Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 'i BINNENLAND «ET HUIS IN Dc STILTE EERSTE BLAD. program der R.K. Staatspartij. n FEUILLETON ent, Bil NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. nd. do ter 3JE WOENSDAG 19 JUNI 1935 58c JAARGANG van den yoan vone worde bezui iiden 1 eenv, Izakeljj en tege totstan 'erP vö<L- niaati zou \y0 deze i ing toe. adden t iet bezfl opzie! Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. iranco te zenden aan den Uitgever. abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. s. weU; Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. tot dei 'Uastiii^- UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON Telefoon No. 38. TIELEN Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit z\jn. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Ten vervolge op het beginsel-pro- m der R.K. Staatspartij, dat wij Saterdag publiceerden, volgen hier ^gen aaj0tf de algemeene richtlijnen die het ,T°or 'n irogram voor de te volgen politiek angeeft. estaat Algemeene richtlijnen. 'leenen jn overeenstemming met de his- achtigi ,0rische ontwikkeling der Neder- r in.de mdsche Staatsgemeenschap blijve >p. dil!ian het hoofd van den Staat ons 1 in stri rfelijk nationaal Koningschap, ge- Gron ionden aan een Grondwet, waarin icnland |e rechtmatige vrijheden des volks Dn' err rorden beschermd. Deze bcscher- de vo oing houdt in, dat geestelijke stroo- rmenn ningen niet worden onderdrukt, cch,ei en zij deze gericht zijn tegen de c.n' natuurrechtelijke grondslagen der amenleving of het beslaan van den 3 (On appen ernstig jke ver 'er de er wijs. er op )ed als vijs za nkele i, en :0lulen lezen grondslag worde het volk in zoo geledingen samengebonden Itaat als zoodanig bedreigen, üp rden. ware volkseenheid bevorderd 'in^en n verzekerd. Onder verwerping van iederen •orm van dictatuur worde door middel van een in vrijheid gekozen olksvertegenwoordiging aan het volk zijn staatkundige medezeggen. ,chap verzekerd. Als noodzakelijk middel daartoe ient zoowel het instituut der mi- isterieele verantwoordelijkheid on verzwakt te worden gehandhaafd, TP11 alsook de volksvertegenwoordiging I Lli °P een voor haai* arbeid doelmatige 1 wijze te worden samengesteld. Voor de vervulling van de eigen zelfstandige taak door de gemeen schappen van cultureelen en sociaal, economischen aard en voor het van ,a. Staatswege op die werkzaamheid te oefenen toezicht, zullen door den n centralen wetgever algemeene rege- en worden gesteld. Die regelen moeten tevens bevatten de noodige Piet de eroor p zijn te 's- r elf Ie boert uskens achter! n is tót orhuis door over 971 den lot trokken namen begin: het ei nmer komen, nomen i'S zijn as fijn )ij Hein E draait iet rad, waarborgen voor samenwerking der onderscheidene gemeenschappen in zoodanigen vorm, dat de behartiging van het algemeen welzijn in cultu reel en sociaal—economisch opzicht duurzaam is verzekerd. Binnenlandsch beleid. Mede ter verzekering van ieders rechtmatige vrijheid, moeten orde en veiligheid krachtig worden ge handhaafd. Bijzondere aandacht worde gewijd aan de handhaving en versterking der zedelijke grondslagen van ons volksbestaan, met name ten aanzien van de onbelemmerde uitoefening van den eeredienst, de bevordering der Zondagsheiliging,de bescherming van het huwelijk en van het gezin, en de bestrijding der openbare on zedelijkheid. Slechts voor zoover het particulier initiatief tekort schiet in een be hoorlijke armenzorg, heeft de Staat een helpende taak, bij de uitvoering waarvan geen beletselen mogen worden gesteld aan de liefdadigheid. Financiën. De heffing der middelen blijve tot het noodzakelijke beperkt. Mede daarom worde de staatsdienst sober ingericht en met gepaste zuinigheid beheerd. In de wijze der heffing worde de verdeelende rechtvaardigheid nauw gezet in acht genomen, in dien zin, dat de draagkracht der burgers, mede in verband met de gezinssamenstel ling, de maatstaf zij. Van eerste levensbehoeften be hoort geen belasting te worden ge heven, tenzij en voor zoover het algemeen welzijn dit dringend vor dert. Kolomen. Staatkundige zelfstandigheid bin nen staatsverband van de niet— Europeesche gebiedsdeelen onder leiding van Nederland worde verder doorgevoerd. Tusschen de verschil lende deelen van het Koninkrijk worde nauwere economische samen werking bevorderd. De belemmering van de geloots prediking, neergelegd in art. 177 van de Wet op de Staatsinrichting van Ned.—Indië, worde weggenomen. Buitenlandsch beleid. Het buitenlandsch beleid richte zich op de handhaving onzer zelf standigheid en volwaardige positie, krachtig worden medegewerkt aan het streven van den Volkenbond. Bijzondere aandacht worde gewijd aan de vestiging van geordende in ternationale verhoudingen op eco nomisch gebied. De organisatie van leger en vloot dient beperkt te zijn tot hetgeen noodzakelijk is voor de handhaving der neutraliteit en de verdediging der onafhankelijkheid, binnen de grenzen door internationale regelin gen te stellen. Onderwijs. Vrijheid van onderwijs, als na tuurlijk recht der ouders, leide er toe de openbare school slechts als aanvulling der bijzondere le aan vaarden. Inzake steun en subsidieering mag van geen verschil in behandeling sprake zijn hetgeen eveneens gelde voor de vrije jeugdvorming. Ordening maatschappelijk leven. Met verwerping van de vrije con currentie en van de economische dictatuur als leidende beginselen in de volkshuishouding, behoort aan de sociale rechtvaardigheid en sociale liefde een alles beheerschende plaats in het maatschappelijk leven te worden toegekend, met name door het scheppen eener in dezen geest opgebouwde sociale en juridische ordening. De Staat bevordere, dat deze orde ning tot stand komt en belette, dat zij door financieel—economische machtsgroepeeringen wordt verlamd. Deze ordening moet er op gericht zijn om allen, die aan het econo misch leven deelnemen, in recht vaardige verhouding in de vruchten te doen deelen, en om in het bij zonder degenen, die door arbeid hetzij zelfstandig, hetzij in dienst betrekking daaraan deelnemen, te brengen tot bestaanszekerheid en tot voldoend eigen bezit. Het sociaal—economisch leven dient te worden georganiseerd in bedrijfschappen, die de bevoegdheid hebben om, onder oppertoezicht van den Staat, hun eigen taak in de volkshuishouding zelfstandig te ver vullen. De Staat behoort door aanvul lende en zoo noodig door recht- streeksche bemoeienis te voorzien in de verzorging in geval van wer keloosheid, ziekte, invaliditeit en ouderdom de beschikking over be hoorlijke woningen, inzonderheid voor de kinderrijke gezinnen het bezit eener eigen woning. Tot versterking en ontwikkeling van land en tuinbouw, nijverheid, handel, scheepvaart en het overige verkeerswezen behoort de Staat al die maatregelen te nemen, welke noodig zijn om deze takken van volksbestaan, ook in de verhouding tot het buitenland, dienstbaar te maken aan het welzijn van het volksgeheel. 25 jaar Kamerlid. Op 12 Juli a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat dhr. A. N. Fleskens uit Geldrop, gekozen werd tot lid der Tweede Kamer. Sindsdien heeft hij onafgebroken in die Kamer zitting gehad. Het v. Heulsz-moment. Met groote plechtigheid is te Am sterdam door H.' M. de Koningin het monument voor Generaal van Heutsz onthuld. Ook Prinses Juliana woonde de plechtigheid bij. Minister-president Colijn heeft een schitterende rede voering gehouden en burgemeester v. d. Vlugt heeft het monument namens de stad aanvaard. Katholieke onderwijzers protesteeren. Het Katholieke Onderwijzers Ver bond heeft in den Haagschen Dieren tuin een congres gehouden ter be spreking van de voorstellen tot be zuiniging op het onderwijs, opge nomen in het Wetsontwerp tot ver. laging van de openbare uitgaven. Er waren 3000 onderwijzers aan wezig. Scherpe protesten werden geuit jegens de onderwijspolitiek der regeering, voornamelijk tegen het instituut der »Kweekelingen met acte» en het in dienst houden van gehuwde onderwijzeressen die geen kostwinster zijn. Indië ovei het dieptepunt der crisis? In zijn rede ter gelegenheid dei- opening van den Volksraad heelt den gouv. generaal van Ned. Indië, Jhr. mr. de Jonge, een bemoedigend geluid laten hooren. Weliswaar moest op de nieuwe begrooting weer f 145.000.000.- wor den bezuinigd en blijlt desondanks nog een telfort over van 25'/a mil- lioen, dat door heffing op aardolie en 'n uitvoerrecht op ondernemings rubber zal moeten worden ingeloo- pen, maar toch zijn er bemoedigende feiten waar te nemen. Vele ondernemingen hebben weder om een bestaansmogelijkheid ver kregen en de ontving bevolking hoogere directe inkomsten dan vroe ger het geval was. Z. E. stond stil bij de oprichting van een zeepfabriek en van een fabriek van rubberbanden, zulks als gevolg van de tegemoetkomende houding door de overheid aange nomen. Spr. vroeg zich af of ook van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van ADELINE SERGEANT. Nadruk verboden. 41. r adv. 54603 U bent er nog goed afgekomen, meneer, mompelde de oude Jacob. U kunt beter gaan zitten, vervolgde hij, juffrouw Davenant haalt een schaar en wat verband. Zij zal wel dadelijk terug zijn, maar U moet daar niet blij ven staan. Ik voel me al beter hernam Ever- ard, terwijl hij Claire's doodelijk ver schrikt gezicht zag. Maar ik was al niet heelemaal in mijn gewonen doen. Ha! viel hij zichzelf in de rede, ze zijn hem toch de baas. En Claire zag, toen zij opkeek, dat de politiemannen Lancaster op den grond gekregen hadden en hem hand en voetboeien aandeden. In zijn waan zinnige woede was Lancaster niet ge makkelijk te overmeesteren geweest, maar tenslotte was hij genoodzaakt zich over te geven, terwijl er een stroom verwenschingen over zijn lip pen kwam. Wat heeft dat allemaal te betee- kenen? Wat heeft hij gedaan? vroeg Claire verbouwereerd. Dat kan ik niet in een paar woor, den vertellen, gaf Everard ten ant woord. Het is aan Nell te danken dat het huis niet in een puinhoop veran derd is en enkelen van ons de lucht niet ingevlogen zijn. Later zul je alles wel hooren, Claire. Nell is hulp gaan halen; toen Lancaster de veldwach ters zag, begreep hij dat hij verloren was en wilde mij neerschieten. Ver moedelijk uit woede, omdat ik hem ontsnapt was. Op dit oogenblik kwam Nell terug met verbandmateriaal, waarna zij Ja cob wegstuurde om koud water en een spons. Terwijl Nell zijn arm ver bond, keek Everard vol spanning naar wat er aan den anderen kant van de hall voorviel. Juffrouw Plowden liep handen wringend heen en weer en jammerde: Ik zeg u, dat het een ongelukje was. U denkt toch niet dat hij meneey Hume wilde vermoorden. Hij heeft zich enkel verdedigd en dat gas in de slaapkamer misschien hebben Ja cob of ik het kraantje bij vergissing open gedraaid. Houd je mond, Janet, beet Lan caster haar toe. Je doet me meer kwaad dan goed. Ga op zij, alsjeblieft, zei een van de politiemannen, terwijl hij de huis houdster bij den schouder greep. Wie bent u? Ik zou graag uw naam willen weten. En waarom wilt u mijn naam weten, als ik dat vragen mag? vroeg de vrouw verontwaardigd. Zeker om getuigenis af te leggen, nietwaar, ge tuigenis, tegen mijn wettigen echtge noot. Dat doe ik toch nooit. Wat bedoelt u met wettigen echt genoot? vroeg de rijksveldwachter, terwijl hij van zijn zakboekje opkeek. Nu, Philip Lancaster! Toen zijn moeder nog leefde, schaamde hij zich voor mij, hij heeft haar nooit laten weten dat ik zijn vrouw was. Maar dat doet er niet toe. Het is waar! Hou je mond, mensch, riep Lan caster woedend uit. Je weet niet wat je zegt. Hou je mond! Ik weet best wat ik zeg, beet juf frouw Plowden hem toe. En ik zal mijn mond niet langer houden. Want ik kan als je vrouw heel wat meer voor je doen dan als huishoudster. Philip, vervolgde ze, dichter naar hem toekomend, ik ben niet gek. Snap je dan niet, dat ik jou helpen wil? Lancaster haalde korzelig de schou ders op. Ga je gang dan maar, gromde hij, terwijl hij zijn gezicht van haar afwendde. Als je er pleizier in hebt, om als mijn vrouw bekend te staan, zal ik er geen bezwaar tegen maken. Heeren en hierbij dwaalden zijn oogen af naar Claude en Geoffrey sta me toe u voor te stellen aan me vrouw Lancaster. Het is jammer, dat u haar niet eerder hebt leeren kennen nietwaar? Hoe minder u zegt, hoe beter 't voor u is, voegde Geoffrey hem koel toe. Alles wat u zegt wordt tegen u gebruikt. O, ik ken de wet, snauwde Lan caster. In dat opzicht hoeven ze me niets te leeren. Wat zal er nu met me gebeuren? Hij moet naar Aldersfield, zei de veldwachter tegen Geoffrey. Het is 'n lange wandeling. Misschien kunnen we ergens een voertuig krijgen? Er staat een auto voor de deur, deelde de hertog mee, om de dames naar Cheselden te rijden, waar alles al voor hun ontvangst in orde is ge maakt. Ik zal den chauffeur order ge ven hier terug te keeren om u naar Aldersfield te brengen. Everard Hume en Geoffey Langdale bleven achter en er werd een voorloo- pig rapport van de gebeurtenissen van. den vorigen nacht opgemaakt, of schoon Nell's getuigenis vereischt werd, voordat men een goede voor stelling kon krijgen van de wijze waarop zij er in geslaagd was Everard van een zekeren dood te redden. Juffrouw Davenant is een meisje met zeldzame moed, ver klaarde Hume glimlachend, en ik vind dat onze vriend Mcymell zoo als hij nog gaarne genoemd'wordt zichzelf kan feliciteeren. Och kom, je wilt toch niet zeg gen Heb je het niet gemerkt? lachte Hume. Hij heeft het mij verteld, en ik geloof dat zij een heel gelukkig paar zullen worden. Geoffrey keek een oogenblik ver baasd, toen begon hij plotseling te lachen. Mijn familie kan een zuster van een hertogin niet van de hand wij zen, meende hij, en Everard was het volkomen met hem eens, ofschoon hij de beteekenis van deze opmerking niet ten volle begreep, aangezien hij Lady Langdale en haar dochter niet kende. Toen men het huis doorzocht, bleek dat alle bedienden weggezonden wa ren, onder voorwendsel dat Lancaster op het punt stond met zijn pupil naar het buitenland te gaan, alleen juffrouw Plowden en Jacob waren gebleven. Deze waren nu druk in de weer om voor de aanwezigen brood met koffie klaar te maken. Lancaster was op eigen verzoek naar zijn ka mer gebracht; men had hem van zijn boeien bevrijd, daar hij toch onder de hoede van de twee veldwachters bleef. Kijk eens, begon hij na een poosje. Ik heb meneer Hume iets be langrijks te vertellen. Ik hoop, dat de heeren ueen bezwaar zullen ma ken als ik hem een paar minuten spreek. Een van de veldwachters ging hel vertrek uit om even daarna met Hume en Geoffrey terug te komen. Ik wilde U spreken, wendde Lancaster zich tot Everard, en»U een paar dingen duidelijk maken. Mijn spel is uit. Daarom zal ik U een paar interessante feiten vertellen. Toen ik er in toestemde Claire Valery's voogd te worden, deed ik dit natuurlijk terwille van de toelage, die mij daarvoor werd aangeboden. Toen ik hoorde dat de oude Valery dood was, en hij haar tot zijn eenige erfgename benoemd had, kwam hel plan bij mij op te trachten haar heele vermogen in handen te krijgen. Ik probeerde eerst een huwelijk tusschen haar en Cyril te bewerkstelligen, maar toen ik merkte dat dit niet zou luk ken, begon ik andere maatregelen te nemen. Ik gaf haar een medicijn, dat ik eens van een Indiaan gekregen heb, en dat een patiënt langzaam in een toestand van idiotisme brengt. Haar ziekte, haar bewusteloosheid, was alleen het resultaat van het mid del, dat ik haar toediende. Zij zal, wanneer zij een normaal leven leidt, spoedig weer heter worden. Toen ik een gezelschapsdame voor haar trachtte te vinden, dacht ik mezelf daarmee een dienst te bewijzen en een medeplichige te krijgen. Den eersten avond dat juffrouw Davenant hier was, probeerde ik haar te bewegen Claire een hoeveelheid van het medi cijn te geven, die haar waarschijnlijk fataal zou zijn geworden, maar door een ongelukje ging de inhoud van het glas verforen. (Wordt vervolgd). kende 54601 adv, aalwpsclie en Langstraatsche Courant

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1