MAGGI3 GEMEENTERAAD. ABONNEERT U OP DIT BLAD. BUITENLAND. KANTONGERECHT, RECHTZAKEN PLAATSELIJKE s v< SOEPTABLETTEN THANS MAAR PER TABLET VOOR 2-3 PORTIES Bovendien acht men een overeen komst tusschen de Vereenigde Staten, Engeland en Frankrijk noodig, even tueel met medewerking van Japan, om een stabilisatie van de voor naamste landen tot stand te brengen. Treinramp in Engeland. ik dooden. Zaterdagavond te 23 uur vertrok van het station King's Gross te Lon den een trein met week-end-passa giers naar het Noorden en precies 15 min. later vertrok op hetzelfde spoor de »Flying Scottsman«, de bekende sneltrein naar Schotland, met post en passagiers. Kort voor middernacht reed laatst genoemde trein met razende snelheid men zegt ongeveer 100 K M. op den in het station Welwyn stilstaan- den eerst vertrokken trein. De ge volgen waren ontzettend. De wagons schoven in elkaar en kwamen dwars over de rails te staan, zoodat alle vier sporen, die hier naast elkaar lagen, versperd werden. In den eersten trein, die uit acht personenrijtuigen bestond met twee goederenwagons, bevonden zich 200 personen, terwijl het aantal passagiers van den voor Schotland bestemden posttrein 54 bedroeg. Men heeft uit de puinhoopen 14 dooden geborgen, waaronder twee vrouwen en twee kinderen van eenige maanden, alsmede zestig gewonden, waarvan verschillenden in zorgwek- kenden toestand verkeeren. De treinen botsten met een gewel digen slag tegen elkaar Talrijke bewoners van het plaatsje kwamen onmiddellijk toegesneld. Tezamen met brandweerlieden en politieagenten namen zij deel aan het reddingswerk, terwijl uit Londen onmiddellijk dokters en verplegend personeel werden gezonden. Met behulp van accetyleenlampen werden de lijken met groote moeite uit de puinhoopen bevrijd en ter identificatie in tijdelijke lijkenhuisjes geplaatst. De gewonden werden onmiddellijk naar de naburige ziekenhuizen van Welwyn en Hertford overgebracht. Een baby werd dood in de armen van zijn zwaargewonde moeder aan getroffen. Van de wrakstukken van den trein legden de reddingsmanschappen vuren aan, om het reddingswerk te vergemakkelijken. Bij het aanbreken van den dag leverde het terrein van de ramp een ontstellenden aanblik op. VLIJMEN. De raad der gemeente Vlijmen vergaderde Maandagavond te 7 uur ten raadhuize onder voorzitterschap van burgemeester v. d. Ven. Afwezig de heeren Weth. van Helvoirt, J. van Engelen en van Heesbeen. De notulen worden goedgekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Verschillende goedkeuringen van raadsbesluiten worden voor kennis, geving aangenomen. 2. Voorstel van B. en W. tot het in erfpacht geven van een stukje grond voor den bouw van een transformatorhuisje langs den Hoo- gen Maasdijk. De Voorzitter zegt dat dit gebouw tje tegenover de Meliestraat zal ge- plaatst worden teneinde de stroom in de Meliestraat te versterken. Het voorstel om het betrokken perceel voor 40 jaar in erfpacht te geven aan de PNEM voorfl.per jaar wordt aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een bijdrage aan het Burg. Armbestuur van voormalig Nieuwkuijk over 1935. De Voorzitter zegt dat het Arm bestuur over 1934 een nadeelig saldo heeft gehad. Daar het Armbestuur dringend kasmiddelen noodig heeft stellen B. en W. voor om aan dit Armbestuur een subsidie van f 1000 te geven uit de begrooting van Nieuwkuijk. Spr. weet dat op het oogenblik de meerderheid van den raad van Nieuwkuik voor opheffing van het Armbestuur is, nu de gemeente is opgeheven. Spr. gelooft dat 't daartoe mettertijd zal komen, daar het Arm bestuur toch steeds gebrek aan financien heeft. Het voorstel wordt aangenomen. 4. Verzoek van de herbergiers tot verlaging van de Pers. belasting voor biljarten, met voorstel van B. en W. B. en W. stellen voor de hoofdsom te brengen van f 15 op f7.50, waar door de belasting in totaal op f22.50 zal komen. Wordt de belasting niet verminderd dan vreest spr. dat vele caféhouders hun biljart zullen af schaffen, waardoor de gemeente zou worden gedupeerd. Spr. meent dat in Haarsteeg reeds vorig jaar deze belasting verlaagd is. De heer W. v. Engelen is er tegen dat nu reeds besluiten worden ge nomen betreffende de nieuwe ge- meentedeelen Nieuwkuijk en Haar. steeg. Spr. meent dat daarmede moet worden gewacht totdat de nieuwe raad gekozen is. Het voorstel wordt aangenomen met alleen de stem van den heer W. v. Engelen tegen. 5. Voorstel van B. en W. tot verdeeling van de gemeente in drie stemdistricten. B. en W. stellen voor de gemeente te verdeelen in 3 stemdistricten nl. Wijken A, B, C en D, behalve enkele perceelen, stemdistrict 1de v.m. gemeente Nieuwkuijk stem district 2; wijk E, uitgezonderd enkele perceelen die tot I behooren, Haarsteeg en de Achterste Hoeven stemdistrict 3. Tot stemlokalen voor deze distric ten worden aangewezen resp. de Bewaarschool te Vlijmen, het Patro. naatsgebouw te Nieuwkuijk en het oude raadhuis te Haarsteeg. Het hoofdstembureau en de stem- bureaux voor de drie districten worden geformeerd comform het voorstel van B. en W. 6. Benoeming van de leden der Schattingscommissie wegens perio dieke aftreding op 1 Mei j.l. De heeren P. v. Buul, A. Boom, A. v. d. Meerendonk en L. v. d. Griendt worden herbenoemd. 7. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan de navolgende ambtenaren van de v.m. gemeente Nieuwkuijk W. van der Leeden als secretaris, W. van der Leeden en C. van den Broek als ambtenaren van den Burg. Stand en J. van den Brandt als ontvanger. Het voorstel wordt aangenomen. De overige ambtenaren zijn reeds door B. en. W ontslagen. 8. Voorstel van B. er. W. tot intrekking van mierdere verorde ningen van de v.m. gemeente Nieuw kuijk en van Hedikhuizen, voor zoover deze van toepassing waren op het grondgebied dat naar Vlijmen is overgegaan en toepasselijk verkla ring van meerdere verordeningen van de gemeente Vlijmen. Met dit voorstel, waardoor de gemeentelijke verordeningen in de geheele gemeente worden uniform gemaakt, gaat de raad accoord. De heer v. d. Meerendonk vraagt wat er zal gebeuren met de straat belasting, die thans nog in 'n gedeelte der gemeente geldt. De Voorzitter zegt dat deze belas ting zal worden ingetrokken. 9. Wijziging begrooting 1934. De begrooting moet een ingrijpende wijziging ondergaan door de hooge kosten der werkverschaffing en der steunverleening. Voor werkverschaf fing moet f 11.252.03 meer worden uitgetrokken en voor steunverleening f 1127.05. Verschillende uitgaafposten kunnen daarentegen dank zij het zuinige beheer worden verlaagd tot een bedrag van ruim f8700 en ver schillende ontvangstposten kunnen met een gezamenlijk bedrag van ruim f3200 worden verhoogd. De hooge kosten der werkverschaf fing zijn veroorzaakt door het feit dat de gemeente in 1934 slechts 46 pet. rijkssubsidie kreeg tegenover thans 82 pet. De raad gaat met de overschrij vingen accoord. 10. Wijziging begrooting der v.m. gemeente Nieuwkuijk over 1934 en 1935. Met deze overschrijvingen tot een totaal van ruim f3200 gaat de raad accoord. Bij de rondvraag bepleit de heer v. d. Griendt electrificatie van de Heistraat. De Voorzitter zegt dit verzoek aan de PNEM te zullen doorgeven. Spr. is echter bang dat de gemeente een flinke afname zal moeten garandee ren en dus voor hooge kosten zal komen. De heer v. Wagenberg zou graag zien dat het electrisch net in de hoofdstraat verder verkabeld werd. De heeren v. Wagenberg en v. d. Griendt vragen nog de aandacht voor de baldadigheid der jeugd die zelfs lantaarns niet ontziet. Ook met het wegwerpen van vuil neemt men het niet nauw. De Voorzitter zegt dat daarop door de politie streng wordt toegezien. De heer v. Wagenberg vraagt nog inlichtingen over de werkverschaf fing. De Voorzitter zegt dat zoowel Vlijmen als Haarsteeg en Nieuwkuijk nog grond genoeg hebben om enkele jaren te werken. In Vlijmen begint men thans te werken ten Westen van »de Rup». De vergadering wordt daarna gesloten. procent kunnen zijn. Het wachtgeld zal vervallen zoodra de gewezen wet houder of Gedeputeerde in de termen valt om ouderdomspensioen te krij gen. m.a.w. zoodra hij 65 jaar wordt. Beperkende bepalingen zijn voorts voorgesteld om cumulatie of van wachtgeld met andere inkomsten uit openbare betrekkingen tegen te gaan. Een gepensionneerd ambtenaar, die dus na zijn pensionneering een open baar of politiek ambt gaat beklee- den, kan als dit ontwerp wet wordt, uit zijn pensioen en zijn nieuwe wedde in totaal niet meer vergoeding trek ken dan zijn laatstgenoten wedde be droeg. Onder politiek ambt moet in dit verband verstaan worden de functie van Gedeputeerde of wet houder. ijksmidd elen. De Rijksmiddelen hebben in Mei, wat de vergelijkbare belastingen be treft, ƒ30.537.934 opgeleverd, zijnde 240.647 meer dan verleden jaar. Sedert 1 Januari was de opbrengst ƒ50.528.475, of 19.496.512 meer. De steunverleening aan tijdens werkloosheid gehuwden. De minister van sociale zaken heeft besloten, de bepaling omtrent het verleenen van steun aan diegenen, die tijdens werkloosheid zijn gehuwd, te wijzigen. Tot dusver werd de methode gevolgd, dal met betrekking tot de tijdens werkloosheid gehuwden een datum werd vastgesteld, waarvoor men gehuwd moest zijn om voor ge- huwdensteun in aanmerking te ko men. Als datum waarvoor men gehuwd moest zijn, gold sinds de laatste wij ziging 1 April 1934. De minister van sociale zaken heeft thans bepaald, dat aan lien, die tijdens hun werkloosheid zijn gehuwd, geen gehuwden-uitkee- ring mag worden verstrekt dan nadat zij een jaar gehuwd zijn of na hun huwelijk drie maanden in het vrije hedrijf hebben gewerkt. Duurdere Reismarken. Er is een Kon. Besluit verschenen, waardoor de koers der „Reismarken" met 14% verhoogd wordt. Aanvra gers van 100 reismarken moeten voortaan voor 20% van dit bedrag de koers der goudmarken (59| ct.) be talen, hetgeen neerkomt op een prijs stijging der reismarken van 35 tot 39.9 ct. De gekochte marken worden voor- taan in het paspoort aangeteekend. Als gevolg van dit Kon. Besluit zal het voortaan aan in Nederland woon achtige personen verboden zijn om reischèques e.d. buiten Nederland te koopen. Overtredingen van dit ver bod kunnen op grond van de wet op het internationaal betaligsverkeer 1934 worden gestraft. De kO-uren werkweek. De Int. Arbeidsconferentie te Ge- nève heeft de beginselconventie inzake de invoering van de 40 urige werkweek met 31 tegen 2 stemmen aangenomen. Ook Nederland was onder de tegenstemmers. Treinaanslag bij Charbin. Op de spoorlijn Lafa—Charbin in Mandsjoerije hebben bandieten een brug in de lucht laten vliegen, juist op het oogenblik dat er ten trein over passeerde. De trein stortte in de diepte, met het gevolg dat 26 personen om het leven kwamen en 20 personen werden gewond. In troebel Mexico. De besprekingen tusschen president Cardenas en oud-president Calles schijnen te zullen leiden tot de vorming van een nieuwe arbeiders, regeering in Mexico, die vrij links zal zijn gericht en de eischen der arbeidersgroepen als voornaamste richtlijnen voor haar program zou aanvaarden. Te Mexico City is gisteren een groote troepenmacht geconcentreerd. Zondag is door de straten van de Mexicaansche hoofdstad een katho lieke protest-demonstratie getrokken, waaraan tienduizend personen deel namen, zonder dat dezedemonstratie leidde tot een ingrijpen van de zijde der politie. De toestand in Abessinië. In Abessinië worden maatregelen getroffen ter bescherming van de vreemdelingen in geval van een oor log met Italië. Muilende Chineesche matrozen. Chineesche kruisers die al eens hadden gemuit tegen de regeering te Nanking, zijn thans in conflict gekomen met de overheid te Kanton, hebben er forten beschoten en zijn daarna gevlucht. Geen kans op internationale stabilisatie Uit Bazel wordt gemeld, dat men in internationale bankkringen scep tisch staat tegenover de voorstellen van Morgenthau om een internatio nale monetaire conferentie bijeen te roepen. Engeland vertoont weinig nijging, de stabilisatie te overwegen vóór de verkiezingen voor het nieuwe par lement, d.w.z. binnen zes maanden. Beperking van Cumulatie. De regeering heeft thans bij de Tweede Kamer ingediend het lang verwachte cumulatie-ontwerp, dat beoogt cumulatie van pensioenen met pensioen of inkomsten verder te be perken dan onder de bestaande re geling reeds mogelijk was. Ingrijpend is de wijziging ten aan zien van de uitkeering aan wethou ders en leden van gedeputeerde Staten na hun aftreden. Tot dusver liet de wet vrijheid aan een wethouder of Gedeputeerde bij zijn aftreden pensioen toe te kennen, zoodat bijv. een 35-jarige wethouder na jaren zijn functie bekleed te heb ben, voor de rest van zijn leven pen sioen kon genieten. Dit wordt thans anders. Aan een wethouder of Gedeputeer de zal na de inwerkingtreding van deze wet (als datum denkt de regee ring zich 1 October 1935), als hij den leeftijd van 65 jaar nog niet heeft be reikt bij zijn aftreden, geen pensioen meer kunnen worden toegekend, doch slechts een afloopend wachtgeld gedu rende ten hoogste drie jaren. Het eerste jaar zal dit wachtgeld maxi maal 75 procent van de wedde, het tweede jaar 50 en het derde jaar 25 het Nedcrlandsche kapitaal thans geen nieuw emplooi in deze gewesten zou kunnen vinden. Spr. wees hierbij op de groote vlucht, welke de weve rijen, met name die van bontgeweven goederen en van sarongs, hebben genomen. De K. L. M. Het jaarverslag over 1934 der K. L. M. spreekt van voorldurenden vooruitgang, vooral van de passa gierdiensten. Het goederenvervoer bleef iets beneden 1933. De K.L.M. vloog in 1934 26.643 uren en legde daarbij 5.296.906 k.m. af, waarvan 1.457.770 op de Amster damBatavialijn. Hierbij werden 4.906.763 ton/k.m. geproduceerd op de Europeesche route en 1.428.435 ton/k.m. op de Amsterdam Batavia lijn, totaal 6.335.198 ton/km. Het totale bezettingspercentage van alle lijnen der K. L. M. (uitge zonderd de Indische lijn) beliep 45.6 pet., waarvan 46.5 op de buiten landsche en 38.8 op de binnenland, sche lijnen. De slechtste bezetting hadden de lijnen Amsterdam-Liver pool heen 17.4 pet., terug 16.8 pet. en Eindhoven—Groningen 13.4 en 17.4 pet. De oorzaak van de Uiver-ramp. Thans is het rapport gepubliceerd van de regeeringscom missie to onderzoek van de ramp met het vluigiuig »de Uiver». De commissie vereenigt zich in hoofdzaak met de indertijd reeds door Ir. van der Maas in zijn rapport neergelegde conclusies, welke luiden als volgt 1. De oorzaak van het ongeluk is hoogstwaarschijnlijk niet gelegen in brand, breuk of blikseminslag in de lucht, zoomin als in storingen van technischen aard. 2. Het moet waarschijnlijk worden geacht, nat de zeer ongunstige weers omstandigheden tezamen met minder gunstige vliegeigenschappen van het toestel in zware remous en ver moeidheid van den vlieger geleid hebben tot de botsing met den grond, die de catastrophe tengevolge had. Dr. Duker komt tot de positieve conclusie dat blikseminslag de eenige oorzaak is geweest. Toch hei¥lassificatie van gemeenten. Het voornemen der regeering, waar tegen zulk een scherpe critiek gere zen is, tot herclassificatie van de ge meenten voor de bezoldiging der rijksambtenaren, is thans gedeelte lijk doorgevoerd. Aan de gemeenten, welke in de eerste en tweede klasse waren gerang schikt (w.o. Waalwijk) (respectieve lijk 36 en 173 wordt niet getornd. Maar van de ongeveer 900 gemeenten, welke in de derde klasse waren on dergebracht, zijn er slechts 335 in die klasse gehandhaafd. Alle overige ge meenten zijn geclassificeerd in de vierde klasse. Opgemerkt zij, dat de standplaats aftrek voor de ambtenaren, gevestigd in gemeenen der vierde klasse, dezelb de zal zijn als voor lien, die wonen in derde klasse-gemeenten, n.l. 8%. Maar er zijn tegelijkertijd nieuwe maand- en weekloonen voor de vierde klasse vastgesteld, welk een niet on aanzienlijke verlaging laten zien. In Noord-Brabant blijven de vol gende gemeenten in de derde klasse gehandhaafd, terwijl alle overige derde-klas-gemeenten naar de vierde verhuizen: Boxmeer, Budel, Cuyk (gem. Cuyk en St. Agatha), Deurne (kom), Etten en Leur, Geertruidenberg, Geldrop, Gemert, Gilse en Reijen, Goirle, Grave, Halsteren, Helvoirt, Heusden, Hilva- renbeek, Loon op Zand, St. Michiels gestel, Moerdijk (gem. Hooge en Lage Zwaluwen en gein. Klundert), Moer gestel, Oisterwijk, Oss, Oudenbosch, Princenhage, Raamsdonk, Schijndel, Sprimg-Capelle, Steenbergen (gem. Steenbergen en Kruisland), Teterin- gen, Uden, Valkenswaard, Veghel, Veldhoven, Velp, Vught, Waalre, De Werken en Sleewijk, Werkendam en Willemstad. DEN BOSCH. Uitspraken. N. J. v. M.. Eethen, rijden toir, berisping. A. G. R., Nies te zware lading, 10 boete of l( J. V., Heusden, rijwiel zonder 3 boete of 3 d. h. de vert eiden vai miners jan Jeuö' esjes goc flet Gei ünimer x als Kerkklol iide nui *de vei Zoowel jeniengd rijs- Kielteg' flink Vrijgesproken. Het gerechtshof deed in hoogf roep uitspraak tegen: M. P. J. houder, Loonsch-Hoekje, Kaatsh^Lgslë V. was door de rechtbank te f> ne uitï vrijgesproken, ter zake, dat hij 0 4e omstreeks 10 December 1934 te [j f\cels op-Zand, toen de gemeenteveldva, 1 D 1 G. Flos aldaar een geweer, hetwelft ct» verdachte, in de door hem bewnX1 woning, plaatselijk gemerkt Kaat# vel, onbevoegdelijk voorhanden! ,i had vastgepakt teneinde dat -f grond van de Vuurwapenwet inb?P r te nemen opzettelijk deze door U°°r' ambtenaar ondernemen handeling 4VrienUei belemmerd door opzettelijk kracht#011^16 aan dat geweer te rukken en te trejp111' De kwestie ging erover dat deT ,~C wachter machtiging had tot het li #Ju^a' den van het huis terzake het const# Pr ren van 't vergunningsrecht en nia onderzoek der wapenwet. Eisch in hooger beroep 50 bo? k»sC^ 50 dagen. Verdachte werd vrijgesproken. Dronken auto besturen. Voor den kantonrechter werd verantwoording geroepen H. v. »Eute 332 p- 1 Gem. K Voor n h( Wijk en Aalburg, die in verzet M s n] van zijn vonnis, waarbij hij veroor; H was tot 60, 4 en 4 boete w( ran je dronken auto besturen. ^Zunc Hij ontkende dronken te zijn gew ®«7 nr hij had alleen maar bier gedro: jj, Voorts was ook de wagen nie;Tan j 0 hem. T Jer Wat alles samen toch geen ve u, schuldiging is. En als je van bier c ken wordt, dan moet je 't laten oordeelde het O.M. De verbalisant gaf lezing van de ze waarop hij den kermisklant had getroffen. Verdachte reed zoo onge 1311 »u de heg in en had echte dronken: ïann praatjes, zooals nu eenmaal een 611 veel op heeft ,,zijn gebed doet" de wachtmeester der marechaussee tuige verklaarde over verdachte deze in Wijk niet in de herberg ko; gunstig bekend staat, maar als hi' z'n vrienden in Heusden komt, gaat hij uit. Verdachte ontkende het. De verbalisant somt voorts op hij verdachte wel zag. Verdachte was met een vriend de Bredasche kermis geweest ook dat is nog even verder als Heu< fe Van de kermis naar huis was hij den invloed van drank. Een getuige a décharge, die met dachte was gaan kermis houden klaarde, dat hij zijn wagen door dachte liet besturen, wat hij niet gedaan hebben, als hij verdachte ken had geweten. De wachtmeester hield vol. Hrfc£rsc Aan iiry d< verder aan d n (oor Doo voeren concoi eslote Zoo; op de: ook n inde jetref' Voor echtei dank. ons l dinge doen hand, Dai aan conec HfF Jict icht flat g naai en daan voor voor Er hebt ontn verdachte uit den wagen laten en toen bleek het maar al te we ,,teut" hij was! Bovendien had hij reflector en geen letterlicht. De ambtenaar van het O. M. ei wegens dronken auto besturen boete of een maand hechtenis. V een jaar intrekken van het rijbe doch voorwaardelijk voor den tijt een jaar en tweemaal 5 boete dagen. een De verdediger Mr. C. W. vanistrev meren, Heusden, pleitte voorwaart ke veroordeeling op grond van het stig verleden van verdachte, die als bakker voor het groote gezin helpen den kost te verdienen. Uitspraak volgende week. Uitspraken in hooger beroep. Het gerechtshof wees de volgt vonnissen: H. C. E., Kaatsheuvel, Motor- wielwet, vonnis bevestigd. F. ui V., Dussen, Motor- en Rijwiel 100 boete of 1 maand. I spor vooi Con van leve 0 een lijkt ver' voo Muziekconcours Excelsior SPRANG-CAPELLE(v.m J.l. Zaterdagmiddag werd zangen muziekconcours ter legenheid van het 50jarig besl der Chr. Zangvereeniging «Excels voortgezet. Bij afwezigheid van den voori en wegens het vergevorderde: 8ei opende de secretaris van het Uib 1 rend Comité de heer Heij deze laa hu ronde, waarna als eerste deelnem ha de vereeniging optrad hef Gemei ha Koor «Oefening kweekt Kunst» Waspik, directeur de heer A. Z1.( Kolk te Waalwijk. Het koor da di de 4e afdeeling uitkwam, voerde »Het liedje van den Bergenaar» Th. Loots, en »De Paarlenpoort» J. Nauta. Beide nummers kwani zt ee goed tot hun recht, waarvoor jury dan ook een le prijs toeke Onder leiding van den heerN Rijken kwamen het Kinderkoor »1 het Gemengd Koor «Hallelujah' Capelle beiden in de 3e afdee z uit. Het Kinderkoor zong twee* jj nummers, nl. «Het Angelus d Küdcl

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 2