"provinciaal nieuws. BLACKBOy EEEI-"" 5 MEI WAALWIJKSCHE WIELERBAAN alio VAN HET ZUIDEN TWEEDE BUD. N°4 1.2! Piet peinst: PRUIM TABAK FR. SLAATS P. v. d. HORST P. v. d. REUT C. SLAATS J. MARTENS J. KREMERS N. BAKKER J. v. GEENE L. KRIJNEN H. v. OVERDIJK starten opZondaga.s. op de 14 Woensdag l Mei '35. 58e Jrg. an. Waalwijk, 30 April 1935. Kamers van Koophandel. In het bezuinigings-ontwerp wordt onder 't departement van Economische Zaken medegedeeld, dat het aantal Ka mers van koophandel aanzienÜjk zal moeten worden verminderd. Deze aangelegenheid zal zoo spoedig mogelijk worden uitgewerkt, staat er voorts bij; dus nadere inlichtingen heb ben we niet, doch we vreezen met groo- te vreeze dat ook hier t platteland weei 't loodje zal moeten leggen. Er staat bij dat de Kamers zichzelf moeten kunnen bedruipen, dusalle hoop is nog niet verloren. Zou na de Gezondheidscommissie, t Kantongerecht, ook onze Kamer van Koophandel voor de Langstraat moeten sneven? en imaaj prs. Willem Timmermans. T "l t Zondag 1.1. overleed te Brussel, ,a een smartelijk lijden van onge- i vpjpgr vier weken, tengevolge van rd bloedvergiftiging. Drs. Willem lim- i venermans gevolmachtigd directeur i Kortoor België der N.V. »Noord-Bra- Uand« Maatschappij van Verzekering het Leven te Waalwijk, in den af hèuderdom van 31 jaren. »id t» l)e heer Timmermans werd ge- verdloren te Waalwijk 1 Juli 1903 n ïjjtudeerde aan het College der Jezui- en te Katwijk, alwaar hij zijn eind- <enin>xamen gymnasium aflegde. Hij zette g vajijne studies voort aan de Neder- holndsche Handels-Hoogeschool te Rotterdam, alwaar hij zijn doctoraal en. [n de handels- en economische we- t dfjenschappen behaalde, espr, Nadat hij aan het hoofdkantoor thaier Mij. »Noord.Braband« te Waal. hij Lijk eenigen tijd was werkzaam geweest, werd hij benoemd tot Di- geefecteur der afdeeling België, waartoe jij zich te Brussel vestigde en het «beer voerde over het hoofdkantoor ier Mij. aldaar, omvattende de tal rijke bijkantoren en agentschappen zan België en waar hij gelegenheid had zijn talenten, zijn groote werkkracht en jeugdige ijver teont plooien voor zijne maatschappij,"wel ker vooruitgang hij in de korte jaren dal hij deze functie mocht bekleeden, zelfs in de meest ongunstige tijden op zeer bijzondere wijze wist te bevorden. Nog onlangs hadden wij het voor recht uit het Holland»-blad in Brussel een artikel aan te halen over de «Noord-Braband» in Belgie, waaruit zijn werkkracht en de waar deering die men in België daarvoor en voor zijn persoon koesterde, zoo duidelijk naar voren kwamen. Zijn directeurschap droeg een groote belofte voor de toekomst in zich. En aan dit jonge leven is zoo plotseling door een ongelukkig toe val een einde gemaakt en is hij onttrokken aan zijne echtgenoote, familie, werkkring en vrienden die hem allen zoo dierbaar waren. Wij bieden de geachte iamilie, de Maatschappij onze hartgrondige condoleances, innig beseftend en medelevend hoe zwaar zij thans vooral en de laatste jaren zoo her haaldelijk in hun beste leden en krachten getroffen werden. Moge de algemeene deelneming -eenigszins tot troost zijn in dit naar b|es( menschelijk begrip zoo wreed en onherstelbaar verlies. V\l Zijn nagedachtenis zal in eere 1blijven bij allen, die het voorrecht AAÏI hadden hem te kennen en onder gg hem te werken. mm» Hij ruste in vrede. r 1 Ai Hedenmorgen had onder zeer groote deelneming de plechtige uitvaart en be- 1,91 grafenis plaats op het kerkhol der pa- /-* rji rochie St. Jan alhier. De lijkbaar, gedra- Zi»0 gen door personeel van het hootdkan- 'X 5( toor der „Noord-Braband", werd voor- afgegaan door het personeel van den 1 ,l*> binnen- en buitendienst en door de af gevaardigden van het personeel der af deeling België der Maatschappij. In langen stoet volgden tal van vrien den en zakenkennissen der familie Tim mermans. Op het kerkplein schaarde het perso neel zich en haie. Tijdens de plechtige Requiem-Mis voerde het parochiaal zangkoor uit de driestemmige Requiem-Mis van Perosi. Deze H. Mis werd opgedragen door den ZeerEerw. heer pastoor Heeze- mans, daarbij wel treffend geas sisteerd door twee van Waalwijks jon gemannen, de sub-diakens Kolsteren en Witlox, die volgende maand hun H. Priesterwijding hopen te ontvangen. De belangstelling nabij de kerk was enorm groot. Toestand gemeente-gasfabriek. In de raadsvergadering van Vrijdag j.L deelde weth. Smolders mede dat de. vermindering der gas-atgi_tte in het eerste kwartaal van 1935 50.000 M3 bedroeg. Hij deed deze mede- deeling echter onder de reserve dat de opgave niet officieel was. Ihans, nu het officieele cijfer bekend is, blijkt de vermindering mee te vallen en ten opzichte van 1934 »slechts« 25000 M3 te bedragen. Ten opzichte van 1933 bedraagt de vermindering in het afgeloopen kwartaal 38.400 M3. We lieten weth. Smolders voorts in ons verslag zeggen, dat de winst van het gasbedrijt over 1 Jol 1 JoJ. had bedragen. Men leze hier echter de winst over het laatste kwartaal van 1934. Toen de Zon opging Voor een propvolle zaal heeft de R.K. tooneelclub Ü.V.S.V. Maandag avond in den Gildenbond een uit voering gegeven van het stuk van F. v. Duinen »Toen de Zon opging». Van dit zeer zware stuk heeft de vereeniging een vertolking gegeven, die alleszins te loven is. Vooral aan de hoofdpersonen stelt dit stuk bij zonder zware eischen om de lange monologen en dialogen, die zoo heel gemakkelijk ontaarden in een leven loos opdreunen der zinnen. Slechts zelden weten amateur-tooneelisten in deze lange hetoogen zooveel span ning te leggen, dat het publiek er door gepakt wordt. Dat t den spelers van D V S.V. gelukt is het zoover te brengen dat zij de moeilijkheden konden overwinnen is misschien al de beste lof, die we hen kunnen toezwaaien, en het getuigt levens van den juisten kijk van den regis seur den heerJac.M. Hidden, onder wiens leiding het werk is ingestu deerd. H de Werd als de weerspannige zoon F. Kelder als de meubel iabri- kant,' H. Kolster als Arie, J. Sleen- hoff als de onderwijzer, H. Maas als de oom en M. Beerens als bedrijf*, leider, speelden hun zeer moeilijke rollen zoo goed als men van dille- tanten slechts mag verwachten Vooral de jonge krachten H. Kolster en M Beerens bewogen zich zeer vrii op het tooneel en van hen kan Ü.V.S.V. nog veel plezier beleven. De overige spelers, wier rollen van meer ondergeschikte beteekems wa ren, pasten zich uitstekend aan. C. v. d. Wiel was een goede bediende en M Berkelmans was in 't komi sche 'gedeelte, dat echter wel wat uit den aard van het stuk viel, weer onovertreffetijk. A. Wijkmans en A. Snijders deden evenzeer het weinige wat ze te doen hadden zeer goed. Daarbij kwam dat tooneelaanklee- ding waarvoor de heer Jos. de Folter zijn medewerking gal en grimeering goed verzorgd waren zoodat het geheel een zeer geslaagd optreden genoemd mag woiden. De aanwezigen toonden dooi flink teapplaudisseeren hun dankbaarheid. Voor den aanvang van het stuk sprak de heer Passier een welkomst woord, in het hijzonder tot den burgemeester en tot den geest, adviseur, en deed vervolgens enkele mededeelingen betreffende de bede- vaart naar Lishout op 12 Mei a.s jubileum Liefdadigheid en Kunst. De uitvoeringen, die de Baardwijk- sche tooneelvereeniging „Liefdadigheid en Kunst" Zaterdag en Zondag ter ge- leqenheid van haar 25-jarig bestaan ge geven heeft, hebben eenerzijds onze verwachtingen verre overtroffen, in een ander opzicht echter zijn we in onze verwachtingen teleurgesteld. Overtroffen zijn onze verwachtingen n.l. door het hoogstaande spel van deze oude tooneelvereeniging. door t prach tige, aangrijpende stuk dat werd opge voerd en de groote zorg die aan elk on derdeel dezer uitvoeringen besteed was. Teleurgesteld heeft ons echter het matige bezoek dat deze zeldzaam mooie uitvoeringen hebben getrokken. De eerste avond waren het voornamelijk de leden van het huldigings-comité met hunne dames en enkele andere genoo- digden die het auditorium vormden. De tweede avond was de publieke belang stelling wel wat grooter, maar er kan toch niet van een stampvolle zaal ge sproken worden, wat toch deze oude tooneelclub, wier leden zich zooveel moeite hadden gegeven om bij dit jubi leum nog eens waardig voor den dag te komen, dubbel en dwars verdiend hadden. Voordat de tooneelclub optrad, sprak de heer Ed. v. Beijnen, de voorzitter, een openingswoord, waarin hij den le vensloop van L. en K. naging. Hij rele veerde daarbij de perioden van hoogen bloei, die L. en K. naast momenten van inzinking gekend heeft. Voor velen zul len dankbare herinneringen zijn wak ker geroepen toen de heer v. Beijnen herinnerde aan de succesvolle opvoe ringen van groote tooneelwerken, als ..Nero", „Tarcissius,,De verloren zoon" en andere in de groote jaren der vereeniging. Na dit openingswoord ging het doek op voor de eerste acte van het tooneel- spel ..Mea Culpa" van Herman Burger. L. en K. heeft een uitstekende vertol king aan dit mooie werk gegeven. Het bleek wel dat de oude krachten van de vereeniging zich nog uitstekend op de planken thuis gevoelden. Hun spel heeft aller verwachtingen overtroffen; het stak nog uit boven het peil dat L. en K. in haar beste periode zulk een uitste kende naam bezorgde. Het was een vlot sluitend geheel en van geen enkele rol zouden we kunnen zeggen dat hij aan een minder bekwaam speler was toe vertrouwd. Deze hoogstaande vertol king door elk speler zonder uitzonde met name naar voren te brengen, wijl er ring. maakt 't moeilijk enkele spelers eenvoudig geen uitblinkers waren. Wij willen slechts volstaan met vermelding van alle spelers die in deze schitterende jubileum-uitvoering hebben medege werkt. Het zijn de heeren C. Mol, M. v. d Mee, C. Pullens, M. Thijssen. Jos Lombarts, M. v. Iersel. E. de Vries en F. de Vries. Het publiek leefde geheel met het stuk mee en toonde zich dankbaar voor het gebodene door een herhaaldelijk spontaan applaus. Stoere stuurman stuurt door stormen; Stuurboord, bakboord, keer op keer; In zijn mond doet BLACK BOY nét zoo, Bakboord, stuurboord, heen en weer. GESAUSDE ZWARE heer H. van Engelen alhier in de afdee ling solo's de 1ste prijs met lof der jury. ïn de afdeeling Duo's met zijn part ner Cor Vermeeren uit Breda, even eens de 1ste prijs, terwijl zij met hun duo tevens behaalden met groote meer derheid van stemmen, de 1ste publieks prijs, zijnde vijftien gulden. Door het publiek mochten drie prijzen worden toegekend. Concert. Het is geen alledaagsche gebeur, tenis, dat een kwartet als de Dames Ankie v. Wickevoort Crommelin sopraan, Jo van de MeentW alter alt en de Heeren Evert Miedema tenor, Bas de Groot bas naar Waalwijk komen. Op '4 Mei zullen zij eene uitvoe ring geven in de Ned. Hervormde Kerk te Waalwijk, waar zij o.a. eenige bekendenummers van Handel, J. S. Bach, W. A. Mozart, Fr. Schu bert, Joh. Brahms e.a. ten gehoore zullen brengen. De Heer Eduard Flipse, dirigent van het Rotterd. Philharmonisch Orkest zal hem op het orgel hege leiden. Liefhebbers van zang en muziek zullen kunnen genieten van een avond, welke zij niet spoedig zul len vergeten. Aanmoediging om dit conceit te gaan hooren, lijkt ons haast overbodig, temeer daar de entree zeer laag gesteld is. Politiehonden-wedstrijd. Na Pinksteren zal de dressuur- club »De Hondensport» alhier met medewerking van de kvnologen- Aan het slot van den eersten avond hield de heer Ger. Veltman, voorzitter van het huldigingscomité een keurige en van veel waard» ering getuigende toespraak, waarin hij hulde bracht aan het jubileerende gezelschap voor wat t vroeger jaren tot veredeling en ont spanning der ingezetenen en tot leni ging van veler nood gedaan had. Hij sprak er zijn spijt over uit, dat de vereeniging de laatste jaren niet meer actief optrad; die spijt was er na deze schitterende uitvoering bij spr. nog grooter op geworden. Het comité had dezen avond met vreugde begroet omdat hij tevens gele genheid bood 2 jubilarissen te huldigen die zich altijd zoo bescheiden op den achtergrond houden, n.l. de heeren Ed. van Beijnen en C. Mol, die reeds vanaf het oprichten der vereeniging resp. voorzitter en bestuurslid zijn. Spreker wierp daarbij het 'volle licht op hun groote verdiensten. Den heer van Beijnen noemde spr. de stille werker, die de vereeniging door zijn stuwkracht öok in moeilijke jaren op de been wist te houden. Spr. roemde de ar tistieke gaven van den heer Mol, den ijverigen regisseur, voor wie niets te veel is als tooneellievend Baardwijk een beroep op hem doet. Ten slotte uitte spr. de hoop dat Lief dadigheid en Kunst thans, na een stille periode, een nieuw tijdperk van bloei zou tegemoet gaan. De heer Veltman bood een prachtige bloemenmand aan terwijl de aanwezi gen met een langdurig applaus hun in stemming betoonden. De voorzitter, de heer E. v. ij*11; dankte mede namens den heer C. Mol voor de gebrachte hulde, terwijl de heer C. Pullens mede namens de overige spe lers de jubilarissen huldigde en dank bracht aan den heer Veltman voor diens waardeerende woorden. Een zeer gemoedelijk en vroolijk sa menzijn besloot dezen eersten avond. Zondagavond werd de uitvoering herhaald en werd tot slot een goedge slaagd bal gegeven, waar het recht prettig toeging. De vroolijke dansmu ziek van „The Darling Band droeg daar niet weinig toe bij. Vermelden we tenslotte nog dat de grime van den heer Scheefhals uit Den Bosch tot in de puntjes verzorgd was, dat de aankleeding, dank zij de welwil lende medewerking van Magazijn ,,L)e Magneet", zeer smaakvol was, dat de pianist Jos Lombarts Jr. voor aardige entre-acte-muziek zorgde en dat de heer M. Pullens des Zondags met een tenor-solo de pauze aanvulde. Successen H. van Engelen. Op het internationale humoristen concours, uitgeschreven door het ge mengd tooneelensemble „Nieuw Too neel" te Goirle, waaraan door twaalf humoristen, w.o. enkele Belgische, werd deelgenomen, behaalde j.l. Zondag de Zie berichten onder Rubriek ^ielernieuws". vereeniging V aalwijk en Omstre ken» een politie-honden-wedstrijd houden, uitsluitend voor gecertifi ceerde honden. Waarschijnlijk zal de wedstrijd op het W.S.C.-terrein gebonden worden. Biljartsport. Maandagavond bad in café City bij den heer- H. de Ruijter de eerste ontmoeting plaats tusschen het le vijftal der biljartclub van café van Cromvoirt v.m. Baardwijk en liet 1 e vijftal van Excelsior, voor het groot nationaal biljartconcours uitgeschre ven door Excelsior. Er werd op het keurige nieuwe biljart door beide clubs met animo gespeeld. Excelsior bleek echter in haar eigen huis de sterkste te zijn. Vooral A. Quirijns en G. Brok van Excelsior speelden een keurige partij en bij serieuze oefening zullen deze heeren in de volgende wedstrijden die aanstaande zijn nog wel eens uit hun sloffen schieten. De stand der partijen volgt Excelsior. A. Quirijns 100 p H. de Ruijter 100 p G. Brok 100 p Th. Zwaans 100 p Jac. v. Osch 100 p 16 b. 20 b. 19 b. 31 b. 47 b. Totaal 500 p. Soc. v. Cromvoirt. L. v. Cromvoirt 72 p. 16 b. H. Pullens 68 p. *20 b. G. v. Helvoirt 19 p. 19 b. E. de Vries 64 p. 31 b. J. Pullens 91 p. 47 b. Totaal 314 p. Hoogste serie Excelsior A. Quirijns 21 camb. Hoogste serie Soc v. Cromvoirt H. Pullens 13 cam. Algem. gem. Excelsior 3.75. Soc. v. Cromvoirt 2.36. Overplaatsing. De fa. Verbunt en Spijkerman in Overzeesche Huiden, Looistoilen en Extracten te Tilburg, wordt met ingang van heden 1 Mei overge plaatst naar Waalwijk, Grootestraat 143. Pols gebroken. Te Baardwijk had mej. M. het ongeluk tijdens haar werk zoodanig te vallen, dat zij een der polsen brak. Aanhouding Zaterdag gelukte het de politie alhier zekere P. F. W. te arresteeren. die in het politieblad gesignaleerd werd. Hij is Maandag op transport naar Den Bosch gesteld. Noordbrabantsche Provinciale Brandweeibond. De algemeene vergadering van dezen bond zal dit jaar gehouden worden te 's Hertogenbosch bij ge legenheid daarvan zullen wederom wedstrijden voor brandweeren wor den gehouden. Waalwijksche Zwemvereeniging. Een belangrijke vergadering. De Waalwijksche Zwemvereeniging heeft gisterenavond in „de Twee Ko lommen" hare jaarvergadering gehou den, die goed bezocht was, tenminste in vergelijking met het bezoek in voriqe jaren. Nadat de heer P. Treffers een ope ningswoord had gesproken en de notu len waren goedgekeurd, bracht de pen ningmeester, de heer L. Both, financieel verslag uit over de periode van 30 Oct. 1933 tot heden. Deze periode werd met een batig saldo van 60.89 begonnen. De totale inkomsten in 1934, met inbe grip van dit saldo bedroegen 1327.08, waarvan 998.60 aan contributie, 77.30 aan opbrengst kaartenverkoop en 47.29 aan opbrengst bal. De uitgaven beliepen in 1934 in to taal 1246.92, zoodat aan het einde van dit jaar een saldo van 80.16 res teerde. Sindsdien zijn echter nog verschillen de uitgaven gedaan en werd tevens een bal gegeven, dat 50.31 in de kas bracht; op het oogenblik resteert een kassaldo van11 cent. De controle-commissie, bestaande uit de heeren J. Siemer en E. Bossaerts, be vond de administratie in orde, weshalve de penningmeester onder dankzegging voor zijn beheer werd gedechargeerd. De heer J. Spijkerman, secretaris, bracht verslag uit over 1934. Hij me moreerde daarin het feit van het 10-ja- rig bestaan der vereeniging op 20 Mei 1934, dat ongemerkt is voorbijgegaan. In deze 10 jaren heeft de vereeniging zeer veel gedaan om de zwemsport in onze gemeente meer ingang te doen vinden. De financiën blijven het bestuur nog steeds zorg baren, hoewel tot nog toe elk jaar nog eenige verbeteringen aan de inrichting konden worden aan gebracht. Vele noodzakelijke verbete ringen moeten echter nog worden uitge steld door de schaarschte der middelen. Als de inkomsten konden worden ver hoogd zou er veel meer kunnen gebeu- ren. 1934 is overigens, aldus het verslag, zonder veel wederwaardigheden ver- loopen. Het bezoek was zoo druk, dat het niet door het houden van wedstrij den e.d. behoefde te worden gestimu- leerd. Het uitdiepen van het ondiepe bassin is op zooveel moeilijkheden gestuit, dat het werk is stopgezet. Er zijn besprekin gen gevoerd met het gemeentebestuur, om tot verdere uitdieping te komen, maar daar dit nogal groote offers vergt van de vereenigingskas, zal er voorloo- pig waarschijnlijk weinig van komen. Onder dankzegging aan den secreta ris werd het verslag aangenomen. Verhooging contributie. Hierna kwam ter sprake het belang rijkste punt der agenda: verhooging der contributie. De voorzitter onderstreepte nog eens de klacht die de secretaris in zijn ver slag had geuit, dat zoovele verbeterin gen aan het bad achterwege moeten blijven, omdat de geldmiddelen ontbre ken. Nog 2 jaar zit de vereeniging vast aan de aflossing van het renteloos voor schot der gemeente. De badmeester moet ook met een bescheiden salaris tevreden zijn. Het bestuur vindt het daarom wenschelijk om tot een kleine verhooging der contributie over te gaan en het heeft gemeend te moeten voorstellen de eerste kaart in alle klas- was als ii Wordt vervolgd

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5