NT lj r Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EERSTE BLAD, GEMEENTERAAD, FEUILLETON «ET HUIS IN 0C STILTE el< iTUS, nelv.) DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. t er 49. WOENSDAG 26 JUNI 1935. 58e JAARGANG 5 ver de Katho. krijgen 5149 -Buraiy ozonden LEN. \N. iders. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. iranco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. EETHEN c.a. Openbare vergadering van den aad der gemeente Eethen, gebou- en op 21 Juni 1935, des voormid- igs om 10.30 uur, onder voorzit- rschap van Burgemeester Brune. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering forden gelezen en ongewijzigd vast- esteld. 1. Aanmerkingen van Ged. Staten etrelïende de instructie van den emeente—ontvanger. Met alge- ïeene stemmen wordt besloten, dat gemeente—ontvanger voor 20 jli de gemeenterekening bij het ge- leentebestuur moet indienen. 2. Brief van Ged. Staten betreffende Gjziging der verordening regelende et vergunningsrecht in de gemeente .ethen. Met algemeene stemmen wordt lesloten de verordening op de heffing an het vergunningsrecht overeen, omstig de laatste wijziging der irankwet vast te stellen. 3. Circulaire van het Crisis-comité jetreffende extra hulp aan werk- oozen over 1935. De voorzitter deelt mede, dat voor kleeding en dekking over 1935 >er gemeente een bedrag besteed nag worden verkregen door de •ennenigvuldiging van het gemid- cld aantal werkloozen over de erste 10 maanden van 1934 met i 10. let gemiddeld aantal werkloozen icdraagt voor deze gemeente 61, :oodat een maximum bedrag van 610 beschikbaar is. Het Nationaal Crisis Comité draagt hierin 79 pet. bij, terwijl 21 pet. ten laste der ge meente komt. Het bedrag wordt verdeeld door een comité door den mrgemeesler in het leven te roepen. De voorzitter stelt voor deze 21 pet. van f 610 voor dit doel be- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van ADELINE SERGEANT. Nadruk verboden. - Het is nu een oude geschiedenis, meneer, verklaarde de man, en zijn gt - rimpelde wangen bloosden bij de herinnering aan iets, dat hij gaarne verzwegen zóu hebben. Maar jaien geleden was ik getrouwd en ik had een zoon, die bet slechte pint op ging, meneer. Hij was in dienst bij den ouden heer Valery, hij maakte een valsche handteekening en ontstal zijn patroon groote bedragen. Meneei Valery was heel goed voor hem, om mijnentwil; hij heeft nooit een vervol ging ingesteld en bij stuurde mijn jongen naar Engeland, en zorgde dol hij een betrekking kreeg, zoodat ik kan hei met trots zeggen hij hel goed maakt en getrouwd is, en zelts twee kindertjes heeft. Maar meneer Lancaster kwam die geschiedenis te weten, meneer, en op de een of andere manier kreeg hij enkele papieren, die op die zaak betrekking hebben in handen en dreigde alles bekend te maken. Ziel U meneer, als hij naar den patroon van mijn zoon toeging, en hem de geheele geschiedeis vertel de, dan was het te wachten dat Joe ontslagen zou worden. Ik moet be kennen, dat ik dat niet durfde riskee- ren, meneer. Ik zei tegen mezell, dat ik zelfs terwille van Joe nooit iels schikbaar te stellen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloteu. 4. Brief van Ged. Staten, betref fende herbenoeming der leden der commissie tot wering van school verzuim. Altredend zijn: W. Blom, J. K. Haase, P. W. de Raad, M. v. Wijk en A. L. de Graaff. De voorzitter zegt dat A. L. de Graaff de vergaderingen der com missie nooit bezoekt en stelt voor allen opnieuw te benoemen met uitzondering van de Graaff voor noemd, in wiens plaats A. VosCzn. wordt voorgedragen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 11. Converteering en aangaan van geldleeningen. De voorzitter zegt dat er van wege Ged. Staten op wordt aangedrongen, de zaak zooveel mogelijk te bespoe digen. Thans is de gemeente in on derhandeling met de ta. Heldring en Pierson te 's Gravenhage, doch een aanbod dier firma is nog niet ontvangen. Om aan het verlangen van Ged. Staten zooveel mogelijk te voldoen vraagt de voorzittei aan den Baad, Burgemeester en Wet houders te machtigen de zaak met den meesten spoed en op de voordee ligste wijze af te handelen. De heer Donken zegt, dat de ge meente wanneer de wilgaven zoo hoog blijven geen geld meer kan krijgen. Met algemeene stemmen woiut de gevraagde machtiging verleend. III. Wijziging begrooling 1931. Met algemeene stemmen wordt de begrooting 1934 overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wet houders gewijzigd. IV. Werkverschaffing. De voorzitter zegt, dat het ge- meentebesiuur de werkloozen zoo lang mogelijk in de werkverschal- ling zal tewerkstellen, doch dat in verband met de schaarste van ob jecten de gemeente genoodzaakt is een steunregeling in het leven te roepen. Er wordt van de veronder stelling uitgegaan dat werken beter is dan stempelen, daarom zal alle mogelijke moeite worden gedaan om andere objecten voor werkver slechts zou doen, maar ik zag er geen kwaad in om alle gewone orders uit te voeren, zooals brieven verzenden en boodschappen aannemen. Ik begrijp bet nu beter, Jacob. Maar Vertel me eens wat dacht je, dat Lancaster wilde doen? Lancaster moest geld hebben. Dat wist ik maar al te goed. Hij bad ge speculeerd mei juffrouw Valery s geld en verloren. Als U de boeken aan een onderzoek onderwerpt, zuil U bemerken dal er groote sommen verdwenen zijn. Dit wist je, Jacob, en je hebt er geen woord over gezegd? klonk hel streng. Ja, ziel U meneer, ik was er met héél zeker van. Pas later is het tot mij doorgedrongen, dat bet zoo was. Ongeveer een jaar geleden begon meneer Lancaster te praten over een huwelijk tussehen juffrouw Claire en zijn zoon, en ik wist niet beter dan dat Claire dat zelf wenschte. En wist je ook waarom een ge zelschapsdame is aangenomen? vroeg Geoffrey. Neen meneer, maar ik gelooide niet dat Lancaster er goede bedoelin gen mee had. Ik heb tenminste een waarschuwing op den brief, dien meneer Lancaster haar zond, geschie- ven, ik had al een paar jongedames op die manier weggehouden, maar de patroon méneer" Lancaster-kreeg argwaan, en ik had geen gelegenheid meer om juffrouw Davenant te ver- lellen, waar ik bang voor was. Dus jij was het, die de waar schuwing schreef? Natuurlijk was bet een poging om haar tot voorzichtig heid aan te manen. Maar wanneer je half zoo moedig was geweest als juf frouw Davenant zelf. zou je nu in een schaffing te vinden. Voorgesteld wordt een zelfde rege ling ais in de gemeente Wijk en Aalburg geldtzijnde f 7 voor ge organiseerde uitgetrokken gehuw de en ongehuwde kostwinners be nevens f 0.50 per week en per ge zinslid boven de twee, en voor uit getrokken georganiseerde kostgan gers f 5.50 per week. Voor de re glementair nog niet recht hebbenden en de dubbel uilgetrokkenen be draagt de steun vojor ongehuwde en gehuwde kostwinners f 6 50 per week en f 0.50 per week en per gezinslid boven de twee en voor kostgangers f 5. De heer G. van der Beek LGzn., wil de steunregeling zoolang moge lijk uitstellen. Spreker zegt dat in Gelderland en Utrecht door den Minister toeslag wordt gegeven op de loon en bij tewerkstelling in het vrije bedrijf bij de boeren en vraagt in deze rich ting de aandacht van het gemeente bestuur. De voorzitter zegt, dat aan. deze zaak de volle aandacht is geschon ken. Ter bevordering dezer zaak is zelfs een kamerlid in den arm ge nomen, om de zaak bij den Minister te bepleiten. Met algemeene stemmen wordt dn steunregeling overeenkomstig de voorstellen van Burgemeester en wethouders vastgesteld. V. Verhuur van het schoolhuis te Heesbeen. De voorzitter zegt het huis te kunnen verhuren voor f 150 per jaar, aanvankelijk voor 3 maanden, doch waarschijnlijk voor eenige jaren. De huurder heeft echter een zoon op de Hanoelsschool te Waal wijk waarvoor door de gemeente een bedrag van f 100 betaald moet worden. Met den huurder is thans overeengekomen dat de huur f200 per jaar zal bedragen en dat bij opzegging der huur na 3 maanden de gemeente aan de Handelsschool le Waalwijk geen bijdrage zal be hoeven te betalen. De heer G. van der Beek L.Gzn wil dit laatste bij contract vast leggen. Met algemeene stemmen wordt besloten het huis voor f 200 per jaar te verhuren. VI. Aanvrage subsidie door het Burgerlijk Armbestuur te Drongelen. De voorzitter zegt dal door ver. schillende omstandigheden het Bur gerlijk Armbestuur genoodzaakt is een beroep op de gemeentekas te doen en een subsidie vraagt groot f 500. Het gemeentebestuur ziet de noodzakelijkheid dezer aanvrage in en adviseert dan ook het bedrag toe te staan. De heer Donken zegt tegen sub sidie verleening te zijn, zoolang de armbesturen niet in één zijn ver- eenigd. De heer G. van der Beek L.Gzn., vraagt op welke wijze het tekort is ontstaan. De voorzitter zegt dat het hoofd zakelijk uitgaven betreft voor per. sonen, die in ziekenhuizen zijn opgenomen. De meeste mensehen zijn nog niet tegen piekte verzekerd. Wanneer de premie niet betaald kan worden kan er geholpen wor den door de burgerlijke armbestu ren. Wanneer de menschen niet verzekeren, zullen zij op den duur zelf de gevolgen daarvan moeten dragen. 35 ci. 30ct.25ct PER HALF POHD betere positie verkeereft, Jacob! Was je op de hoogte van schan delijke misdaad, die Lancaster wilde begaan? vroeg Hume. Neen meneer, ik wist alleen dat de bedienden ontslagen werden en meneer Lancaster, zijn zoon en de juffrouw op bet punt stonden op reis te gaan. Is dal alles wat je te vertellen hebt drong Hume aan. Ik zweer U dat het alles is, meneer! En ik vraag juffrouw Claire nederig excuus omdat ik zoo weinig voor haar gedaan heb. Het was de gedachte aan mijn zoon, die mij weer houden heeft mijn plicht te doen. Nu Jacob, besloot Hume, ik geef je den raad zoo min mogelijk over deze zaak te spieken. Juffrouw Va lery wordt binnenkort mijn vrouw en zij heeft me gevraagd je le zeggen, dat zij je een pensioen wil toekennen, zoodat je een rustigen ouden dag hebt. Maar zij kan er niet toe beslui ten je in dienst te houden. Kan ik haar niet zelf spreken, meneer, om haar vergiffenis te vra gen? Misschien later,als ze sterker is, maar op bet oogenblik niet. Na het gerechtelijk onderzoek zal ik een re geling met je treffen over het geld. Ik geloof, dat dit alles is wat ik nu le zeggen heb. Jacob verdween, zichtbaar onder den indruk. Oude gek! riep Geoffrey uit, toen de deur achter den ouden man gesloten was. Hij had je ieder oogen blik kunnen waarschuwen nadat bij tot de ontdekking was gekomen dat Lancaster zijn positie misbruikte. Hij is een beet je onnoozel, zei Hume. En natuurlijk bang voor zijn zoon. Het is wel te begrijpen. Laten we het gebeurde zoo gauw mogelijk vergeten, Geoffrey. Het is beter om zoo min mogelijk te spreken over al les, wat met Moat House verband houdt. Waarmede Geoffrey volkomen in stemde. HOOFDSTUK XXXVII. LIEFDE OVERWINT. Voordat het drietal dieselden Park bereikt had was Claire al op de hoogte van den waren naam van Claude Meynell en ook van zijn ver standhouding het kon nauwelijks als een verloving worden aangeduid tol Nell Davenant. Zij was er over in de wolken, en zou nog verrukter geweest zijn als haar angst over Huine uit haar hoofd gezet had kunnen worden. Tevergeefs verzekerde de hertog haar, dat hij den arm van zijn vriend onderzocht had, en bevonden dat de wond weliswaar pijnlijk, maar niet gevaarlijk was. Claude had al eerder aan Nell ver teld, dat hij op het oogenblik niet in Cheselden Park woonde. Hij had ge logeerd in het „Wapen Van Langdale", omdat vrienden van hem op het huis verblijf hielden. En toen Nell hem nogal verlegen vroeg, of zijn vrienden er nog waren, had hij ja, geantwoord, en haar met een geheimzinnigen glim lach aangekeken. Maar zij was er heelemaal niet op voorbereid om bij de voordeur haar zuster Angela te zien. Waar kom jij vandaan? riep ze een en al verbazing, toen zij haar zuster omhelsde. Geoffrey kwam ons een uitnoo- De heer G. van der Beek L.Gzn. zegt, dat hij uit goede bron verno men heeft dat de verzekering voor de menschen op een fiasco is uitge- loopen. De menschen worden de dupe van niet solide verzekerings maatschappijen, die wel de premie willen ontvangen, doch die zich, wanneer het op betalen aankomt, terugtrekken, zoodat er gevallen zijn, dat niettegenstaande verzekering van den armlastige, de kosten toch nog voor rekening der gemeente komen. Spr. vindt dat bij verzeke ring de gemeente van de kosten van verpleging van zieken e. d. gevrij waard moet zijn. Daartoe dringt de heer G. van der Beek L.Gzn., er op aan, dat het gemeentebestuur zich heeft af te vragen of de polissen goed zijn en zich op de hoogte moet houden der verzekering. De voorzitter zegt alle aandacht aan deze zaak te zullen schenken. De heer G. van der Beek L.Gzn., wil het subsidie aan het burgerlijk armbestuur te Drongelen toestaan, doch dringt er tevens op aan om de diging van den hertog brengen, ver telde'Angela. We zijn hier sinds gis teren. Ze schenen er zeker van te zijn dat jij en Claire Valery vandaag of morgen zouden komen, de hertog stuurde tenminste vroeg in den mor gen een boodschap dat jullie waar schijnlijk tegen het ontbijt hier zou den zijn. Dat was mooi van hem! zei Nel Maar je schijnt geweten te hebben wie hij was. Ik werd het vanmorgen pas gewaar. Wat zeg je daar? Hoe noemde je hem dan? Voor mij was hij alleen maar Claude Meynell. Er werd mij verteld dal hij zoo heette. ik zou mij den naam wel herin nerd hebben; ik wist dat hij een oude vriend van Geoffrey was. Maar tussehen twee haakjes waar is Geoffrey? Hij komt straks. Ik heb je heel veel te vertellen, Angela. Ik hen zoo blij. We hebben den laalsten tijd niet veel brieven van je gehad. Moeder brandt van verlangen om je te zien; maar ik heb haar niet wakker gemaakt, zij sliep vanmor gen nog. Straks kun je haar spre ken. Wat heerlijk om jullie heiden hier te vinden! O, Angela, laat ik nu naar Claire gaan. Zij is in een paar dagen niet uit bed geweest en ik ben zoo hang, dal zij ziek zal worden. De hertog heeft haar al aan de zorg van de huishoudster, juffrouw Jellv, toevertrouwd. Dat is een lieve vrouw. Je moei eens met haar gaan praten. A (Wordt vervolgd). T r. iet aaUykscIic en Lanptraatsche Conrant» **,*- "1 ,)V -»« 43. V/ -

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1