loopen over verbo den grond, 5.boete of 5 dagen, boete of 10 dagen. D. v. L.t Wijk, Mollenwet, 10. M. R., Sprang, Leerplichtwet, 3.— boete of 3 dagen, driemaal. H. v. O., Sprang, Mollenwet, 6.— boete of 6 dagen. F. J. K., Waalwijk, Trekhondenwet, M ij hoete of 3 dagen. j J. v. O., Vlijmen, loopen over beplan ten grond, 10.boete of 10 dagen. J. W., Vlijmen, loopen over beplan ten grond, 10.boete of 10 dagen. C. N., Kaatsheuvel, linker bocht hou den, 5.boete of 5 dagen. J. F. v. H., Vlijmen, auto niet inge schreven, 5.— boete of 5 dagen. J. G., Vlijmen, gespan zonder licht, 'tweemaal 3 boete of 6 dagen. L. N. R., Elshout, gespan zonder licht, tweemaal 5.boete of 10 d. M. v. d. L., Hedikhuizen, de straat verontreinigen, 2.boete of 2 dagen. H. F. v. d. P., L. J. K. en K. v. d. S., allen te Waalwijk, te laat in de her berg, ieder 3.boete of 3 dagen. Er werd een getuige gehoord, maai er kwam ook een getuige a décharge mee in den persoon van den voerman A. Mommersteeg uit Nieuwkuijk. De dans was niet te ontspringen. De eisch luidde voor ieder der beide feiten 7.50; uitspraak tweemaal 5.boe te of 10 dagen. H. G. v. d. P., Hank bij Dussen, moest terecht staan, omdat hij links gehouden had. De veldwachter nain de gelegen heid waar om er bij te vertellen dat verdachte in de kerk niet eerbiedig was geweest. Wat echter met bet links houden niets te maken had. Van der P. werd veroordeeld tot 4 boete of 4 dagen. Jagerspraetijken! merkte het O. M. op bij de uitvluchten van M. P., een Zondagsruiter uit Herpt. Deze was aan 't stroopen geweest op wild en had ook een langoor met het moordend lood weten te treffen, 't Was midden op den dag dat P. op patrijzenjacht was. En dat mocht hij. Maar van de hazen mocht hij afblijven en van de konijntjes dito. Maar nu viel het zoogenaamd anders uit. Hij schoot op een patrijs en trot een haas, die juist op dat moment on der schot kwam. Wat aardig gevonden, oordeelde het O. M. Echte jachtpractijken! Maar ver dachte was zelfs in tegenspraak met den getuige 5 décharge, die hij had mee gebracht. Jullie moeten voortaan beter afspre ken! spotte het O. M. en ook het pu bliek glunderde er over. Verdachte staat volgens de inlichtingen als stroo- per bekend. De eisch wegens overtre ding der Jachtwet luidde 30.boete of 30 dagen. De Kantonrechter zal er nog eens over denken, alvorens de uitspraak te doen. NORTH Verschillende vragenstellers werden door spreker afdoende beantwoord. Te ruim 10 uur werd de samenkomst door den spreker met dankgebed gesloten. Het kerkgebouw was overvol. Een kindje van M. W. aan de Hoogevaart werd zoodanig door een vrachtauto aangereden, dat het naar 'n ziekenhuis moest worden vervoerd. De Jeugdclub van den Chr. Fa- brieks- en Transportarbeidersbond zal a.s. Donderdag 21 Maart, des avonds half acht een vergadering houden in het gebouw voor Chr. Belangen. Inleider is het lid M. Mandemakers, met het «on derwerp: ,,Het eerste C.N.V.-vacantie- huis". In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag op te treden Ds. P. K. Keizer. 3153 2971 2899 2815 2693 2673 2590 2580 2378 het bouwen van een woonhuis voor re kening van dhr. Fr. Vesters onder ar chitectuur van dhr. Arn. Leijtens te Waalwijk. Ingeschreven werd als volgt: J. Snijders, Drunen A. v. Iersel-Merkx, Drunen H. de Wit, Drunen Gebr. Jehoel, Drunen Th. Lommers, Drunen H. Jehoel, Drunen Van Delft, Drunen M. van Loon, Drunen Ad. Herreygers, Drunen Zondag a.s. zal de biljartclub „De Pommerans" gevestigd in café De Laat te Vlijmen een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen de biljartclub „O.O.Ó." in het clublokaal bij Th. Els- hout. ^/NIEUWKUIJK. Paardenverzeke- ring. Dinsdagavond hield in café Joh. Siegers de Paardenverzekering haar algemeene jaarvergadering. De voorzitter dhr. Louis van Spijk opende deze bijeenkomst met den gebruikelij- ken groet en een welkomstwoord tot de aanwezigen. Door den secretaris, den heer Mart. van Engelen werd hier- Weeens het rijden over het trottoir na verslag uitgebracht over het afge- het le e te I mand F. v h op verwj met oen de Ij eft j kneuz vormj gewj ishanj t Slaq te weg tradi die di unan v.Oj hebl( groef je. Vè en vl ïaar :aan gevai ig kk binn ker v; vde di iwamj fles 'innir dat g ïn ha' denm dat t flesc e, hee iet Vi' :nde t le veel an do !ing Ij ter. H [ehoor 'lij me: rdachl ïgelijk1 ans lan i well: geha »geleii en iet eei rt o va )fficid nclus# ing ei ringe: stond terecht L. H. A. K. uit Waalwijk. De voetgangers weten ook onder hand niet meer waar ze loopen moeten. Fietsen van volwassenen, autopeds van kinderen maken zelfs de stoepen nog onveilig. Uit Waalwijk komen verschillende klachten daarover, zegt de ambtenaar van het O. M. Er verschijnen twee getuigen. Verdachte zegt, dat de politie „den pik" op hem heeft. Onzin! zegt de ambtenaar van het O. M. De trottoirs zijn voor de wande laars en niet voor wielrijders! En dan sta je hier nog wat te brommen! Leer die kunsten maar af, anders sta je hier wéér Conform den eisch werd verdachte veroordeeld wegens het peddelen op trottoirs tot 6.boete of 0 dagen. UITSPRAAK POLITIERECHTER. C. J. M. de Kr., zonder beroep te Vlijmen, diefstal, 14 d. gevangenisstraf. De deurwaarder kan 't werk bij de vele lange zittingen van het Kanton gerecht niet meer alleen af. En bijge volg komt er bijstand van de deur waarders uit een bepaald ressort. Nu komt de deurwaarder uit Heusden, dan die uit Oss en zoo wordt met vereende krachten het werk verzet. Nimmer waren de zalen waar de Kantonrechter recht spreekt, zóó stampvol als tegenwoordig. De „voor hoede" bestaat vandaag uit twee impo- neerende rijen politiebeambten in uni form. Daarachter een stroom getuigen, terwijl de „achterhoede,, gevormd wor den door de opeengedrongen massa verdachten. En dan begint de strijd der betrok kenen, om zich door allerlei uitvluch ten en verontschuldigingen te kunnen onttrekken aan den greep der wet. Eenvoudige menschen van den bui ten geven vaak daarbij onbewust gele genheid tot eenige vroolijkheid om de soms zoo rake zetten of plompverloren uitvallen of 'n snugger antwoord. H. S. v. B., landbouwer te Heusden, stond terecht wegens overtreding van het crisisaardappelenbesluit. De ver balisant verklaarde veel last te hebben van dezen boer, die door dreigen, schelden en uitjouwen antwoordt op wat een ambtenaar graag of niet, toch moet, uitoefenen van zijn plicht. Hij had nu weer een partij aardappelen vervoerd zonder geleidebiljet en werd deswege veroordeeld tot 15.boete. M. C.K. uit Vlijmen reed zonder licht en zonder reflector aan zijn gespan. Hij zocht de schuld te ontwijken door de verontschuldiging dat het regende en hij een zak om zijn lantaarn had ge hangen. DRUNEN. Door R.K. bouwvakar beiders van Drunen en Elshout, welke bijna allen georganiseerd zijn bij de af- deelingen Vlijmen en Waalwijk, werd in de zaal der meisjescongregatie een vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een zelfstandige ver- eeniging. De heer Kuijs sprak een welkomst woord, waarna door dhr. de Geus uit 's-Bosch een uiteenzetting werd gege ven over de noodzakelijkheid der orga nisatie. Tot oprichting der afdeeling werd besloten. Volgens de laatste telling zijn er in Drunen 110 eigen radiotoestellen, terwijl een 40-tal abonné is bij het plaatselijk Radio-distributiebedrijf. De leidster van den Moedercur sus die op 18 Maart alhier wordt ge opend is Zuster Schmidt uit Den Bosch. De collecte ten bate van het crisis-comité gehouden in de Ned. Her vormde kerk alhier heeft opgebracht 10.65. V Naar wij vernemen is de Z.Ew. heer Dekkers, rector van het St. Fran- ciscusgesticht alhier ter observatie op genomen in het ziekenhuis van Johan nes De Deo te Den Bosch. De tuinbouwcursus die geduren de de wintermaanden alhier werd ge geven, onder leiding van den heer J. van Rooij alhier en dhr. van Esch uit Vught, is thans geëindigd. Bij het exa men waren aanwezig, de burgemeester Mr. R. J. v. d. Heijden en wethouder M. van Halder. Aan de volgende cur sisten werd het diploma uitgereikt. J. v. Rooij, J. Brok, C. v. d. Hoven, H. Brok, J. de Gouw, A. de Gouw, J. Muskens, J. Klerks, J. Vrijhoeven, J. v. Son, H. v. Son, J. Knippels, A. van Son, F. v. d. Zanden, H. Pulles, A. van Delft en W. van Delft. Door een der cursisten werd onder een dankwoord aan de leeraren een cadeau aangeboden dat in dank werd aanvaard. Aanbesteding. In café Vissers werd een aanbesteding gehouden voor loopen boekjaar. Hieraan ontleenen we 't volgende: De totale inkomsten bedroegen 618.53^2, de uitgaven 781.34, na- deelig saldo 162.80^2. De kas be droeg in Maart 1934 178.68, in Maart 1935 15.88. Er kan dus voor deze verzekering ook wel van een crisis jaar worden gesproken. De aftredende bestuursleden Jan van Kuijk en Antoon van Eggelen werden met algemeene stemmen herbenoemd. Door een lid uit de vergadering werd zijn ontevredenheid geuit over de schatters-commissie, als zou genoem de commissie zijn paard te laag hebben geschat. Over deze aangelegenheid ontspon zich nogal een langdurige en heftige discussie. Volgens de meening van het bestuur behoort een lid zich bij de uitspraak der commissie in deze neer te leggen. Men besloot dat in t vervolg voortaan elk lid van de ver zekering ook lid moet zijn van den boe renbond. daar zij anders niet meer als lid zullen worden erkend. Hierna sluiting. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Predikbeurten Zondag 17 Maart 35: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9,30 uur en n.m. 2 uur Ds. W. Bouwsema. Geref. Kerk, v.m. 9,30 uur en n.m. 2,30 uur. Op a.s. Dinsdag des avonds half acht. zal in de zaal van den Chr. Volks bond, voor den Chr. Besturenbond Sprang-Capelle, eene filmvertooning plaats hebben vanwege het Chr. Natio naal Vakverbond in Nederland. Naast de film van het Zilveren Jubi leum van het C.N.V. zal worden ver toond de bij gelegenheid van het Zilve ren Jubileum door de landelijke bonden aan het C.N.V. aangeboden propagan dafilm „Opgang". De bijeenkomst is tegen een klein entrée toegankelijk voor leden van bij het C.N.V. aangesloten bonden met vrouwen en verloofden. Het batig saldo komt ten goede aan het crisis-steun fonds van den Chr. Besturenbond Sprang-Capelle. Dezer dagen reden aan den vier sprong bij de Biersteeg alhier twee auto's tegen elkaar. Doordat beide wa gens slechts een matige gang hadden, liep het ongeval goed af. De auto s wer den beide licht beschadigd: de chauf feurs kwamen met den schrik vrij. Vergadering van de Sociale Stu dieclub van den Chr. Besturenbond Sprang-Capelle, op a.s. Woensdag 20 Maart, des avonds half acht, in de zaal van den Chr. Volksbond. Aan de orde: Opening, Notulen, On derwerp: „Natuur, Kapitaal en Arbeid, de drie productiefactoren", in te leiden door dhr. G. Braspenning Jr., Sluiting. VRIJHOEVE-CAPELLE. Daartoe uitgenoodigd door de Geref. Jonge- lingsvereeniging trad in de Geref. Kerk aan het Bruggetje op de heer J. C. Franken van Utrecht. De samenkomst werd door Ds. P. K. Keizer geopend met het laten zingen van Psalm 150 vers 1, het lezen van Corinthe 13 en gebed. Na een kort openingswoord verkreeg de heer Franken het woord, die zijn onderwerp: „Het is feest in mijn ziel", op boeiende wijze uiteenzette. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. ge meente alhier hoopt a.s. Zondag des morgens half tien op te treden Ds. Cu perus. J.l. Woensdag herdacht Ds. H. Japchen. Ned. Herv. predikant te Doornspijk, die van 1913 tot 1916 pre dikant der Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk geweest is, zijn 25-ja- rige ambtsbediening. Zijn Eerwaarde, die 18 Oct. 1879 ge boren en in 1908 candidaat tot den Hei ligen Dienst werd, was achtereenvol gens als predikant werkzaam te Oude- ga en Kolderwolde, Loonschendijk, Poederoyen, den Bommel, Ede, Op- heusden, Otterlo en sedert 8 Oct. 1933 in zijn tegenwoordige standplaats. De afdeeling Sprang-Capelle e.o. van Volksonderwijs houdt a.s. Woens dag 20 dezer des avonds 7 uur onder leiding van den heer E. Colet in het Stationskoffiehuis van den heer L. F. van Dongen haar jaarvergadering. De agenda vermeldt: 1 Opening en notu len, 2 Jaarverslag secretaris, 3 Reke ning en verantwoording penningmees ter, 4 Rondvraag. Na afhandeling der huishoudelijke aangelegenheden zal door de tooneel- vereeniging der afdeeling voor de le den opgevoerd worden: „Het Duistere Punt", blijspel in 3 bedrijven naar het Duitsch van Gustav Kadelburg en Ru- dolf Presber door Jac. de Vos. J.l. Woensdagavond half acht Kield de „Onderlinge Tuinbouwver- eeniging" in het café van den heer J. Quirijns aan de Vaartkant onder lei ding van den heer C. Sterrenburg haar jaarvergadering, welke goed bezocht was. Nadat de voorzitter de vergade ring geopend had en de notulen der vo rige ledenvergadering, na voorlezing, waren goedgekeurd en vastgesteld, bracht de secretaris, dhr. J. den Hollan der, een keurig verzorgd verslag uit, omtrent den toestand der vereeniging, waaruit bleek, dat deze goed genoemd mag worden. Melding werd in dit ver slag gemaakt van de zorgvolle omstan digheden. waarin de tuinbouw ver keert, terwijl er tevens op gewezen werd, dat sedert 1929 de opbrengst der producten met 61 en de uitvoer met 39 gedaald is. De rekening en verantwoording van den penningmeester werden nagezien en in orde bevonden door de heeren G. van der Werken en Adr. van der Schans, waarna deze onder dankzeg ging aan den penningmeester voor zijn accuraat beheer werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de hee ren H. Mouthaan en J. den Hollander, werden bij acclamatie herkozen en na men onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen hun herbenoeming aan. Besloten werd inzake de teeltver gunningen, dat een tweetal bestuursle den hierover te Breda met den secreta ris der Provinciale Commissie voor teeltvergunningen een bespreking zul len houden. Nadat het veilen op Don derdag en de regeling van het vervoer naar Venlo nog een punt van bespre king hadden uitgemaakt, sloot de voor zitter na de gebruikelijke rondvraag de vergadering. Aan het op Maandag 22 April a.s. (2en Paaschdag) te Oss door de Har monie „Kunstliefde vermag alles" te organiseeren muziekconcours zullen en kele solisten, alsmede een kwartet van ons muziekgezelschap „Kunst na Ar beid" deelnemen. lijk welkom toe en bracht den leden dank voor hunne deelname aan de H. Diensten in den voormiddag. Een spe ciaal woord van welkom werd gewijd aan pater Theodardus A.M.C., de spre ker van den avond. Alvorens deze zijne rede aanving werden een 6-tal zilveren jubilarissen gehuldigd wegens hun 25-jarig trouw lidmaatschap en werd hen daarvoor een diploma uitgereikt. Uit het jaarverslag van den secreta ris bleek dat de vereeniging in het af- geloopen jaar dank zij hare activiteit verschillende successen heeft kunnen boeken. In het jaar 1934 traden 21 nieuwe leden toe. 4 leden stierven, 5 leden zegden hun lidmaatschap op, zoo dat de vereeniging thans 207 leden telt. Vervolgens hield pater Dr. Theodar dus eene duidelijke en uitstekend ge documenteerde lezing over „Katholieke Actie". De geestelijk adviseur sprak hierna nog een enkel propagandistisch woord, waarna de vergadering werd gesloten. Een ten bate der t.b.c. bestrijding ge houden collecte bracht 5.15 op. Boerderijbrand. Woensdag morgen te kwart voor negen ge raakte ons dorp wederom in opschud ding wijl omstreeks dien tijd brand uit brak in de groote boerderij van den heer A. van Rooij aan de Bergstraat. Toen de brand ontdekt werd waren de vrouw en de dochter alleen thuis, ter wijl de vader en zoons zich naar hun werk hadden begeven. De oorzaak van den brand kon nog niet met zekerheid worden vastgesteld, maar aangezien hij het eerst ontdekt werd in de nabijheid van den schoorsteen en aldaar het fel ste woedde, mag worden verondersteld dat hij aldaar zijn begin heeft gevon den. Door den straffen wind en het rieten dak, waarin de vlammen gretig voedsel vonden, nam het vuur in korten tijd een kolossalen omvang aan. De omwoners snelden terstond toe om te redden wat nog te redden viel. doch door de groote hitte en de vlammen die van alle zijden door het huis laaiden, kon slechts wei nig gered worden. Een achttal koeien konden uit den stal worden bevrijd, doch voor een 3- tal overigen en een kalf was geen red ding meer mogelijk, zoodat deze jam merlijk in de vlammen omkwamen. Met veel moeite slaagde men er in nog een varken uit een der bijgebouwen te red den. Aangewakkerd door den feilen wind vatten aldra de schuren en het tuighuis vlam en eer de brandweer ter plaatse was had zich de cathastrophe reeds bijna voltrokken. De brandweer werd in hare blusschingspogingen ern stig belemmerd door de weinige druk die zich op de waterleiding bevond en door den grooten afstand waarover het water moest worden aangevoerd. Door den vonkenregen vatte een verder staande boerenschuur van den landbou wer de Jong ook vlam, doch deze kon gelukkig spoedig worden gebluscht. De dichterbijstaande nieuwe boerderij van den landbouwer van Broekhoven kon door het nathouden van een gevel en de afwezigheid van een rieten dak voor erger worden gespaard. Door veldwachters van der Steen en Pulles waren de eerste maatregelen tot afzetting van het terrein genomen, ter wijl al spoedig de burgemeester Mal- lens. vergezeld van Inspecteur van Po litie van Helsland en veldwachter Lub- bens ter plaatse verschenen en de noo- dige maatregelen troffen. Een uur na het uitbreken van den brand was van het kapitale gebouw niets meer over dan enkele zwart ge blakerde muren en een groote rookende puinhoop. De brandweer kon zich toen bepalen tot het nablusschen der trooste- looze resten. De familie van Rooij, die zeer onder den indruk van het gebeurde was, is voorloopig bij buren ondergebracht, terwijl het geredde vee in de omgeving is gestald. Naar wij vernemen waren huis en inboedel verzekerd bij de brandassurantie van den N.C.B. te Til burg. LOON-OP-ZAND. Missienaaikring. Op eene j.l. Zondag in het Liefde gesticht gehouden vergadering van de Missienaaikring alhier werd besloten met de beide Paaschdagen een Missie tentoonstelling met Fancy-Fair en lo terij te organiseeren. Fabrieksarbeidersbond. Zon dag hield de plaatselijke afdeeling al hier van de R.K. Fabrieksarbeiders- bond haar jaarvergadering. Onder de H. Mis van 8 uur had voor de leden eene algemeene H. Communie plaats, terwijl de Hoogmis werd opgedragen voor de overleden leden der vereeni ging. Te ongeveer 7 uur nam de verga dering een aanvang in de zaal van den heer Stalpers. De leiding der vergadering was in handen van den secretaris daar de voorzitter wegens ziekte verhinderd was. De secretaris riep allen een harte- In welk blad worden Uwe raadsver- slagen, berichten uit uwe gemeente, in zonden stukken over toestanden enz. 't uitvoerigst opgenomen? Waar worden uwe belangen 't ruimst besproken? In „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Waalwijksche en Langstraatsche Cou rant. waarop gij U moet abonneeren en waarin gij moet adverteeren. Het kost slechts ^LT Uü «tt i i li 1 1 ro

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 7