E BINNENLAND. Voorjaarsparade RECHTZAKEN. BOEKBESPREKING. gebruikt NU 2 MAANDEN LANG ONGEKENDE VOORDEELEN. WASO-IM AC4-IINE S WRINGMACWINES LUXOR-BIOSCOOP In de hoofdrol de beroemde filmster FRANZISKA GAAL HET GROOTSTE SCHOUWSPEL TER WERELD, WONDER-ARTIKELEN EN U GENIET in dit reusachtige gebied heer en meester te worden. En zal 't daarbij blijven Ook hier dreigen gevaren die moeilijk te overzien zijn. Ontwerp Beginselprogram der R. K. Staatspartij. I)e commissie, ingesteld door de R.K. Staatspartij tol het samenstellen van een beginsel-program, heeft thans het door haar gemaakte ontwerp- program gepubliceerd. Deze commissie was als volgt sa mengesteld: prof. mr. P. J. M. Aal- herse, dr. D. Beaufort O.F.M., dr. J. van Beurden O.Praem., mr. C. M. J. F. Goseling, prof. mr. P. W. Kamp- huisen, prof. dr. J. B. Kors O.P., prof. J. H. Niekel, prof. mr. W. Pompe en prof. dr. ir. J. Schmutzer. De commissie heeft gewerkt onder leiding van prof. mr. P. J. M. Aalberse. In het program zijn neergelegd de algemeene beginselen en richtlijnen, naar Katholieke opvatting, welke op het gebied der practische staatkunde in al haar onderdeelen, richting- en leidinggevend behooren te zijn. De commissie heeft dienovereen komstig haar taak en het gebied waar over haar opdracht zich uitstrekte, aldus opgevat, dat zij in haar onder zoek heeft betrokken een reeks van fundamenteele vraagstukken, welke het staatkundig leven beheerschen en waarover de groole Katholieke begin selen, ontleend aan wetenschap, wijs begeerte en openbaring, bijzonder in dezen tijd licht kunnen werpen. In overeenstemming met dit karak ter heeft de commissie bij de vervul ling van de haar toegedachte taak zich welbewust onthouden van de nadere concretiseering van de door baar opgestelde beginselen en richt lijnen, terwijl zij haar werkgebied heeft beperkt tol de grenzen, waarbin nen het staatkundig leven zich vol trekt. Naast dezen arbeid en op den grondslag daarvan behoort derhalve nog nadere uitwerking te volgen. De gronslagen van ons staatsbestel zul- moelen worden getoetst aan hetgeen de opgestelde beginselen en algemeene richtlijnen eischen. Wij laten hieronder de voor naamste punten van het beginsel program volgen Wezen en doel. De R.K. Staatspartij wil zijn en blij ven de zuiver staatkundige vereeni ging der Katholieke Nederlanders. Zij stelt zich ten doel hel algemeen welzijn van hel Nederlandsche volk te bevorderen door in wetgeving en bestuur haar beginselen tot gelding te brengen. Die beginselen put zij uit de Openbaring, gelijk deze door het Kerkelijk leergezag wordt vertolkt, zoomede uit de natuurlijke eischen van het persoonlijke en het gemeen schapsleven in zijn verschillende vor men. In overeenstemming met die be ginselen aanvaardt zij voorts nog een aantal algemeene richtlijnen voor baar staatkundige werkzaamheid. Staatsdoel. De Staat is een maatschappij, d.w.z. een geordende eenheid van velen op één doel; in de natuurlijke orde is bij de hoogste maatschappij. Is die orde noodzakelijk, dan is hij in ontstaan en voortbestaan afhankelijk van den Schepper tot Wiens schep- pingsdoel hij moet medewerken en aan Wiens goedheid hij tallooze gaven dankt. Derhalve is ook de Staat gehou den God openlijk te erkennen, te hul digen en te dienen, vooral door in wetgeving en bestuur Gods wet tot opperste richtsnoer te nemen. Zijn doel vindt de Staal niet in zichzelf, maar in het algemeen wel zijn, dat geordende samenwerking in staatsverband eischt. Staatsvorm. Het recht om te bevelen is uit zichzelf aan geen enkele bepaalden regeeringsvorm noodzakelijk gebon den. Slechts de feitelijke geschiktheid om het algemeen welzijn te verzor gen, is toetssteen voor de bruikbaar heid van eenigen bepaalden vorm. Die geschiktheid wordt in belangrijke mate mede bepaald door den aard, de geschiedenis en de ontwikkeling van een volk. Staat en individu. Alles wat het boventijdelijk levens doel van den mensch aangaat is ont trokken aan inmenging van den Staat. In deze sfeei; heeft het individu rechten, die ook voor den Staat on aantastbaar zijn. Derhalve mag de Staat de vrijheid (Ier burgers niet verder beperken dan dit voor het gemeenschapsdoel noodig Staat en gezin. De eerste en voornaamste natuur lijke gemeenschap van indivuen is het gezin, dat zijn oorsprong vindt in bet huwelijk. Deze gemeenschap, die met haar rechten en plichten aan den Staat voorafgaat, heeft de Staat te eerbie digen zoowel in haar grondslag als in haar werkzaamheid. Om het natuurlijke karakter van hel gezin en zijn hooge waarde voor de gemeenscha]), is de Staat verplicht het gezin bij het vervullen van zijn taak krachtig bij te staan en de voor waarden te scheppen, waardoor het in zedelijk, maatschappelijk en eco nomisch opzich tol volle ontplooiing kan komen. Staat en Kerk. Evenals de Staat is ook de Kerk een volmaakte, d.w.z. op haar terrein hoogste en onafhankelijke maat schappij. In hel nastreven harer doel einden, die van hooger orde, van bo vennatuurlijk karakter zijn, mag de Kerk derhalve niet gehinderd worden door den Staat. Veeleer moet deze aan de Kerk rechtsbescherming ver- leenen en haar werkzaamheid positief bevorderen, ook omdat het welzijn der Staatsgemeenschap krachtig be vorderd wordt door den godsdienstzin tot opheffing van 17 K. v. K. het vol gende gezegd Ten aanzien van het hier voorge stelde werd allereerst opgemerkt, dat het met de verlaging van de openbare uitgaven niets te maken heeft, zoodat het de vraag is, of het wel onder de considerans van het wetsontwerp te brengen valt. Doch ook afgezien hiervan rezen bij vele leden tegen dit voorstel of althans tegen de consequenties, welke de regeering daaraan verbindt, ern stige bezwaren. De gedachtengang van de regeering is blijkens de memorie van toelich ting deze geweest, dat de bijdragen voor het Handelsregister in het be lang van het bedrijfsleven moeten worden verminderd, dat daarvan het gevolg zal zijn, dat enkele Kamers van Koophandel zich niet langer zullen kunnen bedruipen, en dat daarom het aantal dier Kamers zal moeten worden verminderd. Dezen gedachtengang heeft de regeering echter losgelaten. Er is immers bekend geworden, dal de regeering een bepaalde samenvoe ging op het oog heeft, welke vooral sireeksgewijze is bezien, en welke voorzoover men kon nagaan geen verband houdt met de financiën der afzonderlijke Kamers. Het schijnt, dat de regeering thans de verminde ring van het aantal Kamers van Koophandel als een op zichzelf be- geerenswaardig doel beschouwt. Dit verschil tusschen hetgeen in de M. van T. wordt medegedeeld en het geen de regeering thans voornemens schijnt, maakte op verscheidene leden een onaangenamen indruk. Den voor gestelden maatregel lot verlaging van de op het bedrijfsleven rustende las ten konden vele leden op zichzelf loe- •Vooroorlocjsche prijzend /rac acjten U zult versteld staan. ïs. der burgers. Verhouding tot andere Staten. In de verhouding tot andere Staats- geineenschappen moet de op hel na tuurrecht steunende gemeenschap der volkeren geëerbiedigd, en aan de be vestiging ervan ook in het positieve recht krachtig medegewerkt worden. Als richtsnoer gelde, dat het groot gebod der Christelijke naastenliefde ook de volkerenverhouding moet be heerschen. Binnen deze grenzen heeft de Staat echter den plicht zijn eigen onafhankelijkheid te handhaven. De algemeene richtlijnen, die dooi de commissie zijn vastgesteld, zullen wij in ons volgend nummer opnemen. Communistische Raadsmeerderheid. De Groningsche gemeente Finster- wolde is de eerste in ons land, die een communistische raadsmeerderheid heeft. Bij de gehouden verkiezingen werden van de 1355 geldige stem men. op de Communistische partij 682 uitgebracht, op de Vereeniging voor gemeentebelangen 245 en op de Neutrale Kiesvereeniging 428 stem men. Van de elf zetels behaalden de Communisten zes, de Ver. voor Gem. belangen 2 en de Neutrale Kiesver eeniging drie zetels. Stijgend aantal studenten.. In het verslag van den staat van bet onderwijs over 1933 wordt om trent het hooger onderwijs medege deeld, dat het aantal studenten aan de gezamenlijke inrichtingen voor hooger onderwijs in het studiejaar 1932/1933 13.480 bedroeg, d.w.z. 741 meer dan in het studiejaar 1931/ 1932. Het trok de aandacht der commis sie, dal bij het voorbereidend hooger en bij het middelbaar onderwijs de stijghig van het aantal leerlingen nog steeds voortgaat. Steeg het leerlin gental van den cursus 1932/1933 in vergelijking met den vorigen met 1918, of 3.1 pet., in den daarop vol genden cursus 1933/1934 bedroeg deze stijging 3366 of 5.3 pet. R.K. Middenstand en N.S.B. De Bossche Diocesane R.K. Mid denstandsbond heeft te Eindhoven een vergadering gehouden. De vergadering heeft het voorstel van bet bestuur aangenomen om geen N.S.B.'ers als lid der middenstands organisaties toe te laten en hen even tueel te royeeren, evenals degenen, die de N.S.B. openlijk steunen. Nog werd door een lid aan de orde gesteld de kwestie, dat de heer Schaep- man, lid der Tweede Kamer, com missaris was der Bat'a. Men vond dat voor een lid der Katholieke kamer fractie niet toelaatbaar, wijl de Bat'a geen nationale industrie is en aan den Middenstand veel schade berok kent. De vergadering wilde hiernaar een onderzoek ingesteld zien. Dr. van Beurden ried aan de zaak binnen het partijverband te behan delen, waarna tot een onderzoek be sloten werd. De opheffing van Kamers van Koophandel. In het v.v. der Tweede Kamer over het bezuinigingsontwerp wordt over het voorstel tot verlaging der jaar- lijksche bijdragen Handelsregister en juichen, al voegden zij daaraan toe, dat de bedragen, waar het om gaat, voor de meeste bedrijven geen groote beteekenis hebben, vooral niet, nu het minimum bedrag met slechts 50 cents zal worden verminderd. De vraag rijst echter, of deze op zichzelf juiste verlaging van lasten niet te duur ge kocht zal blijken te zijn, indien zij tengevolge mocht hebben, dat zooals de regeering voornemens schijnt te zijn niet minder dan 17 K. v. K. zullen worden opgeheven. Deze vraag meenden verscheidene le den bevestigend te moeten beantwoor den; de bezwaren voor het bedrijfs leven uit die opheffing voortvloeiende zullen naar hun meening de voordee- len, welke in de lastenvermindering gelegen zijn, overtreffen. Een ernstig bezwaar tegen het voorstel achten verscheidene leden het, dat de regeering blijkbaar uit sluitend advies heeft ingewonnen bij den Nijverheidsraad en noch bij de Kamers van Koophandel zelf, noch met den Middenstandsraad, die bij dit onderwerp toch evenzeer be trokken is als de Nijverheidsraad, overleg gepleegd heeft. Hun opvat ting, dat het voorstel niet voldoende van alle zijden is voorbereid, werd daardoor versterkt. an verschillende zijden werd erop gewezen, dat opheffing van Kamers van Koophandel speciaal voor de middenstandsbedrijven, die ineeren- deels slechts 50 cents per jaar voor deel zullen hebben van de voorgestel de verlaging der bijdragen aan het Handelsregister, ernstige nadeelen zal opleveren. Gevraagd werd, op welke gronden de regeering meent, dat samenvoeging der Kamers van Koophandel tot een aanzienlijke bezuiniging zal leiden. Sommige leden meenden dit te moe ten betwijfelen. H.K.H. de Prinses naar Leeuumrden. H.K.H. Prinses Juliana is Donder dag vertrokken om een bezoek van particulieren aard aan Leeuwarden te brengen. H.K.H. zal haar intrek ne men ten paleize van den commissaris der Koningin mr. P. H. V. Harinxma thoe Slooten aan het Hofplein. H.K.H. denkt tot heden in de Friesche hoofdstad te blijven. Prinses Juliana naar Duitschland. H.K.H. Prinses Juliana heeft een uitnoodiging aanvaard, om op 25 Juni a.s. te Dierdorf in de prote- stantsche kerk aldaar den jongsten zoon van den erfprins Hermann von Wied ten doop te houden, Minister Gelissen voorzitter van Werkfonds Verwacht wordt een benoeming van den nieuwen minister van Economische Zaken, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, die ambtshalve reeds zitting heeft in de ministerieele commissie voor het Werkfonds, tot voorzitter van het bestuur van dit fonds. Nieuwe Transfer-overeenkomst met Duitschland. Naar wij vernemen is op het De partement van Financien de nieuwe transfer overeenkomst tusschen Ne. derland en Duitschland geparafeerd. De onderteekening van het verdrag zal zeer spoedig te Berlijn plaats vinden. VRIJDAG ZATERDAG en ZONDAG brengen wij een pracht van een filmwerk bijgestaan door een keur van artisten Wolf Albach- Retty Theo Lingen Paul Hörbiger. RegieGeza von Bolvary. Muziek Robert Stolz. Wat Liefdesparade was voor Maurice Chevalier is VOORJAARSPARADE voor FRANZISKA GAAL. Spel, Muziek, Zang, het is alles 100 pCt. beter dan elk andere film. TOEGANG 16 JAAR. Bespreekt Uwe plaatsen bij Wed. J. v. d. Broek-van Ree. £en vr Al weter chatere Vóór De Duitschers hebben hun eischen. waarop vorige week de onderhan delingen gestrand waren, laten val len. Gemeld wordt dat bij de trans feronderhandelingen tusschen Ne derland en Duitschland eveneens een nieuwe regeling getroffen is voor het toeristenverkeer tusschen beide landen en met name ten aanzien van het reizen van Duit schers voor toeristische doeleinden naar ons land. Deze regeling zou van gunstigen invloed kunnen zijn op het bezoek van Duitschers aan Ne Ierland, dat thans tengevolge van de 10 mark-bepaling ernstig belemmerd wordt. Bezoek van Emir Saoed aan de fabrieken van Philips. Woensdagochtend arriveerden met den trein van 11.38 u. te Eindhoven de Arabische kroonprins, emir Saoed, met gevolg, teneinde een bezoek te brengen aan de fabrieken van Philips. 's Middags werd allereerst op ver zoek van den lijfarts van emir Saoed de Röntgen installatie van Philips in het St. Joseph Ziekenhuis bezichtigd. Daarna werd in de fabrieken de gloeilampen-, radio- en luidspreker- fabricage in oogenschouw genomen, en voorts werden verschillende demon straties gegeven, die door emir Saoed met zeer groote belangstelling werden gevolgd. Donderdag bracht de kroonprins een bezoek aan H. M. de Koningin ten paleize „Het Loo". Groote schade in het Westland. Het noodweer vun Maandag blijkt in het Westland zeer groote schade te hebben aangericht. Aangenomen mag worden, dat 4? glas schade in het Westland aange. richt, op plm f400 000 moet worden geraamd. Tal van tuinders zijn niet verzekerd, daar zij niet meer in staat waren de premie te betalen. Behalve de glasschade, is er de schade aan de producten, die zeker niet veel minder is dan die aan het glas. Verschillende bedrijven zijn door deze schade ten ondergang gedoemd. De v. d. Hoogt-prijs. De C W. v.d Hoogt-prijs is dit jaar door de Mij. van Ned. Letter kunde niet toegekend. De commissie van advies had den heer H. Marsman voorgedragen voor deze prijs, doch het bestuur kon zich daarmee niet vereenigen, daar de heer Marsman kort geleden tegen de Maatschappij der N.L. geageerd heeft. Aan Dr. L, Japikse is voor zijn biografie van Prins Willem III de Dr. Wijnaendts Francken-prijs toege kend. Tweede Tilburgsche Hoogeschooldag. Op Woensdag 19 Juni zal te Til burg de tweede Hoogeschooldag worden gehouden georganiseerd door de vereeniging van afgestudeerden aan de R.K. Handelshoogeschool, in samenmerking met den academi- schen senaat van het Tilburgsche Studentencorps »St. Olof». Het doel van dien dag is het sa menbrengen van allen, die de hooge- schoolgemeenschap vormen, afge studeerden, studenten en docenten. Er zal des middags om drie uur een feestvergadering gehouden wor den, waar als spreker zal optreden prof. dr. M. H. Cobbenhagen, met het onderwerp »Economische pro blemen van een nieuwen tijd». Voorts zal het woord gevoerd worden door mr. M. P. L. Steen- berghe, oudminister van econo mische zaken, die einde Juli zijn woonplaats wederom in Goirle zal vestigen. Werkverschaffing in Noord-Brabant. Naar »Het Volk» verneemt zal binnenkort worden ingesteld een rijkscommissie voor werkverschaf fing in de provincie Noord Brabant. Deze commissie zal worden samen gesteld, zooals dat reeds in een tweetal andere provincies het geval is. Er zullen zitting in krijgen enkele leden van het College van Ged. Staten, de rijks inspecteurs van de werkverschaffing in dit gewest en de hoofdingenieur van den Provin cialen Waterstaat. De taak van deze commissie zal voornamelijk zijn, werkverschaf.. fingsobjecten in het gewest op te sporen en plannen ter uitvoering daarvan voor te bereiden. De zaak de Bie. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van Piet de Bie tegen het vonnis van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, waarbij hij wegens doodslag op zijn neefGerrit de Bie was veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vijftien jaren. Gevaarlijk gereden. De rechtbank deed uitspraak in de strafzaak tegen F. W. v. V., arts te Dussen, die in Juni 1934 te Herpt als bestuurder van een auto bij het inhalen van een kar niet voldoende uitweek, waardoor hij met de kar in botsing kwam, waarbij het paard werd gedood en een kind dat op de kar zat werd gewond. Hij werd veroordeeld tot f 100 boete of 20 d. h. De Blanke Tijger. N.V. H. P.Leopold den Haag Ing. f190 Geb. f2.50 Deze roman, de eerste van den bekenden hoogleeraar en dichter G. Gonggrijp, speelt zich af in een een zamen, afgelegen post in onze Oost. Er broeit verzet in deze streek waar de inlander Joesoef Branta met zijn geheime vereeniging komt te staan tegenover den jonge controleur Hoorne. Deze. door de opstande lingen laaghartig beroofd van de zijnen, wreekt zich op verschrikke lijke wijze. Gewapend met zijn buks die hij weergaloos hanteert trekt hij door de woeste streek, slechts bezield met een gedachtewraak I, moordt hij iederen opstandeling die hij ont moet en als »de Blanke Tijger» is hij weldra gevreesd in het gebied. Maar de wraaklust koelt en de betere eigenschappen van den mensch Hoorne doen hem inkeeren lot rust en bezinning en zoo wordt de eerst gevreesde »Blanke Tijger» bij zijn dood als een heilige door de in— landsche bevolking vereerd. Het boek is voortreffelijk en boeiend geschreven en uit elke blad. zijde proeft men de groote kennis van land en volksaard, waarmede het geschreven is. Roerend zijn de bladzijden, waarin schrijver de mate- looze, en slechts door wraakgevoel beheerschte, smart van een gebroken jong leven schetst. Wij kunnen dezen kleinen doch uitstekenden roman ten zeerste aan bevelen. E. Cunningham »De Nacht ruiter» en »De Tijger van Texas.» Zuid-Holl. U. M., 's Gravenhage. Ziet 't er in Texas werkelijk zóó uit? 'tis ongelooflijk! Die veedrij vers zijn lang niet voor een klein geruchtje vervaardEenieder, die hun iets in den weg tracht of schijnt te leggen, wordt met dolk of pistool uit den weg geruimd. Er is wel veel moed toe noodig, om onder derge lijk volkje orde en veiligheid te her stellen Het tweede boek laat ons met de daden van zoo'n »Ranger» t.o. vee. roovers, paardendieven, misdadigers van allerlei slag meeleven. Het is wel spannende lectuur, maar wie bang is voor griezelverhalen, zal beter doen, ze niet te lezen vlak voor het naar bed gaan. W. V. 7. Jager-Meursing »Marktdag.» Hollandia-Drukkerij - Baarn. Weer een degelijk boek uit de «Kameleon-serie», verhalen voor 't oudere meisje. Een boek met »in- houd», niet alleen wat omvang, maar te meer wat gehalte betreft. De schr. heeft een rustigen stijl en weet toch haar lezeressen tot aan het blij'e slot te boeien. De gesprekken blijven «natuurlijk» en bezadigd. Dit ver haal met zijn bescheiden titel, geeft veel levensverdieping en is boven dien amusant. W. V. "t.- D

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 2