Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. FEUILLETON BINNENLAND. EERSTE BLAD, «"ifLIBERALE ANGST? IET HUIS IN Dc STILTE S HEI Verregende Dameshoedjes gevraagd dtör ervaring, PRS -GAP! NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. PER u T. A. RIJKERS, 's-Grev.-Capelle. ZATERDAG 22 JUNI 1935. 58e JAARGANG- Iwe gc oestaad, mgen BT traatscij boniie^ ren. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG grieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. ,ranco te zenden aan den Uitgever, abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Adverlentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Zij die zich met ingang 8 dmZ\ JULI op dit blad abonneeren magu tvangen de tot dien datum en. (schijnende nummers GRATIS e koe';; kal £r zijn al heel wat kolommen druks 3e kï rschenen over het heengaan van mi- k\v 4:, ter Steenberghe en naar aanleiding .36 tt, arvan over het regeeringsbeleid in 36 ct.' talgemeen. ;ren 1 Het is wel opmerkelijk dat daarbij de \v 30- erale pers zich oyer de geheele linie ct' 3e her het beleid der regeering-Cohjn veren haart, dat men Colijn in bescherming slachti emt tegen de fel-striemende critiek, 35 ct. e bijna dagelijks vooral in de katjo- 35 cl ke pers te beluisteren valt. Men immer lermt nu met de „boven-menschelijk 3e b are taak der regeering waarachter h het geheele land en bloc moet latsen. Men is gepiqueerd als er een oord van critiek komt omdat men nu |l| nmaal als vaststaand aanneemt dat ,]ijn en niemand anders dan Colijn is land van een wissen ondergang zal Ij kenc mnen redden. Met dit axioma tracht :en zor en alle argumenten, die worden aan- voerd tegen de richting-Colijn en óór een andere richting den kop in te ukken. ;MPE! Men vraagt zich wel eens af van aar die liberale ijver voor Dr. Colijn s >geering gekomen is. De befaamde de van onzen minister-president voor ÏQ e liberale heeren groot-industrieelen Jeeft er wellicht geen kwaad aan ge- aan. In groote lagen des volks is deze de echter meer berucht dan befaamd D vergissen wij ons niet, dan heeft zij rtoe geleid dat vele kleine lieden hun a^ve ertrouwen in Dr. Colijn hebben ge- 546l:hokt gevoeld. Wij herinneren ons - og maar al te goed hoe kort geleden p een vergadering te Heusden een plattelands-dominé uit deze streek te gen Colijn te velde trok en hem ver zocht nog eens „zijn oude plunje aan te trekken" en te spreken met de men- schen uit wier midden hij is voortge komen. Hij zou dan hooren hoe de wer kelijke toestand is in de breede massa des volks! Wij hebben alle respect voor ür. Co lijn en wij weten, dat de moeilijkheden waarvoor hij zich geplaatst ziet, ont zagwekkend groot zijn. Maar is Dr. Co lijn nu wel zoo groot dat we alle ge zonde critiek op zijn beleid moeten sta ken? We durven het betwijfelen, omdat we nu al jaren achter de crisis aanloo- pen zooals bij de commissie-behan deling van het bezuinigingsontwerp zoo juist werd gezegd. Had de dominé het niet juist getypeerd toen hij Dr. Co lijn vroeg ook eens te kijken naar het volk, dat langzaam verkwijnt en dat niet meer wachten kan tot de economi sche ontwrichting is uitgeziekt? Hiermee bedoelen we maar te zeg gen dat er alleszins reden is om steeds maar door op hetzelfde thema te ha meren om te trachten Dr. Colijn in an dere richting te stuwen, dat er reden is voor de geuite critiek. Dat de liberale groote bladen dit niet voelen en dat zij door dik en dun ach ter Dr. Colijn aanloopen, is misschien een gevolg van een zekere angststem ming. Ondanks het zeer bescheiden groepje, dat zij vormen, nemen de libe ralen. mede door hun vertegenwoordi ging in de regeering, nog steeds een zeer belangrijke plaats in het politieke leven in. De versleten liberale theo rieën, die reeds lang hun onbruikbaar heid hebben bewezen, zijn uit het prac- tische leven nog lang niet uitgescha keld. Nu zou dat met dien liberalen in vloed wel eens radicaal uit kunnen zijn als straks een nieuwe regeering onder katholieke leiding het bewind zou over nemen. Bij de beginselen, die de katho lieke economen en sociologen huldigen, is voor geen liberale ideeën meer plaats. Een ontwikkeling in deze richting zou dus neerkomen op een politieke uit schakeling van het liberale groepje, dat thans nog mee de lakens uitdeelt. Hou den daarom de liberalen zoo kramp achtig vast aan Dr. Colijn? Oproer in een tuchthuis. Te Lansing in Kansas is een tucht- huisoproer uitgebroken. Vier honderd dwangarbeiders hebben de mijn bezet en de gevangenisdirectie een ultimatum gesteld. Gevangenisbeambten worden als gijzelaars vastgehouden. Nadere be richten melden, dat 347 oproerlingen zich hebben overgegeven. De verwarde toestand in China. Volgens een bericht uit Peiping heb ben de troepen van generaal Soeng de grens van Tsjahar overschreden en zijn zij de provincie Sjansi binnengedron gen. Men vreest, dat Soeng op eigen hand de Japanners wil gaan bestrijden, daar hij door de Nanking-regeering uit zijn ambt is ontzet. Buitenlandsche waarnemers verwach ten, dat de Japanners in dit geval on verwijld tot een aanval zullen overgaan, om Soeng's troepen te ontbinden. De hangende vlootkwesties. Behalve Parijs heeft de Engelsche re geering ook Rome en Moskou uitge- noodigd vlootdeskundigen naar Londen te zenden ter voorbereiding van een plenaire vlootconferentie. Deze maken wij voor U weer keurig in orde tegen zeer geringe kosten, vraagt: „WAAROM NIET DE NORMALE PRIJS?" Wel, daarvoor koopt U thans bij ons het nieuwste en mooiste hoedje uit een grote sortering. ONS BEZOCHT - n - BIJ ONS GEKOCHT of 'n klein berichtje en wij zijn bij U van „De Echo van het Zuiden". Eden is voor conferenties naar Parijs vertrokken. De toestand in Abessinië. In verband met de toespitsing van het Ethiopisch conflict heeft de Amerikaan- sche regeering besloten haar diploma- tieken vertegenwoordiger uit Addis Abeba terug te roepen. De troepenmo bilisatie zoowel aan Italiaansche als Abessynische zijde duurt voort. Uit Rome wordt nog gemeld: Voor den dienst in Italiaansch Oost- Afrika bevinden zich thans vier divisies van het leger en de milizia onder de wa pens. Wanneer thans nog een vijfde divisie van het leger, benevens een vijf de divisie zwarthemden zou worden ge mobiliseerd, zou eventueel tot operaties tegen Abessinië kunnen worden over gegaan. De 40-uren werkweek. Op voorstel van den heer Kupers (Nederland) heeft de internationale ar- beidsconferentie te Genève besloten op de agenda van 1936 te plaatsen de re geling van de 40-urige arbeidsweek in de grafische nijverheid, in de textielnij verheid en in de chemische industrie in den ruimsten zin van het woord. Oostenrijk's Militie. Door de regeering is bij den Oosten- rijkschen bondsdag een ontwerp-wet inqediend, dat ten doel heeft, de Oos- tenrijksche studenten tot militaire voor opleiding te verplichten. Wervelstorm in Australië. Het Zuiden van Australië is door een wervelstorm geteisterd, welke vooral in het kunstgebied groote schade heeft aangericht. Naar het Engelsch van ADELINE SERGEANT. Nadruk verboden. 12. Wat zou Claire's dood voor U fan nut geweest zijn? vroeg Geoffrey, aar Everard niet in staat was te preken. Ik had haar een testament wil- en laten eekenen, en gunste van haar anstaanden man, Cyril Lancaster. \ls zij gestorven was, zou het geld an hem gekomen zijn. Niets van dat alles! bracht Hume er uit. Zij was niet meerder- arig. O, dat denkt U maar, antwoord- I* Lancaster koel. Ik heb me de moeite gegeven om haar geboorteacte foor te zien, het is een feit, dat zij een iaar vroeger geboren is dan ieder ■ronderstelde, en dat zij afgeloopen foorjaar meerderjarig is geworden, oen ik inzag dat er van een huwelijk iet Cyril niets zou komen, dacht ik lijn doel door haar dood te kunnen reiken. En als juffrouw Davenant lar de noodlottige dosis had inge ven, zou ik er heel gemakkelijk in slaagd zijn de schuld op haar te iten vallen. Uw komst in Engeland dreef mij wanhoop. Ik wist dat U mij reke- g en verantwoording zou vragen ~n de gelden, die aan mijn zorgen aren toevertrouwd. Een groot deel arvan had ik mij al toegeëigend. Ik s overtuigd, dat U dat zou ontdek- ken, en zelfs de schenkingsacte, die ik Claire in mijn voordeel liet teekenen, zou mij in de oogen van de wet niet gerechtvaardigd hebben. U was de cenigc, die mij zou kunnen aanklagen. Daarom trachtte ik mij van U te ont doen. U hebt mijn plannen steeds in den weg gestaan, want Claire wilde niet met Cyril trouwen, zoolang zij nog hoop op U had. En behalve U, was dat meisje, Nell Davenant, mijn ergste vijand! Ik dacht, dat zij een speelpop zou zijn, met haar knap ge zichtje, en als zij zoo dom geweest was als ik veronderstelde, had zij mij van veel nut kunnen zijn. Ze had mij dan bij een heel ander plan, dat ik nog in mijn hoofd had, kunnen helpen. Cyril zou dan met haar getrouwd zijn en haar onder Claire's naam meege nomen hebben naar Amerika. Behalve U zou niemand haar na jaren van afwezigheid herkennen. Juffrouw Davenant heeft hetzelf- soort haar, zij lijkt heelemaal veel op Claire Valerv. En met mijn hulp zou zij zich gemakkelijk meester hebben gemaakt van Claire's vermogen. Maar zij bleek niet het poppetje te zijn, dat ik wilde hanteeren, en ik was ge dwongen dit plan op te geven. Als U en zij gisternacht heiden omgekomen waren, zouden er weinig hinderpalen meer geweest zijn om mij meester te maken van Claire's fortuin. In de la den van mijn schrijfbureau kunt u al le papieren vinden, die deze geschie denis bevestigen. Ik heb spijt als ha ren op mijn hoofd dat ik juffrouw Da venant in mijn huis heb gehaald, want zij en zij alleen, heeft mijn plannen vernietigd. En u bekent dat alles zonder schaamte? riep Geoffrey vol afschuw. Lancaster glimlachte ironisch. Waarom zou ik mij schamen? Ik Hoogeschoolilug te Tilburg. Te Tilburg werd de Hoogeschool- dag gehouden door professoren, do- centen en studenten van de R.K. Handelshoogeschool, terwijl een groot aantal belangstellenden aan wezig was. Na een korte wandeling door de stad van het gezelschap met de reünisten, achter het Til- burgsche Politie—muziekcorps ging men naar het gebouw «Souvenir», waar de feest vergadering werd ge houden, onder presidium van den praeses den heer Rottier. Prof. dr. M. J. H. Cobbenhage hield een in leiding over de huidge tijdsom standigheden en zeide, dat elkr tijdsperiode op zichzelf dient tt wor den beschouwd, los van alle andere tijdsperioden. In de laatste tiental len jaren hebben tal van verande ringen plaats gevonden in een snel tempo, door den oorlog gestimu leerd. Eerst nu de rustperiode is aangebroken, komt de bezinning en overziet men den chaos en staat de wereld voor een lachspiegel der menschen, waaruit echter de lach verdwijnt door de bestaande wan orde. Er moet een opmarsch plaats vinden naar nieuwe volkswelvaart schaam mij dat ik het loodje moet leg gen. En nu, goeden morgen, heeren! Mag ik u, voor u vertrekt, er op attent maken, dat mijn vrouw mijn plannen altijd gedwarsboomd heelt. U kunt haar niet van medeplichtigheid be schuldigen. Ik zal u niet langer ophou den, misschien wilt u zoo vriendelijk zijn de deur te openen en deze heeren uit te laten. De veldwachter deed, zonder aan de mogelijke gevolgen te denken werk tuigelijk wat hem gevraagd werd en de aandacht van zijn metgezel was ook een oogenblik van Lancaster afgewend toen Hume en Langdale de kamer ver lieten. Hierop had Lancaster blijkbaar gerekend. Hij was gereed om er ge bruik van te maken. Hij stond terwijl hij sprak dicht bij een raam een groot schuifraam dat reeds een eindje open was. Hier was een kans om te ontvluchten, een kleine en le vensgevaarlijke kans om zwemmend te trachten buiten het bereik van den arm der wet te komen. En Lancaster was er de man niet naar om zulk een kans niet aan te grijpen, integendeel, hij had haar, door de agenten af te leiden, zelf geschapen. Hij trok het raam zoover mogelijk omhoog en juist toen de politieman nen zich omdraaiden, was hij op de vensterbank gesprongen. Het was hen onmogelijk om hem tegen te houden, voor ze bij hem waren, was hij reeds omlaag gesprongen. De plons dien zij verwachtten te hooren, bleet uit, en toen ze naar beneden keken, zagen ze in het bleeke maanlicht het roerlooze lichaam van hun arrestant, die blijk baar met kracht tegen den rand van de onder zijn kamet gemeerde boot terecht was gekomen. Toen zë na een ademloozen ren de trappen af de boot bereikten, zagen ze al spoedig dat Lancaster voor altijd aan de aardsche gerechtigheid ont trokken was de kracht van de bo sing met het harde hout had zijn nek gebroken. HOOFDSTUK XXXVI. JACOB VERTELT. Voor mij, begon Hume, toen hij met zijn vriend de gebeurtenissen van de laatste dagen besprak. Voor mij is het een raadsel hoe Jacob zoo veran derd i, bedoeU die oude bediende? vroeg Geoffrey vol belangstelling. Ik vond altijd dat hij zoo'n eerlijk gezicht had. Hoe kreeg Lancaster vat op hem? Dat weet ik niet. Hij was oor spronkelijk in dienst van den ouden heer Valery. Waarschijnlijk dacht a- lery, dat Jacob goed voor zijn jonge meesteres zou zorgen, want men hield hem voor eerlijk en plichtsgetrouw. Verdenk je hem dan van mede plichtigheid? ik weet niet, wat ik er van moet denken. Als hij niet blind of doof was moet hij toch geweten hebben dat er iets niet in den haak was. Buitenge woon schrander was hij nooit, dat weet ik, maar hij had veel voor Claire kunnen doen. Ook al wist hij wat zijn meester voor plannen had, dan heeft hij toch niets gedaa" om die te verhin deren. Ik zal hem bij mij ontbieden en hem eens duchtig aan den tand voe len. Dienzelfden middag verscheen Ja cob in Hume's kamer op Cheselden- Park. Geoffrey en Hume merkten da delijk dat hij erg veranderd was. Hij zag er wel ouder uit, maar de bedruk te, angstige uitdrukking, die altijd op zijn gezicht had gelegen, was verdwe nen. Jacob? begon Hume rustig. Ja, meneer, ik heb u vijf jaar in de Vereenigde Staten gekend. En je weet ook, dat mijnheer Valery en ik vrienden waren? ging Everard voort. Ja, meneer. Jacob was door deze vraag een beetje in de war gebracht. En je weet zeker ook wel dat, toen de oude heer Valery jou naar Engeland zond, jij hoofdzakelijk mee ging om voor juffrouw Valery te zor gen en er van je verwacht werd, dat je alles wat in je vermogen lag, voor haar zou doen? Ja, mijnheer! En wil je me nu eens vertellen, of meneer Lancaster juffrouw' Valery behoorlijk behandeld heeft. Neen, mijnheer, ik vond van niet. Maar ik ik wist niet goed wat ik doen moest. Natuurlijk lag het niet op jouw weg om tusschenbeide te komen, zei Hume. Maar je had mij kunnen schrij ven, of je had de brieven, die de heide meisjes wilden verzenden, kunnen posten. Het schijnt dat ze nooit op je konden vertrouwen en je hen niet wenschte te helpen en toch dacht ik dat je juffrouw Valery wel mocht. Ik weet dat haar vader heel goed voor je is geweest en ik herinner me'dat e* gezegd werd dat je erg veel van jul- frouw Claire hield, toen zij nog een kind was. Ik weet dat allemaal, meneer ik weet het maar al te goed. Ik heb mijn best gedaan, stamelde de oude man, maar ik had niet zoo gauw in de gaten wat er gaande was. Ik ben lan gen tijd zelf bedrogen, toen ik meneer Lancaster begon te verdenken, zette hij mij de duimschroeven aan, als ik het zoo noemen mag. De duimschroeven? vroeg Hume verbaasd. e Echo van het Zuiden, aahvpscbe en Lanptraatsebe Courant

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1